Jakie są metody leczenia chrapania?

Jakie są metody leczenia chrapania? Jakie są metody leczenia chrapania?

Chrapanie leczenie: jak wygląda?

Leczenie chrapania w Warszawie polega na precyzyjnym skierowaniu fal wysokiej częstotliwości w miejsce odpowiedzialne za występowanie chrapania w celu wytworzenia blizn w podniebieniu miękkim, utwardzeniu go oraz powiększeniu cieśni gardła, tj. skróceniu języczka, przycięciu łuków podniebiennych ew. zmniejszeniu masy migdałków podniebiennych.

Jest to najdelikatniejsza metoda leczenia chrapania wiążąca się z mniejszym urazem komórkowym, słabszym wytwarzaniem włóknistej blizny oraz minimalnymi dolegliwościami pooperacyjnymi.

Zalety zabiegu leczenia chrapania

 • likwiduje przyczynę chrapania
 • zabieg bez użycia skalpela
 • bezbolesny i szybki
 • w warunkach ambulatoryjnych
 • nie ogranicza codziennej aktywności
 • wysoka skuteczność

Dotychczasowe metody leczenia chrapania były bardzo drogie oraz powodowały trudny do zaakceptowania ból przez pierwsze dni po zabiegu. Dopiero zastosowanie fal radiowych generowanych aparatem ELLMAN pozwala na wykonanie podśluzówkowej plastyki podniebienia miękkiego i języczka z minimalnym zespołem bólowym i skróconym okresem gojenia.

Czy zabieg leczenia chrapania i bezdechu jest bolesny?

Ten zabieg na chrapanie jest małoinwazyjny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych.

Po aplikacji aerosolu znieczulającego na podniebienie miękkie i języczek, okolica ta jest znieczulana miejscowo minimalną ilością środka znieczulającego, a następnie za pomocą specjalnej elektrody wykonuje się aplikację fal radiowych w okolicę języczka i podniebienia miękkiego.

Zabieg nie jest bolesny i nie powoduje przegrzania tkanek.

Jakie są metody leczenia chrapania?

Schemat operacji na chrapanie

Zabieg poprzedza konsultacja laryngologiczna kwalifikująca do leczenia operacyjnego. Trwa on do 40 min. Pacjent bezpośrednio po zabiegu usuwania chrapania może wrócić do domu. W wyjątkowo trudnych przypadkach wymagane jest powtórzenie zabiegu.

Zalecenia przedzabiegowe są następujące:

 • 6 godzin przed zabiegiem nie należy jeść i pić
 • zażyć leki stosowane przewlekle
 • 2 tyg. przed zabiegiem należy unikać: 
  • leków antykoagulujących (Acard, Aspiryna, zawierające kwas salicylowy, stosowane w przypadku grypy lub gorączki)
  • leków przeciwzapalnych (Ibuprom, Ketonal, Naproxen, Diclofenac)

W dniu zabiegu na chrapanie nie jest wskazane prowadzenie samochodu ani obsługa urządzeń mechanicznych.

Po 7 dni oraz 14 dniach zalecana jest kontrola laryngologiczna.

Jakie są metody leczenia chrapania?

Zalecenia pozabiegowe

 • unikanie wysiłku fizycznego
 • unikanie długotrwałego pochylania głowy przez 14 dni
 • unikanie pokarmów ostrych, kwaśnych, bardzo gorących, bardzo zimnych
 • picie 2 litrów płynów dziennie przez około 14 dni
 • powrót do leków przeciwkrzepliwych jest możliwy po 14 dniach od zabiegu

ELLMAN: przeciwwskazania oraz skutki uboczne

 • ciąża (wskazany jest test przed zabiegiem)
 • menstruacja oraz okres tuż przed
 • aktywna infekcja (m.in. chory ząb, przeziębienie, opryszczka)

Po zabiegu może wystąpić ból i obrzęk tkanek operowanych

Wskazania

Metody leczenia – MML – Centrum Leczenia Chrapania

Chrapanie to problem, którego nie można bagatelizować. Utrudnia codzienne życie nie tylko osoby chrapiącej, ale i bliskich jej osób. Bardzo często osoba obok nie może usnąć z prostego powodu – chrapanie powoduje hałaś i nie pozwala się wyciszyć przed zaśnięciem. Może również zwiększać ryzyko groźnych chorób.

Zaburzenia oddychania podczas snu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety nie ma jednej uniwersalnej metody, która pomoże wszystkim pacjentom. Leczenie chrapania i bezdechu sennego jest bardzo złożone i należy powierzyć je specjalistom. Z tego względu dobór leczenia opiera się na rozbudowanym procesie diagnostycznym, kierowanym przez lekarza specjalistę.

W naszym centrum medycznym zapewniamy bezbolesne i skuteczne leczenie.

Problem z bezdechem i chrapaniem. Kiedy do specjalisty?

W przypadku leczenia chrapania rekomendujemy zgłoszenie się do otolaryngologa. Specjalista na podstawie rozmowy oraz zleconych badań, wybierze odpowiednią metodę leczenia.

Jest to niezwykle ważne, gdyż dobór odpowiedniego sposobu jest uzależniony od indywidualnych cech pacjenta takich, jak: wiek, płeć, masa ciała lub pochodzenie etniczne, które mają wpływ na budowę struktur głowy i szyi. Te czynniki rzutują również na powodzenie zastosowanego leczenia bezdechu sennego i chrapania.

Dopiero określenie wszystkich cech pacjenta pozwala na wybór odpowiedniego leczenia – zarówno zabiegowego, jak i zachowawczego. Przerwy w oddychaniu mogą groźne, dlatego nie warto zwlekać z umówieniem wizyty.

