Kinesiotaping (plastrowanie) – co to jest, wskazania, czy pomaga, skuteczność

Kinesiotaping (plastrowanie) – co to jest, wskazania, czy pomaga, skuteczność

 • Widzieliście magiczne, kolorowe plastry u sportowców?
 • Wiecie, że pomagają one nie tylko sportowcom, ale są przeznaczone dla każdego człowieka?
 • Wiecie, jak bardzo mogą one pomóc naszym dzieciom?

Dzisiaj będzie o jednej z moich ukochanych metod pracy, o kinesiotapingu w logopedii. Plastrowanie, tak szczególnie przeze mnie docenione, jest niezwykle skuteczną metodą wspomagającą pracę terapeutyczną. Na pewno niejednokrotnie widzieliście ludzi (pewnie głównie sportowców) z kolorowymi taśmami na ciele. Ta metoda jest dostępna dla medyków, fizjoterapeutów, ale również dla logopedów. Ja, moi pacjenci i rodzice pacjentów obserwujemy, że plastrowanie przynosi naprawdę rewelacyjne efekty. Jego główną zaletą jest ciągła stymulacja obszaru, na który został przyklejony plaster, nawet po opuszczeniu gabinetu logopedycznego! Co więcej, dobre zastosowanie plastrów i kreatywność terapeuty powodują, że kinesiotaping może być uniwersalną metodą, wykorzystywaną w terapii różnorodnych zaburzeń.

Co takiego robią plastry?

Poprawiają i stabilizują napięcie mięśniowe oraz wspomagają zmysł czucia (prioprocepcja). Dzięki temu mięśnie i ścięgna w obrębie twarzy łatwiej poddają się pracy terapeutycznej i szybciej regenerują.

10 przykładów, w których warto zastosować kinesiotaping w logopedii (plastrowanie)

 1. obniżone napięcie mięśniowe, a co za tym idzie osłabiona praca mięśni artykulacyjnych/ osłabiona praca mięśni artykulacyjnych (np. u pacjentów z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, z zespołami genetycznymi, z dyslalią wieloraką, po podcięciu wędzidełka podjęzykowego itd.)
 2. nadmierne ślinienie (np. u pacjentów po udarach, wypadkach komunikacyjnych, z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, z zespołami genetycznymi, z zaburzeniami uczucia w okolicy orofacjalnej, z obnizonym napięciem mięśniowym itd.),
 3. obrzęki i zaburzenia przepływu limfy (po wypadkach komunikacyjnych, urazach itp.),
 4. niespionizowany język,
 5. seplenienie międzyzębowe i boczne,
 6. bruksizm (zgrzytanie zębami),
 7. spastyka i zaburzenia w pracy stawu skroniowo-żuchwowego, brak stabilizacji żuchwy (np. u pacjentów z SLA, po udarach, po wypadkach komunikacyjnych, z MPD)
 8. zaburzenia funkcji prymarnych: oddychania, połykania, żucia itp. (np. u pacjentów po udarach, porażeniach nerwów czaszkowych, po wypadkach komunikacyjnych, z zespołami genetycznymi, z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym…),
 9. porażenia nerwu twarzowego,
 10. wspomaganie w znoszeniu bólu.

! Aby plastrować, należy ukończyć szkolenie! Istotna jest również jakość taśm, które zastosujemy (ich elastyczność, jakość kleju i, wbrew pozorom, kolor).

Kinesiotaping (plastrowanie) – co to jest, wskazania, czy pomaga, skuteczność

 1. Jeśli jesteś terapeutą i interesuje Cię udział w szkoleniu kliknij ten link http://poradniaalter.pl/elastyczny-terapeutyczny-taping-logopediineurologopedii-podejscie-esther-de-ru/
 2. Czytaj także:
 3. Autor: Sandra Daniluk-Nowak
 4. Neurologopeda specjalizujący się w karmieniu terapeutycznym i usprawnianiu aparatu artykulacyjnego u osób z dysfunkcjami OUN, prowadząca warsztaty dla rodziców i terapeutów, nauczyciel polonista, terapeuta ręki, koordynator ds. szkoleń w Alter
 5. Skontaktuj się z nami!

Kinesiotaping – plastry, które leczą | Sprzęt Medyczny NOVAMA.PL

Narodziny plastrowania czyli kinesiotapingu zwanego, również tejpowaniem i kinezjotapingiem. Jak zwykły plaster może redukować ból i jaka jest zasada działania KINO? Czy kinezjotaping jest tylko dla sportowców? Kiedy i komu może pomóc? Zalety kinesiotapingu. Czy kinezjotaping ma wady i może zaszkodzić?

Kinesiotaping – plastry, które leczą

Kinesiotaping (plastrowanie) – co to jest, wskazania, czy pomaga, skuteczność

Kinesiotaping, kinezjotaping a inaczej plastrowanie dynamiczne, nazywane również tejpowaniem, to obecnie jedna z najpowszechniej praktykowanych naturalnych metod rehabilitacji. Metoda powstała w latach 70-tych. Jej twórcą jest japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase. Nazwa kinezjotaping pochodzi od słów: kinezjo – dziedzina nauki zajmująca się ruchem i taping – od angielskiego taping, plastrowanie /oklejanie. Jeszcze w poprzednim stuleciu nikt nie wierzył, iż przyklejenie do ciała kawałka plastra może leczyć. O kinezjotapingu świat szeroko usłyszał w 2008. Kiedy na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie główni bohaterowie aren sportowych wystąpili w dziwacznie oklejonych partiach ciała.

Początkowo metoda uważana była za kolejny modowy trend, który miał wyciągnąć od ludzi pieniądze. Obecnie nawet najwięksi sceptycy, którzy nie dawali wiary, iż ta metoda może pomagać stosują magiczne plastry.

Jak zwykły plaster KINO może redukować ból?

Taśma KINO nie jest wcale zwykłym plastrem, struktura taśmy/plastra łudząco przypomina ludzką skórę. W odróżnieniu od klasycznego plastra, taśma jest elastyczna, może się rozciągać o 130-140 % a jej grubość odpowiada grubości naszej skóry. Taśma jest wodoodporna, nie odklei się podczas kąpieli.

KINO dobrej jakości nie powinna wywoływać odczynów alergicznych, odparzeń lub otarć. Taśmy są wykonane w dużym stopniu z bawełny, ciało może oddychać, pot odparowuje na zewnątrz. Dzięki tym właściwościom KINO możemy utrzymać pełną aktywność.

Nie odczuwamy obcego ciała na ciele, przyklejona do skóry taśma nie krępuję i nie ogranicza naszych ruchów.

Jak działa kinesiotaping ( kinezjotaping, plastrowanie dynamiczne, tejping)?

Naklejona na skórę taśma napina i lekko unosi warstwę naskórka, skóry właściwej. To wywołuje efekt przestrzeni pomiędzy: warstwą naskórka, nerwów, mięśni, naczyń krwionośny i limfatycznych, powięzi oraz ścięgien. Dzięki temu dochodzi do uregulowania napięcia mięśniowego.

Powstała ,,przestrzeń'' dodatnio wpływa na pracę układu krwionośnego oraz limfatycznego. Zwiększa się przepływ krwi, utlenienie. Sprawnie funkcjonujący układ limfatyczny usuwa zastoiny oraz redukuje stany zapalne. Dzięki tym procesom, w obrębie patologicznej zmiany, dochodzi do poprawy mikrokrążenia.

Dodatkowo taśma oddziałuje również na naturalne receptory czucia bólu oraz czucia głębokiego, tzw. zakończenia Ruffiniego.

Czy kinesiotaping jest tylko dla sportowców? Kiedy i komu może pomóc?

Jest to w pełni naturalna metoda rehabilitacji, która może być z powodzeniem wykorzystana u każdego. Zarówno u sportowców jaki i pracowników biurowych. Z dobroczynnego działania TAŚM KINO mogą korzystać wszyscy również dzieci i osoby starsze. Metoda jest szczególnie zalecana dla kobiet w ciąży.

Skutecznie pomaga na opuchliznę nóg, redukuje rozstępy, minimalizuje bóle kręgosłupa, a przy tym nie wymaga podawania żadnych środków farmaceutycznych. Metoda jest obecnie wykorzystywana w całym szeregu schorzeń, patologii narządów ruchu i nie tylko.

Zastosowanie kinesiotapingu

Działanie przeciwbólowe wykorzystywane w leczeniu bólu:

 • pourazowego, po wypadku
 • przeciążeniowego, wynikającego z kontuzji, naderwania i stanów zapalnych mięśni, powięzi czy stawów
 • kręgosłupa, każdego odcinka
 • będącego wynikiem choroby reumatycznej – Reumatoidalne zapalenie stawów RZS.
 • pooperacyjnego, badania wykazują, iż pacjenci po kinesiotapingu, przyjmują mniejsze dawki leków przeciwbólowych, bądź zupełnie z nich rezygnują.

Redukcja napięcia mięśni, powięzi i stawów. Działanie wynika z odciążenia, rozluźnienia wymienionych struktur anatomicznych. Przyklejona taśma przejmuje/ wspomaga konkretną funkcję ( prostuje, zgina, lub rotuje).

Taśmy znoszą ograniczenia ruchowe, przykurcze mięśni, wspomagają pracę kończyn, korygują postawę ciała, ograniczają garbienie.

Ograniczanie ryzyka kontuzji. Taśmy wspomagają pracę mięśni, stabilizują stawy. Podnoszą siłę oraz zakres skurczu mięśni. Zalecane m.in. w trakcie rehabilitacji po długotrwałym unieruchomieniu. Dodatkowo korygują patologiczne ustawienia stawów. Wspomagają wzrost sprawności oraz stopień wydolności.

Redukują występowania skurczy. Dzięki usprawnieniu przepływu krwi, wzrasta dotlenienie mięśnia.Wspomaganie przepływu i odprowadzenia limfy. Redukują obrzęki limfatyczne, opuchliznę kończyny. Zastosowanie taśm, przynosi podobne efekty jak drenaż limfatyczny. Przyspieszają proces walki ze stanem zapalnym.

Medycyna estetyczna. Taśmy pomagają w walce z bliznami, rozstępami a nawet ze zmarszczkami na twarzy.

Zalety tejpowania w kinesiotapingu – ta metoda naturalnej rehabilitacji, jest niezwykle skuteczna. Obrazują to wyniki licznych badań klinicznych, przeprowadzonych na przekroju ostatnich lat.

Plastrowanie ma również szereg innych zalet:

 • jest uniwersalne, z dobroczynnego działania taśm, można korzystać bez ograniczeń wiekowych,
 • to metoda naturalna, oparta na mechanizmach samoleczenia,
 • nie wymaga podawania do organizmu, żadnej chemii, dzięki czemu chronimy żołądek i wątrobę, nie narażamy się na wystąpienie alergii i interakcji polekowej,
 • jest ekonomiczne, redukuje koszty drogich zabiegów rehabilitacyjnych,
 • nie powoduje żadnych ograniczeń ruchowych, już po ok. 10 min zapominamy o taśmie, nie czujemy jej na ciele
 • szybkie efekty leczenia,
 • dobroczynny wpływ na organizm przez całą dobę, również w trakcie snu,
 • praktykowanie tej metody nie wyklucza innych rodzajów rehabilitacji.

Czy kinesiotaping ma wady?

W przypadku tej metody naprawdę ciężko wskazać konkretne minusy jej zastosowania. Nie występują tu alergie czy interakcje polekowe. Nie można mówić o żadnym przedawkowaniu czy innych ograniczeniach.

Można rozważyć brak efektu terapeutycznego,który w większości przypadków wynika ze złej techniki oklejenia.

Kinesiotaping – co to jest? Na czym polega?

Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, to metoda terapeutyczna, która wykorzystywana jest przede wszystkim przez fizjoterapeutów.

Polega ona na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi plastrami, których przeznaczeniem jest przede wszystkim złagodzenie bólu, poprawa krążenia, odciążenie mięśni.

Leia também:  Hatch Ford usados em Rio Grande Do Norte

Dla kogo przeznaczona jest metoda kinesiotapingu? Jakie daje efekty? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Jak działa kinesiotaping?

Taśmy kinesiotapingu zostały stworzone z przepuszczającej powietrze bawełny i kleju akrylowego. Grubość i ciężar plastrów zbliżona jest do parametrów skóry, ponadto, są one dość dobrze rozciągliwe, co pozwala im świetnie odciążać mięśnie. Naklejona taśma delikatnie unosi skórę, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń pomiędzy nią a mięśniem.

Co ciekawe, przed rozpoczęciem stosowania metody plastrowania, warto wykonać szereg badań i testów przesiewowych. Są one pomocne w zlokalizowaniu chorego punktu pod skórą.

Nierzadko zdarza się tak, że występuje on w całkowicie innym miejscu niż przejawiane dolegliwości.

Pozwala to zwiększyć skuteczność danej metody, gdyż dzięki temu można plastry umieścić w odpowiednio dopasowanym miejscu na ciele.

Taśmy te nie zawierają substancji chemicznych, które mogłyby przeniknąć przez skórę i negatywnie oddziaływać na ciało. Choć proces leczenia jest zwykle długotrwały, pierwszy efekt jest natychmiastowy.

Pacjent odczuwa zmniejszone napięcie mięśniowe w miejscu naklejenia plastra, a także ulgę w dolegliwościach bólowych. Plastry kinezjologiczne stanowią bierną podporę dla mięśni, stąd są tak chętnie stosowane przez sportowców.

Co więcej, regularne ich zakładanie poprawia ukrwienie, dlatego zauważalnie zwiększają siłę mięśniową.

Kinesiotaping – wskazania

Zastosowanie metody kinesiotapingu jest niezwykle skuteczne w przypadku leczenia wielu schorzeń, które cechuje zarówno łagodny, jak i ostry przebieg. Wskazaniem do zdecydowania się na naklejenie taśm kinezjologicznych są, między innymi:

 • Urazy, kontuzje, wady kręgosłupa i klatki piersiowej,
 • Zespoły bólowe kończyn, w tym nerwobóle,
 • Ból o podłożu zwyrodnieniowym,
 • Obrzęki limfatyczne,
 • Porażenia nerwu,
 • Terapia blizn,
 • Siniaki, które spowodowane zostały urazem,
 • Wady ustawienia stóp.

Plastrowanie dynamiczne można wykorzystywać praktycznie na każdą część ciała, zarówno na kończyny, plecy, brzuch, jak i twarz. Co ciekawe, wiele osób twierdzi, że taśmy świetnie działają także na zmarszczki, jak również na cienie pod oczami. Najlepiej jest zakładać je na noc.

Kinesiotaping – efekty

Efekty stosowania tej metody są na tyle korzystne, że zdobyła ona wiele pochlebnych opinii wśród fizjoterapeutów. Poprzez uniesienie skóry następuje zniwelowanie podrażnienia receptorów bólowych, co łagodzi dolegliwości.

Stąd tak często akcesoria te nazywane są przez pacjentów taśmami przeciwbólowymi. Co więcej, zastosowanie plastrowania dynamicznego zwiększa napływ krwi żylnej, zapewnia także szybszy powrót do sprawności.

W przypadku występowania obrzęku limfatycznego kinesiotaping pomaga sprawniej pozbyć się opuchlizny, ponieważ taśmy odprowadzają chłonkę do większych zbiorników.

Kinesiotaping to nowatorska metoda terapeutyczna, której głównym wskazaniem jest zniwelowanie bólu, napięcia mięśniowego pojawiających się podczas występowania między innymi urazów, zwyrodnień, wad postawy, czy obrzęków limfatycznych. Wykorzystanie taśm kinezjologicznych pozwala na dużo szybszy powrót do dawnej sprawności. Warto zdecydować się na zastosowanie tej metody.

Plastry do tapingu. Jak plastrować, jakie są zastosowania? – Morele.net

Jedną z coraz popularniejszych metod radzenia sobie z bólem i kontuzjami jest taping. Niezbędne do tej metody są, oczywiście, odpowiednie plastry sportowe – tejpy.

Co to jest taping?

Taping to jedna z tradycyjnych metod radzenia sobie z bólem oraz kontuzjami. Nie jest to nowe odkrycie, ponieważ jest on znany już od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Technika ta została wynaleziona w Japonii, a jej twórcą jest japoński chiropraktyk, doktor Kenzo Kase.

Polega na przyklejaniu specjalistycznych plastrów sportowych na obolałe i kontuzjowane miejsca. Wspomniane plastry są elastyczne i przepuszczają powietrze, więc ich użytkowanie nie skutkuje żadnym dyskomfortem. Plastry te, wbrew wyobrażeniom osób niezaznajomionych z tematem, nie są nasączone żadnymi substancjami leczniczymi i chemicznymi. 

Jak wobec tego działają taśmy do tapingu? Ich działanie opiera się na bodźcach mechanicznych. Dokładne działanie jest uzależnione od rodzaju zastosowanych plastrów. Można wyróżnić:

 • Plastry elastyczne do tapingu – używa się ich głównie do łagodzenia dolegliwości bólowych, do usuwania obrzęku oraz polepszenia kondycji mięśni. Często korzysta z nich fizjoterapia.
 • Plastry nieelastyczne – są używane do stabilizowania stawów. Odciążają wybrane miejsce na ciele i sprawiają, że regeneracja po kontuzji czy nadwyrężeniu stawów lub mięśni następuje szybciej. W ten sposób leczy się na przykład łokieć tenisisty.

Na rynku znaleźć można między innymi taśmy niebieskie, czerwone, czarne, żółte etc. Co jednak istotne, kolory nie wpływają na ich zastosowanie i nie informują o jakimś dodatkowym działaniu.

Warto wiedzieć!

Taping bywa określany również innym mianem – Kinesiotaping (kinesiology taping, plastrowanie dynamiczne). To połączenie medycyny klasycznej z wykorzystaniem naturalnych procesów leczniczych, jakie zachodzą w organizmie.

Taping – zastosowanie

Wiele osób zastanawia się nad tym, co właściwie może wyniknąć z przyklejenia plastrów do bolących mięśni lub stawów. Oto, co daje taping i w jakich sytuacjach ta metoda bywa wykorzystywana:

 • Ból kolan – taping w ich obrębie usuwa obrzęki oraz wspomaga regenerację mięśni i stawu kolanowego.
 • Ból kręgosłupa – taping kręgosłupa można polecić osobom odczuwającym bóle, kobietom w ciąży, które mają mocno przeciążony kręgosłup oraz sportowcom i osobom po różnego typu urazach.
 • Ból stawów – metoda ta może pomóc także stawom poprzez ich odciążenie. Wśród sportowców sporą popularnością cieszy się taping stawu skokowego.
 • Uszkodzenia mięśni – wpływa na ich szybszą regenerację po kontuzjach i uszkodzeniach.
 • Łagodzenie obrzęków – pomaga naciągnąć skórę, a tym samym wpływa korzystnie na obieg krwi oraz limfy, co wpływa na szybsze zanikanie obrzęku.
 • Stabilizacja kończyn – sztywne taśmy kinezjologiczne pomagają stabilizować stawy i kończyny i odciążają je, co pomaga podczas regeneracji i dochodzenia do siebie po urazach.

Warto podkreślić, że taśmy wykorzystywane są często również do leczenia urazów barku, ścięgna Achillesa, a także w celu złagodzenia przeciążeń, jakie wywołał zbyt intensywny trening.

Jak działa taping?

Przyklejanie plastrów na kontuzjowany fragment ciała wciąż brzmi dla Ciebie, jak jakaś sztuczka, która nie może zadziałać? Jest wprost przeciwnie.

By zrozumieć, jak dokładnie działa taping, należy zdać sobie sprawę z faktu, że w miejscu kontuzji automatycznie tworzy się lżejszy lub silniejszy stan zapalny, który skutkuje obrzękiem, a często także zaleganiem płynów oraz wzrostem ciśnienia. To z kolei pogarsza dolegliwości bólowe i opóźnia regenerację.

 • Umiejętne naklejanie plastrów do tapingu pozwala na uniesienie skóry, co z kolei tworzy większą przestrzeń pomiędzy nią a warstwą mięśniową, dzięki czemu przepływ krwi jest usprawniony, a regeneracja zachodzi szybciej.
 • Umiejętne naklejanie plastrów do tapingu pozwala na uniesienie skóry, co z kolei tworzy większą przestrzeń pomiędzy skórą a warstwą mięśniową, dzięki czemu przepływ krwi jest usprawniony, a regeneracja zachodzi szybciej.
 • Taping może być wykorzystywany w domowych warunkach, ale coraz częściej sięgają po niego również specjaliści. Wyróżnić można:
 • Taping rehabilitacyjny, który pomaga w powrocie do sprawności mięśni oraz stawów i bywa przydatny po silniejszych urazach oraz operacjach. Plastry są wykorzystywane również do korygowania wad postawy.
 • Taping podologiczny – przydatny szczególnie przy leczeniu zerwanych ścięgien i kontuzji w obrębie stóp.
 • Taping limfatyczny – niezastąpiony przy leczeniu obrzęków limfatycznych.
 • Taping logopedyczny – coraz popularniejszy jako dodatkowa metoda oddziaływania w logopedii. Dzięki plastrom można wpływać na poprawę funkcjonowania mięśni twarzy, które są odpowiedzialne za prawidłową wymowę.

Taping – jak naklejać?

Samodzielne plastrowanie może być trudne, szczególnie na początku. Warto poznać ogólne zasady naklejania taśm kinezjologicznych, by uniknąć błędów. Źle naklejone plastry nie będą skutecznie leczyć mięśni i stawów, dlatego warto dobrze zapoznać się z technikami tapingu. 

Najważniejsze jest to, aby przed przyklejeniem plastrów dokładnie oczyścić skórę. Możemy skorzystać ze zwykłej wody z dodatkiem mydła, jednak należy pamiętać, że na skórze nie może znajdować się żaden krem czy maść. Jeśli tajpowane miejsce jest mocno owłosione, trzeba je zgolić.

Leia também:  Carros 2020 com Vidro elétrico a Flex Não blindado

Miejsce, w którym znajdzie się plaster dokładnie mierzymy – otrzymana wartość pozwoli nam wyciąć odpowiednio długi plaster (końce taśmy warto lekko zaokrąglić, by zapobiec jej odklejaniu).

Kolejnym krokiem będzie stopniowe usuwanie osłony plastra i naklejanie go na skórę.

Gdy znajdzie się on już na miejscu, należy energicznie pocierać skórę, dzięki czemu taśma przyklei się do skór (należy robić to od środka do obu końców).

Plastry usztywniające dla sportowców, a także modele przeciwbólowe zaczynają działać po godzinie. Gdy zostaną one zalane wodą (np. podczas kąpieli), należy je delikatnie osuszyć ręcznikiem – w przypadku odklejania się boków, wystarczy je obciąć.

 • Jeżeli stosujemy taping na mięśnie, należy stosować plastry nierozciągnięte.
 • Jeżeli stosujemy taping na stawy, plastry należy uprzednio naciągnąć.

Jak długo nosić plastry?

Plastry sportowe można nosić przez okres kilku dni, do tygodnia, a nawet dłużej. To zależy od tego, jak dobrze trzymają się skóry oraz od indywidualnych potrzeb – w niektórych przypadkach dolegliwości bólowe ustępują już po dobie lub dwóch dniach, a w innych plaster musi być użytkowany dłużej.

Zasadniczo jednak plastry dobrze trzymają się skóry przez okres kilku dni i właśnie taki czas jest optymalny, by z nich korzystać.

Taping a ciąża

Kobiety w ciąży z uwagą przyglądają się zabiegom oraz kosmetykom pod kątem bezpieczeństwa dla ich zdrowia oraz dla zdrowia dziecka. Kinesiotaping jest jedną z technik fizjoterapii i rehabilitacji, które można z powodzeniem stosować w trakcie ciąży.

Wielu specjalistów wręcz poleca taping kobietom spodziewającym się dziecka, jako świetną metodę uśmierzania dolegliwości związanych z rozwijającą się ciążą i wzrostem masy ciała.

Zazwyczaj w tym okresie kobiety uskarżają się na bóle kręgosłupa, ale również na obrzęki nóg.

Umiejętnie zastosowany taping uśmierzy te dolegliwości i będzie bezpieczny zarówno dla kobiet, jak i dla ich rozwijających się dzieci.

Tejpy – ile kosztują?

 1. Koszt tapingu zależy od miejsca, które należy poddać zabiegowi oraz od tego, czy interesuje nas jedynie zakup plastrów, czy też zabieg z naklejaniem plastrów przez doświadczonego specjalistę.

  Ceny są dosyć rozbieżne:

 2. Ceny taśm zaczynają się od kilkunastu złotych, ale często jest to kilkadziesiąt złotych za taśmę o kilkumetrowej długości.

 3. Usługa tapingu z naklejaniem taśm kosztuje od około 30 lub 40 złotych w górę – dokładna cena zależy od zakładu, ale także od miejsca, które ma być oklejane.

Jeśli zdarza Ci się odczuwać bóle stawów lub mięśni i chcesz wypróbować metodę, z której korzystają sportowcy, postaw na taping. Zakup plastrów to niewielki wydatek, który może przynieść wiele korzyści w postaci szybszego leczenia obrzęków, bólu stawów oraz kontuzji.

Kinesiotaping – czy to naprawdę pomaga?

Kinesiotaping, inaczej: plastrowanie dynamiczne, to metoda fizjoterapeutyczna polegająca na naklejaniu na ciało specjalnych plastrów. Dzięki temu uruchamiane są procesy samoleczenia organizmu: w sposób całkowicie nieinwazyjny i niewymagający wysiłku ani dużych nakładów finansowych. Fenomenalne? Zapewne. Skuteczne? Jak najbardziej – potwierdzają to nawet zawodnicy biorący udział w olimpiadach.

Kinesiotaping nie jest przeznaczony tylko dla tych, co sport przedkładają ponad wszystko.

Wprawdzie plastry dla sportowców są nadal najlepiej znane osobom profesjonalnie związanym z boiskami i siłowniami, ale do skuteczności elastycznych pasków materiału przekonuje się także coraz więcej zwykłych zjadaczy chleba.

Bo plastrowanie dynamiczne pomaga wszystkim, którzy potrzebują leczniczego wspomagania układu ruchu, nie chcą być narażeni na kontuzje lub też chcą wspomóc mięśnie i wiązadła.

Kinesiotaping – sekret plastrowania

Plastrowanie dynamiczne oraz materiał tworzący lecznicze taśmy opracował w latach 70. ubiegłego wieku Japończyk, doktor Kenzo Kase.

Połączył w ten sposób oddziaływanie metod fizycznych ze stymulacją naturalnych procesów naprawczych i leczniczych zachodzących w organizmie.

Zamierzeniem twórcy kinesiotapingu było opracowanie metody terapeutycznej, która przynosiłaby pacjentowi korzyści w trybie ciągłym a nie tyko w czasie, kiedy odbywa się fizjoterapia.

Tak powstały taśmy kinesiotaping (taping – tak z języka angielskiego nazywa się plastrowanie, kinesiology to nauka o ruchu). Wykonane są z bawełny i kleju akrylowego, mają ciężar i grubość zbliżone do tych samych właściwości skóry. Są antyalergiczne, przepuszczają powietrze i nie krępują ruchów. Nalepione na skórę mogą działać wielokierunkowo:

 • likwidować lub zmniejszać ból (plastry przeciwbólowe) – badania potwierdzają, że działają pozytywnie nawet w przypadku ostrego, silnego bólu pooperacyjnego, eliminując konieczność stosowania środków przeciwbólowych;
 • regulować napięcie mięśniowe, a przez to wpływać na ich siłę działania i zakres ruchu;
 • chronić przed urazami;
 • likwidować lub redukować obrzęki;
 • umożliwiać uprawianie sportu w sytuacji, kiedy potencjał mięśni, wiązadeł i stawów jest ograniczony chorobą lub pozostałościami po urazie;
 • wspomagać terapię usprawniającą układ ruchu (działają podobnie jak plastry rozgrzewające).

Z powodu tak szerokiego spektrum terapeutycznego, plastry wykorzystywane są obecnie w wielu dziedzinach medycyny: neurologii, ortopedii, ginekologii, pediatrii, onkologii. W ortopedii stosowane są w takich schorzeniach jak m.in.:

 • urazy kolana
 • urazy kręgosłupa
 • uraz stawu skokowego
 • zerwane więzadła kolana lub inna kontuzja kolana
 • kontuzja barku
 • uszkodzone wiązadło krzyżowe.

Plastry działają zbawiennie na układ mięśniowy człowieka, wymuszają prawidłową postawę i sprawdzają się przy korekcji istniejących już wad postawy.

Plastry Kinesiotaping – jak naklejać i jak działają?

Na ciało naklejane mogą być taśmy mniej lub bardziej rozciągliwe – zależnie od wskazań.

Nie można ich przyklejać w sposób przypadkowy, ponieważ nie spełnią swojej roli a nawet mogą zaburzyć prawidłową biomechanikę elementów układu ruchu. Muszą być nakładane na skórę w ściśle określonych miejscach i w ściśle określony sposób.

Najlepiej, jeśli plastry przykleja przeszkolony fizjoterapeuta – wtedy prawdopodobieństwo, że perfekcyjnie spełnią swoje zadanie, wynosi 100%.

Plaster ulokowany na skórze wpływa dwojako na funkcjonowanie tkanek:

 • Nieco naciąga skórę, przez co zwiększa przestrzeń między skórą właściwą a powięzią (okrywającą mięśnie błoną zbudowaną z tkanki łącznej). Sprzyja to poprawie mikrokrążenia krwi i chłonki. Oznacza to skuteczniejsze dotlenienie, odżywienie i detoksykację tkanek. Skutkiem tego jest lepsze odprowadzanie limfy – chłonki z tkanek, likwidacja obrzęków i krwiaków i pobudzenie metabolizmu – co w konsekwencji objawia się usprawnieniem procesów regeneracyjnych i wzmocnieniem tkanek.
 • Pobudza znieczulenie endogenne, czyli to, które organizm sam potrafi uruchomić, czerpiąc z własnych możliwości łagodzenia bólu. Dzieje się tak, ponieważ lecznicza taśma działa na znajdujące się w skórze zakończenia włókien Ruffiniego, które pełnią rolę receptorów czucia głębokiego.

Kinesiotaping – przynosząc pozytywne efekty terapeutyczne jako samodzielnie stosowana metoda – może dawać jeszcze więcej korzyści: w połączeniu z terapią manualną, terapią tkanek miękkich czy innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi. Plastrowanie jest skuteczne bez względu na wiek pacjenta.

Plastry do kinesiotapingu – jak je stosować

Plastry do kinesiotapingu, to nowatorskie, specjalistyczne plastry wykorzystywane przez terapeutów w celu likwidacji bólu i poprawy jakości życia pacjenta. Używane są w technice plastrowania dynamicznego czyli kinesiotapingu. Działają wielowymiarowo – ich odpowiednia aplikacja wpływa dobroczynnie na mięśnie, stawy, powięzie a nawet obrzęki limfatyczne.

Plaster do kinesiotapingu, to efekt wieloletniej pracy japońskiego terapeuty, który chcąc pomóc swoim podopiecznym w uśmierzeniu bólu stworzył produkt i metodę leczenia.

Zadaniem jej była szybka i skuteczna pomoc w walce z tą dolegliwością.

Kinesiotaping polega na oklejaniu różnych części ciała kolorowymi plastrami, które mają przynieść zamierzony efekt w postaci redukcji bólu lub ogólnej poprawy jakości życia.

Należy pamiętać, że tylko odpowiednia aplikacja plastrów gwarantuje odpowiedni efekt terapeutyczny. W tym celu poleca się konsultację z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, który przeprowadzi wywiad, wykona testy funkcjonalne i zaleci odpowiednią aplikację.

Można pokusić się także o samodzielne tejpowanie, należy jednak wcześniej zapoznać się z kilkoma niezbędnymi informacjami oraz zapytać lekarza bądź rehabilitanta jaką metodę poleca zastosować w konkretnym przypadku.

Czytaj więcej >> Kinesiotaping – co to jest, kto może go stosować, dlaczego jest skuteczny?

Jak naklejać plastry kinesiotapingu

Przed przystąpieniem do naklejenia aplikacji powinniśmy zadbać o to aby skóra w miejscu naklejenia plastra była sucha i nie natłuszczona. Najlepiej przed samym oklejaniem zdezynfekować skórę lub umyć ją wodą z mydłem.

Jeśli okolica ciała jest mocno owłosiona, należy kilka dni wcześniej ją wydepilować, w przeciwnym razie plaster nie będzie przylegał do ciała.

Pamiętajmy również o dokładnym umyciu rąk przed samym oklejaniem, gdyż brud i kurz pozostawiony na kleju może zmniejszyć przyczepność taśmy.

Kolejną istotną rzeczą jest wybór odpowiedniej długości plastra. Warto przed oklejaniem zmierzyć okolice ciała, którą poddamy tejpowaniu i przyciąć plaster na taką właśńie długość. Końce plastra zaokrąglamy nożyczkami dla trwałości aplikacji.

Jak długo stosować plastry kinesiotapingu

Po naklejeniu plastra na skórę efekt terapeutyczny uzyskuje się już po około godzinie i utrzymuje się on przez cały czas aplikacji na skórze, zwykle 5 – 7 dni.

Jeśli chcemy przedłużyć efekt działania jednej aplikacji, po jej zdjęciu można w tym samym miejscu przykleić nową taśmę.

Zdarza się, że w trakcie używania tejpów dojdzie to rolowania lub odrywania się plastra na końcach, można wtedy te fragmenty samodzielnie przyciąć nożyczkami, tak aby nie naruszać większości aplikacji.

Wybierz produkty dla siebie

Bezpieczeństwo stosowania plastrów kinesiotapingu

Plastry do kinesiotapingu są produktem całkowicie bezpiecznym. Można stosować je w każdej grupie wiekowej nawet u dzieci oraz w większości jednostek chorobowych. Nie powodują żadnych skutków ubocznych.

Nie powinniśmy jednak aplikować ich na uszkodzoną skórę, tj. w przypadku zadrapań, skaleczeń, oparzeń słonecznych czy wysypek. Jeżeli mamy wyjątkowo wrażliwą skórę, powinniśmy przed aplikacją wykonać 24-godzinny test, podczas którego dowiemy się, czy jesteśmy uczuleni na klej.

Zdarza się to niezwykle rzadko, ale trzeba to również wziąć pod uwagę.

Bezpieczeństwo usuwania plastra jest rówież gwarantowane, w tym celu skórę należy zmoczyć wodą i dokładnie namydlić a potem ruchem rolującym zdjąć aplikację.

Techniki oklejania

Zastosowanie odpowiedniej techniki aplikacji jest istotną rzeczą w kinesiotapingu, od niej uzależniony jest efekt leczenia. Dobieramy ją pod kątem wskazań i polega ona na odpowiednim rozciągnięciu plastra przed naklejeniem:

 • dla zwiększenia elastyczności tkanek, polecane jest rozciągnięcie plastra 50 – 75 % pierwotnej długości
 • dla zmniejszenia napięcie powięzi, polecane jest rozciągnięcie plastra 25 – 50 % pierwotnej długości
 • dla bolesnych punktów, w obrzękach lub zmianach zapalnych, polecane jest rozciągnięcie plastra 25 – 50 % pierwotnej długości
 • dla stymulacji mechanoreceptorów, polecane jest rozciągnięcie plastra 25 – 100 % pierwotnej długości
 • w celu wspomagania lub ograniczenia zakresu ruchu w stawach, polecane jest rozciągnięcie plastra 50 – 75 % pierwotnej długości
 • dla obrzęków limfatycznych, polecane rozciągnięcie plastra to maksymalnie 15% pierwotnej długości

Istotną rzeczą pozostaje także technika nacięcia plastra. Najbardziej popularną i najczęściej stosowaną metodą jest cięcię “Y” oraz “I”

Choć dla niektórych osób, sposób aplikacji może wydać się stosunkowo łatwy, zaleca się, by przynajmniej pierwszy zabieg wykonał fizjoterapeuta, który przy okazji pokaże, jak prawidłowo wykonać kinesiotaping.

Kinesiotaping

Poobklejani sportowcy w telewizji czy w lokalnych klubach fitness to nic zaskakującego.

Kolorowe plastry na nogach, barkach i plecach od pewnego czasu wspomagają amatorskich i profesjonalnych miłośników aktywności fizycznej w trakcie swoich treningów.

Czy metoda dynamicznego plastrowania (kinesiotaping) przynosi prawdziwe efekty, a jej użycie jest naprawdę pomocne dla terapeutów i pacjentów?

Fundamenty metody kinesiotapingu mają swoje podłoże w latach 80′. Wtedy to dwójka uczonych – Jenny McConnel i Kenzo Kase – spopularyzowała autorską teorię na temat nowatorskiej techniki pracy z pacjentem.

Jej założenie opierało się na precyzyjnym i umiejętnym oklejeniu całego ciała chorego lub jego konkretnej części specjalnymi taśmami.

Wprowadzenie elastycznych i sztywnych plastrów jako elementu wspomagającego pracę stawów lub mięśni okazało się bardzo skutecznym narzędziem do przyśpieszenia procesu rekonwalescencji.

Choć metoda na samym początku znalazła zastosowanie tylko w rehabilitacji ortopedycznej i sportowej, postęp nauki i wieloletnie badania udowodniły, że dynamiczne plastrowanie może być wykorzystane w szeregu innych problemów z różnych dziedzin medycyny i w celu uzyskania całkowicie odmiennych efektów.

Metoda kinesiotapingu opiera się jednoczesnym zaangażowaniu powierzchni skóry oraz receptorów układu nerwowego. Rozmieszczone na skórze receptory na skutek kontaktu z plastrem wysyłają odpowiedni impuls do ośrodka nerwowego. Następstwem tego może być stymulacja odpowiednich procesów naprawczych.

W zależności od lokalizacji problemu oraz jego charakteru, wprowadzenie taśm może wywołać określone efekty terapeutyczne. Nie zapominajmy o roli samego sposobu aplikacji taśmy.

Kierunek klejenia, siła naciągu taśmy, czy wycięty kształt plastra także mają istotne znaczenie przy doborze techniki aplikacji wobec danego schorzenia.

Inną sprawą, która może wydawać się błaha, lecz stanowi dużą część zapytań od pacjentów, jest kolor taśmy.

Często słyszymy, że polecono im czarną barwę „z uwagi na większą wytrzymałość”, podczas gdy „niebieski kolor nadaje się do terapii lodem”. Nic z tych rzeczy! Większość taśm ma identyczne właściwości bez względu na kolor.

Różnice mogą występować jedynie w ich wymiarach (tj. długość i szerokość plastra). Pożądany efekt oraz działanie każdej barwy będzie jednak identyczne.

Aplikacja taśm prowadzi do stymulacji czucia powierzchownego skóry, co jest podyktowane naklejeniem tape’a i jego kontaktem z receptorami mechanicznymi.

To z kolei wywołuje w organizmie odpowiednią reakcję kompensacyjną, która z założenia ma doprowadzić organizm do przywrócenia prawidłowego stanu. Rezultaty są uzależnione od struktury, która ostatecznie zostaje obklejona.

Choć w głównej mierze kinesiotaping jest polecany przy problemach mięśniowych, metoda ta może być wykorzystywana w przypadkach uszkodzeń o całkowicie innym podłożu.

Właściwości uzyskane dzięki kinesiotapingowi są uzależnione od rodzaju aplikacji oraz miejsca zabiegowego. To właśnie te elementy determinują efekty, jakie można osiągnąć po wprowadzeniu plastrów do terapii. Oczywiście, kinesiotaping nie stanowi kluczowego punktu terapii. Niemniej jednak jest on ważnym, wspomagającym leczenie elementem. Pomocny jest on między innymi w:

 • ograniczenie i zmniejszenie bólu
 • zwiększenie zakresu ruchu
 • zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego
 • stymulację czucia powierzchownego
 • poprawę przepływu krwi, co powoduje zmniejszenie rozmiaru obrzęku
 • korekcję nieprawidłowego ustawienie elementów tworzących staw
 • usprawnienie pracy układu mięśniowo-powięziowego
 • polepszenie odżywiania skóry dzięki oddziaływaniu na mikrokrążenie
 • wzrost stabilności kontuzjowanego stawu

Kinesiotaping stanowi jeden z głównych punktów terapii w przypadku problemów urazowych i ortopedycznych.

Stłuczenia, naderwania czy zwichnięcia bardzo często zostają zaopatrzone poprzez odpowiednią aplikację taśmami, co pozwoli na znaczną minimalizację dolegliwości bólowych i prawidłowe funkcjonowanie naszego narządu ruchu.

Jednak nie tylko problemy mechaniczne mogą być wspomagane przez kinesiotaping. Oto kilka przykładowych jednostek chorobowych, których leczenie może przebiegać przy jednoczesnym zastosowaniu dynamicznego plastrowania:

 • porażenia i niedowłady nerwowe (np. nerwu twarzowego)
 • obrzęki limfatyczne i inne zmiany, które są wskazaniami do postępowania z zakresu drenażu limfatycznego,
 • blizny i krwiaki, które mogą ograniczyć ruchomość i jej zakresy
 • zaburzenia czucia głębokiego, jako następstwo po niektórych zabiegach chirurgicznych

Kinesiotaping to jednak metoda terapeutyczna, a nie tylko kawałek samoprzylepnej i wytrzymałej taśmy.

Decydując się na skorzystanie z niej i wprowadzenie do naszej codziennej terapii, musimy mieć świadomość, że nie każdy problem uda się rozwiązać przy jej pomocy. Mało tego.

Istnieją schorzenia, które nie dają możliwości wykorzystania dobroczynnych właściwości kinesiotapingu. Metoda dynamicznego plastrowania jest niewskazana w takich przypadkach jak np.

 • cukrzyca
 • choroba wieńcowa
 • zmiany alergiczne na skórze
 • zakrzepica żylna
 • otwarte rany i widoczne zmiany na skórze o charakterze podrażnień
 • schorzenia nerek
 • nowotwory

Jeśli powyższy problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres [email protected]

Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę.

Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*