Jak pielęgnować skórę atopową?

Atopowe Zapalenie Skóry polega na niewłaściwej odpowiedzi układu immunologicznego na niewielkie dawki antygenów. Poza AZS, atopia może ujawniać się pod innymi postaciami m.in. katarem siennym, czy alergicznym zapaleniem spojówek. Często spotykane jest współistnienie kilku chorób atopowych jednocześnie. 

Jak pielęgnować skórę atopową?

Jednym z podstawowych objawów atopowego zapalenia skóry jest jej suchość i szorstkość. Nadmierna suchość naskórka wynika z zaburzeń budowy cementu międzykomórkowego wypełniającego przestrzenie pomiędzy korneocytami (komórkami warstwy rogowej). 

W skład cementu międzykomórkowego wchodzą przede wszystkim ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol, estry cholesterolu, triglicerydy i węglowodory.

Wymienione składniki tworzą strukturę o wysokiej organizacji, nadając warstwie rogowej funkcję selektywnej membrany, nieprzepuszczalnej dla większości związków chemicznych.

Ponadto pełnią funkcję ochronną skóry a zmniejszenie ich ilości bądź zmiana w organizacji powoduje osłabienie tej bariery.

Najważniejszą rolę w cemencie międzykomórkowym pełnią ceramidy, stanowiące ponad 40% wszystkich lipidów naskórka i odpowiadające za ścisłe przyleganie do siebie komórek warstwy rogowej. Decydują tym samym o szczelności bariery naskórkowej.

 Zaburzenia w budowie cementu międzykomórkowego skóry dotkniętej atopią wynikają z niedoboru wolnych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza kwasu γ-linolenowego), co bezpośrednio prowadzi do niedoboru ceramidów i rozszczelnieniu bariery ochronnej.

Warstwa rogowa staje się wówczas bardziej przepuszczalna dla potencjalnych alergenów oraz sprzyja nadmiernej ucieczce wody. Dodatkowo atopowemu zapaleniu skóry towarzyszy zwiększone złuszczanie warstwy rogowej naskórka.

W skutek wyżej opisanych zjawisk skóra atopowa staje się sucha, szorstka, łuszcząca oraz bardziej wrażliwa na działanie szkodliwych czynników zewnątrzpochodnych. 

Jak pielęgnować cerę atopową?

Pielęgnacja skóry atopowej ma na celu łagodzenie już istniejących zmian chorobowych oraz zapobieganie powstawaniu nowych symptomów.

Z tego względu osoby dotknięte atopią powinny unikać produktów perfumowanych, silnie konserwowanych, barwionych lub zawierających olejki eteryczne.

Zasada ta dotyczy również perfum oraz wód toaletowych – tego rodzaju produkty nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę. 

Kąpiel

Kąpiel najlepiej wykonywać w letniej wodzie nie dłużej niż 10-15 minut. Zaleca się stosowanie do wody specjalnych emulsji lub olejków natłuszczających, zawierających oleje roślinne. W przypadku klasycznych preparatów myjących ich skład powinien być oparty na łagodnych środkach powierzchniowo czynnych, takich jak sulfobursztyniany, izetioniany, betainy, acylopeptydy czy alkilopoliglukozydy. Pożądane jest, aby preparaty te zawierały również dodatek substancji renatłuszczających, odbudowujących naturalny, ochronny, płaszcz wodno-lipidowy skóry

Stosowanie emolientów we wszystkich rodzajach kosmetyków ogranicza łuszczenie skóry atopowej i prowadzi do zmniejszenia dyskomfortu związanego ze swędzeniem.

Z olei roślinnych najkorzystniej wybierać te, w których składzie obecne są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega-3 oraz omega-6.

  Ponieważ nieprawidłowości w budowie bariery lipidowej u osób dotkniętych atopią, dotyczą całej powierzchni ciała, a nie tylko obszarów zmienionych chorobowo, skórę należy natłuszczać kilkakrotnie w ciągu dnia.  

Jakie składniki stosować w pielęgnacji cery atopowej?

 • niskocząsteczkowe związki wchodzące w skład NMF (naturalny czynnik nawilżający), w tym głownie aminokwasy,  sole kwasu piroglutaminowego (PCA), sole kwasu mlekowego, mocznik i minerały t.j. sód, wapń, potas, magnez;
 • substancje przyspieszające gojenie, przeciwzapalne i łagodzące: alantoina, pantenol, związki cynku, wysokiej jakości wyciągi i ekstrakty roślinne: hydrolat rumianku rzymskiego, z lipy, aloe vera żel, ekstrakt glicerynowy ze spiruliny.
 • emolienty i oleje roślinne bogate w NNKT: masło shea i nilotica, olej arganowy, olej jojoba, olej konopny (z nasion konopi), olej palmowy czerwony, olej z awokado, olej z czarnego kminku (czarnuszki), olej z pestek winogron.

Jak pielęgnować skórę atopową? Jak pielęgnować skórę atopową? Jak pielęgnować skórę atopową? Jak pielęgnować skórę atopową? Jak pielęgnować skórę atopową? Jak pielęgnować skórę atopową? Jak pielęgnować skórę atopową? Jak pielęgnować skórę atopową? Pielęgnacja cery atopowej nie posiada żadnych opinii. Dodaj opinię! Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja cery atopowej. Zadaj pytanie!

Jak pielęgnować skórę z AZS?

Nawet jedna na pięć osób cierpi na atopowe zapalenie skóry. W tej nadal tajemniczej i bardzo utrudniającej normalne funkcjonowanie chorobie bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Dowiedz się, czego należy się wystrzegać i jak dbać o skórę dotkniętą AZS.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Jak pielęgnować skórę atopową?

Wśród czynników odpowiedzialnych za powstawanie atopowego zapalenia skóry kluczowe wydają się czynniki genetyczne. Ryzyko wystąpienia choroby u dziecka, którego jedno z rodziców cierpi na AZS, wynosi 30%. W przypadku choroby obojga rodziców, ryzyko rośnie do 50-70%. Oprócz przyczyn genetycznych ogromne znaczenie mają czynniki środowiskowe. Lawinowy wzrost zachorowań na AZS w ostatnich latach (choroba cywilizacyjna) tłumaczony jest właśnie wzrostem znaczenia zewnętrznych czynników, które wyzwalają chorobę. Zaliczamy do nich:

 • alergeny – wziewne, pokarmowe,
 • czynniki klimatyczne,
 • zanieczyszczenie środowiska,
 • stres,
 • czynniki hormonalne.

Pierwsze objawy choroby u większości osób (60%) pojawiają się w dzieciństwie. Zaliczamy do nich uporczywy świąd skóry, który w wyniku drapania może doprowadzić do powstania nadżerek i przeczosów. Oprócz tego pojawiają się grudki, pęcherzyki i duża suchość skóry. W znacznej większości przypadków AZS występują alergie wziewne lub pokarmowe.

Zasady pielęgnacji przy atopowym zapaleniu skóry

Skóra osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest bardzo cienka, wrażliwa i delikatna. Brak odpowiedniej pielęgnacji sprawia, że objawy choroby nasilają się. Główny objaw AZS, jakim jest uporczywy świąd, bardziej dokucza w sytuacji, w której skóra jest mocno odwodniona.

Właśnie dlatego jednym z głównych zadań pielęgnacyjnych u osoby cierpiącej na AZS jest regularne, głębokie nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Do tego celu wykorzystujemy emolienty – specjalne kosmetyki, które wzmacniają uszkodzone w wyniku choroby, naturalne bariery zatrzymujące wodę w naskórku i zabezpieczają skórę przed uszkodzeniami. Jest to szczególnie istotne, ponieważ osoby z AZS są bardziej narażone na infekcje bakteryjne i grzybicze.

W wyniku drapania, na skórze powstają uszkodzenia, przez które mogą wnikać bytujące na skórze drobnoustroje. Ewentualna infekcja nasila swędzenie, prowokuje do dalszego drapania i koło się zamyka.

Pielęgnację skóry z AZS warto rozpocząć już na etapie kąpieli. Należy kąpać się w letniej wodzie z dodatkiem emolientów. Nie powinno się wycierać skóry ręcznikiem, aby nie usuwać kosmetyków i dodatkowo nie podrażniać skóry. Właściwym sposobem osuszania ciała jest delikatne przykładanie czystego ręcznika.

W momencie, w którym skóra jest jeszcze lekko wilgotna, należy nałożyć solidną warstwę balsamu lub kremu z emolientem (z włosem). Aplikację trzeba powtarzać w ciągu dnia z częstotliwością odpowiadającą potrzebom skóry.

Warto stosować produkty z pompką, bo tylko one gwarantują utrzymanie czystości mikrobiologicznej kosmetyku.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Czego unikać chorując na AZS?

Osoby cierpiące na AZS powinny unikać:

 • kosmetyków ze sztucznymi barwnikami, konserwantami i środkami zapachowymi,
 • zwykłego mydła, szamponu, żelu pod prysznic,
 • wszystkich kosmetyków zawierających substancje drażniące (najlepiej stosować wyłącznie produkty polecane w AZS),
 • wszelkich składników (w kosmetykach, diecie itp.), na które dana osoba jest uczulona,
 • chlorowanej wody, np. w basenie,
 • wełnianych, gryzących ubrań,
 • grubych koców, zasłon, pościeli, dywanów – wszystkiego, co gromadzi kurz; najlepiej wybrać specjalną pościel dla alergików, często sprzątać (na mokro) i wietrzyć mieszkanie. 

Dieta w atopowym zapaleniu skóry

Z diety osoby chorującej na AZS należy wykluczyć wszystkie alergeny, które zostały zidentyfikowane w wyniku testów czy własnych doświadczeń.

Dodatkowo warto unikać przetworzonej żywności, słodyczy, używek, a także produktów zawierających histaminę, takich jak: dojrzewające sery, wędliny, tuńczyk, makrela, kapusta i szpinak oraz produktów powodujących uwalnianie histaminy, czyli: truskawek, pomidorów, bananów i białka jaja.

Istotną rolę w terapii AZS odgrywa kondycja naturalnej flory jelitowej. Potwierdzają to badania przeprowadzone na ciężarnych i noworodkach. Kobietom w ciąży cierpiącym na AZS i ich nowo narodzonym dzieciom podawano odpowiednie szczepy bakterii (probiotyki). Efekty badań były zaskakujące. Okazało się, że taka profilaktyka aż o połowę zmniejszyła zachorowania dzieci na AZS!

Atopowe zapalenie skóry to choroba wymagająca starannej, kompleksowej terapii. Odpowiednio pielęgnowana skóra przez długi czas pozostaje w dobrej formie, a objawy choroby ustępują na długi czas.

Z kolei brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań, m.in. rozległych infekcji.

Warto zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację już od momentu zdiagnozowania choroby i uwolnić się tym samym od wielu dokuczliwych dolegliwości.

ZABIEGI NA SUCHĄ SKÓRĘ to oferta skierowana również dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS)

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO? POLUB NASZĄ STRONĘ FB

Skóra bardzo wrażliwa, atopowa – jak ją pielęgnować?

Jak pielęgnować skórę atopową?

Łuszczy się, czerwieni, swędzi. Łatwo się podrażnia, reaguje alergicznie, często nie toleruje substancji zapachowych. Życie ze skórą bardzo wrażliwą i atopową nie jest proste. Jednak za sprawą odpowiedniej pielęgnacji, objawy mogą ulec znacznemu wyciszeniu, a stan skóry diametralnie się poprawić. W dzisiejszym wpisie przybliżę Ci czym charakteryzuje się skóra wrażliwa, co odróżnia ją od atopowej oraz podpowiem po jakie produkty sięgnąć, by zniwelować nieprzyjemne objawy z jakimi możesz się mierzyć każdego dnia jako posiadaczka skóry problematycznej.

~

Pielęgnacja skóry wrażliwej i atopowej to duże wyzwanie. Niestety nie polubi ona wielu z kosmetyków dostępnych na rynku, mimo, że mają świetny skład.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Aa?

Posiadaczki takiego rodzaju skóry wiedzą najlepiej z czym przychodzi im się mierzyć na co dzień.

Wprowadzenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków z bezpiecznym, łagodnym składem jest bardzo ważne i może realnie wpłynąć na polepszenie stanu skóry, ukoić ją i wzmocnić.

Zacznę jednak od teorii. Czym różnią się skóra wrażliwa i atopowa? Jak zbudowana jest skóra atopowa i skąd wynikają problemy z AZS? Następnie przejdę do kwestii pielęgnacji.

Produkty jakie chcę Ci polecić, mogą być bezpiecznie stosowane zarówno w przypadku skóry wrażliwej, jak i alergicznej, atopowej, łuszczącej się.

Są bardzo uniwersalne, a przy tym nie zawierają substancji zapachowych i innych potencjalnych alergenów, które są wrogiem numer jeden skóry problematycznej.

Skóra wrażliwa a atopowa – czym się różnią?

Skóra, tak jak każdy inny organ naszego ciała może być chora, a jej funkcjonowanie zostać zaburzone.

 • Skóra wrażliwa jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych. Szybko się czerwieni, przesusza, a nawet łuszczy. Wynika to z niedostatecznego poziomu wilgotności w naskórku oraz uszkodzenia ochronnej warstwy hydrolipidowej. Skóra staje się wrażliwa na skutek wielu różnych czynników; zanieczyszczonego smogiem powietrza, konserwantów, częstych zmian temperatury, nieodpowiednich składników kosmetyków, stresu, nadmiaru detergentów, złej diety. Jak widzisz przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane.

Wrażliwa może być każda skóra, jednak na skórze suchej najszybciej pojawiają się przesuszenia, łuszczenie, zaczerwienienia. Najbardziej podatne na posiadanie tego rodzaju skóry są osoby o jasnej karnacji i włosach.

Świadoma pielęgnacja i zmiany w nawykach mogą wpłynąć na ustąpienie nieprzyjemnych objawów, choć w przypadku skóry atopowej konieczna jest konsultacja dermatologa.

 • Skóra atopowa – atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą przewlekłą o podłożu genetycznym i środowiskowym. Charakteryzuje się suchością, zaczerwienieniem, swędzeniem. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku niemowlęcym, ale równie dobrze choroba może ujawnić się już w dorosłości, po 20 roku życia. Skóra atopowa jest bardzo skłonna do podrażnień i alergii. Dlatego tak ważne jest sięganie po produkty z naturalnymi emolientami, bez substancji zapachowych i potencjalnie alergizujących składników.

Różnice w budowie skóry normalnej i atopowej

U osób zmagających się z AZS podstawowym problemem jest zaburzenie płaszcza hydrolipidowego. Dotyczą one między innymi niewystarczającej ilości i nieprawidłowego składu lipidów, co w efekcie prowadzi do uszkodzenia ochronnej bariery skóry, która odpowiedzialna jest za zabezpieczenie skóry przed utratą wody.

To dlatego skóra dotknięta AZS tak łatwo ulega nadmiernemu przesuszeniu. Takie uszkodzenia nie tylko nie chronią odpowiednio skóry, ale także pozwalają na łatwiejsze przenikanie wszelkich substancji drażniących „do środka”.

Dlatego podstawą w pielęgnacji jest stosowanie emolientów, która „uszczelniają” skórę i zapobiegają powyższym nieprawidłowościom.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą i atopową?

Skóra wrażliwa i atopowa wymaga delikatnego traktowania. Używaj łagodnych produktów, nie pocieraj jej nadmiernie ręcznikiem, wybieraj ubrania z naturalnych, przewiewnych tkanin, zainwestuj w dobrej jakości pościel. Zwróć uwagę na to w czym pierzesz, gdyż środki piorące często są przyczyną alergii skórnych.

W codziennym życiu możesz wprowadzić nawyki, które korzystnie wpłyną na stan Twojej skóry.

 • Mycie i kąpiele – to bardzo przyjemna chwila relaksu, jednak w przypadku skóry atopowej i wrażliwej długi kontakt z wodą jest niewskazany. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, najlepiej jeśli dodasz do niej płyn o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Do mycia możesz stosować żele o łagodnym składzie. Żel do mycia niskopieniący eeny meeny to doskonała propozycja do mycia ciała i twarzy, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Bazuje on na glicerynie i betainie.

Betaina dzięki zdolnościom absorpcji wody sprawia, że skóra jest dogłębnie nawilżona.  Łagodzi też podrażnienia skóry. W składzie INCI znajdziesz ją pod hasłem BETAINE, natomiast jeśli zobaczysz COCAMIDOPROPYL BETAINE – nie sięgaj po ten produkt gdyż jest to detergent, który nie obchodzi się ze skórą delikatnie.

