Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

 • Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
 • Jak poradzić sobie z infekcją intymną i jak jej zapobiegać?
 • SPIS TREŚCI

█ Infekcje intymne — objawy

Za stany zapalne pochwy u kobiet, zewnętrznych narządów płciowych mężczyzn odpowiadają patogeny jak bakterie, pierwotniaki, grzyby (drożdże), a także wirusy, jak również zaburzona flora bakteryjna pochwy.

Procesowi zapalnemu i zakażeniu o określonej etiologii towarzyszy wiele objawów jak upławy (o różnym charakterze), intensywne swędzenie i świąd, pieczenie, kłucie, ból, obrzęk, silne zaczerwienienie.

Dla rozpoznania typu infekcji intymnej pomocne jest określenie wyglądu upławów. Zależnie od czynnika upławy mogą mieć różny charakter.

Kolor, konsystencja upławów ma istotne znaczenie dla rozpoznania etiologii np. bakteryjnego, grzybiczego lub mieszanego zapalenia pochwy. Oprócz tego kobiety często skarżą się na świąd, pieczenie, zaczerwienienie błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych, ból – również podczas oddawania moczu.

Upławy przy infekcjach intymnych

Upławy można podzielić ze względu na ich kolor – mogą pojawić się upławy białawe, różowe, żółte, brunatne, niekiedy nawet zielonkawe. Ze względu na swoją konsystencję mogą mieć charakter ropny, śluzowy, serowaty. Niekiedy w upławach znajduje się krew. Nie bez znaczenia jest…

zapach upławów! Nieprzyjemny zapach z pochwy może świadczyć o grzybicy wywołanej przez drożdżaki z rodzaju Candida np. C.albicans. Nieprzyjemna woń jest również odczuwalna w przypadku rzęsistkowicy. Infekcji towarzyszą zatem niekiedy “śmierdzące” upławy określane często jako “zapach ryby”.

Nieprzyjemny aromat z pochwy to istotny sygnał do diagnostyki w kierunki grzybicy pochwy, kandydozy zewnętrznych narządów płciowych, infekcji na tle bakteryjnym, a także rzęsistkowicy.

█ Przyczyny infekcji intymnych

Za infekcje intymne odpowiadają takie czynniki jak bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki. Za samo zapalenie pochwy odpowiadają po części zmiany hormonalne, które mają miejsce w okresie menopauzy. Zależnie zatem od wieku zakażenia żeńskich narządów płciowych mogą być podzielone ze względu na “wiek” pacjentki:

 • wiek dziecięcy – wśród przyczyn wymienia się grzybicę, rzesistkowicę, a także bakterie, które mogły zostać przeniesione z okolic odbytu. Nie bez znaczenia jest wprowadzanie do pochwy przedmiotów codziennego użytki jak guziki, zabawki, ołówki .
 • kobiety dorosłe – przyczyną infekcji w tym okresie może być błędna higiena osobista (rzadka, niedokładna), nie bez znaczenia są stosunki seksualne i niekiedy ilość partnerów oraz ich zmienność. Często infekcje intymne mogą zawitać na skutek przyjmowania niektórych leków jak antybiotyki doustne, które osłabiają florę bakteryjną pochwy. Niekiedy do zakażeń może dojść w okresie poporodowym.
 • kobiety dojrzałe – zaburzenia hormonalne u Pań zwiastują zmiany w obrębie błony śluzowej – często jest ona przesuszona, co stanowi wrota dla zakażenia. Oprócz tego zmienia się na niekorzyść pH pochwy (staje się bardziej zasadowe i mniej kwasowe), co sprzyja rozwojowi patogennej flory. Często kobiety przechodzące przekwitanie skarżą się na uczucie pieczenia, suchość, dyskomfort i objawy te nie są związane z obecnością infekcji, ale mniejszym stężeniem estrogenów i zmianami mikroanatomicznymi nabłonka pochwy. Wiele z nich w tym okresie sięga po nawilżające globulki Cicatridina lub HydroVag ze względu na suchość pochwy.
 • Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
 • Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
 • Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
 • Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

(Niewłaściwa) higiena okolic intymnych

Niezależnie od wieku jedną z podstawowych przyczyn jest niewłaściwa higiena, do której wiele kobiet błędnie używa mydła. Zabiegani rodzice z kolei niekiedy mogą nie dopilnować, czy dziecko zmieniło bieliznę na czystą.

Istotne jest również uświadomienie codziennej potrzeby higieny osobistej, która nie powinna ograniczać się jedynie do umycia nóg, rąk czy włosów. Szczególnie ważna jest higiena intymna w okresie menstruacji.

Do pielęgnacji okolic intymnych powinno używać się produktów o niskim pH – kwaśne środowisko nie sprzyja patogennej florze. Dlatego warto zaopatrzyć się w płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym.

Dobrej kondycji okolic intymnych nie sprzyja bielizna wykonana ze sztucznych i nieprzepuszczających powietrza materiałów – zdecydowanie łatwiej wtedy o odparzenie, podrażnienie.

Sztuczne tkaniny mogą prowadzić do przegrzania się okolic intymnych, ich nadmiernym poceniu się. Istotny jest również kierunek mycia – okolice intymne myjemy od sromu w kierunku odbytu.

█ Najczęstsze infekcje intymne

Jak wyżej wspomniano infekcja intymna może mieć różne podłoże – jej przyczyną mogą być drożdżaki, bakterie, wirusy, pierwotniaki. Pod względem statystycznym ok. połowa zakażeń jest pochodzenia bakteryjnego, kandydoza i drożdżakowe infekcje to max. trzydzieści kilka procent, rzadziej zdecydowanie odnotowuje się obecność rzęsistka czy wirusa HPV.

Infekcja grzybicza – grzybica pochwy, kandydoza

Infekcja grzybicza pochwy, czyli grzybica pochwy, zwana niekiedy kandydozą jest wywołana przez drożdżaki z rodzaju Candida, gdzie najczęstszym patogenem jest Candida albicans.

Charakterystyczne dla infekcji grzybiczej są upławy – określane jako serowate, białawe. Oprócz tego odnotowuje się zaczerwienienie, świąd, zwiększoną tkliwość narządów płciowych.

Z kolei u mężczyzn często przebiega bezobjawowo, niekiedy dochodzi do pieczenia cewki moczowej czy zaczerwienienie żołędzia prącia.

 • Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
 • Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
 • Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
 • Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Infekcja bakteryjna tzw. waginoza

Bakteryjna waginoza to najczęściej efekt zaburzonej równowagi flory jelitowej pochwy, które może mieć miejsce na skutek stosowania antybiotyku.

Często w wyniku tego dochodzi do nadmiernego wzrostu flory bakteryjnej, która zwykle u kobiet zdrowych pozostaje w małej ilości. Dla tego zakażenia charakterystyczne są upławy, które przybierają konsystencję szarego płynu o nieco rybnym zapachu.

W zakażeniu tym nie do końca obecne są świąd czy pieczenie. Za infekcje te odpowiada m.in. Chlamydia trachomatis.

Infekcje wirusowe

Najczęściej wymienia się tutaj wirusa HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Infekcje te dotyczą zarówno mężczyzn jak i kobiet. Wśród objawów pojawia się świąd, uczucie pieczenia, pęcherze wypełnione płynem, uczucie napięcia i ciągnięcia skóry.

Warto jednak pamiętać, że nosicielem wirusa jest się do końca życia, a bardzo często można zaleczyć objawy i wprowadzić wirusa w tryb “czuwania.

Inną możliwością jest opryszczka narządów płciowych związana z wirusem HSV-2, który jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych.

Pasożytnicze infekcje intymne

Rzęsistkowica wywołana rzęsistkiem to jedna z częstszych infekcji intymnych pochodzenia pasożytniczego. Występuje zarówno u kobiet (rzęsistek występuje w pochwie i cewce moczowej) jak i mężczyzn (często w prostacie).

Wśród charakterystycznych objawów rzęsistkowicy są również upławy, ale przybierają one żółtawe – zielonkawe zabarwienie, zapach wydzieliny z pochwy jest nieprzyjemny, dochodzi do częstej mikcji (oddawania moczu), której towarzyszy pieczenie, ból i świąd.

Infekcje intymne u mężczyzn

Z powodów anatomicznych infekcje intymne w mniejszym stopniu dotyczą panów, jednak nie są oni wolni całkowicie od tego typu dolegliwości. Na jakie infekcje skarżą się panowie? Są to m.in.

rzeżączkowe i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, opryszczka narządów płciowych, kandydozy w okolicach żołędzi i napletka (towarzyszy pieczenie, swędzenie, biały nalot na penisie, czerwone plamki, ból przy oddawaniu moczu).

Panowie nie są również wolni od chlamydii, która może zdarzyć się podczas zbliżeń płciowych.

Kobiety w ciąży i infekcje intymne

Infekcje intymne są szczególnie groźne w okresie ciąży – mogą one zaatakować rosnący płód, co stwarza ryzyko m.in. poronienia.

Kobiety w ciąży mogą paść ofiarą typowych zakażeń jak bakteryjne zapalenie pochwy, grzybicze zakażenie pochwy i/lub wargo sromowych mniejszych / większych. W przypadku kobiet ciężarnych leczenie za pomocą leków OTC z apteki jest zwykle pozbawione sensu.

Dla bezpieczeństwa własnego i dziecka leczeniem powinien zająć się ginekolog. Zatem, czy kobieta ciężarna powinna udać się do lekarza ginekologa w okresie infekcji intymnej? TAK, zawsze.

█ Leczenie infekcji intymnych – leki i preparaty bez recepty

Jak zatem przebiega leczenie i jak dobiera się leki na infekcje intymne? Można wyróżnić kilka produktów, które są pomocne i wręcz niezbędne w przypadku infekcji miejsc intymnych i dróg rodnych.

W przypadku tego typu infekcji niewiele jest ziołowych środków, jednym z nich jest Vagosan na bazie kory dębu i rumianku.

Oprócz tego dodatki ziołowe prędzej spotyka się w płynach i żelach do higieny intymnej.

Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Vagosan to ziołowy tradycyjny lek stosowany pomocniczo w infekcjach intymnych

Preparaty na infekcję intymną — globulki, kremy i kapsułki dopochwowe

Grupa ta to szeroki zakres preparatów, wśród których wymienia się leki bez recepty, a także liczne wyroby medyczne. Zależnie od składu wykazują różne właściwości i działanie. Wśród nich można wymienić globulki o działaniu przeciwbakteryjnym jak np.

Albothyl, krem dopochwowy z klotrimazolem jak Clotidal (lub wersja w globulce jak Canesten 500 mg), kapsułki dopochwowe z fentikonazolem, który stosuje się w mieszanych zakażeniach (grzybiczo-bakteryjnych) jak Gynoxin Optima i Gynoxin Uno.

Oprócz tego sporą grupę asortymentową na infekcje u kobiet stanowią wyroby medyczne, wśród których wymienić można m.in.:

 • Chlorivag w globulkach o przeciwzapalnym działaniu,
 • Albivag czy Hexagyn DUO o właściwościach zakwaszających i nawilżających,
 • Feminella Vagi C zakwaszająca lub Vitagyn C dostępny jako krem,
 • Zenella MED lub Iladian Direct Plus, czyli 2 wyroby medyczne o zbliżonym składzie.

Globulki dopochwowe, kapsułki mogą zawierać substancje niszczące bakterie, grzyby. Oprócz tego zakwaszają środowisko pochwy, co sprzyja odbudowie mikroflory i powstrzymuje dalszy rozwój patogenów.

Nieco odmiennym preparatem jest Tantum Rosa, która jest lekiem służącym do irygacji środowisko pochwy za pomocą irygatora lub dostępny jest w wersji gotowych roztworów. Co zawiera ten lek? Jeden z dobrze znanych NLPZ jak benzydamina, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, odkażająco i znieczulająco miejscowo.

Tantum Rosa to lek z benzydaminą na stan zapalny pochwy i upławy

Istotną rolę w leczeniu infekcji odgrywają bakterie kwasu mlekowego należące do grupy Lactobacillus, które są elementem flory pochwy, znane są one również jako pałeczki kwasu mlekowego. Środki te jak np.

globulki Gynuaxil łagodzą często stan zapalny, łagodzą objawy infekcji. Najczęściej infekcja intymna wymaga uzupełnienia dobrych bakterii. Więcej informacji na temat produktów wspierających kobiecą florę bakteryjną (np.

jak probiotyk dopochwowy) znajdziecie na blogu apteki Galen.

Szukasz produktów do uzupełnienia flory bakteryjnej pochwy? Zobacz kategorię probiotyki ginekologiczne!

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Toxoplazmozy?

Infekcje intymne – czym są, profilaktyka i leczenie

Dyskomfort, świąd, zaczerwienienie, upławy, nieprzyjemny zapach – każda z kobiet miała do czynienia z takimi objawami infekcji intymnych, które występują powszechnie, niezależnie od wieku.

Jest to problem uciążliwy, krępujący, a często również nawracający. Basen, podróż, antybiotykoterapia mogą stać się ich przyczyną.

Warto znać działania profilaktyczne, aby ochronić się przed intymnymi dolegliwościami i skutecznie zapobiegać zakażeniom.

Należy również wspomnieć, iż infekcje intymne dotykają również mężczyzn. Objawy, które mogą się wówczas pojawić to ból przy oddawaniu moczu, zaczerwienienie żołędzi, ból pojawiający się przy ejakulacji.

Rodzaje infekcji intymnych i przyczyny ich powstawania

Najczęściej mamy do czynienia z infekcjami grzybiczymi tzw. kandydozą oraz infekcjami bakteryjnymi (bakteryjnym zapaleniem pochwy).

Bakteryjne zapalenie pochwy

Najczęściej rozwija się na skutek zaburzenia prawidłowego pH pochwy i namnożenia niekorzystnej, patologicznej flory bakteryjnej.

Objawy, które kobieta może odczuwać to nieprzyjemny rybi zapach i upławy barwy szarej o charakterze wodnistym.

Raczej nie występuje świąd i nadwrażliwość w okolicach intymnych (szacunkowo w 50% przypadków). Natomiast może wystąpić pieczenie podczas oddawania moczu.

Czynniki, które sprzyjają rozwojowi tego typu zakażeń to stosowanie wkładki domacicznej, nadmierna aktywność seksualna, jak również palenie tytoniu.

Grzybica pochwy, kandydoza

Jest to schorzenie pochodzenia endogennego rozwijające się na skutek zaburzenia ekosystemu pochwy.

Osłabienie naturalnej mikroflory pochwy skolonizowanej fizjologicznie przez pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus), a namnożenie drożdżaków z rodzaju Candida wywołują charakterystyczne objawy grzybicy pochwy: świąd, nadwrażliwość, pieczenie, zaczerwienienie, serowate białawe upławy oraz obrzęk warg sromowych.

Szczególnie predysponowaną grupą do tego typy infekcji są kobiety chore na cukrzycę oraz ciężarne.

Korzystanie z publicznych toalet, ograniczona higiena w podróży, kąpiele w basenach czy przeniesienie infekcji od partnera seksualnego w momencie osłabienia odporności, po przebyciu choroby czy w sytuacjach przemęczenia i stresu, prowadzi do aktywacji drożdżaków i rozwoju objawów infekcji.

Należy wspomnieć o możliwości wystąpienia infekcji mieszanych BAKTERYJNO-GRZYBICZYCH.

Niewłaściwie leczona infekcja wydłuża się w czasie, dolegliwości nasilają się, dlatego warto zasięgnąć porady lekarskiej, gdy stosowane preparaty i zabiegi domowe nie przynoszą efektu.

Zaniedbana infekcja intymna może bowiem prowadzić do infekcji dróg rodnych, infekcji dróg moczowych oraz nerek, a w skrajnych przypadkach, nawet do problemów z płodnością.

Test na infekcje intymne – domowy pH test

Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Domowy test na infekcje intymne

Na rynku dostępny jest test pH służący do oznaczenia odczynu śluzu z pochwy. Prawidłowo jest on kwasowy i wynosi 3,8 – 4,5. Użycie testu pozwala ustalić, czy infekcja ma podłoże bakteryjne (pH wzrasta), czy grzybicze (najczęściej pH pozostaje bez zmian).

Infekcje intymne – profilaktyka, zapobieganie

Aby nie dochodziło do infekcji intymnych, zarówno bakteryjnych jak i grzybiczych należy dbać o zdrowie i równowagę w organizmie – prawidłowo się odżywiać, pamiętać o nawadnianiu organizmu, zapewnić sobie optymalną dawkę snu, ograniczać czynniki stresowe oraz dbać o higienę.

Warto pomyśleć o delikatniejszym płynie do mycia okolic intymnych, pozbawionym parabenów, nieperfumowanym, a który równocześnie sprzyja zachowaniu prawidłowej flory pochwy.

Można również zaopatrzyć się w delikatne chusteczki do higieny intymnej i mieć je w zasięgu ręki w podróży oraz w pracy.

Profilaktycznie można stosować kapsułki z probiotykami dedykowanymi dla kobiet, są to zarówno preparaty doustne jak i dopochwowe, należy uważnie zapoznać się z informacjami producenta. Zawierają pałeczki kwasu mlekowego i pomagają w utrzymaniu fizjologicznej flory pochwy np. Trivagin czy Gyntima.

Kobiety korzystające z prysznica zamiast wanny rzadziej zapadają na infekcje intymne. Istotne jest noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny oraz unikanie silnych detergentów podczas jej prania.

Po skorzystaniu z toalety należy każdorazowo podcierać się od przodu do tyłu.

Unikanie stosowania tamponów, noszenia stringów, czy ograniczenie słodyczy również zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnych.

Leczenie infekcji intymnych – jak sobie pomóc?

Niektóre spośród łagodnych infekcji intymnych zarówno grzybiczych czy bakteryjnych możemy leczyć samodzielnie przy pomocy preparatów dostępnych w aptekach bez recepty, najpopularniejszym ze względu na przystępną cenę jest krem przeciwgrzybiczy Clotrimazolum.

Poza tym preparatem, mamy jeszcze do wyboru globulki, kapsułki dopochwowe lub doustne, płyny do irygacji, żele i kremy, lecznicze emulsje i płyny intymne.

Pomagają one w odtworzeniu prawidłowego poziomu pH pochwy, ograniczają rozwój nieprawidłowej mikroflory, działają nawilżająco, łagodząco i wspomagają proces regeneracji podrażnień.

Domowe sposoby to na przykład nasiadówki z kory dębu, rumianku, nagietka, szałwii, krwawnika czy babki lancetowatej. Do miski 4-5 litrów wrzątku wrzucamy 25-50g wybranych ziół i pozostawiamy na 15-20 minut. Gdy woda ostygnie i ma temperaturę 37-42 stopni należy wykonać ok 15-minutowy zabieg nasiadówki, czyli zanurzyć pośladki i okolice intymne w przygotowanym naparze.

Pamiętajmy, aby szczególnie dbać o zdrowie okolic intymnych podczas ciąży, a ewentualne dolegliwości zgłaszać lekarzowi prowadzącemu przy każdej wizycie.

Istotna jest również nauka higieny i prawidłowego podmywania u małych dziewczynek, producenci kosmetyków zadbali również o płyny intymne dedykowane dla tej grupy wiekowej np.

 Ziaja Intima pianka z kwiatem stokrotki oraz Iladian żel do higieny intymnej dla dziewczynek.

Jeżeli przeprowadzimy samodzielne pełną kurację infekcji intymnej preparatem z apteki, a dolegliwości nie ustąpią, warto zasięgnąć porady lekarza ginekologa.

Nowoczesna diagnostyka infekcji intymnych u kobiet

Infekcje intymne są problemem, z którym przynajmniej raz w ciągu swojego życia spotyka się blisko 75% kobiet. Ta powszechna dolegliwość, w wielu przypadkach, ma tendencję do powracania, szczególnie w ciągu roku od pierwotnej infekcji.

Główną przeszkodą, utrudniającą skuteczną terapię infekcji intymnych jest brak właściwego rozpoznania czynnika, który je wywołał. Kluczem do skutecznego leczenia jest bowiem właściwa diagnostyka i różnicowanie infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych.

Infekcje intymne mieszane – grzybicze i bakteryjne – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych?

Infekcja intymna jest problemem zdrowotnym, z którym w ciągu swego życia zetknęła się lub zetknie prawie każda aktywna seksualnie kobieta. Na schorzenia te uskarżają się jednak również kobiety w wieku podeszłym, nastolatki, a nawet małe dziewczynki.

Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest budowa anatomiczna i wynikające z niej narażenie na kontakt dróg rodnych z bakteriami, pochodzącymi z dolnych odcinków przewodu pokarmowego. Równie ważnym aspektem jest wrażliwość mikroflory miejsc intymnych na antybiotykoterapię, inne rodzaje przyjmowanych leków oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Mikroflora ta, dzięki produkcji kwasu mlekowego i utrzymywaniu właściwego pH, ma za zadanie chronić miejsca intymne przed inwazją chorobotwórczych bakterii i grzybów, więc w momencie, gdy ulega ona zniszczeniu, ryzyko infekcji urogenitalnych zdecydowanie wzrasta.

Kobiety, które przez dłuższy czas są zmuszone do stosowania antybiotyków są narażone zwłaszcza na grzybicze zakażenia dróg moczowo-płciowych, wywoływane przez drożdżaki z gatunku Candida albicans.

Na stan okolic intymnych wpływają również inne, dodatkowe czynniki- przede wszystkim zaburzenia hormonalne, w tym te będące skutkiem ciąży lub menopauzy, a także współistniejące choroby i ogólny stan zdrowia.

Kobiety z obniżoną odpornością, odwodnione, stosujące antykoncepcję hormonalną, chorujące na cukrzycę, przyjmujące leki na chorobę wrzodową, nadciśnienie, alergię albo depresję mają większe ryzyko zachorowania na bakteryjne i grzybicze infekcje dróg moczowo-płciowych. Na zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania narażone są również kobiety często zmieniające partnerów seksualnych, doświadczające stresu oraz często korzystające z basenu lub jacuzzi

Czy istnieje jakiś sposób, aby zapobiegać infekcjom intymnym?

Choć nie jesteśmy w stanie całkowicie uchronić się przed infekcjami intymnymi, to dzięki wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji w swoim trybie życia, możemy w znaczący sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Zmiany warto zacząć od zadbania o odpowiednie nawyki higieniczne: stosowanie delikatnych środków do higieny intymnej, o odpowiednim pH oraz ograniczenie zabiegów irygacji pochwy, a także o noszenie przewiewnej, nie nazbyt ciasnej bielizny, wykonanej z naturalnych materiałów.

Jako że do infekcji częściej dochodzi u kobiet z zaburzoną florą bakteryjną, warto zadbać o odpowiedni stanu mikrobiomu okolic intymnych.

Jeżeli tylko jest to możliwe należy unikać długotrwałego stosowania antybiotyków oraz zadbać o zdrową dietę, bogatą w produkty fermentowane, którą można dodatkowo wzbogacić o suplementy, zawierające pałeczki kwasu mlekowego (bakterie z rodzaju Lactobacillus)- niezbędne do utrzymania prawidłowego składu mikroflory okolic intymnych.

Aby ograniczyć możliwość kontaktu z groźnymi dla układu moczowo-płciowego bakteriami, należy pamiętać o stosowaniu prezerwatyw oraz zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z publicznych basenów i toalet.

Jakie objawy mogą wskazywać na toczącą się w organizmie infekcję intymną?

Do najbardziej popularnych objawów infekcji intymnych zaliczamy:

 • zaczerwienienie, świąd i obrzęk w miejscach intymnych,
 • pieczenie i ból towarzyszące oddawaniu moczu,
 • uczucie parcia na pęcherz i jego niecałkowitego opróżnienia,
 • upławy o zmienionym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu,
 • przedłużone krwawienia miesięczne lub krwawienia międzymiesiączkowe,
 • ból podczas stosunku seksualnego,
 • uczucie suchości pochwy.

W przypadku zaobserwowania tych symptomów wskazana jest konsultacja z lekarzem oraz przeprowadzenie diagnostyki, pod kątem przyczyny zakażenia lub w celu jego wykluczenia- objawy te mogą być bowiem spowodowane również przez inne czynniki, np. podrażnienia po zmianie proszku do prania lub inne reakcje alergiczne.

Dlaczego diagnostyka przyczyn infekcji intymnych jest tak ważna?

Ze względu na to, że infekcje bakteryjne leczy się w inny sposób, niż infekcje wirusowe, grzybicze i zmiany alergiczne, zidentyfikowanie przyczyny zakażenia jest kwestią kluczową dla wprowadzenia odpowiedniej i skutecznej terapii. Jest to ważne również dlatego że nieleczone, przewlekłe infekcje intymne mogą prowadzić do poważnych powikłań, zagrażających zdrowiu kobiety i utrudniających prawidłowy przebieg ciąży, takich jak:

 • przewlekłe zapalenie pochwy,
 • stan zapalny gruczołów Bartholina,
 • zapalenie przydatków i narządów miednicy mniejszej: błony śluzowej macicy, jajników, jajowodów, a nawet otrzewnej.
Leia também:  Leczenie Covid W Domu Jakie Leki?

Szczególnie niebezpieczne jest, gdy do zakażenia dochodzi u kobiet ciężarnych, ponieważ może to prowadzić do poronień, przedwczesnego porodu, ciąży pozamacicznej, a także do przeniesienia infekcji na dziecko w trakcie porodu.

Jakie infekcje intymne są najczęściej diagnozowane u kobiet?

Przyczyną zakażeń urogenitalnych mogą być wirusy, bakterie, grzyby, a także pierwotniaki. Niekiedy zdarza się, że u pacjentki występują infekcje mieszane, tzn. wywoływane przez więcej niż jeden rodzaj drobnoustrojów.

Do najczęściej diagnozowanych infekcji intymnych u kobiet zaliczamy:

 • chlamydiozę- wywoływaną przez gatunek Chlamydia trachomatis– której powikłaniem może być m. in. stan zapalny jajowodów, ciąża pozamaciczna oraz niepłodność związana z niedrożnością jajowodów
 • rzeżączkę- wywoływaną przez Neisseria gonorrhoeae (dwoinkę rzeżączki)- która nieleczona może prowadzić do zakażenia szyjki macicy lub bezpłodności
 • mykoplazmozę- wywoływaną przez atypowe bakterie z rodzaju Mycoplasma, która może prowadzić do stanów zapalnych cewki moczowej, zapalenia pochwy, zakażeń ośrodkowego układu nerwowego, gorączki poporodowej, a nawet posocznicy
 • infekcję wywoływaną przez Ureaplasma urealyticum– która atakuje głównie dolny odcinek dróg moczowo-płciowych, prowadząc do zapalenia szyjki macicy, zapalenia endometrium, jajowodów i narządów miednicy mniejszej
 • rzęsistkowicę- wywoływaną przez rzęsistka pochwowego, pierwotniaka, który lokalizuje się głównie w obrębie pochwy i jej okolic, prowadząc do zakażeń dróg moczowych, pochwy i kanału szyjki macicy
 • HPV- zakażenie jednym z typów wirusa brodawczaka ludzkiego należy do najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. Większość z nich przebiega bezobjawowo i wygasza się samoistnie w ciągu 1-2 lat, część jednak może prowadzić do zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy, jeżeli zostały wywołane przez typy tzw. wysokiego ryzyka onkogennego

Jak wygląda nowoczesna diagnostyka infekcji intymnych?

Do niedawna kobiety diagnozujące przyczynę zakażeń urogenitalnych musiały udać się do laboratorium z próbką moczu lub do lekarza, celem wykonania wymazu, który następnie był hodowany w pracowni mikrobiologicznej, aby sprawdzić co kryje się za doskwierającymi im objawami.

Obecnie jednak możliwe jest samodzielne, bezbolesne pobranie materiału, za pomocą specjalnego zestawu, w dogodnych warunkach domowych, a następnie odesłanie go do laboratorium kurierem i spokojne oczekiwanie na wyniki analizy.

Dzięki zdobyczom biologii molekularnej i zastosowaniu metody Real-Time PCR możliwe jest szybkie wykrycie obecności materiału genetycznego wirusa lub bakterii w próbce, bez konieczności prowadzenia długotrwałej hodowli, jak również jednoczesne wykrywanie kilku drobnoustrojów w ramach jednego badania, a co za tym idzie- szybsze wdrożenie celowanego leczenia, zmniejszającego ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań oraz chroniącego kobiety przed nawrotami uciążliwych infekcji.

Bibliografia:

 1. Niemiec K, Brązert J, Drews K i wsp. Rekomendacje PTG dotyczące zakażeń Chlamydia trachomatis w położnictwie i ginekologii. Ginekol Pol. 2007;78:574-575.
 2. Friedek D, Ekiel A, Romanik M i wsp. Zakażenia Chlamydia trachomatis i wirusem brodawczaka ludzkiego u nastoletnich dziewcząt. Ginekol Pol. 2005;76:879-883.
 3. Foxman B, Brown P. Epidemiology of urinary tract infections: transmission and risk factors, incidence, and costs. Infect Dis Clin North Am 2003;17:227-41.
 4. Duława J. Zakażenie układu moczowego. W: Nefrologia. Wyd. 2. Myśliwiec M (red.). Med Tribune, Warszawa 2017.

Infekcje intymne – jak sobie poradzić?

Najczęściej na infekcje intymne cierpią kobiety. Zwykle objawia się to świądem, pieczeniem, nadmierną ilością wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu (upławy) i zmienionej konsystencji (serowatej, pienistej), uczuciem podrażnienia oraz obrzęku okolic intymnych, a także bólem przy stosunku.

Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

Infekcje miejsc intymnych mogą wywołać wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki. Ich namnażaniu sprzyja wysoka temperatura oraz wilgotność, dlatego częściej dokuczają w cieplejszej porze roku oraz u osób, które noszą obcisłą, nieprzewiewną bieliznę oraz często korzystają z basenów, jacuzzi czy sauny.

Na infekcje intymne bardziej narażone są także osoby z obniżoną odpornością (np. w przebiegu przewlekłego stresu, po chorobie czy w wyniku stosowania leków immunosupresyjnych), kobiety w ciąży oraz pacjenci chorujący na cukrzycę. Niektóre infekcje przenoszone są drogą płciową – są to tak zwane choroby weneryczne.

Jak wyleczyć infekcję intymną?

Za większość infekcji intymnych odpowiadają grzyby Candida albicans (wywołują kandydozę zwaną również drożdżycą) oraz bakterie (te infekcje zwane są waginozami). Oba typy infekcji różnią się pomiędzy sobą objawami.

Infekcja grzybicza (kandydoza) Infekcja bakteryjna (waginoza)
 • upławy o zwartej, „serowatej” konsystencji, bez zapachu
 • intensywny świąd i ból
 • nagły początek objawów
 • silny („rybi”) zapach wydzieliny z pochwy
 • świąd i ból o niewielkim nasileniu
 • objawy pojawiają się stopniowo
 • może wystąpić gorączka i złe samopoczucie

W zwalczaniu kandydozy pomocne są fungicydy – leki przeciwgrzybicze. Coraz więcej tego typu preparatów można kupić bez recepty, np. gałki dopochwowe Gynoxin Optima z fentikonazolem, kremy z klotrimazolem, np.

dopochwowy Clotidal lub do stosowania na zewnętrzne narządy płciowe Clotrimazolum. Wspomagająco i zapobiegawczo można stosować preparaty typu Albivag, Multi-Gyn Flora Plus czy zawierający jony srebra np. Hexatiab.

W przypadku infekcji wywołanych przez bakterie opcji samoleczenia jest zdecydowanie mniej – w tych sytuacjach wskazana jest wizyta u lekarza celem dobrania dostępnych z przepisu lekarza leków przeciwbakteryjnych (np.

antybiotyków, metronidazolu).

Bez recepty można kupić preparat Albothyl zawierający polikrezulen – substancja działa wybiórczo na białka tkanek martwiczo i chorobowo zmienionych, a kwaśny odczyn leku (niskie pH) niszczy bakterie.

Objawowo – przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz miejscowo znieczulająco i odkażająco będzie działała benzydamina zawarta np. w preparacie Tantum Rosa dostępnym bez recepty w formie saszetek z proszkiem do przygotowania płynu lub gotowego roztworu do irygacji (płukania pochwy). Ponadto wspomagająco niezależnie od typu infekcji można zastosować probiotyki ginekologiczne.

Jak działają probiotyki ginekologiczne?

U zdrowej kobiety odczyn pochwy (tak zwane pH) jest kwaśny. Za takie środowisko odpowiadają i chętnie w nim się rozwijają dobroczynne bakterie – pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus).

Ich obecność powoduje, że „nie ma miejsca” ani warunków bytowych dla chorobotwórczych drobnoustrojów.

W celu odtworzenia tej pożytecznej flory można stosować probiotyki ginekologiczne zawierające te bakterie, substancje odżywcze dla nich czy składniki zapewniające prawidłowe, kwaśne środowisko pochwy.

Probiotyki ginekologiczne mogą być zastosowane we wszelkich sytuacjach, w których dochodzi do zaburzenia równowagi flory pochwy. Polecane są także:

 • po leczeniu przyczynowym infekcji preparatami dopochwowymi lub wspomagająco równocześnie z leczeniem doustnym;
 • podczas leczenia antybiotykiem – niezależnie od przyczyny jego zażywania (antybiotyki niszczą nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także i prawidłową florę bakteryjną);
 • w ramach profilaktyki nawracających infekcji.

W aptekach jest szeroki wybór produktów tego typu, dostępnych bez przepisu lekarza, zarówno do aplikacji dopochwowej (np. Lactovaginal, Medivag, Invag, Zenella Med, Iladian Direct Plus, VITAgyn C), jak i produktów do zażywania doustnego (np. Lacibios Femina, Provag, Trilac Lady, Iladian, Trivagin).

Ciekawym rozwiązaniem są probiotyczne tampony lub podpaski. Ich zaletą jest to, że dostarczają probiotyk „na miejsce” w odpowiednim czasie, gdyż menstruacja to czas zwiększonego ryzyka rozwoju infekcji intymnej.

Dolegliwości intymne nie wywołane infekcją

Niekiedy dyskomfort okolic intymnych (suchość, napięcie, świąd) nie jest spowodowany infekcją. Jego przyczyną mogą być:

W takich sytuacjach pomocne mogą być dostępne bez recepty preparaty o właściwościach nawilżających, regenerujących i ochronnych, np. preparaty dopochwowe, np. Feminella Hyalsoft, Chlorivag, HydroVag, Mucovagin, Regevagia, Cicatridina czy żele intymne, np. Feminum Aktiv, Feminum, PrOVag. Jeśli dominuje ból i świąd pomocne mogą być preparaty, takie jak np. Prurifem.

Warto zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach dolegliwości intymne mogą wynikać z reakcji uczuleniowej na zastosowane kosmetyki (np. płyn do kąpieli), podpaski lub zmianę środka piorącego do bielizny.

Kiedy udać się do lekarza?

Nie każdą infekcję można bezpiecznie wyleczyć preparatami dostępnymi bez recepty. Do lekarza wybierz się koniecznie, jeśli:

 • masz wątpliwości dotyczące przyczyny dolegliwości lub gdy podejrzewasz chorobę weneryczną;
 • infekcja przebiega z bólem, dodatkowymi objawami ze strony układu moczowego, gorączką, trwa dłużej niż 3 dni lub towarzyszą jej bardzo obfite, nieprzyjemnie pachnące lub krwawe upławy;
 • dolegliwości mają charakter nawracający – lekarz zweryfikuje sposób postępowania – może np. zalecić leczenie nie tylko kobiety, ale również jej partnera seksualnego;
 • jesteś w ciąży – lekarz dobierze leki bezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

Nieleczone lub leczone niewłaściwie infekcje intymne mogą być powodem poważnych powikłań – przewlekłych stanów zapalnych dróg moczowych oraz rodnych, prowadzących nawet do niepłodności. W przypadku kobiet spodziewających się dziecka mogą spowodować przedwczesny poród i zakażenie noworodka.

Jak dbać o higienę intymną?

 • Do mycia okolic intymnych stosuj delikatne kosmetyki. Najlepiej zdecydować się na dedykowany płyn do higieny intymnej, np. Laktacyd, PrOVag, Lactovaginal Intima czy PLIVAfem.
 • Ręczniki i gąbki są przedmiotami osobistego użytku – nikomu ich nie pożyczaj.
 • W czasie miesiączki pamiętaj o odpowiednio częstej zmianie bielizny, podpaski lub tamponu i regularnym podmywaniu się.
 • Stosuj prawidłową technikę higieny okolic krocza: od przodu ku tyłowi – pozwala to zapobiec przenoszeniu bakterii z odbytu do pochwy.
 • W podróży lub w miejscach, gdzie panują słabe warunki sanitarne można skorzystać ze specjalnych nawilżanych chusteczek do higieny intymnej, np. LaciBios Femina Comfort czy Lactacyd Femina.

Infekcje intymne u dziewczynek

Z dziewczynką należy udać się do ginekologa dziecięcego, a w przypadku trudności z dostępem do takiego specjalisty – do pediatry. U dzieci dolegliwości mogą być spowodowane innymi niż u dorosłych przyczynami – np. owsicą lub sklejeniem warg sromowych.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Niedomykalnosci Zastawek?

Warto zwrócić uwagę, że pH pochwy małych dziewczynek nie jest kwaśne, jak u dorosłych kobiet, lecz neutralne lub zasadowe, dlatego do higieny należy wykorzystywać specjalne produkty do higieny intymnej dla dzieci (np. Oillan Intima Baby czy Iladian dla dziewczynek).

Infekcje intymne u chłopców i mężczyzn

Objawy infekcji intymnej u mężczyzn i chłopców, to najczęściej ból przy oddawaniu moczu, plamki, krostki lub nalot na penisie, świąd lub nieprzyjemny zapach. Mężczyzna ze swoim problemem powinien udać się do lekarza rodzinnego, a być może ostatecznie do dermatologa-wenerologa lub urologa. Chłopiec powinien natomiast odwiedzić pediatrę, a w razie potrzeby – zostanie pokierowany dalej.

Polub nasz profil

Skuteczne sposoby z apteki na infekcje intymne

Z pewnością każda kobieta kilka razy w swoim życiu przerabiała kwestię infekcji intymnych. Czasem naprawdę niewiele potrzeba, aby doszło do zakażenia.

Podczas podróży, po antybiotykoterapii, czy po wypadzie na basen, odczuwamy pieczenie i swędzenie.

Jak ustrzec się przed zakażeniem, czy środki dostępne w aptece pomogą na infekcję, a może zawsze należy udać się do lekarza? Podpowiadamy jak radzić sobie z problemem i jak wybrać preparat. 

Sprawdź kategorie produktów: Infekcje intymne Żele intymne Globulki

Fizjologicznie wydzielina z pochwy powinna mieć odczyn kwaśny i być skolonizowana przez bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Zabezpiecza to okolice intymne przed rozwojem jakichkolwiek innych patogenów, mogących wywołać zakażenie.

Kiedy jednak dojdzie do zaburzenia naturalnej mikroflory pochwy, sprzyja to rozwojowi infekcji, która może mieć podłoże bakteryjne, bądź grzybicze.

Również spadek poziomu estrogenów, co ma miejsce w okresie menopauzy, a także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, sprzyja częstszym zakażeniom.

Bardzo ważne jest odpowiednie rozpoznanie patogenu wywołującego infekcję, aby właściwie dobrać leczenie. Oczywiście najlepiej, żeby ocenił to ginekolog, jednak same możemy być świadome, jakie objawy towarzyszą poszczególnym rodzajom zakażenia. 

Pojawia się, gdy miejsce „dobrych” bakterii, stanowiących naturalną florę dróg rodnych zastępują te chorobotwórcze. Dzieje się tak na skutek braku odpowiedniej higieny, ale też w przypadku zachowywania nadmiernej czystości, ponadto na skutek antybiotykoterapii, a także bogatego życia seksualnego. 

Waginoza bakteryjna – objawy:

 • białoszara albo żółta wodnista wydzielina o nieprzyjemnym zapachu,
 • obrzęk i zaczerwienienie sromu.

Osłabienie naturalnej mikroflory miejsc intymnych może doprowadzić do zakażenia drożdżakami (Candidia albicans).

Nie jest o to trudno, gdyż złapać je można na basenie, od partnera seksualnego czy korzystając z publicznych toalet, stając się tym samym nosicielem tego patogenu.

W momencie osłabienia układu odpornościowego, wywołanego przez stres, przemęczenie, przebyte choroby, a nawet ciążę i połóg może dojść do uaktywnienia drożdżaka, który wywoła infekcję. Również nieprawidłowa dieta (bogata w cukry) sprzyja tego typu zakażeniom. 

Grzybicza infekcja intymna – objawy:

 • silny świąd miejsc intymnych,
 • wydzielina z pochwy ma biały kolor i konsystencję twarogu.

Często zdarza się również, że wywołane zakażenie jest mieszane, czyli bakteryjno – grzybicze, co niewątpliwie wymaga złożonego leczenia i konsultacji lekarskiej.

Warto wiedzieć, że niewłaściwie leczona i niedoleczona infekcja intymna, może z okolic sromu i pochwy rozszerzać się na dalsze odcinki dróg rodnych, a także drogi moczowe.

Powikłania mogą być zatem bardzo groźne i doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę czy do stanów zapalnych nerek. 

Sposoby z apteki na infekcje intymne

Na rynku aptecznym mamy wiele preparatów, w różnych postaciach, które dostępne bez recepty, mogą pomóc w profilaktyce, w początkowej fazie zakażenia, a także jako leczenie wspomagające. Jak dobrać preparat do własnych potrzeb – przedstawimy różne rodzaje produktów i tłumaczymy kiedy najlepiej je zastosować.

Płyn do higieny intymnej z apteki 

Odpowiednia higiena intymna jest bardzo ważna w profilaktyce infekcji intymnych. Dzięki odpowiednio dobranemu produktowi zachowamy odpowiednie pH okolic intymnych i przywrócimy naturalną równowagę i ochronę.

Właśnie dlatego płyn do higieny intymnej powinien być zakupiony w aptece, gdyż dzięki temu osiągniemy nie tylko efekt myjący, ale też ochronny.

Przykładem takiego produktu jest Lactacyd Pharma płyn ginekologiczny ochronny, który dzięki aktywnemu składnikowi, jakim jest wyciąg z ziela tymianku, świetnie chroni przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. Alternatywą dla płynów są inne formy – pianka do higieny intymnej, np.

Baifem, która chroni przed infekcjami, zapewniając odpowiednie pH i uczucie świeżości oraz żele do higieny intymnej, jak produkt zabezpieczający przed rozwojem bakterii chorobotwórczych, a także wspomagający terapię – ProVag żel. 

Warto zwrócić uwagę również na płyny do higieny, które nie tylko działają zabezpieczająco, ale stosowane są leczniczo lub jako wspomaganie farmakoterapii zaordynowanej przez lekarza. Mowa tutaj o np.

PlivaFem B, który wykazuje działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, a także łagodzące oraz PlivaFem F, ograniczający rozwój drożdżaków i innych mikroorganizmów.

Na rynku mamy również produkt z benzydaminą, substancją o aktywności przeciwzapalnej, miejscowo odkażającej i znieczulającej, czyli Tantum Rosa, który to proszek rozpuszczony w przegotowanej, przestudzonej wodzie, można wykorzystać do podmywania lub irygacji. 

Płyny do higieny intymnej z apteki – dla kobiet w ciąży oraz dla dziewczynek

Odpowiednia higiena okolic intymnych powinna być szczególne dobrana dla kobiet w ciąży, gdzie infekcje mogą powodować komplikacje podczas porodu, a nawet poronienie. Dlatego w tym wypadku kwestia ochrony jest szczególnie ważna, a wszelkie niepokojące objawy powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem ginekologiem.

Dla tej grupy pacjentek mamy preparaty specjalne – płyn do higieny intymnej dla ciężarnych, np.

LaciBios femina Pregna, zawierający chlorheksydynę, o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, a także korę dębu, która daje efekt ściągający i przyspiesza gojenie mikrourazów w okolicach intymnych, a także szereg innych składników zapewniających bardzo mocną ochronę i regenerację. 

Żel do higieny intymnej dla dziewczynek, to kolejny preparat, który powinien być odpowiednio dobrany. Musimy zwrócić uwagę, aby był on nawilżający, łagodzący i nie zawierał silnie działających składników.

Dlatego warto sięgnąć po preparat dobrany do wieku dziewczynki lub wypróbować ProVag emulsja do higieny intymnej, która sprawdza się zarówno do codziennej pielęgnacji okolic intymnych, jak i w przypadku niewielkiego pieczenia, czy swędzenia zgłaszanego przez dziecko.

To grupa produktów, która wykorzystywana jest do przywracania naturalnego środowiska w okolicach pochwy, czyli o własnościach regeneracyjnych. Zachowanie odpowiedniego nawilżenia oraz pH niewątpliwie zabezpiecza przed rozwojem patogenów.

Jest to bardzo ważny element higieny dla kobiet po menopauzie, kiedy nabłonek pochwy nie zachowuje się tak jak wcześniej i występuje nadmierna suchość okolic intymnych, a także dla tych stosujących antykoncepcję hormonalną, której efektem ubocznym jest właśnie suchość pochwy.

Warto również stosować żele nawilżające podczas stosunku, gdyż zabezpieczy to okolice intymne przed mikrourazami, a tym samym przed rozwojem infekcji.

Żele nawilżające dla mężczyzn i kobiet, które mogą być wykorzystywane podczas stosunku, łagodzące podrażnienia pochwy, to gama produktów Durex Play, np. Durex Play żel intymny nawilżający. 

Głównym składnikiem żeli nawilżających, o właściwościach mocno regeneracyjnych jest kwas hialuronowy. Stanowi on bardzo ważny składnik m.in.

błon śluzowych, dlatego dobrze sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości, takich jak świąd, pieczenie, suchość u kobiet po menopauzie, u których występuje problem atrofii pochwy, a także do leczenia urazów po porodzie, zabiegach ginekologicznych, czy po długotrwałej terapii glikokortykoserydami.

Przykładowym jest tutaj zalecany do stosowania raz na 3 dni Mucovagin żel dopochwowy. Tego typu produkty stanowią świetną regenerację miejsc intymnych po przebytej infekcji i zabezpieczają przed nawrotami.

Natomiast zestawienie kwasu hialuronowego z propolisem, jak w preparacie Apivaginum sprawia, że jest to żel na infekcje intymne, który pomaga przy pierwszych objawach zakażenia i nie dopuszcza do jego rozwoju. Bardzo popularnym lekiem jest także Clotrimazolum o działaniu przeciwgrzybicznym, który można zastosować na zakażenia wywołane drożdżakami. 

Na rynku mamy również wiele preparatów w postaci do bezpośredniego podania do pochwy. Są to globulki na infekcje intymne bez recepty, które można wykorzystać w profilaktyce lub do zwalczania pierwszych objawów zakażenia, jak np.

Feminella Vagi C, która przywraca właściwe pH pochwy i dobrze sprawdza się jako produkt do zastosowania po antybiotykoterapii lub jako leczenie infekcji bakteryjnych.

Na rynku mamy także globulki o typowym działaniu bakteriobójczym – Albothyl oraz lek na infekcje intymne – Gynoxin Optima, o aktywności przeciwgrzybiczej. 

Naturalna flora bakteryjna pochwy bogata jest w bakterie z rodziny Lactobacillus. Dzięki ich odpowiedniej ilości nie dochodzi do kolonizacji patologicznych szczepów w obrębie okolic intymnych.

Dlatego stosowanie odpowiednio dobranych szczepów probiotycznych sprawdza się zarówno w zabezpieczaniu się przed infekcjami, a także wspomagająco podczas ich leczenia, w trakcie i po antybiotykoterapii, a także aby regenerować florę bakteryjną po przebytej infekcji. Możemy użyć preparatu w formie dopochwowej, jak np. Lactovaginal lub doustnej, np. ProVag kaps.

, gdzie bakterie po przejściu przez przewód pokarmowy kolonizują w okolicach intymnych. Warto pamiętać o tym, że jeśli po antybiotykoterapii masz skłonność do zakażeń intymnych sięgaj właśnie po tego typu  probiotyk ginekologiczny.

W celu ustalenia czy infekcja ma podłoże bakteryjne, czy grzybicze można wykonać oznaczenie pH śluzu z pochwy. Na rynku dostępny jest do tego celu odpowiedni test na infekcje intymne – Gineintima Test pH.

Prawidłowe pH pochwy to 3,8 – 4,5. W przypadku zakażeń bakteryjnych wzrasta ono, powodując zabarwienie papierka lakmusowego w teście na odcień zielono – niebieski.

Przy infekcjach o podłożu grzybiczym pH pochwy raczej się nie zmienia. 

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*