Pierwsze kroki w walce z chrapaniem

W wielu przypadkach pierwszym krokiem, jaki można podjąć w walce z chrapaniem jest zmiana stylu życia. Czasem wystarczająca może się okazać wymiana materaca lub poduszki na takie o właściwościach ortopedycznych.

Na chrapanie mogą mieć wpływ takie czynniki jak: otyłość, palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy środków nasennych. Warto rozważyć w takiej sytuacji pozbycie się nałogów, wprowadzenie aktywności fizycznej czy diety.

Można również sięgnąć po leki na chrapanie, które obkurczają śluzówkę, a tym samym eliminują powstawanie drgań, które są bezpośrednią przyczyną charakterystycznego dźwięku w nocy. W wielu przypadkach takie działania nie przyniosą jednak oczekiwanych rezultatów.

W dodatku leczą one jedynie objawy, nie zaś przyczynę chrapania. Dlatego warto zaznaczyć, że często jedynym rozwiązaniem dla osoby, która zmaga się z problemem chrapania, jest udanie się na odpowiednio dobrany zabieg chirurgiczny.

Dlatego warto wybrać się do specjalisty, który na podstawie budowy ciała i badań zdecyduje, jaka operacja będzie skuteczna w leczeniu chrapania i bezdechu.

Jak wybrać metodę leczenia chrapania i bezdechu sennego?

Dobór odpowiedniej metody leczenia bezdechu sennego i chrapania to proces, który opiera się na rozbudowanej diagnostyce. Dzięki wykonaniu badań można precyzyjnie określić źródło problemu i dopasować do niego najlepsze rozwiązanie.

W procesie diagnostycznym ogromne znaczenie ma doświadczenie i wiedza lekarza. Wybór metody leczenia polega na ocenie objawów pacjenta, indywidualnej budowy anatomicznej i dobraniu metody, która w konkretnym przypadku ma największą szansę powodzenia.

Doświadczenie lekarza jest więc nieocenione.

Wyróżniamy cztery grupy nieprawidłowości anatomicznych, na podstawie których kwalifikujemy pacjentów do odpowiedniej metody leczenia. Są to:

 • nieprawidłowości anatomiczne w budowie nosa (krzywa przegroda nosowa, przerost małżowin nosowych),
 • problemy w okolicach podniebienia oraz migdałków podniebiennych,
 • nieprawidłowości w budowie języka (przerost tkanek języka),

Do czwartej grupy zaliczamy natomiast wystąpienie wielu patologii w różnych obszarach, które dotyczą jednego pacjenta. W zależności od zakresu oraz miejsca wystąpienia zmian w strukturach anatomicznych gardła kwalifikujemy pacjentów do leczenia ambulatoryjnego lub leczenia chirurgicznego.

Jakie są metody leczenia chrapania?

Zabiegi ambulatoryjne są przeznaczone dla pacjentów z mniejszym zakresem zmian, u których operacja nie jest jeszcze niezbędna. Możliwość wykonania tego typu zabiegu występuje w przypadku:

 • przerostu małżowin nosowych,
 • wiotkiego podniebienia miękkiego,
 • przerostu języczka podniebiennego.

Zaletą tego typu zabiegów jest ich krótki czas trwania oraz szybki czas gojenia.

Są one wykonywane przy użyciu najnowocześniejszych technik i metod, które minimalizują zakres uszkodzenia tkanek oraz ograniczają występowanie krwawienia.

Dzięki temu już po kilku dniach można wrócić do codziennych aktywności. To dla wielu osób bardzo ważne. Nie musisz się obawiać długotrwałej nieobecności w pracy.

Zabiegi ambulatoryjne odbywają się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki czemu nie czuje się żadnego bólu.

Nie trzeba się niczego obawiać! Operacja nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań oraz zastosowania szczegółowych procedur.

Należy jedynie pamiętać o pozostaniu na czczo na minimum cztery godziny przed planowanym zabiegiem oraz zażyciu zalecanych leków przeciwbólowych. 

Chirurgiczne leczenie chrapania i bezdechu sennego. Kiedy jest niezbędne?

Leczenie chirurgiczne przeznaczone jest dla pacjentów wymagających złożonych zabiegów, które obejmują większy zakres tkanek nosogardła. Kwalifikują się do nich pacjenci, u których zdiagnozowano następujące nieprawidłowości:

 • krzywa przegroda nosowa,
 • przerost języka,
 • przerost migdałków.

Są również przypadki kiedy jeden pacjent ma problem nie tylko z przegrodą nosową, ale również z przerostem języka. Specjaliści w naszym centrum medycznym mają już doświadczenie w łączeniu wielu zabiegów.

Zabiegi chirurgiczne

Istnieje wiele metod leczenia poszczególnych wad anatomicznych w zakresie tkanek nosogardła. Zaburzenia oddychania podczas snu mogą się pojawić z różnego powodu. Udrożnienie dróg oddechowych może okazać się jedynym sposobem. W naszym centrum medycznym stosujemy kilka różnych metod operacyjnych:

 • septoplastyka, czyli zabieg korekcji przegrody nosowej,
 • metoda Celon i koblacji opiera się na wykorzystaniu fal radiowych o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze koagulacji. Charakteryzuje się precyzją i jest bardzo często wykorzystywana przez lekarzy,
 • laser diodowy skuteczny w leczeniu przerośniętych małżowin nosowych, migdałków, a także przerostu i nadmiernej wiotkości podniebienia miękkiego.
 • Metoda Shaver PK to unikalna i nowoczesna metoda, która polega usunięciu przerośniętej tkanki przy jednoczesnym zamykaniu przylegających do niej naczyń krwionośnych.
 • Zabieg Repose MIK polega na przesunięciu kości gnykowej oraz nasady języka w kierunku żuchwy.
 • Zabieg AIRVANCE – daje nadzieję pacjentom, u których zawiodły mniej inwazyjne metody leczenia.
 • technika Pilar wykonywana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut.
Leia também:  Zespół Korsakowa (Zespół Wernickego-Korsakowa)

O tym, jaki zabieg na chrapanie i bezdech senny będzie najlepszy w danym przypadku decyduje lekarz specjalista na podstawie badań oraz uwarunkowań zdrowotnych. Niekiedy istnieje konieczność zastosowania dwóch, albo więcej metod operacyjnych, tak aby całkowicie wyleczyć się z chrapania lub bezdechu sennego.

Leczenie chrapania i bezdechu sennego w procedurze “chirurgii jednego dnia”

W Centrum Medycznym MML nawet w przypadku leczenia chirurgicznego wybieramy nowoczesne i małoinwazyjne techniki, dzięki czemu możemy realizować zabiegi w procedurze “chirurgii jednego dnia”.

Oznacza to, że pacjent po wykonanym zabiegu i krótkiej obserwacji może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod chirurgicznych ryzyko krwawienia czy niebezpiecznych powikłań w trakcie przeprowadzanych zabiegów i po nich jest minimalne.

O godzinie wyjścia z kliniki decyduje lekarz specjalista na podstawie stanu zdrowia pacjenta.

Jakie są metody leczenia chrapania?

W naszym centrum medycznym oferujemy wiele różnych sposobów leczenia chrapania i bezdechu sennego. Oczywiście każdy zabieg jest wyceniony inaczej, ponieważ wykorzystywane są różne metody operacyjne.

Aby nikt nie czuł się zaskoczony kwotą za operację przygotowaliśmy szczegółowe informacje na temat cen za poszczególne metody leczenia chrapania i bezdechu sennego. Istnieje również  możliwość rozłożenia płatności na wygodne raty.

Zapewniamy, że w Warszawie oferujemy konkurencyjne ceny leczenia chrapania oraz bezdechu sennego.

Nie wahaj się i rozwiąż swój problem z chrapaniem lub bezdechem sennym! Umów się na wizytę już dzisiaj!

Leczenie chrapania – Prywatnie. Dr n. med. Dmitry Tretiakow

SPIS TREŚCI

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość, dotycząca zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Nierzadko wiąże się z bezdechem sennym, czyli przerwami w oddychaniu, prowadzącymi do niedotlenienia organizmu.

Najczęstsze przyczyny chrapania to zbyt wiotkie podniebienie, krzywa przegroda nosowa, przerost migdałków, niedrożny nos.

Skuteczne leczenie chrapania pozwala zniwelować te problemy – w tym celu zastosowanie znalazły nowoczesne metody, takie jak laser, diatermia, snoreplastyka czy kriochirurgia.

Leczenie chrapania – wskazania

Leczenie chrapania jest wskazane jeśli mamy do czynienia z:

Zabiegi pomocne w leczeniu chrapania

Jakie są metody leczenia chrapania?

 • laser – użycie lasera CO2 pozwala na małoinwazyjne i bezkrwawe leczenie chrapania. Nie wiąże się z powstaniem blizn, co gwarantuje dobry efekt kosmetyczny. Laser CO2 pozwala skorygować podniebienie miękkie, języczek podniebienia miękkiego czy migdałki podniebienne.
 • Diatermia radiofalowa – zabieg z zastosowaniem prądu o częstotliwości fal radiowych zmniejsza uszkodzenia tkanek. Krwawienie jest minimalne, a tkanki goją się szybko, dzięki czemu uzyskuje się dobry efekt wizualny. Za pomocą diatermii radiofalowej wykonuje się np. plastykę małżowin nosa.
 • Snoreplastyka – polega na wstrzyknięciu specjalnego leku w podśluzówkę podniebienia. Prowadzi to do wytworzenia tkanki włóknistej, która usztywnia zbyt wiotkie podniebienie.
 • Kriochirurgia – w tej metodzie tkanki są poddawane niskim temperaturom w sposób kontrolowany, co prowadzi do ich zniszczenia. Umożliwia bezkrwawe zmniejszenie przerośniętych migdałków, plastykę podniebienia i języczka.

Obecnie dysponujemy takimi metodami leczenia chrapania, które są skuteczne, a przy tym mało krwawe lub wręcz bezkrwawe i nie wiążą się z długą czy trudną rekonwalescencją. Są to rozwiązania takie, jak laser, diatermia radiofalowa, kriochirurgia oraz snoreplastyka. Metody te obarczone są niskim ryzykiem powikłań, nie przekraczającym 3% przypadków. Pacjent, który przychodzi na zabieg, jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Zabiegowe leczenie chrapania – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegowego leczenia chrapania to:

 • obturacyjny bezdech senny,
 • ogólny zły stan zdrowia pacjenta,
 • infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze).

Leczenie chrapania – przed zabiegiem

Każdy z zabiegów musi zostać poprzedzony konsultacją laryngologiczną. Specjalista dokona właściwej diagnostyki, na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem oraz niezbędnych badań. Zabiegi nie wymagają specjalnych przygotowań.

Leczenie chrapania – zalecenia pozabiegowe

Przez dwa tygodnie po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, nurkowania, sauny, gorących kąpieli, lotu samolotem.

Nowoczesne metody leczenia chrapania odznaczają się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Powikłania zdarzają się rzadko (wynoszą mniej niż 3% przypadków).

Najczęstsze z nich to krwawienie, ból pooperacyjny, gorączka – jeśli pojawią się do 3 dni po zabiegu, są to tzw. powikłania wczesne. Po 3 dniach po zabiegu może dojść do tzw.

powikłań późnych – zaburzeń mowy, zakażenia rany, niewydolności podniebienia oraz powstania blizn i zrostów.

Leczenie chrapania – rekonwalescencja

Leczenie chrapania za pomocą metod takich, jak laser, diatermia, snoreplastyka czy kriochirurgia to zabiegi jednego dnia. Nie wymagają pozostania w szpitalu, pacjent kilkanaście minut po zabiegu może wrócić do domu. Przez kilka dni wskazany jest wypoczynek oraz unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego.

Chrapanie a bruksizm

Wiele osób zmagających się z chrapaniem i bezdechem sennym cierpi również na bruksizm. Wiadomo już, że przypadłości te mogą występować razem, chociaż dokładne zależności między nimi są jeszcze badane, a charakter korelacji nie został jeszcze do końca określony. W metodologii badań wykorzystano polisomnografię oraz audio-wideo podczas snu.

Przy bruksizmie powszechnie zalecane są specjalne nakładki na zęby, mające chronić zęby przed tarciem o siebie. Jednak u osób, które chrapią i cierpią na bezdech senny odradza się stosowanie takich rozwiązań z istotnych powodów.

Nie dość, że zapadające się podniebienie wiotkie zwęża drogi oddechowe, to jeszcze sama nakładka pogarsza przepływ powietrza.

Istnieje natomiast możliwość zastosowania toksyny botulinowej na bruksizm i to rozwiązanie jest właśnie zalecane, gdy pacjent zmaga się jednocześnie z chrapaniem.

Pomiędzy chrapaniem i bezdechem sennym a bruksizmem zauważono szereg podobieństw:

 • dolegliwości te występują najczęściej podczas spania na plecach, rzadziej przy innym ułożeniu ciała,
 • u podłoża obu problemów znajdują się nieprawidłowe napięcia mięśniowe,
 • przy obu tych dolegliwościach występują bóle głowy,
 • w obu tych dolegliwościach mają miejsce wybudzenia z głębokiej fazy snu i przejścia w fazę snu płytkiego,
 • zarówno przy chrapaniu i bezdechu sennym, jak i przy bruksizmie obserwuje się aktywność mięśni ustno-gardłowych i żwaczy.

Leczenie chrapania – FAQ

1. Skąd będę wiedział, jaki zabieg na chrapanie jest dla mnie najlepszy?

Przed zabiegami pacjent konsultowany jest ze specjalistą otolaryngologiem, który wykonuje szczegółową diagnostykę. Jej celem jest określenie przyczyn chrapania i bezdechów sennych, a także wybór najlepszej metody leczenia.

2. Czy do zabiegów na chrapanie trzeba się przygotowywać?

Zabiegi na chrapanie nie wymagają specjalnych przygotowań. Należy przestrzegać zaleceń laryngologa.

3. Czy zabiegi na chrapanie i bezdech senny wykonuje się pod narkozą?

Nie, zabiegi na chrapanie i bezdech senny przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym.

4. Czy zabiegi na chrapanie wymagają pobytu w szpitalu?

Nie, zabiegi na chrapanie nie wiążą się z hospitalizacją. Po kilkunastu minutach pacjent może wrócić do domu.

5. Czy chrapanie to choroba?

Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, a symptomem. Może stanowić objaw takich dolegliwości, jak: wiotkie podniebienie, przerost małżowin nosowych lub migdałków, czy krzywa przegroda nosowa.

6. Co oznacza chrapanie? Co powoduje chrapanie?

Chrapanie to sygnał, że nasz organizm podczas snu ma problemy ze swobodnym oddychaniem. Opadająca część gardzieli, która opada na tylną część języka, przerośnięte migdałki lub małżowiny nosowe, wydzielina zalegająca w nosie oraz inne czynniki nie pozwalają na skuteczne nabranie powietrza. W konsekwencji pojawia się chrapanie.

7. Chrapanie. Co zrobić, kiedy je zauważymy?

Jak tylko dowiemy się, że chrapiemy lub cierpimy na bezdech senny, należy udać się do lekarza laryngologa. Powinno się jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki i zacząć walczyć z tym problemem, gdyż nie zniknie on samoistnie, a jedynie będzie się pogłębiał.

8. Czy chrapanie jest niebezpieczne?

Chrapanie jest niebezpieczne dla zdrowia, o ile nie jest powodowane chwilowymi czynnikami, jak chociażby zatkany nos z powodu alergii lub przeziębienia.

Jeżeli wraz z katarem nie znika chrapanie, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Długotrwałe chrapanie może być przyczyną niedotlenienia, przemęczenia, bólu głowy, migreny, a w zaawansowanym stadium prowadzić do bezdechów, a w konsekwencji nawet udaru, nadciśnienia i zawału serca.

9. Bezdech senny – co to?

Kiedy drogi oddechowe są zablokowane w pewnym stopniu, ale nie całkowicie – chrapiemy, ale gdy dochodzi do całkowitego zablokowania – mamy do czynienia z czasowym zatrzymaniem oddechu. Wówczas mówimy właśnie o bezdechu sennym. Po kilku/kilkunastu sekundach dochodzi do gwałtownego wybudzenia i przywrócenia oddechu, choć osoba cierpiąca na bezdech nie pamięta tych epizodów.

