Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie?

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu).

Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

Hemoroidy powstają na skutek nadmiernego wypełnienia krwią fizjologicznych struktur odbytu – guzków krwawniczych, które odpowiadają za kontrolę oddawania gazów i stolca.  

Wyróżnia się dwa typy żylaków odbytu: 

 • wewnętrzne, znajdujące się wewnątrz odbytu oraz  
 • zewnętrzne, które są widoczne w okolicy odbytu. 

Do głównych przyczyn powstawania hemoroidów zaliczamy: zaparcia, ciążę, siedzący tryb życia oraz choroby przewlekłe, np. marskość wątroby. 

W przypadku obecności żylaków odbytu bardzo ważna jest prawidłowa higiena tej okolicy, gdyż zapobiega ona rozwojowi stanu zalanego skóry i błony śluzowej oraz podrażnieniom.

Zaleca się częste podmywanie okolicy odbytu ciepłą wodą lub wodą z płynem przeznaczonym do higieny intymnej.

Pomocne może również być mycie ciepłą wodą po każdym wypróżnieniu i stosowanie delikatnych papierów toaletowych lub nieuczulających nawilżonych chusteczek po wypróżnieniu. 

Domowe sposoby na hemoroidy – nasiadówki i kąpiele

Osobom cierpiącym z powodu objawów hemoroidów zaleca się nasiadówki w ciepłej wodzie z dodatkiem odwaru z  kory dębu, a także rumianku lub nadmanganianu potasu.

Nasiadówki powinny być wykonywane w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, najlepiej w temperaturze ok. 40°C, przez około 10 minut (po wcześniejszym dodaniu do wody odwarów przygotowanych np.

z kory dębu, która ma działanie odkażające, przeciwzapalne i ściągające, dzięki czemu uszczelnia naczynia krwionośne).

Skuteczne w leczeniu żylaków odbytu mogą być również: szałwia, kasztanowiec czy krwawnik. Nasiadówki z wyżej wymienionymi preparatami roślinnymi zmniejszają stan zapalny oraz łagodzą świąd i pieczenie okolicy odbytu. 

Pomocne na objawy hemoroidów mogą być także ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i łagodzące obrzęk (olejek lawendowy, rozmarynowy lub jałowcowy). 

Domowe sposoby na hemoroidy – maści i żel na hemoroidy

We wszystkich stopniach zaawansowania choroby hemoroidalnej zaleca się stosowanie maści, żelów lub czopków zawierających substancje o działaniu znieczulającym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym oraz przeciwbakteryjnym.

Preparaty te pomagają zmniejszyć dolegliwości, takie jak ból i swędzenie okolicy odbytu oraz krwawienie podczas oddawania stolca, dzięki właściwościom uszczelniającym i wzmacniającym naczynia krwionośne.

Poprawiają również przepływ krwi przez sploty żylne, zapobiegając tworzeniu się zakrzepów w guzkach krwawniczych, którym zazwyczaj towarzyszy ostry ból.  

Większość preparatów stosowanych w leczeniu objawów hemoroidów zawiera wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, nagietka lub balsam peruwiański. 

Do substancji pomocnych podczas łagodzenia dolegliwości towarzyszącym żylakom odbytu zaliczamy także:

 • diosminę, która zapobiega zastojowi krwi w żyłach, 
 • hydrokortyzon, który ma właściwości przeciwzapalne,
 • preparaty o działaniu znieczulającym np. lidokainę. 

W przypadku nadkażenia bakteryjnego odbytu w przebiegu żylaków odbytu lekarz może zalecić preparat zawierający antybiotyk.

Domowe sposoby na hemoroidy – okłady z lodu

Do domowych sposobów łagodzenia objawów żylaków odbytu zaliczamy również okłady z lodu, które dzięki zmniejszaniu obrzęków ułatwiają wypróżnianie i działają przeciwbólowo. Należy pamiętać, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry lub błony śluzowej odbytu, kostkę lodu powinno się owinąć w czystą chusteczkę lub papier toaletowy. 

Domowe sposoby na hemoroidy – dieta przy hemoroidach

U osób cierpiących na dolegliwości wywołane hemoroidami bardzo ważna jest prawidłowa dieta, bogata w produkty zawierające dużo błonnika pokarmowego (warzywa, owoce, kasze, pieczywo razowe).

Zbyt mała ilość błonnika dostarczanego z pożywieniem może prowadzić do powstawania zaparć, które nasilają dolegliwości bólowe oraz uszkadzają błonę śluzową odbytu.

Z diety należy wykluczyć produkty zapierające, takie jak: czekolada, mocna kawa lub herbata, produkty powodujące wzdęcia, alkohol oraz ostre przyprawy.

Należy również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów (dorosły człowiek powinien pić około 2-2,5 litrów płynów dziennie).

Domowe sposoby na hemoroidy – zapobieganie hemoroidom

Do najskuteczniejszych zasad profilaktyki przeciw powstawaniu żylaków odbytu zaliczamy:

 • dbanie o regularne wypróżnianie, niepowstrzymywanie oddawania stolca ,
 • unikanie zaparć poprzez stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety, unikanie produktów zapierających oraz mogących wywoływać wzdęcia, picie minimum 2 litrów płynów dziennie,
 • regularna aktywność fizyczna, unikanie siedzącego stylu życia, a w przypadku otyłości redukcja masy ciała,
 • prawidłowa higiena okolic intymnych, używanie preparatów przeznaczonych do higieny intymnej, noszenie bawełnianej bielizny,
 • unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów.

