Jak Wygląda Rehabilitacja Po Artroskopii Kolana?

Rehabilitacja po artroskopii kolana nie jest skomplikowana jednak szalenie istotna, by pacjent szybko powrócił do odpowiedniej ruchomości stawów. Powinna ona obejmować działania przeciwdziałające obciążaniu operowanej kończyny, mobilizację rzepki oraz ćwiczenia mające na celu uniknięcie przykurczu zgięciowego w kolanie.
Rehabilitację stawu kolanowego po artroskopii można rozpocząć już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu, czyli jeszcze w momencie, kiedy pacjent przebywa w szpitalu. Ćwiczenia prowadzone z wykwalifikowanym fizjoterapeutą polegają wówczas na rozciąganiu, masażu czy manualnej aktywizacji mięśni zginaczy.

Jak długo trwa rehabilitacja po artroskopii kolana?

Zwykle okres rekonwalescencji zajmuje od 1,5 do nawet 3 miesięcy. Dopiero po tym czasie pacjent może stwierdzić, że jego staw kolanowy jest w pełni sprawny i gotowy na znoszenie normalnych obciążeń.

Jak wygląda zabieg artroskopii kolana?

Metoda artroskopii polega na wprowadzeniu do jamy stawu, poprzez niewielkie nacięcia skóry, kamery oraz specjalnie do tego celu stworzonych miniaturowych narzędzi, za pomocą których przeprowadzana jest operacja.

Czego nie wolno robić po artroskopii kolana?

Przez 2-3 tygodni po artroskopii, kolano nie powinno być obciążane. Operowaną kończynę należy układać w lekkim zgięciu oraz na podwyższeniu w celu poprawy krążenia krwi. Ponadto pacjent może okładać operowane kolano lodem, stosować ortezę lub stabilizator. Zaleca się również używanie kul w celu odciążenia kończyny.

Jak długo trwa rehabilitacja po artroskopii łąkotki?

Program usprawniania jest zróżnicowany i uzależniony głównie od rodzaju i stopnia uszkodzenia stawu oraz rodzaju wykonanego zabiegu operacyjnego. Najszybciej powraca się do pełnej aktywności fizycznej po zamkniętej meniscektomii (3–4 tygodnie od zabiegu), natomiast najdłużej po zeszyciu łąkotki (3–5 miesięcy).

Po jakim czasie można chodzić po artroskopii kolana?

Zwykle obciążanie stawu jest możliwe już po 7 dniach od zabiegu, a kule można odstawić po okresie 2-3 tygodni. Powrót do całkowitej sprawności po artroskopii przeważnie zajmuje około 3-12 tygodni.

Leia também:  Objawy Jak Przy Ciąży?

Ile godzin rehabilitacji z NFZ?

NFZ sfinansuje do 5 (pięciu) zabiegów dziennie w dziesięciodniowym cyklu terapeutycznym. Ważne! Świadczeniobiorca obowiązany jest zarejestrować w zakładzie rehabilitacji nie później niż 30 dni od dnia wystawienia skierowania.

Jak dlugo trwa zabieg artroskopii?

Sama artroskopia nie jest długim badaniem. Trwa zwykle od 45 minut do półtorej godziny. Przeważnie wykonuje się ją w znieczuleniu podpajęczynówkowym (rzadziej miejscowym lub ogólnym). W przypadku tego zabiegu nie ma ograniczenia wiekowego.

Jakie badania są potrzebne do artroskopii kolana?

Artroskopia kolana należy do bezpiecznych zabiegów, ale wymaga odpowiedniego przygotowania.

Należy również wykonać takie badania jak:

 • morfologia krwi,
 • elektrolity,
 • wskaźnik protrombinowy (INR/PT),
 • czas koalinowo- kefalinowy ( APTT).
 • W jakiej pozycji trzymac nogę po artroskopii?

  ► Używaj maszyny do miejscowej krioterapii, bądź okładów z lodu, co 2 godziny przez 20 minut dziennie, aż do pierwszej wizyty pooperacyjnej – pamiętaj, by trzymać nogę uniesioną do wysokości klatki piersiowej podczas jej ochładzania.

  Jak jest po artroskopii kolana?

  Hospitalizacja po artroskopii kolana zazwyczaj nie jest konieczna a pacjent może opuścić szpital w tym samym dniu lub na następny dzień po zabiegu. Powrót do pełnej aktywności zależy w głównej mierze od rozległości zabiegu oraz ilość uszkodzeń, które poddawane były naprawie i wynosi ok. 6 do 12 tygodni.

  Jak trzymac kolano po artroskopii?

  nie należy podkładać poduszek ani wałków pod operowane kolano. wskazane jest trzymanie nogi w pełnym wyproście (z podparciem pod piętą) przez pierwsze 3-4 dni należy poruszać się w asekuracji kul łokciowych.

  Czy po artroskopii kolana zginac?

  W kolejnych tygodniach po artroskopii zaleca się intensyfikację wykonywanych ćwiczeń. Trening powinien już obejmować zginanie kończyny aż do pełnego zakresu. Pacjent powinien wykonywać ćwiczenia zarówno samodzielnie w domu każdego dnia, jak i pod okiem fizjoterapeuty.

  Leia também:  Carros Ford Ka em Rio Grande Do Norte com final da placa 9,0

  Po jakim czasie można chodzic po operacji łąkotki?

  Po artroskopii kolana zostaje się w szpitalu maksymalnie trzy dni. Pacjent z łąkotką wyciętą ma od razu częściowo obciążać nogę, jednak nie obędzie się bez kul. Pacjent ze zszytą łąkotką przez pierwsze dni (od tygodnia do trzech) musi oszczędzać gojące się kolano, nie obciążać go i nie zginać.

  Jak długo na zwolnieniu lekarskim po artroskopii kolana?

  Zwolnienie lekarskie wystawiamy wedle życzenia pacjenta, na cały okres leczenia. Zazwyczaj po artroskopii zwolnienie z pracy obejmuje okres 2 tygodni, a po rekonstrukcji ACL przynajmniej 8 tygodni.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *