Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Gorączka, dreszcze, ból całego ciała i kaszel. Wszystkie objawy wydają się takie same zarówno dla przeziębienia, jak i grypy. Jak rozróżnić te dwie choroby Oto informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć objawy zarówno przeziębienia, jak i grypy oraz dobrać prawidłowy sposób leczenia.

Grypa jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa grypy. Trzy z czterech rodzajów wirusów grypy atakują ludzi: typ A, typ B i typ C. Na obecną chwilę wiadomo, że typ D nie infekuje ludzi, ale uważa się, że może być do tego zdolny.

Zazwyczaj wirus rozprzestrzenia się w powietrzu wraz z kaszlem lub kichaniem. Uważa się, że dzieje się to głównie na stosunkowo krótkie odległości. Można go również rozprzestrzeniać, dotykając powierzchni skażonych wirusem, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust.

Dana osoba może być źródłem zakażenia dla innych zarówno przed, jak i w czasie, gdy wykazuje objawy. Zakażenie można potwierdzić, badając gardło, plwocinę lub nos pod kątem obecności wirus. Dostępnych jest wiele szybkich testów.

Jednak ludzie mogą nadal mieć infekcję, nawet jeśli wyniki są negatywne.

Grypa sezonowa jest najczęściej wywoływana przez wirusy grypy typu A lub B. Epidemie sezonowe występują głównie zimą, od października do marca na półkuli północnej i od kwietnia do września na półkuli południowej.

W krajach tropikalnych i subtropikalnych sezonowa grypa może występować przez cały rok. Najlepszym sposobem uniknięcia grypy jest otrzymywanie szczepionki przeciw grypie każdego roku. Wirusy grypy stale ewoluują, a dwa razy w roku WHO wydaje zalecenia dotyczące aktualizacji składu szczepionek.

WHO zaleca coroczne szczepienia dla grup wysokiego ryzyka, w tym pracowników służby zdrowia.

Ludzie powinni zostać zaszczepieni tuż przed rozpoczęciem sezonu grypowego, aby uzyskać jak najskuteczniejsze ubezpieczenie, chociaż szczepienie w dowolnym momencie sezonu grypowego może nadal zapobiegać zakażeniom grypowym. Osoby najbardziej narażone na ciężką sezonową grypę to:

 • kobiety w ciąży na każdym etapie
 • dzieci poniżej 5 lat
 • osoby powyżej 65 roku życia
 • osoby z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak HIV / AIDS, astma, choroby serca i płuc oraz cukrzyca
 • osoby o podwyższonym ryzyku narażenia na grypę, w tym pracowników służby zdrowia.

Co wywołuje przeziębienie?

Przeziębienie jest wirusową chorobą zakaźną górnych dróg oddechowych, która atakuje przede wszystkim nos. Według American Lung Association ponad 200 różnych wirusów może powodować przeziębienie.

Chociaż można przeziębić się o każdej porze roku, wzrost zachorowań odnotowuje się w miesiącach zimowych. Wynika to z faktu, że większość wirusów wywołujących przeziębienie rozwija się w niskiej wilgotności.

Przeziębienia rozprzestrzeniają się, gdy ktoś, kto jest chory, kicha lub kaszle, wysyłając wypełnione wirusem kropelki latające w powietrzu.

Podobnie jak w przypadku grypy można zachorować, jeśli dotkniemy powierzchni (takiej jak blat lub klamka), którą niedawno dotknęła zarażona osoba, a następnie dotkniemy nosa, ust lub oczu.

Ludzi najbardziej zarażają w ciągu pierwszych dwóch do czterech dni po ekspozycji na wirusa.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia – grypa a przeziębienie różnice

Grypa i przeziębienie są chorobami układu oddechowego, ale są wywoływane przez różne wirusy. Ponieważ te dwa rodzaje chorób mają podobne objawy, określenie różnicy między nimi na podstawie tylko tego kryterium może być trudne. Ogólnie grypa jest gorsza niż przeziębienie, a objawy są bardziej nasilone. Przeziębienia są zwykle łagodniejsze niż grypa.

Ludzie z przeziębieniem częściej mają katar lub zatkany nos. Przeziębienia zazwyczaj nie powodują poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc, infekcje bakteryjne lub hospitalizacje. Grypa może mieć bardzo poważne powikłania.

Tak naprawdę tylko specjalne testy, które zwykle muszą być wykonane w ciągu pierwszych kilku dni choroby, mogą stwierdzić, czy dana osoba ma grypę.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Objawy grypy mogą obejmować gorączkę lub uczucie gorączki/dreszcze, kaszel, ból gardła, katar lub zatkany nos, bóle mięśni lub ciała, bóle głowy i zmęczenie. 

Jeśli masz przeziębienie, prawdopodobnie będziesz mieć takie objawy:

 • katar lub zatkany nos
 • ból gardła
 • kichanie
 • kaszel
 • ból głowy lub bóle ciała
 • łagodne zmęczenie

Natomiast objawy grypy mogą obejmować:

 • suchy kaszel
 • umiarkowana do wysokiej gorączkę, chociaż nie u każdego z grypą wystąpi gorączka
 • ból gardła
 • dreszcze
 • silne bóle mięśni lub ciała
 • ból głowy
 • zatkany nos i katar
 • silne zmęczenie, które może trwać do dwóch tygodni
 • nudności i wymioty, a także biegunkę (najczęściej u dzieci)

Objawy przeziębienia zwykle utrzymują się przez około tydzień. Przez pierwsze trzy dni człowiek z przeziębieniem zaraża. Oznacza to, że może przekazać wirusa innym. Dlatego w tym okresie najlepiej zostać w domu i nie narażać innych.

Jeśli objawy przeziębienia nie ustępują po tygodniu, może to oznaczać infekcję bakteryjną, co z kolei wiąże się z koniecznością przyjęcia antybiotyk. Przeziębienia następują stopniowo przez kilka dni i często są łagodniejsze niż grypa. Zwykle poprawiają się w ciągu 7 do 10 dni, chociaż objawy mogą trwać do 2 tygodni.

Czasami można pomylić objawy przeziębienia z alergicznym nieżytem nosa (katar sienny) lub infekcją zatok. Jeśli objawy przeziębienia zaczynają się szybko i ustępują po tygodniu, zwykle jest to przeziębienie, a nie alergia.

Jeśli objawy przeziębienia nie ustępują po tygodniu, skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy masz alergię lub zapalenie zatok. Objawy grypy pojawiają się szybko i mogą być ciężkie. Zwykle trwają od 1 do 2 tygodni.

Mogą mieć charakter od łagodnego do ciężkich, a nawet skończyć się śmiercią. Najczęstsze objawy to: wysoka gorączka, katar, ból gardła, ból mięśni i stawów, ból głowy, kaszel i uczucie zmęczenia.

Objawy te zwykle zaczynają się dwa dni po ekspozycji na wirusa, a większość z nich trwa krócej niż tydzień. Kaszel może jednak trwać dłużej niż dwa tygodnie. U dzieci może wystąpić biegunka i wymioty, ale nie są one częste u dorosłych.

Biegunka i wymioty występują częściej w zapaleniu żołądka i jelit, które jest niepowiązaną chorobą i czasami niedokładnie nazywane „grypą żołądkową” lub „grypą 24-godzinną”.

Większość objawów grypy stopniowo ustępuje w ciągu dwóch do pięciu dni, ale nierzadko odczuwa się zmęczenie przez tydzień lub dłużej. Częstym powikłaniem grypy jest zapalenie płuc, szczególnie u osób młodych, starszych lub osób z problemami płuc lub serca.

Aby zrozumieć poszczególne objawy należy posługiwać się następującym schematem:

 • gorączka: gorączka trwająca dłużej niż trzy dni może być oznaką innej infekcji bakteryjnej, którą należy leczyć.
 • Ból przy przełykaniu: ból gardła spowodowany przeziębieniem lub grypą może powodować łagodny dyskomfort, silny ból może oznaczać duszność gardła, co wymaga leczenia przez lekarza
 • Utrzymujący się kaszel: gdy kaszel nie ustępuje po dwóch lub trzech tygodniach, może to być zapalenie oskrzeli, które może wymagać antybiotyku. Kroplówka poporodowa lub zapalenie zatok może również powodować uporczywy kaszel. Ponadto astma jest kolejną przyczyną uporczywego kaszlu.
 • Przekrwienie nosa i ból głowy: przeziębienia i alergie powodują przekrwienie i zablokowanie kanałów zatokowych, mogą prowadzić do infekcji zatok (zapalenie zatok). Jeśli masz ból wokół oczu i twarzy z gęstą wydzieliną z nosa po tygodniu, możesz mieć infekcję bakteryjną i być może potrzebujesz antybiotyku. Jednak większość infekcji zatok nie potrzebuje antybiotyku.

Konsultacja w lekarzem jest wymagana jeśli pojawi się zaostrzenie jakiegokolwiek objawy, wystąpią inne symptomy choroby lub domowe sposoby (np. czosnek) nie przyniosą ukojenia. W ciężkich przypadkach prawdopodobnie nie obejdzie się bez leczenia szpitalnego.

Piśmiennictwo:

Moriyama M, Hugentobler WJ, Iwasaki A. Seasonality of Respiratory Viral Infections. Annu Rev Virol. 2020 Mar 20

Przeziębienie, grypa czy koronawirus? Jak odróżnić objawy?

Wraz z nadchodzącą jesienią nadejdzie kolejny sezon grypowy. Przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, mniejsza ekspozycja na słońce, wyziębienie organizmu oraz sezonowa aktywność niektórych patogenów sprzyjać też będzie chorobie przeziębieniowej.

Jednakże w tym roku przyjdzie się nam zmierzyć z dodatkowym zagrożeniem, jakim jest COVID-19.

Jak ocenić, czy dotknęła Cię grypa czy koronawirus, wywołujący COVID-19? Jak odróżnić przeziębienie od koronawirusa SARS- CoV-2? Niestety, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, bowiem objawy tych chorób mogą być do siebie bardzo zbliżone.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie, a bardziej fachowo choroba przeziębieniowa lub wirusowe zapalenie nosogardła, związane jest z infekcją wirusową, za którą może odpowiadać ogromna ilość różnych wirusów.

Szacuje się, że w niemal połowie przypadków przyczyną jest zakażenie rynowirusem, w pozostałych są to: koronawirusy, adenowirusy, enterowirusy i inne.

Główną drogą przenoszenia jest droga kropelkowa, ale w zależności od rodzaju patogenu można zarazić się także poprzez bezpośredni kontakt czy drogę pokarmową. W przeciwieństwie do grypy, tu choroba zaczyna się zazwyczaj łagodnie.

Częstymi objawami są ogólne rozbicie, bóle głowy i mięśni, zapalenie gardła i kaszel. Katar początkowo wodnisty i spływający do gardła, później może być gęsty, zatykać nos i zaburzać zmysł węchu. Gorączka może się pojawić, ale najczęściej nie jest wysoka.

Niektóre wirusy mogą też powodować wysypkę czy zapalenie spojówek. Choroba przeziębieniowa ma najczęściej łagodny przebieg ze szczytowym nasileniem objawów w 2-3 dniu.

Leia também:  Grzybica po antybiotyku – jak leczyć grzybicę po antybiotykach?

Niepowikłana, ustępuje samoistnie do 7-10 dni (choć warto wiedzieć, że kaszel poinfekcyjny trwa czasem nawet kilka tygodni).

Czym jest grypa sezonowa?

Sezon grypy przypada w Polsce na okres od października do kwietnia. Czynnikiem etiologicznym jest wirus grypy typu A lub w niewielkim stopniu typu B. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową, rzadziej poprzez skażone dłonie czy przedmioty.

Podstawowe czynniki ryzyka to bezpośredni kontakt z chorym oraz dłuższe przebywanie w odległości poniżej 1,5 metra od osoby chorej na grypę. Spędzanie czasu w dużych ludzkich skupiskach i brak dostatecznej dbałości o higienę rąk sprzyjają zachorowaniu.

Objawy grypy pojawiają się nagle. Występuje gorączka i dreszcze, osłabienie i wzmożona męczliwość, bóle głowy, bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie. Po kilku dniach dochodzi do nich zwykle suchy i uciążliwy kaszel, ból gardła i katar.

Grypa charakteryzuje się zwykle cięższym obrazem klinicznym niż przeziębienie, choć w przypadku braku powikłań ustępuje w ciągu tygodnia (złe samopoczucie i kaszel mogą utrzymywać się dłużej). Warto jednak pamiętać, że grypa jest niebezpieczną chorobą, a do pogorszenia stanu chorego może dojść bardzo szybko.

Ciężki przebieg choroby (występowanie duszności, objawów neurologicznych, dużego odwodnienia czy wtórnych powikłań np. zapalenia mięśnia sercowego) nierzadko wymaga intensywnego leczenia w szpitalu.

Czym jest COVID-19?

COVID-19 to choroba wywoływana przez nieznanego dotąd koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwsze przypadki odnotowano pod koniec ubiegłego roku, stąd wiele kwestii nadal pozostaje niejasnych i niepewnych.

Za najczęstsze objawy COVID-19 uważa się gorączkę, suchy kaszel i ogólne zmęczenie.

Choroba może manifestować się także utratą węchu oraz smaku, bólami mięśni i głowy, dusznością i trudnościami w oddychaniu, bólem gardła, nieżytem nosa, biegunką, zapaleniem spojówek czy wysypką.

Choroba przenosi się drogą kropelkową oraz poprzez skażone dłonie i przedmioty. Z dotychczasowej wiedzy na temat COVID-19, wynika, że większość osób (około 80%) przechodzi infekcję w sposób łagodny lub umiarkowany i nie wymaga hospitalizacji. Niestety, pozostałe 20% może rozwinąć poważne problemy z oddychaniem prowadzące nawet do niewydolności oddechowej.

Koronawirus a grypa – objawy mogą być podobne

Grypa czy koronawirus SARS-CoV-2? Przeziębienie czy koronawirus SARS-CoV-2? Takie pytania zada sobie wiele osób podczas nadchodzących miesięcy.

Niestety, nie ma na nie prostej i oczywistej odpowiedzi. Jak sam widzisz, w przebiegu COVID-19 mogą występować objawy podobne do grypy lub przeziębienia.

Zatem jak odróżnić grypę od koronawirusa SARS-CoV-2, a raczej choroby, którą powoduje, czyli COVID-19?

Czy jest na to sposób? Na podstawie samych objawów może być to naprawdę trudne. Istnieje jednak możliwość wykonania badań laboratoryjnych. Najdokładniejszą metodą potwierdzenia grypy jest wykrycie materiału genetycznego wirusa, RNA metodą real time RT-PCR (ang.

real time Reverse Transcription-PCR), choć czasem korzysta się z szybszych i tańszych metod, np. szybkich testów diagnostycznych wykrywających antygen wirusa. Cechują się one jednak mniejszą czułością. Metoda real time RT-PCR jest także jedynym sposobem potwierdzenia infekcji SARS-CoV-2.

Materiał do badania stanowią najczęściej wymazy z nosogardzieli, rzadziej próbki pobrane z dolnych dróg oddechowych czy plwocina.

Alternatywne metody (np. badania serologiczne) również mogą być przydatne w niektórych sytuacjach, ale poza tzw.

testami antygenowymi, wskazują raczej na infekcję przebytą w przeszłości. Warto wiedzieć, że jedno zakażenie nie wyklucza drugiego.

Koinfekcje mogą się zdarzyć, wobec czego dodatni test na grypę niestety nie daje pewności o braku infekcji koronawirusem.

Przeziębienie, grypa czy koronawirus?

Jak widzisz, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Objawy wszystkich tych chorób mogą być podobne. Co więcej, każda z nich może przebiegać nieco mniej typowo (np. w przebiegu grypy mogą pojawić się nudności, wymioty czy biegunka), co jeszcze bardziej utrudni ocenę sytuacji. Zwróć także uwagę, że zarówno zakażenia wirusem grypy, jak i SARS-CoV-2 mogą być zupełnie bezobjawowe.

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się telefonicznie ze swoim lekarzem, który być może zaprosi Cię na osobistą wizytę lub zleci wykonanie testów w kierunku COVID-19 czy też grypy. Takie badania możesz wykonać w Diagnostyce.

Informacje o rodzajach testów w kierunku koronawirusa w ofercie Diagnostyki znajdziesz tutaj.

Bibliografia:

 • Interna Szczeklika – P. Gajewski, A. Szczeklik
 • WHO
 • gov.pl

Grypa a przeziębienie – jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Wiele osób zastanawia się, czy grypa to choroba wirusowa, czy bakteryjna. Tymczasem zarówno przeziębienie, jak i grypa stanowią choroby wirusowe. Schorzenia charakteryzują się podobnymi objawami, co utrudnia rozpoznanie i postawienie diagnozy.

Z tego powodu, niezwykle ważna jest umiejętność rozróżnienia błahej infekcji – przeziębienia od grypy, która nieleczona bądź leczona nieodpowiednio może skutkować wystąpieniem groźnych powikłań. Nie ma testu, który jednoznacznie wskazywałby czy doszło do przeziębienia, czy infekcji grypowej.

Czym zatem różni się grypa od przeziębienia? Jak zdiagnozować, kiedy dolegliwości są typowe dla grypy, a kiedy dla przeziębienia?

Objawy grypy i przeziębienia, które pomogą je rozróżnić

• Bóle mięśni i stawów oraz towarzyszące im osłabienie

Typowym objawem w przebiegu grypy są silne bóle mięśniowo-krzyżowe, którym towarzyszy osłabienie mięśni (tzw. astenia). Chorzy bardzo często uskarżają się na „łamanie w kościach” oraz „ból całego ciała”, w niektórych przypadkach ból jest tak silny, że uniemożliwia się położenie się do łóżka.

Co ważne, w trakcie grypy pojawia się również dosyć silne osłabienie i ogólna apatia, która wpływa na codzienne funkcjonowanie, uniemożliwiając wykonywanie czynności. Należy podkreślić, że powyższe objawy utrzymują się przez cały czas trwania choroby.

W przypadku przeziębienia również występują bóle mięśniowo-stawowe, ale mają one znacznie mniejsze nasilenie. Dolegliwości te nie obejmują całego ciała i nie wpływają na codzienne funkcjonowanie, gdyż nie są tak uciążliwe.

Warto wskazać, że bóle mięśniowo-stawowe ustępują zazwyczaj po kilku dniach i zdecydowanie nie utrzymują się przez cały czas trwania przeziębienia.

• Gorączka

Grypie towarzyszy gorączka, jest to jej charakterystyczny objaw. Co ważne, podczas choroby występuje bardzo wysoka gorączka, która oscyluje w granicach 38-41 stopni Celsjusza (typowa jest temperatura wynosząca 39 stopni Celsjusza). Wysokiej gorączce towarzyszą dreszcze ciała oraz obfite poty.

Co ważne, najwyższa gorączka pojawia się zwykle po 24 h od wystąpienia pierwszych objawów choroby i utrzymuje się przez okres od 2 do 4 dni. W przebiegu przeziębienia podwyższona temperatura ciała może, ale nie musi się pojawić.

Jeżeli występuje, to zazwyczaj jest to stan podgorączkowy, wówczas temperatura ciała oscyluje w granicach 37-37,7 stopni Celsjusza.

• Bóle głowy

Bóle głowy to objaw typowy zarówno dla przeziębienia, jak i grypy. Niemniej jednak, dolegliwości bólowe różnią się stopniem nasilenia. W przypadku przeziębienia charakterystyczne są słabe bóle, które zlokalizowane są w jednym miejscu.

Co ważne, dolegliwości ustępują po zażyciu leku przeciwbólowego. Natomiast w przebiegu grypy pojawia się silny, rozlany ból, który obejmuje niemal całą głowę.

Dolegliwości bólowe głowy są w tym przypadku trudne do wyeliminowania, nawet po zastosowaniu silniejszych leków przeciwbólowych.

• Katar

Katar to typowy objaw dla przeziębienia, natomiast jest mniej charakterystyczny dla grypy. W przypadku przeziębienia katar zazwyczaj jest wodnisty i bardzo uporczywy, z czasem zaś przechodzi w śluzowy. U niektórych osób może powodować uczucie niedrożności nosa.

• Kaszel

Kaszel to charakterystyczny objaw grypy. Zazwyczaj chorobie towarzyszy silny, męczący, suchy i napadowy kaszel. Należy wskazać, że w późniejszej fazie grypy, kaszel może zmienić się w wilgotny, któremu towarzyszy odkrztuszanie śluzowej wydzieliny.

Warto również wskazać, że typowym, charakterystycznym dla grypy objawem jest zapalenie spojówek, które rzadko pojawia się przy przeziębieniu. W przebiegu grypy pojawia się swędzenie, łzawienie oczu oraz ból gałek ocznych. Niekiedy objawom tym towarzyszy światłowstręt.

Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na krwawienie z nosa, które w przypadku grypy występuje stosunkowo często, natomiast podczas infekcji górnych dróg oddechowych pojawia się niezwykle rzadko.

Ponadto, na początku przeziębienie rozwija się zwykle wolno – stopniowo pojawiają się kolejne objawy, z kolei grypa ma szybki, dokuczliwy początek choroby.

Cechą, która pozwala rozróżnić przeziębienie od grypy, jest czas trwania. Grypa bowiem trwa znacznie dłużej aniżeli przeziębienie. Jej objawy mogą utrzymywać się przez długi czas, nawet kilka tygodni.

Niemniej jednak, należy wskazać, że objawy grypy utrzymują się zazwyczaj przez około 2 tygodnie, co nie oznacza, że choroba nie może trwać dłużej. W przypadku przeziębienia zaś objawy mijają zwykle po kilku dniach.

Leia também:  Hatch 2019 em Pernambuco Não blindado

Warto podkreślić, że w tym przypadku nie utrzymują się dłużej niż tydzień od wystąpienia symptomów.

Grypa a przeziębienie – różnice

Mimo że przeziębieniu nierzadko towarzyszą podobne objawy, jak w przebiegu grypy, nie powoduje ono poważnych powikłań. Inaczej natomiast jest w przypadku grypy. Nierozpoznana bądź niewyleczona grypa bowiem może skutkować pojawieniem się groźnych powikłań.

Najczęstszymi powikłaniami, które mogą pojawić się w wyniku choroby, jest zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie zatok, zapalenie mięśnia sercowego, a niekiedy napady drgawek. Należy podkreślić, że nie sama infekcja grypowa, ale w gruncie rzeczy to właśnie powikłania są groźne dla człowieka.

Z tego powodu niezwykle ważna jest umiejętność rozróżnienia grypy od przeziębienia, gdyż umożliwia to wdrożenie odpowiedniego leczenia, co pozwala zapobiec wystąpieniu poważnych następstw choroby.

Grypa, przeziębienie, koronawirus – jak odróżnić, po jakie leki sięgnąć?

 • Bez recepty
 • Kosmetyki i dermokosmetyki
 • Mama, ciąża, dziecko
 • Sprzęt i wyroby medyczne
 • Żywienie medyczne

żywienie specjalistyczne, makijaż, rzuć palenie, siwienie włosów, pharmaceris f, łupież, drinki odżywcze, pharmaceris h, ochrona przed słońcem, pharmaceris a, pharmaceris e, driniki odżywcze, resource, fluidy intensywnie kryjące, witaminy, wypadanie włosów, zestawy

rzucanie palenia, ranking, przeciw owadom, grypa, zakażenie układu moczowego, na alergię, emolienty, mleka modyfikowane, witaminy na odporność, hemoroidy, leki na niestrawność, kosmetyki do opalania i po opalaniu, preparaty na włosy, środki na potencję, ból stawów, koronawirus

COVID-19, grypa i przeziębienie to choroby wywoływane przez różne typy wirusów. Mogą jednak przebiegać podobnie. Jak więc je odróżnić? Jakie leki stosować w przypadku zakażenia koronawirusem, a jakie preparaty są skuteczne na grypę? 

Koronawirus – objawy, okres inkubacji wirusa i inne ważne informacje

COVID-19 to choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Nazwa COVID-19 została wprowadzona przez Światową Organizację Zdrowia – COronaVIrus Disease. 2019 oznacza rok pojawienia się tego wirusa.

Choć stopniowo coraz lepiej go poznajemy, wciąż pozostaje wiele niewiadomych. Jakie objawy są charakterystyczne dla COVID-19? Najczęstsze z nich to:

 • gorączka
 • suchy kaszel
 • zmęczenie.

Dość charakterystycznym symptomem, którego doświadcza wielu chorych jest utrata lub zaburzenia węchu i smaku. Może pojawić się też ból głowy, mięśni, katar lub biegunka. Część pacjentów doświadcza również duszności i uczucia ucisku w klatce piersiowej. Mniej specyficznym objawem zarażenia koronawirusem są zmiany skórne o różnym charakterze. U dzieci może też wystąpić biegunka. 

Koronawirus bez gorączki? 

Tak, jest to możliwe. Choć gorączka jest jednym z najczęstszych objawów COVID-19, może się zdarzyć, że pojawią się inne objawy, bez podwyższonej temperatury ciała. Szacuje się, że u 80% chorych COVID-19 przebiega łagodnie i nie wymaga hospitalizacji. U 15% pacjentów choroba ma poważny przebieg, a u pozostałych 5% bardzo ciężki. 

Okres inkubacji dla koronawirusa wynosi średnio 5-6 dni. Jest to czas między zakażeniem a pojawieniem się pierwszych objawów. Choć średnia to 5-6 dni, okres ten może wahać się od 1 nawet do 14 dni. Stąd też zaleca się 2-tygodniową izolację osób, które miały styczność z chorym. 

Jak długo można zarażać? Ten aspekt nie jest jeszcze jednoznacznie wyjaśniony. Aktualnie uważa się, że chory może zarażać innych na ok. 2 dni przed wystąpieniem u niego symptomów infekcji i jeszcze przez co najmniej 10 kolejnych dni. 

Droga zakażenia w przypadku koronawirusa, wirusów grypy i przeziębienia jest podobna. Najczęściej wirusy przenoszą się na kolejną osobę w wyniku kichania, kaszlu czy rozmowy.

Im bliższy jest kontakt między osobami, tym większe ryzyko zakażenia. Można również zarazić się przez kontakt fizyczny, np. podanie ręki lub przez dotykanie powierzchni, na której są wirusy.

Z dłoni przenosimy drobnoustroje w okolicę ust lub nosa. 

Zaobserwowano jednak, że koronawirus łatwiej i szybciej zaraża określone grupy pacjentów i osoby w konkretnej grupie wiekowej w porównaniu z grypą. Oba schorzenia znacząco różnią się też śmiertelnością.

Choć dane na temat śmiertelności spowodowanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 nie są jeszcze pełne, aktualnie plasują się one na poziomie 3-4%. W przypadku grypy wskaźnik ten jest niższy niż 0,1%.

Grypa – objawy. Czym różni się grypa od COVID-19?

Grypa powodowana jest przez różne typy wirusów. Ze względu na to, że ciągle podlegają one mutacjom, chorować na grypę można wielokrotnie, a szczepionka na grypę zalecana jest co roku.

Podobnie jak koronawirus, wirusy grypy łatwo rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Chorzy mogą zarażać innych dzień przed pojawieniem się pierwszych objawów i jeszcze przez kolejnych 5-10 dni.

W przypadku dzieci chorujących na grypę, okres zakaźności wydłuża się nawet do 3 tygodni. Charakterystyczne objawy grypy to:

 • nagłe pojawienie się gorączki
 • dreszcze
 • bardzo złe samopoczucie
 • silne osłabienie
 • bóle mięśni, stawów, bóle głowy
 • suchy kaszel.

U chorych na grypę rzadko obserwuje się zaburzenia węchu, smaku czy problemy z oddychaniem. Różnicą między grypą a zakażeniem koronawirusem jest też okres czasu, po jakim występują pierwsze dolegliwości. W przypadku grypy jest on znacznie krótszy – symptomy pojawiają się po 1-3 dniach od momentu zarażenia się wirusem. 

Analizując przebieg obu chorób u dzieci, grypa wydaje się groźniejszym schorzeniem dla najmłodszych. Małe dzieci narażone są na cięższy przebieg grypy i większe ryzyko powikłań. COVID-19 u dzieci przebiega natomiast zazwyczaj lżej niż u dorosłych. Maluchy najczęściej przechodzą chorobę bezobjawowo lub ze słabo nasilonymi dolegliwościami. 

Zarówno grypa, jak i COVID są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i pacjentów z chorobami współistniejącymi, takich jak choroby serca, płuc, nerek lub z nowotworem. Diabetycy, osoby otyłe i kobiety w ciąży również są narażone w większym stopniu na poważniejszy przebieg obu chorób i wyższe ryzyko komplikacji.

Poważne powikłania mogą wystąpić zarówno w przypadku grypy, jak i COVID-19. Zdecydowana część chorych na grypę, zdrowieje w przeciągu kilku dni do dwóch tygodni, bez następstw zdrowotnych.

Pewien odsetek chorych na COVID odczuwa objawy jeszcze przez długi czas po zarażeniu. Pojawiają się też informacje na temat trwałych zmian w płucach. Są to aspekty, które ciągle pozostają w sferze badań.

Trudno jest aktualnie sprecyzować na ten temat jednoznaczne wnioski. 

Szczepionka na grypę jest uznawana za najlepszą formę profilaktyki. Zaleca się wykonywanie szczepienia co roku, zwłaszcza osobom, które znajdują się w grupie ryzyka. Szczepionka na grypę ma wysoką skuteczność, sięgającą 70-90%. Stworzona już została szczepionka na koronawirusa. 

Przeziębienie a koronawirus

Przeziębienie to choroba o łagodniejszym przebiegu w porównaniu do grypy i COVID-19. Mogą ją powodować różne typy wirusów, przenoszące się na kolejne osoby w taki sam sposób jak wyżej opisane schorzenia. Cechy charakterystyczne, pojawiające się u większości chorych na przeziębienie to:

 • łagodny początek choroby
 • stopniowe nasilanie sią objawów
 • brak lub niewysoka gorączka
 • katar, ból gardła
 • suchy kaszel, przechodzący w mokry.

Przeziębienie – objawy zwykle nasilają się w trakcie pierwszych 2-3 dni, a następnie stopniowo ustępują. Chorzy na przeziębienie zdrowieją w przeciągu 7-10 dni. Kaszel może jednak utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni. 

Pacjenci nie są tak osłabieni jak w przypadku grypy. Ich samopoczucie nie jest też najczęściej zbyt mocno pogorszone. U chorych na przeziębienie nie stwierdza się problemów z oddychaniem ani biegunki.

Rzadko pojawiają się też zaburzenia smaku lub węchu. Katar, który z trzech omawianych chorób najczęściej występuje właśnie przy przeziębieniu, początkowo jest wodnisty, a następnie staje się gęsty i ropny.

 

Powikłania u chorych na przeziębienie są rzadkie i najczęściej nie tak poważne. Jest tyle różnych typów wirusów, które mogą powodować przeziębienie, że chorować można wielokrotnie. Z tego samego powodu nie ma szczepionki przeciw przeziębieniu.

Co na przeziębienie, co na grypę, a co na COVID-19?

Leki na przeziębienie, grypę i COVID-19 stosuje się w celu złagodzenia objawów i poprawy komfortu pacjenta. W leczeniu żadnej z tych trzech chorób nie znajdują zastosowania antybiotyki.

Nie działają one na wirusy, które są przyczyną wymienionych schorzeń.

Wprowadzenie antybiotyku może mieć uzasadnienie jeśli lekarz podejrzewa nadkażenie bakteryjne lub istnieje duże ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej, jako powikłania choroby. 

Leia também:  Ból barku i ramienia przy podnoszeniu ręki

Leki na przeziębienie to preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne bez recepty, a także środki łagodzące katar. Lek na przeziębienie u dzieci łagodzący ból i gorączkę zawiera paracetamol lub ibuprofen. Przy zatkanym nosie można sięgnąć po preparat z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, taki jak np. Otrivin lub Nasivin

Podobnie wygląda leczenie chorych na grypę. Poza lekami przeciwgorączkowymi, przeciwbólowymi i udrażniającymi nos, można też stosować preparaty przeciwkaszlowe, jeśli kaszel jest męczący dla chorego.

Domowe sposoby na przeziębienie i grypę raczej nie skrócą okresu choroby, ale na pewno mogą poprawić samopoczucie i choć chwilowo uśmierzyć przykre dolegliwości. Gorąca herbata malinowa, ciepłe mleko z czosnkiem, masłem i miodem pomogą choremu poczuć się lepiej.

Inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych lub płukanie gardła wodą z solą to również dość popularne domowe sposoby na przeziębienie, pomocne w walce z uciążliwym katarem i bólem gardła.

COVID-19 – leczenie 

Leczenie pacjentów, u których przebieg choroby nie wymaga pobytu w szpitalu jest objawowe.

Wytyczne co do sposobu leczenia mogą się jeszcze zmieniać, wraz z poznawaniem nowych faktów dotyczących koronawirusa. Obecnie zaleca się stosowanie ibuprofenu (np.

Nurofen, Ibuprom, MIG) lub paracetamolu (np. Apap, Paracetamol) na ból i gorączkę. Nie należy przyjmować leków przeciwwirusowych na własną rękę. 

Temat leczenia COVID-19 wciąż podlega dyskusjom. Wiele substancji, które teoretycznie mogły przynieść poprawę stanu chorych, okazało się nieskutecznych.

Pojawiały się też informacje o negatywnym wpływie ibuprofenu na przebieg choroby.

Nie zostały one jednak potwierdzone przez naukowców, dlatego ibuprofen jest jedną z zalecanych substancji na ból i gorączkę u pacjentów zarażonych koronawirusem. 

Chorym na grypę, na przeziębienie i COVID-19 zaleca się odpoczynek i  przyjmowanie większych ilości płynów.

Układ odpornościowy może skuteczniej pracować i efektywniej zwalczać drobnoustroje, kiedy pacjent wypoczywa i odciąża organizm. W przypadku osób zarażonych koronawirusem, niezmiernie ważna jest izolacja chorych.

Należy też obserwować stan zdrowia chorego i w przypadku jego pogorszenia, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie w każdym przypadku łatwo jest odróżnić przeziębienie od grypy lub zakażenia koronawirusem. Przy łagodnym przebiegu tych chorób, dolegliwości mogą być bardzo podobne. COVID-19 częściej ma poważny przebieg niż grypa. Ma też znacznie wyższą śmiertelność. Najbardziej niebezpieczny jest dla osób starszych i pacjentów z chorobami współistniejącymi.

W przypadku grypy do grup ryzyka należą też małe dzieci i kobiety w ciąży. Odpowiedzialne podejście, czyli noszenie masek, pozostawanie w dystansie, częste mycie rąk i izolacja chorych może znacząco zmniejszyć rozprzestrzenianie się infekcji. Warto zadbać też o odporność. Prawidłowo pracujący układ immunologiczny lepiej poradzi sobie z każdą infekcją.

Źródła:

Aktualne dane dotyczące COVID-19 zamieszczone na stronie WHO i CDC.

Tomcio Pszczelarz
25-09-2021

11. Październik, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Problemy z erekcją przytrafić mogą się mężczyźnie w każdym wieku. Doraźnym rozwiązaniem mogą okazać się tabletki na potencję bez recepty dostępne a aptekach. Czy można sięgać po nie bez obaw? Dla kogo nie są one wskazane i jak właściwie je stosować?

27. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Terapia onkologiczna jest bardzo inwazyjną metodą leczenia podczas której obserwuje się toksyczne zmiany w obrębie skóry, błon śluzowych oraz płytki paznokciowej.

Odpowiednia pielęgnacja po radioterapii i chemioterapii pozwoli ograniczyć powstawanie zmian skórnych i znacznie poprawi komfort życia pacjenta.

Jaki krem po chemioterapii najlepiej zastosować? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry podczas i po radioterapii?

17. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Zapalenie pęcherza u dzieci i dorosłych to najczęstsza infekcja dróg moczowych. Nieleczona może prowadzić do zakażenia nerek. U kogo częściej pojawia się ta choroba? Po jakie leki odkażające drogi moczowe bez recepty warto sięgnąć w przypadku zachorowania?

10. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 3

Silny układ odpornościowy skutecznie zwalcza zarazki, z którymi dziecko ma częstą styczność po powrocie do szkoły lub przedszkola. Jak wspierać rozwój układu immunologicznego? Jak dbać o odporność dziecka, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania? Które preparaty na odporność dla dzieci warto podawać?

03. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 21

U 1 na 10 osób rozwijają się kamienie nerkowe. Objawy najczęściej kojarzą się z silnym bólem, choć u części chorych w ogóle on nie występuje. Jakie się przyczyny kamicy nerkowej? Jakie leki na kamienie nerkowe są skuteczne i po które zioła warto sięgnąć?

26. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 23

Potrzeby żywieniowe dziecka są bardzo indywidualne. Ze względu na problemy trawienne i nietolerancje pokarmowe nie każdemu niemowlakowi można podawać klasyczne mleko modyfikowane początkowe, a później mleko następne. W wielu przypadkach pomocne okazują się mleka specjalistyczne. Czym są tego typu produkty i dla kogo są one przeznaczone?

18. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 5

Zarówno na etapie planowania jak i samej ciąży zapotrzebowanie na niektóre składniki znacznie się zmienia. Co warto suplementować według aktualnych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, aby zadbać o prawidłowy przebieg ciąży i zapewnić dziecku najlepszy rozwój?

15. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 2

Dyspepsja, która potocznie nazywana jest niestrawnością to często pojawiający się zespół objawów związanych ze złym trawieniem. Najczęściej niestrawność pojawia się po obfitych, ciężkostrawnych posiłkach, ale może być powodowana również przez nadmierny stres.

Objawy niestrawności jelit i żołądka występują również w przebiegu różnego rodzaju chorób układu pokarmowego, m.in. wrzodów żołądka, dwunastnicy, refluksu, zapalenia żołądka czy też nowotworów przewodu pokarmowego.

Jak objawia się dyspepsja i jak sobie z nią radzić?

Jesienne wyzwanie – jak odróżnić przeziębienie od grypy

Zazwyczaj przeziębienie trwa od 4 dni do tygodnia. W tym okresie możemy zaobserwować stopniowy progres choroby. Kulminacja objawów przypada na 3., 4. dobę. Jak czuje się osoba przeziębiona? Na pewno towarzyszy jej ogólne uczucie osłabienia.

Mogą pojawić się też niewielka gorączka, uczucie suchości w gardle i pozostałych odcinkach górnych dróg oddechowych. Dodatkowo, w wielu przypadkach pojawia się także irytujący katar, któremu może towarzyszyć kaszel.

Jakie są objawy grypy?

Grypa charakteryzuje się dynamicznym początkiem dolegliwości i zwykle trwa dłużej niż przeziębienie. Leczenie grypy może zająć do około dwóch tygodniu, wliczając w to kilkudniowy pobyt w łóżku.

Jej typową konsekwencją jest wysoka temperatura przekraczająca 39 st. C, której mogą towarzyszyć dreszcze i obowiązkowe osłabienie.

W przypadku ataku wirusa grypy nie obejdzie się bez bólu mięśni, stawów i głowy oraz suchego kaszlu. Ten ostatni może mieć napadowy charakter.

Niektórzy pacjenci zgłaszają również wymioty, nudności, zapalenie spojówek, a także krwawienie z nosa. Znamienne dla grypy jest to, że zwykle nie obywa się bez kataru i bólu gardła (ten ostatni towarzyszy anginie).

Grypa jest dużo poważniejszym schodzeniem niż przeziębienie, które wymaga odpowiedniej terapii i konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Niedoleczona grypa może bowiem prowadzić do groźnych konsekwencji. Wśród pogrypowych powikłań wymienia się m.in.: zapalenie zatok, oskrzeli, płuc i mięśnia sercowego.

Co mają wspólnego przeziębienie i grypa?

Zarówno grypa, jak i przeziębienie wywoływane są przez wirusy. Za powstanie tej pierwszej odpowiada wirus grypy i jego różne mutacje, przeziębienie z kolei wywołuje ok. 200 różnych wirusów.

Oboma schorzeniami można zarazić się drogą kropelkową. Para bohaterów dzisiejszego artykułu to jedne z najczęstszych dolegliwości, z którymi przychodzi nam zmagać się w sezonie jesiennym i zimowym.

Jak leczyć przeziębienie i grypę?

Każda z wymienionych chorób wymaga nieco innych metod leczniczych. W przypadku przeziębienia pacjent może spróbować zniwelować objawy infekcji na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.

W tym celu często sięga się po leki przeciwzapalne oraz suplementy diety na ból gardła i kaszel. Można także sięgnąć do arsenału domowych metod leczenia przeziębienia.

Choć lekarze nie pochwalają tego rozwiązania, to wiele osób nie traktuje przeziębienia jako pretekstu do zwolnienia obrotów i odpoczynku od pracy. Nie jest to dobre rozwiązanie z dwóch powodów.

Osłabiony organizm nie bez przyczyny domaga się od nas chwili wytchnienia, a przebywając wśród ludzi narażamy ich na zarażenie. Warto więc poświęcić trochę czasu na odpoczynek i leczenie przeziębienia w domowym zaciszu.

W przypadku grypy nie objedzie się bez odwiedzin gabinetu lekarza rodzinnego i L4. Walka z grypą skupia się na leczeniu objawowym z użyciem leków przeciwgrypowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych.

Ich dawkowanie, szczególnie kiedy mowa o chorych dzieciach, powinien określić lekarz.

W przypadku grypy warto pamiętać o szczepieniach, które mogą być skuteczną metodą profilaktyki i uniknąć konsekwencji zarażenia różnymi odmianami wirusa grypy.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*