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów hemoroidów (świąd odbytu, uczucie wilgoci w okolicy odbytu, obecność żywoczerwonej krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniu) należy zastosować domowe sposoby łagodzenia objawów hemoroidów. Jeśli po kilku dniach nie przyniosą one poprawy lub objawy będą narastać, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. D. Janczak, Hemoroidy, „Chirurgia po Dyplomie” 2018, nr 03.
 2. Mayo Clinic Staff, Hemorrhoids, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/diagnosis-treatment/drc-20360280, [dostęp:] 04.06.2020.
 3. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika, Mały podręcznik 2018/2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018, s. 603. 
 4. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, Wrocław 2012, s. 115-116.
 5. R. Jachowicz i in., Farmacja Praktyczna, Warszawa 2007, s. 272–273.
 • Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie? tabletka, hemoroidy 20.99 zł
 • Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie? Specyfika:Bez parabenów 17.99 zł
 • Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie? czopki, hemoroidy 23.99 zł
 • Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie? chusteczki, hemoroidy, świąd, pieczenie, bez parabenów, jednorazowe 6.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie? Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?
 • Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie? Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?
 • Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie? Zapalenie płuc (ang. pneumonia) to stan zapalny obejmujący miąższ płatów płucnych, czyli pęcherzyków płucnych i tkanki śródmiąższowej. Przebieg choroby zależy od wielu czynników, m.in. od etiologii (wyróżnia się zapalenie płuc bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze) czy od wieku (na ciężki przebieg zapalenia płuc szczególnie narażone są małe dzieci oraz osoby powyżej 65. roku życia). Jakie objawy pojawiają się przy zapaleniu płuc? Jak wygląda leczenie?
 • Zapalenie zatok przynosowych jest jednym z najczęściej występujących schorzeń w sezonie jesienno-zimowym. Blokada nosa, zielony katar, ból twarzy, utrata węchu to najczęstsze objawy chorych zatok. Jak rozpoznać i skutecznie leczyć zapalenie zatok oraz czy antybiotyk jest zawsze konieczny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
 • Plecy okrągłe to wada postawy, która występuje przede wszystkim u dzieci oraz u osób starszych. Charakteryzuje się pogłębieniem fizjologicznej kifozy piersiowej i może prowadzić do powstania garba. Podstawą leczenia są ćwiczenia na plecy okrągłe, które wzmacniają mięśnie pleców oraz rozciągają klatkę piersiową. 
 • Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 
 • Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?
 • Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

Jak wyleczyć hemoroidy? Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły?

Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie?

Hemoroidy — leczenie, przyczyny, objawy, u kogo występują?

SPIS TREŚCI

█ CO TO SĄ żylaki odbytu (hemoroidy) — OBJAWY

Hemoroidy to zmiany występujące w naczyniach żylnych odbytu (dochodzi do rozszerzenia splotów naczyniowych i powiększenia guzków krwawniczych, które występują w okolicy odbytu)Towarzyszy temu zespół objawów jak pieczenie, swędzenie, ból i ucisk – nie tylko w czasie defekacji.

Podczas wypróżniania można zaobserwować krwawienie z odbytu, które może przybierać na intensywności i czasie trwania (np. dla zmian przewlekłych, nieleczonych są one intensywniejsze).

Oprócz bólu (wywołanego zakrzepem) i krwawienia może wystąpić podrażnienie, śluzowa wydzielina, stany zapalne skóry i zmiana cyklu defekacji, uczucie niepełnego wypróżnienia, a niekiedy nawet lęk przed wizytą w toalecie.

Objawy hemoroidów na początku są zwykle łagodne i mało uciążliwe. Nie powinny być jednak bagatelizowane. W zależności od powiększenia guzków krwawniczych może dojść do nasilonego krwawienia podczas defekacji. Na początku towarzyszy jasnoczerwona krew na papierze toaletowym.

RODZAJE HEMOROIDÓW — hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne

W zależności od umiejscowienia rozróżnia się 2 rodzaje hemoroidów. Guzki krwawnicze

 • w części zewnętrznej (tzw. hemoroidy zewnętrzne) – zlokalizowane są w tkance podskórnej wokół odbytu,
 • hemoroidy wewnętrzne występują ponad linią zębatą.

Zewnętrzne i wewnętrzne hemoroidy — objawy wspólne

Niezależnie od miejsca ich występowania w obu przypadkach może dochodzi do wystąpienia bólu podczas parcia na stolec, krwawienia (krew obecna na stolcu i papierze toaletowym), świąd i pieczenie.

█ HEMOROIDY — PRZYCZYNY

Jakie są przyczyny hemoroidów? Czynnikami sprzyjającymi żylakom odbytu jest dieta uboga w błonnik, siedzący tryb życia, otyłość, znikoma aktywność fizyczna.

Leia também:  Jakie Są Objawy W 2 Miesiącu Ciąży?

Hemoroidy to wieloczynnikowa choroba, która obejmuje styl życia, czynniki anatomiczno—fizjologiczne (silne naprężenie podczas defekacji lub rozluźnienie dolnej części miednicy).

Hemoroidy związane są z patologią splotu naczyń odbytniczych, a konkretnie poduszek tkankowych i jej sieci naczyń, któremu towarzyszy nabrzmienie guzków krwawniczych.

Osoby z tendencją do zaparć i hemoroidów powinny omijać niektóre leki, które mogą wywołać zaparcia. Można wymienić tutaj sole glinu i wapnia stosowane na zgagę, niektóre leki z grupy IPP (w zależności od osobistej wrażliwości na lek), leki opioidowe (zwalniają perystaltykę jelit), żelazo.

WIEK A POWSTANIE ŻYLAKÓW ODBYTU

Kobiety w okresie ciąży są również narażone na występowanie hemoroidów, ze względu na zastój krwi żylnej w okolicach odbytu i większe ryzyko zaparć. Grupą o większym ryzyku są osoby pomiędzy 40-65 rokiem życia (niezależnie od płci). Rzadko problem ten tyczy się osób do 20. roku życia.

█ GUZKI KRWAWNICZE (HEMOROIDY) — LECZENIE

Co zadziała najlepiej na hemoroidy? W dużej mierze zależy to od zespołu objawów, ale należy nastawić się na regularne, niekiedy długotrwałe leczenie — odpowiedni dobór leków, pielęgnacja okolic odbytu oraz zmiana diety.

 Jak leczy się hemoroidy? Z użyciem odpowiednich preparatów jak maści/kremy doodbytnicze, czopki na hemoroidy. Wybór środka zależny jest od typu hemoroidów (zewnętrzne – maść czy wewnętrzne – czopki). W leczeniu hemoroidów bardzo ważna jest dieta bogatoresztkowa (obfitująca w błonnik).

Obecnie spora część leków jak maść na hemoroidy posiada specjalne aplikatory, które umożliwiają jej stosowanie także przy hemoroidach wewnętrznych.

PREPARATY NA HEMOROIDY Z APTEKI

Jakie czopki na hemoroidy wybrać? Produkty lecznicze na tę dolegliwość zawierają najczęściej 2-3 substancje czynne (podobnie jak maść), które uzupełniają się wzajemnie i zwykle posiadają wielokierunkowe działanie. Co wchodzi w skład leków na krwawiące i bolące hemoroidy? Znajdziemy tutaj substancje o działaniu:

 • znieczulającym – lidokaina, benzokaina, tetrakaina, cynchokaina,
 • przeciwzapalnym – hydrokortyzon (w czopkach i maści doodbytniczej),
 • ściągającym – garbniki, tlenek cynku, siarczan cynku, balsam peruwiański,
 • uszczelniającym naczynia krwionośne – tribenozyd,
 • przeciwbakteryjnym – neomycyna, propolis.
 • Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie?
 • Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie?
 • Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie?
 • Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie?

Warto wspomnieć o składnikach znieczulających, które działają jedynie objawowo (łagodzą świąd). Substancje te znajdziemy w postaci czopków i kremów — ich dłuższe stosowanie może wiązać się z nadwrażliwością skóry na miejscowe anestetyki.

Obecna spora część preparatów oparta jest na kwasie hialuronowym i jego soli, które tworzą warstwę ochronną. Dzięki czemu dochodzi do złagodzenia objawów hemoroidów.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego i jego soli mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

SKŁADNIKI ROŚLINNE W LECZENIU ŻYLAKÓW ODBYTU (Choroby hemoroidalnej)

Substancjami odpowiadającymi za łagodzenie hemoroidów są również zioła i ich ekstrakty jak np. kora dębu (bogata w garbniki) do stosowania m.in. jako nasiadówki czy kasztanowiec, który uszczelnia naczynia w miejscowym i doustnym podaniu.

Część osób może zastanawiać się “co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły“? Zastosowanie znajdą tutaj wymienione wcześniej substancje – te o ściągającym, przeciwzapalnym działaniu.

Warte uzupełnienia są doustne tabletki na żylaki odbytu z diosminą (Diohespan Max, Procto-Glyvenol Complex), ruszczykiem (np. Cyclo 3 Fort), dobesylanem wapnia, trokserutyną, escyną.

Alternatywę mogą stanowić również leki homeopatyczne w postaci maści, które zmniejszają niektóre z objawów hemoroidów jak np. Avenoc 10 czopków.

█ HEMOROIDY (ŻYLAKI ODBYTU) – DIETA i domowe sposoby

Wśród niefarmakologicznych środków na hemoroidy można wymienić m.in. Criorectum sztyft (wkład) krioterapeutyczny. Elementem pielęgnacyjnym dla wrażliwej skóry odbytu są chusteczki nawilżane lub emulsje, pianki czy żele myjące.

Fundamentalne znaczenie ma również dieta, która powinna być bogata w błonnik. Niekiedy wprowadza się leczenie mające na celu zmiękczenie stolca i wzrost jego objętości (np.

z wykorzystaniem laktulozy — Lactulosum Hasco czy proszku z makrogolem).

Odpowiednia aktywność fizyczna i walka ze zbędnymi kilogramami również pomoże załagodzić problem z żylakami odbytu.

Co zatem jeść przy hemoroidach?

Produkty wysokobłonnikowe pamiętając o odpowiedniej podaży wody — niedostateczne przyjmowanie płynów przy zwiększonym spożyciu włóknina pokarmowego może przysporzyć zaparć.

Ilość błonnika można zwiększyć spożywając większe ilości warzyw i owoców lub skorzystać z gotowych produktów jak suplementy diety z błonnikiem w postaci proszku.

Alternatywę może stanowić babka płesznik lub jajowata — roślinny surowiec śluzowy, który wspiera perystaltykę jelit. W diecie wspierającej hemoroidy dąży się przede wszystkim do regulacji cyklu wypróżnień.

Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie?

Hemoroidy — podstawowe informacje — Apteka Internetowa Galen

█ Guzki krwawnicze a wizyta u lekarza

Niekiedy objawy hemoroidów są na tyle uciążliwe, że zmuszają nas do wybrania się do lekarza. Na jakie pytania możemy naszykować się będąc u specjalisty? Lekarz będzie chciał przeprowadzić szczegółowy wywiad, który obejmuje takie zapytania jak:

 • Od kiedy występuje krwawienie z odbytu? W jakiej objętości — kilka kropli krwi?
 • Czy krew znajduje się wyłącznie na powierzchni stolca?
 • Czy krwawienie towarzyszy tylko oddawaniu stolca?
 • Czy obecne są zaparcia?
 • Czy nastąpiła zmiana w diecie, jaką dietę prowadzimy?

Oprócz tego lekarz może poddać pacjenta badaniu przedmiotowemu w tzw. pozycji kolankowo-łokciowej, gdzie ogląda się ewentualne zmiany wokół odbytu.

Dodatkowo lekarz decyduje się na badanie per rectum (przed odbyt), gdzie wykrywa się takie zmiany jak bolesność pierścienia zwieracza, zmiany zapalne etc.

Niekiedy lekarz może zalecić dalsze badania rektoskopowe, jeśli obraz choroby hemoroidalnej nie jest pewny lub dotyczy grupy ryzyka, czyli mężczyzn po 50. roku życia (ze względu na raka jelita grubego).

Objawy choroby hemoroidalnej dotykają co drugiej kobiety w ciąży.

█ JAK USUNĄĆ HEMOROIDY? LECZENIE CHOROBY HEMOROIDALNEJ

Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej? Gdy objawy hemoroidów znacząco przybrały na sile lub dolegliwości nie minęły w ciągu 2-3 tygodni.

 Wśród innych przyczyn wymienia się również dyskomfort związany z siedzeniem na twardej powierzchni, nasilone dolegliwości podczas wydalania.

Warto mieć również na uwadze, że obecność gorączki przy tych objawach może być związana ze stanem zapalnym jelit, który powinien być odpowiednio zdiagnozowany.

Czy zawsze krwawiące hemoroidy to powód do obaw i ile czasu krwawią? To zależy od stopnia zaawansowania hemoroidów – może być to kilka dni.

Niezależnie od czasu trwania krwawienie z odbytu zawsze wymaga dokładnej diagnostyki – może świadczyć o stanach zapalnych jelit, perforacji ściany jelita.

Oprócz leków w leczeniu hemoroidów wymienia się takie zabiegi jak:

 • założenie gumki na żylaki (tzw. metoda Barrona),
 • iniekcja w okolice żylaka ze środkiem obkurczającym,
 • wymrażanie (krioterapia),
 • fotokoagulacja.

Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie?

FAQ — pytania i odpowiedzi na temat hemoroidów i choroby hemoroidalnej

█ HEMOROIDY W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

Problemy z hemoroidami dotyczy coraz więcej osób. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie jednych z najczęściej wyszukiwanych pytań!

Jak wygląda leczenie hemoroidów?

Leczenie hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby. Może obejmować leczenie objawowe z użyciem czopków / kremów na hemoroidy, zmianą diety. Niekiedy wymagane jest leczenie chirurgiczne, laseroterapia etc. O sposobie leczenia decyduje lekarz. Więcej informacji o lekach i preparatach na hemoroidy na blogu Apteki Galen.

Kiedy udać się do lekarza z hemoroidami?

Jeśli objawy w ostatnim czasie znacząco nasiliły się, leki bez recepty są nieskuteczne, znajdujesz się w grupie ryzyka (w rodzinnej historii występują przypadki raka jelita grubego). Dotyczy to również mężczyzn po 50. roku życia.

Jakie są inne objawy hemoroidów oprócz krwawienia z odbytu?

Warto pamiętać, że krwawienie z odbytu to możliwy objaw raka jelita grubego. Oprócz tego chory odczuwa świąd, pieczenie, podrażnienie śluzówki odbytu, ból, dyskomfort podczas siedzenia, problemy z całkowitą defekacją.

Jak wyglądają hemoroidy i choroba hemoroidalna?

Mają postać opuchniętych i obrzękniętych guzków krwawniczych. Ich obraz kliniczny wygląda inaczej dla hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych.

Do jakiego lekarza udać się z hemoroidami?

W pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego. Kolejno m.in. do proktologa.

Od czego robią się hemoroidy?

Nie bez znaczenia jest siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik, ale również stan fizjologiczny jak ciąża, który predysponuje do ich wystąpienia.

Dlaczego hemoroidy swędzą?

Związane jest to z miejscowym stanem zapalnym. Podobnie można tłumaczyć uczucie pieczenia czy bólu.

Hemoroidy w ciąży — jak je złagodzić?

Hemoroidy w ciąży nie są niezwykłym i niespotykanym zjawiskiem. Wiele kobiet w okresie ciąży boryka się z nim. Można skorzystać z domowych metod jak nasiadówki z korą dębu lub stosować leki na hemoroidy odpowiednie dla kobiet w ciąży (np. Procto Glyvenol czopki i Procto Glyvenol krem).

Czy pojawienie się w stolcu ciemnej krwi oznacza hemoroidy?

Nie, może oznaczać krwawienie w górnej części przewodu pokarmowego, gdzie krew ulega “strawieniu”, stąd pochodzi jej barwa.

Z jaką choroba mogą być pomylone hemoroidy?

M.in. z przetoką, szczeliną odbytu (to tzw. rana w kanale odbytu), zapalenie zwieracza.

Pieczenie i swędzenie odbytu – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na dolegliwości. Co robić przy zapaleniu i wypadaniu odbytu?

Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie? Swędzenie i pieczenie odbytu to dolegliwości, których częstą przyczyną jest używanie zbyt szorstkiego papieru toaletowego lub stosowanie go z nadmierną siłą. Claire Mueller/unsplash.com

Pieczenie, swędzenie i ból odbytu to objawy, które nigdy nie powinny być lekceważone. Nie dość, że powodują znaczny dyskomfort, to mogą też sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne (np. hemoroidy). Najczęstszymi przyczynami są alergia, niewłaściwa dieta, nieodpowiednia higiena i grzybica odbytu. Sprawdź, kiedy polecane są domowe sposoby leczenia, a kiedy swędzenie i zapalenie odbytu wymaga konsultacji lekarskiej.

Najczęstszą przyczyną swędzenia odbytu, jego bolesności i pieczenia po wypróżnieniu są hemoroidy, szczelina odbytu oraz wypadanie odbytnicy. Szybkie wykrycie źródła tych nieprzyjemnych dolegliwości daje największe szanse na odzyskanie komfortu.

Przyczyny swędzenia i pieczenia odbytu. Jak przebiega leczenie?

Doraźną pomoc przy pieczeniu i swędzeniu odbytu zapewnią zabiegi i środki takie jak nasiadówki, apteczne maści i zasypki. W przebiegu poważniejszych chorób, jak np. wypadanie odbytu, leczenie domowe jest jednak nieskuteczne.

Specjalista proktolog, po rozpoznaniu, może zalecić maść na swędzenie odbytu, lub specjalne czopki przeciw zapaleniu odbytu.

Najczęściej zawierają przeciwbólową i przeciwświądową lidokainę oraz tribenozyd, który zmniejsza obrzęk i ma działanie wzmacniające naczynia krwionośne.

Leia também:  Osteoporoza i badania – które trzeba wykonać?

Najczęstsze przyczyny swędzenia, pieczenia i bólu odbytu to:

 • Hemoroidy – powstają na skutek obrzmienia żył w odbycie, co może sprawiać duży ból podczas siedzenia, chodzenia i wypróżnienia. Skłonność do hemoroidów jest dziedziczna, nierzadko również powstają w wyniku dużego wysiłku, częstych zaparć i trudności z wypróżnianiem się. Na hemoroidy mogą również osoby, które prowadzą siedzący tryb życia oraz kobiety w ciąży. Hemoroidy wymagają podjęcia leczenia farmakologicznego. Stosowane są wtedy leki na receptę: maści, czopki oraz kremy z hydrokortyzonem, które łagodzą objawy swędzenia i pieczenia odbytu. Dostępnym bez recepty środkiem mogącym przynieść ulgę przy tych objawów jest maść z oczaru wirginijskiego. Warto też wzbogacić dietę w błonnik i bakterie probiotyczne.
 • Szczelina odbytu – jest niewielką raną umiejscowioną w cienkiej, zewnętrznej części odbytu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów może sprawiać duży ból i powodować pieczenie. Powstaje zwykle na skutek uszkodzenia mechanicznego podczas oddawania stolca, ostrej biegunki czy zbyt mocnego wycierania papierem toaletowym. Na szczęście ta dolegliwość w większości wypadków mija sama. Podczas gojenia się ranki warto utrzymywać czystość w okolicach odbytu i zapobiegać gromadzeniu się wilgoci. Niewłaściwa higiena może doprowadzić do zakażenia i rozwoju zapalenia odbytu. Jeśli szczelina powstała na skutek zaparć, warto dokładnie przyjrzeć się swojej diecie.

Pieczenie odbytu często jest skutkiem biegunki. Częste oddawanie wodnistego stolca i wycieranie szorstkim papierem tej delikatnie okolicy może doprowadzić do uszkodzeń skóry i odczuwania sporego dyskomfortu.

Jeśli biegunka przybiera na sile, nie można zapominać o przyjmowaniu elektrolitów i odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Gdy natężenie biegunki zbyt długo nie maleje, zaleca się przyjęcie ogólnodostępnego środka hamującego tę dolegliwość, zawierającego loperamid.

Podczas biegunki, ale także na co dzień, warto stosować delikatny nawilżany papier toaletowy. W przypadku podrażnień można nakładać miejscowo łagodzącą maść z lanoliną i/lub alantoiną.

Również w przypadku zaparć, które charakteryzują się powstawaniem twardych, trudnych do usunięcia stolców, częsty jest ból odbytu – nawet wtedy, gdy nie powodują one szczeliny odbytu czy hemoroidów.

Jeśli zatwardzenie jest nawracające i nie ma związku ze stosowaną dietą (a dokładnie z niedoborem błonnika i nadmiarem produktów takich jak biała mąka, słodkie i słone przekąski, m.in. czekolada), warto skonsultować się z lekarzem w celu ew.

rozpoznania innej, chorobowej przyczyny zaparć.

W leczeniu swędzenia i pieczenia odbytu kluczową kwestią jest utrzymanie higieny poprzez podmywanie się po każdym wypróżnieniu.

Nie zaleca się stosowania w tym celu zwykłego mydła, które podrażnia nawet nieuszkodzoną skórę i błony śluzowe.

Mydło do higieny intymnej (zwłaszcza to o działaniu łagodzącym i regenerującym), ciepła woda i oddzielny ręcznik w zupełności wystarczą.

Gdy odbyt jest podrażniony, stosuje się następujące domowe sposoby łagodzenia dolegliwości:

 • nasiadówki nad ciepłą wodą lub w wannie przez co najmniej 15 minut dziennie. Do tego celu można użyć wywaru z kory dębu, oczaru wirginijskiego, rumianku lub krwawnika. Surowce te są powszechnie dostępne w sklepach zielarskich i aptekach. Aby były skuteczne, wymagają regularnego stosowania przez dłuższy czas.
 • okłady z lodu owiniętego w sterylną gazę (do kupienia w aptece),
 • regularne picie naparu ziół, np. skrzypu polnego i pokrzywy, które uszczelniają naczynia krwionośne i redukują krwawienie przy oddawaniu stolca,
 • kremy lub maści z lanoliną (jeśli nie jest się na nią uczulonym),
 • zasypki na bazie talku lub mąki ziemniaczanej – pomagają w utrzymaniu okolic odbytu w suchości,
 • luźna i przewiewna bielizna.

Środki te mogą jedynie złagodzić natężenie przykrych dolegliwości. Gdy nie dają się złagodzić lub mają charakter nawracający, bezwzględnie należy zdiagnozować ich przyczynę.

Wypadający odbyt – objawy, przyczyny i leczenie

Przyczyną bólu odbytu może być wypadnie odbytnicy, które jest związane z jej nieprawidłowym położeniem. Pojawia się, gdy jej część zostaje rozciągnięta i wystaje na zewnątrz.

Głównym objawem jest obecność czerwonawej masy wystającej z otworu odbytu, widocznej po wypróżnieniu.

Towarzyszą temu: krwawienie z odbytu, ból odbytu, uczucie braku możliwości pełnego wypróżnienia się, swędzenie odbytu i jego podrażnienie.

Choroba ta występuje w trzech rodzajach – częściowe wypadanie odbytu, pełne wypadnięcie odbytu lub wypadanie wewnętrzne – znane jako wgłobienie. U dorosłych wgłobienie jest zwykle związane z innym problemem jelitowym, takim jak polip lub nowotwór.

Wypadanie odbytu diagnozuje się stosunkowo rzadko. Więcej przypadków stwierdza się u dzieci oraz osób starszych. Ponieważ grozi powikłaniami, wymaga pilnej konsultacji z proktologiem, który może zalecić operację.

W przypadku wystąpienia poniższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

 • ból odbytu przybiera na sile i rozprzestrzenia się,
 • pieczeniu odbytu towarzyszy gorączka, dreszcze lub pojawienie się zmienionej wydzieliny z odbytu,
 • występuje znaczna, niepokojąca ilość krwi z pochodzącej odbytnicy, która nie maleje, szczególnie jeśli towarzyszą temu zawroty głowy i uczucie bliskiego zasłabnięcia.

Hemoroidy – domowe sposoby na hemoroidy

Choroba hemoroidalna (potocznie zwana hemoroidami) to przypadłość połowy osób dorosłych. Hemoroidy objawiają się krwawieniem z odbytu, swędzeniem, dyskomfortem i bólem. Na szczęście istnieje wiele metod ich leczenia. U części chorych wystarczą domowe sposoby na hemoroidy i zmiany w stylu życia.

Jaki sposób na hemoroidy jest odpowiedni dla ciebie?
Czym są hemoroidy?

Hemoroidy (guzki krwawnicze) są naczyniami żylnymi w kształcie poduszeczek, umiejscowionymi w odbycie. Ma je każdy z nas. Ich rolą jest uszczelnianie odbytu. Natomiast choroba hemoroidalna (również nazywana hemoroidami) to powiększone guzki krwawnicze, które powodują dolegliwości.

Do głównych przyczyn powstawania hemoroidów należą:

 • • Przewlekłe zaparcie stolca;
 • • Siedzący tryb życia;
 • • Ciąża;

• Uprawianie niektórych sportów (np. biegi długodystansowe, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, jeździectwo).

Hemoroidy – objawy

 1. Objawy powiększonych hemoroidów to:
 2. • Krwawienie z odbytu (po wypróżnieniu można zauważyć świeżą, czerwoną krew na papierze toaletowym, na powierzchni stolca czy w muszli klozetowej);
 3. • Swędzenie wokół odbytu;
 4. • Podrażnienie, dyskomfort i ból wokół odbytu;
 5. • Uczucie niecałkowitego wypróżnienia;
 6. • Wyciek śluzu;
 7. • Wyczuwalny guzek lub guzki w obrębie odbytu (wynika to z faktu, że w przebiegu choroby hemoroidalnej, guzki krwawnicze zaczynają wypadać, a następnie – pozostają na stałe poza kanałem odbytu; takie hemoroidy mogą boleć);
 8. • Anemia (rzadziej; w przypadku obfitych krwawień).

Hemoroidy – diagnoza

W celu zdiagnozowania hemoroidów można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje o kolejnych krokach. Rozpoznanie hemoroidów polega na wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym oraz badaniu palcem przez odbytnicę (tzw. badanie per rectum). W uzupełnieniu przeprowadza się anoskopię (badanie wziernikowe pozwalające ocenić hemoroidy wewnętrzne).

Następnie – w zależności od potrzeby – lekarz może zlecić dalsze badania diagnostyczne. Do takich badań należy m.in. rektoskopia (badanie podobne do anoskopii, ale prowadzone przy pomocy dłuższego wziernika), kolonoskopia (badanie endoskopowe okrężnicy) czy sigmoidoskopia (badanie o mniejszym zasięgu niż kolonoskopia).

Hemoroidy – leczenie domowe

W początkowym stadium choroby hemoroidalnej leczenie polega na łagodzeniu objawów. Oto domowe sposoby na hemoroidy, dzięki którym zmniejszysz ból i dyskomfort:

• Dbaj o higienę odbytu: po wypróżnieniu myj okolice odbytu ciepłą wodą, bez mydła, ewentualnie z dodatkiem płynu do higieny intymnej. Następnie delikatnie osusz okolice odbytu papierowym ręcznikiem.

• Rób nasiadówki i okłady: stosuj 10-minutowe nasiadówki, np. w naparze z kory dębu lub oczaru wirginijskiego. Zamiast nasiadówek możesz również przykładać kompresy nasączone wywarem. Ból towarzyszący hemoroidom złagodzisz także okładami z pokruszonego lodu.

• Zastosuj leki: w chorobie hemoroidalnej zalecane są zarówno leki do stosowania miejscowego (w postaci maści, żeli czy czopków), jak i doustne.

Zawierają one związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, ściągającym oraz uszczelniające ściany naczyń. Wiele z nich kupisz w aptece bez recepty.

Ponadto lekarz może przepisać ci leki do zrobienia w aptece czy preparaty zawierające antybiotyki lub glikokortykosteroidy.

Sposób na hemoroidy – dieta

 • Przy leczeniu hemoroidów, a także w zapobieganiu ich nawrotom, rekomendowane jest stosowanie diety przeciwzaparciowej, bogatej w błonnik pokarmowy. Do dobrych źródeł tego składnika należą:
 • • Otręby;
 • • Pieczywo pełnoziarniste;
 • • Gruboziarniste kasze;
 • • Brązowy ryż;
 • • Nasiona roślin strączkowych;
 • • Owoce (w tym suszone);
 • • Warzywa.

Można również rozważyć uzupełnienie diety gotowym preparatem błonnikowym z apteki. Należy za to ograniczyć produkty sprzyjające zaparciom (czekolada, mocna herbata) i krwawieniom (ostre przyprawy, alkohol). Dziennie trzeba jeść 4-5 posiłków w odstępach 3-4 godzinnych. Ponadto powinno się pić ok. 2 l niegazowanej wody dziennie. Warto również sięgać po mleczne napoje fermentowane, takie jak jogurt, kefir czy maślanka.

Hemoroidy – domowe sposoby

Następny sposób na hemoroidy to zmiana złych nawyków w toalecie, a więc unikanie długotrwałych posiedzeń i silnego parcia podczas wypróżniania oraz nieczekanie z oddaniem stolca.

Chorym z hemoroidami zaleca się także umiarkowaną aktywność fizyczną (np. szybki spacer, pływanie), unikanie dźwigania oraz robienie przerw w trakcie długotrwałego siedzenia za burkiem czy za kierownicą.

Inne sposoby na hemoroidy

W zaawansowanej chorobie hemoroidalnej, gdy domowe sposoby na hemoroidy nie wystarczają, specjaliści proponują leczenie zabiegowe. Do najczęściej stosowanych zabiegów należy metoda Barrona.

W trakcie gumkowania – bo tak również nazywa się ten sposób na hemoroidy – lekarz umieszcza wokół hemoroidów gumowe opaski, co prowadzi do ich niedokrwienia i martwicy.

Kolejne metody to wstrzyknięcie w pobliże hemoroidów środka prowadzącego do ich obkurczenia, fotokoagulacja oraz krioterapia (wymrażanie). W najcięższych przypadkach wykonuje się chirurgiczne wycięcie hemoroidów.

Źródła:

Hemoroidy – czym są, jakie wywołują objawy i jak je leczyć?

Hemoroidy to dla wielu osób bardzo wstydliwy temat, a jednocześnie jedna z częściej występujących chorób cywilizacyjnych – cierpi na nie średnio co druga osoba w społeczeństwie. Jeśli odczuwasz pieczenie, swędzenie i ból w okolicy odbytu to sygnał, że mogło dojść do zapalenia hemoroidów. Krępujące i krwawiące guzki utrudniają życie, można je jednak leczyć. 

Hemoroidy to popularna nazwa guzków krwawniczych – struktur naczyniowych położonych w błonie śluzowej odbytu, które występują u każdego człowieka.

Są to jamiste sploty naczyń krwionośnych, które napełniają się krwią i w ten sposób uszczelniają kanał odbytu. Dzięki nim nie dochodzi do niekontrolowanego oddawania gazów.

Leia também:  Pierwsze Objawy Ciąży Jaki Jest Śluz?

Gdy czujemy parcie, hemoroidy opróżniają się z krwi i umożliwiają wypróżnienie. 

Do choroby hemoroidalnej, czyli zapalenia hemoroidów dochodzi w wyniku nadmiernego przekrwienia guzków, ich rozciągnięcia i niewystarczającego opróżnienia.

Utrudniony odpływ krwi z naczyń żylnych może powodować zapalenie innych tkanek odbytu i doprowadzić do powstaniażylaków odbytu.

 Hemoroidy najczęściej pojawiają się u osób po 30 roku życia, jednak największe ryzyko zachorowania dotyczy osób starszych (ze względu na zmniejszone napięcie mięśni w tych okolicach), kobiet w ciąży, pacjentów otyłych oraz osób, które przeszły operację w okolicach krocza. 

Do tej pory naukowcom nie udało się ustalić konkretnej przyczyny występowania hemoroidów.

Choroba hemoroidalna prawdopodobnie może wynikać z przerostu lub zwiększonego napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu, nadmiernego poszerzenia połączeń tętniczo-żylnych w tkance hemoroidalnej, postępującego z wiekiem pogorszenia jakości tkanki łącznej mocującej hemoroidy do podłoża oraz obniżonego stosunek kolagenów typu I/ III, co powoduje zmniejszenie sprężystości tkanki splotów hemoroidalnych.

Wystąpieniu hemoroidów sprzyjają: 

 • Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej – taki styl życia prowadzi do zalegania krwi w splotach żylnych.  Szczególnie narażeni na występowanie hemoroidów są m.in zawodowi kierowcy i pracownicy biurowi. 
 • Dieta uboga w błonnik i przyjmowanie zbyt małej ilości płynów – prowadzi do wystąpienia problemów z wypróżnianiem (zaparć), przeciążenia odbytnicy i osłabienia śluzówki kanału odbytu. 
 • Ciąża i zmiany hormonalne – płód stopniowo uciska układ żylny i okolicę miednicy. Powstawaniu hemoroidów w ciąży sprzyja również fizjologiczny wzrost objętości krążącej krwi z jednoczesnym osłabieniem ściany naczyń. Po porodzie powiększone guzki krwawnicze najczęściej ustępują samoistnie. Długo utrzymujące się hemoroidy po porodzie wymagają konsultacji specjalistycznej. Ryzyko wystąpienia uporczywych żylaków odbytu wzrasta wraz z każdym urodzonym dzieckiem. 
 • Otyłość – wiąże się z większym naciskiem na układ żylny i częstszymi problemami z krążeniem w tej grupie osób.
 • Czynniki genetyczne – obciążenie dziedziczne obserwuje się w postaci osłabienia tkanki łącznej i zmniejszenia w niej elementów sprężystych.

Objawy choroby hemoroidalnej wywołują uczucie dyskomfortu i są bardzo uciążliwe. Często pierwszym zwiastunem pojawienia się hemoroidów jest narastającyświąd i pieczenie odbytu. W wyniku drapania zwykle dochodzi do uszkodzenia śluzówki i skóry.

Świąd, który przybiera na sile, prowadzi do pęknięcia struktur skóry i stanów zapalnych z wydzieliną ropną. Często obserwuje się również wysięk z odbytnicy. Następnie dochodzi do uczucia niepełnego wypróżnienia.

Zwiększając parcie na stolec, chorzy doprowadzają do jeszcze większego zalegania krwi w żyłach, co prowadzi do powiększenia guzków. 

Najczęstszym objawem choroby jest krwawienie z okolicy odbytu i występowanie świeżej krwi w stolcu.

Krwawienie może być niewielkie – obserwuje się wtedy krew na bieliźnie, ale bywa też obfite, co w konsekwencji może wywołać niedokrwistość.

 U osób po 50 roku życia, u których występuje krwawienie z odbytu konieczne jest wykonanie kolonoskopii ze względu na podejrzenie choroby nowotworowej.  

Symptomem świadczącym o zaawansowanym stopniu choroby jest ból podczas wypróżniania. Jego przyczyną są zakrzepy, które rozciągają błonę śluzową odbytnicy i wywołują stan zapalny. Bólowi zwykle towarzyszy obrzęk chorego miejsca. Chory może mieć problem ze swobodnym siedzeniem.

W początkowym stadium hemoroidy są bagatelizowane przez to, że są ukryte wewnątrz i rzadko dają o sobie znać.

Jeśli obserwujemy u siebie któryś z charakterystycznych objawów, powinniśmy skonsultować swoje przypuszczenia zlekarzem – proktologiem, by mieć pewność diagnozy, bowiem podobne objawy występują też w  chorobach takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy rak odbytu. 

Istnieją dwa rodzaje hemoroidów – wewnętrzne i zewnętrzne, a podział ten odnosi się do umiejscowienia powiększonych guzków krwawniczych w kanale odbytu. Hemoroidy wewnętrzne zlokalizowane są powyżej zwieracza odbytu, natomiast zewnętrzne poniżej.

Często ze względu na połączenie obu splotów żylnych tworzą postać mieszaną żylaków wewnętrznych i zewnętrznych. To, jak wyglądają hemoroidy, zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Hemoroidy zewnętrzne mają postać zaczerwienionych, twardych w dotyku guzków

W chorobie hemoroidalnej wyróżnia się cztery stopnie kliniczne: 

 • I – guzki są powiększone, ale nie wypadają na zewnątrz, 
 • II – guzki przemieszczają się na zewnątrz podczas wypróżniania i cofają się po zaprzestaniu parcia, 
 • III – guzki przemieszczają się na zewnątrz podczas wypróżniania i wymagają odprowadzenia ręcznego, 
 • IV – guzki pozostają na zewnątrz i nie dają się odprowadzić ręcznie. 

Choroba hemoroidalna ma różne obrazy kliniczne, rozwija się etapami, występują w niej okresy remisji i nawrotów. W stopniu pierwszym objawy są niezauważalne dla chorego. Delikatny świąd nie jest jeszcze uciążliwy.

Dyskomfort zaczyna się, gdy pojawiają się hemoroidy zewnętrzne – można wtedy zaobserwować delikatne krwawienie zaraz po wypróżnieniu.

Ostatni stopień choroby hemoroidalnej wymaga pilnej interwencji lekarza, ponieważ może dojść do zakrzepicy żył

Diagnostyka hemoroidów opiera się na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz badaniu fizykalnym – prokotologicznym, w którym ocenia się jamę brzuszną, ogląda okolicę odbytu oraz wykonuje badanie palpacyjne odbytu i anoskopię (oglądanie końcowego odcinka odbytnicy przy użyciu wziernika).

Metody leczenia hemoroidów zależą od stopnia zaawansowania choroby, występujących objawów, wieku pacjenta, stylu życia i wpływu choroby na komfort życia pacjenta.

Im wcześniej zostaną podjęte działania, im wcześniej nastąpi rozpoznanie hemoroidów, tym szybciej i skuteczniej można pozbyć się uprzykrzających życie objawów choroby. Leczenie zachowawcze w większości przypadków stanowi pierwszy krok w terapii choroby hemoroidalnej.

Jeśli przyniesie poprawę, chory może uniknąć leczenia operacyjnego, które obciążone jest ryzykiem powikłań.

Odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna są kluczowe w walce z hemoroidami.  Dieta powinna być bogata w produkty o wysokiej zawartości błonnika, które zapobiegają wystąpieniu zaparć – pieczywo pełnoziarniste, grube kasze i makarony, warzywa oraz owoce.

  Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, spożycie błonnika w ilości 20-30 g/dobę wpływa na zmniejszenie intensywności krwawień i świądu.

Jak zapobiegać hemoroidom? W aptekach dostępne są preparaty błonnikowe oraz parafina o działaniu przeciwzaparciowym, którą można przyjmować w ilości 1-2 łyżki dziennie.

Nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – zaleca się wypijanie 1,5- 2 litrów niegazowanej wody dziennie. Przeciwwskazane jest spożywanie obfitych, tłustych potraw, pikantnych przypraw i alkoholu.  

Leki na hemoroidy znajdziemy pod postacią tabletek, maści, kremów, żeli i czopków, które działają przeciwzapalnie, wysuszająco, ściągająco,przeciwbólowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Preparaty te łagodzą świąd, ból i pieczenie. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty. 

 • Czopki na hemoroidy to jeden z popularniejszych sposobów leczenia: łagodzą świąd odbytu, działają przeciwbakteryjnie, poprawiają przepływ krwi. Zawarta w nich benzokaina ma właściwości znieczulające. Badania potwierdzają skuteczność czopków ze streptokiną, których stosowanie przez 5 dni zmniejszało ból i krwawienie towarzyszące wypadnięciu hemoroidów. 
 • Maści i żele zawierają składniki miejscowo znieczulające (anastezyna, lidokaina), sterydy, antybiotyki, leki ściągające (tanina, tlenek bizmutu), wyciągi roślinne (saponina, olejek rumiankowy, eskulina). Ponadto wykorzystuje siętribenozyd, który działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo oraz poprawia napięcie naczyń krwionośnych.  Zastosowanie znajduje także 0,3 proc. maść z nifedypiny, diltiazem, maści z kortykosteroidami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym oraz maści z tlenkiem cynku o działaniu wysuszającym. 
 • Leki przyjmowane doustnie zawierają flawonoidy, saponiny, rutynę i wyciągi z kasztanowca. Wykazują skuteczność w zmniejszaniu krwawień i wypadania hemoroidów. Jednym ze składników leków jest diosmina zmikronizowana, której skuteczność potwierdzono w ostrej i przewlekłej fazie choroby hemoroidalnej. 

Nie zaleca się stosowania leków przeczyszczających, ponieważ działają jedynie doraźnie, a przy regularnym przyjmowaniu konieczne jest stałe zwiększanie dawki. Ponadto leki te mogą doprowadzić do przekrwienia zapalnego kanału odbytu. 

Leczenie hemoroidów metodami innymi niż zachowawcze (zmiana stylu życia i wprowadzenie farmakoterapii) dotyczy mniej niż 10 procent wszystkich chorych, a konieczność przeprowadzenia operacji odnosi się do jeszcze mniejszego odsetka osób.

Bardzo popularną i stosowaną od lat metodą jest założenie gumowych podwiązek, potocznie nazywane gumkowaniem.

Zabieg jest stosunkowo prosty i skuteczny, ale obarczony komplikacjami i powikłaniami takimi jak: ból, krwawienie po zabiegu czy powikłania infekcyjne (ropień odbytu, posocznica). 

W I i II stadium choroby hemoroidalnej można zastosować skleroterapię. W żylaki odbytu wstrzykiwany jest odpowiednio spieniony lek, który w połączeniu z dwutlenkiem węgla lub innym gazem obojętnym likwiduje je. Wśród innych metod leczenia hemoroidów wymienia się koagulację podczerwienią, laseroterapię i krioterapię (wymrażanie). 

U chorych z zaawansowanym stadium choroby konieczne może okazać się leczenie operacyjne, polegające na usunięciu żylaków odbytu i przywróceniu naczyniom prawidłowej, pierwotnej struktury.  Zabiegi chirurgiczne dzielą się na: hemoroidektomię, hemoroidopeksję staplerową oraz podwiązanie tętnic hemoroidalnych pod kontrolą sondy doplerowskiej.

Krwawiące hemoroidy i ich dokuczliwe objawy można minimalizować, stosując domowe sposoby. Dobre efekty dają: 

 • Okłady: kostkę lodu zawiniętą w chusteczkę należy przyłożyć do chorego miejsca i przytrzymać przez kilka minut. Dodatkowo można ją wcześniej nasączyć niewielką ilością oliwy – dzięki temu zatamujemy krwawienie. 
 • Przemywanie ziołowymi preparatami zawierającymi wyciąg z kory dębu, nagietka, aloesu czy rumianku – substancje te przyspieszają gojenie, mają właściwości łagodzące, ściągające i przeciwzapalne. Wacik, chusteczkę lub tampon nasączony preparatem należy przyłożyć w odpowiednie miejsce – wpłynie to korzystnie na stan błony śluzowej i zlikwiduje pieczenie. 
 • Tzw. ciepłe nasiadówki. Polegają na moczeniu odbytu w ciepłej wodzie z wyciągiem z kory dębu przez 5-15 minut minut. Ciepło zmniejsza napięcie zwieracza wewnętrznego, powodując zmniejszenie dolegliwości bólowych. Nasiadówki można powtarzać 2 razy dziennie.
 • Noszenie bawełnianej bielizny, która ułatwia skórze oddychanie i nie parzy wrażliwych miejsc. 
 • Dbanie o higienę: podmywanie się z użyciem delikatnego płynu do higieny intymnej – nie może on zawierać substancji drażniących takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Łagodząco działają preparaty z aloesem i pantenolem. Po umyciu okolice odbytu powinny zostać dokładnie osuszone – nie trzemy ich mocno ręcznikiem, ale delikatnie go przykładamy. Specjalne żele do pielęgnacji krocza przy hemoroidach można zakupić w aptece. 
 • Picie naparów z babki lancetowatej, czarnego bzu lub pokrzywy.

Bibliografia: 

 1. A. Obcowska and M. Kołodziejczak, “Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa”, Nowa Med, vol. 2, no. 2, pp. 61–76, 2016, doi: 10.5604/17312485.1209445.  
 2. Kołodziejczak M, “Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej”, Med. Rodz., vol. 1, pp. 7–11, 2011.  
 3. Z. Sun and J. Migaly, “Review of Hemorrhoid Disease: Presentation and Management”, Clin. Colon RectalSurg.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*