Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?Utrzymanie regularnych i miękkich stolców to najlepszy sposób zapobiegania wystąpieniu hemoroidów. Można to osiągnąć przy pomocy diety bogatej w błonnik, odpowiedniego nawodnienia i regularnych ćwiczeń. Unikanie długotrwałego siedzenia oraz odkształceń w czasie ruchu jelit zapobiega nadmiernemu ciśnieniu w zachyłkach odbytu. Hemoroidy są najczęściej skutkiem wysiłku spowodowanego zaparciami. Zaparcie zazwyczaj wynika przez niewłaściwą dietę oraz brak ruchu, nieodpowiednie spożycie wody i stres. Inne powody hemoroidów to zespół jelita drażliwego oraz niedoczynność tarczycy.

Hemoroidy profilaktyka

W profilaktyce hemoroidów należy pamiętać aby być aktywnym. Leczenie też to uwzględnia.  Poruszanie się, chodzenie i ćwiczenia, pomagają przenieść spożyte, strawione pokarmy poprzez ciało. Należy regularnie spożywać wystarczającą ilość błonnika i pić zalecaną ilość płynów.

Dodawanie błonnika do diety pomaga w tym by stolce, były bardziej miękkie i łatwiej przechodziły przez jelita. Oprócz tego należy uzyskać kontrolę nad emocjonalnym stresem. Przede wszystkim poleca się (EFT) Emotional Freedom Technique, w łagodzeniu stresów emocjonalnych, które przyczyniają się do zaparć.

Może to również pomóc ograniczyć oraz wyeliminować bolesne objawy zaostrzeń hemoroidów. Choroba hemoroidalna bywa przykra dla wielu osób. Krwawienia i zaparcia powodują nieprzyjemne objawy. W związku z tym wskazane są profilaktyczne badania pod katem zdiagnozowania tej choroby. Objawy tej choroby stanowią poważny problem.

Są jednak różne sposoby alby nie pojawiły się objawy hemoroidów. Ból odbytu oprócz krwawienia w przypadku hemoroidów to też objaw tej choroby.

Dieta na hemoroidy

Są różne sposoby aby nie dopuścić do powstania objawów hemoroidów. Poniżej omówiono proste kroki, które mówią o tym jak można zapobiegać chorobie hemoroidalnej.

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?Nasiona Chia Nasiona Chia są bogate w błonnik

Hemoroidy należy nie tylko leczyć, ale trzeba też im zapobiegać. Leczenie tej choroby to nie wszystko.  Aby zapobiegać powstawaniu dolegliwości w hemoroidach należy spożywać pokarmy, które są bogate w błonnik. Lekarze polecają różne rodzaje diety.

Takie leczenie i profilaktyka są bardzo ważne.  Aby zlikwidować problem hemoroidów  można rozważyć spożywanie suplementów z włóknami / z błonnikiem. Większość osób nie wie jak można zapobiegać hemoroidom. Dlatego nie przyjmują zalecanej ilości błonnika.

Aby nie doprowadzić do powstania żylaków odbytu należy spożywać 25 g błonnika dziennie w przypadku kobiet i 38 gramów dziennie błonnika w przypadku mężczyzn – w codziennej diecie.

Badania wykazały, że aby nie rozwinęła się choroba hemoroidalna oraz aby nie doszło do krwawienia z żylaków odbytu należy spożywać suplementy błonnika.

Picie od sześciu do ośmiu szklanek wody każdego dnia, utrzymuje sprawny system trawienny z czego korzysta całe ciało.

Takie postępowanie poprawia jakość życia i likwiduje zaparcia. Jest to dobry sposób, aby nie wystąpiło krwawienie z żylaków odbytu. Produkty te likwidują przyczyny hemoroidów odbytu, gdyż pomagają utrzymać miękkie i regularne stolce.

Aby zlikwidować przyczyny i aby usunąć problem krwawienia z żylaków odbytu należy spożywać warzywa, gdyż są doskonałym źródłem błonnika. Dobry lek na przyczyny hemoroidów to spożywanie różnorodnych włókien roślinnych, gdyż zapewniają one swobodne przejście stolca przez jelita. Jeśli potrzebne są dodatkowe włókna, proponuje się spożywanie całych nasion lnu.

Ten „ lek” na zaparcia w przypadku żylaków odbytu należy zmielić w młynku do kawy oraz dodać jedną albo dwie łyżki do posiłku.

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

Znane sposoby na hemoroidy to dodanie do diety błonnika – uniwersalne metody zalecane przez lekarzy rodzinnych i gastroenterologów. Aby uniknąć leczenia w prewencji hemoroidów należy stosować w diecie od 25 do 30 gramów błonnika dziennie.

Diety w hemoroidach odbytu zawierają błonnik zawarty w:

 • Roślinach strączkowych, takich jak groch, soczewica oraz czarna fasola, fasola Lima, i fasolka
 • Pełnoziarniste, takie jak jęczmień, oraz płatki otręby, płatki owsiane i brązowy ryż
 • Warzywa, takie jak karczochy oraz zielony groszek, brokuły i brukselka

Aby nie wystąpiło krwawienie wraz z dietą bogatą w błonnik, ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu wodą co jest kluczem dla zdrowego wypróżniania się. Picie wystarczającej ilości wody przede wszystkim pomaga zapobiegać zaparciom a więc zmniejsza nadmierny wysiłek, jak mówi Richard Desi, MD, gastroenterolog w Mercy Medical Center w Baltimore.

Picie od sześciu do ośmiu szklanek wody każdego dnia, utrzymuje sprawny system trawienny z czego korzysta całe ciało. W taki sposób można zapobiegać hemoroidom. Wypita woda likwiduje problem, nie występuje ból, a do tego inne sposoby w tym diety pomagają zachować zdrowie.

Podane tu sposoby na żylaki odbytu mają także zastosowanie w czasie ciąży.  Odpowiednia dieta nie dopuszcza do powstania choroby hemoroidalnej. W czasie ciąży najważniejsze jest zdrowie. Aby w tym czasie nie dopuścić do choroby hemoroidalnej ważna jest dieta na żylaki .

Problem żylaków odbytu znany jest od lat. Aby temu zapobiec hemoroidy, ważna jest dieta aby stolec, był miękki i mógł łatwo przejść przez jelita Ponieważ zdrowie w czasie ciąży jest najważniejsze należy uzyskać odpowiednią konsystencję stolca, dokonując mądrych wyborów diety oraz pić dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu. Są to sprawdzone sposoby.

Brak błonnika powoduje najczęściej problemy i daje objawy żylaków odbytu. Na przykład, można spróbować spożyć więcej błonnika z zielonych warzyw. Jeśli zajdzie potrzeba, należy poprosić lekarza o podanie: jakie suplementy diety można spożyć czyli jaka ma być dieta. Objawy hemoroidów nie wystąpią gdy wdroży się odpowiednie leczenie.

  Nie można bagatelizować tej choroby, zwłaszcza w ciąży. Ciąża i właściwa dieta to jedno. Najlepiej nie dopuszczać do objawów. Ciąża może nasilać dolegliwości żylaków odbytu. Ciążą może nasilić objawy hemoroidów a więc ważne jest zdrowie i dobra dieta na żylaki.  Są różne sposoby aby nie wystąpiły objawy hemoroidów odbytu.

Włókna /błonnik pomagają uniknąć zaparć.

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

Jeśli nie zapobiegnie się żylakom, mijając duże, twarde albo suche stolce można spowodować powstanie szczelin w odbycie. Aby usunąć przyczyny żylaków odbytu należy spożyć dużo błonnika w diecie – szczególnie z owoców oraz warzyw – by zapobiegać zaparciom.

Diety powinny zawierać jak już wspomniano od około 20 do około 35 gramów błonnika spożywanego codziennie. Pokarmy, które są cennym źródłem błonnika to:

 • Otręby pszenne i owsiane
 • Całe ziarna, w tym brązowy ryż, oraz płatki owsiane, popcorn a także makarony pełnoziarniste, płatki, oraz pieczywa
 • Groch i fasola
 • Nasiona oraz orzechy
 • Owoce cytrusowe
 • Śliwki oraz sok z suszonych śliwek

Ciąża to też okres, gdy można uzyskać wystarczająco dużo błonnika przez dietę, a więc gdy lekarz zaleci można spróbować błonnik z suplementów. Aby zapobiegać hemoroidom i aby zachować zdrowie ważna jest dieta.

Kobiety dbają o zdrowie w czasie całego okresu ciąży więc dieta jest na pierwszym miejscu. Wiele z nich pyta też o seks w tym okresie.

Czyli, czy seks wpływa na przebieg ciąży i objawy hemoroidów?  Odpowiedzi są kontrowersyjne.

Na pewno, aby zachować zdrowie należy rozważyć jedzenie świeżych pomarańczy z flawonoidami. Flawonoidy pomagają w tym by żyły były zdrowe. Można też dodać do diety oleju kokosowego.   Objawy hemoroidów mogą nie wystąpić, gdy dieta zawiera czystą oliwę z kokosów.

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

Aby zapobiegać hemoroidom należy pić dużo czystej wody – zarówno czystej źródlanej wody jak i wody filtrowanej metodą tzw. odwróconej osmozy. Odpowiednie skojarzenie błonnika i wody daje możliwość uzyskania miękkich stolców. Miękka stolec łatwiej przechodzi przez jelito grube i zmniejsza potrzebę wysiłku.

Leczenie hemoroidów odbytu i zapobieganie im jak, to też unikanie nadmiernego spożywania alkoholu. Utrzymanie odpowiednio uwodnionego organizmu przez wodę a nie wypijanie zbyt dużej ilości alkoholu, pomaga uformować miękkie stolce oraz uniknąć zaparć.

Dobra dieta to podstawa dobrego zdrowia do tego zaleca się  wysokiej jakości probiotyki. Celem przy probiotyku jest zrównoważenie bakterii jelitowych co pomoga nie tylko w pokonaniu zaparć, ale wspomaga też ogólny stan zdrowia.

Hemoroidy a sport

Leczenie i zapobieganie chorobie hemoroidalnej to aktywność fizyczna.  Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zaparć jest jej brak. Ćwiczenie przez co najmniej 30 minut w ciągu dnia pomaga w utrzymaniu układu pokarmowego w ruchu oraz w dobrej kondycji.

Pomaga to utrzymać w dobrej kondycji okrężnicę. Jednak, angażując się w ćwiczenia zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej i / lub wysiłku (takie jak podnoszenie ciężarów) może doprowadzić do powstawania hemoroidów.

Leia também:  Jakie Objawy Przy Ciąży Pozamacicznej?

( ciąża to też dobry czas na łagodne ćwiczenia fizyczne, które są skuteczne w profilaktyce żylaków odbytu).

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

Choroby żylaków odbytu są możliwe do uniknięcia. Poprzez sport można aktywnie redukować czas spędzony na siedzeniu i wywieranie nacisku na żyły w dolnej części odbytnicy. Jeśli ma się problem z hemoroidami, należy omijać podnoszenie ciężarów lub inne forsowne ćwiczenia i zdecydować się na bardziej umiarkowany sport taki jak joga, pływanie, czy spacery.

Ćwiczenia pomagają poprawić stan zdrowia i zapobiegają wielu chorobom jelit i problemom trawiennym, w tym hemoroidom. Kiedy prowadzi się siedzący tryb życia wszystko spowalnia się, w tym także praca jelit.

Należy unikać przysiadów z dużym wysiłkiem i podnoszenie ciężarów, a także wykonywania podobnych ruchów, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej, gdyż jeśli chce się, zapobiec hemoroidom, ćwiczenia te mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak zapobiegać hemoroidom? was last modified: 5 sierpnia, 2019 by Olivia

konsultacje i zabiegi | Siemianowice Śląskie

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są bardzo dokuczliwą i krępującą chorobą, która pojawia się coraz częściej w cywilizacji zachodniej, w tym również w naszym kraju.

 Wprawdzie istnieje wiele metod jej pełnego wyleczenia, ale po pewnym czasie może pojawić się nawrót, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie profilaktyki, aby w jak największym stopniu zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania.

Warto dowiedzieć się, jakie działania podejmować w tym celu i co zmienić w codziennym życiu, aby nie mieć problemu z chorobą hemoroidalną.

Główne zalecenia profilaktyczne

Wprawdzie na powstawanie żylaków odbytu pewien wpływ mogą mieć czynniki genetyczne, jednak bardzo wiele możemy zmienić my sami, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby. Najczęściej wymieniane przez lekarzy zalecenia to:

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

 • stosowanie urozmaiconej diety bogatej w owoce, warzywa oraz pełnoziarniste produkty, które zawierają dużą ilość błonnika, co pozwala na uniknięcie zaparć;
 • odpowiednie nawadnianie organizmu, czyli wypijanie co najmniej 1,5 – 2 litrów wody lub soków na dobę;
 • unikanie produktów o właściwościach zapierających, takich jak mocna herbata, czerwone wino, kakao, gotowana marchew, dynia oraz banany i sucharki;
 • jeśli mamy nadwagę, to ważne jest zredukowanie nadmiernej masy ciała;
 • zrezygnowanie z noszenia obcisłej odzieży, która może podrażniać okolice odbytu;
 • unikanie zbyt długiego przesiadywania w toalecie, ponieważ gdy znajdujemy się w tej pozycji, naczynia żylne mocno wypełniają się krwią, co sprzyja pojawianiu się hemoroidów;
 • uprawianie aktywności fizycznej dostosowanej do naszego wieku, kondycji fizycznej i stanu zdrowia, ponieważ ruch sprzyja zwiększeniu perystaltyki jelit i w związku z tym zapobiega zaparciom;
 • rezygnacja z podnoszenia dużych ciężarów oraz z takich dyscyplin sportu jak kolarstwo czy jazda konna.

Jeśli wprowadzimy w życie te wszystkie zalecenia, to ryzyko wystąpienia u nas choroby hemoroidalnej znacznie się zmniejszy i będziemy mogli uniknąć związanych z nią przykrych dolegliwości. Dlatego warto podejmować działania profilaktyczne, tym bardziej, że stosowanie ich chroni nie tylko przed hemoroidami, ale również przed wystąpieniem wielu innych schorzeń.

Hemoroidy w ciąży – objawy i leczenie

Hemoroidy (zwane guzkami krwawniczymi) to struktury naczyniowe w końcowym odcinku odbytu, występujące naturalnie u każdego człowieka. Ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu i kontrolowanie wydalania.

Dopiero gdy dochodzi do ich nadmiernego wypełnienia krwią guzki rozciągają się, uciskają otaczające nerwy i mogą powodować ból, świąd, pieczenie oraz krwawienie – mamy wtedy do czynienia z chorobą hemoroidalną (potocznie nazywaną hemoroidami).

Schorzenie to bardzo często dotyka kobiety w ciąży i nie należy go lekceważyć – poinformuj o nim lekarza ginekologa prowadzącego Twoją ciążę.

ZOBACZ TEŻ: Jakie badania prenatalne należy wykonać?

Hemoroidy w ciąży – przyczyny

Choroba hemoroidalna szczególnie często ujawnia się u kobiet w ciąży, ponieważ powiększająca się macica uciska naczynia krwionośne w jamie brzusznej i utrudnia odpływ krwi.

Poza tym do rozwoju hemoroidów przyczynia się również zwiększone stężenie progesteronu – hormonu powodującego zmniejszenie sprężystość ścian naczyń, przez co łatwo się one rozszerzają i pękają.

Burza hormonalna w czasie ciąży i mniejsza aktywność fizyczna przyczyniają się do spowolnienia metabolizmu i przewlekłych zaparć. Problemy z wypróżnieniem sprzyjają powstawaniu hemoroidów.  

Hemoroidy często pojawiają się tuż po porodzie, ponieważ silne parcia powodują wzrost ciśnienia w okolicy odbytu, a to zwiększa ryzyko powstania żylaków odbytu.

ZOBACZ TEŻ: Cykl miesiączkowy – kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?

Hemoroidy w ciąży – objawy

Pierwszym objawem zwiastującym pojawienie się hemoroidów jest swędzenie i pieczenie w okolicy odbytu. Charakterystyczna dla żylaków odbytu jest obecność świeżej, żywoczerwonej krwi na powierzchni stolca lub na papierze toaletowym, a także ból w czasie wypróżniania. Może pojawić się również uczucie niecałkowitego wypróżnienia, ból podczas siedzenia oraz śluz w kale.

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

Jak zapobiegać hemoroidom w ciąży?

Najlepiej od samego początku ciąży zapobiegać pojawieniu się hemoroidów zwłaszcza, że raz powstałe lubią powracać i mogą powodować dyskomfort do końca życia. W związku z tym warto unikać zaparć. A jak to zrobić? Najprościej to zadbać o swój codzienny jadłospis – o odpowiednią, lekkostrawną, bogatą w błonnik dietę.

Nie powinno zabraknąć w niej świeżych warzyw, świeżych i suszonych owoców, brązowego ryżu, pełnoziarnistych makaronów, gruboziarnistych kasz, otrębów pszennych i żytnich, pieczywa z mąki razowej. Z kolei w prewencji zaparć unikać powinno się potraw tłustych, ciężkostrawnych, pikantnych, żywności typu fast-food oraz słodyczy.

Ważne też, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu – około 2 litry dziennie.

Wszelkie niepokojące objawy, w tym niewyjaśnione dolegliwości bólowe w trakcie ciąży należy omówić z ginekologiem. Wizytę do tego specjalisty zarezerwujesz przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Zalecana jest również umiarkowana, dopasowana do stopnia zaawansowania ciąży aktywność fizyczna.

Odpowiednia dawka ruchu przyczyni się do usprawnienia perystaltyki jelit – wybierz spokojny spacer, pływanie lub specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, na których instruktorzy przygotowują zestawy ćwiczeń z myślą o przyszłych mamach (oczywiście jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań). 

Ważnym elementem profilaktyki jest też dbanie o odpowiednią higienę okolic odbytu oraz unikanie silnego parcia na stolec.

ZOBACZ TEŻ: Cukrzyca ciążowa – o czym musisz wiedzieć?

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Leczenie farmakologiczne jest ograniczone, ponieważ wiele preparatów, zarówno te doustne jak i maści oraz czopki, są przeciwwskazane w ciąży. Warto rozpocząć terapię od bezpiecznych nasiadówek z ziół np.

z kory dębu, oczaru wirginijskiego lub rumianku. Jeżeli to nie pomaga zmniejszyć objawów można sięgnąć po preparat na hemoroidy jednak jego wybór należy skonsultować z lekarzem ginekologiem lub z farmaceutą.

 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Hemoroidy – jak leczyć pierwsze objawy?

 • Bez recepty
 • Kosmetyki i dermokosmetyki
 • Mama, ciąża, dziecko
 • Sprzęt i wyroby medyczne
 • Żywienie medyczne

żywienie specjalistyczne, siwienie włosów, fluidy intensywnie kryjące, pharmaceris e, pharmaceris f, driniki odżywcze, drinki odżywcze, zestawy, wypadanie włosów, resource, witaminy, makijaż, ochrona przed słońcem, rzuć palenie, pharmaceris a, pharmaceris h, łupież

koronawirus, witaminy na odporność, rzucanie palenia, preparaty na włosy, grypa, na alergię, emolienty, przeciw owadom, hemoroidy, ból stawów, zakażenie układu moczowego, leki na niestrawność, ranking, kosmetyki do opalania i po opalaniu, środki na potencję, mleka modyfikowane

Hemoroidy to częsta przypadłość, która w istotny sposób wpływa na komfort życia chorych. Który lek na hemoroidy jest skuteczny? Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Hemoroidy to potoczna nazwa choroby hemoroidalnej. Dochodzi w niej do powiększenia guzków krwawniczych, które występują naturalnie w okolicy odbytu. Zapobiegają one niekontrolowanemu oddawaniu gazów i stolca. Czasem dochodzi do ich powiększenia. Pojawiają się wówczas pierwsze objawy hemoroidów. 

Hemoroidy – objawy, które trudno przeoczyć

Pierwsze objawy choroby hemoroidalnej to:

 • krwawienie z odbytu podczas oddawania stolca – w początkowym stadium choroby jest ono najczęściej bezbolesne. Świeża, czerwona krew widoczna jest na papierze toaletowym lub stolcu;
 • odczucie parcia na stolec;
 • uczucie niecałkowitego wypróżnienia;
 • swędzenie, pieczenie okolic odbytu.

Hemoroidy wewnętrzne początkowo są niewidoczne i wyczuć je można jedynie podczas badania odbytu. Wraz z rozwojem choroby mogą przedostawać się na zewnątrz odbytu.

Hemoroidy zewnętrzne widoczne są na pierwszy rzut oka w postaci zasinionych guzków.

Są też unerwione, w przeciwieństwie do hemoroidów wewnętrznych, przez co mogą wywoływać bardziej nasilone dolegliwości i problemy skórne  u pacjenta.

Leki na hemoroidy – kiedy stosować, kiedy udać się do lekarza?

Tabletki na hemoroidy (żylaki odbytu), maści lub czopki na hemoroidy można stosować przy zauważeniu pierwszych objawów hemoroidów. Nie zwalnia to jednak z wizyty u lekarza. Jest ona konieczna u wszystkich osób, które zauważyły krwawienie z odbytu.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Choroby Blednika?

Lekarz oceni, czy przyczyną rzeczywiście jest choroba hemoroidalna, czy problem leży gdzie indziej. Konieczne jest wykonanie badania „per rectum”, a często również badania proktologicznego tzw. anoskopii.

Aby wykluczyć inne, możliwe przyczyny krwawienia z odbytu konieczna może być też kolonoskopia, szczególnie wtedy, gdy krew jest ciemnoczerwona.