Leia também:  Carros Chevrolet em São Paulo cor Prata a Gasolina com final da placa 9,0

10. Chrapanie – jaki lekarz może pomóc?

Jak tylko zauważymy, że problem chrapania nas dotyczy, należy udać się do specjalisty otolaryngologa (laryngologa).

11. Co na chrapanie zadziała najlepiej?

Obecnie najskuteczniejszym sposobem na chrapanie, które nie jest jednorazowym epizodem, powodowanym przez np. przeziębienie, są profesjonalne zabiegi laryngologiczne takie, jak: laser CO2, diatermia radiofalowa, snoreplastyka oraz kriochorurgia. Ich zadaniem jest niwelowanie przyczyn chrapania, a więc źródła problemów.

12. Jak przestać chrapać? Czy zmiana pozycji spania coś da?

Chrapanie długoterminowe powodowane jest przez zmiany anatomiczne takie, jak na przykład: wiotkie podniebienie, przerost małżowin nosowych, krzywa przegroda nosowa, przerost migdałków, niedrożny nos.

W takim przypadku zmiana pozycji, przekręcanie się na bok podczas snu, nie przyniesie długotrwałych rezultatów, a wręcz przeciwnie – problem będzie postępować.

Dlatego w takim przypadku należy udać się na konsultacje laryngologiczne.

13. Bezdech senny – jak leczyć tę dolegliwość?

Najskuteczniejszymi metodami leczenia bezdechu sennego są specjalistyczne zabiegi laryngologiczne, które niwelują czynniki anatomiczne, powodujące epizody bezdechów. Są to takie nowoczesne rozwiązania, jak: diatermia radiofalowa, laser CO2, kriochorurgia oraz snoreplastyka.

Bibliografia

1. Chruściel-Nogalska M, Kozak M, Ey-Chmielewska H: Obstructive sleep apnea syndrome – the basics of diagnosis and treatment [w:] „Dental Forum”, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne; Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2015, s. 65-69 2. Bearpark H, Elliott L, Grunstein R, et al. Snoring and sleep apnea. A population study in Australian men. Am J Respir Crit Care Med. 1995; s. 1459–1465

Zabieg UPPP, czyli uwulopalatofaryngoplastyka jako metoda leczenia bezdechu sennego i chrapania

26 października 2020Przemek Jakie są metody leczenia chrapania?

Bezdech senny to poważna dolegliwość, której nie powinno się lekceważyć, ponieważ w sposób negatywny wpływa na nasze zdrowie. W wyniku wielokrotnych i powtarzających się podczas snu epizodów znacznego ograniczenia bądź zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe dochodzi do niedotlenienia organizmu, co z kolei wywołuje nadmierną senność i zmęczenie oraz może prowadzić do niewydolności układu krążenia, a nawet zgonu. Są jednak skuteczne sposoby leczenia bezdechu sennego i towarzyszącego mu chrapania. Jednym z nich jest uwulopalatofaryngoplastyka (zabieg UPPP).

Z bezdechem sennym borykają się osoby, u których stwierdzono nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych takie, jak na przykład:

 •  przerost języczka;
 • przerost migdałków podniebiennych;
 • nadmiernie wiotkie, wydłużone podniebienie miękkie.

Owe zmiany anatomiczne w układzie oddechowym na poziomie gardła sprzyjają zapadaniu się struktur podniebienia podczas snu, co skutkuje przymknięciem cieśni gardzieli zaburzającego przepływ powietrza, wprowadzając tkanki podniebienia w drgania i pojawienia się chrapania oraz okresów bezdechu. Oczywiście to nie wszystkie przyczyny pojawienia się bezdechu sennego, ale w tych przypadkach w celu jego leczenia stosuje się zabieg UPPP.

Zabieg UPPP – na czym polega

Uwulopalatofaryngoplastyka, a więc zabieg UPPP polega na operacyjnym usunięciu nadmiaru błony śluzowej podniebienia wraz z częścią języczka przy jednoczesnym usunięciu migdałków podniebiennych.

Wówczas przepływ powietrza w gardle staje się bardziej swobodny, ponieważ podniebienie właściwie się podnosi i usztywnia. Dzięki temu chrapanie i bezdechy senne znacznie się zmniejszają lub znikają.

Warto również zaznaczyć, że zbieg UPPP może zostać poszerzony o elektrochirurgię podniebienia by dodatkowo go usztywnić. W ten sposób zostaje poszerzona przestrzeń gardła (tzw. cieśnia gardzieli), dzięki czemu następuje znaczna poprawa warunków oddychania podczas snu.

Uwulopalatofaryngoplastyka jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym w pozycji siedzącej przy zastosowaniu ucisku lub elektrokoagulacji w celu zatamowania krwawienia.

Czas tego zabiegu wynosi około 30-45 minut, zaś okres rekonwalescencji trwa zwykle 14-21 dni.

Po zabiegu pacjenci mają zalecone leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a jeśli zachodzi taka potrzeba stosuje się dodatkowo antybiotykoterapię.

Zalecenia i możliwe powikłania po wykonanej uwulopalatofaryngoplastyce

Okres rekonwalescencji po zabiegu UPPP nie jest długi. Niemniej jednak trzeba stosować się do pewnych zaleceń by uniknąć powikłań – najczęściej jest to intensywne krwawienie z gardła. Po zabiegu może pojawić się również stan zapalny operowanego miejsca, przedłużony ból gardła i obrzęk języczka. Zaleca się więc pacjentom:

 • by unikali przegrzania organizmu – lepiej zrezygnować z ciepłych kąpieli, solarium czy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, a także nie spożywać gorących pokarmów i płynów;
 • by nie usuwali białych nalotów (włóknika), powstających w naturalnym procesie gojenia się ran błony śluzowej;
 • odpoczynek i unikanie aktywności fizycznej czy dźwigania przez okres 10-14 dni;
 • by unikali kwaśnych i ostrych posiłków, które lepiej zastąpić produktami zimnymi o konsystencji papki (np. jogurty, serki homogenizowane, niekiedy lody);
 • stosowanie środków przeciwbólowych i znieczulających, które pomogą znieść ból i odczuwany dyskomfort.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Leczenie chrapania laserowe Poznań, bezdech senny

Leczenie chrapania laserem erbowo-yagowym Fotona

Skąd się bierze chrapanie?

Chrapanie jest bardzo powszechną przypadłością dotykającą zarówno kobiety jak i mężczyzn, jednakże dużo częściej pojawiającą się u tych drugich. Zaobserwowano zależność, iż znacznie częściej występuje ono u ludzi w starszym wieku. Aby móc myśleć o walce z tą przypadłością, należy najpierw zrozumieć jej mechanizm.

Istnieje kilka przyczyn powodujących to, że chrapiemy. Ciche, delikatne chrapanie zdarza się czasami każdemu z nas, jednakże może być również objawem niebezpiecznej i uciążliwej choroby jaką jest zespół bezdechu sennego.

Powstawanie chrapania związane jest bezpośrednio z procesem oddychania. Powietrze w trakcie każdego oddechu przechodzi strumieniem przez światło poszczególnych elementów dróg oddechowych aż do płuc i z powrotem. Dzięki zachowaniu odpowiedniego napięcia tkanek, światło dróg oddechowych utrzymuje odpowiednią średnicę umożliwiając sprawny przepływ powietrza.

Jednakże w stanie snu dochodzi do znacznego osłabienia napięcia tkanek i ich zwiotczenia. W rezultacie światło dróg oddechowych ulega zmniejszeniu na skutek jego zapadania się.

Jednakże objętość przepływającego powietrza pozostaje stała.

Efektem tego jest zaburzenie jego przepływu przez drogi oddechowe, czego skutkiem są zmiany ciśnień w układzie oddechowym, które mają na celu umożliwienie efektywnego przepływu powietrza. 

Skutkiem powyższych modyfikacji są drgania podniebienia miękkiego, co w rezultacie daje dobrze nam znany dźwięk.

Niejednokrotnie, zaistnieniu wyżej opisanych zmian, sprzyja spanie na plecach, gdyż wtedy wiotkość tkanek układu oddechowego nadaje mu najsilniejsze predyspozycje do zapadania się i odkształcania.

Czy chrapanie może być niebezpieczne?

Może się wydawać dziwne, jakim cudem chrapanie mogłoby być niebezpieczne. Otóż problemem jest nie samo chrapanie, ale choroba, której może być objawem. Schorzeniem tym jest tak zwany obturacyjny bezdech senny. Choroba ta polega na występowaniu powtarzających się epizodów zamknięcia lub znacznego zwężenia światła dróg oddechowych.

Charakterystyczne jest to, że do tych zaburzeń dochodzi najczęściej na poziomie gardła, a praca mięśni oddechowych utrzymywana jest na prawidłowym poziomie.

Nie pozostaje to bez wpływu na równowagę fizjologiczną organizmu. W rezultacie opisanego powyżej mechanizmu dochodzi do pogorszenia utlenowania tkanek i niedotlenienia organizmu. Ponadto dochodzi do tak zwanych nieuświadomionych przebudzeń. Bezpośrednim efektem tego jest uczucie przewlekłego zmęczenia i obniżenie koncentracji, co może stanowić zagrożenie chociażby w ruchu drogowym.

Jednakże dużo większym niebezpieczeństwem płynącym z tytułu obturacyjnego bezdechu sennego jest wzrost ciśnienia tętniczego krwi wraz ze wszystkimi następstwami takimi jak choroba niedokrwienna serca z zawałem mięśnia sercowego i jego niewydolnością włącznie, czy udar mózgu. Rezultatem tego jest znaczne zwiększenie ryzyka zgonu.

Istnieje grupa czynników ryzyka znacznie zwiększająca wystąpienie tego schorzenia. Należą do nich między innymi: otyłość (zwłaszcza związana ze znacznym powiększeniem się obwodu szyi), palenie tytoniu, picie alkoholu (w szczególności przed snem), niektóre schorzenia laryngologiczne (na przykład skrzywienie przegrody nosowej), ale również niektóre schorzenia endokrynologiczne, a także leki.

Jak sobie radzić z chrapaniem i co ma z tym wspólnego medycyna estetyczna?

Laserowe leczenie chrapania jest w dużej mierze uzależnione od jego przyczyny. Jeżeli jest ono związane z obturacyjnym bezdechem sennym, konieczna jest specjalistyczne postępowanie podejmowane przez pulmonologa, z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń (na przykład tak zwany CPAP), pozwalających na regulację procesu oddychania.

Jeżeli chrapanie występuje z tak zwanych indywidualnych uwarunkowań, można sobie z nim poradzić z zastosowaniem mniej wyspecjalizowanych metod. Jedną z możliwości są zabiegi polegające na usztywnieniu podniebienia miękkiego, dzięki czemu nie jest ono wprawiane w drgania i efekt chrapania jest niwelowany.

