Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Błędy wpisane są w naszą codzienność, popełnia je każdy, przecież nie ma ludzi idealnych. Mówi się, że człowiek uczy się na błędach i jest w tym sporo prawdy. Moje nawyki związane z higieną intymną zrodziły się właśnie na nich, w związku z czym teraz wiem, jak bardzo szkodziłam sama sobie. Teraz chcę przed nimi uchronić Ciebie, zapobiec ich powtarzalności i wystąpieniu ewentualnych infekcji, które są nieprzyjemnym doświadczeniem.[…]

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

„Częste mycie skraca życie” – znasz z pewnością to słynne powiedzenie, prawda? Należy je traktować z lekkim przymrużeniem oka i raczej stosować w sytuacjach, w których nie zostaniemy odebrani na poważnie.

Nie oznacza to jednak, że nie ma w tym dozy prawdy, bo jest i to przy higienie miejsc intymnych. Można uznać to za paradoks, ponieważ tak dużo mówi się o regularnym myciu okolic zewnętrznych narządów rozrodczych.

To prawda,[…]

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Która z Was nie kocha podróży, ręka w górę? Oczywiście takich kobiet nie ma, ponieważ podróże nieodłącznie kojarzą się z poznawaniem nowych miejsc, nawiązywaniem ciekawych kontaktów, spełnianiem marzeń, a także pięknymi widokami i przede wszystkim relaksem, którego potrzebuje każda z nas. Najczęściej podróżnicze plany realizujemy latem podczas wakacji, to czas najbardziej sprzyjający wyjazdom. Nie jest jednak powiedziane, że spontaniczny wyjazd jesienią czy zimą jest zły,[…]

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Utrzymanie ciała w dobrej kondycji skutkuje piękną i smukła sylwetką. Jako kobiety chcemy podobać się sobie i innym, jest to poniekąd wpisane w naszą kobiecą naturę.

Coraz częściej na siłowni obok umięśnionych mężczyzn spotkać może kobiety biegające na bieżni czy też pracujące nad jędrnymi pośladkami. Również basen jest doskonałym miejscem, aby pracować nad swoim ciałem.

Jeżeli zdecydowałaś się ćwiczyć, musisz również odpowiednio zadbać o higienę[…]

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Twoje okolice intymne są szczególnie wrażliwym miejscem, o czym z pewnością przekonałaś się nieraz. Nietrudno sobie zatem wyobrazić, jak bardzo delikatne muszą być one u małych dziewczynek. Infekcje intymne zdarzają się u nich zdecydowanie rzadziej niż u dorosłych kobiet, jednak występują i to każda mama powinna mieć na uwadze, troszcząc się o swoją córkę.

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Każda z nas stosuje go codzienne z przeświadczeniem, że w ten sposób odpowiednio troszczy się o swoje miejsca intymne i tym samym zapobiega nieprzyjemnym infekcjom. Chciałabym, aby wszystko to było prawdą, jednak w obecnych czasach mamy tak duży wybór płynów do higieny intymnej, że niebywale trudno zapanować nad tym, co skrywają w swoim składzie, a mają dużo na sumieniu.  

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Po lecie zawsze przychodzi jesień, a potem zima, a my zazwyczaj po wakacyjnych szaleństwach zapadamy w sen zimowy, nasz organizm słabnie, a my czujemy się senne.

Wydaje nam się wówczas, że nasz organizm wegetuje, a zatem nie musimy się martwić o to, że to, co skrywamy pod grubą warstwą ubrań zostanie zaatakowane przez bakterie.

Więcej uwagi poświęcamy naszej odporności, aby nie dać się chorobie. Higiena miejsc[…]

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Brzydki zapach z pochwy, to dla wielu kobiet bardzo krępujący problem. Trudno jest nam się przyznać do podobnych dolegliwości. Ukrywanie ich jest jednak bardzo nieodpowiedzialne, a skutki mogą być niezwykle poważne.

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Czy istnieją zioła, które leczą infekcje pochwy? A może jesteśmy skazane wyłącznie na farmaceutyki? Oto pytanie, na które podczas mojej walki z tym problemem szukałam odpowiedzi. Dzisiaj podzielę się z Tobą swoimi odkryciami i napiszę, co działa i co warto zastosować. ????

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Jaką dietę stosować i jakie produkty wybierać przy infekcjach intymnych? Czy są w ogóle dostępne produkty żywnościowe, które zapobiegają infekcjom pochwy? Czy jedzenie określonych rzeczy może Cię ustrzec przed zapaleniem dróg rodnych? Oto pytania na które dzisiaj poszukamy odpowiedzi. Obiecałam w poprzednim artykule, że dziś napiszę o produktach szczególnie polecanych, które pomagają unikać infekcji intymnych. 

Kobieca higiena miejsc intymnych – jak o nią właściwie dbać?

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Choć prawidłowa higiena intymna jest ogromnie istotna, to nie każda kobieta podchodzi do tematu z należytym zaangażowaniem oraz rozwagą. Czasem podmywa się przesadnie, czasem niedokładnie, a przecież sekretem zachowania komfortu i zdrowia stref intymnych jest po prostu umiar! Ponadto ważne jest stosowanie wyłącznie kosmetyków, które nie niszczą naturalnej flory bakteryjnej i nie zaburzają pH pochwy. W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę intymną? Jaki płyn do higieny intymnej wybrać?

Jak dbać o higienę intymną?

Kluczowe dla zachowania komfortu i zdrowia okolic intymnych jest przede wszystkim utrzymanie równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej (mikrobioty) oraz panującego tam unikalnego pH (odczyn kwaśny poniżej 4,5).

Utrzymywanie prawidłowego środowiska „tam na dole” chroni przed dyskomfortem oraz rozwojem infekcji intymnych. Niestety wiele czynników może prowadzić do zachwiania równowagi bakteryjnej, niektóre z nich są całkowicie naturalne jak np.

zmiany hormonalne w trakcie menstruacji lub w okresie menopauzy, jednak większość z nich to po prostu błędy higieniczne – za częste i zbyt inwazyjne podmywanie, niewystarczająca higiena, stosowanie niewłaściwych kosmetyków. Dodatkowo niekorzystnie na mikrobiotę miejsc intymnych wpływa m.in.

: zła dieta, stres, antybiotykoterapia, aktywność seksualna, korzystanie z basenów, sauny oraz jacuzzi, nadmierna depilacja okolic bikini, noszenie bielizny z syntetycznych materiałów oraz obcisłych ubrań.

Najważniejsze zasady prawidłowej higieny intymnej:

Czy należy myć okolice intymne codziennie? Tak, oczywiście, że tak! Raz, ewentualnie dwa razy dziennie (czasem wystarczy podmywać się tylko ciepłą wodą).

Częstsze podmywanie jest na co dzień zupełnie niepotrzebne, co więcej, może być powodem zaburzania flory bakteryjnej (z tego samego powodu nie są zalecane irygacje pochwy)! Szczególny reżim higieniczny należy utrzymywać w okresie menstruacji oraz w upalne dni – zaleca się podmywać 3-4 razy dziennie, a jeśli nie ma takiej możliwości, warto wówczas stosować chusteczki do higieny intymnej! Większy nacisk na higienę intymną powinny położyć kobiety aktywne seksualnie – zaleca się podmyć zarówno przed stosunkiem, jak i po nim. Oprócz częstotliwości podmywania bardzo ważna jest także technika mycia okolic intymnych – od przodu do tyłu! Gdy myjemy się w taki sposób, nie ma ryzyka przeniesienia potencjalnie niebezpiecznych bakterii z odbytu do pochwy i cewki moczowej.

Do higieny intymnej nie potrzeba żadnych akcesoriów (gąbek, myjek), wystarczy dłoń! Warto jeszcze wspomnieć, że do osuszania należy używać osobnego ręcznika i należy go często wymieniać.

Prawidłowa higiena intymna to nie tylko mycie i odświeżanie okolic intymnych, ale również zwracanie uwagi na to, jaką bieliznę się nosi! Najlepsze są majtki z naturalnych materiałów (np. bawełna), które przepuszczają powietrze i ograniczają przegrzewanie się miejsc intymnych.

Koronkową bieliznę zaleca się nosić wyłącznie na specjalne okazje, zaś ze stringów warto całkowicie zrezygnować (stringi ułatwiają przejście bakterii z odbytu do pochwy).

Na noc do spania najlepiej nie zakładać majtek w ogóle! Dlaczego? Takie nocne wietrzenie dobrze wpływa na zdrowie okolic intymnych, zmniejsza się ilość wydzielanego śluzu oraz ogranicza ryzyko infekcji. Dodatkowo eksperci rekomendują rezygnację z codziennego noszenia wkładek higienicznych.

Kosmetyki do higieny intymnej

Wybór produktów do higieny intymnej jest ogromny, najpopularniejsze są płyny do higieny intymnej, jednak dostępne są również żele, pianki oraz chusteczki nawilżane.

Warto pamiętać, że do higieny intymnej można również używać szarego mydła (wykazuje właściwości bakteriobójcze i nie uczula) lub naturalnych mydeł na bazie roślinnych olejów.

Ważne jest jedno, nie należy myć okolic intymnych kolorowymi, perfumowanymi płynami do mycia ciała, a także mydłem (zwykłe mydło ma odczyn zasadowy powyżej 8,5)! Mogą one wysuszać i podrażniać błonę śluzową okolic intymnych i przyczyniają się do zaburzenia równowagi mikrobioty.

Specjalne kosmetyki do higieny intymnej delikatnie myją i odświeżają, nie naruszając przy tym fizjologicznej flory bakteryjnej i pH. Ponadto działają przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, sprzyjają zwiększeniu nawilżenia i regeneracji śluzówki oraz łagodzą podrażnienia.

Chusteczki do higieny intymnej to świetne rozwiązanie w trakcie okresu, skutecznie odświeżają, pomagają utrzymać optymalne pH, działają łagodząco i antybakteryjnie, a co najważniejsze przynoszą komfort.

Ważne, aby wybierać chusteczki hipoalergiczne bez barwników i substancji zapachowych.

Czym kierować się przy wyborze płynu do higieny intymnej?

Jak wybrać odpowiedni płyn do higieny intymnej? Jest kilka kwestii, na które należy zwracać szczególną uwagę.

Po pierwsze dobry preparat musi mieć niskie pH (poniżej 4,5), dzięki czemu będzie sprzyjać utrzymaniu kwaśnego środowiska okolic intymnych. Wzrost odczynu pH może przyczynić się do rozwoju infekcji intymnych.

Po drugie warto wybierać kosmetyki, które nie zawierają niepotrzebnych wypełniaczy, np. substancji zapachowych, syntetycznych barwników, substancji spieniających, konserwantów.

Najczęściej to właśnie one uczulają i „zapewniają” niechciany efekt podrażnienia i swędzenia. Po trzecie preparat powinien zawierać bogatą kompozycję składników pielęgnujących i leczniczych. Składnikiem bardzo pożądanym jest kora dębu (np.

Hipoalergiczny żel do higieny intymnej z korą dębu Biały Jeleń) oraz kwas mlekowy (np. Płyn do higieny intymnej Alexis).

Leia também:  Ile Kosztuje Leczenie Kanałowe Zęba Olsztyn?

Ponadto wartościowymi dodatkami są: prebiotyki, roślinne wyciągi – nagietek, rumianek, lukrecja, tarczyca bajkalska, macierzanka, przywrotnik, lipa, mniszek lekarski, żurawina, a także gliceryna, lanolina, alantoina, oleje roślinne, prowitamina B5 i kwas hialuronowy.

Prawidłowa i bezpieczna higiena intymna powinna być celem każdej kobiety! Okolice intymne należy myć codziennie, ale nie za często, a już na pewno nie przy każdej wizycie w toalecie! Częste mycie z użyciem niewłaściwych kosmetyków narusza równowagę mikrobioty oraz zaburza pH okolic intymnych, tym samym pozbawia je ich naturalnej bariery ochronnej! O higienę intymną trzeba dbać na co dzień, a nie tylko wtedy, gdy zaczyna swędzieć i piec! Każda kobieta powinna pamiętać, że do właściwych praktyk w utrzymaniu zdrowych miejsc intymnych zalicza się również noszenie odpowiedniej bielizny, prawidłowa higiena życia seksualnego oraz właściwa dieta (ograniczenie cukru, który sprzyja infekcjom grzybiczym).

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Higiena intymna u dziewczynek – koniecznie trzeba to wiedzieć

Higiena intymna u dziewczynek jest bardzo ważna i nie należy zapominać o tej okolicy, zwłaszcza że aktualnie nie kąpie się noworodków codziennie. Bardzo ważny jest też kierunek mycia i jest to podstawa higieny – zawsze czyścimy od góry do dołu, tj. od wzgórka łonowego do odbytu.

Wszelkie czynności związane z higieną intymną wykonujemy zawsze w tym kierunku, niezależnie od wieku. Bez znaczenia jest też, czy jest to podcieranie, mycie czy osuszanie.

Nigdy nie należy robić tego odwrotnie, gdyż wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem zakażenia układu moczowego poprzez przeniesienie bakterii kałowych, które fizjologicznie bytują w okolicy odbytu, do cewki moczowej czy sromu, gdzie stają się drobnoustrojami patogennymi i mogą wywoływać zakażenia.

Po oczyszczeniu okolic intymnych skórę warg sromowych większych, krocza, pachwin, okolicy odbytu i szpary pośladkowej należy posmarować kremem. Do codziennej pielęgnacji wystarczy preparat natłuszczający lub nawilżający.

Wiele mam preferuje maści recepturowe na bazie lanoliny, wazeliny czy euceryny, które dodatkowo mogą być wzbogacone witaminami. Można też kupić gotowe preparaty o takim składzie.

Ważne jest, aby smarować cienką warstwą zewnętrzne okolice płciowe i nie wprowadzać kremu pomiędzy wargi sromowe.

Czy wystarczy tylko wieczorne mycie, czy powinno się myć (z użyciem wody, a nie tylko chusteczek nawilżanych) także po każdym wypróżnianiu? I jaką wodą myć – przegotowaną czy prosto z kranu? 

Dziecko karmione piersią może się wypróżniać po każdym karmieniu, czyli nawet kilkanaście razy dziennie, zatem zdecydowanie nie wystarczy tylko wieczorne mycie i należy myć tę okolicę po każdym wypróżnieniu.

Myjemy przede wszystkim wodą! Woda do toalety intymnej musi być przede wszystkim ciepła, niekoniecznie przegotowana. Można myć dziecko na przewijaku za pomocą wacików, które moczymy w pojemniczku z wodą.

Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących rodziców oraz wygodna metoda toalety noworodków. Starsze dzieci można umyć pod kranem z bieżącą wodą.

Metoda ta wymaga jednak wprawy, bo z upływem czasu dziecko staje się bardziej ruchliwe oraz cięższe i nie zawsze jest to takie proste.

 • Nie należy się też obawiać, że drobnoustroje z nieprzegotowanej wody przenikną przez skórę i zaszkodzą dziecku – do kąpieli dziecka w wanience również nie używamy wody przegotowanej i nie wiąże się to z żadnymi powikłaniami.
 • Zatem nie ma takiej potrzeby, aby woda do higieny intymnej była przegotowana.
 • Przeczytaj także: Pieluszkowe zapalenie skóry – jak pielęgnować pupę dziecka przy PZS

Wielu rodziców korzysta z dobrodziejstwa współczesności i używa chusteczek nawilżanych do pupy dziecka niemal nieustannie, także w domu. Czy to jest zdrowe dla okolic intymnych dziecka i czym grozi?

Nawilżane chusteczki przydadzą nam się i świetnie się sprawdzą poza domem, gdy dostęp do wody nie jest możliwy. W domu jednak nie powinniśmy ich używać, gdyż nawet najlepsze chusteczki nie zapewnią prawidłowej toalety, jaką zapewni woda.

Zatem jeśli jesteśmy w domu, używajmy chusteczek tylko w wyjątkowych sytuacjach, bo nie wyczyszczą one dobrze skóry.

Poza tym chusteczki zostawiają lepki osad na skórze i są zimne, zwłaszcza te bardzo nasączone, co na pewno nie jest przyjemne dla dziecka.

Dodatkowo ich nadmierne używanie sprzyja sklejaniu się warg sromowych mniejszych, co z kolei może skutkować zapaleniem dróg moczowych. Ponadto niekiedy zdarzają się reakcje alergiczne na substancje, którymi są nasączone chusteczki, co może doprowadzić do wyprysku alergicznego w okolicy pieluszkowej.

Synechia, czyli sklejenie warg sromowych mniejszych, objawia się obecnością cienkiej prześwitującej błonki pomiędzy wargami sromowymi mniejszymi. Sklejenie warg może być częściowe bądź całkowite, kiedy ujście dla wypływu moczu jest naprawdę niewielkie, czasem może też dojść do całkowitego zatrzymania moczu i jest to wskazanie do natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Nigdy nie należy samemu próbować rozrywać zrostu, gdyż może to doprowadzić do poważnych powikłań, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Jeśli zaobserwujemy sklejenie się warg, należy udać się do pediatry. Lekarz przepisze maść estrogenową bądź sterydową, która zazwyczaj wystarcza.

W razie braku efektu pediatra skieruje dziecko do chirurga lub ginekologa dziecięcego, który wykona zabieg rozklejenia zrostu w znieczuleniu miejscowym. Na szczęście przy szybkim rozpoznaniu i częściowym sklejeniu warg leczenie miejscowe jest zazwyczaj skuteczne i nie ma potrzeby chirurgicznej interwencji.

Należy zatem prawidłowo dbać o higienę tej okolicy i ograniczyć stosowanie nawilżanych chusteczek, aby uniknąć tego typu powikłań.

Czy powinno się rozchylać wargi sromowe podczas mycia? Jak „głęboko” czyścić?

Należy to robić, ale bardzo ostrożnie. Rozchylamy tylko wargi sromowe większe i delikatnie oczyszczamy tę okolicę z resztek mastki, kremów, moczu czy kału, które się tam dostały. Jeśli okolica jest czysta, nie ma potrzeby, aby dokonywać toalety krocza przy każdym przewijaniu. Bardzo ważne jest też, żeby nigdy podczas oczyszczania nie wprowadzać palca, kremów czy chusteczki do pochwy.

Jakim kremem pielęgnować pupę niemowlaka? Jaka jest różnica między kremem przeciw odparzeniom a kremem na odparzenia? 

Zasada jest prosta – na zdrową skórę stosujemy krem przeciw odparzeniom, którego zadaniem jest ochrona wrażliwej skóry niemowląt przed odparzeniami pieluszkowymi poprzez nawilżenie i natłuszczenie skóry. Krem pokrywa naskórek warstwą tłuszczową, redukując tym samym wpływ niekorzystnego działania czynników zewnętrznych. Krem zapobiegający odparzeniom zazwyczaj jest zwykłym tłustym bądź nawilżającym kremem dla dzieci.

Natomiast kremy na odparzenia zawierają najczęściej w swoim składzie tlenek cynku, mający właściwości ściągające, łagodzące i ochronne.

Kremy te są gęste, białe oraz ciężkie i stosujemy je dopiero wtedy, gdy dziecko będzie miało odparzenia.

Ich zadaniem jest tworzenie ochronnej bariery na skórze, która ma ją zabezpieczyć przed dalszym drażniącym działaniem moczu i kału, dodatkowo też łagodzi wywołany stan zapalny. 

Przeczytaj także: Testujemy: Krem przeciw odparzeniom Mustela 1>2>3

Zatem krem na odparzenia i krem przeciw odparzeniom znacznie się różnią swoim składem, konsystencją i zastosowaniem, należy więc je odróżniać i stosować je zgodnie z przeznaczeniem. Do codziennej pielęgnacji zdrowej skóry stosujemy kremy tłuste i lekkie, zaś do skóry odparzonej kremy gęste o właściwościach łagodzących.

Czym różni się pieluszkowe zapalenie skóry od zapalenia pochwy i sromu? Jak leczyć obie przypadłości?

Pieluszkowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych zmian chorobowych skóry okresu noworodkowego i niemowlęcego. Zwykle dotyczy niemowląt pomiędzy 7. a 12. miesiącem życia.

Jest to stan zapalny skóry, dla którego charakterystyczne są zmiany wypryskowe typu rumień, grudki, pęcherzyki, nadżerki itp, zlokalizowane w miejscu przylegania pieluszki. Objawy te powodują duży dyskomfort u dziecka, szczególnie gdy wspomnianym zmianom zapalnym towarzyszy świąd skóry.

Często dochodzi też do nadkażenia opisanych zmian drożdżakami i bakteriami, co dodatkowo nasila dolegliwości.

Zapalenie pochwy i sromu objawia się podrażnieniem oraz zaczerwienieniem tkanek sromu, wyciekiem wydzieliny z pochwy, bolesnością, świądem, bolesnym oddawaniem moczu, otarciem naskórka, a czasem krwawieniem i jest jednym z najczęstszych problemów ginekologicznych u dziewczynek przed okresem dojrzewania.

Leczenie obu przypadłości jest wielokierunkowe i zależy od przyczyny. Zawsze warto się skonsultować z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie miejscowe, a niekiedy – w ciężkim przypadkach – także leczenie ogólne, celem złagodzenia takich objawów jak ból, świąd czy pieczenie skóry.

Leczenie miejscowe polega na stosowaniu maści przeciwgrzybiczych czy przeciwbakteryjnych, niekiedy sterydowych, które zawsze należy stosować pod kontrolą lekarza.

Warto też zrobić nasiadówki np. z kory dębu.

W obu przypadkach podstawą leczenia zawsze jest higiena. U najmłodszych dziewczynek będą to częste zmiany pieluszki, wietrzenie pupy i rezygnacja z chusteczek nawilżanych.

Leia também:  Pierwsze Objawy Ciazy Ktory Tydzien?

U nieco starszych dziewczynek podstawą jest regularna zmiana bawełnianej bielizny, noszenie bawełnianych rajstop bądź spodni, podmywanie z unikaniem drażniących mydeł i właściwy kierunek podcierania.

Każda mama powinna uczyć córkę prawidłowych zasad higieny oraz techniki mycia okolic intymnych. Okolica ta powinna być myta codziennie, najlepiej wodą z delikatnym środkiem myjącym –  tym samym, którego używamy do reszty ciała. Nie ma bowiem podstaw do używania płynów do higieny intymnej u dzieci.

 1. Zatem każda dziewczynka – mała czy duża, powinna już od najmłodszych lat znać podstawowe zasady prawidłowej higieny intymnej, bo zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
 2. Odpowiedzi udzieliła: Specjalista w dziedzinie pediatrii  lek. Karolina Klauza, Centrum Zdrowia ETER-MED
 3. Partner wpisu: BadamySie.pl – serwis oferujący możliwość wykupienia pakietów badań online

POLECAMY TAKŻE

Kupujesz naturalne kosmetyki dla siebie i dziecka? Zobacz, jak producenci wprowadzają w błąd

Higiena intymna – jakich błędów nie popełniać?

Jak dbać o higienę intymną? Nie popełniaj tych błędów

Okolice intymne wymagają specjalnego traktowania. Bakterie, które występują naturalnie we wnętrzu pochwy, zapewniają wrażliwym miejscom ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Jeśli jednak w wyniku niewłaściwej pielęgnacji lub nieodpowiedniego trybu życia zostanie zachwiana równowaga flory bakteryjnej, może dojść do infekcji, która przeważnie objawia się świądem, upławami i pieczeniem.

Jakich błędów unikać, aby nie narażać się na nieprzyjemne dolegliwości?   

Specjalistyczny żel zamiast mydła  

Wiele kobiet myje okolice intymne tym samym kosmetykiem, którego używa do higieny całego ciała. Czy słusznie? Kwaśne pH pochwy (wahające się w granicach 3,8 a 4,4) stanowi naturalną barierę przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Zwykłe mydła posiadają dużo wyższe pH, przez co mają niekorzystny wpływ na florę bakteryjną pochwy.

Na rynku znajdziemy jednak mnóstwo preparatów, które pozwalają utrzymać pH na odpowiednim poziomie. Okolice intymne należy myć wyłącznie z zewnątrz. Używając płynu również wewnątrz okolic intymnych, możemy doprowadzić do zmiany poziomu pH, a tym samym zaburzyć naturalną barierę ochronną.

Warto również szukać kosmetyków bezzapachowych i bezwonnych, które nie będą dodatkowo podrażniać i przesuszać wrażliwej śluzówki pochwy. 

Higiena intymna podczas podróży 

Mycie okolic intymnych sprawia paniom wiele trudności zwłaszcza podczas podróży. Brak dostępu do wanny lub prysznica nie musi być jednak problemem. Wystarczy, że zaopatrzymy się w specjalne chusteczki nasączone delikatnym środkiem myjącym. Zwykłe nawilżane chusteczki, np.

do rąk lub dla dzieci mogą zawierać substancje zapachowe, dlatego tak ważne jest, aby wybierać jedynie specjalistyczne preparaty. Pamiętajmy również, że o higienę miejsc intymnych należy dbać z umiarem. Nawet odpowiednie kosmetyki, ale używane zbyt często, mogą przyczynić się do naruszenia warstwy ochronnej pochwy.

Zazwyczaj wystarczy podmyć się raz-dwa razy dziennie, używając w tym celu niewielkiej ilości płynu do higieny intymnej. 

Higiena intymna podczas miesiączki

Miesiączka to dla większości kobiet czas, kiedy czują duży dyskomfort, także ze względu na konieczność częstszego podmywania się. Aby zapewnić sobie maksymalne poczucie świeżości, musimy wymieniać podpaskę lub tampon co 3-4 godziny, a w razie konieczności użyć nasączonych chusteczek. Jeżeli mamy obfite miesiączki, warto nosić w torebce bieliznę na zmianę.

Producenci środków higienicznych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom kobiet, dlatego oprócz tradycyjnych podpasek i tamponów, możemy skorzystać z kubeczków menstruacyjnych. Kobiety doceniają to rozwiązanie ze względu na olbrzymią wygodę. Kubeczek aplikujemy wewnątrz pochwy i opróżniamy po ok. 8-12 godzinach.

Przez cały dzień możemy więc zapomnieć o tym, że w ogóle mamy miesiączkę. 

Depilacja a higiena intymna 

Depilacja miejsc intymnych to przede wszystkim kwestia indywidualnych preferencji. Nie ma zgody co do tego, czy brak owłosienia sprzyja higienie. Często spotkamy się z opinią, że włosy chronią narządy płciowe oraz znajdującą się wokół wyjątkowo delikatną skórę.

Jeśli decydujemy się na depilację okolic intymnych, należy się do niej prawidłowo przygotować. Włosy warto najpierw umyć i dobrze wysuszyć, aby były miękkie, a przez to dały się łatwiej usunąć.

Zamiast tradycyjnej maszynki, lepszym rozwiązaniem będzie niewielki trymer z wymiennymi ostrzami. Trymer pozwala przyciąć włosy do pożądanej długości (od 3 do 12 mm), a precyzyjne ostrze ułatwia dotarcie w trudno dostępne miejsca.

Po skończonej depilacji warto użyć łagodzącego balsamu, który zapobiegnie pojawieniu się niewielkich, czerwonych krostek. 

Stringi tylko na specjalne okazje 

Nieodpowiednia bielizna to częsty powód infekcji intymnych. Stringi i koronkowe figi wyglądają bardzo seksownie, jednak lepiej je zostawić na szczególne okazje.

Na co dzień wybierajmy bieliznę wykonaną z bawełny, która będzie dobrze przepuszczać powietrze, a jednocześnie ochroni okolice intymne przed otarciami.

Jeśli jednak preferujemy mocniej wyciętą bieliznę, najlepiej zrezygnować wówczas z dopasowanych spodni, które będą nie tylko podrażniać skórę, ale też przenosić bakterie i inne drobnoustroje. 

Jeszcze więcej produktów, które ułatwią ci dbanie o higienę miejsc intymnych, znajdziesz tutaj: 

 Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź obniżki już dziś i kupuj mądrze!

15 żelaznych zasad higieny intymnej kobiet [jak o nią zadbać]

 • Większość kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną i oczywistą kwestią jest dbanie o higienę intymną.
 • Jednak często, pomimo codziennej starannej pielęgnacji okolic intymnych, kobiety odczuwają dyskomfort, pieczenie, swędzenie czy nieprzyjemny zapach.
 • Dlaczego?
 • Przyczyn może być wiele.
 • Począwszy od zbyt częstego mycia miejsc intymnych, poprzez niewłaściwy dobór płynów do higieny intymnej, po infekcję, która mogła się pojawić chociażby na skutek przyjmowania antybiotyków.
 • Na co w takim razie należy zwrócić uwagę?
 • Sprawdź, jak prawidłowo dbać o higienę intymną, aby zminimalizować ryzyko podrażnień i infekcji.

Spis treści: Prawidłowa higiena intymna kobietDlaczego higiena intymna jest ważna?Jak dbać o higienę? Jak się myć? Higiena intymna po seksieJaki płyn wybrać?

Higiena intymna – prawidłowa nie znaczy jakakolwiek

 1. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że o higienę intymną trzeba dbać.
 2. I to nie tylko od święta.
 3. Dotyczy to zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci oraz młodzieży.
 4. Wszystkich, bez wyjątku.

 5. Różnice mogą polegać przede wszystkim na doborze odpowiednich dla wieku i płci preparatów do higieny intymnej, czy częstotliwości mycia okolic intymnych – w zależności od potrzeb i sytuacji.

 6. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby odpowiednio zatroszczyć się o zróżnicowaną wrażliwość miejsc intymnych kobiet, mężczyzn i dzieci na różnych etapach rozwoju.
 7. Pod pojęciem wrażliwości kryje się przede wszystkim specyficzne pH stref intymnych.

 8. Na przykład inne pH pochwy ma dziewczynka przed wejściem w wiek pokwitania, inne nastolatka, a inne dojrzała kobieta.

 9. Higiena intymna nie powinna również naruszać naturalnego składu mikrobioty miejsc intymnych (nazywanej kiedyś „naturalną florą bakteryjną”), czyli ogółu mikroorganizmów, które zasiedlają ciało gospodarza – zarówno tych dobroczynnych, jak i chorobotwórczych.

 10. Ważne jest to, aby owe mikroorganizmy pozostały w równowadze, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać miejsca intymne w zdrowiu, nie narażając ich na infekcje.
 11. Skład mikrobioty oraz pH miejsc intymnych zmieniają się nie tylko wraz z wiekiem.

 12. Działają na nie również takie czynniki jak:
 • zmiany hormonalne podczas menstruacji;
 • zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy;
 • dieta;
 • przyjmowanie niektórych leków, w tym antybiotyków;
 • stres;
 • tryb życia,
 • warunki atmosferyczne;
 • aktywność seksualna,;
 • indywidualna podatność na infekcje;
 • uprawianie sportów, w tym pływanie na basenie;
 • korzystanie z sauny, jacuzzi, czy solarium;
 • częste i długie kąpiele w wannie;
 • depilacja okolic bikini;
 • rodzaj noszonej bielizny, ubrań, czy stosowanych higienicznych środków chłonnych.
 • I nie jest to zamknięta lista.
 • Można z niej jednak wywnioskować, że inne zasady pielęgnacji stref intymnych będą dotyczyły na przykład kobiet w ciąży, a inne podczas menstruacji.
 • Co więcej, dbanie o higienę miejsc intymnych nie wiąże się jedynie z codziennym myciem wrażliwych okolic.
 • Znaczenie ma nawet to co jesz lub w co się ubierasz.

Higiena intymna kobiet – dlaczego jest tak ważna?

 1. Dlaczego temat higieny intymnej kobiet jest tak popularny, często opisywany i wzbudza takie zainteresowanie?
 2. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie kobiety, na różnych etapach życia, czy chociażby cyklu menstruacyjnego, są najbardziej narażone na różne zaburzenia pH i mikrobioty okolic intymnych.
 3. A co się z tym wiąże – na infekcje intymne.

 4. Która kobieta chociaż raz w życiu nie odczuła objawów grzybicy pochwy, czy chociażby dyskomfortu w postaci swędzenia i pieczenia okolic intymnych?
 5. To właśnie w takim momencie zaczynasz się najczęściej zastanawiać, czy coś robisz nie tak.

 6. Na przykład czy prawidłowo dbasz o higienę miejsc intymnych?
 7. Wydawałoby się, że pielęgnacja miejsc intymnych to nic trudnego.
 8. Przecież kiedyś wystarczała woda i mydło!
 9. Może kiedyś tak, ale czasy nieco się zmieniły.
 10. Zmieniła się przy okazji nasza odporność, a tym samym – zwiększyła podatność na zakażenia.

 11. Czy to znaczy, że Twoje miejsca intymne są cały czas narażone na zagrożenia?
 12. Jeśli w strefie intymnej wszystko jest w porządku, to nie powinnaś odczuwać najmniejszego dyskomfortu.

 13. Jednak błona śluzowa dróg rodnych kobiety jest niezwykle delikatna, wrażliwa na podrażnienia, a jakiekolwiek zmiany w nawilżeniu i strukturze śluzówek natychmiast stają się dostrzegalne.
 14. Prawidłowy odczyn pochwy ma charakter kwaśny, zabójczy dla wielu chorobotwórczych drobnoustrojów, a pH powinno mieścić się w zakresie od 3,6 do 4,5.

 15. Nieznacznie wzrasta podczas menstruacji, a pH staje się bardziej zasadowe w okresie ciąży.
 16. Ale wszelkie odchylenia od powyższej normy sprawiają, że środowisko pochwy staje się przyjazne dla rozwoju różnorakich patogenów.
 17. Dobra informacja jest taka, że natura nie pozbawiła kobiet tarczy ochronnej.

 18. W naturalnej mikrobiocie pochwy rolę głównych obrońców pełnią przede wszystkim pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus), zasiedlające błonę śluzową narządów rodnych.
 19. Jednak faktycznie, na zdrowie miejsc intymnych kobiety wpływa bardzo wiele rzeczy, które w jednej chwili mogą doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości.
 20. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie pewnych zasad odpowiedniej higieny kobiecych miejsc intymnych.
Leia também:  Objawy Półpaśca Jak Leczyć?

Jak dbać o higienę intymną? Jak prawidłowo myć miejsca intymne?

 • Miejsca intymne każdego dnia narażone są na przeróżne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą dość szybko doprowadzić do niechcianej infekcji.
 • Prawidłowa higiena intymna to przede wszystkim dbanie o niezwykle cenną, wspomnianą już mikrobiotę miejsc intymnych i utrzymanie ich prawidłowego pH.
 • Aby z jednej strony codziennie pielęgnować wrażliwą strefę okolic intymnych, ale jednocześnie nie naruszyć jej naturalnych mechanizmów obronnych, należy pamiętać o tym, aby myć owe okolice każdego dnia, ale nie za często.  
 • W odpowiedzi na pytanie jak dbać o higienę intymną może pomóc garść poniższych zasad:
 • Kobiety nie powinny myć okolic intymnych częściej niż dwa razy dziennie. Najlepiej rano i wieczorem. Wyjątek stanowi czas miesiączki oraz upały.
 • Nie zaleca się częstych, długich i ciepłych kąpieli, gdyż może zostać naruszona bariera ochronna miejsc intymnych. Lepiej wziąć szybki prysznic lub skorzystać z bidetu. Najlepszy jest strumień czystej wody.
 • Nie należy myć okolic intymnych zbyt ciepłą wodą. Wystarczy temperatura 36 stopni Celsjusza.
 • Warto unikać mycia miejsc intymnych myjkami lub gąbkami, gdyż mogą one być siedliskiem patogenów. Lepiej zrobić to dłonią.
 • Istotny jest również kierunek mycia okolic intymnych – zawsze od pochwy do odbytu. Nigdy odwrotnie, gdyż można przenieść do miejsc intymnych szkodliwe drobnoustroje.
 • Po umyciu miejsc intymnych należy je dokładnie osuszyć. Najlepiej używać do tego oddzielnego bawełnianego ręcznika.
 • Znaczenie ma również noszenie odpowiedniej bielizny, którą rzecz jasna należy codziennie zmieniać. Majtki powinny być wygodne, dość luźne i wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny. Warto unikać obcisłych i syntetycznych. Niestety stringi też nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż często podrażniają delikatne okolice miejsc intymnych.
 • Inne części garderoby, takie jak spodnie, dżinsy czy szorty również nie powinny być nadmiernie obcisłe i wykonane ze sztucznych materiałów.
 • Należy zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniego płynu do higieny intymnej, najlepiej z właściwym odczynem pH. Zwykłe mydła czy żele pod prysznic mogą zmieniać pH i naruszać barierę ochronną.
 • Jeśli cierpisz na nawracające infekcje intymne, powinnaś też pomyśleć o unikaniu saun, jacuzzi, basenów, a nawet solariów. Pomyśl o stosowaniu probiotyków ginekologicznych.
 • Nie bez znaczenia jest również odpowiednio zbilansowana dieta. Niektóry produkty, w tym przede wszystkim cukier, są idealną pożywką dla wielu chorobotwórczych drobnoustrojów.
 • Należy również z umiarem podchodzić do depilacji okolic bikini, gdyż zbyt częste usuwanie owłosienia może powodować podrażnienia okolic miejsc intymnych.
 • Przy stosowaniu wszelkich środków higienicznych, czy to na co dzień, czy podczas miesiączki, warto wybierać jak najbardziej naturalne, oddychające produkty. Przy tym bezwzględnie unikać perfumowanych podpasek i wkładek, dezodorantów intymnych, a nawet kolorowego i pachnącego papieru toaletowego.
 • Dobrze jest również unikać silnie perfumowanych, kolorowych i pieniących się kosmetyków do kąpieli. Zawarte w nich detergenty mogą podrażniać wrażliwe okolice intymne i zmieniać wartość odczynu pH.
 • Nie należy również stosować zabiegów irygacji pochwy, gdyż mogą one wyjaławiać jej wnętrze i pozbawiać na jakiś czas bariery ochronnej.

Higiena intymna kobiet po stosunku – o czym musisz pamiętać?

 1. Higiena intymna po seksie nie rządzi się wieloma specjalnymi zasadami.
 2. Podstawową i najważniejszą jest po prostu umycie okolic intymnych, zarówno przed współżyciem, jak i po.
 3. Dotyczy to oczywiście zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

 4. Kobieta powinna pamiętać również o tym, aby przed stosunkiem i po stosunku seksualnym oddać mocz.
 5. Jest to o tyle istotne, że pozwala na szybkie wypłukanie cewki moczowej i tym samym pozbycie się z organizmu niechcianych patogenów, które mogą prowadzić na przykład do zapalenia pęcherza.

 6. Warto rzecz jasna umyć miejsca intymne przeznaczonym do tego preparatem.
 7. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku żel lub płyn do higieny intymnej, zawierający w swoim składzie kwas mlekowy.
 8. Dzięki temu można utrzymać lub przywrócić fizjologiczne pH pochwy i tym samym zminimalizować ryzyko infekcji intymnej.

 9. W razie potrzeby można dodatkowo zabezpieczyć się doustnym lub dopochwowym probiotykiem ginekologicznym.

Płyn do higieny intymnej dla kobiet. Jaki wybrać?

 • Brak czasu, świadomości, czy po prostu przyzwyczajenie, powodują, że wiele kobiet używa do higieny miejsc intymnych tego samego preparatu co do mycia całego ciała.
 • Zazwyczaj jest to mydło, żel pod prysznic czy płyn do kąpieli.
 • W dodatku najczęściej nie są to kosmetyki naturalne, a pełne sztucznych, spieniających i zapachowych substancji.
 • Niestety takie środki nie nadają się do higieny intymnej.
 • Przede wszystkim dlatego, że tradycyjne mydła, czy produkty na bazie mydła, mają zazwyczaj zasadowe pH (powyżej 8,5), co skutecznie przyczynia się do niszczenia kwaśnego środowiska pochwy, a tym samym bariery ochronnej miejsc intymnych.
 • Ponadto syntetyczne barwniki, zapachy i konserwanty mogą nie tylko podrażniać wrażliwe miejsca, ale i powodować uczulenie.

Czego w takim razie używać do higieny miejsc intymnych? Najlepiej specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu.

 1. Może być do płyn do higieny intymnej dla kobiet, żel, pianka lub krem.
 2. Najważniejsza jest jednak nie konsystencja, ale skład konkretnego produktu.
 3. Wybierając płyn do higieny intymnej musisz zwrócić uwagę na skład – najrozsądniejszym wyborem są te środki, które są najbardziej naturalne.
 4. Odpowiedni płyn do higieny intymnej powinien:
 • delikatnie myć, odświeżać i pielęgnować;
 • usuwać szkodliwe drobnoustroje, działać przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, nie niszcząc przy tym kwaśnego pH okoli intymnych;
 • działać nawilżająco, łagodząco i regenerująco na błonę śluzową.

Wybieraj płyny do higieny intymnej dla kobiet, które w swoim składzie zawierają:

 • kwas mlekowy (pałeczki bakterii Lactobacillus) dla utrzymania właściwego pH;
 • prebiotyki wspomagające rozwój naturalnej flory bakteryjnej (na przykład inulinę);
 • wyciągi z ziół, takich jak: rumianek, żurawina, nagietek, kora dębu, babka lancetowata, aloes, zielona herbata, przywrotnik, szałwia, lukrecja, macierzanka;
 • dodatki związków takich jak: d-pantenol, alantoina, lanolina, gliceryna, kwas hialuronowy, prowitamina B5, oleje roślinne, wyciąg z tarczycy bajkalskiej, klimbazol.

Ważne: Dobry płyn lub żel do higieny intymnej powinien być bezzapachowy i bezbarwny.

Unikaj płynów do higieny intymnej, które zawierają:

 • silny i drażniący detergent SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate);
 • sztuczne barwniki;
 • sztuczne konserwanty;
 • sztuczne substancje zapachowe;
 • substancje spieniające;
 • parabeny;
 • pochodne formaldehydu.
 • A czy można użyć czegoś zamiast płynu do higieny intymnej?
 • Alternatywą dla preparatów do higieny intymnej może być szare mydło, które działa bakteriobójczo i nie wywołuje objawów alergii lub naturalne mydło wytwarzane na bazie olejów roślinnych.
 • Warto również dopasować płyn do higieny intymnej do wieku lub aktualnych potrzeb.
 • Na przykład:
 • młodym kobietom zaleca się preparaty z wyciągiem z mniszka lekarskiego, lipy lub borowiny;
 • higiena intymna po 50. roku życia wymaga z kolei większego nawilżenia, ochrony i regeneracji, w czym mogą pomóc kwas mlekowy, d-pantenol, nagietek lekarski, czy kwas hialuronowy;
 • większej ochrony przed szkodliwymi mikroorganizmami oraz sztucznymi substancjami potrzebują również kobiety w ciąży, dla których zaleca się preparaty z kwasem mlekowym, dodatkiem wyciągu z szałwii, kory dębu, czy z olejkiem z drzewa herbacianego;
 • w aptekach dostępne są również bardziej specjalistyczne płyny do higieny intymnej, tzw. preparaty ginekologiczne, na częste infekcje i podrażnienia.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*