Kiedy Rehabilitacja Po Endoprotezie Kolana?

Zdaniem specjalistów rehabilitacja po endoprotezie kolana trwa około pół roku. Ten okres może ulec zmianie i jest zawsze dostosowywany przez lekarza i fizjoterapeutę indywidualnie do pacjenta. Warto zadbać o powyższe aspekty, gdyż odpowiednio prowadzona rehabilitacja po zabiegu jest niezbędna do odzyskania sprawności.

Kiedy zacząć rehabilitację po endoprotezie kolana?

Po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego, meniscektomii, szyciu łąkotki, a nawet endoprotezoplastyce stawu kolanowego rehabilitację można rozpocząć już dzień po zabiegu. Wczesne uruchamianie po operacji pozwala na uzyskanie szybszych efektów w późniejszym etapie rehabilitacji.

Kiedy do pracy po endoprotezie kolana?

Całkowity powrót do codziennego życia (praca, obowiązki domowe) następuje zwykle po okresie trzech do sześciu miesięcy, czasami okres ten może ulegać jednak wydłużeniu.

Jak rehabilitować kolano po endoprotezie?

Po wszczepieniu endoprotezy w staw kolanowy rozpoczyna się proces rehabilitacji. Początkowo jest to fizjoterapia ambulatoryjna, która jest realizowana przy użyciu automatycznych szyn CPM i ćwiczeń biernych. Proste aktywności pozwalają na wstępne przygotowanie operowanego stawu kolanowego na dalszą rehabilitację.

Co można robić po endoprotezie kolana?

Przykładowe ćwiczenia usprawniające w okresie pooperacyjnym to:

 • prostowanie, zginanie, ruchy okrężne stopy,
 • zginanie kolana do granicy bólu w pozycji stojącej,
 • zginanie i prostowanie kolana w pozycji siedzącej,
 • wciskanie kolana w podłoże (należy wytrzymać 2 – 3 sekundy, po czym powtórzyć ćwiczenie),
 • Kiedy Rehabilitacja po operacji łąkotki?

  Rehabilitacja pooperacyjna

  Najszybciej powraca się do pełnej aktywności fizycznej po zamkniętej meniscektomii (3–4 tygodnie od zabiegu), natomiast najdłużej po zeszyciu łąkotki (3–5 miesięcy). Obecnie dąży się do maksymalnego skrócenia czasu unieruchomienia stawu.

  Kiedy rehabilitacja po endoprotezie biodra?

  W przypadku endoprotezy cementowej chodzenie o kulach trwa 1,5 miesiąca, chodzenie bez kul 3–6 miesięcy. Po implantacji endoprotezy bezcementowej zalecane jest chodzenie o kulach przez 3 miesiące. Obciążanie kończyny operowanej wykonuje się metodą stykową.

  Leia também:  Angina Objawy Jaki Antybiotyk?

  Czy po endoprotezie kolana można pracować fizycznie?

  Generalnie do 8 tygodnia należy unikać ćwiczeń z zewnętrznym obciążeniem czy oporem. Dopiero po tym okresie możemy powoli wprowadzać ćwiczenia z obciążeniem oraz ćwiczenia koncentryczne z niewielkim oporem zewnętrznym. Wielu pacjentów pyta i zastanawia się nad możliwością prowadzenia samochodu po operacji.

  Ile zwolnienia po punkcji kolana?

  Zwolnienie lekarskie po artroskopii kolana wystawiane jest zazwyczaj na dwa tygodnie.

  Jak dlugo kule po endoprotezie kolana?

  Jeśli chodzi o powrót do pełnej sprawności, często z odstawieniem kul, jeśli pacjenci są ogólnie sprawni, to wracają nawet po 4-6 tygodniach. U niektórych pacjentów proces poruszania się przy użyciu kul łokciowych trwa dłużej, ale jest to indywidualna sprawa.

  Jak długo spuchnięte kolano po endoprotezie?

  Przez te czynniki obrzęk może trwać od kilku dni, do nawet kilku tygodni. Od nich również zależy powrót do sprawności i pełnego zdrowia.

  Jak długo trwa ból po endoprotezie kolana?

  Ból odczuwany w kolanie przed operacją oraz ból i obrzęk po zabiegu osłabiają Twoje kolano. Pełny powrót do zdrowia może potrwać wiele miesięcy.

  Jak postępować po operacji kolana?

  Przez 2-3 tygodnie noga powinna pozostawać w odciążeniu, a chory – poruszać się o kulach łokciowych (naukę chodzenia o kulach tego typu warto rozpocząć jeszcze przed zabiegiem). Przez cały okres rekonwalescencji konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń specjalisty.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *