Jak leczyć haluksy? Jakie są domowe sposoby na haluksy?

Bolący guz, który jest deformacją stawu u podstawy dużego palca to prawdziwy koszmar. Po pierwsze, wygląda bardzo nieestetycznie. Po drugie, sprawia, że ​​trudno jest znaleźć odpowiednie obuwie, a co najgorsze – bywa naprawdę bolesny.

Operacja jest tylko rozwiązaniem tymczasowym i na dłuższą metę nie zapewnia efektywnego rezultatu. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje w pełni naturalny sposób na rozwiązanie tego problemu. Haluksy wytwarzają się poprzez wytrącanie soli w organizmie.

Nasze sposoby okażą się pomocne, ponieważ pomogą organizmowi wyeliminować złoża soli, które są przyczyną tego problemu.

Zdjęcie Jak leczyć haluksy? Jakie są domowe sposoby na haluksy?

Domowe sposoby na haluksy /© Photogenica

Zdjęcie Jak leczyć haluksy? Jakie są domowe sposoby na haluksy?

Napar z liści laurowych /© Photogenica

Wieczorem dodaj do 300 ml wody 1 łyżkę drobno sproszkowanych liści laurowych. Gotuj przez około 5 minut. Przelej płyn do termosu i pozostaw na noc. Rano odcedź płyn. Nie wypijaj całego płynu na raz. Podziel go na małe porcje i sącz przez cały dzień.

Stosuj tę kurację przez 3 dni. Można ją powtórzyć po 7-dniowej przerwie.

Pamiętaj, że zawsze należy przygotować świeży napój wieczorem przed spożyciem go następnego dnia.

Podczas kuracji, doświadczysz częstszej potrzeby oddawania moczu. Nie zdziw się, ponieważ jest to znak, że złoża soli w organizmie zaczęły się rozpuszczać.

Pierwsze efekty tej terapii będą widoczne w ciągu 10 dni. Po tym czasie ból w stawie zniknie całkowicie.

Zdjęcie Jak leczyć haluksy? Jakie są domowe sposoby na haluksy?

Liście laurowe właściwości /© Photogenica

Do uzyskania pełnych efektów należy przeprowadzić tę kurację przez 2 miesiące. Po tym czasie haluksy powinny zniknąć.

Posiekaj pięć dużych liści laurowych. Następnie zalej je 100 ml spirytusu lub brandy. Odstaw na tydzień, a następnie odcedź płyn. Uzyskaną miksturę wcieraj w haluksy.

Do nakładania mieszaniny po raz pierwszy stopy trzeba przygotować. Należy je namoczyć w roztworze sody oczyszczonej z wodą (3 litry wody i 1 łyżka sody oczyszczonej). Dobrze osusz nogi i wetrzyj w haluksy mieszaninę. Następnie załóż krótkie bawełniane skarpety i połóż się spać.

Zdjęcie Jak leczyć haluksy? Jakie są domowe sposoby na haluksy?

Roztwór jodyny i aspiryny /© Photogenica

Połączenie jodyny i aspiryny jest bardzo skutecznym środkiem, jeśli chodzi o bóle stawów, haluksy i inne schorzenia tego typu.

Należy rozgnieść 5 tabletek aspiryny (200 mg), a następnie dodać 10 ml jodyny. Mieszaj je dokładnie dopóki aspiryna całkowicie się rozpuści, a jodyna stanie się bezbarwna.

Posmaruj haluksy mieszanką i pozostaw ją na noc. Stopy trzymaj w cieple, najlepiej jeśli założysz grube bawełniane skarpetki.

Jod i sok z cytryny

Można również użyć roztworu sporządzonego z jodu i soku z cytryny. Użyj równych proporcji obu składników i dobrze wymieszaj. Następnie nałóż na haluksy i połóż się spać.

Domowe sposoby na haluksy

Haluksy, których inna nazwa to paluch koślawy, są to deformacje stawu środstopno-paliczkowego paluchów. Ich cechą charakterystyczną jest boczne odchylenie palucha.

Choć początkowo zmiany tego typu nie dają żadnych objawów, z czasem może pojawić się stan zapalny oraz dolegliwości bólowe, a deformacja staje się coraz bardziej widoczna. W zaawansowanym stadium jej rozwoju, konieczne może być przeprowadzenie operacji.

Można temu jednak zapobiec, między innymi wykorzystując domowe sposoby na haluksy. Które z nich są najpopularniejsze i jednocześnie najskuteczniejsze? Oto kilka z nich.

Jodyna na haluksy

Jak leczyć haluksy? Jakie są domowe sposoby na haluksy?Wymieniając sprawdzone sposoby na haluksa, wiele osób na pierwszym miejscu stawia zastosowanie kuracji na bazie jodyny. W tym celu miesza się ją z pokruszoną aspiryną w proporcjach 1:1. Taką mieszankę należy nałożyć na chory staw, a następnie owinąć paluch bandażem i pozostawić na całą noc. Kuracja ta może skutecznie zmniejszyć odczuwane dolegliwości bólowe, a także załagodzić stan zapalny i obrzęk w okolicy zmienionego chorobowo miejsca. Oczywiście efekty w dużej mierze zależą od stopnia zaawansowania deformacji oraz systematyczności wykonywania zabiegu z jodyną.

Olejki z ekstraktów roślinnych

Domowe sposoby na haluksa w większości opierają się na zastosowaniu substancji i produktów naturalnych. Tak jest również w przypadku różnego typu olejków, które mogą być wykorzystywane do masażu deformacji, przygotowywania okładów lub kąpieli stóp. Do najczęściej stosowanych w tym celu olejków należą:

 • olejek lawendowy – jego regularne stosowania pozwala znacząco złagodzić ból oraz stan zapalny towarzyszący haluksom. Wystarczy przez 15 minut dziennie masować chore miejsce przy użyciu olejku lawendowego;
 • olejek eukaliptusowy – dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym, olejek jest w stanie uśmierzyć ból i działać przeciwzapalnie. Należy dodać kilka jego kropel do ciepłej wody, a następnie moczyć w niej stopy przez 15 minut. Jednocześnie można również masować zmieniony chorobowo staw;
 • olejek rozmarynowy – również wykazuje działanie rozgrzewające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Podobnie jak olejek eukaliptusowy może stanowić składnik kąpieli stóp.

Ocet jabłkowy – okłady i kąpiele stóp na haluksy

Dobry sposób na haluksy to również stosowanie octu jabłkowego. Jego właściwości pozytywnie wpływają na nasz układ krążenia.

Dzięki temu, jego regularne stosowanie może przynieść nam ulgę w bólu przy haluksach. Ocet jabłkowy skutecznie zmniejsza też powstające wówczas obrzęki.

Możemy go stosować bezpośrednio na chory staw w formie okładów albo dodać ocet z solą do ciepłej wody i moczyć w niej stopy przez kwadrans.

Słonina na haluksy

Zwierzęcy tłuszcza, na przykład w formie słoniny, wspiera odbudowę uszkodzonych tkanek, przyśpieszając gojenie się ran oraz regenerację naskórka.

Może on także zmniejszać objawy towarzyszące haluksom, takie jak obrzęki w miejscu deformacji.

W jaki sposób można osiągnąć taki efekt? Kawałek słoniny wystarczy przyłożyć do zmienionego stawu i przykleić go, na przykład przy pomocy plastra. Najlepiej jest pozostawić taki okład na haluksie na całą noc.

Ruta zwyczajna

Substancje zawarte w tej roślinie wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i przynoszą ulgę osobom odczuwającym dolegliwości związane z haluksami. Uśmierza ona ból, niweluje opuchliznę pojawiającą się w okolicy haluksów oraz zmniejsza odczucie ociężałych nóg. Napar przygotowany z kilku gałązek ruty zwyczajnej należy odcedzić i dodać do ciepłej wody, w której moczymy stopy.

Sól Epsom

Jak leczyć haluksy? Jakie są domowe sposoby na haluksy?Sól Epsom, nazywana również solą gorzką, zawiera siarczan magnezu. Składnik ten jest w stanie złagodzić ból i stan zapalny przy haluksach, a także doprowadzić do odwapnienia guza, co spowoduje jego zmniejszenie. Dla osiągnięcia takiego rezultatu należy moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem połowy szklanki soli Epsom. Kąpiel powinna trać około 20 minut i należy ją powtarzać dwa razy każdego dnia.

Napar z liści laurowych

Jeśli dokuczają nam haluksy domowe sposoby, takie jak przygotowany samodzielnie napar z liści laurowych, mogą przynieść nam dużą ulgę. Napar działa zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz, niwelując ból, stan zapalny i opuchliznę tworzącą się pod skórą. Jak przygotować taką miksturę?

1 łyżkę sproszkowanych liści laurowych zalewamy 300 ml wody i gotujemy przez mniej więcej 5 minut. Napar przelewamy od razu do termosu i odstawiamy go na całą noc.

Po przebudzeniu należy go odcedzić, po czym napój jest gotowy do spożycia. Nie należy jednak wypijać wszystkiego na raz, ale raczej sączyć płyn przez cały dzień.

Taką kurację powinno się stosować nieprzerwanie przez 3 dni, a następnie musimy zrobić sobie tygodniową przerwę przed jej kolejnymi powtórkami.

Skrzyp polny przeciw haluksom

Właściwości skrzypu polnego poprawiają krążenie krwi i przeciwdziałają występowaniu zatorów, które są bardzo niebezpieczne. Sprzyja on też niwelowaniu obrzęków powstałych przy haluksach. Napar z tego ziela przygotowujemy z 2 łyżeczek skrzypu gotowanych przez 15 minut w szklance wody. Po wystygnięciu napar można wypić lub wykorzystać do przygotowania okładów na chory staw.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity wpływa pozytywnie na napięcie ścianek naczyń krwionośnych, rozszerza je i uaktywnia ich regenerację. Ziele to może nam także pomóc w uniknięciu rozwoju stanu zapalnego haluksów. W tym celu należy codziennie wypijać herbatkę z krwawnika pospolitego, którą przygotowuje się z jednej łyżki suszu parzonego przez około 20 minut.

Leia também:  Rak Pluc Jakie Objawy?

Żywokost na haluksy

Żywokost posiada właściwości zmniejszające ból, stany zapalne oraz obrzęk. W przypadku haluksów, może także wspomagać regenerację kości oraz naskórka. Roślinę tę najlepiej jest stosować w postaci okładów na chore miejsce. Przygotowuje się je ze startego na tarce świeżego korzenia żywokostu.

Ćwiczenia na haluksy

Naturalne sposoby na haluksy obejmują nie tylko stosowanie najróżniejszych naparów, kąpieli czy okładów.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki tego schorzenia oraz przeciwdziałania jego rozwojowi są także regularnie wykonywane ćwiczenia.

Ta domowa forma rehabilitacji pozwala rozciągnąć i wzmocnić mięśnie stóp, co pomaga również zwalczyć ból towarzyszący haluksom. A jakie ćwiczenia dają najlepsze efekty?

1. Rozciąganie ścięgna Achillesa przy pomocy ręcznika

Ćwiczenie wykonujemy siedząc na podłodze. Wokół śródstopia przekładamy ręcznik, prostujemy nogę i trzymając oba końce ręcznika, przyciągamy go delikatnie do siebie. Pamiętajmy, że przez cały czas noga musi pozostawać wyprostowana. Po 30 sekundach należy zrobić krótką przerwę.

Wykonujemy 2 serie po 10 powtórzeń na każdą nogę.

2. Turlanie piłeczki golfowej

Siedząc na krześle lub kanapie podkładamy pod jedną ze stóp piłeczkę golfową i turlamy ją łukiem stopy. Staramy się to robić jak najdłużej (minimum 2 minuty), po czym zmieniamy stopę i powtarzamy ćwiczenie.

3. Podnoszenie kulek stopami

Do wykonania ćwiczenia potrzebujemy miski oraz kilkunastu kulek niewielkich rozmiarów, które będziemy w stanie podnieść palcami stóp. Siadamy wygodnie na krześle, obok niego stawiamy miskę i rozsypujemy kulki w taki sposób, aby nadal znajdowały się w zasięgu naszych nóg. Następnie po kolei chwytamy kulki palcami i umieszczamy je w misce.

4. Rozciąganie palców z odwodzeniem paluchów

Stojąc na podłodze staramy się odłączać paluch od reszty palców stopy, kierując go ku jego zewnętrznej stronie. Robimy to przez 2 minuty, co aktywizuje odwodziciela palucha.

5. Zwijanie ręcznika

Siadamy na krześle, a na podłodze rozkładamy przed sobą ręcznik. Palcami stóp chwytamy jego środek i staramy się zwinąć go ku sobie. Powtarzamy ćwiczenie dwa razy. Dla utrudnienia można również umieścić na ręczniku przedmioty, które go obciążą.

6. Ćwiczenie palucha z taśmą

Do wykonania ćwiczenia potrzebna jest elastyczna taśma, której jedną stronę zakładamy na palucha, a drugą przewiązujemy wokół nogi stołu lub krzesła. Następnie paluch zginamy w swoim kierunku i staramy się wytrzymać 10 sekund.

Wykonujemy 2 serie po 10 powtórzeń i zmieniamy paluch.

7. Alfabet pisany w powietrzu

Siedząc na krześle staramy się nakreślać stopami w powietrzu litery alfabetu. Aktywizujemy zwłaszcza paluch. Staramy się przejść przez cały alfabet i powtórzyć ćwiczenie.

8. Zbliżanie pięty do palców z dociskaniem do podłogi

Trzymając stopę na podłodze z całych sił dociskamy piętę i palce do podłoża. Staramy się niejako zbliżyć je do siebie nawzajem, ale nie odrywamy przy tym palców. Robimy to przez 2 minuty i zmieniamy stopę.

Ćwiczenia opracowano na podstawie:

1. Hallux Valgus: ScholarlyPaper, PhD Q Ashton Acton, Atlanta : ScholarlyMedia LLC, 2012, ISBN: 9781464986239

Domowe sposoby na haluksy: leczenie domowe i naturalne metody na ból

Jak leczyć haluksy? Jakie są domowe sposoby na haluksy?

Haluks to inaczej nieestetyczna deformacja stopy, która może wywoływać dyskomfort i silne dolegliwości bólowe. Leczenie pierwszych objawów haluksów można rozpocząć od wypróbowania prostych i sprawdzonych metod, takich jak systematyczne wykonywanie okładów z lodu czy masowanie obolałych miejsc. Jakie są najlepsze domowe sposoby na haluksy?

Na te pytanie odpowiedzi udzieliła nam redakcja portalu Haluksy-Leczenie.pl, który jest poświęcony tematyce zdrowych i pięknych stóp.

Spis treści:

Robienie okładów z lodu

Najprostszym sposobem na załagodzenie objawów haluksa jest stosowanie zimnych okładów.

Miejscowe schładzanie bolesnego miejsca może zapobiec rozwojowi stanu zapalnego oraz przyczynić się do zniwelowania bólu, utrudniającego sprawne poruszanie się.

Systematyczne wystawienie haluksa na działanie niskiej temperatury może również osłabić nadmierne oddziaływanie impulsów na włókna nerwowe, a w efekcie zmniejszyć napięcie mięśniowe.

Wykonanie zimnego okładu wymaga jedynie pokruszenia lodu oraz umieszczenia go w czystej ściereczce lub ręczniku. Tak przygotowany kompres należy przykładać do haluksa przez około kilka minut.

Zabieg można powtarzać codziennie, najlepiej wtedy, gdy ból jest szczególnie dokuczliwy.

Warto jednak pamiętać, że zbyt częsta i długotrwała ekspozycja naskórka na zimną temperaturę może prowadzić do odmrożeń, dlatego nie należy przesadzać z częstotliwością wykonywania okładów z użyciem kostek lodu.

Smarowanie octem jabłkowym

Ocet jabłkowy jest naturalnym konserwantem, który dodatkowo wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwbólowe oraz zmiękczające naskórek. Systematyczne smarowanie haluksów octem jabłkowym może zmniejszyć dolegliwości bólowe w trakcie chodzenia, poprawić wygląd naskórka oraz zredukować ewentualne zaczerwienienia i odciski, które pojawiły się w obrębie stopy.

Okłady z wykorzystaniem octu jabłkowego można stosować codziennie przez okres kilku-kilkunastu dni. Po takim czasie poprawa powinna być już widoczna i odczuwalna.

  Aby wykorzystać lecznicze działanie octu jabłkowego, wystarczy nałożyć odrobinę roztworu na wacik i przyłożyć go do haluksa. Zabieg najlepiej wykonywać na suchej i dokładnie oczyszczonej skórze.

Warto pamiętać jednak, aby nie nakładać octu na skórę pokrytą otwartymi ranami czy pęcherzami, ponieważ mogłoby to wpłynąć na zaostrzenie stanu zapalnego oraz nasilenie bólu.

Stosowanie separatorów międzypalcowych

Separatory międzypalcowe to produkty, które stosowane są w celu zmniejszenia ucisku i otarć towarzyszących występowaniu haluksów.

Wybór inteligentnych separatorów międzypalcowych jest naprawdę rozbudowany na ryku.

Modele są zazwyczaj wykonane z silikonowej lub żelowej opaski, która przyczynia się do załagodzenia dolegliwości bólowych oraz chroni stopę przed nadmiernym stykaniem się z powierzchnią butów.

Sposób użycia separatorów jest bardzo prosty. Wystarczy jedynie umieścić je między palcami i nosić z częstotliwością zalecaną przez producenta. Analiza trwających 3 miesiące badań dowodzi, że codzienne stosowanie separatorów międzypalcowych może w skuteczny sposób złagodzić ból występujący w trakcie poruszania się oraz zwiększyć zakresu ruchu stopy.

Okłady z jodyny i amoniaku

Jodyna jest substancją o silnych właściwościach bakteriobójczych, dzięki czemu występuje w składach wielu preparatów dedykowanych zwalczaniu objawów haluksów. Dobrym sposobem na łagodzenie bólu i dyskomfortu towarzyszącego tej deformacji stopy jest przygotowanie domowego roztworu  wykonanego z połączenia jodyny i amoniaku.

Aby przygotować domowy środek na haluksy wystarczy połączyć jodynę i amoniak w proporcji 1:1, a następnie przykładać wacikiem w obolałe miejsce raz dziennie przez okres około dwóch tygodni. Regularne stosowanie tej mieszanki w formie okładów może w skuteczny sposób złagodzić ból oraz zmniejszyć stan zapalny i zredukować zaczerwienienia w obrębie naskórka.

Masowanie bolących stóp

Masaż stóp to kolejny sprawdzony sposób na haluksy, który może przyczynić się do zmniejszenia napięcia w stopie oraz załagodzić odczuwany ból. Do wykonania masażu warto wykorzystać podgrzane olejki eteryczne o przeciwzapalnych i przeciwbólowych właściwościach. Mogą to być między innymi olejek lawendowy, migdałowy lub liliowy.

Aby masaż w skuteczny sposób przyczynił się do załagodzenia dolegliwości, należy wykonywać go codziennie przez około kilka minut.

Dobrze jest rozpocząć od delikatnego uciskania palców okrężnymi ruchami, a następnie przejść do pięt i kostek.

Warto pamiętać, że prawidłowo wykonywany masaż nie powinien sprawiać nam bólu, dlatego w przypadku nasilenia jakichkolwiek objawów powinien zostać przerwany.

Osłanianie palucha przy wykorzystaniu plastrów

Plastry na haluksy dostępne są najczęściej w formie żelowych osłonek, które mają za zadanie dopasować się do wystającej kości, ograniczając ocieranie się haluksa o powierzchnię buta. Regularne stosowanie plastrów może również wpłynąć na zwiększenie amortyzacji stopy, chroniąc ją przed powstawaniem odcisków i mikrourazów.

Aby nałożyć żelowy plaster na haluksy, wystarczy rozgrzać go przez chwilę w dłoni i przykleić w taki sposób, aby dopasował się do wystającej kości. Codzienne noszenie plastrów może skutecznie złagodzić dokuczliwy ból oraz wspomóc utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry, zapobiegając przed powstawaniem otarć.

Moczenie stóp w soli Epsom

Sól Epsom to nieorganiczny związek chemiczny, który wykorzystywany jest powszechnie w celu łagodzenia dolegliwości bólowych oraz zmniejszania obrzęków. Regularne moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą Epsom może przyczynić się do zmiękczenia naskórka oraz zredukowania napięcia, które często towarzyszy występowaniu haluksów.

Aby wymoczyć haluksy w solance, należy rozpuścić około pół szklanki soli w dużej misce wypełnionej ciepłą wodą i zamoczyć w niej stopy.  Taka kąpiel dla stóp może być wykonywana codziennie, natomiast jednorazowy zabieg z użyciem soli Epsom nie powinien trwać dłużej niż 20 minut.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Uczulenia Na Nikiel?

Co robić, jeżeli ból haluksa nie przechodzi?

Długotrwałe ignorowanie bólu i dyskomfortu, wiążących się z wystąpieniem haluksów może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych oraz problemów ze sprawnym funkcjonowaniem na co dzień. Zakażenia, krwiaki i trudne do usunięcia blizny to tylko niektóre ze skutków ubocznych, jakie mogą powodować przewlekłe, nieleczone haluksy.

Leczenie domowe może okazać się skuteczne w łagodzeniu objawów haluksów, ale nie może być przeprowadzane w nieskończoność.

W przypadku, gdy domowe sposoby na stan zapalny haluksa nie przynoszą pożądanych rezultatów, a ból i zaczerwienienie przybierają na sile, to warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy.

Specjalista na podstawie wywiadu lekarskiego oraz dodatkowych badań będzie w stanie ocenić stan stopy oraz wdrożyć odpowiednie formy terapii.

Haluksy – przyczyny, zapobieganie, leczenie (ćwiczenia, wkładki, operacja), domowe sposoby

Haluksy to koślawe palce stóp, które nie tylko brzydko wyglądają, ale także bolą. Koślawy paluch najczęściej występuje u kobiet, które lubią chodzić w butach na wysokich obcasach.

Obecnie mówi się, że to choroba społeczna. W Polsce dotyczy ona co czwartej kobiety po 50.

roku życia, zaś w Chinach, u kobiet noszących buty na wysokich obcasach, haluksy występują 15 razy częściej niż u tych, które ich nie noszą.

1. Czym są haluksy?

Haluksy to inaczej paluch koślawy. Duży palec u stopy zaczyna odginać się w stronę pozostałych, natomiast pierwsza kość śródstopia przemieszcza się przyśrodkowo. To choroba zwyrodnieniowa, która polega na deformacji stopy.

Większość chorych opisuje haluksy jako bolesne zgrubienie, guzek lub narośl po wewnętrznej stronie stopy. Nie jest to guzek ani narośl, lecz głowa pierwszej kości śródstopia, która się przemieściła, ponieważ duży palec stopy odgiął się w kierunku pozostałych palców, a stopa uległa rozpłaszczeniu. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania haluksów.

Początkowo mogą pomóc opaski, wkładki i ćwiczenia. Jednak w zaawansowanej fazie konieczna jest operacja. Niektórzy stosują domowe sposoby, takie jak zioła, jednak nie są one skuteczne. Sprawdź, jak wyleczyć haluksy.

Cały proces jest powolny i początkowy nie zwracamy na niego uwagi. Jednak nieleczona deformacja pogłębia się, utrudniając chodzenie w butach, a także wywołując ból. Długotrwałe odginanie palca sprawia, że jego kość staje się wypukła i zostaje przesunięta na zewnątrz.

Styczność kości z obuwiem prowadzi do powstania zgrubienia, czyli haluksa. Haluksy są bolesne oraz mogą wiązać się z powstawaniem stanów zapalnych.

Schorzenie częściej dotyczy kobiet. Związane jest to ze słabszą mięśniowo-wiązadłową budową stopy oraz noszeniem obuwia, które sprzyja powstawaniu haluksów.

2. Stopień nasilenia haluksów

Leczenie haluksów zależy od stopnia ich nasilenia. Wyróżnia się trzy stopnie nasilenia:

 • lekki (15-20 stopni) – przy lekkich zniekształceniach wykonuje się zabieg polegający na wycięciu wyrośli oraz przecięciu przykurczonych tkanek. Inwazyjność operacji jest bardzo mała;
 • umiarkowany (30-40 stopni) – najpierw wykonywana jest korekta pozycji kości śródstopia. Następnie kość zespala się wykorzystując płytki i śruby. Kolejnym krokiem jest usunięcie wyrośli oraz przecięcie tkanek, tak jak w przypadku leczenia stopnia lekkiego;
 • stopień ciężki (>40 stopni) – w trakcie zabiegu wykonywana jest osteotomia kości śródstopia. Czasem może być stosowana całkowita lub częściowa endoproteza stawu.

3. Przyczyny haluksów

Na tworzenie się haluksów wpływ mogą mieć urazy mechaniczne, źle dobrane obuwie lub czynniki genetyczne. Większe ryzyko wystąpienia haluksów można odnotować u osób chorujących na reumatyzm lub choroby układowe.

Na wystąpienie schorzenia wystąpienie schorzenia wpływ ma także wykonywana praca i masa ciała. U osób z predyspozycjami do haluksów pierwsze ich objawy pojawiają się już w wieku dziecięcym.

Wpływ na powstanie haluksów mogą mieć:

 • czynniki genetyczne (od bliskich dziedziczymy ustawienie kości śródstopia, egipski kształt stopy oraz osłabienie tkanki łącznej)
 • noszenie butów z wąskimi czubami
 • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej
 • urazy mechaniczne
 • posiadanie długiego palca
 • choroby układowe, takie jak np. reumatyzm

Osoby z wrodzonymi predyspozycjami do powstawania haluksów mogą zaobserwować pierwsze objawy już w wieku dziecięcym. Na zachorowanie wpływ ma także masa ciała oraz wykonywana praca.

Haluksy często pojawiają się u osób z płaskostopiem.

4. Objawy towarzyszące haluksom

Rozwijającym się haluksom często towarzyszą objawy, takie jak:

 • stany zapalne okolic kości
 • krótkotrwałe lub chroniczne bóle palca
 • bolesne zgrubienia w okolicach dużego palca
 • zaczerwienienie skóry
 • częste występowanie odcisków i zaczerwienienia przy dużym palcu
 • podwichnięcie stawu
 • połyskująca skóra w obrębie haluksu
 • zapalenie wysiękowe kaletki

Haluksy to deformacja stawów stóp

5. Leczenie haluksów

Leczenia zabiegowego można uniknąć, gdy wcześnie zdiagnozujemy dolegliwość i rozpoczniemy stosowanie asortymentu medycznego, przynoszącego ulgę stopom. Wszystkie rodzaje artykułów medycznych można dopasować odpowiednio do stopnia zaawansowania choroby, rozmiaru stopy oraz rodzaju obuwia. Do szczególnie polecanych należą:

 • plastry na haluksy – są wzbogacone olejkami o działaniu leczniczym, służą do izolowania chorego miejsca, a także sprawiają, że skóra pozostaje nawilżona i elastyczna;
 • kliny międzypalcowe – dzięki nim można przywrócić stopom właściwe ustawienie, ponadto zmniejszają ból i tarcie;
 • peloty żelowe – to specjalne wkładki do butów, które korzystnie wpływają na rozkład nacisku w przedniej części stopy, a także zapobiegają płaskostopiu i spowalniają rozwój haluksa, można ich używać nawet do butów na obcasie;
 • silikonowe wkładki – unoszą sklepienie stopy do góry i korygują ustawienie krzywego palucha;
 • opaska na haluksy – utrzymuje palce we właściwej pozycji i chroni przed otarciami, poza tym korzystnie wpływa na rozkład nacisku na stopie i zapobiega osłabieniu mięśni i zniekształceniom kości;
 • aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – zmniejszają ból oraz hamują pogłębianie się deformacji, stosowane są w profilaktyce i rehabilitacji po leczeniu operacyjnym.

Wszystkie te sposoby na haluksy mają zastosowanie profilaktyczne i pomagają we wczesnej fazie rozwoju dolegliwości. W niektórych przypadkach nie są skuteczne i wtedy najczęściej należy poddać się operacji haluksów.

5.1. Domowe sposoby na haluksy

Niektórzy stosują domowe sposoby na haluksy, takie jak płukanki ziołowe, w której moczy się stopy, olejki, którym naciera się chore miejsce, jak również napary do picia. Mogą one jedynie przynieść ulgę w bólu, ale tylko na chwilę. Nie zapobiegną dalszemu rozwojowi halusków.

W złagodzeniu dolegliwości bólowych haluksów pomoże:

 • dobranie wygodnego obuwia – dolegliwości bólowe można zmniejszyć poprzez wymianę obuwia na bardziej komfortowe. Ważne, aby palce w bucie miały odpowiednią ilość miejsca;
 • rozgrzewanie haluksów – ciepłe kąpiele lub rozgrzewające poduszki mogą złagodzić ból;
 • przykładanie lodu – po całym dniu na nogach przyłożenie lodu do obolałych, bolesnych miejsc przyniesie natychmiastową ulgę.

5.2. Ćwiczenia na haluksy

Na początku deformacji stopy rzadko wymagana jest operacja haluksów. Na tym etapie zazwyczaj lekarz ortopeda proponuje inne formy leczenia, np. ćwiczenia, takie jak:

 • turlanie stopą niewielkich piłeczek
 • chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp
 • stawanie na palcach i piętach na przemian
 • odciąganie dużego palca jak najdalej od palca sąsiedniego

Pomocne mogą być także ćwiczenia poprawiające równowagę, np. stanie na jednej nodze.

U osób z płaskostopiem pogłębianiu się haluksów pomogą ćwiczenia, takie jak np. chodzenie na palcach, chwytanie palcami stóp kawałków materiału lub zwijanie ich.

5.3. Wkładki, separatory i aparaty na haluksy

Osoby mają haluksy powinny nosić odpowiednie wkładki ortopedyczne do butów, które ułatwią chodzenie i zmniejszą dolegliwości bólowe. Pomocne mogą być także

 • ortezy – chronią palce przed obtarciami
 • kliny/separatory międzypalcowe – wykonane z gąbki lub żelowe „izolacje” między palce
 • poduszeczki pod przodostopie – umieszczone pod palcami ułatwiają kobietom z haluksami chodzenie w butach na wysokim obcasie
 • peloty – aparaty korekcyjne dla osób z haluksami zakładane na noc
 • opaski na haluksy – utrzymują palec w prawidłowej pozycji, zapobiegają otarciom, osłabieniu mięśni oraz zniekształceniom
Leia também:  Jakie Objawy Chorych Nerek?

6. Operacja haluksów

Metoda operacyjna uzależniona jest od stopnia deformacji palca wraz z pozostałymi elementami stopy. Długotrwałe wyniki leczenia pozwalają osiągnąć takie metody, jak osteotomia Chevron, osteotomie klinowe, osteotomie półkoliste oraz Scarf.

Technika Scarf daje możliwość wczesnego obciążenia operacyjnej kończyny, a także stabilnego zespolenia odłamów, co pozwala na leczenie bezgipsowe. Po upływie trzech dni od operacji pacjentka może obciążyć stopę, chodząc w butach pooperacyjnych.

Po sześciu tygodniach od zabiegu można chodzić w obuwiu codziennym. Metoda Scarf jest skuteczna w 70% przypadków. Po jej zastosowaniu należy rozpocząć fizykoterapię i ćwiczenia, pozwalające na szybkie uzyskanie sprawności.

Po operacji kość goi się około 5-6 tygodni. Dopiero po upływie wyznaczonego czasu można wrócić do noszenia obuwia codziennego. Od razu po rehabilitacji ważne jest rozpoczęcie rehabilitacji, która pozwoli na szybki powrót do zdrowia.

6.1. Wskazania do operacji haluksów

Wskazaniami do operacji są:

 • duże zniekształcenie palucha
 • ból, który uniemożliwia noszenie obuwia lub wręcz poruszanie się
 • problemy z drugim palcem (np. jego zwichnięcie)

6.2. Metody operacji haluksów

Celem operacji haluksów jest powrót zdeformowanych kości na swoje miejsce. Lekarz uzależnia decyzję o operacji od stopnia zaawansowania zmian i bólu z nimi związanego.

Operację haluksów można wykonać różnymi metodami:

 • metodą Chevron
 • metodą Scarf
 • metodą Akin
 • metodą Ludloff

Metody Scarf oraz Chevron różnią się od siebie kształtem nacięcia kości, np. w technice Scarf wykonuje się je w kształtcie litery Z, natomiast w Chevron nacięcie przypomina literę V. Z kolei w przypadku metody Ludloff wykonuje się nacięcie skośne, zaś w technice Akin – przecięcia poprzeczne. W każdej z wymienionych technik po przecięciu zespala się kości śrubami.

Dzięki wykorzystaniu implantów biowchłanialnych nie ma konieczności zakładania gipsu. Stosowane są szyny do utrzymania palców u nogi w wyprostowanej pozycji, a także balkoniki pooperacyjne, by pacjent szybciej zaczął chodzić po zabiegu.

Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Większość pacjentów wraca do pracy 3-5 dni po zabiegu, a niektórzy nawet tego samego dnia.

Kość po operacji goi się około miesiąca. Dopiero po tym czasie można wrócić do noszenia codziennego obuwia. Czasem przerwa może być nieco dłuższa. Dojście do pełni zdrowia trwa od 6 do 10 tygodni.

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

6.3. Cena operacji haluksów

Cena zabiegu usuwania haluksów zależy od stopnia deformacji. Mniejsza deformacje wiążą się z kosztem około 2-4 tysięcy złotych. Za większe wady zapłacimy nawet 5000 zł. Powrót do pełni zdrowia po zabiegu zajmuje około 6-10 tygodni.

Jeśli haluksy operujemy ze względów estetycznych, za zabieg zapłacimy z własnej kieszeni. Natomiast, gdy schorzeniu towarzyszy ból lub stany zapalne, a deformacja jest znaczna, zabieg pokryje NFZ.

7. Rehabilitacja po operacji haluksów

Rehabilitację należy rozpocząć jak najszybciej po zabiegu. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń takich jak: podnoszenie palcami stóp niewielkich przedmiotów, zwijanie palcami stóp chusteczek oraz masaże stopy poprzez toczenie piłeczki. Po zabiegu przeprowadza się także zabiegi fizykalne.

8. Jak zapobiegać haluksom?

 • unikaj noszenia bardzo wysokich obcasów
 • unikaj wąskiego obuwia i butów z wąskimi czubkami
 • kupuj buty dobrze wyprofilowane, niepowodujące ucisku na palce stóp, o dobrze dobranym rozmiarze
 • zmieniaj obuwie kilka razy dziennie
 • unikaj całodziennego noszenia płaskich klapek
 • uprawiaj sporty, które nie obciążają stóp, np. pływanie, jazdy na rowerze
 • chodź boso od czasu do czasu,
 • pilnuj masy ciała – nie dopuść zbyt dużego przybrania na wadze

Naturalne leczenie mające na celu pozbycie się haluksów

Haluksy (inaczej “paluch koślawy”) to choroba zwyrodnieniowa która objawia się deformacją stawu dużego palca u stóp. Jej rozwój zwykle jest związany z czynnikami genetycznymi lub noszeniem niewłaściwego obuwia.

Haluksy zaczynają ujawniać się po 30. roku życia i prawie zawsze rozwijają w stawach obu stóp. Towarzyszące im objawy to: guzowate powiększenie kostki stawowej dużego palca, obrzęk, zaczerwienienie, ból podczas chodzenia, powstawanie odcisków w okolicach zwyrodnienia itp.

Kiedy zauważysz u siebie powyższe objawy, zaleca się wizytę u podologa, który wskaże ci najlepsze leczenie. Często w tym przypadku niezbędny okazuje się zabieg chirurgiczny. Jeśli jednak nie chcesz się mu poddać, koniecznie wypróbuj domowe sposoby, dzięki którym złagodzisz problem oraz zapobiegniesz odnawianiu się koślawego palucha.

Domowe sposoby na haluksy – lawenda

Olejek lawendowy jest jednym z najpopularniejszych naturalnych sposobów na zwalczanie haluksów – jego właściwości pomagają złagodzić ból oraz zapalenie zdeformowanego stawu. Jak przygotować domowej roboty olejek lawendowy?

Dodaj kilka zasuszonych kwiatów lawendy do oliwy z oliwek lub oleju migdałowego i podgrzej w bemarze. Następnie przelej przez sitko – i domowej roboty olejek lawendowy jest gotowy do użycia!

Przelej olejek do szklanej, hermetycznie zamykanej butelki. Nacieraj nim każdego wieczoru haluksy, wykonując przy tym delikatny masaż.

Sól Epsom

Skutecznym sposobem na ukojenie uciążliwego bólu, jaki wywołują haluksy oraz na usunięcie obrzęku jest kąpiel stóp z zastosowaniem soli Epsom. Nalej do miski ciepłą wodę, dodaj 2 łyżki soli Epsom i zanurz stopy na około 20 minut. Od razu odczujesz ulgę.

Ruta zwyczajna

Ruta zwyczajna to roślina, która skutecznie pomaga ukoić ból oraz stany zapalne w przypadku chorób reumatycznych, takich jak zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Aby zmniejszyć ból wywołany przez haluksy, przygotuj kąpiel do stóp z dodatkiem kilku gałązek ruty zwyczajnej.

Mocz stopy przez około 15 minut.

Olejek liliowy

Cebulki roślin liliowatych zawierają cenny olejek, który popularnie jest wykorzystywany do produkcji leków na złagodzenie bólu stawów. Możesz kupić gotowy olejek liliowy lub przygotować go samodzielnie. Zanurz na 5 minut kilka liści liliowych w brandy.

Delikatnie wmasowuj olejek w paluch koślawy.

Leczenie liśćmi laurowymi

Liście laurowe posiadają cenne właściwości, które pomagają w zwalczaniu haluksów, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Chociaż pierwsze rezultaty kuracji pojawiają się już po 10 dniach, należy ją kontynuować przez dwa miesiące.

W pierwszej kolejności przygotuj napar z liści laurowych i pozostaw go w termosie na całą noc. Następnego ranka przelej napar przez sitko i popijaj małymi łyczkami przez cały dzień. Spożywaj napój przez trzy dni z rzędu, a następnie zrób tygodniową przerwę.

Możesz również zmielić na proszek 5 liści laurowych i zalać je 100 ml 96% alkoholu. Pozostaw tak przez tydzień, po czym nanoś bezpośrednio na haluksy, najlepiej po wcześniejszym wymoczeniu stóp w ciepłej wodzie.

Wmasowuj w stopy przed pójściem spać, a dla otrzymania jak najlepszego efektu, nałóż skarpetki.

Leczenie na bazie jodu

Jednym z popularnych sposobów na zwalczanie haluksów jest połączenie jodu z aspiryną. Środek ten należy nakładać bezpośrednio na haluksy – zatrzymuje on ich wzrost oraz skutecznie łagodzi bóle stawów.

Innym sposobem na wykorzystanie jodu jest wymieszanie go z sokiem z cytryny (identyczne części). Należy wmasowywać powstałą mieszankę w haluksy.

Inne naturalne sposoby zwalczania haluksów

 • Przede wszystkim liczy się utrzymanie zdrowej wagi, unikanie nadwagi.
 • Co więcej, zaleca się zwiększenie spożycia witaminy A, C i D oraz wapnia – substancje te wzmacniają kości.
 • Dodatkowo, ważne jest noszenie wygodnego obuwia z elastycznych materiałów, o szerokich czubkach. Niewygodne lub zbyt wąskie buty mogą zaostrzyć problem haluksów.
 • Jeśli haluksy są przyczyną nieznośnego bólu lub dyskomfortu, zaleca się noszenie otwartego, wygodnego obuwia.

To może Cię zainteresować …

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*