Jak palenie papierosów wpływa na cerę?

Papierosy przyspieszają procesy starzenia się całego naszego ciała. Dają skutki odczuwane niemal w każdym z układów organizmu, od oddechowego, przez krążenia, aż po skórę.

Może się wydawać, że skutki palenia papierosów koncentrują się głównie na układzie oddechowym, ale w rzeczywistości obciążone jest całe ciało.

Dlaczego? Wiele składników zawartych w dymie papierosowym to substancje hydrofobowe, które z łatwością przenikają przez błony komórkowe, rozprzestrzeniając się po innych narządach. Poza tym toksyny z płuc trafiają do krwi i również tą drogą rozprowadzane są po całym organizmie.

Wpływ papierosów na organizm obejmuje także zaburzenia hormonalne. U kobiet palenie wpływa na zmniejszenie wydzielania estrogenów, przez co organizm może odczuwać objawy… podobne do objawów towarzyszących menopauzie. Są to m.in. problemy skórne, np. utrata jędrności i odwodnienie.

Co powoduje palenie, jeśli chodzi o skórę? Negatywne skutki wynikają nie tylko z zaburzania gospodarki hormonalnej, ale też z bardziej bezpośrednich procesów. Zmiany najbardziej widoczne są na twarzy.

Do tego stopnia, że zespół tych objawów, które towarzyszą paleniu papierosów, doczekał się własnej nazwy – twarzy nikotynowej.

Skóra palacza jest szara, często pokryta przebarwieniami, a z czasem – coraz głębszymi zmarszczkami palacza.

Jak wyjaśnić wpływ używek na organizm? Toksyny z dymu papierosowego generują powstawanie wolnych rodników, a wolne rodniki niszczą wszelkie komórki, z jakimi się stykają – w tym komórki skóry.

Uszkadzają m.in. keratynocyty i fibroblasty, upośledzają syntezę kolagenu i elastyny.

Palenie uszkadza zatem istniejące komórki, ale też wpływa na ich gorszy stan w przyszłości (osłabia procesy regeneracyjne).

Jak palenie papierosów wpływa na cerę?

Zmarszczki palacza to zmarszczki zlokalizowane w konkretnym miejscu na twarzy – nad górną wargą.

Są to drobne, krótkie pionowe zagłębienia w skórze, które uwidaczniają się szczególnie w momencie złożenia ust jak do zaciągnięcia papierosem.

Zmarszczki palacza w rzeczywistości jednak mogą pojawić się u każdego jako konsekwencja naturalnych procesów starzenia się organizmu. Oczywiście u palaczek prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest większe.

Mówiąc o zmarszczkach palacza mamy więc na myśli wszelkie zmarszczki na twarzy, które powoduje i pogłębia palenie.

Zmarszczką palacza równie dobrze można określić kurze łapki przy oczach albo pionowe linie na czole.

Palenie sprawia, że do komórek skóry dociera mniej tlenu, więc ich metabolizm oraz procesy naprawcze przebiegają gorzej. Po latach palenia nadmiar zmarszczek daje efekt zniszczonej cery.

Jak już ustaliliśmy, szara ziemista cera wynika z niedostatecznego dotlenienia komórek skóry.

Dlaczego właściwie tak się dzieje? To wynik obkurczenia się naczyń krwionośnych, które wywołuje nikotyna, przez co krew nie może przepływać w odpowiednim tempie.

Z niedotlenienia często bierze się też bladość skóry palaczek. Skórze osób palących zazwyczaj brakuje też nawilżenia, a sucha skóra pozbawiona jest blasku – stąd także szarawy odcień cery.

Spośród skutków palenia papierosów koniecznie wymienić trzeba także tzw. ścieńczenie skóry. Skóra osoby palącej jest po prostu cieńsza niż u osób nie palących.

Dzieje się tak dlatego, że toksyny z papierosów upośledzają syntezę kolagenu i elastyny, czyli „rusztowania i wypełniacza” skóry.

Cera palacza z biegiem czasu (i kolejnymi wypalonymi papierosami) staje się więc coraz cieńsza, jakby zapadnięta, mało odporna na urazy.

Czy istnieje związek między papierosami a trądzikiem? Oczywiście! Kiedy palisz, w Twoim organizmie pojawia się mnóstwo wolnych rodników i drastycznie spada poziom substancji antyoksydacyjnych, np. witamin A, E i C.

Są to składniki kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania skóry, bez nich procesy w niej zachodzące mogą ulegać upośledzeniu. Jakie to procesy? Choćby wydzielanie sebum, keratynizacja i złuszczanie martwego naskórka.

Przez różne zaburzenia pory skóry z łatwością się zatykają, prowadząc do stanów zapalnych. 

Jak palenie papierosów wpływa na cerę?

Tak – do pewnego stopnia. Cera po rzuceniu palenia dość szybko zaczyna wyglądać lepiej, jednak na naprawę głębszych zmian przyjdzie Ci trochę poczekać. Na początku reakcja organizmu na rzucenie palenia będzie gwałtowna, z czasem tempo pozytywnych zmian nieco się obniży.

Cera po rzuceniu palenia w ciągu miesiąca staje się lepiej nawilżona, poprawia się także stan naskórka oraz elastyczność drobnych naczyń krwionośnych w skórze. W ciągu kolejnych 9 miesięcy poprawa cery postąpi jeszcze szybciej.

Według wieku biologicznego Twoja skóra będzie o 10 lat młodsza!

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że po rzuceniu palenia przeciwstarzeniowe zabiegi pielęgnacyjne zaczynają przynosić o wiele lepsze skutki, niż gdyby stosować je i nadal palić.

Regenerację organizmu po rzuceniu palenia osłabia jedynie bieg czasu i procesy starzenia związane z postępującym wiekiem, jednak nie zachodzą one aż tak szybko, jak zmiany wywoływane przez papierosy.

Jeśli więc będziesz skrupulatnie używać kremy do twarzy o właściwościach regeneracyjnych i kremy przeciwzmarszczkowe, Twoja skóra z dnia na dzień będzie w coraz lepszym stanie.

Pamiętaj tylko, że twarz palacza „przed i po”, a więc przed pierwszym w życiu papierosem i po rzuceniu nałogu nie będą takie same. Pewnych zmian (np. głębokich zmarszczek) nie da się cofnąć, poza tym minęło sporo czasu, w którym Twoja cera zmieniała się nie tylko pod wpływem palenia, ale też pod wpływem zwykłego starzenia.

Jak palenie papierosów wpływa na cerę?

Mamy złe wieści. Nie ma takiego kremu albo terapii, które zniwelowałyby wpływ codziennego palenia na skórę. Ponadto u palaczek zauważa się o wiele słabsze efekty po różnego rodzaju zabiegach odmładzających. Nałóg często jest wręcz przeciwwskazaniem do tych zabiegów.

Dlaczego? Nikotyna sprawia, że wszelkie rany na skórze gorzej się goją. Skóra nie jest w stanie efektywnie regenerować się zarówno po mniej inwazyjnych zabiegach, jak te z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, jak i po bardziej obciążających, jak lifting.

Specjaliści odradzają palaczkom tego typu zabiegi we względu na możliwe powikłania. Jak poprawić wygląd cery w takiej sytuacji? Pozostaje Ci stosowanie kremów na starzejącą się skórę, czyli zawierających witaminy, koenzym Q10, ceramidy, kwas hialuronowy itp.

Nie łudź się jednak, że objawy twarzy palacza znikną. Bardzo trudno jest zrównoważyć zniszczenia powodowane przez palenie składnikami kremów. To wszystko skłania do jedynego słusznego wniosku: nie ma skutecznego sposobu na to, jak poprawić cerę podczas palenia papierosów.

Rzuć nałóg, inaczej negatywne skutki palenia będą postępować!

Zależność między rzuceniem palenia a cerą jest oczywista. Kiedy przestajesz palić, przestajesz dostarczać skórze szkodliwych substancji. Ich miejsce zaczyna zajmować tlen, dzięki któremu komórki znów są w stanie chłonąć dobro płynące z diety oraz zabiegów pielęgnacyjnych.
Aby uzyskać jak najlepsze efekty dla cery po rzuceniu palenia, powinnaś sięgnąć po kosmetyki o wysokiej koncentracji odpowiednich składników i dbać o to aby codzienna pielęgnacja twarzy stała się Twoim nawykiem:

 • przeciwzmarszczkowych/odmładzających,
 • nawilżających,
 • głęboko oczyszczających/detoksykujących.

A jak poprawić cerę w gabinecie kosmetyczki? Warto skorzystać z mezoterapii mikroigłowej, zabiegu, który dostarcza wprost do głębszych warstw skóry bogatego zestawu najważniejszych dla skóry witamin. Dobrym pomysłem będzie również mezoterapia z wykorzystaniem nawilżającego kwasu hialuronowego.

Jak palenie papierosów wpływa na cerę? Jak palenie papierosów wpływa na cerę?

Usuwanie zmarszczek palacza rozpocznij od pielęgnacji kremami antystarzeniowymi. Co powinno się w nich znaleźć?

 • Koenzym Q10,
 • kreatyna,
 • kwas hialuronowy,
 • booster kolagenu i elastyny,
 • witaminy E i C,
 • naturalne olejki, np. z pestek winogron, masło shea,
 • filtry UVA/UVB.

Jak zlikwidować zmarszczki palacza? Niestety, jeśli paliłaś przez wiele lat, głębokich zmarszczek nie usuniesz zupełnie przy pomocy standardowej pielęgnacji od zewnątrz, możesz jedynie je zredukować. Najskuteczniejsze w tym zakresie będą zabiegi kosmetyczne, jednak niektóre z nich wymagają regularnego powtarzania, by utrzymać trwały efekt.

Zmarszczki palacza to przede wszystkim zmarszczki dolnej części twarzy. Zmarszczki te są znacznie głębsze niż zmarszczki wokół oczu i na czole. Dlatego też zabiegi na nie powinny mieć działanie wypełniające. Zabiegi powinnaś stale uzupełniać kremami zawierającymi substancje pobudzające skórę do produkcji własnego kwasu hialuronowego. Taka synergia działań da najlepsze rezultaty!

Na zmarszczki możesz działać kremami odmładzającymi albo zabiegami kosmetycznymi, ale działania te nie będą aż tak skuteczne, dopóki nie pozbędziesz się z nagromadzonych przez lata palenia toksyn.

Podstawą działań naprawczych po rzuceniu palenia powinny być zatem oczyszczanie twarzy oraz detoks skóry. Bez tego toksyny będą blokować działanie np.

boosterów nawilżenia i syntezy kolagenu zawartych w kremach. 

Jak oczyścić skórę? Najważniejsze jest dotlenienie i nawilżenie komórek skóry. Kolejnym krokiem jest dostarczenie skórze składników zdolnych do wiązania, neutralizowania i wydalania z organizmu szkodliwych substancji (np. związki chelatowe, w tym kwasy omega-3 i omega-6).

Zanieczyszczonej cerze przydają się ponadto substancje pobudzające mikrokrążenie, jak teina i kofeina czy flawonoidy. Bardzo skutecznym składnikiem o wszechstronnym działaniu są także algi oceaniczne – warto szukać ich w kosmetykach do pielęgnacji skóry po zerwaniu z nałogiem.

Gdzie szukać wszystkich tych składników? Najlepiej wśród kosmetyków do oczyszczania twarzy z linii detoksykującej. W linii NIVEA Urban Skin znajdziesz:

Co dadzą Ci kosmetyki jak żel do mycia twarzy, peeling do twarzy, maski czy tonik do twarzy na oczyszczanie twarzy? Nawilżenie, pobudzenie krążenia (a więc i dotlenienie) oraz zaopatrzenie w składniki odżywcze.

Warto zwrócić uwagę, że na sprawność detoksykacji wpływ mają nie tylko składniki aktywne w kosmetykach, ale też np. ich właściwości złuszczające, jak w przypadku peelingów. Im efektywniej usuwasz martwy naskórek, tym sprawniej mogą działać kolejne kosmetyki do oczyszczania twarzy.

Przekonaj się o tym sama i porównaj, jakie efekty daje maseczka użyta po wykonaniu peelingu oraz bez niego!

Jak palenie papierosów wpływa na cerę? Jak palenie papierosów wpływa na cerę?

Oczyszczanie twarzy nie kończy się na jej myciu – może trwać także po nałożeniu kremu. W tym celu powinnaś sięgnąć po krem oczyszczający do twarzy, który ma moc neutralizowania toksyn skumulowanych przez skórę w wyniku palenia papierosów. Jaki krem oczyszczający spełni to zadanie? Np.

Leia também:  Ile Trwa Rehabilitacja Po Złamaniu Piszczela?

krem oczyszczający z absorbującym węglem albo NIVEA Essentials Urban Skin Detoks z 48-godzinnym boosterem nawilżenia, którego działanie oparte jest na antyoksydantach, ekstrakcie z bio zielonej herbaty oraz kwasie hialuronowym.

Uzupełniająco wobec tego kremu na noc działa krem na dzień NIVEA Urban Skin Ochrona.

Warto wiedzieć, że jako krem oczyszczający pory po rzuceniu palenia podziała także… krem nawilżający! Dlaczego? Jak już wiesz, skóra palaczki jest odwodniona, a bez odpowiedniego nawilżenia procesy osmozy i dyfuzji w skórze ulegają zburzeniu.

Dlatego też w odwodnionej skórze kumulują się toksyny. Jeśli przywrócisz skórze nawilżenie, jej naturalny mechanizm oczyszczania wróci na właściwe tory.

Najkorzystniej będzie używać kremu oczyszczającego, który będzie jednocześnie oczyszczał i nawilżał (właśnie tak działa wspomniany krem NIVEA!).

Czy potrzebujesz jeszcze jakichś argumentów za tym, by rzucić palenie? To pierwszy, a przy tym najważniejszy krok, który pozwoli Ci skutecznie poprawić zdrowie i wygląd skóry. Dopóki trwale nie rozstaniesz się z papierosem, pielęgnacja kosmetykami i zabiegi kosmetyczne nie przyniosą zadowalających efektów. Możesz zacząć w każdej chwili! Czy podejmiesz rękawicę?

Palenie papierosów i wpływ nałogu na kondycję skóry

Jak palenie papierosów wpływa na cerę?

Na skutki palenia nie trzeba długo czekać. Papierosy przyspieszają proces starzenia się skóry i znacznie pogarszają jej kondycję. Twarz staje się ziemista, pojawiają się głębokie bruzdy w okolicy ust, czyli tzw. zmarszczki palacza, pod oczami wychodzą kurze łapki, a cera traci swoje nawilżenie i jędrność na skutek toksycznych substancji, które z każdym papierosem wdychane są do płuc.

Uszkodzona, zwiotczała i pomarszczona skóra
Chociaż od lat kampanie społeczne namawiają do rzucenia palenia, niestety papierosy wciąż mają rzeszę swoich zwolenników. Jeżeli nie pomagają przestrogi o raku płuc, może ten tekst przekona Cię do wypalenia ostatniej cygaretki ze względu na urodowe konsekwencje.

Tytoń i mieszanka substancji smolistych sprawia, że dochodzi do trwałych uszkodzeń włókien łącznych – między innymi elastyny i kolagenu. W efekcie skóra wiotczeje i zaczyna starzeć się w przerażającym tempie. Obliczono, że średnio życie palacza jest krótsze o 13 lat, a sam nałóg jest o wiele bardziej szkodliwy dla skóry niż promienie UV.

Oprócz tego osoba, która pali, zazwyczaj wygląda na wiele starszą niż jest w rzeczywistości.

Jak palenie wpływa na cerę?
Kondycja cery palacza pozostawia wiele do życzenia. Pojawiają się na niej liczne, często brunatno-żółte, nieestetyczne przebarwienia. Twarz z każdym dniem staje się coraz bardziej przesuszona i niedotleniona. Nikotyna utrudnia mikrokrążenie niezbędnych substancji, które odżywiają skórę od wewnątrz.

W efekcie naczynia krwionośne są obkurczone, dlatego cera jest pozbawiona blasku. Palacze mają także w skórze o wiele mniej witaminy A, która odpowiada za ochronę przed wolnymi rodnikami.

Można również zaobserwować gorsze gojenie się ran czy zwykłych wyprysków, a u osób młodych, które wcześnie sięgają po papierosa, może pojawić się nawet przewlekły trądzik.

Pielęgnacja skóry po rzuceniu palenia
Aby na dłużej cieszyć się pięknym wyglądem najlepiej od razu skończyć z nałogiem. Niestety, samo rzucenie palenia nie wystarczy.

Doprowadzenie cery do ładu i jej detox po tak ogromnej dawce substancji toksycznych, jakie dostawała na co dzień, nie będzie wcale łatwe. Cera po rzuceniu palenia jest zazwyczaj przesuszona, dlatego należy zadbać o nią nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy.

Idealnie do tego typu pielęgnacji sprawdzą się przeciwzmarszczkowe kremy z odżywczym kolagenem.

Jak palenie papierosów wpływa na cerę?

Poziom kolagenu i elastyny można uzupełnić od wewnątrz dzięki suplementom diety. Przy okazji poprawi się kondycja paznokci i włosów, które są równie zniszczone jak cera. Oczyszczanie skóry po rzuceniu palenia należy wykonywać z rozwagą.

Peelingi z drobinkami czyszczącymi powinny zastąpić kosmetyki enzymatyczne, aby dodatkowo nie podrażniać zniszczonej skóry. Warto również stosować delikatne toniki, witaminowe ampułki pod oczy oraz rewitalizujące maski, aby dodać skórze blasku, opóźnić proces starzenia i zaopatrzyć ją w odżywcze składniki.

Do demakijażu najlepiej używać dwufazowych płynów micelarnych lub kremowych mleczek.


Polecane produkty:


DETOX MAX


KOLAGEN W PROSZKU
KREM NA NOC

Palące pytania, czyli jak palenie wpływa na cerę (#zdziwiona?)

Jak palenie papierosów wpływa na cerę?

fot. Getty Images

Szczerze? Nie widziałam brzydkiej palaczki! Te które znam wyglądają świetnie. Dlaczego wiec uważa się, że palenie źle wpływa na urodę? I czy cera po rzuceniu palenia się rzeczywiście poprawia?

Wszystkie palaczki (co za okropne słowo), które znam wyglądają aż za dobrze. Nonszalanckie, wyluzowane, stylowe, szczupłe. Aż też chciałoby się tak! Fakt, że dziewczyny, które znam są raczej młode i nikotyna nie zdążyła jeszcze wyrządzić w ich organizmie widocznej szkody.

Bo prawda jest taka, że palenie papierosów w pierwszej kolejności jest wrogiem nie tyle urody co zdrowia. Mówi się, że w zasadzie potęguje wszystkie schorzenia które mamy i przyczynia się z wiekiem do niechlubnej większości z nich. Ale czy sprawia, że wyglądasz gorzej? Hmmm.

Niepotwierdzone. Zatem po kolei…  

Palenie a cera

Wpływ nikotyny na skórę nie jest aż tak znaczny jak nam się wydaje. Cera palacza? Dużo mówi się o tym, że osoby palące mają ziemistą cerę. Tylko co znaczy? W podręcznikach kosmetologii opisywana jest jako ziemista, woskowa, szara, pozbawiona blasku.

No dobrze, ale taką samą cerę zapewne ma niedospana młoda mama czy zestresowana maturzystka. Nikotyna teoretycznie przyspiesza krążenie, choć obwodowo jednak zwęża naczynia krwionośne, więc skóra osób palących rzadko jest przesadnie zaczerwieniona.

Pytanie czy dziewczyny z rumieniem nie zamieniłyby się na taką cerę. Za przykurzony, matowy odcień naskórka (tak też często określana jest skóra palacza) odpowiadają w większym stopniu substancje smoliste zawarte w papierosach. Mogą uszkadzać włókna skóry, ale to działanie kumulujące się z wiekiem.

Skóra palącej kobiety grubo po 40-stce może zacząć mieć ten niepokojący szarawy odcień.  

Jak zmienia się cera po rzuceniu palenia?

W perspektywie czasu zwiększa się mikrokrążenie i rozszerzają naczynia włosowate. Skóra zyskuje dzięki temu „żywszy” odcień. U osób ze skłonnością do rozszerzonych naczynek może dojść do utrwalenia rumieńca. Poprawa cery po rzuceniu palenia następuje mniej więcej po 6 tygodniach od porzucenia używki.

Problemy z cerą po rzuceniu palenia nie są specjalnym zagadnieniem – lekarze nie zauważają wśród pacjentek wysypu byłych palaczek. Generalnie do kanonu pielęgnacji cery w przypadku osób palących należą częstsze peelingi, kosmetyki z witaminą A (pomaga regenerować się skórze) i witaminą C (rozjaśnia ją). Palaczkom zaleca się też zabiegi i kosmetyki dotleniające.

Jak zadbać o cerę po rzuceniu palenia? Podobnie. Plus dużo nawilżania.

Czy palenie powoduje trądzik?

Palenie papierosów z pewnością potęguje stany zapalne w organizmie, a trądzik z kolei według nowych klasyfikacji jest chorobą zapalną całego organizmu (mówiąc w mega skrócie, to ze stanu zapalnego na poziomie komórkowym „wychodzi” wiadomość która kończy się daleko na skórze… pryszczem).

Poza tym palenie choć teoretycznie ma niwelować stres – raczej go nasila (a już zwłaszcza myśl, że skończyły się papierosy potrafi nałogowego palacza wygonić z łóżka o trzeciej nad ranem na stację benzynową po zapasy).

Także, choć nie badano tego dość dokładnie, lekarze raczej skłaniają się ku odpowiedzi, że jest to możliwe.  

Palenie, a włosy i paznokcie

Włosy palacza pachną, no powiedzmy to wprost, bardzo źle. I nawet nie zaraz po samym powrocie z dymka tylko po kilku godzinach – zwietrzała woń związków smolistych w połączeniu z kwasami tłuszczowymi na skórze głowy – zdecydowanie nie jest to najprzyjemniejszy zapach świata.

Ta sama zasada dotyczy długo noszonych ubrań. Stałaś kiedyś w autobusie obok palacza, który dawno nie prał swojej kurtki? Wiesz o co chodzi. Jeśli palisz naprawdę sporo, do tego w zamkniętych pomieszczeniach, a jeszcze jesteś blondynką Twoje włosy mogą przybrać też nieatrakcyjnie żółtawy odcień.

To wynik osiadania substancji smolistych w porowatych załamaniach włosa. Podobnie z paznokciami – dłonie palacza można rozpoznać po zżółkniętych paznokciach i opuszkach placów, w których trzyma papierosa. Choć wiadomo, ten trop może być mylny.

Zresztą my nikogo tu nie tropimy, a poza tym hybryda ukrywa ten problem.

20 maja w Polsce wszedł zakaz, który dotyczy palaczy. Znamy zamiennik papierosów mentolowych

 

Palenie a zmarszczki

Sama nikotyna, ani nawet substancje smoliste nie wpływają bezpośrednio na włókna skóry. Działają o wiele bardziej podstępnie. Powodują ekstremalny stres oksydacyjny, bo pod wypływem palenia zwiększa się w organizmie ilość wolnych rodników i to nie jest ok.

To one powodują choroby, ale też „przyłączają” się do zdrowych tkanek robiąc w nich mess. I tak właśnie mniej więcej wygląda to w przypadku białek podporowych na których tworzą się zmarszczki. Jeszcze innym rodzajem są tzw. zmarszczki palacza promieniste bruzdy wokół ust.

To rodzaj zmarszczek mimicznych, czyli utrwalanych od młodych lat załamań powstających gdy zaciskamy usta na papierosie i zaciągamy się nim. Tak „zagimnastykowana” skóra zaczyna już po 3-5 latach palenia utrwalać bruzdy.

Bardziej widać je u kobiet z cienką skórą niż u tych z tłustą (grubszy naskórek dłużej się broni). Zła wiadomość – po takich zmarszczkach można już zawsze rozpoznać byłą palaczkę. Nawet gdy rzucisz palenie demaskujące „słoneczko” wokół ust pozostanie.

Techniczny problem pojawia się kiedy chcesz umalować usta szminką – kontur ust jest tak „poszarpany”, że może wyglądać to karykaturalnie. Wtedy pozostaje błyszczyk.  

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Delirium?

Palenie a zęby (i okolice)

Ha, no i tu jest rzeczywiście problem.

Nie tylko z kolorem szkliwa – substancje smoliste szybko sprawiają, że zęby pokrywają się błękitnawo-sinym nalotem, zwłaszcza trudne do doszorowania przestrzenie między nimi, wiec zęby wyglądają „nieświeżo”.

Jeszcze gorzej jest z oddechem – przetrawiony oddech palacza to nie lada wyzwanie. A całowanie? Hmm… zapewne kiedy obie osoby palą, nie jest to dla nich aż takim problemem. Taką mam teorię.  

Jak nie przytyć po rzuceniu palenia?

Dziewczyny, które chcą rzucić palenie tego boją się najbardziej – że przytyją. Dlaczego uważamy, że papierosy odchudzają? Bo nikotyna zwiększa spoczynkową przemianę materii. Gdy palisz papierosy masz większe zapotrzebowanie na energię, niż gdy tego nie robisz. To w praktyce oznacza, że możesz jeść więcej i nie przytyć, a jedząc mało – szybko chudnąć.

Jest jeszcze inny ukryty mechanizm. Zapalenie papierosa podnosi poziom cukru we krwi. Głodny palacz odruchowo sięga po papierosa i chwilę później już nie czuje głodu. Ten mechanizm niestety zwiększa ryzyko „wyhodowania” sobie insulinooporności i w efekcie cukrzycy. To właśnie dzieje się gdy rzucasz palenie.

Przez pierwszych kilka dni towarzyszy Ci obniżony poziom cukru we krwi, który chcesz natychmiast zaspokoić sięgając po słodycze. Wiedząc o tym mechanizmie łatwiej zapanować nad tą chęcią i sięgnąć po coś zdrowego, np. orzechy (mało) lub sok warzywny. Gdy przestajemy palić w ciągu pierwszych kilku miesięcy tyjemy średnio o 1,5 kg (20 procent osób może dobić do ok.

10 kg), przemiana materii zwolni po ok. pół roku. W tym czasie gryzienie, chrupanie zdrowych przekąsek pomoże zwalczyć potrzebę uruchomienia mięśni twarzy. Poza tym ważne aby dobrze się wysypiać, suplementować witaminę D, ograniczać stres i starać się jeść świadomie. To powinno pomóc w utrzymaniu wagi z „ery palenia”.

I na koniec – niestety palenie w niektórych wypadkach jest ekstra i seksowne. Choćby wtedy gdy siedzimy na murku z nowo poznanym chłopakiem, a On częstuje nas papierosem. Albo wtedy gdy na studiach szybko łapiemy kontakt „na fajku” z tą „fajniejszą” grupą ludzi. Ale prawda jest też taka, że palenie to choroba oznaczona w międzynarodowej klasyfikacji numerem F.17.

Co oznacza „zaburzenia psychiczne i zaburzenia spowodowane paleniem tytoniu”. A to już ani seksowne, ani fajne nie jest.

Cera palacza – pielęgnacja i regeneracja | Blog Medestetis®️

Czy pani/pan pali papierosy? To jedno z podstawowych pytań podczas konsultacji przed zabiegiem.
Czasem jednak nie muszę go zadawać, bo odpowiedź jest wypisana na twarzy pacjenta lub pacjentki.

Negatywny wpływ nikotyny na skórę daje szereg tak charakterystycznych objawów, że doczekał się nawet własnej nazwy – twarz palacza.
Co zrobić, żeby poprawić kondycję skóry?
Przede wszystkim rzucić palenie! Bez tego nawet najlepsze zabiegi zadziałają tylko na chwilę, ale ich efekty mogą zmobilizować Cię, by raz na zawsze zerwać z uzależnieniem.

Papierosy, a cera

Dużo mówi się o negatywnym wpływie palenia papierosów na układ oddechowy, ale przecież skutki tego nałogu odczuwa całe ciało, bo toksyny z płuc trafiają do krwi i razem z nią są rozprowadzane po całym organizmie.

W dymie papierosowym zawarte są liczne substancje hydrofobowe, które z łatwością przenikają przez błony komórkowe i docierają do niemal wszystkich narządów.
A także wolne rodniki, które niszczą wszelkie komórki, z którymi się stykają, również komórki skóry.
Uszkadzają keratynocyty i fibroblasty, upośledzają syntezę kolagenu i elastyny.

Inaczej mówiąc, niszczą rusztowanie skóry i osłabiają jej naturalne procesy regeneracji.

W efekcie skóra robi się cieńsza, jakby zapadnięta, a wokół ust i nad górną wargą pojawiają się charakterystyczne tzw. zmarszczki palacza.

Zaburzenie równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami może uruchomić szereg stanów zapalnych w organizmie, które na skórze są widoczne gołym okiem w postaci trądziku palacza.

To nie koniec. Nikotyna powoduje również zaburzenia hormonalne m.in. zmniejszenie produkcji estrogenu, co jest dużym problem, szczególnie u kobiet, bo wywołuje u nich reakcje podobne do objawów menopauzy m.in. utratę jędrności skóry i jej silne przesuszenie.

U palaczy obkurczają się także naczynia krwionośne, przez co krew krąży wolniej, a skóra nie jest właściwie dotleniona.
To właśnie stąd jej specyficzny szary, ziemisty odcień.

Charakterystyczny wygląd mają także paznokcie palacza. Zawarte w dymie papierosowym substancje smoliste wnikają w płytkę i nadają jej nieestetyczny, żółtawy, a nawet pomarańczowy lub brązowy odcień. Jak widać, jeden papieros wywołuje katastroficzny efekt domina.
Czy można to wszystko odwrócić?

Krok 1: Rzuć palenie!

Badacze z amerykańskiego centrum badań o nazwie American Cancer Society dokładnie sprawdzili, co się dzieje po rzuceniu palenia z organizmem człowieka.
Okazało się, że poprawę można zaobserwować niemal natychmiast.

 • Po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa puls i ciśnienie krwi zaczynają się normować.
 • Po 8 godzinach stężenie tlenu we krwi wraca do normy i poprawia się krążenie.
 • Po pierwszej dobie z organizmu zostaje usunięty dwutlenek węgla i rozpoczyna się oczyszczanie płuc, a dzień później lepiej poczujesz smaki i zapachy.

Jednak na poprawę kondycji skóry trzeba poczekać minimum miesiąc. Najpierw zauważysz, że jest lepiej nawilżona i dotleniona, stopniowo będzie poprawiał się jej koloryt i wracał blask. Jeśli wytrwasz bez papierosa przez kolejne dziewięć miesięcy, skóra będzie wyglądała nawet o 10 lat młodziej.

To nie znaczy jednak, że wszystkie oznaki palenia znikną. Pewnych zmian nie da się cofnąć naturalnie.
Twarz palacza przed i po czyli przed rozpoczęciem palenia papierosów i po ich rzuceniu nigdy nie będzie wyglądać tak samo.

Bo cera zmienia się nie tylko pod wpływem nikotyny, ale także zachodzą w niej zwykłe procesy starzenia.
Wobec tego natura jest bezradna, ale nie medycyna estetyczna.

Jakie zabiegi skutecznie pomogą Ci zatrzeć ślady palenia?

Krok 2: Oczyszczanie i regeneracja

Nie ma takiej terapii, która zniwelowałyby wpływ codziennego palenia na skórę. U palaczy nawet najlepsze zabiegi odmładzające dają słabsze efekty. A wiele z nich jest zwyczajnie niewskazanych, bo nikotyna sprawia, że wszelkie rany na skórze goją się wolniej. Skóra palacza nie jest więc w stanie efektywnie zregenerować się po zabiegu.

Jeśli jednak rzuciłaś palenie, współczesna medycyna estetyczna ma wiele sposobów, by skutecznie wspomóc odbudowę skóry.
Od czego zacząć?

Swoim pacjentom na początek polecam Vitamin C Peel z marki Dermaquest, który skierowany jest do każdego rodzaju skóry. Fundamentem terapeutycznym całego zabiegu jest witamina C w postaci tetraizopalmitynianu askorbylu [4%], a także kwasu L-askorbinowego [15%] w połączeniu z kwasem ferulowym [1%].

Witamina C wykazuje samodzielne właściwości antyoksydacyjne.
Efektem zabiegu jest rozświetlenie skóry, wyrównanie kolorytu, poprawa tekstury skóry.

Zabieg trwa około 45 minut, bezpośrednio po nim twarz może być delikatnie zaczerwieniona, ale skóra nie powinna się łuszczyć.

Krok 3: Rewitalizacja skóry

Najpopularniejszym zabiegiem, który stymuluje naturalne procesy odbudowy i regeneracji skóry jest mezoterapia igłowa. Odpowiednio dobrany koktajl składników odżywczych i witamin zregeneruje i rozświetli suchą, ziemistą cerę.
Lekarz wprowadzi go bezpośrednio w głębokie warstw skóry za pomocą serii nakłuć.

Bez obaw, mezoterapia wykonywana jest cieniutką igłą, a ukłucia przypominają ukąszenie komara. Po zabiegu może wystąpić kilkudniowy obrzęk.
Czasami pojawiają się siniaki, których czas gojenia wynosi około 7 dni. Pełne efekty mezoterapii widoczne są po serii 3-6 zabiegów.

Odżywienie skóry twarzy następuje w wyniku uzupełnienia niedoborów witamin i minerałów.

Mezoterapia wspomaga mikrokrążenie i stymuluje komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych, dlatego zwiększa się napięcie skóry i pacjent odczuwa poprawę w jej elastyczności.

Zabieg wzmacnia naskórek, co redukuje zasinienia pod oczami. Skóra jest rozjaśniona i wyraźnie odmłodzona.

Można także wykonać zabieg osoczem bogatopłytkowym, znany także pod nazwą wampirzy lifting.

Uwalniane z płytek krwi czynniki wzrostu odpowiedzialne są za dzielenie oraz rozmnażanie komórek macierzystych, a te z kolei mają zdolność pobudzania tkanek do regeneracji, ale także same potrafią przekształcać się w nowe, zdrowe tkanki.

W skórze stymulują produkcję nowych komórek naskórka, pobudzają procesy odnowy, a także produkcję nowych włókien kolagenu i naczyń krwionośnych.

Totalna regeneracja i odbudowa, bez ryzyka alergii i nietolerancji ze strony organizmu, bo osocze to jeden z najbardziej naturalnych materiałów wykorzystywanych w medycynie estetycznej.

Zabieg rozpoczyna się pobraniem krwi pacjenta z żyły w zgięciu łokciowym.
Następnie specjalna wirówka do osocza, w której umieszcza się probówki z krwią, oddziela znajdujące się w niej erytrocyty i leukocyty od zawierającego płytki krwi osocza.

Wstrzykiwanie osocza w skórę wykonuje się za pomocą cieniutkich igieł punktowo jak albo liniowo wzdłuż zmarszczek.

Na pełne rezultaty trzeba poczekać, aż dojdzie do przebudowy włókien kolagenowych, czyli „rusztowania” skóry, a to może potrwać od trzech do sześciu tygodni.

Pacjentkom, które, delikatnie mówiąc, nie przepadają za igłami… polecam zabieg GeneO, który umożliwia dotlenienie skóry, złuszczenie martwego, zrogowaciałego naskórka, a jednocześnie ułatwia wchłanianie substancji rewitalizujących.
Zabieg przypomina nieco masaż, do którego wykorzystywana jest specjalna głowica.

Następnie na twarz nakładany jest żel o działaniu odmładzającym lub rozjaśniającym i odżywczym.
Zaaplikowany żel łączy się ze specjalnie opracowaną kapsułką na bazie wodorowęglanu sodu i kwasu cytrynowego, która wywołuje reakcję chemiczną nazywaną efektem Bohra, w wyniku której dochodzi do powstawania wielu pęcherzyków zawierających dwutlenek węgla.

Pękając na powierzchni skóry, dostarczają jej odpowiednie ilości tlenu.
Mikrogranulki wydostające się z kapsułki powodują natomiast natychmiastowe złuszczanie warstwy rogowej naskórka, a przy tym usuwają nagromadzone zanieczyszczenia.

Oczyszczony, dotleniony i złuszczony naskórek błyskawicznie wchłania substancje aktywne zawarte w zaaplikowanym żelu m.in. kwas azelainowy, kojowy i hialuronowego.
Po zabiegu skóra od razu wygląda młodo, świeżo i promiennie, a efekty utrzymują się przez około 3 miesiące.

Leia também:  Co To Jest Leczenie Kanałowe Zeba?

Krok 4: Wypełnienie zmarszczek

W przypadku głębokich zmarszczek wykonuję iniekcję toksyny botulinowej oraz wypełnianie i usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym.
W ten sposób zwalczam zarówno przyczynę jak i skutek.

Botoks rozluźnia mięśnie, dzięki czemu zmarszczki dalej się nie pogłębią, natomiast kwas hialuronowy wypełnia je, pozostawiając gładką i młodo wyglądającą skórę.
Oba zabiegi są szybkie, mało inwazyjne i praktycznie bezbolesne.

Bardzo wrażliwym pacjentkom nakładam na skórę krem znieczulający.
Efekty najlepiej widać po tygodniu, kiedy wypełniacz ułoży się w miejscu podania, a toksyna botulinowa skutecznie zablokuje przekaźnictwo pomiędzy komórkami nerwowymi a mięśniowymi.

Krok 5: Wzrost napięcia

Jeśli utrata napięcia i elastyczności skóry jest znaczna, wprowadzam do planu terapii zabiegi aparaturowe.
Ich możliwości są ogromne, a efekty naprawdę spektakularne.

W zależności od kondycji skóry, wrażliwości i preferencji pacjentki, wybieram jedną z poniższych opcji:

Dermapen 4.0 to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie do frakcyjnego mikronakłuwania skóry.
Specjalna głowica wykorzystując opatentowany system pulsujących igieł pobudza skórę do wykorzystania jej naturalnej zdolności regeneracyjnej.

Funkcja automatycznego nakłuwania sprawia, że składniki aktywne jeszcze lepiej przenikają w głąb skóry, zabieg jest skuteczniejszy, a w jego trakcie pacjent odczuwa znacznie mniejszy dyskomfort.

Efekt? Doskonale napięta, wyraźnie odmłodzona skóra. Najlepsze rezultaty daje seria 3-6 zabiegów wykonywanych co 2-4 tygodnie.

Zabieg Secret 2.0, czyli radiofrekwencja mikroigłowa podczas którego specjalna głowica jednocześnie nakłuwa skórę cieniutkimi igłami i emituje falę radiową, podgrzewającą tkankę wokół powierzchni igieł.

To pobudza skórę do odnowy i produkcji włókien kolagenu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut.

Tuż po nim skóra może być zaczerwieniona, ale zazwyczaj po upływie kilku godzin wraca do normy.

Odbudowa i produkcja nowych włókien kolagenowych wymaga czasu, dlatego efekty najlepiej widać po 4-6 tygodniach. Poprawa jest widoczna przez rok.

Z kolei Termolifting Nir, czyli Zaffiro to zabieg wykonywany głowicą, która emituje promieniowanie podczerwone IR o specjalnej długości fal.
Podgrzanie włókien kolagenowych powoduje ich natychmiastowe obkurczenie, a tym samym lepsze napięcie skóry, co widać bezpośrednio po zabiegu.

Kontrolowane podgrzanie skóry uruchamia także proces przebudowy jej rusztowania i powstawanie nowych włókien kolagenu tzw. neokolagenozę, która trwa od 1 do 6 miesięcy i to właśnie ten proces zapewnia naturalne efekty na lata. Aby nastąpiła widoczna i trwała poprawa zabieg najlepiej wykonać w serii 3-6 powtórzeń.

Moim faworytem w zwalczaniu śladów palenia i upływającego czasu jest także Ultraskin II Absolute, czyli lifting Hifu , jedna z najnowszych i najsilniejszych technologii, która zapewnia mocne napięcie skóry  bez naruszenia jej ciągłości.
Głowica urządzenia emituje skoncentrowane fale ultradźwiękowe (HIFU).

Precyzyjne skupienie fali o wysokiej energii na małym obszarze długotrwale pobudza procesy regeneracyjne w skórze, a ich efekty utrzymują się nawet przez 5 lat!

Aby zabiegi medycyny estetycznej zaczadziały w pełni, a rezultaty ich działania utrzymały się jak najdłużej, kluczowe jest wytrwanie w postanowieniu, czyli zero papierosów.
W tej kwestii nie ma dróg na skróty, a pierwszy krok do nowego, zdrowszego życia i pięknej skóry musisz wykonać sama.

Jeśli sobie nie radzisz, skorzystaj ze wsparcia osób, które już mają ten etap życia za sobą (nikt nie zrozumie Cię tak jak one) lub psychologa.
Lekarz może zaproponować także wsparcie farmakologiczne.

Warto z tego skorzystać – bez obaw żaden lek nie ma tylu efektów ubocznych, co palenie papierosów. Jest też wiele niekonwencjonalnych sposobów leczenia nikotynizmu, jak akupunktura, akupresura, biorezonans, hipnoza czy homeopatia. Nie jest ważny sposób, liczy się przede wszystkim efekt. Pięknie to ujęła Agnieszka Osiecka: wracaj w deszcz, proszki bierz, tylko nie pal!

Palenie papierosów a uroda – czy nikotyna niszczy cerę?

Dym papierosowy zawiera około czterech tysięcy szkodliwych substancji, w tym 60 rakotwórczych. Palenie papierosów nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie, niszczy także urodę.

Brzydka cera nie jest jedynym związanym z wyglądem skutkiem uzależnienia od nikotyny. Równie często mówi się o problemach z kondycją włosów i paznokci. Poznaj wpływ nikotyny i innych substancji zawartych w papierosach na urodę.

Sprawdź, jak wygląda twarz palacza i czy cera po rzuceniu palenia może się diametralnie zmienić.

Skóra palacza – o wiele szybsze starzenie się

Proces starzenia u osób palących papierosy przebiega szybciej niż u niepalących. Jak pokazują badania, skóra czterdziestolatków palących od wielu lat biologicznie jest niemal taka sama jak siedemdziesięciolatków, którzy nie palą i nigdy tego nie robili.

Inne dane wskazują na to, że palenie przyspiesza fizjologiczne starzenie skóry o 10 lat. Tyle w kwestiach stricte biologicznych. Warto również spojrzeć na twarz palacza, która wizualnie wydaje się mniej więcej dwa lata starsza od twarzy osoby niepalącej.

Co więcej, palacze i palaczki powinni liczyć się z tym, że są niemal pięć razy bardziej narażeni na wystąpienie przedwczesnych zmarszczek niż niepalący.

Jeżeli skóra palacza jest wystawiona na dodatkową ekspozycję promieniowania nadfioletowego (na przykład od słońca lub solarium), prawdopodobieństwo wcześniejszego starzenia się jest dwanaście razy większe niż w przypadku osoby bez nałogu palenia papierosów.

Twarz palacza przed i po – jak wygląda?

Palenie szkodzi. Widać to już na pierwszy rzut oka, gdy spojrzymy na nałogowego palacza.

Palaczka, która nie zdołała pozbyć się tak zwanej twarzy nikotynowej, a mogła zrobić to jedynie w wyniku rezygnacji z palenia, musi liczyć się z mniej atrakcyjnym wyglądem niż u swoich niepalących koleżanek. Naukowiec D.

Model posłużył się określeniem „twarz palacza”, by opisać cechy twarzy charakterystyczne dla osób nadużywających nikotyny. Jak wygląda tytoniowa twarz?

Cechy twarzy palacza / twarzy nikotynowej to:

 • skóra zabarwiona na szaro,
 • liczne przebarwienia,
 • pionowe zmarszczki wokół ust,
 • zmarszczki wokół oczu.

Badacze, wyznaczając charakterystyczne cechy twarzy palacza, skupili się między innymi na analizie bliźniaczek, z których jedna paliła wiele lat, a druga nie paliła wcale.

Twarz siostry niepalącej wyglądała zdecydowanie młodziej.

Papierosy a trądzik – czy papierosy nasilają jego obecność?

Jak można przeczytać w czasopiśmie „Przegląd Dermatologiczny”, redagowanym przez specjalistów w tej dziedzinie, mimo że dotąd jednoznacznie nie potwierdzono, że papierosy nasilają trądzik, to wiele palaczek wskazywało na takie objawy jak przebarwienia oraz łuszcząca się skóra na twarzy. Konflikt na linii papierosy–cera pokazuje, że jeśli chcemy pięknie wyglądać, nie warto sięgać po nikotynę. Paląca dziewczyna czy chłopak będący palaczem są także mniej atrakcyjnymi potencjalnymi partnerami do związku. Moda na palenie dawno już się skończyła.

Rzucenie palenia a cera

Zastanawiasz się, jak zmienia się twarz palacza po rezygnacji z palenia? Efekty rzucenia palenia nie są widoczne natychmiast. Z dnia na dzień obserwowana jest jednak poprawa cery.

Po mniej więcej miesiącu od odstawienia papierosów Twoja skóra powinna być już bardziej nawilżona i jędrna. Jeśli więc zastanawiasz się, czy skóra po rzuceniu palenia będzie zdrowsza, mamy dobrą wiadomość – tak, jak najbardziej.

Cera po rzuceniu palenia papierosów będzie wyglądać lepiej. Dopóki jednak palisz, musisz liczyć się ze słabą kondycją skóry.

W niektórych przypadkach nawet intensywne zabiegi odmładzające nie będą w stanie naprawić tego, co zepsuł nałóg.

Co więcej, bardzo często nadużywanie nikotyny jest wręcz przeciwwskazaniem do tego, by skorzystać z możliwości medycyny estetycznej, ponieważ rany palaczki gorzej się goją.

Problemy z cerą po rzuceniu palenia występują bardzo rzadko. Czasem jednak gorsza cera może pojawić się jako chwilowy efekt odzyskiwania równowagi w skórze. Zasadniczo jednak Twoja skóra ulegnie diametralnej poprawie, Twoje zęby staną się bielsze, zniknie również nieprzyjemny zapach z ust. Po upływie około 9 tygodni płuca będą lepiej funkcjonować.

Wpływ palenia na włosy i paznokcie

Niszczący wpływ nikotyny objawia się nie tylko poprzez źle wyglądającą skórę, ale również poprzez słabsze i mniej atrakcyjne włosy i paznokcie.

Przedwczesne siwienie, wypadanie włosów oraz ich matowy wygląd – to konsekwencje palenia papierosów. Dym papierosowy prowadzi do zaburzeń mikrokrążenia, zachwiania równowagi w cyklu wzrostu włosa, a nawet uszkodzenia DNA w mieszkach.

Włosy po rzuceniu palenia mogą odzyskać swój dawny blask.

Natomiast paznokcie palacza odznaczają się brzydkim, żółtawym odcieniem. Kolor ten jest wywołany przez substancje smoliste wnikające bezpośrednio pod płytkę paznokcia.

Paznokcie wracają do swojego pierwotnego stanu dopiero po kilku tygodniach od zerwania z nałogiem – gdy całkowicie odrosną. Jeżeli zależy Ci na tym, by odzyskać urodę odebraną przez papierosy, koniecznie sięgnij po Recigar – preparat, który pomoże Ci w nierównej walce z nikotyną.

Dzięki niemu chęć na papierosa zniknie, a cera, włosy i paznokcie nabiorą dawnego blasku. Przywróć im zdrowy wygląd.

Bibliografia:

 • A. Budzianowska, Ochrona przed dymem tytoniowym – preparaty kosmetyczne z glonów, „Farmacja Współczesna” 2013, 6, 1-4, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201303_Farmacja_005.pdf.
 • J. Sałata-Nowak, I. Flisiak, B. Chodynicka, Wpływ dymu tytoniowego na skórę, „Przegląd Dermatologiczny” 2010, 97, 342-348.
 • E. Banasiak, Zasady pielęgnacji skóry osób narażonych na nikotynę, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, 3, 243-250, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.3-3.pdf.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*