Co na hemoroidy jest najbardziej skuteczne?

Lek na hemoroidy powinien być stosowany jednocześnie z wprowadzeniem zmian w trybie życia. Mogą one opóźnić rozwój choroby i zmniejszyć ryzyko nawrotu. Po pierwsze należy zadbać o prawidłowe wypróżnianie, bez silnego parcia i długotrwałego przesiadywania na toalecie. Ważne jest też wypijanie dużej ilości płynów i dieta z wysoką zawartością błonnika, chroniąca przez zaparciami. 

Pacjenci z hemoroidami powinni zadbać o prawidłową higienę okolic odbytu. Po oddaniu stolca należy przemyć te miejsca za pomocą wody lub środka do higieny intymnej. Zamiast papieru toaletowego można korzystać ze specjalnych nawilżanych chusteczek, które są delikatniejsze dla skóry np. Procto-Glyvenol Soft.

Po oczyszczeniu okolicy odbytu można zastosować maści na hemoroidy. W początkowym stadium choroby, dobre efekty przynosi preparat nawilżający i regenerujący, taki jak np. Proktis M Plus lub inne maści na hemoroidy z kwasem hialuronowym.

Jeśli pacjent odczuwa świąd i pieczenie, może zastosować lek na hemoroidy o działaniu miejscowo znieczulającym i ściągającym. Przykładowy preparat to maść Aesculan.

Szybki efekt kojący da też zastosowanie maści na hemoroidy o działaniu chłodzącym Proctomina. 

W ciągu dnia, preferowaną formą leczenia są maści. Czopki na hemoroidy zalecane są raczej na noc. Można zastosować preparaty z wyciągami roślinnymi o działaniu przeciwzapalnym, uszczelniającym i przeciwświądowym, np. Hemorol lub Proktis M.

Tabletki na hemoroidy wzmacniające ściany naczyń krwionośnych również okazały się skuteczne w leczeniu choroby hemoroidalnej. Obkurczają naczynia i zmniejszają napięcie w ich ścianach. Tabletki na hemoroidy o udowodnionym korzystnym wpływie na powiększone guzki krwawnicze to m.in. Cyclo 3 Fort. Można też sięgnąć po lek na hemoroidy z diosminą lub wyciągiem z kasztanowca.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży dotyczą niespełna połowy kobiet. Wynikają z ucisku powiększającej się macicy na naczynia żylne. Sprzyja to ich rozszerzaniu się i powstawaniu hemoroidów. Istotne jest unikanie długiego stania lub siedzenia, utrzymywanie okolic odbytu w czystości, a w razie konieczności zastosowanie czopków lub maści na hemoroidy. 

W każdym przypadku, decyzję o podaniu leku na hemoroidy należy podjąć wspólnie z lekarzem. Lek na hemoroidy dozwolony od 4. miesiąca ciąży to np. Procto-Glyvenol. Hemoroidy w ciąży najczęściej zanikają po porodzie.

Domowe sposoby na hemoroidy

Domowe sposoby na hemoroidy to m.in. nasiadówki w ciepłym wywarze z kory dębu, kasztanowca, prawoślazu lub rumianku. Zmniejszają one obrzęk, działają ściągająco i przeciwzapalnie. Mogą z nich korzystać również kobiety cierpiące na hemoroidy w ciąży. 

Okłady z lodu zabezpieczone ręcznikiem lub chusteczką szybko przynoszą ulgę i łagodzą nieprzyjemne dolegliwości choroby.

Umiarkowana aktywność fizyczna i unikanie długotrwałego pozostawania w jednej pozycji również są wskazane wszystkim chorym z hemoroidami. Zaleca się też zmianę pozycji wypróżniania się.

Zamiast siedzenia pod kątem 90 stopni, korzystniejsze jest kucanie. Jest to fizjologiczna pozycja, ułatwiająca defekację i łagodząca zaparcia. 

Pierwsze objawy hemoroidów są na tyle charakterystyczne, że trudno ich nie zauważyć. Nie należy ich jednak bagatelizować. Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości warto sięgnąć po skuteczny lek na hemoroidy, który szybko przyniesie ulgę i poprawi samopoczucie pacjenta. Zawsze wskazana jest też konsultacja z lekarzem.

Bibliografia:

 • Sun Z., Migaly J., Review of Hemorrhoid Disease: Presentation and Management; Clin Colon Rectal Surg; 2016; 29 (1): 22-9; doi: 10.1055/s-0035-1568144

Hemoroidy – przyczyny powstawania, objawy i sposoby leczenia bolesnych żylaków odbytu

Hemoroidy to jedna z najbardziej krępujących chorób, która zyskała już miano choroby cywilizacyjnej. Jest bolesna, utrudnia normalne funkcjonowanie i daje się we znaki nawet podczas tak podstawowych czynności jak wypróżnianie czy siedzenie na krześle. Czym jest choroba hemoroidalna, jakie są jej przyczyny, objawy i sposoby jej leczenia?

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, nazywane także guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Są to tkanki ułatwiające kontrolę oddawania stolca, naturalnie występujące w organizmie człowieka. Potocznie „hemoroidy” to także choroba hemoroidalna, nazywana również żylakami odbytu.

Jest to schorzenie, z którym zmaga się już co drugi Polak, w tym także wiele kobiet w ciąży. Hemoroidy są kłopotliwe i bolesne, ale można je leczyć prostymi metodami, dlatego nie warto odkładać wizyty u proktologa, który postawi odpowiednią diagnozę i podpowie, w jaki sposób można sobie pomóc.

