Jakie są przyczyny ciągłych, nawracających przeziębień i jak leczyć częste infekcje?

Katar pojawiający się u dziecka kilka razy do roku zwykle nie jest powodem do obaw. Gdy jednak maluch niemal cały czas jest zakatarzony, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Przewlekły katar u dzieci może być symptomem poważniejszych dolegliwości.

Ciągły katar, uczucie blokady nosa, podrażniona śluzówka – to częste dziecięce dolegliwości, które niepokoją rodziców. Zwykle wynikają z nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, ale mogą też mieć zupełnie inne podłoże.

Czy to zwykły katar, czy może przewlekły?

Katar bardzo często pojawia się przy ostrej infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Stanowi jeden z objawów przeziębienia, rzadziej zapalenia zatok.

Pojawia się wraz z innymi dolegliwościami, takimi jak kaszel, osłabienie organizmu, podwyższona gorączka, drapanie w gardle itp. Gęsta, ropna wydzielina z nosa może ujawnić się również w wyniku zakażenia bakteryjnego.

W obu przypadkach katar powinien minąć wraz z pozostałymi symptomami.

Przewlekły katar to taki, który trwa nieprzerwanie lub wykazuje tendencję do częstych nawrotów. Najważniejszymi objawami przewlekłego nieżytu nosa są przede wszystkim:

 • wypływająca wodnista, śluzowa lub śluzowo-ropna wydzielina
 • zaleganie wydzieliny
 • obrzęk błon śluzowych
 • uczucie zatkanego nosa wynikające ze zmniejszenia drożności
 • napady kichania z wydzielaniem obfitej wydzieliny
 • mokry, gardłowy kaszel wynikający ze spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła
 • trudności w oddychaniu
 • czasami pojawia się też: utrata powonienia, nieprzyjemny zapach wydzieliny z nosa, obecność strupów w nosie

Jakie są przyczyny ciągłych, nawracających przeziębień i jak leczyć częste infekcje?

Maluch ciągle zakatarzony. Czy to na pewno katar przewlekły?

Często nawracający katar u dziecka oraz obrzęk śluzówki nosa zwykle są objawami infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Dzieci, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola, mogą wielokrotnie przechodzić infekcje wirusowe z katarem. Nawet kilka infekcji w okresie od września do czerwca nie jest niczym nadzwyczajnym.

Maluchy bardzo szybko się zarażają. Często się zdarza, że po prawidłowo przeprowadzonej kuracji i zaniku wszystkich objawów dziecko wraca do przedszkola, po czym po tygodniu znów pojawia się katar, obrzęk nosa i kaszel. W takich sytuacjach może się wydawać, że dziecko jest cały czas zakatarzone.

Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z katarem przewlekłym.

Co można wtedy zrobić? Przede wszystkim wzmacniać odporność organizmu dziecka. Nos należy regularnie oczyszczać i nawilżać, stosując izotoniczne roztwory soli morskiej.

Przyczyny przewlekłego kataru

Niestety przewlekły nieżyt nosa może mieć też inne przyczyny, niezwiązane z ostrą infekcją wirusową. Do najczęstszych przyczyny ciągłego kataru u dzieci zaliczamy przede wszystkim:

 • Zespół zaciekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Jest to bardzo częsta przyczyna kataru i kaszlu u dzieci przedszkolnych. Leczenie zwykle przebiega podobnie jak w przypadku ostrego kataru infekcyjnego. Problematyczne jest jednak zdiagnozowanie zespołu zaciekania wydzieliny.

Aby postawić trafną diagnozę, należy wcześniej wykluczyć inne przyczyny. Laryngolog musi dokonać oceny stanu układu limfatycznego okolicy jamy nosowo-gardłowej.

Oprócz nieżytu nosa zwykle pojawiają się u dziecka inne symptomy, takie jak: chrapanie, krótkotrwałe bezdechy, często otwarte usta, zmęczenie.

Objawia się obfitym, ropnym, gęstym katarem u dziecka, a także okresowym bólem zatok i głowy (szczególnie podczas zmiany pozycji głowy). Zwykle wówczas niezbędne jest wdrożenie leczenia z zastosowaniem kropli antybiotykowych, sterydowych lub nawet antybiotyku ogólnego.

Przezroczysty, wodnisty katar u dziecka, któremu towarzyszą napady kichania, świąd nosa, zaczerwienienie spojówek, łzawienie, może wskazywać na reakcję alergiczną. Objawy nasilają się wyłącznie pod wpływem kontaktu z alergenem, np. podczas spaceru w parku w okresie pylenia roślin.

Nieżyt nosa wraz z obrzękiem śluzówki i blokadą jam nosowych może być spowodowany alergenami sezonowymi, np. pyłkami roślin, lub całorocznymi, np. pleśnie, roztocza kurzu domowego. W przypadku podejrzenia kataru alergicznego należy skontaktować się z alergologiem.

Tylko na podstawie postawionej diagnozy i zaleceń lekarza można podawać dziecku leki łagodzące objawy alergii. Podawanie leków przeciwhistaminowych w innym przypadku jest nieuzasadnione.

 • Ciało obce w jamie nosowej

Katar i uczucie ciągłego zatkania nosa mogą ujawniać się również z powodu ciała obcego w jamie nosowej, np. guzika, niewielkiego elementy zabawki, ziarnka grochu itp. Jeśli ujawnia się ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, warto udać się do laryngologa, który sprawdzi drożność nosa.

Nieustanne “pociąganie” nosem, pokasływanie, podrażnienia i wysuszenie śluzówki dróg oddechowym może być wynikiem suchego powietrza w mieszkaniu lub narażania dziecka na dym papierosowy. W takim przypadku wystarczy zastosować odpowiednie środki zaradcze, czyli stosownie nawilżać pomieszczenia i zaprzestać (bezwzględnie!) palenia w obecności dziecka, a katar powinien ustąpić.

Jakie są przyczyny ciągłych, nawracających przeziębień i jak leczyć częste infekcje?

Łagodzenie objawów przewlekłego kataru

W przypadku każdej z powyżej opisanych dolegliwości lekarz powinien zalecić indywidualnie dobraną terapię.

Niezbędna jest prawidłowa higiena jam nosowych oraz systematyczne nawilżanie i odżywianie błon śluzowych.

Zalegająca wydzielina w nosie stanowi doskonałe środowisko dla szybko namnażających się wirusów i bakterii, więc należy oczyszczać jamy nosowe z zastosowaniem izotonicznego roztworu wody morskiej.

W leczeniu przewlekłego kataru u dzieci ważną rolę odgrywa nawilżanie i odżywianie śluzówki. Pomocniczo warto więc stosować preparaty o takim działaniu, np. w formie wygodnych sprayów.

Przyczyny infekcji intymnych – jak uniknąć infekcji pochwy?

Infekcje intymne to dolegliwości, z którymi co najmniej raz w życiu zmagała się każda kobieta. Ich objawy to świąd, pieczenie przy oddawaniu moczu, a czasem również w trakcie stosunku oraz upławy. Jakie są przyczyny nawracających infekcji intymnych i jak im zapobiegać?

Choć można je skutecznie leczyć, u wielu kobiet infekcje intymne mają tendencję do nawracania. Znamy skuteczne sposoby, jak im zapobiegać.

>> Typy infekcji intymnych

Infekcje intymne – przyczyny

W pochwie zdrowej kobiety żyje wiele mikroorganizmów, również chorobotwórczych, ale właściwe pH i kwaśny odczyn zapobiegają ich namnażaniu.

Problem pojawia się, gdy mikroflora pochwy zostaje zaburzona, dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego giną, a szkodliwe bakterie zwiększają liczebność i aktywność.

Sprzyja temu wiele czynników: osłabienie organizmu, stres, przemęczenie, choroba, przyjmowane antybiotyki, nieodpowiednia higiena intymna oraz niewłaściwe zabezpieczenie się w trakcie seksu.

Jakie są przyczyny ciągłych, nawracających przeziębień i jak leczyć częste infekcje?

Wielokrotnie nieświadomie popełniamy błędy, które sprzyjają zaburzeniu równowagi w mikloflorze, oto najczęstsze z nich:

1.     Stosowanie zwykłych mydeł i płynów w trakcie podmywania się zamiast płynu do higieny intymnej − mydła mają odczyn zasadowy, który podwyższa pH pochwy i sprzyja szkodliwym bakteriom. Żele do mycia ciała są z kolei zbyt silne, zawierają detergenty, które podrażniają wrażliwe miejsca.

>> Wkładka domaciczna a infekcje intymne

2.     Seks bez zabezpieczenia − częsta zmiana partnerów naraża na kontakt z obcymi bakteriami – również chorobotwórczymi. Zabezpieczanie się prezerwatywą jest w tym przypadku koniecznością, ale nawet jeśli mamy stałego partnera, powinien on dbać o własną higienę intymną i starannie myć genitalia przed stosunkiem.

3.     Noszenie syntetycznej i niewygodnej bielizny − sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza, a majtki typu stringi mogą podrażniać okolice intymne powodując mikrouszkodzenia. To wymarzone środowisko dla rozwoju bakterii.

Sprawdź koniecznie: Zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

4.     Korzystanie z publicznych toalet, saun i solariów−jeśli w trakcie korzystania z sauny czy solarium zdejmujemy bieliznę, wystawiamy się na wnikanie obcych bakterii. Podobnie dzieje się, gdy siadamy na desce używanej przez inne osoby.

5.     Spożywanie dużej ilości węglowodanów prostych − niewłaściwa dieta, bogata w cukier sprzyja powstawaniu grzybicy pochwy, inaczej zwanej kandydozą i drożdżycą.

Nawracające grzybice pochwy oraz zakażenia bakteryjne to także efekt innych chorób, takich jak np. cukrzyca, zmian hormonalnych, palenia papierosów czy menopauzy.

>> Leczenie grzybicy pochwy

Przede wszystkim każdą infekcję należy skonsultować z lekarzem, który wykluczy poważniejsze choroby oraz dobierze odpowiednie leczenie infekcji intymnych. Po jego zakończeniu możemy zapobiec nawrotom w następujący sposób:

 • stosować specjalny płyn do higieny intymnej o pH 5,5 lub płyn z kwasem mlekowym, a dokładnie jego pałeczkami,
 • podmywać się płynem najczęściej raz dziennie, a w pozostałych przypadkach używać do podmywania czystej wody,
 • w trakcie okresu często zmieniać podpaski lub tampony oraz unikać kąpieli (zamiast tego zalecany jest prysznic),
 • podmywać się w kierunku od sromu do odbytu,
 • unikać przygodnych kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy,
 • zakładać dolną część bielizny korzystając z sauny czy solarium,
 • nosić przewiewną bieliznę z bawełny,
 • zrezygnować z takich produktów jak perfumowane wkładki, chusteczki do higieny intymnej i dezodoranty,
 • przyjmować preparaty z kwasem mlekowym w postaci globulek dopochwowych.

Czytaj również: Objawy infekcji intymnych

Gdy dziecko ciągle choruje – przyczyny infekcji u dzieci

Jakie są przyczyny ciągłych, nawracających przeziębień i jak leczyć częste infekcje? Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Częsty katar, obfity i wodnisty, może świadczyć o alergii u dziecka.

Leia também:  Jakie Są Objawy Martwicy Wątroby?

Częste infekcje u dziecka w ciągu pierwszych lat życia pomagają w naturalny sposób budować odporność. Co jednak robić, gdy dziecko ciągle choruje? Warto rozpoznać przyczyny infekcji u dziecka i podjąć odpowiednie kroki, które pomogą wzmocnić jego odporność.

Dziecko ma słabszą odporność niż dorosły, a do tego ciągle styka się z drobnoustrojami powodującymi infekcje w przedszkolu, szkole czy na placu zabaw. Nic więc dziwnego, że dziecko ciągle choruje, zwłaszcza jesienią i zimą.

U dziecka do 12. roku życia przeziębienie do 6-8 razy w roku nie powinno być powodem do niepokoju. Do tego wieku rozwija się odporność u dzieci na infekcje.

Jeśli jednak zauważasz, że dziecko choruje częściej niż inne maluchy, długo zdrowieje albo choroby mają wyjątkowo ciężki przebieg, dobrze jest znaleźć przyczyny częstych infekcji u dziecka.

Dzięki temu można będzie z nimi skuteczniej walczyć i zmniejszyć częstotliwość przeziębień u dziecka. Dlaczego często choruje? Jak wzmocnić odporność dziecka?

>> PRZEZIĘBIENIE U DZIECKA: sposoby na katar, gorączkę i ból gardła

Dziecko ciągle choruje. Przyczyny: alergia

Alergia – utrzymujący się kaszel i katar u dziecka, niekończące się przeziębienia, których nie da się do końca wyleczyć – to sygnały mogące świadczyć o uczuleniu. Alergia może być przyczyną częstych infekcji u dziecka.

Alergia zwiększa skłonność do łapania infekcji i przedłuża czas ich trwania. Nawracające u dzieci infekcje górnych dróg oddechowych w rzeczywistości mogą oznaczać astmę. O alergii może świadczyć katar dłuższy niż tydzień, zwłaszcza gdy wydzielina jest obfita i wodnista.

By wykluczyć lub potwierdzić uczulenie, zgłoś się z dzieckiem do alergologa.

Przyczyny infekcji u dzieci: słaby układ odpornościowy

Pierwotne niedobory odporności (PNO) – to wrodzone uszkodzenia układu odpornościowego.

Można podejrzewać PNO, gdy dziecko przeziębia się częściej niż 6-8 razy w roku, gdy dziecko często choruje i często przyjmuje antybiotyki bez widocznej poprawy, co najmniej dwukrotnie w ciągu roku choruje na zapalenie zatok lub zapalenie płuc, doszło do zahamowania rozwoju lub przyrostu masy ciała, powtarzają się ropnie skóry lub narządów, odporna na leczenie grzybica jamy ustnej lub skóry, zdarzały się ciężkie zakażenia mózgu, kości, mięśni, skóry lub posocznica. Nawet jeden z tych czynników występujący u dziecka powinien być skonsultowany z lekarzem, ponieważ jest możliwość istnienia PNO u dziecka. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, dziecko zostanie skierowane do poradni leczenia zaburzeń immunologicznych.

>> Jak wzmocnić odporność dziecka

Drogi oddechowe podatne na infekcje

Drogi oddechowe niemowlęcia są krótkie i wąskie, a co za tym idzie – bardziej podatne na infekcje. Warto więc zadbać o ich komfort.Choć układ oddechowy ogranicza się zaledwie do głowy i klatki piersiowej, jest kluczowy dla prawidłowej pracy całego organizmu, bo odpowiada za dostarczanie tlenu do płuc, skąd następnie wędruje on do każdej komórki ciała.

Jednak natura nie do końca zadbała o to, by u małych dzieci wszystkie te procesy przebiegały bez zakłóceń. Narządy składające się na górne i dolne drogi oddechowe – czyli: jama nosowa, gardło, krtań, tchawica – są u niemowląt dużo krótsze, węższe i cieńsze niż u starszych dzieci.

Z tego powodu nawet niewielkie podrażnienie, nie mówiąc już o stanie zapalnym, może skutecznie utrudnić im funkcjonowanie. Najwęższym miejscem w całym układzie oddechowym jest krtań (która stanowi granicę między drogami górnymi a dolnymi). Już niewielkie zmniejszenie jej średnicy skutkuje u najmłodszych dzieci znacznymi problemami z oddychaniem, a w efekcie pobytem w szpitalu.

Krótszy niż u starszaka nosek nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza, jakie dostaje się do organizmu. Błona śluzowa, jaką wyścielone jest gardło i nosek, również jest inna niż u starszych dzieci – ma mniejsze zdolności oczyszczania i nawilżania wdychanego powietrza.

Oznacza to, że z każdym oddechem do tchawicy i oskrzeli niemowlaka dostają się szkodliwe pyły i drobnoustroje, które mogą powodować stany zapalne. O co jako mama możesz zadbać, aby zapewnić maluszkowi komfort oddychania?

 • Wybierzcie się do groty solnej – powietrze w jaskini solnej przesycone jest mikro- i makroelementami (m.in. jodem, magnezem, sodem i wapniem), a także ujemnie najonizowane. Oddychanie nim wzmacnia drogi oddechowe, pomaga przy astmie. Seans w grocie trwa 45 minut, co w zależności od rodzaju soli, jaką wyłożone jest pomieszczenie, odpowiada jednemu do trzech dni spędzonych nad morzem. Z małym dzieckiem można chodzić do jaskini solnej nawet kilka razy w tygodniu.

UWAGA: pobyt w grocie solnej to sposób tylko na profilaktykę. W trakcie infekcji jest to niewskazane, bo sól może działać drażniąco na rozpulchnioną śluzówkę noska lub gardła.

 • Chroń przed zanieczyszczonym powietrzem – warto regularnie odwiedzać strony internetowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska właściwego dla waszego miejsca zamieszkania – odpowiednie służby regularnie umieszczają tam komunikaty o jakości powietrza i ostrzeżenia, gdy stężenie zanieczyszczeń jest na poziomie groźnym dla zdrowia. Na spacer z dzieckiem wybieraj tereny zielone – czasem lepiej nawet pojechać autem lub autobusem do parku, niż spacerować wzdłuż ruchliwej ulicy w mieście. W dni, kiedy powietrze jest bardzo zanieczyszczone, lepiej w ogóle nie wychodzić z malcem z domu.
 • Nie używaj chemicznych odświeżaczy – znajdujące się w składzie tych produktów substancje chemiczne, takie jak destylaty ropy naftowej, fenol, ftalany, alkohol benzylowy, a także dichlorobenzen mogą działać drażniąco na delikatne drogi oddechowe niemowlęcia: powodować silne przekrwienie błony śluzowej nosa, a w efekcie – kichanie, wodnisty katar. Mogą być także przyczyną uczuleń.
 • Nawilżaj powietrze – optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych to 45–60 proc. Gdy grzeją kaloryfery, spada ona jednak o połowę, a wtedy śluzówki w nosku i w gardle przesuszają się i przestają stanowić barierę dla wirusów i bakterii. Dlatego zimą warto postawić w dziecięcym pokoju nawilżacz, dzięki któremu powietrze będzie miało odpowiednią wilgotność.
 • Rób inhalacje – inhalator (nebulizator) to urządzenie, którego zadaniem jest zmiana postaci leku lub preparatu z płynnej w aerozol. Powstaje wtedy chłodna mgiełka, którą dziecko wdycha przez specjalną maskę zakładaną na nosek i usta, i która w ten sposób trafia w każdy zakamarek układu oddechowego.

Infekcje u dzieci: brak prawidłowych nawyków

Brak prawidłowych nawyków też może być przyczyną częstych infekcji u dzieci. Nie można do końca wyeliminować bakterii i wirusów z naszego życia, nie byłoby to zresztą wskazane.

Jednak ważne jest nauczenie dziecka, by myło ręce po każdym powrocie z dworu, po skorzystaniu z toalety, a także przed jedzeniem.

Uczul dziecko, by nie jadło ugryzionej przez inne dziecko kanapki czy jabłka, nie piło z tej samej butelki.

Dziecko ciągle choruje: palenie papierosów przy dziecku

Palenie papierosów przy dziecku – fatalnie wpływa nie tylko na odporność u dzieci, ale i na cały rozwój dziecka. Zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Dzieci palaczy częściej łapią infekcje, częsciej chorują na astmę i alergię, a w przyszłości także nowotwory. A do tego mają gorsze zdolności poznawcze, słabsze wyniki w nauce, są niższe i często nadpobudliwe.

Częste infekcje u dziecka a zła dieta

Mało różnorodna dieta to również przyczyna tego, że dziecko ciągle choruje. Jadłospis dziecka musi obfitować w produkty, które zawierają niezbędne dla odporności składniki: witaminę C i inne witaminy i mikroelementy.

Źródła tych składników muszą być naturalne – sztuczne witaminy dodawane do cukierków czy płatków nie zadziałają tak, jak te ze świeżych owoców i warzyw. Trzeba też zadbać o obecność w diecie dzieci prebiotyków (np.

z cebuli, czosnku, porów, szparagów, cykorii, bananów) i probiotyków (zawartych w jogurtach, kefirach, kiszonych ogórkach i kapuście).

>> Przeziębienie u niemowlaka: 18 sposobów na szybki powrót do zdrowia

Mjakmama24.pl

Dziecko często choruje – jak temu zaradzić? – Akademia 5.10.15

Dzieci w wieku od 3 do 8 lat chorują nawet do 8 razy w roku – to zupełnie naturalne. Jeżeli jednak martwią Cię nawracające infekcje u dziecka, zobacz, co możesz zrobić, aby pomóc mu w nabyciu odporności.

Dziecko często choruje w przedszkolu? Zwróć uwagę na dietę

Rodzice często narzekają, że ich dziecko często choruje, odkąd zaczęło chodzić do przedszkola. Dlaczego ciągłe infekcje u dziecka pojawiają się, gdy zaczyna mieć ono regularny kontakt z rówieśnikami? Powodów jest kilka.

W momencie, gdy dziecko idzie do przedszkola, jego układ immunologiczny nie jest w pełni ukształtowany. Zmiana środowiska powoduje, że organizm dziecka ma styczność z nieznanymi mu dotychczas bakteriami i wirusami. To jeden z głównych powodów, dla których dziecko ciągle choruje, gdy zaczyna swoją przygodę z przedszkolem.

Ciągłe infekcje u dziecka, które rozpoczęło edukację w przedszkolu lub szkole, mogą mieć też podłoże emocjonalne. Jeżeli dziecko nie jest entuzjastycznie nastawione do rówieśników lub nie czuje się bezpiecznie w nowym miejscu, może mieć to negatywny wpływ na jego układ odpornościowy. Z kolei patogenom łatwiej zaatakować osłabiony organizm – wówczas dziecko może zacząć ciągle chorować.

Co zrobić, jeżeli dziecko co chwilę choruje i przez to nie może regularnie uczęszczać do przedszkola? Organizm dziecka może wspomóc:

 • Dobrze zbilansowana dieta. Zadbaj, aby na talerz Twojego dziecko trafiały owoce, warzywa, jogurty i ryby. Te ostatnie są cennym źródłem kwasów omega-3. Jeżeli Twoje dziecko nie przepada za rybami, sięgnij po suplementy diety, które zawierają ten kwas, np. Möller’s Omega-3 Rybki – żelki owocowe wzmacniające odporność 36szt.
 • Aktywność fizyczna. Spacery w deszczowe dni mogą być dla dziecka szczególnie atrakcyjne, a przy tym być sposobem na hartowanie odporności. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w ciepłe kurtki, parasolki i kalosze. Dobrze dotleniony organizm lepiej poradzi sobie ze zwalczaniem bakterii czy wirusów. Sprawdź nasze kurtki dla chłopców i kurtki dla dziewczynek.
 • Wyeliminowanie dymu papierosowego z otoczenia dziecka. Jeżeli palisz papierosy w mieszkaniu, to Twoje dziecko jest bardziej narażone na częste infekcje górnych dróg oddechowych.
Leia também:  Zapalenie zatoki klinowej – przyczyny, objawy, leczenie

Rozważ też szczepienia ochronne. Przykładowo pneumokoki to bakterie wywołujące groźne choroby górnych dróg oddechowych.

Częste przeziębienia u dziecka a alergia – jak postępować?

Jeżeli Twoje dziecko często choruje na górne drogi oddechowe, ale jeszcze nie chodzi do przedszkola, to warto upewnić się, czy ciągłe choroby nie są spowodowane alergią. Co wskazuje, że częste przeziębienie u dziecka to w rzeczywistości alergia?

Objawami alergii są:

 • Przewlekły kaszel. Najczęściej jest on suchy.
 • Zaczerwienione oczy. Może też pojawić się opuchnięcie powiek.
 • Nieżyt nosa. Katar jest charakterystyczny, bo wodnisty.
 • Napadowe kichanie.
 • Problemy skórne, np. suchość czy świąd.

Jeżeli u dziecka rozpoznana zostanie alergia, to częste choroby są właśnie jej efektem. Reakcja na alergen powoduje osłabienie organizmu, w rezultacie czego jest on bardziej narażony na atak różnych patogenów – u dzieci można zaobserwować wówczas częste infekcje dróg oddechowych.

Jakie są przyczyny ciągłych, nawracających przeziębień i jak leczyć częste infekcje?

Jak postępować, jeżeli częste infekcje u dziecka wiążesz z alergią? Niezbędny jest kontakt z lekarzem – alergologiem. Po przeprowadzeniu wywiadu może on zlecić badanie alergiczne i następnie wdrożyć niezbędne leczenie.

Gdy podejrzenia się potwierdzą, możesz pomóc swojemu dziecku poprzez:

 • Wykluczenie alergenu z diety dziecka – w momencie rozpoznania alergii pokarmowej. Będzie to wymagało również uważnego czytania składu produktów gotowych.
 • Ograniczenie kontaktu z alergenem. Jeżeli jest to np. kurz, warto wprowadzić zmiany m.in. w pokoju dziecka. Mogą one obejmować pozbycie się bibelotów i wymianę kompletu pościeli na antyroztoczowy.

Wskazówki odnośnie tego, co jeszcze możesz zrobić, aby ulżyć dziecku i jednocześnie ograniczyć nawracające infekcje u dziecka, otrzymasz od lekarza.

Dziecko choruje – czy to może być niedobór odporności?

Przyczyna częstych przeziębień może być jeszcze inna niż wyżej opisane – niedobór odporności. Gdy dziecko cały czas choruje, to z reguły jego układ odpornościowy działa prawidłowo, a przyczyną jest choćby zmiana środowiska. Niestety, u niektórych dzieci częste infekcje są spowodowane właśnie nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego.

Co powinno Cię zaniepokoić? Częste infekcje u dzieci, które wskazują na niedobór odporności, wyróżniają się tym, że:

 • Równolegle towarzyszą im przewlekłe biegunki.
 • Dziecko nie rozwija się prawidłowo. Zaobserwować można m.in. zahamowanie przyrostu masy ciała, dziecko też nie rośnie.
 • Pojawić mogą się problemy ze skórą, np. ropienie skóry.

Zaobserwowania jednego z powyższych symptomów w połączeniu z tym, że dziecko często choruje w przedszkolu, nie należy lekceważyć – niezbędna jest konsultacja z lekarzem w poradni immunologicznej. Wywiad w połączeniu z wynikami badań umożliwi specjaliście postawienie diagnozy i następnie wdrożenie leczenia.

Aby pomóc dziecku, u którego potwierdzono niedobór odporności, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Często leczenie wiąże się z podawaniem dziecku odpowiednich leków oraz dbaniem o to, aby utrzymywało ono prawidłową higienę.

Szczekanie i chrypka – tak zaczyna się zapalenie krtani u dziecka

Zapalenie krtani u dziecka jest częstą infekcją wirusową, mającą tendencję do nawracania.

Dotyczy przede wszystkim małych dzieci, ponieważ krtań u dziecka z powodu położenia i budowy anatomicznej jest bardziej narażona na infekcje i łatwej ulega obrzękom niż krtań osoby dorosłej.

Przeważnie jest niegroźną chorobą, lecz w pewnych przypadkach może rozwinąć się ostre zapalenie krtani o ciężkim przebiegu, mogące stanowić zagrożenie dla życia malucha. Poznaj objawy zapalenia krtani u dzieci i dowiedz się, jak wygląda leczenie.

Zapalenie krtani u dziecka – przyczyny

Choroba wywoływana jest przez wirusy, najczęściej: wirus paragrypy, wirus grypy typu A lub B, adenowirus, wirus RS, metapneumowirus. Zdarzają się też przypadki zakażeń bakteryjnych np. w przebiegu anginy, czy też powikłań po niedoleczonym przeziębieniu. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej, obrzęku w okolicy krtani i zwężenia światła dróg oddechowych. Rozwój choroby przypada zazwyczaj na I i IV kwartał roku – jest to okres wzmożonej aktywności wirusów, pogorszenia się pogody oraz intensywnego ogrzewania mieszkań. Ciepłe i suche powietrze sprzyjaj rozwojowi infekcji.

Zapalenie krtani przeważnie ma łagodny przebieg i wiąże się z gorączką, infekcją oraz problemami z oddychaniem, które jednak nie zagrażają życiu. Najczęstszym rodzajem jest podgłośniowe zapalenie krtani tzw. krup wirusowy. Nie należ go mylić z krupem (ostrym błoniczym zapaleniem krtani) wywoływanym przez maczugowiec błonicy.

Niebezpieczne dla życia mogą być natomiast: ostre zapalenie krtani i zapalenie nagłośni, objawiające się dużym obrzękiem uniemożliwiającym oddychanie.

Dlaczego tak się dzieje? Wrażliwa krtań u dziecka

Zapalenie krtani oraz ciężkie powikłania występują u małych dzieci, ponieważ mają one nieco inną budowę dróg oddechowych niż osoby dorosłe.

Tkanka podśluzowa krtani u dzieci jest luźniejsza i zawiera dużo naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, co zwiększa jej podatność na obrzęk; puszka krtani ustawiona jest dużo wyżej, światło krtani jest mniejsze, nagłośnia wiotka, a układ immunologiczny jest jeszcze niedojrzały. To wszystko sprawia, że krtań u dzieci jest narażona na infekcje.

Zapalenie krtani u dziecka objawy

Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka występuje między 6. miesiącem życia a 5-6. rokiem życia, przy czym najwięcej zachorowań notuje się w 2. roku życia. Na ten rodzaj infekcji częściej zapadają chłopcy niż dziewczynki, a rocznie choruje około 6-8% dzieci w wieku do 5 lat.

Objawy zapalenia krtani u dzieci pojawiają się nagle i są poprzedzone kilkudniowym okresem infekcji dróg oddechowych. Krup najczęściej pojawia się w nocy lub nad ranem, a objawy mogą mieć różne nasilenie: od łagodnego zapalenia obejmującego sporadyczny szczekający kaszel i chrypkę, aż po ciężki przebieg wymagający interwencji pogotowia ratunkowego.

Zapalenie krtani u dziecka objawy:

• Świst krtaniowy, tzw. stridor – wysoki dźwięk podczas oddychania wynikający ze zmniejszonego światła dróg oddechowych.

 • • Charakterystyczny szczekający kaszel.
 • • Chrypka.
 • • Szorstki głos, a nawet bezgłos.
 • • Lekka i umiarkowana duszność.
 • • Może występować niewielka gorączka.

Ostre objawy podgłośniowego zapalenia krtani:

 1. • Silna duszność odznaczająca się wzmożoną pracą mięśni klatki piersiowej.
 2. • Sine zabarwienie skóry.
 3. • Niepokój.
 4. • Zaburzenia świadomości.
 5. • Niewydolność oddechowa.

Zwężenie dróg oddechowych w okolicy podgłośniowej może szybko narastać i powodować silną duszność, dlatego infekcji nie należy bagatelizować, lecz jak najszybciej zadbać o odpowiednie leczenie.

Choroba przebiega z różną intensywnością, a objawy zapalenia krtani u dzieci początkowo niegroźne szybko mogą eskalować i stać się przyczyną niewydolności oddechowej.

Zapalenie krtani u dziecka leczenie w domu

Mimo iż objawy zapalenia krtani u dzieci mogą być niepokojące, w większości przypadków choroba ta ma łagodny przebieg i dobrze poddaje się leczeniu domowymi sposobami.

Co na zapalenie krtani u dziecka będzie skuteczne? Należy zadbać o atmosferę spokoju, gdyż nerwowość i napięcie będą potęgowały u dziecka strach, który – na zasadzie efektu błędnego koła – będzie potęgował duszności i niewydolność oddechową.

W zapobieganiu nasileniu duszności pomocne jest oddychanie zimnym, wilgotnym powietrzem, co zmniejsza obrzęk krtani. Zaleca się szeroko otworzyć okno lub wyjść z dzieckiem na taras/balkon i pozwolić mu pooddychać świeżym, chłodnym powietrzem.

Leia também:  Jak Rozpoznać Objawy Wyrostka Robaczkowego?

Pamiętać należy przy tym o odpowiednim ubraniu maluszka, by go nie wyziębić.

Innym sposobem leczenia łagodnego zapalenia krtani u dziecka są inhalacje solą fizjologiczną oraz podawanie napojów.

Po ustaniu ataku duszności należy udać się do pediatry w celu ustalenia skutecznego leczenia zapalenia krtani.

Lekarz najlepiej będzie wiedział, co na krtań dziecka zastosować i jakie leczenie będzie najskuteczniejsze w konkretnym przypadku. Prawdopodobnie zapisze glikokortykosteroidy lub inne leki zmniejszające obrzęk krtani.

A co zastosować co na krtań u dziecka, gdy pojawią się silne duszności? W takim wypadku należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. W ciężkich incydentach może zaistnieć konieczność hospitalizacji, lecz dotyczy to mniej niż 5% małych pacjentów.

Źródła:

1. lek. med. Izabella Głodzik, Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), portal interne-towy mp.pl dział dla pacjentów (22.03.2017);

2. Krzysztof Ślączka, Lidia Zawadzka-Głos, Stany zagrożenia życia w ostrych zapaleniach krtani u dzieci – ocena epidemiologii i postępowania, Borgis – „Nowa Pediatria” 1/2014, s. 8-14;

3. Krzysztof Ślączka, Ewa Basiewicz-Ślączka, Lidia Zawadzka-Głos, Magdalena Mierzewska-Schmidt, Zapalenia krtani o ciężkim przebiegu u dzieci, Borgis – „Nowa Pediatria” 1/2015, s. 9-14;

4. Jakub Mierzejewski, Andrzej Kopta, Tomasz Ilczak, Marcin Rybakowski, Tomasz Magdziak, Ostre zapalenie krtani u dzieci w praktyce ratownika medycznego, „Na Ratunek” 4/17 s. 49-54;

 • 5. Rafał Zieliński, Anna Zakrzewska, Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci-podział morfologiczny, diagnostyka i terapia; „Forum Medycyny Rodzinnej” 2010, tom 4, nr 5, 366–371;
 • Autor:

Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miłośnik gór, astronomii i literatury SF.

Osłabienie organizmu – przyczyny, leczenie

Osłabienie organizmu

Osłabienie organizmu, używając terminologii medycznej, oznacza „utracenie siły mięśniowej”. I może dopaść każdego z nas. I jeśli nie trwa zbyt długo, nie jest niczym niebezpiecznym dla naszego zdrowia. Senność, zmęczenie czy obniżony nastrój pojawiające się podczas osłabienia organizmu najczęściej mijają, gdy po prostu… odpoczniesz. 

Już kilka dobrze przespanych nocy, relaks przy dobrej książce czy filmie i zbilansowane posiłki o dużej zawartości warzyw i owoców mogą postawić na nogi. Jeśli do tego dodasz odpowiednie suplementy z witaminami i mikroelementami, które będziesz regularnie łykać, osłabienie organizmu powinno zniknąć. 

 • Co jednak, jeśli pomimo zastosowania powyższych rad, osłabienie nie mija?
 • Osłabienie organizmu – przyczyny
 • • osłabienie organizmu często pojawia się jako skutek uboczny przebytej choroby – grypy, anginy czy innych infekcji wirusowych czy bakteryjnych;
 • • przyczyną osłabienia może być też niezdiagnozowana alergia pokarmowa bądź nietolerancja pokarmowa, która pojawia się po zjedzeniu danego pokarmu (np. z glutenem czy laktozą w składzie), które szkodzą organizmowi; osłabienie organizmu w tym wypadku jest reakcją na stan zapalny;
 • • osłabienie pojawia się także jako wynik zatrucia pokarmowego, gdy organizm jest dodatkowo odwodniony i zmęczony biegunką czy wymiotami;
 • • osłabienie organizmu to też objaw nieleczonych chorób tarczycy (niedoczynności tarczycy, nadczynności tarczycy czy choroby Hashimoto) – zbyt wysoki bądź zbyt niski poziom hormonów powoduje więc nie tylko problemy ze stanem skóry, włosów czy paznokci, ale także wpływa na osłabienie;

• przyczyną osłabienia mogą być też niedobory witamin i składników mineralnych; mowa tutaj m.in. o niedoborze witamin z grupy B, kwasu foliowego czy żelaza;

• osłabienie organizmu jest także jednym z pierwszych objawów ciąży, gdy kobieta często nie zdaje sobie sprawy z tego, że w jej ciele rozwija się dziecko;

• utrata siły mięśni pojawia się również, gdy osoba od dłuższego czasu się głodzi. Osłabieniu organizmowi w tym przypadku towarzyszą często bóle i zawroty głowy.