Leia também:  Przedłużająca się infekcja – jak ją leczyć? Ile trwa przeziębienie?

Również współczesna medycyna estetyczna oferuje kilka możliwości radzenia sobie z tą uciążliwą dolegliwością. Jedną z tych metod jest laser erbowo-yagowy. Dzięki temu jego działanie obejmuje powierzchniowe tkanki.

Leczenie chrapania laserem

Oddziaływanie lasera na tkanki podniebienia miękkiego powodu jego napięcie. Zabieg stymuluje wytwarzanie nowego kolagenu, dzięki temu efekt utrzymuje się długo. Czasami konieczne jest powtarzanie zabiegu raz w roku. Jest to indywidualne. Do leczenia chrapania jest stosowany laser erbowo-yagowy.

Laserowe leczenie chrapania

Na kompletną terapię składają się cztery zabiegi.

Między pierwszymi dwoma odstęp wynosi 2 tygodnie, kolejne zabiegi wykonywane są w odstępach miesiąca.

Zabieg laserowego leczenia chrapania trwa 30 minut, jest bezbolesny i nie wymaga rekonwalescencji. Jedynym ograniczeniem jest spożywanie bardzo zimnych, bardzo gorących i pikantnych potraw.

Podczas fazy wstępnej poddaje się naświetlaniu kolejno poszczególne elementy jamy ustnej, wykonując 7 lub 8 przejść. W fazie finalnej przeprowadza się dodatkowe cztery przejścia i rozszerza zakres podgrzewanych tkanek.

Laser erbowo-yagowy powoduje przegrzanie tkanek jamy ustnej i ich napięcie. Efektem tego jest pobudzenie procesów regeneracyjnych, co w rezultacie objawia się stymulacją wytwarzania włókien kolagenowych i zwiększenie ich koncentracji.

Na skutek tego działania dochodzi do zwiększenia napięcia tkanek jamy ustnej, a zwłaszcza podniebienia miękkiego i języczka, czego efektem jest zmniejszenie lub wręcz eliminacja chrapania.

Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, terapia wykorzystująca laser erbowo-yagowy Fotona nie jest wskazana u niektórych pacjentów. Pierwszą ich grupę stanowią standardowe przeciwwskazania, jakimi są posiadanie rozrusznika serca, ciąża, laktacja, cukrzyca, ciężkie przewlekłe choroby układu krążenia, czynne stany zapalne czy aktywne choroby nowotworowe.

Drugą grupę stanowią przeciwwskazania dedykowane konkretnie temu zabiegowi, i wpisuje się w nie przyjmowanie niektórych leków ( sterydów).

Leczenie chrapania a Bezdech senny

Czym jest i jak się objawia bezdech senny?

Bezdech senny, zwany także zespołem bezdechu sennego, jest schorzeniem, którego istotą jest występowanie powtarzających się epizodów zamknięcia lub znacznego zwężenia światła dróg oddechowych. Charakterystyczne jest to, że do tych zaburzeń dochodzi najczęściej na poziomie gardła, a praca mięśni oddechowych utrzymywana jest na prawidłowym poziomie.

Nie pozostaje to bez wpływu na równowagę fizjologiczną organizmu. W rezultacie opisanego powyżej mechanizmu dochodzi do pogorszenia utlenowania tkanek i niedotlenienia organizmu. Ponadto dochodzi do tak zwanych nieuświadomionych przebudzeń.

Bezpośrednim efektem tego jest uczucie przewlekłego zmęczenia i obniżenie koncentracji, co może stanowić zagrożenie chociażby w ruchu drogowym.

Jednakże dużo większym niebezpieczeństwem płynącym z tytułu obturacyjnego bezdechu sennego jest wzrost ciśnienia tętniczego krwi wraz ze wszystkimi następstwami takimi jak choroba niedokrwienna serca z zawałem mięśnia sercowego i jego niewydolnością włącznie, czy udar mózgu. Rezultatem tego jest znaczne zwiększenie ryzyka zgonu.

Bezdech senny – mechanizm powstawania

Aby dobrze zrozumieć istotę obturacyjnego bezdechu sennego należy zdać sobie sprawę ze znaczenia podstawowych pojęć. Szczególnie kluczowe jest odróżnienie bezdechu od spłycenia oddychania.

Pierwsza definicja oznacza zmniejszenie amplitudy oddechów o co najmniej 90%, gdzie ten stan utrzymuje się przez co najmniej 10 sekund.

Drugie pojęcie oznacza zmniejszenie amplitudy ciśnień w jamie nosowej o co najmniej 30%, co utrzymuje się przez co najmniej 10 sekund, a do tego wiąże się z obniżeniem saturacji (czyli poziomu wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej) o co najmniej 4%.

Istotnym wskaźnikiem wykorzystywanym w diagnostyce obturacyjnego bezdechu sennego jest AHI czyli liczba bezdechów i spłyceń oddechu występujących w ciągu godziny snu.

Kolejną istotną definicją jest RERA, czyli przebudzenie związane z wysiłkiem oddechowym.

Jest to jakiekolwiek inne zaburzenie oddychania utrzymujące się przez co najmniej 10 sekund, które nie spełnia kryteriów ani bezdechu, ani spłycenia oddechu.

Jednakże zaburzenia te mają jedną cechę wspólną – prowadzą do zwiększonego wysiłku oddechowego, który prowadzi do przebudzenia. Ostatnim pojęciem jest definicja całościowa RDI. Określa ona liczbę bezdechów, spłyceń oddechu oraz RERA występujących w przeciągu jednej godziny.

Istnieje grupa czynników ryzyka znacznie zwiększająca wystąpienie tego schorzenia. Należą do nich między innymi: otyłość (zwłaszcza związana ze znacznym powiększeniem się obwodu szyi), palenie tytoniu, picie alkoholu (w szczególności przed snem), niektóre schorzenia laryngologiczne (na przykład skrzywienie przegrody nosowej), ale również niektóre schorzenia endokrynologiczne, a także leki.

Czynniki te powodują zwężenie drogi dopływu powietrza do snu, kiedy człowiek znajduje się w pozycji leżącej, w czasie snu. Nie bez znaczenia pozostaje także wiotkość tkanek, zwłaszcza podniebienia miękkiego, które podczas snu zapadają się zwężając lub zamykając drogi oddechowe.

Jak się objawia bezdech senny?

Zespół bezdechu sennego związany jest z kilkoma grupami objawów. Pierwszą z nich stanowią objawy obserwowane w nocy, w trakcie snu. Głównym symptomem bezdechu sennego jest chrapanie, szczególnie głośne i nieregularne. Jest ono często połączone z bezdechami, a także epizodami spłycenia oddechów i RERA z towarzyszącym uczuciem duszności.

Ponadto obserwuje się nykturię, czyli oddawanie moczu w nocy. Towarzyszącymi objawami są również uczucie kołatanie serca, a także suchość błony śluzowej jamy ustnej.

Drugą grupą objawów są te obserwowane w dzień, które wynikają z symptomów choroby występujących podczas snu. Należą do nich przede wszystkim uczucie zmęczenia i osłabienia, a także obniżenie koncentracji. Często obserwuje się poranne bóle głowy, a także spadek libido. W przypadku długiego czasu trwania objawów niejednokrotnie dochodzi do zaburzeń emocjonalnych.

Zespołowi obturacyjnego bezdechu sennego często towarzyszy nadwaga lub otyłość, a także nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca.

Jak rozpoznać i leczyć zespół bezdechu sennego?

Badaniem, które pozwala na rozpoznanie zespołu bezdechu sennego jest polisomnografia. Jest to metoda diagnostyczna łącząca w sobie cztery badania elektrofizjologiczne: elektroencefalografię (EEG), elektrokardiografię (EKG), elektrookulografię (EOG) oraz elektromiografię (EMG). Dzięki temu pozwala na zarejestrowanie czynności elektrycznej mózgu, serca, gałek ocznych oraz mięśni.

Istnieje wiele sposobów leczenia zespołu bezdechu sennego. Bardzo istotna jest edukacja pacjentów, dotycząca zdrowego stylu życia, możliwych przyczyn zespołu bezdechu sennego, a także możliwości ich uniknięcia.

Bardzo istotne jest również leczenie przyczynowe, to znaczy terapia chorób, w przebiegu których dochodzi do wystąpienia zespołu bezdechu sennego (takich jak na przykład otyłość).

Leczenie samego bezdechu opiera się głównie na postępowaniu przyrządowym, bazującym na wykorzystywaniu urządzeń utrzymujących właściwe ciśnienie w drogach oddechowych. Przykładem takiego urządzenia jest na przykład CPAP.

Laserowe leczenie chrapania – Bezpieczeństwo

Zespół bezdechu sennego wbrew pozorom może być niebezpieczny i w pośredni lub nawet bezpośredni sposób zwiększać ryzyko zgonu.

Istnieje kilka mechanizmów, na drodze których dochodzi do tego stanu. Przykładem tego może być zwiększenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób (nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca), a nawet wzrost ryzyka wypadku drogowego na skutek zaburzeń koncentracji.

Warto więc skorzystać ze skutecznego leczenia laserem erbo-yagowym.

Leczenie chrapania laserowe – Zalecenia przed zabiegiem

 • pacjent nie powinien jeść ani pić 6 godzin przed zabiegiem;
 • należy zażyć swoje leki;
 • na 7-10 dni odstawić leki przeciwkrzepliwe (Acard, Polocard, Aspirynę, leki przeciwbólowe – Ibuprom, Ketonal, Naproxen, Diclofenac), z wyjątkiem takich jak Acenocumarol, gdzie należy zastąpić je lekami podawanymi podskórnie jak Fraxiparyna, Clexane;
 • pacjent nie może posiadać stymulatora serca;
 • pacjent nie może posiadać biżuterii;
 • należy zgłosić uczulenia na środki znieczulające, przeciwbólowe, dezynfekcyjne.

Po zabiegu może wystąpić ból i obrzęk tkanek operowanych.

Leczenie chrapania laserowe  – Zalecenia po zabiegu

 • zalecamy unikanie wysiłku fizycznego, odpoczynek przez kilka dni;
 • po zabiegu plastyki małżowin nosowych: unikać długotrwałego pochylania głowy przez 14 dni oraz Sulfarinol krople 3-5 razy dziennie, Rinopanteina maść 2x dziennie oraz antybiotyk przez 7 dni. Kontrola laryngologiczna za 7 dni i 14 dni;
 • po zabiegu plastyki podniebienia miękkiego, języczka: unikać pokarmów ostrych, kwaśnych, bardzo gorących, bardzo zimnych, picie 2 litrów płynów dziennie przez około 14 dni, antybiotykoterapia przez 7 dni, leki przeciwbólowe, przeciwobrzękowe. Kontrola laryngologiczna za 7 dni i 14 dni;
 • powrót do leków przeciwkrzepliwych jest możliwy po 14 dniach od zabiegu.

Leczenie chrapania Poznań

Leczenie chrapania

Leczenie chrapanie laserem erbowo-yagowym Fotona

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*