Objawy hemoroidów – uważaj na świąd i krwawienie

Jednym z pierwszych sygnałów rozwoju choroby hemoroidalnej jest świąd odbytu.

Jest to objaw, który wielu z nas bagatelizuje, co opóźnia prawidłowe rozpoznanie choroby i przyczynia się do dalszego rozwoju tej dolegliwości.

Nieprzyjemnemu swędzeniu może towarzyszyć uszkodzenie skóry i śluzówki, będące wynikiem drapania, ale także sączenie się wydzieliny, która sprzyja powstawaniu stanów zapalnych odbytu.

Kolejnym objawem hemoroidów jest uczucie niepełnego wypróżnienia, a także niewielkie krwawienia z odbytu, widoczne m.in. na papierze toaletowym. Z dalszym rozwojem schorzenia może dojść do wypadania guzka. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby hemoroidalnej żylaki pozostają na zewnątrz odbytu i konieczne jest ich operacyjne usunięcie.

Przyczyny hemoroidów – siedzący tryb życia i nieprawidłowa dieta?

 • Nie jest znana jednoznaczna przyczyna choroby hemoroidalnej. Mimo to lekarze wymieniają kilka prawdopodobnych powodów rozwoju tego schorzenia:
 • – zaburzenie rytmu wypróżnień,
 • – brak aktywności lub niewielka aktywność fizyczna,
 • – nieprawidłowa dieta o niskiej zawartości błonnika,

– zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej (spowodowanej m.in. przedłużonym parciem lub ciążą) oraz obciążeniami genetycznymi.

Kto jest szczególnie narażony na rozwój choroby hemoroidalnej?

Lekarze zauważyli, że jednym z głównych czynników przyczyniających się do powstawania żylaków odbytu jest siedzący tryb życia. Z powodu choroby hemoroidalnej cierpią m.in. osoby pracujące przy komputerze, jeżdżące konno, kierowcy, kolarze.

Hemoroidy rozwijają się u osób w każdym wieku, choć ze względu na mniejsze napięcie mięśniowe w okolicy odbytu choroba ta dotyka częściej osoby starsze. W grupie zwiększonego ryzyka są także osoby otyłe, osoby, które przechodziły operacje okolic krocza i odbytu, osoby uprawiające seks analny, a także kobiety, które urodziły kilkoro dzieci.

Jak wygląda badanie diagnozujące hemoroidy?

Wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy żylaków odbytu, ponieważ wstydzą się wizyty u lekarza i badania intymnych części ciała. Jest to duży błąd! Leczenie hemoroidów może być łatwe i stosunkowo szybkie, ale tylko wtedy, gdy choroba zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie rozwoju.

Aby wyleczyć hemoroidy, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który da Ci skierowanie do specjalisty lub wybierz się bezpośrednio do proktologa, czyli lekarza zajmującego się schorzeniami odbytu i odbytnicy.

Do prawidłowej diagnozy wystarczą często bardzo proste i bezbolesne badania – wywiad z pacjentem, badanie wyglądu okolic odbytu oraz badanie palcem (per rectum).

Do podstawowych badań należy także anoskopia, czyli badanie polegające na oglądzie końcowego odcinka odbytnicy za pomocą specjalnego wziernika.

Jak leczy się hemoroidy?

Sposób leczenia hemoroidów zależy przede wszystkim od tego, jak zaawansowana jest choroba. Punktem wspólnym każdej terapii jest odpowiednia dieta.

Osobom cierpiącym na żylaki odbytu zaleca się przyjmowanie 2 – 2,5 litrów płynu dziennie oraz spożywanie bogatych w warzywa i owoce posiłków.

Dieta o dużej zawartości błonnika ułatwia wypróżnianie, dzięki czemu choroba hemoroidalna staje się mniej uciążliwa.

Do podstawowych leków wykorzystywanych w leczeniu hemoroidów (bez względu na stadium rozwoju choroby) są tabletki, maści oraz czopki na hemoroidy.

Tabletki mają za zadanie przeciwdziałać zapaleniom i opóźniać rozwój żylaków, z kolei maści (np. Posterisan lub Procto-Glyvenol) , żele oraz czopki (np. Hemorol lub Unigel Procto) zmniejszają świąd i obrzęki towarzyszące tej chorobie.

Takie leki tworzone są czasem z naturalnych substancji, takich jak pączki topoli, kłącza krwawnika czy wyciąg z kasztanowca, ale częściej zawierają substancje chemiczne, tworzone przez farmaceutów w warunkach laboratoryjnych.

Leia também:  Ile Utrzymuja Sie Objawy Po Szczepieniu?

Wśród domowych sposobów na leczenie hemoroidów warto wymienić ciepłe kąpiele, kąpiele-nasiadówki z dodatkiem rumianku oraz wspomniana wcześniej dietę wysokobłonnikową. Warto jednak zaznaczyć, że w późnym stadium choroby konieczne jest operacyjne usunięcie żylaków.

Hemoroidy – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

W środku odbytnicy, w jej ściankach, istnieje gęsty splot struktur naczyniowych, ulokowanych w błonie śluzowej. Jego zadaniem jest wspomaganie zwieracza odbytu w jego uszczelnianiu.

Kiedy nie ma miejsca stan chorobowy, hemoroidy są niewyczuwalne przy badaniu per rectum i nie przysparzają żadnych szczególnych odczuć pacjentowi. Inaczej nazywa się je guzkami krwawniczymi.

Gdy zaczynają się powiększać, stają się źródłem dyskomfortu, bólu, a z czasem może dojść do ich wyjścia na zewnątrz.

Rodzaje hemoroidów

Ze względu na stopień zaawansowania stanu chorobowego wyróżnia się dwa zjawiska dotyczące żylaków odbytu:

 • hemoroidy wewnętrzneobjawy na początku nie są niepokojące. Na ogół nie bolą, mogą jednak doprowadzić do krwawienia, które zauważysz podczas korzystania z toalety – w postaci jaskrawo czerwonych plam na papierze lub w muszli,
 • hemoroidy zewnętrzne – wskutek powiększenia guzki mogą wypadać poza odbytnicę i stać się bolące.

Zanim sam rozpoznasz u siebie krwawiące hemoroidy, udaj się do lekarza, który określi, skąd pochodzi krew i pomoże ograniczyć rozwój choroby. Może okazać się, że wydzielina ma inne źródło, dlatego tak ważne jest postawienie poprawnej diagnozy przed rozpoczęciem leczenia.

Objawy hemoroidów

Jak rozpoznać, że to właśnie hemoroidy odpowiadają za Twoje gorsze samopoczucie? Te objawy mogą Ci podpowiedzieć, że to żylaki odbytu:

 • dyskomfort i ból w okolicy odbytu,
 • swędzenie,
 • pieczenie,
 • krwawienie – krew ma jaskrawo czerwone zabarwienie. Jeśli jest ciemniejsza, może to wskazywać na jej pochodzenie z wyższych partii jelit,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia.

Gdy guzki krwawnicze wydostaną się na zewnątrz, może zbierać się na nich śluz i resztki kału, co prowadzi do pojawienia się stanów zapalnych. To właśnie wtedy pojawia się świąd i uczucie piekącego kłucia. Jeśli dotyczą Cię hemoroidy na odbycie, dbaj o higienę tych okolic, myjąc je ciepłą wodą po każdym oddaniu stolca.

Skąd się biorą hemoroidy?

Choroba, która niegdyś kojarzyła się jedynie z pacjentami starszymi lub kobietami w ciąży, teraz doskwiera wielu młodym, potencjalnie zdrowym osobom.

Czynniki środowiskowe, którymi jesteśmy obecnie otoczeni, niejako przyspieszają powstawanie tego problemu. Aby zrozumieć, dlaczego pojawia się on już nawet u dzieci, dowiedz się, od czego są hemoroidy.

To również pomoże Ci we wprowadzeniu zmian w trybie życia, które pozwolą ich uniknąć!

Wpływ diety

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na powstawanie żylaków odbytu jest sposób odżywiania. Najłatwiej dostępna dieta współcześnie oparta jest na produktach wysokoprzetworzonych, ale ubogoresztkowa. Charakteryzuje się ona dużym udziałem wyrobów zbożowych na bazie oczyszczonej mąki, czyli np. białego chleba i makaronów oraz małą podażą owoców i warzyw.

Tego typu żywienie dostarcza niewiele błonnika, wpływającego na prawidłowy pasaż jelitowy i budowanie odpowiedniej mikroflory. To dzięki niemu sprawnie się wypróżniasz, a gdy go brakuje, dochodzi do zaparć i niepełnego oddawania stolca.

Wskutek nadmiernego parcia podczas załatwiania się mogą powstawać hemoroidy – na zewnątrz oraz wewnętrzne.

Nie wystarczy jednak wprowadzić do jadłospisu produktów z dużą zawartością błonnika. Pamiętaj, że działa on na wodę jak gąbka, pęczniejąc pod jej wpływem. Jeśli nie dostarczysz odpowiedniej ilości płynów, również mogą pojawić się zaparcia. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, a wizyty w toalecie skrócą się do niezbędnego minimum i przestana być cierpieniem.

Postawa podczas wypróżniania

Warto wspomnieć także o niewłaściwych nawykach związanych z wypróżnianiem. Najbardziej naturalną postawą, która pomaga usunąć całą zgromadzoną masę kałową bez zbędnego wysiłku, jest kucanie.

Dzisiejsze toalety wymuszają siedzenie pod kątem około 90 stopni, co samo w sobie utrudnia pełną defekację. Jeśli masz problem z zaparciami, spróbuj pomóc sobie, delikatnie pochylając się do przodu w trakcie siedzenia na sedesie.

Możesz również podłożyć sobie coś pod stopy. W sprzedaży dostępne są także specjalne podnóżki toaletowe.

Czynniki ryzyka

Czy wiesz, od czego jeszcze powstają hemoroidy? Przyczyniają się do tego:

 • brak wystarczającej aktywności fizycznej,
 • siedzący tryb życia,
 • zaparcia,
 • częste biegunki,
 • ciąża i poród,
 • otyłość,
 • zaawansowane choroby nowotworowe,
 • ciężka praca fizyczna i nadmierny wysiłek siłowy np. przy uprawianiu kulturystyki.

Człowiek porusza się w pozycji wyprostowanej, która również przyczynia się do powstawania większego ciśnienia w jamie brzusznej. Jeśli dołożymy do tego powyższe czynniki, łatwo doprowadzić do problemów z hemoroidami w odbycie.

Jak leczyć hemoroidy?

Jeśli wiesz już, że cierpisz na żylaki odbytu, na pewno szybko pragniesz poczuć ulgę. Niezbędne będzie wprowadzenie leczenia. Wiele skutecznych środków dostępnych jest w aptekach bez recepty jak np. krem na hemoroidy albo sztyfty chłodzące. Możesz pomóc sobie także naturalnymi metodami, z wykorzystaniem ziół.

Domowe sposoby

Zastanawiasz się, jak pozbyć się hemoroidów w naturalny sposób? Przydadzą Ci się zioła, które wpływają korzystnie na zdrowie żył i układu krwionośnego:

 • kwiat kasztanowca,
 • kwiat arniki,
 • ziele krwawnika.

Rośliny te przydają się przede wszystkim na hemoroidy zewnętrzne. Kupisz je w aptece lub sklepach zielarskich. Warto zaopatrzyć się także w zioła łagodzące i ściągające, ograniczające rozwój infekcji skórnych, stanów zapalnych:

 • koszyczek rumianku,
 • kora dębu,
 • kwiat nagietka.

Możesz wykonywać z nich nasiadówki i przemywania. Pamiętaj jednak, by poczekać, aż napary przestygną do temperatury ok. 40 stopni. Zbyt gorąca woda może przyczynić się do zwiększenia dyskomfortu.

Hemoroidy do jakiego lekarza się zgłosić?

Konsultacja u specjalisty może okazać się niezbędna, gdy objawy coraz bardziej Ci doskwierają.

Nie wiesz, do jakiego lekarza udać się z hemoroidami? Pierwsze kroki skieruj do internisty, którego pomoc może okazać się wystarczająca.

W poważniejszych stanach konieczna będzie wizyta u proktologa, który oceni stopień zaawansowania stanu chorobowego i skieruje na odpowiednie leczenie.

Leczenie farmakologiczne

W początkowych fazach choroby stosuje się leczenie zachowawcze, działające na objawy hemoroidów. Konieczne będzie usunięcie również ich przyczyn. U większości pacjentów to właśnie wystarcza, by zapobiec dalszemu rozwojowi żylaków odbytu. Możesz pomóc sobie, stosując leki bez recepty.

Co na hemoroidy wewnętrzne? Jednym z rozwiązań jest sięgnięcie po czopki doodbytnicze jak np. Procto-Hemolan Protect. Ulgę powinien przynieść także sztyft chłodzący Criorectum, który przydaje się również przy zmianach zewnętrznych.

Jest to produkt wielokrotnego użytku, który należy chłodzić co najmniej 2 godziny przed użyciem.

Zabiegi na żylaki odbytu

Wykonanie zabiegu może okazać się konieczne, zwłaszcza na krwawiącepęknięte hemoroidy.

Zwykle nie są to działania inwazyjne i tylko niewielka liczba pacjentów wymaga interwencji chirurgicznej.

Wśród najczęściej zalecanych metod wymienia się laserowe usuwanie hemoroidów, krioterapię i koagulację podczerwienią. Mają one na celu natychmiastowe przerwanie krwawienia i zmniejszenie zmian.

Hemoroidy w ciąży

Wskutek nacisku powiększającej się macicy na narządy wewnętrzne również może dojść do powstania żylaków odbytu u kobiety w ciąży.

Ze względu na bezpieczeństwo matki i dziecka przeprowadza się leczenie zachowawcze, a wszelkie objawy ustępują na ogół jakiś czas po porodzie. Zalecenia dla ciężarnych nie różnią się od tych kierowanych do pozostałych pacjentów.

Prawidłowa dieta, zapobiegająca zaparciom, dostosowana do stanu zdrowia aktywność fizyczna, właściwa higiena i unikanie pozycji siedzącej powinny ograniczyć dolegliwości. Można stosować również okłady chłodzące z Criorectum lub kostek lodu.

Dopóki nie dochodzi do zakrzepów, lekarze nie podejmują interwencji chirurgicznej, mając na uwadze zdrowie i życie zarówno matki, jak i płodu. Pamiętaj, by w ciąży nie stosować leków na własną rękę, lecz konsultować ich przyjmowanie ze specjalistą.

Hemoroidy u dzieci

Być może zastanawiasz się, skąd się biorą hemoroidy u najmłodszych. Powszechny obecnie siedzący tryb życia, otyłość i nieprawidłowa dieta nie oszczędzają również ich. To dlatego coraz częściej potrzebują oni pomocy specjalisty.

Do powstawania choroby hemoroidalnej przyczyniają się również częstedzieci zaparcia nawykowe. Jeśli Twoja pociecha skarży się na ból i swędzenie w okolicy odbytu, zwróć się do lekarza rodzinnego lub pediatry, który pomoże zmienić jadłospis i wdrożyć leki.

Objawy hemoroidów możesz pomylić z owsikami lub szczeliną odbytu – konieczne będzie wykluczenie tych chorób przed rozpoczęciem leczenia.

Uporaj się z dyskomfortem

Kiedy dowiesz się, że nieprzyjemne uczucie w okolicach odbytu to hemoroidy, z pewnością nie będziesz zachwycony. To wstydliwe schorzenie nie jest czymś, o czym chętnie rozmawia się nawet z lekarzem czy farmaceutą.

Specjaliści jednak skutecznie pomogą Ci się z nim uporać, zanim potrzebna będzie interwencja chirurgiczna. Nie unikaj wizyt kontrolnych i konsultacji z proktologiem. Działaj szybko i konsekwentnie, a po krótkim czasie zapomnisz o kłopotliwych żylakach odbytu.

Pamiętaj również o zdrowych nawykach, które pomagają zapobiegać ich powstawaniu. Profilaktyka jest tym, co najlepsze na hemoroidy. Aktywność fizyczna oraz dieta bogata w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste sprawią, że poczujesz się świetnie i unikniesz nawrotów choroby.

Zrób krok w kierunku zdrowia już dziś!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*