 1. Objawy osłabienia organizmu
 2. Termin „osłabienie organizmu” nie dotyczy tylko utraty siły mięśni. Do objawów osłabienia zaliczamy także:
 3. • obniżoną temperaturę ciała,
 4. • nieustanne zmęczenie, które nie przechodzi nawet po dobrej jakości śnie,
 5. • senność,
 6. • bóle i zawroty głowy,
 7. • problemy z koncentracją,
 8. • szybkie męczenie się przy wykonywaniu codziennych czynności, które wcześniej nie sprawiały trudności,
 9. • apatia, zaburzenia nastroju.
 10. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że objawy te nie zawsze muszą występować na raz. 
 11. Osłabienie organizmu – w jaki sposób je leczyć?

Obniżona odporność – jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Podstawowym sygnałem ostrzegawczym, który może sugerować spadek odporności,nawracające zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Jeśli często pojawiają się u nas infekcje górnych dróg oddechowych z towarzyszącym kaszlem, katarem, bólem gardła lub ucha, a także zapalenia płuc czy oskrzeli, to informacja, że nasza odporność uległa pogorszeniu.

Infekcje górnych dróg oddechowych należą też do najczęściej występujących zakażeń u dzieci. Większość ma łagodny przebieg zarówno u dzieci, jak i dorosłych, ale należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli: 

 • zakażamy się 8 razy w ciągu roku lub częściej, 
 • występują u nas co najmniej 2 ciężkie zakażenia zatok w roku, 
 • chorujemy na zapalenie płuc minimum 2 razy w roku, 
 • chorujemy na zapalenie uszu co najmniej 2 razy w ciągu roku. 

Taka częstość występowania objawów może świadczyć o pierwotnym niedoborze odporności i powinna być skonsultowana z immunologiem. 

Przeczytaj więcej: Pierwotne niedobory odporności – na czym polegają?

 Również nawracające zakażenia grzybicze, jak grzybica skóry czy kandydoza jamy ustnej są sygnałem alarmującym, mogącym świadczyć o niskiej odporności

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) 

Przewlekłe zmęczenie również może być sygnałem alarmowym, aby zadbać o swój układ odpornościowy. Zespół chronicznego zmęczenia to choroba cywilizacyjna, którą charakteryzują następujące objawy: 

 • pogorszenie pamięci krótkotrwałej, koncentracji, 
 • ból w obrębie węzłów chłonnych, 
 • bóle mięśni, 
 • bóle stawów bez zaczerwienienia i obrzęków, 
 • ból gardła, 
 • ból głowy o innym natężeniu i częstości występowania niż zazwyczaj, 
 • uczucie zmęczenia po przebudzeniu, 
 • pogorszenie samopoczucia po wysiłku, utrzymujące się co najmniej 24 godziny. 

W celu potwierdzenia zespołu chronicznego zmęczenia należy zaobserwować co najmniej 4 objawy spośród powyższych w ciągu minimum 6 kolejnych miesięcy, jednocześnie wykluczając inne stany chorobowe. Przypuszcza się istnienie związku między spadkiem odporności a rozwinięciem zespołu chronicznego zmęczenia. 

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe 

Istnieje silny związek między układem immunologicznym a reakcją układu pokarmowego. Takie objawy jak ostra lub przewlekła biegunka, ból brzucha, choroby zapalne jelit, np.

zespół jelita drażliwego (IBS), a także inne zaobserwowane zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą świadczyć o niskiej odporności. Tkanka limfatyczna występująca w przewodzie pokarmowym (GALT) to system odpornościowy tego układu.

Zaburzenie flory bakteryjnej jelit, charakteryzujące się wzdęciami, bólami brzucha czy nudnościami, jest związane z pogorszeniem naszej odporności.

Przykładowo antybiotyki, działając przeciwbakteryjnie, zwalczają nie tylko bakterie wywołujące zakażenie, ale także bakterie zasiedlające jelita, powodując osłabienie naszej odporności po antybiotykoterapii. Dlatego tak ważne jest stosowanie probiotyków podczas leczenia antybiotykiem.  

Przedłużone gojenie ran 

Gojenie się tkanek jest uwarunkowane prawidłową pracą układu odpornościowego. Komórki odpornościowe biorą czynny udział w naprawie skóry. W przypadku nieskutecznych mechanizmów odpornościowych może dojść do takich nieprawidłowości w gojeniu się ran jak powstawanie ran przewlekłych oraz tworzenie blizn.  

Ciągłe zmęczenie pomimo wyraźnego braku wysiłku fizycznego, nawracające zakażenia oraz zaburzenia ze strony układu pokarmowego to tylko niektóre z objawów, które mogą świadczyć o obniżonej odporności.

Nasz organizm często daje nam wyraźne sygnały, że nie jest w pełni wydolny.

Dlatego też należy zwracać uwagę na objawy alarmujące, aby odpowiednio wcześnie zareagować i zmobilizować układ odpornościowy do walki z infekcjami.   

Źródła: 

 • Agarwal S., Mayer L., Diagnosis and treatment of gastrointestinal disorders in patients with primary immunodeficiency, Clin Gastroenterol Hepatol., 2013, 
 • Larouche J., Sheoran S., Maruyama K., Martino M.M., Immune Regulation of Skin Wound Healing: Mechanisms and Novel Therapeutic Targets, Adv Wound Care (New Rochelle), 2018, 
 • Sepúlveda N., Carneiro J., Lacerda E., Nacul L., Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome as a Hyper-Regulated Immune System Driven by an Interplay Between Regulatory T Cells and Chronic Human Herpesvirus Infections, Front Immunol., 2019. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*