Jak wspierać pracę wątroby?

Strona główna » Porady dietetyka – propozycje suplementów » Wątroba cz. 2

Data dodania: 03-12-2019

Wątroba jest największym gruczołem w naszym organizmie. Jest uważana za jeden z najważniejszych organów w naszym ciele obok serca, śledziony, nerek, bądź płuc. To od zdolności i zdrowia tych organów zależy długość naszego życia.

W chwili obecnej powszechnie można otrzymać leki na wątrobę. Nie zawsze tak było. Stąd już w czasach historycznych stosowano zioła na wątrobę i trzustkę. Starożytność przypisywała wątrobie istotne właściwości.

Czytano z niej przyszłość, natomiast Platon wiązał wątrobę z pożądaniem.

W chwili obecnej wydajność naszego ciała jest bardzo mocno powiązana z wątrobą. Jej zadaniami jest przede wszystkim wytwarzanie żółci, która jest głównym składnikiem procesów trawiennych, a także czyszczenia krwi z różnych toksyn.

Istnieje wiele czynników, na które narażona jest nasza wątroba. Spożywanie ciężkich potraw może doprowadzić do jej przemęczenia. Przeprowadzanie wszelkich procesów z udziałem wątroby powinno być dokonywane w taki sposób, by zminimalizować zewnętrzne uszkodzenia tej części ciała.

Zapobieganie schorzeniom związanych z pracą wątroby jest możliwe m.in. dzięki preparatom ziołowych. Oprócz preparatów ziołowych warto skupić się na diecie odtruwającej wątrobę, którą powinniśmy stosować prewencyjnie.

W chwili obecnej ten organ pełni ponad 500 różnych funkcji. Celem sprawnego przeprowadzenia każdej z nich, jest jej oczyszczenie w bardzo dużym stopniu.

Oczyszczanie wątroby powinno być przeprowadzone raz w roku, ponieważ może ono pomóc ją zregenerować, oczyścić z toksyn oraz zachować prawidłową wagę.  

ZIOŁA NA WĄTROBĘ – JAKIE WYBRAĆ?      

Wątroba jest jedynym narządem człowieka potrafiącym się zregenerować w 50% procentach. W chwili obecnej wiele osób niszczy jej właściwości regeneracyjne, ponieważ prowadzi niezdrowy tryb życia.

Bardzo rzadko wśród dorosłych ludzi można znaleźć osoby, które mają ten organ sprawny w 100%.

W XXI wieku wątrobę w głównej mierze uszkadzają toksyny pochodzące z jedzenia i powietrza oraz używki, leki, wirusy i bakterie.

Na wątrobę warto stosować ostropest plemisty. Ostropest jest rośliną, która powszechnie jest znana w dziedzinie medycyny naturalnej. Ta substancja działa oczyszczająco oraz odtruwająco, wpływając jednocześnie w sposób pozytywny na regenerację naszej wątroby.

Ostropest dzięki detoksykacji naszej wątroby nie tylko chroni ją przed kolejnymi toksynami, lecz doprowadza do złagodzenia wcześniejszych stanów zapalanych. Zatrucia pokarmowe, alkoholowe, bądź urazy nie są straszne dla ostropestu plamistego.

Działa on w sposób referencyjny na nasz organ w przypadku powyższych zagrożeń. Oprócz tego stosowanie powyższej substancji jest wskazane, gdy mamy problemy trawienne oraz skłonności do posiadania podwyższonego cholesterolu.

Niektóre zioła mogą zostać podane w sposób smaczny – jako herbatka na wątrobę.

Taka herbata na wątrobę sprawia, że nie wprowadzamy do naszego organizmu sztucznych substancji, a taki napar może dodatkowo poprawić funkcjonowanie trawienia, gdyż rozgrzeje nasz organizm.

ZIOŁA NA WĄTROBĘ ORAZ TRZUSTKĘ

Trzustka jest również bardzo ważnym organem w naszym organizmie. Odpowiada ona za wiele procesów związanych z trawieniem różnych substancji. Niestety, w przeciwieństwie do wątroby, nie istnieje możliwość jej zregenerowania. Zadbanie o prawidłowy stan trzustki powinno być priorytetem, w walce o wspaniałą kondycję naszego ciała.

Pokrzywa zwyczajna, bądź glistnik jaskółcze ziele mają właściwości, które wspomagają właściwości trzustki oraz wątroby.

 • Pokrzywa zwyczajna w związku ze swoimi ogólnymi właściwościami przeciwzapalnymi jest bardzo często polecana w stanach zapalnych stanu trawiennego. Pokrzywa zwyczajna oprócz wspomagania układu trawiennego bardzo dobrze wpływa na włosy, paznokcie oraz układ odpornościowy.
 • Glistnik jaskółcze ziele bardzo często jest stosowany na nudności oraz wymioty wynikające z problemów z funkcjonowaniem naszej trzustki. Zawiera on w sobie substancje rozkurczające, które wpływają na pracę tego organu, co przekłada się na pracę całego układu związanego z trawieniem.

ZIOŁA NA WĄTROBĘ W PRZYPADKU JEJ MARSKOŚCI

Marskość wątroby jest schorzeniem, które bardzo często związana jest z nadużywaniem alkoholu. Niestety na tę chorobę bardzo często cierpią osoby, które wcześniej chorowały na inne dolegliwości związane z pracą tego organu.

Kamica żółciowa, nowotwory dróg żółciowych oraz trzustki, czy zapalenie trzustki mogą doprowadzić do marskości wątroby, ponieważ działają one na nią wyjątkowo destrukcyjnie.

Taki efekt uzyskamy również w przypadku wieloletniego nadużywania produktów alkoholowych.

Marskość wątroby spowodowana nadużywaniem alkoholu wymaga zrezygnowania z tej substancji, natomiast marskość wątroby spowodowana przebytymi chorobami może okazać się dosyć trudna do wyleczenia. Niezależnie od przyczyny – marskość wątroby jest stanem którego nie da się w 100% wyleczyć.

Są jednak sposoby, które pozwalają na polepszenie kondycji pacjenta. Jeżeli mamy marskość wątroby to powinniśmy spożywać zioła na wątrobę typu ostropest plamisty, pokrzywa zwyczajna, jaskółcze ziele oraz karczoch. Można również uzupełniać naszą dietę o dziurawiec.

W Europie dziurawiec występuje naturalnie, zatem nie będzie problemu z dostępnością do niego.

Wymienione zioła nie doprowadzą do zregenerowania gruczołu, ponieważ jest to stan nieodwracalny. Warto jednak pamiętać o ich obecności w naszej diecie, ponieważ mogą one polepszyć stan naszego ciała oraz samopoczucie, poprzez zminimalizowanie objawów w postaci skurczów, bólów w klatce piersiowej oraz świądu.

JAK SPRAWDZIĆ STAN NASZEJ WĄTROBY?

Jeżeli nasza wątroba ma problemy, to torebka ochronna zwana błoną otrzewnową, zwiększa nacisk na jelita oraz żołądek. Czujemy w takim przypadku nieprzyjemne kłucia w boku oraz rozpieranie pod żebrami. Jest to pierwszy znak wskazujący, że wątroba sobie nie radzi.

Inne sygnały to:

 • wolniejsza przemiana materii,
 • chroniczne zmęczenie,
 • wahania nastroju,
 • biegunki,
 • zaparcia,
 • wzdęcia,
 • apetyt na słodkie produkty,
 • zmiany na skórze,
 • zwiększenie dolegliwości alergicznych w postaci kataru siennego oraz astmy,
 • zabarwiony na żółto spód języka,
 • skurcze w łydkach i palcach rąk,
 • uczucie zimnego oraz wilgotnego ciała.

Jeżeli mamy powyższe dolegliwości, to warto zrobić właściwe badania krwi oraz udać się do lekarza celem dobrania odpowiedniej diety oraz suplementacji.

CO JEST DOBRE NA WĄTROBĘ?

Celem uwolnienia wątroby od zanieczyszczeń oraz przyśpieszenia jej regeneracji i odmłodzenia można zastosować różnego rodzaju kuracje odtruwające. Najprostszą z nich jest dieta. Na pełne odtrucie potrzeba 8 tygodni. Zioła na wątrobę działają w tym wypadku wspomagająco.

Wystarczy przestrzegać kilku zasad:

 • zamiast 3 większych posiłków, należy spożywać ich od 5-6 dziennie,
 • jeżeli posiłki można jeść w formie surowej należy unikać ich przetwarzania, np. warto spożywać surówki bądź sałatki,
 • produkty, które wymagają obróbki termicznej powinniśmy przyrządzać na parze lub gotować w małej ilości wody pod przykryciem,
 • unikać należy smażenia oraz używania olejów,
 • pieczywo należy jeść czerstwe bądź w wersji grzanek,
 • posiłki, które spożywamy powinny być świeże, a nie odgrzewane.

Nasza wątroba jest wyjątkowo ważnym organem. W przypadku zaburzeń jej pracy należy przyjąć odpowiednie zioła na wątrobę, które w połączeniu ze zdrową dietą i ewentualnymi lekami zapewnią jej właściwą pracę. Zioła bardzo rzadko uczulają, a ponadto są stosowane od wielu lat. Wykazują one skuteczność, przy niskich skutkach ubocznych. Z tego powodu zioła są uważane za jedną z najlepszych form wsparcia naszej wątroby. Bezkompromisowo można uznać, że skutecznie polepszają jej funkcjonowanie.

SOLGAR Milk Thistle Herb Extract (Ostropest Plamisty) – 150 kapsułek wegetariańskich

Jak wspierać pracę wątroby?

Ostropest plamisty był stosowany już w starożytnej Grecji i Rzymie. Dotych­czas na świecie przeprowadzono ponad 300 badań naukowych potwier­dzających skuteczność tego zioła, szczególnie w leczeniu schorzeń wątroby.

 Ostropest plamisty jest jednym z najlepiej przebadanych ziół stosowa­nych współcześnie. Swą skuteczność ostropest plamisty zawdzięcza trzem chroniącym wątrobę substancjom, które łącznie zwane są sylimaryną.

 Ostropest plamisty wzmacnia wątrobę, zapobiegając nadmiernej utracie przez organizm glutationu, związku podobnego do aminokwasu, który od­grywa ważna rolę w odtruwaniu organizmu. 

JARROW FORMULAS Artichoke (Ekstrakt z Karczocha – Zdrowie Wątroby) 180 kapsułek wegańskich

Jak wspierać pracę wątroby?

Ekstrakt z karczocha jest standaryzowany, aby zawierał 5% wszystkich kwasów kawoilochinowych. Badania kliniczne udokumentowały następujące korzystne właściwości ekstraktu z karczocha: WSPIERA FUNKCJE WĄTROBY – wspiera odpowiedni poziom glutationu. Stymuluje aktywność wątroby, promując krążenie w wątrobie.

WSPIERA FUNKCJE SERCOWO-NACZYNIOWE  – hamuje utlenianie cholesterolu LDL i pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu HDL (ochronnego) już w normalnym zakresie.

WSPIERA TRAWIENIE – stymuluje syntezę żółci, produktu wątroby, który wspomaga detoksykację i wchłanianie składników odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach. 

NOW FOODS Artichoke Extract 450mg (Ekstrakt z Karczocha – Wsparcie Trawienia) 90 kapsułek wegetariańskich

Jak wspierać pracę wątroby?

Wyciąg z karczocha ma długą historię stosowania przez zielarzy jako tonik trawienny.

Współczesne badania naukowe potwierdziły, że ekstrakt z karczocha może promować zdrową czynność trawienną poprzez jego zdolność do wspierania normalnego przepływu żółci i trawienia tłuszczów.

Ponadto ekstrakt z karczocha zawiera flawonoidy (takie jak luteolina i apigenina), które, jak wykazano, wspierają zdrowy układ naczyniowy.

ALINESS Wyciąg z Nasion Ostropestu z Karczochem (Regeneracja Wątroby) 100 kapsułek wegetariańskich

Jak wspierać pracę wątroby?

Działanie sylimaryny:

 • Regeneruje komórki wątrobowe
 • Pomaga chronić komórki wątroby, przyczynia się do prawidłowej produkcji żółci
 • Pomaga w utrzymaniu zdrowej wątroby
 • Działa ochronnie na wątrobę
 • Utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi

Działanie karczocha:

 • Zwiększa wydalanie wody przez nerki
 • Wspomaga zdrowie jelit, trawienia
 • Pomaga w utrzymaniu zdrowej wątroby

Źródła:

 1. William Ganong: Fizjologia. Joanna Lewin Kowalik (redakcja naukowa tłumaczenia). Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, s. 485.
 2. Wojciech. Sawicki: Histologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, s. 430–431.
 3. Dziurawiec zwyczajny. W: Leszek Marek Krześniak: Apteczka ziołowa. Warszawa: Wydawnictwo “Sport i Turystyka”, 1986, s. 33.

Skorzystaj ze zniżki:

Jak wspierać pracę wątroby?

 

Autor: Patryk Chodyniecki

Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

Jak wspierać pracę wątroby? Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka – propozycje suplementów 22,00 zł26,00 zł49,00 zł26,00 zł63,00 zł64,90 zł26,00 zł88,00 zł202,00 zł104,00 zł39,90 zł155,00 zł51,00 zł40,00 zł95,00 zł106,00 zł

Jak zregenerować wątrobę

Wątroba jest narządem odpowiedzialnym za wiele ważnych funkcji. Dotyczą one przede wszystkim procesów detoksykacji, metabolizmu, filtracji oraz magazynowania. Prawidłowy stan tego narządu, warunkuje właściwe funkcjonowanie całego organizmu.

Najważniejsze funkcje wątroby to filtrowanie krwi oraz oczyszczanie jej z toksyn. Odpowiada ona również za metabolizm składników odżywczych. Jej rolą jest także magazynowanie witamin, glikogenu oraz udział w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Kolejnym zadaniem wątroby jest przetwarzanie czerwonych płytek krwi, które uległy zużyciu, udział w termoregulacji oraz w procesach odpornościowych. Ważną funkcją jest także wytwarzanie heparyny, czyli składnika zapobiegającego krzepnięciu krwi.

Ponadto, wątroba produkuje żółć, magazynuje enzymy oraz uczestniczy w syntezie białek osocza.

Wyróżnia się wiele czynników, które mogą uszkadzać wątrobe. Należą do nich nadużywanie alkoholu, przebyte wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Do uszkodzenia wątroby mogą się również przyczynić wrodzone oraz nabyte choroby metaboliczne, jak hemochromatoza, cukrzyca, choroba Wilsona, czy stłuszczeniowe zapalenie wątroby.

Niebezpieczne są również przewlekłe choroby dróg żółciowych, które powodują cholestazę (np. marskość żółciowa pierwotna, pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych). Niekorzystnie na funkcjonowanie wątroby wpływają także choroby z autoagresji, w których dochodzi do stanu zapalnego wątroby, jak również stosowanie niektórych leków (np.

metotreksatu, amiodaronu, izoniazdu).

Ponieważ wątroba pełni tak wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, konieczne jest dbanie o ten narząd. Jednak narząd ten charakteryzuje się jeszcze jedną niezwykłą funkcją, a mianowicie jest to narząd, który ma bardzo dużą rezerwę czynnościową.

Oznacza to, że nawet niewielki fragment w pełni sprawnej wątroby, jest w stanie zapewnić równowagę metaboliczną organizmowi. Kolejną charakterystyczną dla wątroby cechą jest jej zdolność do autoregeneracji.

To z kolei oznacza, że w przypadku, gdy dojdzie do niewielkich zmian degeneracyjnych wątroby, jest ona w stanie samodzielnie zregenerować uszkodzone komórki. Możliwe jest to dzięki obecności komórek macierzystych w wątrobie, z których to mogą powstać hepatocyty (komórki wątroby).

Jest to jednak proces powolny. Niemniej jednak, przy równoczesnym stosowaniu leków wspomagających regenerację wątroby, jest to możliwe.

Są jednak sytuacje, gdy dany czynnik szkodliwy powoduje nieodwracalne uszkodzenie wątroby, aż po jej całkowitą niewydolność. Wówczas zregenerowanie tego narządu nie jest możliwe, a jedynym sposobem leczenia pozostaje przeszczep narządu.

Jak długo regeneruje się wątroba?

Chociaż wątrobę charakteryzują zdolności regeneracyjne, to jednak proces ten nie jest wyjątkowo szybki. W zależności od stopnia uszkodzenia wątroby oraz od wdrożonych działań i ich przestrzegania, regeneracja tego narządu może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Jak wspierać pracę wątroby?

Jak zregenerować wątrobę?

Podczas procesu regeneracji wątroby konieczne jest wdrożenie wielu działań. Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie czynnika powodującego uszkodzenie wątroby, bądź też skuteczne leczenie choroby podstawowej, która przyczynia się do tego stanu. Ponadto, wspomaganie regeneracji wątroby odbywa się przy wykorzystaniu środków leczniczych oraz zachowywaniu odpowiedniej diety.

Wspomagającą rolę mogą odgrywać zioła. Ważne jest także zachowanie aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, że proces regeneracji wątroby powinien być przeprowadzany pod nadzorem lekarza. Stosowanie leków, nawet tych, które dostępne są bez recepty, powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem.

Niemniej ważne są też regularne kontrole, mające na celu ocenę zmian zachodzących w tym narządzie.

Dieta na regenerację wątroby

Choć mówi się, że nie istnieje dieta wątrobowa, to jednak istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać podczas procesu regeneracji wątroby.

Przede wszystkim, dieta przy problemach z wątrobą powinna być lekkostrawna z ograniczeniem ilości spożywanego tłuszczu, jak również powinna wykluczać żywność wysokoprzetworzoną. Zaleca się, aby spożywać świeżo przyrządzone dania, natomiast wykluczyć dania smażone, odsmażane i duszone w ciężkich sosach.

Powinny być natomiast wykorzystywane takie techniki przyrządzania potraw, jak gotowanie na wodzie oraz na parze, pieczenie w folii lub pergaminie, bądź też duszenie bez dodatku tłuszczu.

Dieta podczas regeneracji wątroby powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dziennie zapotrzebowanie energetyczne wynosi wówczas 25 – 35 kcal/kg masy ciała/dobę, w tym zaleca się, aby białko dostarczane było w ilości 1 – 1,2 g/kg masy ciała/dobę.

Ważny jest również stosunek udziału poszczególnych składników. Zaleca się, aby stosunek węglowodany:białka:tłuszcze wynosił 40:20:40. Ważne jest też spożywanie mniejszych posiłków, ale częściej – optymalnie powinno to być 5 posiłków dziennie co 2 – 3 godziny.

Pierwszy posiłek powinien zostać spożyty najpóźniej godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni 2 – 3 godziny przed snem.

Podczas regeneracji wątroby ważne jest również stosowanie diety niskosodowej oraz rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych. W diecie takiej zaleca się stosowanie przypraw, które wykazują działanie żółciopędne oraz rozkurczowe na drogi żółciowe. Należą do nich m. in. tymianek, kminek, mięta, majeranek, oregano, jałowiec.

Ważne jest też spożywanie 3 porcji warzyw oraz 2 porcji owoców dziennie. Produkty, których powinniśmy unikać podczas regeneracji wątroby to słodycze. Dopuszcza się ich zjedzenie maksymalnie 1 – 2 razy w tygodniu. Natomiast bezwzględnie nie powinno się spożywać alkoholu, mocnej kawy, potraw ciężkostrawnych, wzdymających oraz pikantnych.

Powinno się również zrezygnować z palenia papierosów.

Leki regenerujące wątrobę

Część leków wspomagających regenerację wątroby dostępnych jest bez recepty, natomiast część wydawana jest jedynie na podstawie recepty. Pamiętajmy jednak, że w przypadku marskości wątroby, leczenie nawet z wykorzystaniem leków bez recepty, powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

Jedną z najczęściej występujących substancji w lekach na regenerację wątroby są fosfolipidy. Są to substancje, które mają zdolność do wnikania w uszkodzone komórki wątroby, przyspieszając w ten sposób ich regenerację.

Przyczyniają się one również do zahamowania procesów włóknienia, a tym samym zmniejszenia ryzyka marskości. Biorą one także udział w procesach trawienia tłuszczów oraz wchłaniania rozpuszczalnych w nich witamin.

Poprzez zwiększenie rozpuszczalności cholesterolu w żółci oraz ułatwienie ich eliminacji, przyczyniają się również do działania przeciwmiażdżycowego.

W regeneracji wątroby wykorzystuje się także leki z kwasem tiazolidynokarboksylowym.

Przyczynia się on do dezaktywacji wielu toksycznych metabolitów powstających w wątrobie zarówno ze związków endogennych, czyli tych, które pochodzą z organizmu oraz związków egzogennych, a więc pochodzących ze środowiska zewnętrznego.

Wykazuje on również działanie ochronne w stosunku do miąższu wątroby przed szkodliwym działaniem toksyn bakteryjnych, wirusowych oraz przemysłowych, leków i alkoholu. Dodatkowo, substancja ta wykazuje działanie żółciopędne, a tym samym wspomaga procesy trawienne.

Do regeneracji wątroby wykorzystywane są również asparaginian ornityny oraz cholina. Wspomagają one prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu homocysteiny i tłuszczów. Stosowane są w przebiegu przewlekłych schorzeń wątroby.

Jakie zioła regenerują wątrobę?

W regeneracji wątroby świetnie sprawdzają się również zioła. Należy jednak pamiętać, że najskuteczniejsze są wówczas, gdy są zażywane w kilkumiesięcznej terapii.

W ziołowych preparatach na regenerację wątroby bardzo często znajduje się ostropest plamisty. Jest to roślina, w której głównym składnikiem o dobroczynnym wpływie na wątrobę jest sylimaryna.

Substancja ta pobudza procesy metabolizmu w wątrobie, wykazuje działanie ochronne przed toksynami, łagodzi stany zapalne. Sylimaryna bardzo dobrze sprawdza się również we wspomaganiu odbudowy miąższu wątroby.

Substancja ta wykorzystywana jest przede wszystkim w marskości wątroby, zatruciach oraz stłuszczeniu wątroby.

We wspomaganiu regeneracji wątroby stosowany jest także mniszek lekarski. Jest to powszechnie występująca w naszym kraju roślina, która wykazuje niezwykłe właściwości prozdrowotne.

Mniszek lekarski przede wszystkim przyczynia się do pobudzenia czynności wątroby. Wykazuje również działanie żółciotwórcze, żółciopędne oraz łagodnie przeczyszczające.

Dodatkowo, wspomaga odtruwanie organizmu poprzez eliminowanie szkodliwych substancji przez nerki. Cechuje go również działanie przeciwzapalne.

Od wielu lat w zaburzeniach funkcjonowania wątroby zalecany jest też karczoch. Substancją wykazującą działanie lecznicze jest zawarta w nim cynaryna. Charakteryzuje się ona działaniem żółciopędnym, usprawnia pracę wątroby oraz ułatwia trawienie, wspomaga odtruwanie oraz regenerację wątroby, jak również obniża poziom cholesterolu.

Cennym zielem w leczeniu schorzeń wątroby jest kurkuma. Jej głównym składnikiem jest kurkumina, która działa żółciotwórczo oraz wspomaga wydzielanie enzymów trawiennych. Wykazuje ona również działanie ochronne na hepatocyty (komórki wątroby), ułatwia regenerację oraz ochrania wątrobę przed uszkodzeniem.

Piśmiennictwo:

1. Kargulewicz A., Stankowiak-Kulpa H., Grzymisławski M. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby – etiopatogeneza, epidemiologia, leczenie. Nowiny Lekarskie 2010; 79(5): 410-418 2. Strzeszyński Ł. Postępowanie w alkoholowej chorobie wątroby.

Podsumowanie wytycznych European Association for the Study of Liver 2012. Portal mp.pl 3. Wawrzynowicz – Syczewska M. Marskość wątroby. Portal mp.pl 4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Essentiale forte 5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Heparegen 6.

Charakterystyka Produktu Leczniczego Hepa-Merz 3000 7. Ulotka suplementu diety Hepatil

Regeneracja wątroby – dlaczego może być istotna i który sposób jest najlepszy? Kto powinien regenerować wątrobę?

Jak wspierać pracę wątroby?

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele, który wyróżnia się wyjątkowymi zdolnościami regeneracyjnymi. Przede wszystkim bierze udział w procesie detoksykacji szkodliwych substancji, magazynuje niektóre witaminy i żelazo, odpowiada za metabolizm, a także uczestniczy w syntezie krzepnięcia krwi. Nic więc dziwnego, że dobra kondycja wątroby jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania całego organizmu.

Niestety nieprawidłowy styl życia, złe nawyki żywieniowe oraz nadużywanie alkoholu znacząco obciążają ten cenny narząd, jednocześnie doprowadzając do jego uszkodzenia. Niezastąpiona okaże się wtedy regeneracja wątroby. W jaki dokładnie sposób oczyszcza się wątroba i dlaczego jest to niezwykle istotne dla naszego organizmu?

Z tego tekstu dowiesz się:

 • na czym polega regeneracja wątroby;
 • dlaczego jest tak ważna dla organizmu;
 • jakie są sposoby na regenerację wątroby;
 • które leki i zioła wspomagają oczyszczanie wątroby.

Zobacz także artykuł: Ból wątroby – jakie są sposoby na poradzenie sobie z problemem?

Czym tak właściwie jest regeneracja wątroby?

Wątroba jest jedynym organem wewnętrznym w ludzkim ciele, który potrafi się samodzielnie regenerować. Charakteryzuje się bowiem bardzo dużą rezerwą czynnościową, przez co może odrosnąć nawet z niewielkiego płatu i efektywnie pracować mając sprawne tylko 10% miąższu.

Ponadto dzięki obecności komórek macierzystych jest w stanie samoistnie zregenerować swoje zniszczone fragmenty. Niestety, taki proces trwa bardzo długo i w zależności od stopnia uszkodzenia narządu wynosi od paru tygodni do kilku miesięcy. Warto przy tym zauważyć, że możliwości regeneracyjne wątroby nie są nieograniczone.

 W przypadku poważniejszego uszkodzenia narządu bądź jego nadmiernego obciążenia dochodzi do znacznego powiększenia wątroby, która wywiera nacisk na żołądek i jelita. To właśnie wtedy zaczynają pojawiać się dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

W takiej sytuacji koniecznie należy wesprzeć regenerację wątroby poprzez eliminację wszelkich zalegających toksyn i szkodliwych substancji, mających negatywny wpływ na prawidłową pracę organu. 

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że to już najwyższy czas na regenerację wątroby. Sam narząd nie jest bowiem unerwiony, przez co nie sprawia bólu.

Czasami po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku lub wypiciu większej ilości alkoholu może pojawiać się dyskomfort po prawej stronie nadbrzusza, który jednak samoistnie znika.

 Oprócz tego do pierwszych sygnałów świadczących o kłopotach z prawidłowym odprowadzaniem żółci przez wątrobę zalicza się:

 • wzdęcia i zaparcia;
 • podwyższone ciśnienie krwi;
 • wahania wagi ciała;
 • mdłości;
 • skurcze w okolicy łydek i palców rąk;
 • zażółcenie skóry, błon śluzowych oraz białek ocznych;
 • przewlekłe zmęczenie i osłabienie. 

Szybka regeneracja wątroby okaże się też niezwykle istotna w przypadku osób prowadzących niezdrowy tryb życia, zażywających dużo leków, otyłych, regularnie spożywających alkohol, chorujących na wirusowe zapalenie wątroby, borykających się ze stanami zapalnymi w organizmie, a także narażonymi na kontakt z substancjami chemicznymi lub metalami ciężkimi. 

Jakie są sposoby na regenerację wątroby?

Aby skutecznie usunąć zalegające w wątrobie toksyny i tym samym przyśpieszyć jej regenerację, należy natychmiastowo wyeliminować czynniki, które doprowadzają do uszkodzenia organu. Przeważnie jest to alkohol, tłuste potrawy czy leki oraz suplementy. Koniecznie trzeba również zastosować kurację odtruwającą.

 Doskonale sprawdza się tutaj specjalnie zbilansowana dieta na wątrobę. Opiera się ona głównie na posiłkach lekkostrawnych, ograniczających ilość spożywanego tłuszczu. Podstawę codziennego menu powinny więc stanowić warzywa i owoce oraz inne produkty w jak najmniej przetworzonej formie.

Należy również wykluczyć mocną kawę, herbatę i słodycze. W diecie regenerującej wątrobę musi też znaleźć się miejsce na odpowiednią ilość białka, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego (m.in. chude twarogi, kefir, mleko, jogurty, chude mięso i białko jaj).

Podczas regeneracji wątroby trzeba także zadbać o zwiększoną ilość aktywności fizycznej sprzyjającej likwidacji stłuszczenia. 

Leki i suplementy regenerujące wątrobę

Niektóre z powszechnie dostępnych w aptekach leków bez recepty efektywnie wspierają ochronę i regenerację wątroby. Dużą skuteczność wykazują preparaty z fosfolipidami, czyli substancjami posiadającymi zdolność wnikania w uszkodzone komórki wątroby.

 Taki lek na regenerację wątroby przyczynia się też do zahamowania procesów włóknienia, co skutecznie zmniejsza ryzyko marskości. Dodatkowo zwiększa rozpuszczalność cholesterolu w żółci i wspomaga jego eliminację z organizmu. Co na wątrobę? Często wykorzystuje się również preparaty z kwasem tiazolidynokarboksylowym.

 Pomagają one dezaktywować większość toksycznych związków zalegających w wątrobie oraz chronią organ przed szkodliwym działaniem alkoholu i leków. Przydatne okażą się także suplementy zawierające kurkuminę.

 Ten ekstrakt z korzenia kurkumy świetnie wspiera regenerację wątroby, jednocześnie znacząco przyśpieszając cały proces jej oczyszczania.

Regenerację wątroby skutecznie wspomagają również zioła. Przede wszystkim, warto stosować preparaty zawierające ostropest plamisty. Znajdująca się w roślinie sylimaryna aktywnie pobudza procesy metabolizmu, chroni przed negatywnym wpływem toksyn oraz wspiera odbudowę miąższu wątroby.

Dodatkowo neutralizuje i usuwa szkodliwe substancje, które odpowiadają za uszkodzenia komórkowe narządu. Regeneracja wątroby lek z ostropestem plamistym stosowany jest zarówno przy zatruciach, jak i marskości czy stłuszczeniu.

W zaburzeniach prawidłowego funkcjonowania wątroby wykorzystuje się również mniszka lekarskiego. Roślina ta efektywnie usprawnia czynność wątroby, wykazuje działanie żółciotwórcze oraz łagodnie przeczyszcza.

Niezwykle cennym zielem okaże się też karczoch, który zwiększa wydzielanie żółci, usprawnia pracę wątroby, pomaga w trawieniu tłuszczu, a także wspiera odtruwanie organizmu. 

W jaki sposób dbać o wątrobę?

O wątrobę powinno się dbać codziennie, nie tylko w trakcie jej regeneracji. Kluczowa okaże się tutaj zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Przechodząc na zdrowszą, zbilansowaną dietę, bogatą w świeże warzywa i owoce można znacząco odciążyć wątrobę, co będzie miało wpływ na lepszą pracę całego organu.

Dobrze jest również zamiast trzech dużych posiłków, spożywać kilka mniejszych w odpowiednich odstępach czasowych. Dzięki temu wątroba nie musi się nadmiernie przemęczać, przez co efektywnie wywiąże się z obowiązku prawidłowego oczyszczania i przemiany materii.

 Oczywiście należy też ograniczać picie alkoholu i przyjmowanie leków, które nie są niezbędne dla zdrowia. 

Wspomaganie wątroby to wyjątkowo ważne zadanie, które ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. W miarę możliwości, warto więc regularnie odciążać ten istotny organ i wspierać jego właściwą regenerację.

Z pewnością należy zadbać o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Przy łagodnych schorzeniach niezastąpione okażą się zioła na oczyszczenie wątroby i leki dostępne bez recepty.

Poważniejsze uszkodzenia trzeba jednak skonsultować z lekarzem, który zaleci wykonanie badań laboratoryjnych, pozwalających określić stopień zniszczenia komórek wątrobowych.

Zioła poprawiające trawienie i pracę wątroby

Jak poprawić trawienie i wspomagać wątrobę za pomocą naturalnych, roślinnych produktów? Oto przegląd preparatów okiem eksperta allecco.pl.

Wątroba jest gruczołem pełniącym szereg ważnych funkcji w organizmie, a dodatkowo sami bardzo mocno ją obciążamy przez stosowanie licznych leków czy nadużywanie alkoholu.

Dla wsparcia wątroby, jej lepszej regeneracji oraz poprawy funkcjonowania, warto sięgnąć po zioła, stanowiące alternatywę dla popularnych preparatów w tabletkach.

Picie ziół zapewni nie tylko lepsze samopoczucie czy oczyszczenie wątroby, ale wspomoże również procesy trawienne.

Jakie zioła na wątrobę?

Zioła na wątrobę działają głównie ochronnie, ale także zwiększają wydzielanie żółci, ułatwiając tym samym trawienie i zmniejszając uczucie ciężkości po posiłku.

Dlatego po wypiciu naparu z ziół po obiedzie tak szybko czujemy się lekko i komfortowo. Oczywiście dla osób nie przepadających za aromatem ziołowych naparów pojedyncze ekstrakty ziołowe lub ich mieszaniny są dostępne w tabletkach.

Jakie zioła są zatem najbardziej skuteczne, jeśli chodzi o wsparcie wątroby?

Głównym składnikiem aktywnym działającym mocno odtruwająco i regeneracyjnie na komórki wątrobowe jest sylimaryna.

Zioło to sprawdza się zarówno w leczeniu zmian wywołanych wirusowym zapaleniem wątroby, jak i w przypadku zatruć, stłuszczenia wątroby, ale także podwyższonego cholesterolu, gdyż wspomagając funkcjonowanie wątroby i oczyszczanie organizmu reguluje jego poziom. Nic dziwnego, że zastosowanie ostropestu plamistego jest tak szerokie.

Jest on stosowany jako głównych składnik lub dodatek do leków na wątrobę bez recepty, np. Sylimarol, ale można sięgnąć również po Ostropest plamisty mielony i wykorzystać go jako dodatek do sałatek lub sporządzić odwar i regularnie pić.

Działa mocno antyoksydacyjnie na hepatocyty, czyli pojedyncze komórki wątrobowe. Dzięki temu chroni je przed wpływem szkodliwych czynników z zewnątrz. Dodatkowo regularnie stosowany obniża poziom cholesterolu.

Wspomaga oczyszczanie dróg żółciowych, dlatego polecany jest także wspomagająco w stanach zapalnych pęcherzyka i dróg żółciowych. Karczoch występuje w mieszankach ziołowych, np.

Big – Active Zioła mnicha polecane na cholesterol lub jako sok do picia po posiłku, gdyż bardzo dobrze wspomaga trawienie – Vigana Karczoch sok, ale także w tabletkach, jako suchy wyciąg, np. Cynarex. 

 • Korzeń mniszka lekarskiego

Bardzo korzystnie wpływa na wątrobę, drogi żółciowe oraz procesy trawienne. Nie tylko ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, ponieważ wspomaga filtrację przez nerki, ale także działa żółciopędnie i usprawnia wydzielanie żółci. Wspomagająco mniszka można pić w formie herbatki na trawienie – Mniszek lekarski Fix lub soku stabilizowanego alkoholem – Sok z mniszka. 

Dziurawiec nadaje się do picia po obfitych posiłkach, ponieważ wspomaga pracę wątroby, ułatwia trawienie, działa żółciopędnie oraz rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Warto zatem sięgnąć po herbatkę z dziurawca – Dziurawiec Fix, bo od razu poczujemy się lepiej po ciężkostrawnym daniu. W przypadku dziurawca musimy jednak uważać na dwie kwestie.

Ze względu na działanie fototoksyczne, lepiej unikać go latam oraz w związku z tym, że zmienia metabolizm wielu leków, nie należy przyjmować go w niewielkim odstępie czasu od stosowanych na co dzień lekarstw.

Dieta na wątrobę

Dobrą kondycję naszej wątrobie zapewni nie tylko łykanie leków, ale też właściwa dieta. Powinno unikać się smażonych i tłustych potraw, na rzecz lekkostrawnych dań i dużej ilości wody.

Zioła, zarówno napary, jak i żółciopędne przyprawy (tymianek, majeranek, kminek, oregano) czy soki, stanowią świetne uzupełnienie takiej diety.

Szeroko wykorzystywany jest również mielony Ostropest plamisty, jako dodatek do sałatek, owsianki, posypka na kanapki, ponieważ nie zmienia on smaku potraw, a ma bardzo korzystny wpływ nie tylko na wątrobę, ale także na cały organizm. 

Więcej ziół na trawienie i wątrobę można znaleźć w zakładce – Zioła, natomiast soki i ziołowe herbatki – Herbaty i soki. 

Produkty wspomagające wątrobę, również wpływają pozytywnie na trawienie, ale istnieje kilka ziół, które poprawiają głównie procesy trawienne, niwelując tym samym uczucia wzdęcia, gazów, odbijania, zgagi, czy pełności po posiłku:

Bogata w olejki eteryczne od lat stosowana jest jako zioło na poprawę trawienia. Nic dziwnego, ponieważ działa ona rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, ponadto zwiększa wydzielanie soków trawiennych i działa wiatropędnie. Warto zatem pić po posiłku herbatkę z mięty, bo jest to świetny lek na trawienie – Mięta pieprzowa liść fix. 

Wpływa na metabolizm, działając moczopędnie i oczyszczająco. Wspiera funkcjonowanie całego organizmu, a przy okazji poprawia trawienie, poprzez pobudzenie do pracy żołądka i jelit. Ułatwia przyswajanie pokarmów, jednoczenie ograniczając wchłanianie cukrów.

Jest bogata w związki mineralne, więc wspiera skórę, włosy i paznokcie, a dodatkowo ogranicza pocenie, dlatego jako przestudzony napar nadaje się do picia w upalne dni – Pokrzywa fix. Dla zwolenników innych form, znaleźć można także soki bez konserwantów, do picia przed posiłkiem, np.

Pokrzywa sok 500 ml. 

Dzięki delikatnemu i niedrażniącemu działaniu bardzo dobrze sprawdza się jako zioło na trawienie i wzdęcia dla dzieci. Napary takie można podawać maluchom już od 1. m.ż., ponieważ osiągniemy dzięki temu pożądany efekt rozkurczowy i wyeliminujemy nadmiar gazów. Do tego celu można wykorzystać rekomendowane dla najmłodszych produkty, np. Humana Herbatka koprowa z kminkiem. 

Wykorzystywany powszechnie jako przyprawa, znany jest ze swojego wiatropędnego działania. Przecież nie wyobrażamy sobie fasolki po bretońsku czy bigosu bez dodatku kminku.

Jest szeroko wykorzystywany jako dodatek do mieszanek ziołowych na lepsze trawienie, np. w Verdin fix.

Chociaż nie każdy przepada za jego specyficznym smakiem warto pamiętać o kminku, kiedy mamy częste wzdęcia i gazy po posiłku.

Zioła na lepsze trawienie i wątrobę to naturalny sposób na pozbycie się wielu problemów gastrycznych.

Wyrabiając w sobie pewne nawyki, wplatając zioła do codziennego menu, sprawimy, że nasz organizm będzie lepiej funkcjonował, dzięki poprawie pracy żołądka, jelit i wątroby.

Smaczne mieszanki ziołowe mogą stanowić świetną alternatywę dla zwykle popijanej herbaty, a dodatkowo poprawią działanie przewodu pokarmowego.

Autor: Ekspert allecco.pl mgr farm. Karina Braja

Jak dbać o wątrobę? Zdrowa dieta to podstawa

Wątroba jest jednym z ważniejszych narządów w organizmie człowieka. Jednak niewłaściwe odżywianie się czy nadmierne spożywanie alkoholu mogą niekorzystnie wpływać na jej kondycję i przyczyniać się do rozwoju różnych schorzeń. Jak zadbać o wątrobę i co jeść, by wspierać jej pracę?

Spis treści:

Jakie objawy daje chora wątroba?

Wątroba uczestniczy w wielu procesach metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka i pełni szereg funkcji, niezbędnych dla jego prawidłowego działania.

Choć choroby wątroby w wielu przypadkach są wynikiem nadużywania alkoholu czy zakażenia wirusami zapalenia wątroby, nie bez wpływu na jej stan pozostaje nasz tryb życia i sposób odżywiania się – uszkodzenia tego narządu nierzadko są spowodowane nieodpowiednią dietą oraz nadwagą czy otyłością.

Wśród najczęściej występujących schorzeń wątroby wymienia się: marskość wątroby, nowotwór wątroby, stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby oraz toksyczne uszkodzenie wątroby.

Jakie objawy występują przy chorej wątrobie? O rozwoju procesu chorobowego mogą świadczyć: żółtaczka, pogorszenie nastroju, nagłe osłabienie organizmu, szybsze męczenie się czy niestrawność. Inne symptomy, które mogą sugerować problemy z wątrobą, to niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia procesu krzepnięcia krwi oraz epizody padaczkowe.

Zmiany chorobowe mogą obejmować też woreczek żółciowy – niewielki narząd położony tuż pod wątrobą, który łączy ją z dwunastnicą. Woreczek żółciowy, jak potocznie określa się pęcherzyk żółciowy, odpowiada za magazynowanie i zagęszczanie żółci – wydzieliny wspierającej proces trawienia i wchłaniania tłuszczów z pokarmu.

Jakie symptomy można zaobserwować, gdy choruje i wątroba, i woreczek żółciowy? Są to: pogorszenie samopoczucia, gorączka, dreszcze, nudności i wymioty oraz bardzo silny, promieniujący ból w prawym podżebrzu, który utrzymuje się ponad 6 godzin.

Pojawienie się jakichkolwiek niepokojących objawów powinno być impulsem do konsultacji lekarskiej oraz wykonania niezbędnych badań.

W takiej sytuacji nieocenione okazuje się dobre ubezpieczenie na życie i zdrowie, które obejmuje pakiet badań kontrolnych bez skierowania od specjalisty – morfologię i badanie ogólne moczu.

W ramach pierwszego z nich można wykonać badanie ALT, które jest jedną z podstawowych metod diagnozowania chorób wątroby.

Jak dbać o wątrobę na co dzień?

Zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta to nieodłączny element profilaktyki oraz terapii chorób wątroby.

Dieta na wątrobę powinna wspierać jej funkcjonowanie, pozwalać na wyrównanie niedoborów żywieniowych oraz ograniczać czynniki, które mogą ją uszkadzać lub obciążać.

Choć nie ma jednej, uniwersalnej diety wątrobowej, istnieje kilka ważnych zasad, których przestrzeganie usprawni pracę tego narządu.

Dieta przy problemach z  wątrobą

Jak powinna wyglądać dieta przy chorej wątrobie i jakich zasad warto przestrzegać?

 • jedzenie 5-6 mniejszych, lekkostrawnych posiłków w odstępach co 2-3 godziny;
 • przyjmowanie co najmniej 1,5 litra płynów dziennie – przede wszystkim wody mineralnej i słabej herbaty;
 • gotowanie produktów w wodzie, na parze, pieczenie w folii lub duszenie – bez dodatku tłuszczu i wcześniejszego smażenia;
 • ograniczenie ostrych przypraw oraz soli;
 • wzbogacenie diety o witaminy, zwłaszcza B2, C i E;
 • jedzenie powoli, bez pośpiechu i połykania dużych kęsów;
 • unikanie przejadania się;
 • spożywanie posiłków o odpowiedniej temperaturze – jedzenie nie powinno być ani bardzo gorące, ani zimne.

Dieta właściwie skomponowana dla wątroby powinna uwzględniać następujące produkty:

 • produkty zbożowe – mąka pszenna, pieczywo pszenne, kasza manna i jaglana;
 • produkty mleczne – chude mleko, chudy jogurt naturalny, maślanka, kefir;
 • mięso – cielęcina, jagnięcina, indyk i kurczak bez skóry, dziczyzna, konina, królik;
 • ryby – dorsz, mintaj, flądra, szczupak, sandacz, halibut;
 • warzywa – buraki, ogórki, pomidory, sałata zielona i lodowa, brokuły, kalafior, seler, pietruszka, cukinia, ziemniaki;
 • owoce – jabłka, banany, pomarańcze, mandarynki, truskawki, maliny, brzoskwinie, morele;
 • tłuszcze – oliwa z oliwek, olej rzepakowy.

Unikanie alkoholu

Wątrobowa dieta zakłada też unikanie alkoholu. Mimo że sposób odżywiania się ma istotny wpływ na kondycję wątroby, nadmierne spożywanie napojów alkoholowych wciąż pozostaje jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju choroby tego narządu. W trosce o wątrobę należy więc ograniczyć alkohol, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnować.

Aktywność fizyczna

Ważnym uzupełnieniem  zdrowej diety powinna być regularna aktywność fizyczna.

Pozwala ona utrzymać prawidłową masę ciała – nadwaga i otyłość sprzyjają schorzeniom wątroby – a ponadto wspiera pracę wielu układów i funkcjonowanie całego organizmu.

Według najnowszych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe powinny przeznaczać na aktywność fizyczną od 150 do 300 minut tygodniowo.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*