Jaka Rehabilitacja Po Urazie Kolana?

Co ważne, w przypadku urazów łąkotki warto zadbać o odpowiednią rehabilitację, która obejmuje profilaktykę przeciw obrzękom (odpowiednia pozycja uszkodzonej kończyny, ochłodzenie kolana oraz stosowanie zastrzyków przeciwzakrzepowych), nieforsowanie chorej kończyny po zabiegu (przez co najmniej 2 tygodnie po operacji należy nosić stabilizator, dzięki któremu ograniczone zostaną ruchy obejmujące zgięcie i wyprost stawu kolanowego oraz ułatwiona zostanie stabilizacja rzepki).
Rehabilitacja trwa średnio 12-15 tygodni, a pełen zakres ruchu odzyskuje się po około 6 tygodniach. Służą temu bierne ćwiczenia w zamkniętych łańcuchach kinematycznych, terapia manualna na tkankach miękkich oraz poprawiające sprawność motoryczną ćwiczenia na niestabilnym podłożu. Należy natomiast unikać biernego oporu.

Jakie zabiegi po urazie kolana?

Rehabilitacja kolan po zabiegu prowadzimy poprzez indywidualnie dobrane ćwiczenia i zabiegi z fizykoterapii.

Kolano dobrze reaguje na zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak:

 • laser,
 • ultradźwięki,
 • magnetoterapia,
 • krioterapia.
 • Jakie zabiegi na stłuczone kolano?

  Aby uśmierzyć ból i przyspieszyć regenerację, trzeba szybko interweniować. Bezcennym zabiegiem jest zimny kompres. Schładzanie zmniejsza opuchliznę i łagodzi stan zapalny. Okład może być wykonany przy pomocy żelowych woreczków, mrożonki i lodu.

  Jaka rehabilitacja po operacji kolana?

  Rehabilitację stawu kolanowego po artroskopii można rozpocząć już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu, czyli jeszcze w momencie, kiedy pacjent przebywa w szpitalu. Ćwiczenia prowadzone z wykwalifikowanym fizjoterapeutą polegają wówczas na rozciąganiu, masażu czy manualnej aktywizacji mięśni zginaczy.

  Jakie są zabiegi na kolano?

  Zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak: ultradźwięki, pole magnetyczne, pole elektromagnetyczne, leczenie zimnem, hydroterapia, laseroterapia i elektroterapia stanowią cenne uzupełnienie terapii manualnej i ćwiczeń wykonywanych przez fizjoterapeutę w procesie rehabilitacji stawu kolanowego.

  Jak wzmocnic kolano po urazie?

  Dobrą rozgrzewką dla osób po urazie czy operacji kolana jest po prostu marsz – np. 5-10 minut marszu świetnie uruchomi mięśnie nóg. Jeżeli nie możesz chodzić, a mimo to musisz ćwiczyć możesz użyć żeli rozgrzewających i ułożyć je na mięśniach otaczających kolana (a dokładniej mówiąc na przodzie i z tyłu uda).

  Leia também:  Polipy w nosie – objawy i leczenie polipów nosa

  Jak się leczy stłuczone kolano?

  Ulgę w bólu przyniesie zimny okład, który dodatkowo niweluje opuchliznę i zapobiega rozszerzaniu się podskórnego krwiaka. Należy jednak pamiętać, by zimnego okładu nie przykładać bezpośrednio do skóry. Kostki lodu lub specjalny żelowy okład chłodzący należy owinąć w ściereczkę i tak przykładać do opuchniętego miejsca.

  Jak długo trwa leczenie stłuczenia kolana?

  Kiedy do lekarza? Stłuczenie mięśnia goi się zwykle około 5-10 dni i w tym czasie obszar urazu może zmieniać się kolorystycznie aż do stopniowego zaniku.

  Co na stłuczone kolano domowe sposoby?

  Jakie okłady są dobre po stłuczeniu kolana?

  1. Przygotuj kostki lodu – dokładnie takie same, jakie wrzucasz do napojów w gorące dni. Spokojnie wystarczą dwie szklanki.
  2. Zawiń woreczek z mrożonką w ręcznik i umieść w formie okładu na kolano.
  3. Pozostaw chłodne okłady na kolanie przez około 15-20 minut.

  Ile trwa rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy kolana?

  Zdaniem specjalistów rehabilitacja po endoprotezie kolana trwa około pół roku. Ten okres może ulec zmianie i jest zawsze dostosowywany przez lekarza i fizjoterapeutę indywidualnie do pacjenta. Warto zadbać o powyższe aspekty, gdyż odpowiednio prowadzona rehabilitacja po zabiegu jest niezbędna do odzyskania sprawności.

  Ile czasu trwa rehabilitacja po operacji kolana?

  Zwykle okres rekonwalescencji zajmuje od 1,5 do nawet 3 miesięcy. Dopiero po tym czasie pacjent może stwierdzić, że jego staw kolanowy jest w pełni sprawny i gotowy na znoszenie normalnych obciążeń.

  Czy po artroskopii kolana potrzebna jest rehabilitacja?

  Czasem stosuje się roztwór z soli fizjologicznej, co ułatwia dokładne obejrzenie stawu. Następnie wprowadzane są mikro narzędzia, które pozwalają na „naprawienie” ułomności stawu. Artroskopia diagnostyczna jest badaniem, zatem nie ma konieczności poddania się rehabilitacji.

  Ile czeka się na operację kolana NFZ?

  W zależności od miasta, placówki oraz lekarza czas oczekiwania na artroskopię kolana w ramach NFZ może wynosić od kilku do kilkunastu miesięcy. W większości przypadków jest to termin optymalny do stanu zdrowia pacjenta.

  Leia também:  Jakie Są Objawy Ospy U Dzieci?

  Ile czasu goi się kolano?

  W uszkodzeniach umiarkowanych konieczne jest unieruchomienie przez 4–6 tygodni i rehabilitacja. Przy niewielkich skręceniach zaleca się odciążenie bolesnej okolicy i ograniczenie aktywności ruchowej na 2–3 tygodnie.

  Na czym polega zabieg jonoforezy?

  Na czym polega zabieg jonoforezy? Zabieg jonoforezy polega na wprowadzeniu w głębsze warstwy skóry leków, które podlegają dysocjacji elektrolitycznej: wprowadzana substancja rozpada się na kationy, czyli jony o ładunku dodatnim oraz aniony, czyli jony o ładunku ujemnym.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *