Jak mieszkać bez alergenów?

Według szacunków naukowców w 2020 roku co drugi mieszkaniec Europy będzie zmagać się z alergią. Jednym ze skutecznych sposobów walki z uczuleniem jest unikanie kontaktu z alergenami.

Możliwe jest to między innymi przez takie zaaranżowanie domu lub mieszkania, aby były wolne od substancji powodujących nadwrażliwość.

Jakie materiały wykończeniowe szkodzą osobom uczulonym? Jak urządzić wnętrze dla alergika? Kiedy i jak sprzątać przestrzeń użytkowaną przez nadwrażliwca? Przedstawiamy kilka zasad, dzięki którym alergik naprawdę wypocznie w swoim domu.

Jak mieszkać bez alergenów?

Bezpieczne i naturalne materiały

Podstawową kwestią w przypadku osób borykających się z alergiami, zwłaszcza wziewnymi na roztocza, chemikalia czy pyłki roślin, jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych.

Które z nich są szczególnie niewskazane dla osób z alergią? Problemy mogą powodować opary farb, bejc, lakierów czy impregnatów na bazie rozpuszczalników organicznych. Lepiej wybierać delikatne produkty malarskie wodorozcieńczalne, np. akrylowe i lateksowe.

Szkodliwe działanie wykazano także formaldehydowi i winylowi, które są składnikami m.in. klejów czy lakierów stosowanych przy produkcji paneli podłogowych, MDF-u, sklejek czy płyt wiórowych, a także tapet.

Najlepszym substytutem są podłogi z naturalnego, litego drewna impregnowane wodnymi lakierami bądź olejem lnianym. Ściany można natomiast pomalować hipoalergiczną, odporną na szorowanie farbą tworzącą gładką powłokę, na której nie będą się zbierać kurz i pyłki.

Jak mieszkać bez alergenów?

W dom dla alergika nie powinno się stosować pylących tynków mineralnych, np. cementowo-wapiennych oraz zbierających kurz tynków strukturalnych. Dobrym rozwiązaniem są tynki gipsowe jednowarstwowe, które tworzą idealnie gładką powierzchnię, oraz płyty kartonowo-gipsowe.

W wilgotnych pomieszczeniach najlepiej zastosować tynk cementowy oraz warstwę łatwych w czyszczeniu płytek ceramicznych lub odpornej na wilgoć i szorowanie farby.

Które materiały wykończeniowe są bezpieczne dla alergików? Oprócz wymienianych wcześniej drewna, płytek ceramicznych i farb wodorozcieńczalnych są to szkło, cegła impregnowana lub klinkierowa, kamień naturalny, korek oraz metal bez zawartości niklu i chromu.

Osoby z silnymi reakcjami alergicznymi powinny szukać produktów z certyfikatami hipoalergicznymi, rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Przestrzeń skrojona na miarę

Bezpieczny dom dla alergika powinien być odpowiednio urządzony. W przypadku uczuleniowców obowiązuje zasada „im mniej, tym lepiej”. Ograniczenie liczby mebli tapicerowanych tkaninami obiciowymi pozwoli na mniejsze gromadzenie się kurzu i pyłków.

Zamiast modnych welurowych foteli czy sof najlepiej wybrać modele pokryte łatwą w czyszczeniu skórą naturalną bądź certyfikowaną skórą sztuczną (bez szkodliwych chemikaliów). Dobrym, ale nieco pracochłonnym rozwiązaniem są meble wypoczynkowe ze ściąganymi do prania materiałowymi pokrowcami.

Lampy z abażurem z tkaniny bądź papieru powinno się zastąpić tymi, które wykonane są z łatwego w czyszczeniu szkła.

Jak mieszkać bez alergenów?

Alergicy powinni także zrezygnować z otwartych półek oraz z gromadzenia stojących w niezamkniętej gablocie bibelotów. Nieprzypadkowy powinien być także dobór mebli do salonu, jadalni czy sypialni, gdzie spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia.

Zamiast szafek czy łóżka wykonanych z płyt meblowych, które mogą przez długi czas emitować szkodliwe substancje, warto postawić na te stworzone z drewna, szkła lub metalu. Przy wyborze konkretnych modeli należy zwrócić uwagę, aby nie posiadały one rzeźbień, a były zupełnie gładkie.

Doskonałym rozwiązaniem są meble bez nóżek, zabudowane od dołu listwą maskującą, a także meble pod zabudowę – od podłogi do sufitu.

Osoby cierpiące na silną duszność powinny usunąć ze swojej sypialni żywe rośliny, które gromadzą na liściach zanieczyszczenia z powietrza, a dodatkowo ich podłoże może być źródłem zarodników pleśni.

Tekstylia pod nadzorem

Wnętrze domu alergików, zwłaszcza osób cierpiących na astmę czy duszności wywołane kontaktem z alergenami wziewnymi, powinno być wolne od wszelkiego typu tekstyliów. Co oznacza to w praktyce? Zacząć można od rezygnacji z wykładzin dywanowych i dużych rozmiarów dywanów.

Są one idealnym miejscem do gromadzenia się pyłków roślinnych i sierści zwierząt domowych, a także rozwoju roztoczy. Jeżeli nie lubisz pustych posadzek, możesz zastosować niewielkiej wielkości dywaniki bawełniane, które należy regularnie trzepać i prać w wysokiej temperaturze (ok. 60°C).

Oknach, zamiast firanami i zasłonami, lepiej zostaw bez dekoracji lub zastosuj łatwe w odkurzaniu i czyszczeniu na mokro rolety wewnętrzne z tkaniną gładką i o mocnym splocie.

Jak mieszkać bez alergenów?

W sypialni należy unikać uczulających wełny oraz poliestru, które mogą powodować alergię kontaktową. Najlepiej używać hipoalergicznych kołder i poduszek z syntetycznym wypełnieniem lub czyszczonym, certyfikowanym puchem.

Gdy borykasz się z silnymi dusznościami czy wysypkami skórnymi, możesz zainwestować w specjalne pokrowce na pościel dla alergików nazywane pościelą barierową. Wykonane są one z bezpiecznych materiałów (jedwabiu, lnu czy bawełny) o mocnym splocie, przez który nie przedostaną się alergeny.

Sam materac – najlepiej piankowy – powinien być regularnie trzepany, odkurzany i czyszczony. Latem, ale wyłącznie w okresie gdy nie pylą rośliny, na które mamy uczulenie, powinno się go wyprać i suszyć na słońcu. Zimą można wystawiać go na mróz.

Bieliznę pościelową powinno się prać raz w tygodniu w wysokiej temperaturze, a kołdry i poduszki najlepiej co miesiąc, albo co najmniej raz na trzy miesiące.

Jak mieszkać bez alergenów?

Powietrze bez pyłków

Mieszkanie alergika powinno odznaczać się dobrej jakości powietrzem.

Jak sprawić, aby było ono wolne od zanieczyszczeń takich, jak smog, kurz, sierść zwierząt czy pyłki roślin? Podstawową kwestią jest regularne, najlepiej codzienne przecieranie mebli wilgotną ściereczką oraz odkurzanie z wykorzystaniem sprzętu z filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air), filtrem wodny lub – najlepiej – odkurzacza centralnego, który usuwa z domu szkodliwe drobinki. W domu alergika warto zadbać także o właściwą wentylację mieszkania. Idealnie, jeżeli mieszkanie, biuro czy dom, w którym przebywa osoba alergik, były klimatyzowane regularnie czyszczonym i sprawdzanym sprzętem. Przy alergii na roztocza, wbrew powszechnym opiniom, nie powinno się stosować nawilżaczy – optymalna wilgotność powietrza to 40-45%. Nie powinno się także przesadzać z ogrzewaniem – właściwa temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 22°C.

Jak mieszkać bez alergenów?

Wskazanym sprzętem przy alergiach wziewnych są także oczyszczacze powietrza, które eliminują ponad 90% szkodliwych substancji z powietrza. Najlepiej stosować je bezpośrednio przed spaniem w sypialni, a także w ciągu dnia w salonie, pokoju dziecięcym czy jadalni.

Korzystne jest także częste wietrzenie, trzeba wykonywać je jednak w konkretnych porach – wyłącznie w okresie niskiego stężenia pyłków (wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, w bezwietrzną pogodę).

Doskonałym i niedrogim sposobem na uzyskanie lepszej jakości powietrza dla osób z alergią jest zastosowanie nawiewników okiennych z filtrami antyalergicznymi Oknoplast oraz z filtrami antysmogowymi Oknoplast.

Zamontowane na oknach odseparowują one aż 99% cząsteczek wywołujących reakcje alergiczne oraz 98% cząsteczek pyłu PM10, zwiększając komfort życia uczuleniowców. Nawiewniki Oknoplast można zamontować na oknach różnych producentów, na większości oknach. Więcej informacji tutaj.

Jak mieszkać bez alergenów?

Jak urządzić mieszkanie dla alergika?

Kto o niej nie słyszał? Niestety – alergia jest niemal znakiem naszych czasów.

Trudno znaleźć osobę, która nie zetknęłaby się, choćby pośrednio, z tym problemem zdrowotnym, który ma istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie oraz generuje określone koszty, związane nie tylko z samym leczeniem, ale również z wieloma innymi aspektami życia.

W szczególny sposób alergia determinuje sferę związaną z odżywianiem i urządzeniem domu. Czy będąc zmuszonym do rezygnacji z różnych atrakcyjnych akcesoriów, możemy stworzyć stylowe i modne mieszkanie dla alergika?

„Antyalergiczny” minimalizm

Jak mieszkać bez alergenów?

Salon z kuchnią i jadalnią, fot. pexels.com

Najpopularniejszy od co najmniej kilku lat trend we wnętrzarstwie – minimalizm – to styl, który okazuje się prawdziwym sprzymierzeńcem osób chcących zaaranżować domową przestrzeń z gustem, funkcjonalnie i jednocześnie zgodnie z potrzebami alergików.

Styl minimalistyczny sprawdza się świetnie w każdym pomieszczeniu, również w pokoju dla dziecka. Dzieci coraz częściej cierpią na różne alergie. Jednym z największych problemów, z którymi stykają się rodziny alergików, jest uczulenie na kurz, a dokładniej – roztocza.

Walka z nimi nie należy do najłatwiejszych, ale odpowiednie urządzenie mieszkania i zorganizowanie sobie życia według prostych i skutecznych schematów, może okazać się bardzo pomocne.

Wybór odpowiednich mebli

Jak mieszkać bez alergenów?

Łóżko i stolik nocny z naturalnego drewna, fot. pexels.com

Po pierwsze – jeśli planujemy remont, który ma na celu dostosowanie naszego mieszkania do potrzeb małego (i nie tylko) alergika – na czas remontu postarajmy się, by nie przebywał w domu. Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie wszystkich prac np. podczas wakacji czy ferii.

Nie pozostaje nam nic innego jak… uprościć sobie i naszemu alergikowi życie, czyli?

Maksymalna prostota

Stawiamy na prostotę. Meble w minimalistycznym wydaniu charakteryzują się kubistycznymi kształtami, bez zbędnych ozdobników i upiększeń. Same w sobie potrafią dostatecznie uatrakcyjnić przestrzeń, jednocześnie nie gromadząc w różnych zakamarkach kurzu – naszego nieproszonego i wszędobylskiego gościa, którego, chcąc nie chcąc, musimy się często pozbywać z najbliższego otoczenia.

Drewno zamiast sklejki

Meble powinny być wykonane z litego (pełnego) drewna. Co prawda są droższe od wykonanych z płyt, ale pamiętajmy – te „klejone” na pewno nie będą służyły domownikom, a alergikom szczególnie. Do ich produkcji wykorzystuje się kleje, które emitują szkodliwe substancje, w tym m.in. silnie alergizujące opary formaldehydu.

Leia também:  Rehabilitacja Kręgosłupa Ile Trwa?

Antyalergiczny i zarazem modny minimalizm w mieszkaniu oznacza również ograniczenie do niezbędnego minimum wszystkich sprzętów, które znajdują się w domu, szczególnie różnego rodzaju bibelotów i innych niepraktycznych przedmiotów zbierających kurz.

Zabawki dla alergika

Jak mieszkać bez alergenów?

Pluszowe zabawki w koszyku, fot. pexels.com

Powszechnie wiadomo, że małym alergikom nie służą popularne pluszaki. Z drugiej strony trudno sobie bez nich wyobrazić dzieciństwo. Jeśli nasze dziecko byłoby bez nich nie do końca szczęśliwe, możemy przynajmniej zminimalizować negatywny wpływ kurzu na materiał, z którego zostały wykonane.

Przechowywanie i…zamrażanie

Zabawki (podobnie jak książki i inne drobne rzeczy) przechowujmy w pudełkach, zamkniętych półkach czy szafach.

Musimy je też dość często prać (w temperaturze 60 °C) i, co może zdziwić tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z alergią, dobrym rozwiązaniem będzie także umieszczanie pluszaków na kilkanaście albo kilkadziesiąt godzin w zamrażarce. Dzięki temu nie dajemy roztoczom szansy na rozwój.

Dywany, zasłony i rośliny doniczkowe

Jak mieszkać bez alergenów?

Zasłony w kolorze kremowym, fot. pexels.com

Styl minimalistyczny nie należy do najbardziej przytulnych – ta nieco chłodna prostota w domu alergika jest jednak bardzo funkcjonalna i na pewno docenimy jej walory. Mniej mebli, proste wzory, większy porządek – to zarazem mniej sprzątania, a codzienne odkurzanie wszystkich sprzętów może naprawdę stać się naszą zmorą.

Rezygnacja z tekstyliów

Dobrym rozwiązaniem będzie zatem także pozbycie się tekstyliów, czyli zasłon czy firan (szczególnie ciężkich, które intensywnie gromadzą kurz). Jeśli możemy – zdecydujmy się nawet na likwidację rolet czy żaluzji.

Podobnie rzecz się ma z podłogą, a dokładniej tym, co może się na niej znajdować – chodzi o różnego rodzaju dywany i wykładziny. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie pozbycie się ich, jednak jeśli nie do końca sobie to wyobrażamy, zdecydujmy się na te, które są jak najgładsze i wykonane z bawełny.

Podobnie rzecz się ma z wszelkiego rodzaju narzutami i kocami – niestety one też powinny zniknąć z naszych sof, foteli i innych mebli.

Alergii nie „dożywiajmy” też niewątpliwie urodziwymi, ale jednak często „generującymi” pleśń kwiatami doniczkowymi.

Zrobiło się nieco bezbarwnie? Mieszkanie dla alergika nie musi być nudne. Na szczęście możemy sobie wynagrodzić tę małą zniżkę nastroju koloroterapią!

Malujemy ściany!

Jak mieszkać bez alergenów?

Malowanie ściany wałkiem, fot. pexels.com

Dlaczego – „malujemy”? W domu, w którym mieszka alergik, unikajmy tapet czy boazerii – kleje, których używamy do ich montażu, zazwyczaj wydzielają szkodliwe opary. Dlatego wybierzmy jednak malowanie – tym bardziej, że na rynku znajdziemy coraz więcej antyalergicznych farb, w wielu atrakcyjnych kolorach.

Testowane produkty ekologiczne

Postawmy na produkty ekologiczne, posiadające stosowne atesty (m.in. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego). Są to zazwyczaj farby wodne. Powinniśmy natomiast unikać ciężkich farb olejnych, które mogą zawierać różne niekorzystne dla naszego zdrowia (nie tylko alergika) substancje, takie jak formaldehyd, ksylen czy benzen.

Co zrobić, żeby mieszkanie dla alergika, w którym nie możemy sobie pozwolić na aranżacyjne szaleństwa, właśnie ze względu na alergiczne problemy któregoś z domowników, miało również „szansę” na to, by być niebanalne i atrakcyjne?

Druk zamiast tapet

Pewnego rodzaju alternatywą (przynajmniej w niektórych przypadkach) mogą się okazać nowoczesne druki, które prezentują się świetnie na różnego rodzaju nawierzchniach (np. na szkle). Druki UV, bo o nich mowa, wykonywane są za pomocą ekologicznych tuszów, które nie wydzielają toksycznych oparów, są też zupełnie bezwonne.

Podłogi

Jak mieszkać bez alergenów?

Podłogi, jak to już wcześniej wspomnieliśmy, nie powinny być „obarczone” żadnymi niepotrzebnymi (choć gustownymi) dodatkami, w postaci dywanów, chodników czy wykładzin.

Ale sama podłoga też musi być odpowiednia. Zwróćmy na nią szczególną uwagę – to duża powierzchnia, na której również pojawiają się silne alergeny.

Jest to szczególnie niekorzystne dla dzieci, które lubią bawić się na podłodze.

Czysta podłoga to podstawa

Po pierwsze – powinna być gładka i prosta, tak by można było utrzymać ją w maksymalnej czystości. Konieczne jest częste mycie podłóg (za pomocą szmatki, nie mopa, który zbiera różnego rodzaju alergeny). W częstym użyciu musi być też odkurzacz – najlepiej z filtrami wodnymi (najpopularniejsze i zarazem najskuteczniejsze są filtry HEPA).

Najlepsze rozwiązanie to położenie na podłodze parkietu (i polakierowanie go nietoksycznym lakierem) albo paneli.

Zdrowy sen alergika

Jak mieszkać bez alergenów?

Łóżko z białą pościelą i niebieskimi poduszkami, fot. pexels.com

Co zrobić, żeby alergia nie przeszkadzała w dobrym i zdrowym śnie? Wystarczy zachowanie kilku podstawowych zasad, żeby nocny wypoczynek nie zmienił się w kolejny powód do stresu. Od jakości snu (w każdym wieku) zależy w dużym stopniu komfort naszego codziennego życia, nawet wtedy gdy jesteśmy przedszkolakami. Nie dajmy więc alergii i roztoczom szans.

Jak nietrudno się domyślić – prawdziwym ich siedliskiem są różnego rodzaju materiały. Idealne wręcz warunki do rozwoju mogą znaleźć m.in. w łóżku. W ich towarzystwie sen alergika będzie bardzo niekomfortowy – możemy być pewni „festiwalu” kichnięć, kaszlu, kataru i tym podobnych objawów.

Antyalergiczny materac i pościel

Na pewno uda się nam je zminimalizować, gdy kupimy proste drewniane łóżko z cienkim materacem (stelaż może być ewentualnie metalowy).

Najlepiej wybrać materac piankowy, towarzyszyć mu powinna antyalergiczna pościel (absolutnie nie jest wskazane  używanie pościeli z wkładem z pierza albo puchu).

Taką specjalistyczną pościel – na szczęście – można już dostać właściwie w każdym sklepie. Nie jest to także duży wydatek, a na wygodzie podczas snu nie warto oszczędzać!

Czy z alergią da się względnie normalnie żyć? Coraz więcej rodzin przekonuje się, że tak, szczególnie, że w pewnym stopniu możemy ją okiełznać, nie tylko za pomocą leków, ale również odpowiedniej higieny codziennego życia.

Przestrzegając podstawowych zasad minimalizujących działanie alergenów, zazwyczaj korzystamy ze środków ekologicznych – paradoksalnie więc alergia wymusza na nas większą dbałość o środowisko i zdrowie wszystkich domowników.

Zasady urządzania domu alergika

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Czym jest alergia, jakie są jej objawy i w jaki sposób sobie z nią radzić?
 • Dlaczego mamy alergię?
 • Na co uważać będąc alergikiem?
 • Jak urządzić dom dla alergika?
 • Dlaczego w domu alergika tak ważne jest systematyczne sprzątanie?

Aby budynek nie był pełen substancji uczulających, należy zadbać o wybór bezpiecznych i nieszkodliwych materiałów na mury i dach oraz optymalne urządzenie wnętrz. Jako budulec na ściany sprawdzi się np.

ceramika, która minimalizuje ryzyko pojawiania się pleśni i grzybów.

Podczas doboru materiałów wykończeniowych, trzeba mieć na uwadze rodzaje alergii, na jakie cierpią mieszkańcy oraz uwzględnić je, projektując domowe instalacje.

Zanim jednak przejdziemy do etapu aranżowania wnętrz – dowiedzmy się, z czym się wiąże alergia, jakie są jej objawy i w jaki sposób sobie z nią radzić.

Dom, w którym mieszkają alergicy powinien być urządzony w prosty sposób i przy użyciu bezpiecznych materiałów, najlepiej takich, które można łatwo utrzymać w czystości. (fot. Decora (Arbiton))

Lakierowanie drobnych przedmiotów z drewna

Rob in Wood do malowania zabawek z drewna wybrał Lakier Akrylowy Vidaron. Preparat, który spełnia surowe wymagania europejskiej normy PN EN 71.3 – Bezpieczeństwo Zabawek.

Jak mieszkać bez alergenów?

Czym jest alergia?

Alergia to reakcja organizmu człowieka na substancje i czynniki występujące w środowisku, tzw. alergeny. Układ odpornościowy traktuje je jak zagrożenie i uruchamia reakcje obronne. Dla zdrowego człowieka w większości przypadków czynniki te nie są groźne, u osoby uczulonej mogą natomiast wywoływać różne objawy chorobowe:

 • zapalenie i obrzęk spojówek, wodnisty katar;
 • zaburzenia układu oddechowego – duszność, kaszel, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej, sklasyfikowane jako astma – jeden z najpowszechniejszych skutków alergii. Nieleczona może być bardzo groźna;
 • upośledzenie układu trawiennego – biegunki i wymioty;
 • choroby skóry – wypryski, pokrzywki, bąble, egzemy, obrzęki podskórne, świąd.

W skrajnych wypadkach alergeny mogą spowodować:

 • wstrząs anafilaktyczny – obrzęk krtani połączony z nagłym spadkiem ciśnienia krwi. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia! Najczęściej występuje po spożyciu orzeszków ziemnych, wędzonych ryb, po ukąszeniu os;
 • niewydolność oddechową – nieleczona astma lub leczona w niewłaściwy sposób może doprowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), która skutkuje przewlekłą dusznością i niedotlenieniem organizmu.

Nasilenie objawów oraz czas ich trwania zależą od ilości alergenu w otoczeniu chorego.

Dekalog zdrowego alergika

Jakie są przyczyny alergii?

Powody takiej nadwrażliwości nie są do końca znane, jednak wiadomo, że znaczenie mają czynniki genetyczne i środowiskowe. Szacuje się, że od 40 do 80% alergików dziedziczy tę skłonność.

Jeżeli oboje rodzice cierpią na uczulenia, prawdopodobieństwo, że ich dziecko dotknie ta sama dolegliwość, wynosi 40-60%, jeśli zaś choruje jedno z nich 20-40%.

Leia também:  Ile Trwają Objawy Depresji?

Niektórzy alergolodzy twierdzą nawet, że gdy obydwoje rodzice wykazują ten sam typ wrażliwości, można mieć prawie 100% pewności, że u ich dziecka jej objawy również się pojawią.

Nie bez znaczenia jest wiek wystąpienia pierwszych objawów. W im młodszym wieku się pojawią, tym większe prawdopodobieństwo przekazania tej przypadłości potomstwu.

Alergia nie jest jednak chorobą wyłącznie dziedziczną – dziedziczymy tylko skłonność – reszta zależy od środowiska, w którym żyjemy. Dlatego należy zadbać o profilaktykę i zmniejszyć w ten sposób ryzyko zachorowania.

Jak wskazują badania, decydujący wpływ na nadwrażliwość (szczególnie na roztocza) ma bowiem bardzo wczesne dzieciństwo, a właściwie pierwsze 6 miesięcy życia.

Istotne zatem jest to w jakim domu mieszka maluch i czy narażony jest na kontakt z ryzykownymi czynnikami na co dzień.

Decydujący wpływ na nadwrażliwość (szczególnie na roztocza) ma pierwsze 6 miesięcy życia. (fot. Archiwum BD)

Wiele osób błędnie uważa, że alergia jest chorobą pojawiającą się wyłącznie w dzieciństwie. Tak jest najczęściej, chociaż dorosłym zdarza się wyrosnąć z alergii wieku dziecięcego.

Specjaliści są zgodni co do tego, że uczulić się możemy w każdym momencie życia. Jednocześnie coraz więcej jest osób, u których objawy rozmaitych nadwrażliwości pojawiły się w wieku dorosłym.

Duży wpływ na taki stan rzeczy ma rosnące zanieczyszczenie powietrza i smog, utrudniający oddychanie nie tylko alergikom.

Wybierając produkty do budowy, wykończenia i wyposażenia domu, warto stosować te wykonane z naturalnych surowców:

 • cegła;
 • płytki ceramiczne;
 • kamień;
 • szkło;
 • metale (oprócz chromu i niklu);
 • drewno;
 • korek;
 • farby rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Drewno na podłodze i stopniach schodów oraz szklane balustrady to bardzo dobre połączenie w domu alergika. (fot. Jawor Parkiet)

Rodzaje alergenów

Alergeny są to substancje i czynniki obojętne dla większości zdrowych ludzi, a u nadwrażliwych powodujące różne dolegliwości. Dzieli się je na kilka rodzajów:

 • wziewne – wdychane z powietrzem – pyłki, kurz domowy, naskórek zwierząt, opary;
 • pokarmowe – wprowadzane z pokarmem – mleko krowie, pszenica, jaja, ryby, seler, orzechy;
 • kontaktowe – szkodzą po bezpośredniej styczności ze skórą – tkaniny (barwniki), kosmetyki, środki czyszczące i piorące, metale, materiały budowlane;
 • jatrogenne – wprowadzane do organizmu z lekami.

Skutecznym sposobem na alergie pokarmowe jest czasowe lub trwałe wyeliminowanie produktów je wywołujących. (fot. Pfleiderer)

W Polsce reakcję alergiczną wywołują głównie pyłki traw oraz drzew, np. brzozy. Na ten rodzaj nadwrażliwości cierpi niemal 60% uczulonych osób.

Poradnik

Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zawiera prawie wszystkie obecne w budynku alergeny, m.in.

naskórek ludzi i zwierząt, włosy i sierść, roztocza, części owadów i ich odchody, pierze z poduszek i kołder, bakterie, włókna tkanin obiciowych i ubraniowych, pleśnie, w pewnych porach roku pyłki roślin.

Jednak głównym źródłem alergenów w kurzu są roztocza i ich wydaliny. Najliczniej występują one na łóżku – średnio ponad 10 000 roztoczy i kilka milionów drobinek ich odchodów.

Płytki ceramiczne ułożone na podłodze są łatwe do utrzymania w czystości, nie są też siedliskiem roztoczy jak puszyste dywany. (fot. Opoczno)

Niestety, większość zwierząt domowych może uczulać osoby nadwrażliwe. Na ogół czynnikiem o najsilniejszym oddziaływaniu jest sierść psa i kota, ale nie wyłącznie, bowiem:

 • pies – ma silne alergeny również w ślinie i moczu;
 • gryzonie (myszy, szczury, chomiki) – głównym źródłem alergenów jest ich mocz.

Ich rozwojowi sprzyja wilgoć, która skrapla się na ścianach źle izolowanych i niewentylowanych pomieszczeń.

Najpowszechniejsze są w łazienkach, kuchniach i pralniach w starych budynkach, choć mogą się też pojawić w nowym domu z niesprawną wentylacją. Częstą przyczyną uczuleń są środki grzybobójcze.

Aby uniknąć ryzyka rozwoju alergizujących grzybów, powinno się właściwie zaprojektować i wykonać system wentylacyjny wszystkich pomieszczeń w domu.

Substancje chemiczne mogą wywołać zarówno alergię wziewną, jak i kontaktową. Do szczególnie niebezpiecznych należą:

 • rozpuszczalniki organiczne – zawarte w farbach z połyskiem, bejcach, lakierach, płynach do usuwania powłok malarskich, środkach impregnujących drewno oraz zabezpieczających przed wilgocią;
 • formaldehyd – składnik płyt wiórowych (meble), papieru (tapety), melaminy;
 • węglowodory chlorowane – w recepturach środków grzybobójczych;
 • winyl – składnik tapet i paneli;
 • plastyfikatory – dodawane do zapraw i tynków;
 • substancje zawierające smołę węglową (asfalt, kreozyt) – są bardzo niebezpieczne tak długo, jak stoi budynek;
 • sole chromu – zawarte w cemencie;
 • azbest – składnik płyt, niegdyś stosowanych do krycia dachów. Przy dużym narażeniu na pył może wywoływać astmę. Bezwarunkowo musi zostać usunięty przez specjalistyczną firmę.

Należy także pamiętać o drażniącym działaniu pyłów, powstających przy budowie lub remontowaniu domu – pył z tynku, gruzu, wełny mineralnej, włókna szklanego, oraz powstający przy cyklinowaniu parkietów. Najlepiej na czas prowadzenia takich prac wyprowadzić się z domu, lub jeśli nie ma takiej możliwości, szczelnie okleić drzwi do pomieszczeń, w których się kurzy.

Jakie są sposoby leczenia alergii

Najprostszą metodą jest unikanie kontaktu z alergenami, jednak w praktyce, nawet przy uczuleniach pokarmowych, trudno całkowicie je wyeliminować. Podstawą w terapii chorób alergicznych są leki działające na objawy – przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy, antyleukotrienowe itp.

Natomiast jedyną metodą przyczynowego leczenia alergii jest immunoterapia alergenowa (odczulanie), która może trwale zablokować reakcję układu odpornościowego na dany czynnik.

Niestety, terapia jest długa, droga (nie wszystkie leki są refundowane) i może trwać aż 5 lat, a zanim układ odpornościowy przestanie reagować na alergen, konieczne jest równoczesne stosowanie standardowej farmakoterapii.

Jak urządzić zdrowy dom?

W pokoju alergika im mniej powierzchni, na których może zbierać się kurzy, tym lepiej. Zalecane więc jest proste wyposażenie, bez dywanów, zbędnych mebli i bibelotów.

Firany i zasłony należy zastąpić roletami zewnętrznymi i wybrać meble z drewna, szkła i metalu (bez ozdób i przetłoczeń), które będzie można odkurzać wilgotną ściereczką.

Szafy mają być gładkie, wskazane są takie zabudowujące przestrzeń od podłogi do sufitu i szczelne, by kurz nie dostawał się do ich wnętrza.

Obicia foteli i kanap powinny być zrobione ze skóry lub wyposażone w pokrowce, które można systematycznie prać. Książki i zabawki dobrze jest schować w szufladach, komodach, przeszklonych witrynach. Na odkrytych półkach będzie zbierał się kurz. Nie zaleca się także uprawy roślin doniczkowych, niektóre gatunki mogą uczulać, a w glebie mogą pojawić się grzyby i owady.

Ściany i sufity należy pomalować farbami, które nie uczulą mieszkańców. Przy zakupie warto szukać produktów oznaczonych piktogramem EkoLabel lub Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Do malowania ścian warto wybrać farby polecane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. (fot. po lewej: Tikkurila, fot. po prawej: Beckers)

Łóżko alergika wymaga specjalnej uwagi. Najlepsza będzie prosta rama z drewna albo metalu. Przyczyną uczuleń bardzo często są materace, w których gromadzą się kurz i roztocza. Stare należy zastąpić nowymi, koniecznie z pokrowcem, który można prać.

Podobne zasady dotyczą pościeli. Zaleca się zrezygnowanie z puchu, wełny i bawełny. Zdrowsze są prześcieradła lniane, poduszki i kołdry z włókien sztucznych. Narzutę na łóżko trzeba prać przynajmniej raz w tygodniu.

W sypialni niewskazane są także firany, zasłony oraz wykładziny i dywany.

W sypialni małego alergika dobrze jest zasłony i firany zastąpić roletami zewnętrznymi albo wewnętrznymi z materiału, który można przecierać wilgotną ściereczką. Dywaniki najlepiej ograniczyć lub kupić takie, które można prać w pralce lub bardzo często oddawać je do pralni. (fot. Velux)

Powinniśmy ją urządzać szczególnie rozważnie, ze względu na wysoką wilgotność i temperaturę. Zarówno roztoczom, jak i grzybom sprzyja temperatura 24-28°, podwyższona wilgotność i brak cyrkulacji powietrza.

Najistotniejsza jest tu skuteczna wentylacja. Łazienkę dobrze jest wyposażyć w zamykane szafki, by kosmetyki stojące np. na wannie nie były magazynem kurzu.

Ponadto nie należy używać odświeżaczy powietrza i preparatów zapachowych, które są źle tolerowane przez alergików.

Ascetyczna łazienka to najlepszy wariant dla uczuleniowców. (fot. Deante)

Tu również warto zabudować jak najwięcej przestrzeni, by ograniczyć liczbę produktów stojących na blatach. Niezbędna będzie zmywarka do skutecznego mycia naczyń oraz okap z wyciągiem do usuwania zapachów. Wydajna wentylacja też jest bardzo istotna. Poza tym warto zadbać o zorganizowanie szafki bądź koszy na segregowanie opadów. Troska o środowisko oznacza także dbanie o zdrowie domowników.

Sposobem na ograniczenie powierzchni, na której może zbierać się kurz w kuchni jest zaplanowanie jak największej liczby zamykanych szafek. (fot. po lewej: Deante, fot. po prawej: F4U)

Jednymi z najsilniejszych alergenów są szczątki i odchody roztoczy kurzu domowego. Lubią niewietrzone wnętrza, złuszczony naskórek, wilgotne powietrze i ciepło.

Są to maleńkie, niewidoczne gołym okiem pajęczaki, obecne w każdym budynku.

Aby ograniczyć ich liczbę, należy utrzymywać wnętrza w czystości i pozbyć się wszelkich przedmiotów, na których osadza się kurz – zasłony, dywany, suszone kwiaty itd.

Kurz z mebli trzeba ścierać wilgotną ściereczką, a podłogi sprzątać solidnym odkurzaczem, np. z filtrem wodnym albo HEPA, czyli o dużej skuteczności wyłapywania alergenów.

Najskuteczniejsze jednak będzie używanie odkurzacza centralnego, który zebrane z posadzek i mebli zanieczyszczenia wyrzuca wraz z powietrzem na zewnątrz budynku.

Leia também:  Aparat Ortodontyczny Jak Przyspieszyć Leczenie?

Nie ma zatem ryzyka powrotu do pomieszczeń zapylonego powietrza, jak to się dzieje w większości tradycyjnych odkurzaczy.

Ponadto czyste podłogi należy myć na mokro, najlepiej letnią wodą z dodatkiem naturalnych detergentów.

Joanna Dąbrowskafot. otwierająca: Vox

Jak sprzątać dom, gdy mieszka w nim alergik? Poznaj 6 zasad właściwego dbania o zdrowe i komfortowe mieszkanie. Porady

Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili badania (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), podczas których dolegliwości alergiczne zdeklarowało 4 na 10 Polaków. U dzieci diagnozuje się m.in. alergie na roztocze.

Te mikroskopijne pajęczaki żyją w kurzu domowym, odżywiając się złuszczonym naskórkiem ludzkim. Alergię wywołują głównie białka zawarte w ich odchodach.

Największe skupiska tych alergenów są w pościeli, tapicerowanych meblach, dywanach, a także w pluszowych zabawkach.

Uczulenie na roztocze kurzu jest bardzo dokuczliwe. Jego oznaki to m.in.: zatkany nos, swędząca skóra, męczący kaszel, łzawienie z oczu.

Dolegliwości te nasilają się w sezonie grzewczym, w ciepłych, rzadko wietrzonych mieszkaniach. Sami dajemy roztoczom warunki do rozwoju.

Tych szkodników nie uda nam się zlikwidować całkowicie, ale mamy szanse zmniejszyć ich ilość odpowiednio dbając o pomieszczenia , w których mieszkamy.

Ważne jest tutaj sprzątanie, a w szczególności ogromne znaczenie ma właściwe, dokładne odkurzanie pomieszczeń.Na rynku dostępne są różne rozwiązania na każdą kieszeń.

Jeżeli musimy wybrać odkurzacz tradycyjny, to na pewno workowy, aby przy wymianie zbiornika nie rozpylać ponownie po pomieszczeniu kurzu, którego chcieliśmy się pozbyć.

Pomocne są bardzo odkurzacze wodne oraz wyposażone w specjalne mikrofiltry zatrzymujące roztocza, wirusy czy grzyby.

W domu alergika należy codziennie odkurzać całe mieszkanie, a podłogi bez dywanów dodatkowo czyścić na mokro. Należy pamiętać też o regularnym czyszczeniu wszelkich zakamarków, tekstyliów ( np. zasłony) tapicerek ( np. krzesła, fotele, sofa).

Sprzątanie mało dokładne tutaj się nie sprawdzi.

Skuteczność porządków oraz ilość usuniętego kurzu zależy w dużej mierze od narzędzi, jakimi dysponujemy. Odpowiedni odkurzacz, ściereczki z mikrofibry, które dosłownie wyłapują kurz z mebli czy bibelotów oraz środki antystatyczne, które opóźniają osadzanie się kurzu, decydują o naszym sukcesie w zakresie pozbywania się niechcianych lokatorów w postaci alergenów.

Warto też zadbać o odpowiednią higienę naszych narzędzi do sprzątania. Należy zwracać uwagę na kontrolkę stanu zapełnienia worka w odkurzaczu, często prać ściereczki, dokładnie wypłukiwać mopa i pozostawiać do wysuszenia, żeby nie rozwijały się na nim pleśń i grzyby.

Codziennie powinniśmy również ścierać kurz z mebli. Najlepszy efekt osiągniemy korzystając ze ściereczek z mikrofibry. Można je stosować bez użycia środków chemicznych. Podczas sprzątania nie zapominajmy także o kaloryferach.

Zbiera się na nich dużo kurzu, który unosi się wraz z ciepłym powietrzem. Grzejniki należy dokładnie czyścić wilgotną szmatką raz w tygodniu. Pomiędzy żeberkami czy w zakamarkach świetnie się sprawdzi specjalna wąska szczotka dołączona w zestawie akcesoriów do odkurzacza.

Koniecznie należy pamiętać o czyszczeniu listew podłogowych czy ram obrazów oraz lamp wiszących pod sufitem.

Systematyczne odkurzanie podłóg oraz czyszczenie mebli powinno być wzbogacone o czystość rzeczy, z którymi bezpośredni kontakt mają dzieci . Co tydzień należy zmieniać pościel, a bawełniane i syntetyczne kołdry oraz poduszki należy prać co miesiąc. Te wykonane z pierza powinniśmy natomiast często wietrzyć.

W tym przypadku mróz jest naszym sprzymierzeńcem. Jest on zabójczy dla roztoczy. Dlatego, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C, wynieśmy kołdry, poduszki i materace na świeże powietrze.Między jesienią a wiosną liczba roztoczy w naszych domach znacznie się zwiększa.

Walka z nimi jest żmudna, lecz nie można jej zaniedbać, ponieważ z powodu brzydkiej pogody spędzamy w domu większą część dnia.

Poznaj 6 zasad, których należy się trzymać, aby zapewnić domownikom zdrowe i komfortowe mieszkanie:

 1. Wybieraj syntetyczne kołdry i poduszki, które łatwo wyprać, stosuj pokrowce przeciwroztoczowe lub materace odporne na gromadzenie się roztoczy
 2. Pierz pościel i pluszowe zabawki w wysokiej temperaturze, minimum 60 stopni
 3. Posługuj się odkurzaczem z mikrofiltrami , workowym lub wodnym
 4. Zadbaj o właściwą wilgotność powietrza. Nie powinna być wyższa niż 50%
 5. Stosuj częste wietrzenie mieszkania
 6. Kontroluj stężenie roztoczy. Dzięki dostępnym testom możesz ocenić ich nasilenie w dywanie, na którym bawi się dziecko

Warto pomyśleć również o wprowadzeniu zmian, które sprawią, że mieszkanie będzie bardziej przyjazne dla alergika.

Aby zniwelować środowisko idealne dla wszelkich alergenów i ułatwić sobie pracę zmniejszając ilość rzeczy niezbędnych do częstego czyszczenia, można ograniczyć do minimum liczbę przedmiotów gromadzących kurz. Często są to zasłony, firanki, dywany, narzuty.

Bibeloty i książki trzymajmy w przeszklonych regałach, a dziecięce zabawki przechowujmy w zamykanych pojemnikach. Wówczas sprzątanie domu, w którym mieszka alergik nie będzie wyczerpujące.

Alergio precz! Jak pozbyć się alergenów z mieszkania?

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów dotyczących alergii jest ten, który mówi, że w domu jest znaczniej mniej alergenów niż na zewnątrz.

Wszyscy alergicy mogą jednak zgodnie stwierdzić, iż jest to prawda tylko częściowo. Faktycznie można ustrzec się przed nadmiarem alergenów w mieszkaniu, należy jednak pamiętać, by prawidłowo o nie zadbać.

Jak to zrobić? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Podstawową zasadą utrzymania czynników uczulających z daleka od domu jest po prostu podjęcie działań, które – choć proste – mają na celu ograniczenie ich „wpływania do wewnątrz”.

Najskuteczniejszym, a jednocześnie najmniej absorbującym rozwiązaniem jest oczywiście zakup oczyszczacza powietrza, wyposażonego w filtry, które są przystosowane do wyłapywania alergenów. Jeśli jednak nie jest to możliwe, pamiętaj o kilku zasadach.

Wietrzenie – to czynność, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Z jednej strony pozwala na pozbycie się alergenów z domu, w szczególności pleśni, roztoczy, czy oparów substancji chemicznych, z drugiej zaś „wpuszcza do domu” inne, takie jak chociażby pyłki roślin.

Należy pamiętać zatem, by wietrzyć wieczorem lub po opadach deszczu, kiedy ich stężenie w powietrzu maleje.

Kąpiele – bynajmniej nie domu. 😉 Jeśli mieszkasz z alergikiem lub sam nim jesteś, zawsze po wejściu do domu zmieniaj ubranie na takie, w którym nie wychodzisz na zewnątrz, a poprzednie wrzucaj do pralki. Dodatkowo, jak najszybciej weź prysznic, by zmyć z siebie wszystkie uczulające cząsteczki. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się ich po całym mieszkaniu.

Pozbycie się wszystkich uczulających cząsteczek to sprawa niełatwa, ale możliwa. Wymaga jednak dużo cierpliwości, odpowiedniej wiedzy i sprzętu.

Po pierwsze: odkurzanie. Nie chodzi tylko o to, by robić to dokładnie, ale przede wszystkim umiejętnie. Pamiętaj, by zaczynać od tych miejsc, które znajdują się najwyżej. To sprawi, że rozproszony kurz opadnie na ziemię, a więc zbierzesz go podczas odkurzania podłogi.

Tak więc, zacznij od karniszy, półek ściennych, schodząc ku zasłonom, meblom, aż po samą podłogę. Zwróć uwagę na to, co znajduje się w rogach pokoi i pod nogami mebli. To właśnie w tych miejscach często bytuje zapomniany kurz.

😉 Tapicerowane meble odkurzaj zawsze dedykowaną do tego szczotką. Tylko wówczas masz pewność, że zostało to zrobione dokładnie. Ważną kwestią jest również wybór odkurzacza. Postaw na taki, który bardzo dokładnie filtruje powietrze, a na dodatek ma budowę bezworkową.

Dzięki temu odkurzone alergeny nie będą z powrotem wracać do powietrza.

Po drugie: pranie. Największym siedliskiem kurzu i roztoczy jest wszystko to, co posiada miękką powierzchnię. W ten sposób „matecznikiem” alergenów stają się fotele, kanapy, pościel, ozdobne poduszki, zasłony, łóżkowe materace, a nawet maskotki. Ważne jest, aby każdą z tych rzeczy regularnie prać w wysokich temperaturach.

I o ile sprawa jest prosta w odniesieniu do pościeli, czy poduszek, o tyle trudniejsza może okazać się w przypadku mebli. Na to również istnieją sprawdzone sposoby. Możesz skorzystać z usług odpowiednich firm, które na miejscu oczyszczą Twoje meble. Innym wyjściem jest kupno generatora pary.

Nie tylko usunie zagniecenia, ale dzięki wysokiej temperaturze oczyści i zdezynfekuje powierzchnie, na których go użyto.

Po trzecie: wilgotność powietrza. Jednym z najsilniejszych alergenów w domu jest pleśń i inne rodzaje grzybów. Powstają one, gdy w domu jest zbyt wilgotno i ciepło. Szczególnie narażone na ich występowanie są kuchnia i łazienka, bo to w nich właśnie emitowana jest największa ilość ciepłej pary.

Pamiętaj o częstym wietrzeniu tych pomieszczeń, a dodatkowo, usuwaniu wilgotnych ręczników i ściereczek. Do powstałej już pleśni, używaj odpowiednich preparatów, które zapobiegają dalszemu jej rozwojowi. Choć pozbycie się alergenów z domu nie jest łatwe, to zdecydowanie warte włożonego wysiłku.

W ten sposób bowiem dbamy o zdrowie naszych bliskich i nas samych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*