 • Natłuszczanie – po kąpieli kluczowe jest natłuszczenie ciała. W tym celu sięgnij po olejek ochronny do ciała eeny meeny. To uniwersalny produkt do codziennej pielęgnacji, świetnie sprawdzi się także do masażu. To kosmetyk naturalny i bezpieczny do stosowania już od 1 dnia życia dziecka oraz dla kobiety w trudnym okresie ciąży i połogu, w miejscach szczególnie podatnych na powstawanie rozstępów. Jednak używać możesz go również do całego ciała.
 • Ochrona przed słońcem – słońce, podobnie jak woda, nie jest czynnikiem który poprawia stan skóry wrażliwej i atopowej. Dlatego niezbędne są środki ochronne, które zabezpieczą ją przed szkodliwym promieniowaniem. W tym celu zastosuj ochronną mgiełkę SPF 50+ eeny meeny, która jest lekka na skórze i wygodna w aplikacji. Pielęgnuje, zapobiega wysuszeniu skóry i pozostawia uczucie komfortu. Pamiętaj, że ochrona przeciwsłoneczna obowiązuje przez cały rok, nie tylko latem!
 • W składzie kosmetyków szukaj emolientów i substancji natłuszczających
 • Unikaj produktów ze sztuczną kompozycją zapachową i potencjalnie alergizującymi składnikami. Dotyczy do także środków do prania.
 • Nawilżaj pomieszczenia – to punkt szczególnie ważny w sezonie grzewczym, kiedy skóra przesusza się jeszcze szybciej. Zaopatrz się w nawilżacz z funkcją pomiaru wilgotności, gdyż zbyt duża również nie działa korzystnie i może nieść za sobą ryzyko namnażania pleśni i roztoczy.

Jakie jeszcze produkty będą pomocne w pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej?

Pielęgnacja ciała

 • Balsam S.O.S eeny meeny. Nie zawiera kompozycji zapachowej, bazuje na oleju ze słodkich migdałów oraz oleju lnianym. Oba rewelacyjnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej, potrzebującej ekstra dawki nawilżenia i natłuszczenia.

Pielęgnacja twarzy

 • Krem łagodzący na co dzień eeny meeny – wielozadaniowy produkt, bazujący na kompozycji starannie wyselekcjonowanych kompleksów aktywnych i olejów. Zapewnia skuteczną ochronę skóry normalnej, podrażnionej. Łatwo się rozprowadza i szybko wchłania.
 • Ochronny balsam do ust eeny meeny – intensywnie odżywia i głęboko regeneruje delikatną skórę ust dzieci i dorosłych. Skutecznie zabezpiecza ją przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych takich, jak wiatr, słońce lub mróz.

Pielęgnacja włosów

W przypadku skóry atopowej i wrażliwej cierpi nie tylko ciało, ale także skóra głowy. Dlatego tak ważne jest, by włosy pielęgnować delikatnymi środkami bez agresywnych substancji myjących. Nawilżający szampon i odżywka to doskonałe rozwiązanie, by oczyścić włosy a następnie je zregenerować.

 • Ochronny szampon nawilżający eeny meeny – polecany do codziennej pielęgnacji włosów. Dzięki zastosowanemu kompleksowi ekstraktów roślinnych chroni skórę głowy oraz włosy przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń środowiska – ułatwia ich zmywanie oraz tworzy barierę ochronną przed ponownym osiadaniem pyłów. Delikatnie i skutecznie myje włosy, pozostawiając je gładkie, miękkie oraz nawilżone. Nie obciąża włosów, ułatwia ich rozczesywanie. Nie podrażnia skóry głowy, nie szczypie w oczy. Nie zaburza naturalnego pH skóry. Szczególnie polecany do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, atopowej oraz normalnej. Bezpieczny także dla kobiet w ciąży oraz dla dzieci.
 • Delikatna odżywka nawilżająca eeny meeny – polecana do pielęgnacji włosów po każdorazowym umyciu. Dzięki zastosowanej kombinacji olejów oraz ekstraktu z owsa regeneruje oraz pozostawia włosy miękkie, delikatne i łatwe do rozczesania. Zapewnia uczucie nawilżenia oraz odżywienia włosów. Nie obciąża włosów oraz nie wykazuje działania drażniącego w kontakcie ze skórą

~

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie pomocny? Jeśli borykasz się z tego rodzaju problemami skórnymi, koniecznie daj znać w komentarzu, co pomaga je wyciszyć.

Pamiętaj jednak, że każda skóra jest inna i to co sprawdza się u innych, nie musi zadziałać u Ciebie i odwrotnie.

Jeżeli nie znalazłaś jeszcze sprawdzonych produktów, które realnie poprawiły kondycję skóry, przyjrzyj się propozycjom marki eeny meeny. Mam nadzieję, że znajdziesz wśród nich coś dla siebie!

Magdalena (feminie_pl) ❤

Jak pielęgnować skórę atopową?

Pielęgnacja skóry atopowej i alergicznej − jak złagodzić uciążliwe objawy?

Skóra atopowa wymaga odpowiedniej troski oraz pielęgnacji. Wysypka, uporczywy świąd oraz przesuszenie to typowe objawy AZS. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by zmniejszyć dyskomfort i poczuć się lepiej we własnej skórze.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z towarzyszących nam chorób cywilizacyjnych.

Nasza skóra nie wytrzymuje zanieczyszczenia środowiska, chemikaliów zawartych w proszkach do prania i płynach do płukania, perfumowanych kosmetyków oraz sztucznych tkanin, z których uszyte są ubrania.

Źle reaguje na niektóre potrawy, ostre przyprawy, kiepsko znosi pośpiech i stresy, z którymi się musimy borykać. Skóra daje nam to wtedy jasno do zrozumienia, najpierw suchością i drażliwością.

>> Atopowe zapalenie skóry – trudności diagnostyczne

Objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy AZS można zauważyć już u niemowlaków, których skóra robi się szorstka i zaczerwieniona. To częste przypadki, gdyż – jak szacują lekarze – aż u 60 proc.

chorych z alergią skórną symptomy choroby pojawiają się przed 1. rokiem życia.

U większości dzieci egzema skóry pojawia się przed ukończeniem pięciu lat, choć znane są przypadki zachorowania na AZS w znacznie późniejszym wieku, nawet po 50. roku życia.

Leia também:  Jakie Sa Wczesne Objawy Ciazy?

Suchość skóry to pierwszy, ale nie jedyny objaw choroby. Szybko pojawiają się wypryski i podrażnienia, co powoduje, że dziecko się drapie. W miejscu potarcia skóra staje się biała, a po spoceniu swędzi. U niemowląt AZS ujawnia się na kończynach, twarzy, tułowiu i szyi, u dzieci starszych oraz dorosłych głównie w zgięciach łokci i pod kolanami.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Atopowe zapalenie skóry często poprzedza wystąpienie innych schorzeń alergicznych lub występuje razem z nimi. Podobieństw z innymi alergiami jest więcej, atopia skóry może się bowiem ujawniać pod wpływem czynników klimatycznych (niskich temperatur, suchego powietrza) oraz stresów, zdenerwowania lub złości. Wypryski i inne objawy zapalenia pojawiają się też po spożyciu niektórych pokarmów.

Jeżeli chodzi o AZS u dzieci, objawy schorzenia pojawiają się przede wszystkim po spożyciu takich pokarmów jak:

 • mleko krowie i jego przetwory,
 • ryby,
 • jaja,
 • czekolada,
 • orzechy,
 • cytrusy,
 • pomidory,
 • pszeniczne pieczywo.

U dorosłych lista ta wydłuża się m.in. w związku ze spożywaniem kawy, herbaty, alkoholu, octu i innych ostrych przypraw, które mogą nasilać objawy atopii.

Dieta a atopowe zapalenie skóry

Część specjalistów twierdzi, że objawy AZS można złagodzić zmianą diety, np. wykluczając z jadłospisu produkty mleczne. Zawierają one laktozę – alergen, który może potęgować zmiany skórne związane z AZS.

Dlatego spróbuj zrezygnować z sera, masła czy śmietany lub wybierać produkty bez laktozy, których w sklepach jest coraz więcej.

Podobnie jest z mlekiem – krowie możesz zastąpić jego roślinnymi odpowiednikami, takimi jak: mleko sojowe, migdałowe bądź ryżowe.

Poza dietą eliminacyjną, warto zastosować tzw. dietę antyhistaminową, która może pomóc załagodzić świąd. Unikaj produktów, które zawierają sztuczne aromaty i barwniki. Zrezygnuj także z ryb i owoców morza, pomidorów, szpinaku oraz niestety… czekolady.

Wprowadź za to do diety płatki owsiane, kiwi oraz figi. Temat diety eliminacyjnej i antyhistaminowej w zwalczaniu objawów AZS jest jednak dość kontrowersyjny – ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Najlepiej w tym temacie zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

Jak wybierać i prać odzież przy AZS?

Skóra osób z AZS w każdym wieku jest bardzo wrażliwa. Warto wprowadzić zasadę, że nie zakładamy żadnej nowej rzeczy prosto ze sklepu. Każde nowe ubranie trzeba wyprać, by pozbyć się chemikaliów wykorzystywanych w procesie produkcji i impregnacji tkanin.

Do prania należy wykorzystywać wypróbowane proszki, które nie działają drażniąco na skórę. Można sięgnąć po specyfiki dla dzieci. Lepiej w ogóle zapomnieć o intensywnie pachnących środkach do płukania.

Ponadto należy całkowicie zrezygnować z ubrań z tworzyw sztucznych i wełny, ponieważ to właśnie golf lub szalik z czystej wełny zostawiają często na szyi chorego palącą, czerwoną plamę.

Trzeba też unikać ubrań bardzo obcisłych i wybierać rzeczy luźne oraz przewiewne.

Pielęgnacja skóry atopowej

Skóra atopowa jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na uszkodzenia, zatem wymaga szczególnej ochrony oraz pielęgnacji. Warto zacząć od tego, by zrezygnować z długiego wylegiwania się w wannie na rzecz prysznica. Sucha skóra po prostu nie lubi wody, gdyż to ją dodatkowo wysusza.

Nie lubi też perfumowanych mydeł ani płynów zawierających detergenty (SLS i SLES), ponieważ jeszcze mocniej ją wysuszają. Skóra atopowa znacznie lepiej toleruje środki myjące niezawierające mydła, działające nawilżająco i natłuszczająco.

Sięgaj tylko po antyalergiczne środki przeznaczone do skóry problematycznej. W tej roli świetnie sprawdzi się odpowiedni dermokosmetyk. Najlepiej, jeśli wybierzesz taki, który jednocześnie oczyszcza oraz zapewnia skórze długie nawilżenie i ochronę przed alergenami.

Po kąpieli nie należy mocno wycierać skóry ręcznikiem, gdyż pogłębi to podrażnienia i zmiany skórne. Lepiej delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem.

Stosowane po umyciu kremy lub balsamy również powinny dawać efekt nawilżający i natłuszczający. Dobrze jest sięgać w tym celu po specyfiki z apteki, które są skuteczne, a przy tym niekoniecznie mają wysokie ceny.

Nie wybieraj kosmetyków z wazeliną i perfumowanych balsamów zawierających oleje mineralne (np. parafinę).

Używaj antyalergicznych preparatów, które koją podrażnioną skórę, a najlepiej, żeby odbudowywały jej barierę ochronną zapobiegając zakażeniom.

Egzema – jak złagodzić świąd?

Najbardziej dokuczliwym objawem AZS jest świąd. Niestety, drapanie narusza uszkodzoną skórę, doprowadzając do zakażeń wzmagających swędzenie. Tak powstaje błędne koło skutkujące zaostrzaniem się objawu.

Uporczywy świąd może także w dużym stopniu utrudnić codzienne życie. Wiele osób twierdzi, że jest gorszy od bólu. Zaburza spokojny sen i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, przez co prowadzi do wyczerpania i frustracji.

Atopowe zapalenie skóry twarzy – pielęgnacja cery atopowej

3 min. czas czytania

Atopowe zapalenie skóry to powszechna i przewlekła choroba, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przebiega zazwyczaj w dwóch fazach – aktywnej, charakteryzującej się zaostrzonymi objawami stanu zapalnego i silnego swędzenia, oraz fazie uśpienia (nieaktywnej), gdy objawy są nieco mniej dokuczliwe. Osoby, zmagające się z atopowym zapaleniem skóry, powinny odpowiednio chronić i dbać o swoją skórę w obydwu tych fazach, a przy tym niezbędna okazuje się prawidłowa pielęgnacja skóry przy pomocy właściwie dobranych preparatów aptecznych.

Nie ma jednej przyczyny występowania AZS. Jednak największe znaczenie wydają się mieć czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Atopowe zapalenie skóry bardzo często dziedziczymy po swoich rodzicach, ale nie bez znaczenia pozostaje tu również klimat oraz środowisko, w którym żyjemy.

Ryzyko AZS znacząco wzrasta u osób, które żyją w krajach rozwiniętych i w dużych miastach, na co wpływ ma wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza.

Trzeba też zaznaczyć, że bardziej podatne na atopowe zapalenie skóry są kobiety niż mężczyźni, a dodatkowo ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecka wzrasta w przypadku kobiet, które zaszły w ciążę w dojrzałym wieku.

Warto także pamiętać, że twarz to nie jedne miejsce, w którym lokalizuje się atopowe zapalenie skóry. Dłonie, ramiona, nogi, plecy, a nawet głowa także mogą być miejscami, w których występuje wysypka i swąd.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci to najczęściej diagnozowany rodzaj AZS. Często zdarza się, że objawy ustępują jeszcze w wieku dziecięcym, jednak może być również tak, że choroba będzie miała charakter przewlekły i długotrwały.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z atopowym zapaleniem skóry twarzy? W fazie aktywnej cera jest mocno zaczerwieniona, intensywnie się łuszczy i posiada nierównomierną powierzchnię.

Zdarza się też miejscowa opuchlizna, a nawet lekkie krwawienie z uszkodzonych fragmentów skóry.

Jednak najbardziej charakterystycznym objawem jest silne swędzenie, prowadzące do drapania zmian skórnych, które zaburza czynność bariery skóry i powoduje utrzymanie się na niej stanu zapalnego.

W fazie nieaktywnej cera atopowa jest sucha, szorstka i skłonna do podrażnień, a na jej powierzchni mogą występować małe i zagojone pęknięcia. Pamiętajmy, że atopowe zapalenie skóry może obejmować nie tylko twarz, ale też szyję, a także dłonie, dlatego nie możemy zapominać o prawidłowej pielęgnacji skóry również na tych obszarach.

Dla osób, podejrzewających u siebie chorobę AZS, zła wiadomość może być taka, że jak do tej pory nie wynaleziono na nią skutecznego lekarstwa.

W przypadku atopowego zapalenia skóry lekarze zalecają przede wszystkim unikanie wszelkich szkodliwych czynników, które mogły wywołać objawy AZS, a także codzienną i aktywną pielęgnację skóry, której głównym celem jest maksymalne przedłużenie fazy nieaktywnej.

Przy pielęgnacji skóry ze zmianami atopowymi kluczową rolę odgrywają emolienty (preparaty natłuszczające skórę), które zapobiegają przechodzeniu choroby AZS w stan zaostrzenia.

Emolienty możemy spotkać w postaci kremów do twarzy, mleczek, emulsji, balsamów, płynów oraz maści – w tym przypadku bardzo ważne jest to, by wybierać produkty apteczne i przeznaczone do stosowania przez osoby z atopowym zapaleniem skóry, które skuteczniej ochronią ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a co za tym idzie – fazami zaostrzenia choroby. Należy jednak pamiętać o tym, by przy AZS skórę twarzy regularnie nawilżać i natłuszczać kilka razy dziennie, bowiem jej odporność przed działaniem czynników zewnętrznych bardzo szybko ulega osłabieniu.

Atopowa skóra twarzy – praktyczne porady dotyczące pielęgnacji

 • Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej najlepiej trzymać w lodówce – niska temperatura kremu lub mleczka przyniesie dodatkową ulgę w przypadku silnego swędzenia.
 • W nocy należy zadbać o nieco chłodniejszą temperaturę powietrza w pomieszczeniu, która ograniczy pocenie, a tym samym zmniejszy ryzyko swędzenia i podrażnienia skóry.
 • Przy AZS makijaż nie stanowi przeciwwskazania, aczkolwiek należy zadbać o to, by stosowane kosmetyki do makijażu były dostosowane do potrzeb skóry wrażliwej np. podkład do twarzy La Roche-Posay Toleriane Teint.
 • W przypadku, gdy bardzo dokucza nam swędzenie skóry, lepszym wyjściem będzie jej delikatne oklepywanie niż drapanie – w ten sposób przyniesiemy skórze ulgę, ale nie narazimy jej na niepotrzebne uszkodzenia.
 • Po umyciu twarzy należy ją delikatnie osuszyć poprzez przyłożenie do niej miękkiego ręcznika – zdecydowanie nie należy intensywnie pocierać nim o skórę. Trzeba też unikać podrażnień mechanicznych wywoływanych np. przez szorstkie gąbki do mycia.
Leia também:  Jakie Sa Objawy Opadania Macicy?

