Jaka Rehabilitacja Po Endoprotezie Stawu Kolanowego?

Po wszczepieniu endoprotezy w staw kolanowy rozpoczyna się proces rehabilitacji. Początkowo jest to fizjoterapia ambulatoryjna, która jest realizowana przy użyciu automatycznych szyn CPM i ćwiczeń biernych. Proste aktywności pozwalają na wstępne przygotowanie operowanego stawu kolanowego na dalszą rehabilitację.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne po endoprotezie kolana?

Początkowo możesz odczuwać dyskomfort, ale te ćwiczenia przyśpieszą Twój powrót do zdrowia i zmniejszą ból pooperacyjny.

 • Ćwiczenia mięśnia czworogłowego.
 • Unoszenie wyprostowanych nóg.
 • Zginanie nogi w stawie skokowym.
 • Ćwiczenia prostujące staw kolanowy.
 • Zginanie kolana z podparciem nogi o łóżko.
 • Kiedy zacząć rehabilitację po endoprotezie kolana?

  Po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego, meniscektomii, szyciu łąkotki, a nawet endoprotezoplastyce stawu kolanowego rehabilitację można rozpocząć już dzień po zabiegu. Wczesne uruchamianie po operacji pozwala na uzyskanie szybszych efektów w późniejszym etapie rehabilitacji.

  Jakie znieczulenie na wymiane stawu kolanowego?

  Endoproteza stawu kolanowego wykonywana jest w znieczuleniu dokręgosłupowym (zewnątrz oponowe lub podpajęczynówkowe) albo ogólnym, decyzję co do sposobu znieczulenia podejmują wspólnie pacjent z lekarzem specjalistą anestezjologii analizując każdy przypadek indywidualnie podczas konsultacji przedoperacyjnej.

  Jak dlugo trwa ból po endoprotezie kolana?

  Rehabilitacja kolana po endoprotezie rozpoczyna się w przeciągu doby od zabiegu, a całkowita rekonwalescencja po endoprotezie kolana trwa blisko 3 miesiące.

  Czy po endoprotezie kolana można Klekac?

  Ryzyko uszkodzenia endoprotezy lub jej obluzowania jest dodatkowo wyższe u osób ze złą jakością kości, chorobami metabolicznymi oraz otyłością. Celem zachowania protezy kolana w dobrym stanie należy unikać krzyżowania nóg, klękania, kucania, a także uprawiania sportów z dużą komponentą biegu i skoków.

  Jaka rehabilitacja po operacji łąkotki?

  Rehabilitacja pooperacyjna

  Najszybciej powraca się do pełnej aktywności fizycznej po zamkniętej meniscektomii (3–4 tygodnie od zabiegu), natomiast najdłużej po zeszyciu łąkotki (3–5 miesięcy). Obecnie dąży się do maksymalnego skrócenia czasu unieruchomienia stawu.

  Leia também:  Problemy Z Trzustka Jakie Objawy?

  Kiedy rehabilitacja po endoprotezie biodra?

  W przypadku endoprotezy cementowej chodzenie o kulach trwa 1,5 miesiąca, chodzenie bez kul 3–6 miesięcy. Po implantacji endoprotezy bezcementowej zalecane jest chodzenie o kulach przez 3 miesiące. Obciążanie kończyny operowanej wykonuje się metodą stykową.

  Ile trwa rekonwalescencja po endoprotezie?

  Okres od operacji do zagojenia tkanek to okres zapalenia miejscowego nieinfekcyjnego w okolicy stawu biodrowego. Rana pooperacyjna goi się do 10-14 dni od operacji, ale tkanki głębsze goją się znacznie dłużej, nawet do kilku tygodni.

  Jakie badania do endoprotezy kolana?

  Przed operacją może być konieczne wykonanie kilku badań, takich jak badania krwi, EKG, zdjęcie rtg klatki piersiowej. Być może zostaniesz poproszony o dostarczenie próbki moczu.

  Jak zyc z endoprotezą kolana?

  Pacjent może wrócić do swojej aktywności z przed choroby, ale należy unikać uprawiania sportów znacznie obciążających stawy biodrowe i kolanowe takich jak: biegi długodystansowe, koszykówka, siatkówka, piłka nożna, ostre zjeżdżanie na nartach, tenis, sporty walki.

  Jak dlugo boli noga po wszczepieniu endoprotezy?

  Jest on bowiem zależny od wieku pacjenta, jego kondycji, wydolności oddechowej i krążeniowej, a także sprawności mięśniowej. Trzeba przygotować się na fakt, że może ona trwać nawet i ponad pół roku.

  Jak długo spuchnięte kolano po endoprotezie?

  Przez te czynniki obrzęk może trwać od kilku dni, do nawet kilku tygodni. Od nich również zależy powrót do sprawności i pełnego zdrowia.

  Jak wejsc po schodach po operacji kolana?

  wciskanie kolana w podłoże (należy wytrzymać 2 – 3 sekundy, po czym powtórzyć ćwiczenie), chodzenie o dwóch kulach łokciowych, schodzenie po schodach w następującej kolejności: kule, operowana kończyna, zdrowa kończyna, wchodzenie po schodach w następującej kolejności: zdrowa kończyna, kule, chora kończyna.

  Czy po artroskopii kolana boli?

  Zabieg jest bezbolesny – pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne pod okiem anestezjologa.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *