Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez użycia leków?

SPIS TREŚCI

Wysokie i podwyższone ciśnienie tętnicze krwi — przyczyny

Wśród przyczyn wysokiego i podwyższonego ciśnienia wymienia się takie czynniki jak choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekły stres i zdenerwowanie, niektóre leki i suplementy diety jak np.

guarana i kofeina, ale także składniki leków na przeziębienie i katar jak pseudoefedryna, fenylefryna. Warto zauważyć, że choroby nerek bardzo często są związane z wyższym ciśnieniem, które wymaga zwykle leczenia farmakologicznego.

Pozornie bezpieczne krople na katar z ksylometazoliną czy oksymetazoliną również mogą być przyczyną podwyższonego ciśnienia tętniczego. 

Nie bez znaczenia dla ciśnienia jest stosowanie używek jak alkohol, który może stać się istotnym czynnikiem w rozwoju nadciśnienia tętniczego. Tendencja do wyższego ciśnienia może być również zapisana w genach.

Od czego należy zacząć walkę z wysokim ciśnienie? Od podstawowych zmian w stylu życia, które obejmują dietę, ćwiczenia czy ograniczenie używek. Jeśli problem wysokiego ciśnienia to tendencja rodzinna rozważ zakup urządzenia jak ciśnieniomierz naramienny.

Więcej informacji na temat jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi znajdziesz w artykule na blogu.

Co obniża ciśnienie tętnicze krwi? Środki na obniżenie ciśnienia

Poniżej omówiono niektóre z substancji, które mają wpływ na ciśnienie tętnicze. Warto pamiętać, że mogą one wchodzić w interakcje z typowymi lekami hipotensyjnymi zleconymi przez lekarz. Jeśli chcesz zastosować dodatkowe preparaty na poprawę ciśnienia, a stosujesz leki na nadciśnienie – zasięgnij porady lekarza.

L-arginina (np. Medargin lub Singularis L-arginina) i cytrulina to substancje odpowiedzialne za wzrost poziomu tlenku azotu w świetle naczyń. Tlenek azotu potrafi rozszerzać naczynia krwionośne, więc obniżać ciśnienie krwi.

Dostępne badania sugerują spadek ciśnienia o 5-6 mm Hg (skurczowego) i 2-3 mm Hg (rozkurczowego). Co ciekawe spadek ciśnienia był obserwowany również u osób, które nie leczyły się na nadciśnienie. Korzystne działanie na ciśnienie wykazano przy dawce 4-8 g na dobę. Spożycie L-argininy w większych ilościach może wiązać się z wystąpieniem biegunki.

Podobne korzyści przynosi L-cytrulina przy dawkach o połowę mniejszych.

Kwasy omega-3 jak EPA i DHA mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi średnio o 1,5/1 mmHg. Zalecana dawka dzienna to zwykle 1000-2000 mg. U osób niestosujących leków obniżających ciśnienie wykazano większy spadek o 4,5/3 mmHg.

Nie należy zapominać o dobroczynnym wpływie oleju rybnego na poziom trójglicerydów, które również decydują o ciśnieniu.

W aptece dostaniesz suplementy diety zawierające tylko kwasy omega 3 jak również tran, który zawiera dodatkowo witaminę D, niekiedy A i E.

L-teanina to substancja często spotykana w suplementach diety wspierających układ nerwowy, jako uzupełnienie diety w okresach stresu i zdenerwowania. Przyjmuje się ją zwykle w ilości 100-200 mg dziennie. Podobne działanie ma GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, którego dziennie przyjmuje się 50-100 mg. Substancje te w pewnym stopniu wpływają na ciśnienie tętnicze.

Korzystne działanie nie tylko na serce ma koenzym Q10 (100-300 mg). Wykazano wpływ na napięcie tętnic. Niektóre pozycje literaturowe donoszą o korzystnym wpływie czosnku, witaminy C, wapnia, witaminy D czy imbiru. Nie należy zapominać również o ziołach jak głóg, lipa, melisa, jemioła, perz, ruta, serdecznik.

 • Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?
 • Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?
 • Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?
 • Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?

Jakie leki na obniżenie ciśnienia bez recepty można dostać w aptece? Póki co nie ma takich leków ani suplementów diety. Wśród preparatów, które mogą mieć wpływ na utrzymanie prawidłowego ciśnienia są produkty na bazie potasu, magnezu i powyższych składników. Typowe leki obniżające ciśnienie dostępne są jedynie na receptę.

Jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami?

Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia powinny zacząć się od podstawowych zmian w stylu życia. Należy pamiętać, że zdrowe serce to właściwe ciśnienie. Dlatego warto rozważyć:

 • ćwiczenia i zrzucenie nadwagi/otyłości; Jak należy zacząć ćwiczyć? 30 minut porządnego spaceru dziennie powinno wystarczyć, ale uwzględnij 5 minutową przerwę w czasie jego trwania na kilka głębszych oddechów.. Aktywność należy dostosować oczywiście do wieku i fizycznych możliwości. Często polecanym sportem jest joga i ćwiczenia relaksacyjne.
 • ćwiczenia oddechowe, które pozwolą ograniczyć stres czy uczucie lęku. Co jest istotne? Aby oddychać świadomie z użyciem przepony!

Warto pamiętać, że palenie papierosów wpływa niekorzystnie nie tylko na ciśnienie, ale również na serce, układ oddechowy. Co dzieje się u palacza po 20 minutach od zgaszenia papierosa? Ciśnienie i tętno zaczyna wracać do normy.

Dopiero po 8 godzinach poprawia się krążenie w całym organizmie i norma tlenu wraca do normy! Apteka Galen podpowiada — rzuć palenie z pomocą NTZ, czyli nikotynowej terapii zastępczej czy leków na bazie cytyzyny (Desmoxan, Recigar, Tabex).

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?

Dieta na obniżenie ciśnienia

Istotnym elementem wpływającym na wartość ciśnienia jest dieta. Dlatego należy pamiętać o ograniczeniu niektórych produktów. Dieta ma ogromne znaczenie dla ciśnienia — można rozważyć tzw. dietę DASH. Zakłada ona jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, orzechów, pełnych zbóż, chudego mięsa, zdrowych tłuszczy, drobiu i nabiału z małą ilością tłuszczu. 

Istotnym elementem diety są minerały jak magnez i potas (dostępne również w postaci tabletek np. Aspargin w tabletkach. Źródłem potasu są nasiona soi, pomidory, banany. Z kolei magnezu ciemne kasze i makarony pełnoziarniste, otręby, orzechy.

 • Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?
 • Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?
 • Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?
 • Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?

Warto ograniczyć spożycie soli kuchennej i innych źródeł sodu. Osoby zmagające się z ciśnienie nie powinny spożywać więcej niż pół łyżeczki soli. Warto jednak pamiętać, że soli pełno jest w słonych przekąskach jak paluszki czy krakersy (warto ograniczyć ich ilość).

Dodatkowo warto ograniczyć ilość spożywanego cukru, przez który znacząco może zwiększyć się nasza masa ciała. Pamiętajmy, że cukier bardzo często jest ukryty w produktach jak syrop glukozowo-fruktozowy.

Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi bez leków i w 5 minut?

Wydaje się to niemożliwe, ale stara medycyna chińska dowodzi, że szybkie obniżenie ciśnienia krwi jest możliwe! Na czym polega ta metoda? W obrębie twarzy należy znaleźć specjalny punkt, który należy masować.

Taki punkt (linia) znajduje się poniżej płatka ucha i prowadzi w dół szyi. Miejsce to należy delikatnie muskać, nie uciskać! Zabieg ten wykonujemy po 10 razy po obu stronach głowy. Kolejno druga linia swój początek ma na wysokości płatka ucha.

Od tego miejsca wykonujemy koliste ruchy w kierunku nosa. Krok drugi powinien być powtarzany przez 5 minut.

Warto pamiętać, że akupresura ma sporo zwolenników i wiele osób potwierdza jej skuteczność. Dla obniżenia ciśnienia wykorzystuje się ucisk w 5 różnych punktach akupresurowych zlokalizowanych m.in. na szyi, stopie, dłoni, przedramieniu czy środku głowy.

Miejsca te określone są za pomocą oznaczeń jak LV3 (punkt na wierzchu stopy między dużym a drugim palcem), LI4 (wierzchnia część dłoni między kciukiem a palcem wskazującym), P6 (wewnętrzna część przedramienia – 3 palce od zgięcia nadgarstka), GB20 (2 punkty u podstawy czaszki), GV20 (punkt na czubku głowy na linii łączącej uszy).

Dokładniejszy opisz punktów ucisku jest prezentowany na specjalnej planszy określającej wiele akupresurowych punktów na ciele, których uciskanie może nie tylko obniżyć ciśnienie, ale również pomóc w mdłościach podczas choroby lokomocyjnej.

Co obniża ciśnienie? Naturalne sposoby

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia? Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?

1. Wskaż, gdzie jesteś

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?

2. Znajdź potrzebny lek

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?

3. Zarezerwuj on‑line

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia?

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Średnie ciśnienie tętnicze krwi zmienia się wraz z wiekiem. Do rozwoju nadciśnienia tętniczego najczęściej dochodzi u osób w wieku od 35. do 60. lat. Nie oznacza to jednak, że nie może się ono pojawić wcześniej bądź później. W celu opisu ciśnienia tętniczego krwi wykorzystuje się milimetry słupa rtęci (mmHg). Obecnie obowiązujące kryteria ciśnienia tętniczego krwi to:

 • prawidłowe ciśnienie tętnicze – 120-129 mmHg / 80-84 mmHg
 • wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze − 130-139 mmHg / 85-89 mmHg
 • nadciśnienie 1 stopnia − 140-159 mmHg / 90-99 mmHg
 • nadciśnienie 2 stopnia − 160-179 mmHg / 100-109 mmHg
 • nadciśnienie 3 stopnia − powyżej 180 mmHg / 110 mmHg

W celu jak najlepszego monitorowania swojego ciśnienia, wskazane jest, aby przeprowadzać pomiar 1-2 razy w ciągu tygodnia. Jeżeli zaobserwujemy u siebie podniesione ciśnienie tętnicze, najlepiej skontaktować się z naszym lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

ZOBACZ TEŻ: Korzeń lukrecji a nadciśnienie. Czy korzeń lukrecji podnosi ciśnienie?

Leia também:  Jakie Objawy Piasku W Nerkach?

Nadciśnienie tętnicze krwi − najczęstsze objawy

Nadciśnienie tętnicze rzadko przebiega w sposób objawowy, powodując odczuwalne przez nas zmiany. Jednak istnieje kilka objawów, które mogą być wywołane przez podwyższone ciśnienie krwi. W momencie ich zaobserwowania warto sprawdzić wysokość ciśnienia krwi. Do tych objawów zaliczamy:

 • krwawienie z nosa,
 • bóle w okolicy potylicy,
 • zaburzenia snu,
 • zwiększoną męczliwość,
 • pogorszenie widzenia,
 • mniejszą tolerancję na wysiłek.

Co więcej, istnieją objawy choroby, które są następstwem nieleczonego nadciśnienia krwi. Zaliczamy do nich m. in. retinopatię, chorobę niedokrwienną serca czy chorobę niedokrwienną nerek.

ZOBACZ TEŻ: Imbir a nadciśnienie. Czy imbir obniża ciśnienie?

Co obniża ciśnienie? − naturalne sposoby

Dzisiejsza medycyna zna wiele ziół, które wykazują działanie hipotensyjne, czyli wpływają na obniżenie ciśnienia krwi.

W przypadku chęci ich stosowania podczas terapii lekami, zawsze konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem w celu uniknięcia groźnych interakcji.

Ciśnienie krwi możemy obniżyć również poprzez stosowanie odpowiedniej diety czy też prowadząc zdrowy styl życia.

Zioła obniżające ciśnienie krwi

Zioła obniżające ciśnienie działają w różny sposób, mogą normalizować pracę serca, działać uspokajająco lub rozszerzać naczynia krwionośnie i usprawniać przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, które dostarczają mięśniu sercowemu odpowiednich składników odżywczych. Do ziół obniżających ciśnienie tętnicze krwi zaliczamy:

Dostępność preparatów w Twojej aptece możesz w łatwy sposób sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Odpowiednia dieta jako sposób obniżenia ciśnienia

Udowodniono, że nie tylko preparaty ziołowe obniżają ciśnienie krwi, ale także stosowanie odpowiedniej diety może się przyczynić do spadku ciśnienia tętniczego. Jeśli chodzi o składniki codziennej diety, udowodnione działanie hipotensyjne mają:

Spadek ciśnienia można również osiągnąć poprzez spożywanie owoców i warzyw, gdyż są one bogatym źródłem składników o działaniu antyoksydacyjnym. Ich podaż zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie, a co za tym idzie − doprowadza do zmniejszenia stresu oksydacyjnego.

ZOBACZ TEŻ: Na czym polega dieta DASH? Efekty diety DASH i przykładowy jadłospis

Obniżenie ciśnienia − zmiana stylu życia

U wielu pacjentów nadciśnienie tętnicze ma łagodną formę. Wówczas nie jest konieczne wprowadzenie farmakoterapii, a jedynie zmiana stylu życia. W celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi zaleca się regularną aktywność fizyczną o umiarkowanym nasileniu, a także unikanie produktów zawierających dużą ilość sodu, który może przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia.

ZOBACZ TEŻ: Leki na nadciśnienie – jak działają?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Nadciśnienie

Tagi:  zioła na nadciśnienie naturalne sposoby na nadciśnienie dieta a nadciśnienie nadciśnienie tętnicze jak leczyć nadciśnienie tętnicze

Więcej artykułów

Co obniża ciśnienie? Także domowe sposoby na obniżenie ciśnienia

Nadciśnienie tętnicze (NT) jest najczęstszą chorobą sercowo-naczyniową w społeczeństwach rozwiniętych (w naszym kraju z problemem zbyt wysokiego ciśnienia zmaga się około 9 milionów osób).

W większości przypadków jego przebieg jest skąpoobjawowy.

Sprawia to, iż pacjenci bardzo często dowiadują się o chorobie dopiero w momencie wystąpienia u nich zagrażających życiu powikłań — między innymi zawału serca, udaru mózgu, czy też niewydolności serca.

Kiedy mówimy o nadciśnieniu tętniczym?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która charakteryzuje się nieadekwatnym do sytuacji podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi (skurczowego lub rozkurczowego).

Próg odcięcia dla osób chorych stanowi wartość powyżej 140/90 mmHg.

Ciśnienie w granicach 130-139/85-89 mmHg określa się jako ciśnienie wysokie prawidłowe – stan ten predysponuje do wystąpienia NT w przyszłości i wymaga wprowadzenia postępowania niefarmakologicznego (między innymi diety).

Jak objawia się nadciśnienie tętnicze i czym skutkuje brak jego leczenia?

Jak już wspominaliśmy, NT w większości przypadków nie powoduje żadnych objawów. Co za tym idzie, większość pacjentów początkowo nie wie o swojej chorobie, a tym samym się nie leczy.

W dłuższej perspektywie czasu prowadzi to do rozwinięcia się groźnych dla życia powikłań narządowych (ich łączną śmiertelność sięga około 40 do 50%, co sprawia, że stanowią one główną przyczynę przedwczesnych zgonów w krajach rozwiniętych). Spośród nich można wymienić:

 • Choroba niedokrwienna serca – wynika z upośledzenia mechanizmów zaopatrujących serce w tlen (głównie poprzez miażdżyce tętnic wieńcowych). Objawia się występowaniem bólu w klatce piersiowej podczas wysiłku fizycznego i jego ustępowaniem podczas odpoczynku.
 • Zawał mięśnia sercowego – stan bezpośredniego zagrożenia życia wynikający z martwicy niedotlenionych komórek serca. Podobnie, jak choroba niedokrwienna, której jest skrajną formą, objawia się przede wszystkim bardzo silnym bólem w klatce piersiowej (ból nie ustępuje w spoczynku). Nieleczony prowadzi w większości przypadków do zgonu (blisko 90 tysięcy zgonów rocznie w naszym kraju).
 • Niewydolność serca – stan upośledzenia funkcji serca, jako pompy tłoczącej krew. W zależności od charakteru i stopnia zaawansowania może objawiać się między innymi dusznością podczas wysiłku, obrzękami, czy też w skrajnych przypadkach pełną niepełnosprawnością.
 • Udar mózgu – ostra, potencjalnie zagrażająca życiu choroba neurologiczna. U jej podłoża leży niedokrwienie i śmierć neuronów (udar niedokrwienny) lub też niekontrolowany krwotok niszczący fragment mózgu. Każdego roku notuje się naszym kraju około 60 tysięcy nowych zachorowań, a sam udar jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności u dorosłych.

Oczywiście, to tylko najpowszechniej występujące przykłady chorób, których występowanie jest bardzo silnie związane z nadciśnieniem tętniczym.

Leczenie nadciśnienia tętniczego – zapobieganie powikłaniom

Leczenie nadciśnienia tętniczego ma za zadanie przede wszystkim redukować prawdopodobieństwo występowania u pacjenta powikłań, a tym samym zmniejszać ryzyko jego przedwczesnego zgonu.

 Najprościej, wyróżnić w nim można postępowanie niefarmakologiczne (dieta, regularny wysiłek fizyczny, czy też redukcja nadwagi i otyłości), farmakologiczne (leki zalecone przez lekarza) oraz regularnie dokonywane domowe pomiary wartości ciśnienia.

  W tym miejscu warto również zaznaczyć, iż skuteczne zapobieganie powikłaniom NT jest wynikiem współpracy pomiędzy lekarzem i pacjentem ściśle trzymającym się jego zaleceń.

Leczenie nadciśnienia tętniczego – postępowanie niefarmakologiczne

Postępowanie niefarmakologiczne jest bardzo skuteczne i wielu pozwala pacjentowi uniknąć konieczności przyjmowania leków hipotensyjnych. Składa się na nie przede wszystkim:

 • Redukcja masy ciała i utrzymanie jej na prawidłowym poziomie – europejskie i światowe towarzystwa naukowe zalecają redukcja BMI poniżej 25 kg/m2.
 • Stosowanie diety śródziemnomorskiej – opiera się w głównej mierze na spożyciu ryb, owoców morza, warzyw oraz oliwy z oliwek. Mięso odgrywa w niej drugoplanową rolę.
 • Zmniejszenie spożycia soli kuchennej – zalecana dzienne dawka soli to 5-6 gramów (łącznie z solą zawartą w produktach spożywczych).
 • Odpowiednie aktywność fizyczna – zalecane jest 45 minut codziennego, umiarkowanego wysiłku fizycznego. Świetnie sprawdzi się tu również zasada tak zwanych 10000 kroków dziennie.
 • Zaprzestanie palenia oraz zmniejszenie spożycia alkoholu – tytoń jest bardzo szkodliwy dla układu sercowo-naczyniowego oraz może wywoływać wiele nowotworów (między innymi raka płuca, który jest najczęstszym nowotworem w populacji pod względem liczby zachorowań i zgonów). Dopuszczalna dawka alkoholu to około 20 gramów u mężczyzn i 10 u kobiet.

Regularne pomiary ciśnienia – sprawdzony ciśnieniomierz

Równie ważnym, co postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne, elementem leczenia NT jest regularna, domowa kontrola ciśnienia. Dokonywać jej należy z wykorzystaniem atestowanego i sprawdzonego ciśnieniomierza. Spośród sprzętów dostępnych na rynku polecić warto następujące modele:

Na rynku znaleźć można również ciśnieniomierze nadgarstkowe oraz tradycyjne. Te drugiewymagają od użytkownika samodzielnego napompowania mankietu oraz wysłuchiwania tonów za pomocą stetoskopu.

Podsumowując, nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo groźna, latami niszczącą organizm niczego niepodejrzewającego pacjenta. Stąd też bardzo ważne są regularne pomiary ciśnienia, a przypadku wykrycia NT przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich.

Zioła na nadciśnienie – jakie są najskuteczniejsze? Czy da się obniżyć ciśnienie stosując lecznicze zioła?

Wysokie ciśnienie krwi ma negatywny wpływ na zdrowie i może prowadzić do wielu chorób. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w walce z nadciśnieniem mogą pomóc zioła? Jeśli tak, jakie mieszanki ziołowe będą najbardziej skuteczne? W naszym artykule znajdziesz informacje, których szukasz!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy mieszanki ziołowe mogą obniżyć ciśnienie krwi,
 • jeśli tak – jakie zioła stosować na nadciśnienie,
 • jakie herbatki ziołowe pomogą na wysokie ciśnienie,
 • na co zwracać uwagę, kiedy kupujemy zioła na nadciśnienie,
 • kiedy konieczna jest wizyta u lekarza,
 • czy ziołowe mieszanki są bezpieczne?
Leia também:  Kiedy Rozpoczynamy Rehabilitacja Po Endoprotezie Stawu Biodrowego?

Przeczytaj też: Zioła na potencję

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: Czy zioła faktycznie mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia? Tak. Ziołolecznictwo jest niezwykle skuteczną metodą zwalczania nadciśnienia tętniczego. Warto przy tym wyjaśnić, kiedy mówimy o nadciśnieniu: jest to stan, kiedy ciśnienie skurczowe osiąga lub przekracza wartość 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe jest wyższe niż 90 mm Hg.

Bardzo ważne jest, aby stosowanie mieszanek ziołowych zawsze skonsultować z lekarzem. Niektóre zioła mogą wchodzić w interakcję z innymi lekami i osłabiać lub wzmagać ich działanie.

Jakie zioła pomagają na nadciśnienie?

Najczęściej stosowane zioła na obniżenie ciśnienia oraz sprawne serce i układ krążenia to:

 • głóg dwuszyjkowy – ma działanie rozkurczające i uspokajające, wspomaga pracę serca. Poprawia ukrwienie mięśnia sercowego i pozytywnie wpływa na przepływ wieńcowy krwi. Zwiększa też tolerancję serca na niedobory tlenu. Warto dodać, że głóg ma też działanie moczopędne;
 • ziele serdecznika – skutecznie obniża ciśnienie krwi, wykazuje również działanie uspokajające;
 • ziele fiołka trójbarwnego – wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych i wykazuje działanie rozkurczowe;
 • skrzyp polny – również radzi sobie z problemem nadciśnienia, pod warunkiem regularnego picia naparów. Skrzyp wpływa też na poprawę samopoczucia;
 • liście melisy – łagodzą wysokie ciśnienie spowodowane napięciem nerwowym;
 • ziele ruty – ma silne działanie rozkurczowe, dlatego skutecznie obniża ciśnienie tętnicze;
 • ziele jemioły – pomaga w wyregulowaniu ciśnienia krwi; ponadto działa uspokajająco, wspomaga odporność organizmu i przeciwdziała miażdżycy;
 • korzeń mniszka – nie tylko obniża ciśnienie, ale też zmniejsza poziom cholesterolu i cukru we krwi;
 • ostryż długi – jest bardziej znany pod nazwą „kurkuma”; obniża ciśnienie krwi, działa przeciwmiażdżycowo i wykazuje szereg innych właściwości, dlatego jest stosowany w leczeniu wielu chorób;
 • rumianek – wykazuje działanie uspokajające i relaksacyjne. Łagodzi stres, dlatego także jest pomocny w leczeniu nadciśnienia;
 • dzika róża – owoce dzikiej róży również należą do grupy ziół na wysokie ciśnienie. Mają też pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego układu krwionośnego i serca.

Poza stosowaniem ziół na nadciśnienie tętnicze warto kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i:

 • zadbać o zdrową dietę,
 • starać się utrzymywać prawidłową masę ciała,
 • regularnie uprawiać aktywność fizyczną, dostosowaną do wieku, budowy oraz stanu zdrowia,
 • ograniczyć lub całkowicie wyeliminować palenie papierosów i picie alkoholu,
 • stosować odpowiednio dobrane leki OTC i suplementy, które dodatkowo wspomogą pracę układu krążenia.

Polecane herbaty ziołowe obniżające ciśnienie

Zioła obniżające ciśnienie są dostępne w postaci tabletek (np. Ludowe Receptury w kapsułce na ciśnienie), nalewek, soków, a także w postaci herbat ziołowych. Odpowiednio skomponowane mieszanki ziół obniżających ciśnienie mają zbawienny wpływ na cyrkulację krwi w żyłach i naczyniach krwionośnych oraz na serce.

Jednym z polecanych preparatów jest Panna Apteczkowa dla zdrowia żył i naczyń krwionośnych. W jej składzie znajdują się: szanta właściwa, krwawnik pospolity, a także bez czarny,  pokrzywa zwyczajna, lubczyk ogrodowy, oregano oraz łuska gryki. Można pić także pojedyncze zioła, np. Labofarm Kwiatostan głogu.

Głóg tonizuje pracę serca i usprawnia działanie mięśnia sercowego. Głogu nie gotujemy: zalewamy saszetkę z ziołami do wrzenia, a następnie pozostawiamy ją na kilkanaście minut pod przykryciem do zaparzenia. Dobry skład dla serca ma też herbata Labofarm Zioła uspokajające, również zawierająca kwiatostan głogu, a ponadto m.in.

liść melisy i koszyczek rumianku.

Takie mieszanki ziołowe mogą być też pomocne przy innych schorzeniach, np. Ispagul zioła stosuje się przy osłabionej funkcji jelit i zaparciach nawykowych. Warto stosować zioła i w naturalny sposób wesprzeć funkcjonowanie organizmu.

Czym kierować się przy zakupie ziół na wysokie ciśnienie?

Jakie zioła obniżą ciśnienie? Takie, które zawierają dobroczynne dla naczyń krwionośnych i serca składniki. Przy ich wyborze kierujmy się wskazaniami lekarza, informacjami uzyskanymi w aptece oraz naszymi wskazówkami.

Starajmy się kupować herbaty ziołowe pochodzące od sprawdzonych producentów, najlepiej te oznaczone certyfikatem ekologicznym.

Daje on pewność, że zioła były uprawiane w sposób ekologiczny i naturalny.

Wysokie ciśnienie zawsze powinno wzbudzić naszą czujność i skłonić nas do wizyty u lekarza. Lekarz dokona pomiaru ciśnienia tętniczego (prawdopodobnie koniecznie będą dwie wizyty, aby zweryfikować i odpowiednio zinterpretować pomiary ciśnienia),  oraz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad. Mogą być również konieczne testy laboratoryjne oraz inne badania diagnostyczne.

Lekarz może zaordynować leczenie farmakologiczne lub niefarmakologiczne, opierające się na zdrowej diecie, w tym ograniczeniu soli oraz regularnym spożywaniu posiłków. Koniecznie skonsultujmy ze specjalistą stosowanie ziół na ciśnienie, aby picie herbat ziołowych nie przyniosło efektu przeciwnego od zamierzonego.

Do lekarza należy udać się również przy nagłym wzroście ciśnienia.

Jeśli stosujemy leki, suplementy i zioła na obniżające ciśnienie zaordynowane przez lekarza i wystąpi jeden lub kilka z poniższych objawów, konsultacja ze specjalistą jest konieczna.

O wzroście ciśnienia świadczą takie symptomy jak: zaczerwienienie na twarzy, zawroty głowy, mdłości, ból w klatce piersiowej oraz ból głowy i oczu.

Czy stosowanie ziół na nadciśnienie jest bezpieczne?

Tak, zioła mogą być skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego, pod warunkiem, że są umiejętnie dobrane, a ich stosowanie jest skonsultowane z lekarzem. Może się okazać, że koniecznie jest przyjmowanie leków, które mają silniejsze działanie i szybciej ustabilizują ciśnienie krwi.

Czasami leki stosowane przy nadciśnieniu mogą mieć negatywny wpływ na potencję. Jednak nieleczone lub nieodpowiednio leczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do wielu znacznie poważniejszych chorób.

Dlatego stosujmy się do zaleceń lekarza i jeśli to możliwe, wprowadźmy do leczenia nadciśnienia zioła, które pomogą również w innych dolegliwościach.

Nasze odpowiedzi na pytania: jakie zioła obniżają ciśnienie, czy stosowanie ziół jest bezpieczne, jak wybierać zioła, z pewnością przybliżają temat ziołolecznictwa przy nadciśnieniu. Pamiętajmy, że również niskie ciśnienie może być leczone ziołami. Na pewno warto próbować naturalnych kuracji, które mogą być równie efektywne w swoim działaniu, co farmaceutyki. 

Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia

Nadciśnieniem tętniczym nazywamy schorzenie, które charakteryzuje się podniesionym ciśnieniem krwi krążącej w naczyniach krwionośnych. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Najczęściej wysokie ciśnienie tętnicze spowodowane jest:

 • zmniejszoną elastycznością naczyń krwionośnych − najczęściej związaną z postępującą miażdżycą;
 • zwiększoną częstotliwością pracy serca (m.in. efekt stresu);
 • zbyt dużą objętością krwi krążącej.

Do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi wykorzystuje się jednostkę mmHg (milimetry słupa rtęci). Na chwilę obecną nadciśnienie klasyfikuje się w następujący sposób:

 • prawidłowe ciśnienie tętnicze − 120-129 mmHg / 80-84 mmHg;
 • wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze − 130-139 mmHg / 85-89 mmHg;
 • nadciśnienie 1 stopnia − 140-159 mmHg / 90-99 mmHg;
 • nadciśnienie 2 stopnia − 160-179 mmHg / 100-109 mmHg;
 • nadciśnienie 3 stopnia − powyżej 180 mmHg / 110 mmHg.

ZOBACZ TEŻ: Wysokie ciśnienie – jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

Umów się do kardiologa

U większości pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze, obserwuje się łagodną postać choroby. W takich przypadkach stosuje się zazwyczaj farmakoterapię, chociaż nie zawsze jest ona wymagana.

Najczęściej niefarmakologiczne metody leczenia pozwalają na utrzymanie właściwego ciśnienia krwi. Aby obniżyć ciśnienie krwi należy zwrócić szczególną uwagę na codzienne nawyki.

Zdrowy tryb życia pozwoli nie tylko zredukować ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, ale także, jeżeli już na nie cierpimy, wspomoże proces leczenia.

ZOBACZ TEŻ: Bóle głowy przy nadciśnieniu – czy są groźne?

Odpowiednia dieta

Jednym z domowych sposobów na obniżenia ciśnienia jest zdrowa dieta. Na rodzaj spożywanych produktów należy zwrócić szczególną uwagę podczas farmakoterapii, wprowadzonej np. z uwagi na nadciśnienie tętnicze.

W schorzeniu stosowane są liczne grupy leków, a jedną z nich są diuretyki. W trakcie stosowanie leków moczopędnych (diuretycznych) warto wprowadzić do swojej diety źródła potasu. Jest to istotne, ponieważ większość leków o tym działaniu wypłukuje go z naszego organizmu.

Z tego powodu może dojść do niedoboru elektrolitu jakim jest potas, który odgrywa w organizmie człowieka niezwykle istotną rolę − jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie układu nerwowego, a także za właściwą pracę mięśnia sercowego.

Dlatego, jeśli stosujemy leki moczopędne, warto zapytać naszego lekarza POZ, czy powinniśmy w trakcie ich stosowanie suplementować potas.

Produktami spożywczymi bogatymi w potas jest m.in. pomidor, banan, suszone śliwki, a także nasiona soi.

Leia também:  Jak Rozpocząć Leczenie Odwykowe?

Posiłki nie powinny być także zbyt tłuste lub wysokowęglowodanowe, gdyż zwiększa to ryzyko rozwoju miażdżycy, która może wpływać na ciśnienie krwi.

ZOBACZ TEŻ: Dieta DASH – kto powinien ją stosować?

Ograniczenie soli

Spora część naszego społeczeństwa jest sodowrażliwa. Oznacza to, że zwiększona podaż tego pierwiastka w znaczący sposób wpływa na ciśnienie tętnicze krwi.

Głównym źródłem sodu w naszej diecie jest sól kuchenna. Z tego powodu przyjmuje się, że osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny ograniczyć przyjmowanie soli do maksymalnie pół łyżeczki dziennie.

W ten domowy sposób mogą bowiem wpłynąć na unormowanie wartości ciśnienia krwi.

Co więcej, osoby z nadciśnieniem powinny unikać przetworzonej żywności (dotyczy to głównie konserw, ale także wędlin i serów czy niezdrowych, słonych przekąsek (paluszki, krakersy, chipsy, solone orzeszki).

Ciemna czekolada

Codzienne spożycie około 60 gram ciemnej czekolady (zawierające minimum 70% kakao), dostarcza naszemu organizmowi flawonole, które sprawiają, że naczynia krwionośnie są bardziej elastyczne, a ich ściany lepiej uszczelnione.

ZOBACZ TEŻ: Zioła na nadciśnienie – czy zioła mogą obniżyć ciśnienie?

Aktywność fizyczna

Bardzo korzystny wpływ na ciśnienie ma codzienna aktywność fizyczna. Warto zacząć np. od 30-minutowych spacerów.

Taka forma aktywności, uprawiana regularnie, znacząco poprawi stan naszego układu krążenia, pomoże także dotlenić wszystkie komórki naszego ciała. Proste ćwiczenia o umiarkowanym nasileniu można wykonywać również w warunkach domowych.

Dodatkowo w stresujących sytuacjach warto wykonać kilka głębokich wdechów, gdyż takie zachowanie pomoże zredukować poziom stresu.

ZOBACZ TEŻ: Ciśnienie krwi – normy. Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Rzucenie palenia

Jeżeli cierpimy na nadciśnienie, dobrym pomysłem jest zaprzestanie palenia. Zawarta w papierosach nikotyna jest związkiem, który pobudza niepotrzebnie nasze serce do szybszej pracy, a co za tym idzie, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. 

Co robić, gdy domowe sposoby na obniżenie ciśnienia nie pomagają?

Mimo znajomości domowych metod na obniżenie ciśnienia, może się okazać, że podwyższone ciśnienie krwi i tak będzie regularnie występować.

W momencie zaobserwowania u siebie ewentualnego nadciśnienia, należy skonsultować się z lekarzem POZ, który zadecyduje o konieczności rozpoczęcia farmakoterapii, a w razie potrzeby skieruje do kardiologa.

Bez wątpienia specjalista zwróci także uwagę na to, jaki styl życia prowadzi pacjent.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz w łatwy sposób zarezerwować poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

ZOBACZ TEŻ: Jak przebiega leczenie nadciśnienia tętniczego?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego

Nieprawdą jest, że leczenie jest jedynym sposobem na walkę z nadciśnieniem. To jak traktujemy nasz organizm na co dzień może dużo zmienić. Istnieje wiele różnych sposobów na skuteczne obniżenie ciśnienia krwi w sposób naturalny. Od medytacji po dietę i ćwiczenia.

Jak wynika z badań POLSENIOR 10,5 mln Polaków boryka się z problemem nadciśnienia, zaś według informacji podanych przez Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego ta liczba może być nieaktualna, a z pewnością będzie wzrastać. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do uszkodzenia nerek, udaru, zawału serca, a nawet niewydolności serca.

Leki są często skuteczne w obniżaniu poziomu ciśnienia krwi, jednak ich przyjmowanie może wiązać się z szeregiem działań niepożądanych, w tym skurcze nóg, zawroty głowy i bezsenność.

Na szczęście większość osób dobrze reaguje na naturalne metody leczenia obniżające ciśnienie krwi. Osiągnięcie i utrzymanie zdrowej wagi jest jednym z pierwszych kroków w celu zmniejszenia nadciśnienia i regulacji ciśnienia krwi.

Walcząc z nadciśnieniem redukujemy również ryzyko chorób serca.

Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, którzy wprowadzili regularne spacery do listy cotygodniowych rytuałów, obniżyli ciśnienie krwi o prawie 8 mmHg. Regularne ćwiczenie wzmacnia serce i pomaga mu efektywniej wykorzystywać tlen, więc serce nie musi pracować tak mocno.

Energiczny trening cardio trwający co najmniej 30 minut przez większość dni w tygodniu jest najkorzystniejszy dla obniżenia ciśnienia krwi. Kontynuuj zwiększanie swojej prędkości i dystansu, aby wciąż rzucać wyzwanie sercu i ciału.

Medytacja, powolne oddychanie, ćwiczenia takie jak joga i tai chi, zmniejszają poziom hormonu stresu w organizmie. Hormony stresu podnoszą poziom reniny, enzymu nerkowego, który zwiększa ciśnienie krwi.

Aby rozpocząć obniżanie ciśnienia krwi, należy medytować co najmniej 5 minut rano i wieczorem, ważna jest regularność.

Oddychając głęboko przez nos, rozszerz swój brzuch, a następnie wydychaj powietrze przez usta, powoli uwalniając całe napięcie w swoim ciele.

 1. Zadbaj o dostarczenie potasu

Potas jest ważnym składnikiem odżywczym regulującym ciśnienie krwi. Osoby, które chcą obniżyć ciśnienie krwi, powinny dążyć do przyjmowania od 2 000 do 4 000 mg potasu dziennie. Najlepsze źródła pokarmów bogatych w potas, które mogą pomóc Ci obniżyć ciśnienie krwi to bataty, ziemniaki, banany, groch, fasola, kantalupa, suszone śliwki i rodzynki.

Niektóre osoby np. osoby starsze, Afroamerykanie i osoby z dziedziczną chorobą serca częściej cierpią na nadciśnienie zależne od sodu. Nie ma określonego sposobu, aby ustalić co jest powodem nadciśnienia, więc każdy, kto próbuje obniżyć ciśnienie krwi, powinien obniżyć spożycie soli. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy dążyć do zmniejszenia dawki soli do 1 500 mg dziennie.

Należy zwrócić uwagę na ilość soli dodawanej do żywności podczas gotowania, ale też na tą która jest już obecna w przetworzonej żywności. Najlepszym sposobem na redukcje ilości soli jest zrezygnowanie z niej na korzyść ziół, cytryny i innych przypraw. Często sól jest głównym składnikiem gotowych mieszanek przypraw, dlatego bezpieczniej jest przygotować mieszankę przypraw samodzielnie.

beztłuszczowymi mieszankami.

KoeanzymQ10 to suplement, który obniża ciśnienie krwi. Enzym jest przeciwutleniaczem, który jest niezbędny do produkcji energii, rozszerza naczynia krwionośne. Przyjmowanie go w ilości od 60 do 100 mg nawet do trzech razy dziennie może poprawić ciśnienie krwi.

Kofeina może podnieść ciśnienie krwi, powodując zaciśnięcie naczyń krwionośnych i nasilenie skutków stresu. Oba te czynniki powodują, że krew jest pompowana mocniej i szybciej, zwiększając ciśnienie krwi. Zredukuj dzienne spożycie kofeiny, przechodząc na kawę bezkofeinową, zmniejsz również ilość wypijanych napojów gazowanych i energetyzujących zawierających kofeinę.

Badania wykazały, że praca 41 godzin tygodniowo lub więcej może zwiększyć ryzyko nadciśnienia aż o 15%. Dodatkowe godziny pracy również utrudniają ćwiczenia i zdrowe odżywianie. Spróbuj lepiej zorganizować pracę przez konkretny plan dnia, aby nie pracować po powrocie do domu.

Częste mierzenie tętna jest kolejną ważną strategią obniżania ciśnienia krwi. Pomaga zaobserwować, co wpływa negatywnie i pozytywnie na twoje ciśnienie krwi, abyś mógł odpowiednio zmienić swoje nawyki. Bezprzewodowe monitory ciśnienia krwi, takie jak bezprzewodowy system pomiaru ciśnienia krwi iHealth, sprawiają, że możesz przeprowadzić pomiar bez względu na to co robisz w ciągu dnia.

Zdrowa dieta bogata w pełnoziarniste produkty, owoce, warzywa minimalizuje poziom tłuszczów nasyconych i cholesterolu oraz obniża ciśnienie krwi. Dobrym nawykiem jest czytanie etykiet na produktach podczas zakupów, może pomóc w dokonywaniu lepszych wyborów i utrzymaniu zdrowszego sposobu żywienia.

Przewlekły stres jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na ciśnienie krwi.

Nawet sporadyczny stres może przyczynić się do nadmiernego napięcia, jeśli jego skutkiem jest jedzenie niezdrowej żywności, palenie lub spożywanie alkoholu.

Postaraj się zidentyfikować czynniki stresowe, a następnie podjąć kroki, które pomogą zwalczyć stres. Czasem wystarczy zmienić swoje oczekiwania, wprowadzić małe rytuały relaksujące lub po prostu bardziej docenić siebie i swoje osiągnięcia.

Wysokie ciśnienie krwi może doprowadzić do wielu chorób i pogorszyć nasze zdrowie, dlatego nie można go ignorować. Naturalne środki mogą pomóc skutecznie obniżyć ciśnienie krwi i cieszyć się zdrowszym, szczęśliwszym życiem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*