Skóra atopowa – co to znaczy? Pielęgnacja i charakterystyka

Skóra atopowa, czyli dotknięta atopowym zapaleniem, to przewlekła dolegliwość, która charakteryzuje się suchością, zaczerwienieniem i swędzeniem. Osoby dotknięte AZS muszą pamiętać o konieczności właściwej pielęgnacji ciała, zwłaszcza o nawilżaniu skóry.

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry mogą pojawić się już u niemowląt. Na twarzy, głowie, tułowiu i kończynach uwidaczniają się zmiany wysiękowe i strupy, które wymagają konsultacji dermatologicznej. Specjalista nie tylko zdiagnozuje problem, ale też wdroży odpowiednie leczenie i pielęgnację. Choroba może dawać pierwsze objawy również w dorosłości, nawet po ukończeniu 20 roku życia.

Charakterystyka skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne. Niewielkie dawki alergenów zawartych w powietrzu lub pożywieniu wywołują nadmierną produkcję przeciwciał klasy IgE. Pojawia się wówczas silna reakcja alergiczna w postaci rumienia, charakterystycznych grudek i dokuczliwego świądu. Wysypka w tej postaci ma nieregularny kształt i występuje w różnych miejscach na ciele.

Uporczywe swędzenie, a co się z tym wiąże niekontrolowane drapanie może prowadzić do powstawania zmian w postaci tzw. przeczosów (widocznych drobnych linii i pęknięć naskórka).

Przy przewlekłym i utrzymującym się stanie zapalnym często dochodzi do znacznego pogrubienia skóry i jej silnego rogowacenia, co daje efekt rybiej łuski.

Z kolei ostra forma choroby wywołuje ogólny stan zapalny, któremu towarzyszy wzrost temperatury i powiększenie węzłów chłonnych.

AZS charakteryzuje się fazami zaostrzenia, kiedy pojawiają się zmiany oraz remisji, kiedy znikają i nie uwidaczniają się przez dłuższy czas. Najważniejsze, aby pamiętać, że skóra atopowa jest sucha, skłonna do podrażnień i alergii. Jej pielęgnacja musi być więc właściwie dobrana. Należy stosować delikatne kosmetyki, które zapewnią jej odpowiednie nawilżenie.

Pielęgnacja skóry atopowej

Skóra atopowa u dzieci i osób dorosłych jest niezwykle wrażliwa i wymaga odpowiedniego traktowania. Ważne jest jej oczyszczanie, które musi być jednocześnie delikatne i skuteczne, ponieważ łatwo dochodzi do nadkażeń bakteryjnych.

Zbyt silne środki myjące mogą wywoływać podrażnienia, nadmierne wysuszenie, a nawet reakcję alergiczną. Cera atopowa nie ma warstwy wystarczająco ochronnej przed szkodliwymi czynnikami ze świata zewnętrznego, dlatego podstawą jest odpowiednie nawilżanie, które odbudowuje warstwę lipidową.

Najlepszym wyborem są dostępne w aptekach kosmetyki i środki higieniczne przeznaczone do tego typu skóry.

Ważny jest również sposób przeprowadzania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i przestrzeganie odpowiednich zasad higieny. Wybierając ubrania czy pościel, należy unikać szorstkich i sztucznych tkanin – najlepiej sprawdza się delikatna i przewiewna bawełna. Ważne są także zasady mycia się i brania kąpieli.

Nie jest wskazana zbyt gorąca woda – najlepiej, aby była przyjemnie ciepła lub letnia. Osoby zmagające się z AZS nie powinny również używać zwykłego mydła. Warto zastąpić je preparatami myjącymi, które nie wysuszają skóry. Nie należy też dopuszczać do sytuacji, w których dziecko ze skórą atopową przebywa w wodzie z mydlinami.

Kąpiel nie może trwać dłużej niż 15 minut.

Po wyjściu z wanny czy spod prysznica ciało należy delikatnie osuszyć, przykładając do niego ręcznik i nałożyć odpowiedni preparat nawilżający, który zabezpieczy naskórek przed działaniem czynników zewnętrznych.

Wielu dermatologów radzi, aby unikać zbyt częstych kąpieli, które są niewskazane dla skóry atopowej. Dobrze jest robić trzydniowe przerwy. Jeżeli w środowisku osoby chorej woda jest twarda i chlorowana, można nakładać natłuszczający balsam również przed kąpielą.

Skóra atopowa – czego unikać?

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i na wiele codziennych sytuacji reaguje podrażnieniem, swędzeniem lub nawet nawrotem choroby w postaci wysypki. Warto więc wyrobić sobie odpowiednie nawyki np.

ulubione perfumy rozpylać wyłącznie na ubranie, zrezygnować z ciężkiej biżuterii, a przede wszystkim do codziennej pielęgnacji wybierać tylko sprawdzone i przeznaczone do tego typu skóry kremy i balsamy.

W upalne, słoneczne dni należy stosować filtry ochronne o wysokim SPF i zakrywać możliwie duże powierzchnie ciała, najlepiej jasnymi, przewiewnymi tkaninami.

Drażniąco i wysuszająco działa również nadmierne pocenie się, stąd konieczność dbania o higienę, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Nie są też wskazane sauny i baseny z chlorowaną wodą. Skórę atopową podrażnić może nawet nagła zmiana temperatury, np.

wsiadanie do silnie klimatyzowanego samochodu lub tramwaju. Problem pogłębia też silny stres.

W przypadku uporczywego uczucia suchości skóry warto stosować balsamy nawilżające nawet kilka razy dziennie.

Jak pielęgnować skórę atopową u niemowląt?

Skóra niemowląt jest szczególnie delikatna i podatna na mikrouszkodzenia zwłaszcza jeśli obecne są na niej zmiany atopowe.

Atopowe Zapalenie Skóry może pojawić się już w trzecim miesiącu życia. Zmiany występują wówczas na twarzy, najczęściej na policzkach, płatkach usznych oraz na owłosionej skórze głowy. Działania profilaktyczne warto podejmować już od 1. dnia życia dziecka, gdyż odpowiednia pielęgnacja ma pozytywny wpływ na stan skóry i jej prawidłowy rozwój.

Niezwykle ważna w przypadku atopowego zapalenia skóry jest profilaktyka. Jest to bowiem choroba przewlekła o charakterze nawracającym.

Możliwe są dłuższe okresy remisji (na przykład w okresie letnim), a jej zaostrzenie notuje się zimą, gdy skóra jest wystawiana na działanie wielu czynników zewnętrznych (częste zmiany temperatury, otarcia mechaniczne spowodowane drażniącą odzieżą i zanieczyszczenie powietrza).

Dermatolodzy polecają rodzicom, by prowadzili dzienniczek obserwacji, w którym powinni zapisywać wszystko, co mogło mieć wpływ na pogorszenie stanu skóry ich dziecka.

Z uwagą należy również przygotowywać jadłospis dla dziecka z Atopowym Zapaleniem Skóry. Ze schorzeniem często bowiem współwystępuje alergia pokarmowa (dotyczy to zwłaszcza niemowląt), która może wpływać na zaostrzenie objawów AZS.

1. Kąpiele a atopowe zapalenie skóry

Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Zaleca się codzienne mycie, jednak kąpiel nie może być zbyt długa (powinna trwać ok. 5 minut). Bardzo ważna jest również temperatura wody. W przypadku najmłodszych optymalna temperatura wody oscyluje od 35°C do 36°C. Trzeba uważać, by nie doprowadzić do wychłodzenia ciała.

Dlaczego to tak istotne? Otóż długa kąpiel paradoksalnie wysusza skórę, zaś zbyt gorąca woda nasila świąd i pieczenie. Objawy te powodują duży dyskomfort i mogą utrudniać proces leczenia.

Kąpiel powinna być wykonywana preparatami posiadającymi bezpieczny skład, bogaty w emolienty i dedykowany dla skóry suchej, wrażliwej lub atopowej. Największym wrogiem skóry wrażliwej są detergenty zawarte w kosmetykach drogeryjnych. Produkty zawierające w składzie szkodliwe dla wrażliwej skóry substancje powodują zaostrzenie choroby i często wpływają na pogorszenie stanu skóry.

Ponadto u dzieci z atopowym zapaleniem skóry nie wolno stosować kosmetyków, w składzie których znajdują się konserwanty, barwniki lub substancje zapachowe. Mogą one bowiem mocno podrażnić skórę. Z tego samego powodu odradza się używanie tradycyjnego mydła

2. „Reguła 5 minut”

Po kąpieli niezwykle ważne jest nawilżenie skóry emolientami. Trzeba zrobić to niemal natychmiast po opuszczeniu wanny, tuż po delikatnym osuszeniu skóry miękkim ręcznikiem („reguła 5 minut”).

Emolienty należy stosować codziennie, nawet w okresie remisji, kilka razy na dobę. Warto kupić produkt przebadany klinicznie o udowodnionych efektach działania.

Dodatkowym gwarantem jakości produktów emoliencyjnych jest na przykład rekomendacja Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Ważne, aby emolient odpowiednio nawilżał, odżywiał i łagodził podrażnienia.

Synergia naturalnego oleju Canola i oleju konopnego zawartych w niektórych emolientach wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe oraz poprawia barierę ochronną skóry..

3. Jak dbać o skórę małego atopika?

W przypadku niemowlęcia z atopowym zapaleniem skóry niezwykle ważny jest dobór odpowiednich ubranek. Powinny być wykonane z wysokiej jakości bawełny, przewiewne i zakrywające najbardziej podatne na zadrapania części skóry. Materiały syntetyczne mogą bowiem mocno podrażnić skórę, zwłaszcza jeśli będzie ona spocona.

Do prania należy używać specjalnych środków piorących, np. płatków mydlanych.

Nieprawidłowa temperatura otoczenia to kolejny czynnik, który powoduje zaostrzenie choroby. Gdy skóra jest wilgotna, wówczas nasila się świąd, a ten z kolei powoduje rozdrażnienie i ponowne drapanie, co prowadzi do cyklu błędnego koła objawów AZS.

Ważne jest zatem, by skutecznie łagodzić objawy choroby, przerywając tym samym niekończący się cykl związany z drapaniem miejsc atopowych i dyskomfortem dziecka. Temperatura w mieszkaniu małego atopika nie powinna być wyższa niż 20°C (nocą może być jeszcze niższa). Zimą konieczne może okazać się nawilżanie powietrza.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą uciążliwą i nieuleczalną. Jeszcze kilka lat temu było niewiele sprawdzonych informacji na jej temat, a stosowane kremy i maści nie zawsze przynosiły pożądany efekt. Stosowane preparaty były nadmiernie tłuste i zostawiały ślady na odzieży. Dzisiaj nie ma już tego problemu.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*