Grzybica po antybiotyku – jak leczyć grzybicę po antybiotykach?

Grzybica pochwy jest jednym z najczęstszych, ale również najbardziej uciążliwych skutków ubocznych antybiotykoterapii. Dlaczego podczas przyjmowania antybiotyków dochodzi do infekcji grzybiczej i jak sobie z nią radzić?

By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw poznać działanie antybiotyków.

Antybiotyki to nic innego jak substancje wytwarzane przez pewne mikroorganizmy (bakterie i grzyby), które niszczą inne mikroorganizmy.

Ich odkrycie jest jednym z największych dokonań medycyny, ponieważ pomaga się uporać z wieloma groźnymi chorobami, na które wcześniej nie znano lekarstwa, a które zbierały przez wieki śmiertelne żniwo.

>> Grzybica pochwy – częsta dolegliwość, która lubi wracać

>> Grzybica penisa – wstydliwa przypadłość, której nie wolno ignorować

Wpływ antybiotyków na mikroflorę pochwy

W trakcie antybiotykoterapii dochodzi niestety do wyeliminowania nie tylko chorobotwórczych drobnoustrojów, ale również pożytecznych bakterii, które stanowią część flory fizjologicznej człowieka.

Flora bakteryjna stanowi podstawę wielu procesów immunologicznych – zapobiega zakażeniom i pomaga syntetyzować witaminy.

Kiedy jej równowaga zostaje zaburzona, do głosu dochodzą szkodliwe mikroorganizmy, które mogą wywołać infekcje intymne.

Grzyb Candida albicans, wywołujący grzybicę pochwy (drożdżycę, kandydozę), występuje w organizmie człowieka w bezpiecznej ilości, ale w przypadkach osłabienia, co często ma miejsce podczas antybiotykoterapii, zaczyna się namnażać. Dodatkowo antybiotyki niszczą kolonie pożytecznych bakterii probiotycznych, np. Lactobacillus, które chronią przed powstawaniem grzybicy pochwy.

Dowiedz się więcej: Grzybica – leczenie i rodzaje. Jakie są objawy grzybicy?

Grzybica po antybiotyku – jak leczyć grzybicę po antybiotykach?

Grzybica pochwy po antybiotyku nie rozwija się u wszystkich pacjentek. Narażone są na nią kobiety poddane długotrwałej antybiotykoterapii, te, które mają uogólnione zaburzenia odporności, cierpią na cukrzycę, niedobory witamin, zaburzenia hormonalne lub stosują dietę bogatą w węglowodany.

Sprawdź także: Typy infekcji intymnych

Grzybica pochwy po antybiotyku – objawy

Objawy grzybicy pochwy w trakcie antybiotykoterapii to najczęściej silne swędzenie okolic intymnych, a także pieczenie i ból podczas stosunku. Mogą się pojawić również obfite, wodniste lub serowate upławy.

Czytaj również: Wydzielina z pochwy − jak odróżnić prawidłową od nieprawidłowej?

Jak leczyć grzybicę pochwy po antybiotyku?

Antybiotyki przeciwdziałają bakteriom, nie zwalczają jednak grzybów. Dlatego grzybica pochwy w trakcie antybiotykoterapii wymaga osobnej konsultacji medycznej.

Lekarz przepisze prawdopodobnie leki na grzybicę pochwy w postaci tabletek lub maści (nystatynę lub klotrimazol).

Jeśli objawy są bardzo silne, przedłużają się, a infekcja jest rozległa, może być konieczne leczenie flukonazolem.

Bardzo ważnym elementem wspomagającym leczenie grzybicy pochwy po antybiotyku jest dieta. Powinno się ograniczyć słodycze, słodkie napoje, a także produkty bogate w węglowodany.

Trzeba pamiętać także o odbudowaniu naturalnej flory bakteryjnej za pomocą probiotyków. Naturalne probiotyki są obecne w kiszonkach oraz sfermentowanych produktach mlecznych.

W aptece kupimy zaś gotowe preparaty probiotyczne, które pomogą zwalczyć infekcję.

 • >> Zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie
 • >> Wkładka domaciczna a infekcje intymne
 • >> Leczenie infekcji intymnych

Grzybica pochwy po antybiotyku – przyczyny i leczenie

Grzybica po antybiotyku? Tak, niestety antybiotykoterapia jest jednym z czynników sprzyjających namnażaniu się grzybów. Grzybica pochwy po antybiotyku powstaje wskutek zaburzenia równowagi we florze bakteryjnej za sprawą przyjmowanych leków. Jak leczyć grzybicę pochwy po antybiotyku? Leki bez recepty wystarczą, czy trzeba sięgnąć po coś mocniejszego?

Grzybica po antybiotyku

Grzybica po antybiotyku to częsty problem, który dotyka osoby zmuszone do skorzystania z tej formy leczenia. Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak i dlaczego powstaje grzybica po antybiotyku, wyjaśnić wcześniej należy czym są antybiotyki i jakie mają działanie.

Antybiotyki bez wątpienia są jednym  z największych wynalazków cywilizacyjnych w historii świata, bez antybiotyków świat do dziś nie uporałby się z wieloma groźnymi chorobami o podłożu bakteryjnym, które w minionych wiekach zbierały śmiertelne żniwo.

Odkrycie antybiotyków (pierwszym z nich była penicylina w roku 1928) na zawsze zmieniło światową medycynę. Jak jednak wiemy, w życiu nie ma rozwiązań idealnych i używanie antybiotyków ma swoją ciemną stronę (co uwypuklają przeciwnicy ich stosowania).

Wśród licznych niepożądanych skutków jest grzybica po antybiotyku.

Grzybica po antybiotyku – jak powstaje?

Skąd się bierze grzybica po antybiotyku? Antybiotyki są substancjami wytwarzanymi przez niektóre mikroorganizmy (na przykład bakterie czy grzyby), które niszczą inne mikroorganizmy, hamując ich podziały i wzrost. Dzięki temu udaje się zwalczyć wiele zarazków o podłożu bakteryjnym.

Trzeba jednak wiedzieć, że w organizmie ludzkim bytują dwa rodzaje mikroorganizmów, w uproszczeniu można je nazwać dobrymi i złymi. W normalnym stanie panuje między nimi równowaga korzystna dla naszego zdrowia. Jednak przyjmowanie antybiotyków burzy naturalną florę bakteryjną, a stan równowagi zostaje zastąpiony przewagą „złych” mikroorganizmów.

W ciele ludzkim znajduje się całe multum grzybów, w tym drożdżaków z rodziny Candida. Wśród nich wymienić można Candida albicans.

Nie są one groźne w sytuacji normalnej, gdy jednak dojdzie do zachwiania równowagi w organizmie (na przykład przez antybiotykoterapię), Candida albicans zaczynają przyrastać w szybkim tempie, doprowadzając do rozmaitych grzybic.

W ten właśnie sposób powstaje między innymi grzybica pochwy. Po antybiotyku, zwłaszcza przyjmowanym przez dłuższy czas i bez odpowiedniej osłony, jest ona niestety prawdopodobną konsekwencją.

Zobacz też: Metody leczenia grzybicy u mężczyzn

Grzybica pochwy po antybiotyku

Grzybica pochwy po antybiotyku powstaje w podobny sposób, jak grzybica w przewodzie pokarmowym. Przyjmowany antybiotyk doprowadza do wyniszczenia naturalnej flory bakteryjnej tego miejsca.

Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie przez antybiotyki liczebności Lactobacillus, czyli bakterii kwasu mlekowego – to właśnie z nich w dużej mierze składa się flora bakteryjna pochwy.

Pozbawiona tej osłony pochwa staje się łatwym celem dla grzybów Candida albicans.

Swędzenie pochwy po antybiotyku – objawy grzybicy

Jeśli kobieta odczuwa swędzenie pochwy po antybiotyku może to być oznaką grzybicy. Po antybiotyku grzybica objawia się w pierwszej kolejności właśnie swędzeniem i pieczeniem miejsc intymnych.

Ból i świąd obecne są również w czasie oddawania moczu, a także podczas stosunku seksualnego. Innym istotnym objawem grzybicy pochwy są bezwonne, serowate upławy. Nie należy ich lekceważyć.

Konieczna jest wizyta u lekarza, zwłaszcza że w grę wchodzi nie tylko zdrowie kobiety, ale i jej partnera.

Zobacz też: Dieta w czasie leczenia grzybicy

Grzybica po antybiotyku czym leczyć – nystatyna

Grzybica po antybiotyku czym leczyć to schorzenie? Na przykład… antybiotykiem. Na grzybicę pochwy stosuje się nystatynę, jak inne leki np.

popularny Klotrimazol, mający silne działanie przeciwgrzybicze. Nystatyna działa na drożdżaki, wiążąc się ze sterolami wchodzącymi w skład błon komórkowych grzybów, uszkadzając je i w rezultacie prowadząc do ich śmierci.

Co bardzo ważne – nystatyna działając na drożdżaki nie niszczy jednocześnie flory bakteryjnej.

Nystatynę na grzybicę pochwy po antybiotykach przyjmuje się miejscowo, w postaci dopochwowych tabletek. Nie należy w takiej sytuacji przyjmować nystatyny w zawiesinie, którą pije się w przypadku grzybów występujących w przewodzie pokarmowym. Nystatyna w tabletkach dopochwowych jest dostępna na receptę.

Zobacz: Leki na grzybicę pochwy

Grzybica pochwy po antybiotyku leki bez recepty

Klotrimazol na grzybicę pochwy

Innym środkiem przyjmowanym w razie grzybicy pochwy po antybiotyków, jest klotrimazol. Klotrimazol to organiczny związek chemiczny, pochodna imidazolu. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy ergosterolu, czyli związku chemicznego biorącego udział w budowie błony komórkowej grzybów Candida albicans.

Na zmiany grzybiczne wewnątrz pochwy kupić należy  klotrimazol w tabletkach do stosowania dopochwowego, natomiast jeśli drożdżaki zaatakują zewnętrzne wargi sromowe, czy okolice odbytu, użyć można maści z klotrimazolem. Są one dostępne bez recepty.

Grzybica pochwy po antybiotyku – leczenie doustne flukonazolem

Innym środkiem stosowanym na grzybicę pochwy jest flukonazol. Jest to lek syntetyczny będący pochodną triazolu. Podobnie jak klotrimazol, hamuje on syntezę ergosterolu będącego składnikiem błony komórkowej grzybów.

Jednak w odróżnieniu od klotrimazolu przeznaczonego do użytku dopochwowego lub smarowania miejscowego, leki bazujące na flukonazolu przeznaczone są do użytku wewnętrznego, czyli do połykania.

Uwaga: na grzybicę pochwy po antybiotyku (jak i każdą inną grzybicę miejsc intymnych) stosujemy tylko jedną tabletkę flukonazolu (150 mg).

 W przypadku leczenia grzybicy pochwy po antybiotykach, zalecana jest również profilaktyczna terapia dla partnera seksualnego osoby chorej w tym samym czasie. Ze względów bezpieczeństwa oboje partnerzy powinni przyjąć np. po jednej tabletce Flukonazolu 150 mg doustnie.

Czytaj także: Grzybica pochwy – leki bez recepty i probiotyki ginekologiczne

[Amoksiklav] Co zastosować na swędzenie pochwy po antybiotykoterapii?

 • Amoksiklav 875 mg + 125 mg, tabletki powlekane amoxicillinum+clavulanic acid Produkt na receptę, refundowany, dostępny w 98% aptek ulotka refundacja gdzie kupić
 • Amoksiklav 400 mg + 57 mg, proszek (do wytworzenia zawiesiny) amoxicillinum+clavulanic acid Produkt na receptę, refundowany, dostępny w 93% aptek ulotka refundacja gdzie kupić
 • Amoksiklav 875 mg + 125 mg, granulat (do wytworzenia zawiesiny) amoxicillinum+clavulanic acid Produkt na receptę, dostępny w 1% aptek
 • Amoksiklav Quicktab 875 mg + 125 mg, tabletki (do wytworzenia zawiesiny) amoxicillinum+clavulanic acid Produkt na receptę, refundowany, dostępny w 79% aptek ulotka refundacja gdzie kupić
 • Amoksiklav 500 mg + 125 mg, tabletki powlekane amoxicillinum+clavulanic acid Produkt na receptę, refundowany, dostępny w 64% aptek ulotka refundacja gdzie kupić
 • Amoksiklav ES, proszek (do wytworzenia zawiesiny) amoxicillinum+clavulanic acid Produkt na receptę, dostępny w 1% aptek

Fakty i mity o antybiotykach Maciej Klimczyk, mgr farm. Antybiotyki towarzyszyły nam w przyrodzie od zawsze i aż dziwne, że odkryliśmy ich zbawienne działanie dopiero w XX wieku. Początkowa radość szybko przerodziła się jednak w strach, ponieważ już wkrótce znane nam antybiotyki mogą przestać działać z powodu ich nierozważnego stosowania. Dlaczego tak się dzieje? Czy powinniśmy sięgać po antybiotyk przy każdym przeziębieniu? A leki osłonowe – ostatecznie lepiej je brać, czy to nie ma sensu? Wokół antybiotyków obrosło wiele mitów, więc gdzie leży prawda?

Infekcje intymne Marcin Szczesio, mgr farm. Infekcje intymne mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku kobiet, zastosować można, m.in.

globulki przeciwgrzybicze, żele o działaniu łagodzącym i przeciwświądowym czy znieczulające środki do podmywania lub irygacji.

W zwalczaniu objawów infekcji intymnych u mężczyzn, ulgę przynieść mogą łagodne środki myjące oraz krem lub płyn przeciwgrzybiczy (np. z klotrimazolem).

Infekcje intymne – jak sobie poradzić? Olga Sierpniowska, mgr farm. Infekcje intymne to wstydliwe, ale częste dolegliwości u kobiet – co 4 wizyta u ginekologa związana jest z występowaniem objawów stanu zapalnego pochwy. Jak radzić sobie z problemami ze zdrowiem intymnym? Co zrobić, gdy infekcja intymna dotknie mężczyznę albo dziecko?

Antybiotyki Karolina Siayor-Pietrzak, mgr farm. Antybiotyki są stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Większość z nich, ale nie wszystkie, dostępnych jest w aptekach na receptę. Kiedy i jak stosować antybiotyki? Przeczytaj o najważniejszych zasadach antybiotykoterapii.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Leia também:  Co To Jest Leczenie Ambulatoryjne?

Umów telekonsultację

 • Czy Mycosyst, Amoksiklav i Betadine wpływają na skuteczność leku Atywia Daily? 5 odpowiedzi Karolina 99, około 8 miesięcy temu
 • Czy mogę stosować ostropest mielony razem z siemieniem lnianym i antybiotykiem Amoksiklav? 22 odpowiedzi Klara, około 6 miesięcy temu
 • Czy Amoksiklav i Mycosyst osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych Atywia? 5 odpowiedzi Karolina 999, około 8 miesięcy temu
 • Czy Polprazolu Max nie muszę brać rano na czczo? 7 odpowiedzi Nataa, około 6 miesięcy temu

Czy lekarz nie zapisał mi zbyt dużych dawek leków Cipronex i Amoksiklav? 3 odpowiedzi H. B. , około 5 miesięcy temu

 1. Czy jest jakaś szansa, że mogę zajść w ciążę, jeśli współżyłam kilka dni przed rozpoczęciem antybiotykoterapii? 1 odpowiedź Roxi , około dnia temu
 2. Czy mogę zastosować Amoksiklav w tym samym momencie co globulki Pimafucin? 1 odpowiedź Justyna, około 6 miesięcy temu
 3. Czy można zastąpić Amotaks lekiem Duomox? 3 odpowiedzi gość , około 2 lat temu
 4. Czy można zamiast leku Amoksiklav 875 mg + 125 mg mogę zastosować preparat Amotaks Dis? 3 odpowiedzi Nina, około 2 lat temu
 5. Czy Amoksiklav będzie dobrze działał, jeżeli 1 dawkę przyjęłam 1 godzinę wcześniej, a ostatnią dawkę 1,5 h później niż ustalone pory przyjmowania? 1 odpowiedź Pola, około 7 dni temu
 6. Co zrobić w przypadku pominięcia dawki antybiotyku? 1 odpowiedź Pola, około 10 dni temu
 7. Czy Amoksiclav QuickTab może osłabić skuteczność krążka Ginoring? 2 odpowiedzi Basia, około 10 miesięcy temu
 8. Jak szybko wchłania się Amoksiklav w tabletkach? 1 odpowiedź belfer, około 2 dni temu
 9. Czy mogę stosować Amoksiklav i Apap/Solpadeinę? 1 odpowiedź Julia , około dnia temu
 10. Czy jeśli źle przygotowałam Amoksiklav, to powinnam jakoś zareagować? 1 odpowiedź Asia, około 2 dni temu

Ostatnio aktywni specjaliści:

Weronika Błaszczyk, lek. redaktor, lekarz ostatni post około godziny temu Bartlomiej Owczarek administrator ostatni post około 5 godzin temu Karolina Westfal, mgr farm. farmaceuta, redaktor Joanna Kajkowska, mgr farm. farmaceuta, redaktor Małgorzata Bekier, mgr farm. farmaceuta, redaktor Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. farmaceuta, redaktor

Jak zapobiegać skutkom ubocznym brania antybiotyków?

Zdjęcie: Iqbal Osman

Bezpieczeństwo stosowania antybiotyków

Antybiotyki czy też właściwie mówiąc – chemioterapeutyki – to grupa leków przeciwbakteryjnych działających bakteriobójczo lub bakteriostatycznie. Stosowanie antybiotyków jest powszechne. Kuracji antybiotykami poddawani są pacjenci należący do wszystkich grup wiekowych począwszy od dzieci, przez osoby dorosłe, skończywszy na osobach w zaawansowanym wieku.

Leczenie antybiotykami obejmuje zarówno pacjentów “domowych” jak i szpitalnych. Wskazania do stosowania antybiotyków są różne w zależności od miejsca zakażenia (górne drogi oddechowe, płuca, układ moczowo-płciowy, i wiele innych). Antybiotyki mogą też być stosowane w profilaktyce zakażeń – czyli zapobieganiu zakażeniom np. po operacjach.

Ogólnie – antybiotyki stosowane są powszechnie i w dużych ilościach.

Niestety, antybiotyki działają zarówno na bakterie chorobotwórcze, jak i przyjazne bakterie należące do naturalnej flory fizjologicznej. W wyniku stosowania tych leków dochodzi do zmniejszenia ilości przyjaznych bakterii, lub wręcz do całkowitego wyjałowienia miejsc, w których przyjazne bakterie powinny być obecne.

Czym są bakterie? Rola przyjaznych bakterii w życiu człowieka

Bakterie to mikroskopijne, jednokomórkowe organizmy żywe. Jak już wspomniano – bakterie to bardzo szeroka i złożona grupa, obejmująca wiele rodzajów i szczepów. Między sobą bakterie różnią się wyglądem, metabolizmem, miejscem bytowania, i innymi cechami. Bakterie możemy podzielić na chorobotwórcze – czyli te, które wywołują u ludzi choroby, oraz niechorobotwórcze. Do tych ostatnich zaliczmy naturalną florę bakteryjną człowieka, przy czym należy zaznaczyć, że nawet przyjazne bakterie, w niektórych sprzyjających warunkach, np. przy osłabieniu organizmu, mogą być przyczyną rozwoju choroby. Człowiek ma swoją florę fizjologiczną – czyli na oraz w człowieku żyją niektóre drobnoustroje spełniające dla niego pożyteczne funkcje. Mikroorganizmy przebywają przede wszystkim w miejscach wilgotnych – takich jak nos, jama ustna, gardło, jelita, pochwa. Obecne są też na skórze.

Przyjazne bakterie:

 • dają nam odporność na zakażenia,
 • zwiększają naturalną odporność organizmu,
 • są źródłem witamin,
 • oraz stymulują odnowę nabłonka.

Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą stosowanie antybiotyków

Zmniejszenie ilości przyjaznych bakterii, jako skutek leczenia antybiotykami, może skutkować poważnymi konsekwencjami. Wyjałowione jelita, bez naturalnej ochrony bakterii jelitowych, stają się doskonałym miejscem do rozwoju bakterii chorobotwórczych.

W konsekwencji może prowadzić to do wystąpienia:

 • biegunek,
 • zapalenia jelit,
 • rzekomobłoniastego zapalenia jelita – bardzo groźnego powikłania antybiotykoterapii.

Ponadto stosowanie antybiotyków wiąże się z możliwością rozwoju infekcji miejsc intymnych u kobiet w postaci grzybicy pochwy. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się wiądem, uczuciem pieczenia i białymi upławami. Stosowanie antybiotyków może również zmniejszyć skuteczność doustnej antykoncepcji. Przyjazne bakterie są odpowiedzialne, na pewnym etapie, za metabolizm środków antykoncepcyjnych przyjmowanych doustnie. Jeżeli w jelitach w wyniku stosowania antybiotyku zabraknie bakterii, przyjmowane równocześnie środki antykoncepcyjne nie zostaną wchłonięte, przez co nie będą mogły zadziałać. Tym samym wzrasta szansa zajścia w ciążę. Prawdopodobieństwo zmniejszenia liczby przyjaznych bakterii, a tym samym wystąpienia skutków wymienionych powyżej, jest tym większe, im szersze spektrum stosowania ma antybiotyk (czyli jeżeli działanie przeciwbakteryjne antybiotyku obejmuje różne rodzaje bakterii). Niestety na początku leczenia danego schorzenia najczęściej stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum, stąd, przy braku odpowiedniej ochrony w postaci przyjmowania probiotyku, należy liczyć się z możliwymi niebezpiecznymi konsekwencjami.

Jak uchronić się przed niekorzystnym działaniem antybiotyków?

Jednym ze sposobów przeciwdziałania niekorzystnym skutkom antybiotykoterapii jest zwiększenie spożywania produktów mlecznych: jogurtów czy kefirów. Jednak – z jednej strony nie każdemu odpowiada tego typu żywność, a z drugiej – ta forma dostarczania przyjaznych bakterii może okazać się niewystarczająca.

Na szczęście dostępne są gotowe preparaty osłonowe, które stosowane podczas antybiotykoterapii chronią przed jej szkodliwymi skutkami. Są nimi preparaty zawierające probiotyki. Probiotyki to szczepy przyjaznych bakterii z grupy bakterii kwasy mlekowego.

Najczęściej należą one do rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.

Preparaty dostępne w aptece zawierają różne szczepy tych bakterii – przykładowo: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum. Każdy szczep bakteryjny ma trochę inny profil działania.

Ilość wszystkich bakterii obecnych w każdej kapsułce jest rzędu kilku miliardów. Jak już wcześniej wspomniano bakterie te należą do naturalnej flory bakteryjnej człowieka i działają korzystnie na jego organizm.

Zobacz PROBIOTYKI – dostępne w aptece Domzdrowia.pl

Jakie korzyści przynosi stosowanie probiotyków

W zależności od przyjmowanego probiotyku możemy się spodziewać następujących korzyści:

 • zapobiegnięcie wyjałowienia jelit w czasie stosowania antybiotykoterapii, przez co chronią przewód pokarmowy przed działaniem szkodliwych bakterii chorobotwórczych,
 • odtworzenie flory jelitowej po antybiotykoterapii i różnego rodzaju schorzeniach jelit,
 • poprawy perystaltyki jelita grubego, a przez to zapobieganiu zaparciom,
 • poprawy odporności immunologicznej,
 • przeciwdziałania alergii,
 • zabezpieczenie przed obniżeniem skuteczności doustnej antykoncepcji.

Ponadto probiotyki obniżają poziom cholesterolu oraz chronią przed rozwojem komórek nowotworowych spowodowanych działaniem enzymów fekalnych. Specjalnie dla kobiet przeznaczone są probiotyki zwiększające ilość przyjaznych bakterii w miejscach intymnych. Probiotyki te dostępne są w postaci:

 • dopochwowej np. EKOVAG,
 • doustnej.

Przyjmowanie tych preparatów chroni przed rozwojem grzybicy w miejscach intymnych.

Chcesz wiedzieć więcej?:

Spodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Sięgnij po kompendium wiedzy o antybiotykach –darmowy poradnik bezpiecznej i skutecznej antybiotykoterapii:

“Lecz się antybiotykami z głową!”

Jak leczyć zakażenia grzybicze?

W ostatnich latach częstość występowania grzybic zwiększyła się. Do przyczyn tego zjawiska można zaliczyć: 

 • choroby (nowotwory, cukrzyca, niedobory immunologiczne), 
 • leki (antybiotyki o szerokim spektrum działania, cytostatyczne, immunosupresyjne), 
 • nieprzestrzeganie zasady higieny osobistej i złe odżywianie (niedobór białka w diecie). 

Grzybice można podzielić ogólnie na powierzchniowe i uogólnione, a grzyby je wywołujące na: 

 • skórne (grzybica skóry, błon śluzowych, paznokci i włosów), 
 • drożdżaki, będące przyczyną: 
  • kandydozy błon śluzowych, skóry, narządów wewnętrznych, 
  • kryptokokozy płuc czy ośrodkowego układu nerwowego, 
 • pleśniaki
 • grzyby dimorficzne, wywołujące grzybice uogólnione. 

Leczenie grzybic

Leki stosowane w grzybicach powierzchownych

W przypadku leczenia grzybicy powierzchownej stosuje się zazwyczaj leczenie miejscowe w postaci takich środków jak kremy, maści, zasypki czy aerozole. W cięższych przypadkach leczenie miejscowe jest wspomagane leczeniem ogólnym w postaci na przykład preparatów doustnych.  

Najczęściej stosowane substancje przeciwgrzybicze w grzybicach powierzchownych to: 

 • nystatyna – w postaci zawiesiny do pędzlowania w drożdżycy przewodu pokarmowego (głównie pleśniawki jamy ustnej) i maści lub tabletek dopochwowych w drożdżycy sromu i pochwy
 • natamycyna – w postaci globulek dopochwowych oraz maści i kremów w grzybicy sromu i pochwy, 
 • cyklopiroks – w postaci lakieru w grzybicy paznokci, zawiesiny, roztworu, żelu czy kremu w przebiegu grzybicy skóry oraz szamponu w grzybicy skóry owłosionej głowy, 
 • klotrimazol – w postaci kremu do stosowania zewnętrznego lub wewnętrznego oraz tabletek dopochwowych w grzybicy sromu i pochwy, a także jako płyn w grzybicach skóry. 

Inne substancje wykazujące działanie przeciwgrzybicze i wykorzystywane w grzybicach powierzchownych to: 

 • chlormidazol i kwas undecylowy (grzybica skóry i paznokci),  
 • mikonazol (grzybica pochwy, skóry i błon śluzowych), 
 • ekonazol (grzybica paznokci, pochwy i sromu),  
 • izokonazol (grzybica skóry, pochwy i sromu),  
 • bifonazol (grzybica skóry, paznokci oraz łupież pstry i rumieniowy),  
 • amorolfina (grzybica paznokci), 
 • naftyfina (grzybica skóry i łupież pstry). 

Leki stosowane w grzybicach układowych

Amfoterycyna B

Jest bardzo silnie działającym antybiotykiem polienowym podawanym w infuzjach dożylnych. Stosowana jest w ciężkich i głębokich zakażeniach grzybiczych.

Jednym z najpoważniejszych działań niepożądanych jest nefrotoksyczność zależna od dawki, a także od postaci leku.

Podanie amfoterycyny B związanej z lipidami obniża ryzyko uszkodzenia nerek, a także innych działań ubocznych w porównaniu do konwencjonalnej amfoterycyny B. Inne działania niepożądane, które mogą wystąpić to: 

 • nudności, wymioty, 
 • bóle głowy, 
 • utrata sodu, potasu, magnezu, wapnia,  
 • gorączka i dreszcze. 

Do antybiotyków polienowych należą także działające miejscowo nystatyna i natamycyna. 

Flucytozyna 

Podawana jest z innymi lekami przeciwgrzybiczymi, na przykład amfoterycyną B ze względu na częsty problem oporności. Może być podawana doustnie bądź dożylnie. Wykazuje poważne działania niepożądane takie jak hepatotoksyczność i mielotoksyczność.  

Pochodne triazolowe 

Do pochodnych triazolowych należą terkonazol stosowany miejscowo oraz popularne doustne leki przeciwgrzybicze takie jak flukonazol i itrakonazol, a także nowsze substancje – worykonazol, pozakonazol i rawukonazol. Triazolowe leki przeciwgrzybicze rzadziej wywołują działania niepożądane niż pochodne imidazolowe i zazwyczaj są to zaburzenia żołądkowo-jelitowe.  

Pochodne imidazolowe 

Należą do nich wymienione wcześniej, działające miejscowo klotrimazol, ekonazol, bifonazol, izokonazol, mikonazol, a także stosowany zarówno miejscowo, jak i ogólnie – ketokonazol oraz wiele innych licznych związków.

Pochodne imidazolowe mają szeroki zakres działania i wyróżniają się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwpierotniakowymi. Niestety działania niepożądane tych leków po podaniu ogólnym występują dość często.

Należą do nich: 

 • nudności, wymioty, 
 • uczucie pełności, 
 • zwiększenie stężenia aminotransferaz, 
 • gorączka, 
 • wysypki skórne, 
 • zaburzenia hormonalne. 

Terbinafina

Terbinafina to pochodna alliloaminowa, która znalazła zastosowanie w grzybicach skóry i paznokci. Ten popularny środek przeciwgrzybiczy jest stosowany zarówno doustnie, jak i miejscowo w postaci kremów czy aerozoli. Działania niepożądane są rzadkie i obejmują zaburzenia żołądkowo-jelitowe i wysypki skórne. 

Leia também:  Jak oczyścić zatoki? Jakie są sposoby na udrożnienie zatok?

Naturalne środki przeciwgrzybicze 

Niektóre olejki eteryczne wykazują silne właściwości przeciwgrzybicze. Należą do nich olejek herbaciany, tymiankowy, bazyliowy, szałwiowy, goździkowy, a także olejki pozyskiwane z oregano, cząbru czy cynamonowca.

Olejki te stosowane są w zakażeniach dermatologicznych do stosowania miejscowego.

W badaniach dotyczących zakażeń jamy ustnej Candida albicans wykazano bardzo dobrą skuteczność takich ziół jak ashwagandha, ostryż długi (kurkuma), imbir lekarski oraz lawsonia bezbronna, z której pozyskuje się barwnik – hennę.  

Nowoczesne leki przeciwgrzybicze 

Powyżej opisano tylko niektóre z dostępnych leków przeciwgrzybiczych. Pomimo dużego wyboru substancji działających przeciwgrzybiczo wciąż opracowywane są nowe terapie.

Z powodu licznych podobieństw między komórkami ludzi i grzybów trudno jest jednak zsyntetyzować nowe skuteczne leki.

Dodatkowo grzyby rozwijają liczne mechanizmy oporności, co jeszcze bardziej utrudnia to zadanie. 

Jednym z najnowszych leków przeciwgrzybiczych dopuszczonych do obrotu w 2015 roku jest izawukonazol – pochodna azolowa.

Wskazania do stosowania to aspergiloza i mukormykoza u pacjentów, u których nie można zastosować amfoterycyny B.

Lek ten odznacza się dobrym profilem bezpieczeństwa, a także niskim prawdopodobieństwem interakcji lek-lek, co daje dobre rokowania na przyszłość. Nadal trwają jednak badania nad izawukonazolem.   

Alternatywą w terapii przeciwgrzybiczej może być kombinacja substancji dostępnych już na rynku i obecnie wykorzystywanych w lecznictwie.

Efekt synergistyczny przyczynia się do zmniejszenia toksyczności poszczególnych leków ze względu na obniżanie pojedynczych dawek. Modyfikacje starych leków przeciwgrzybiczych, np.

połączenie amfoterycyny B z lipidami, może również poprawić profil bezpieczeństwa.    

Ilość inwazyjnych zakażeń grzybiczych i związanej z nimi śmiertelności stale rośnie.

Zdecydowanie potrzebujemy nowych terapii przeciwgrzybiczych, aby poprawić profil bezpieczeństwa, zmniejszyć toksyczność i mechanizmy oporności oraz zwiększyć skuteczność leków.

Należy skupić się na ulepszaniu istniejących leków, a także poszukiwaniu nowych substancji, aby skrócić czas leczenia i poprawić jakość życia pacjentów.  

Źródła: 

 • W. Janiec, Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmacji, 2009, PZWL. 
 • A. Danysz, W. Buczko, Kompendium farmakologii i farmakoterapii, 2008, Elsevier Urban & Partner. 
 • Van Daele, R, Spriet I, Wauters J, Maertens J, Mercier T, van Hecke S, Brüggemann R. Antifungal drugs: What brings the future? Med. Mycol. 2019. 
 • Chang Y, Yu S, Heitman J, Wellington M, Chen Y. New facets of antifungal therapy. Virulence, 2017.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

OBJAWY GRZYBICY PO ANTYBIOTYKACH

Wypowiedzi na forum o:

Dopiero od kilku dni jestem na antybiotykach, i już odczuwam dziwny metaliczny smak w ustach i lekkie pieczenie ust. Do tego ból żołądka. Wmawiam sobie, że to po prostu organizm się do antybiotyków przyzwyczaja… Czy to JUŻ grzybica i jakie są jeszcze objawy, oprócz tych wymienionych na FAQ? Bo te

czesc mam problem-mialam zapalenie okostnej,na szczescie szybko zauwazone i leczone antybiotykiem Duomox 1g. Brak lekow oslonowych,zalecenie picia jogurtow i kefirow.Kuracje zakoczylam i zaczal sie problem innej natury-intymnej- dyskomfort przy siusianiu,lekkie swedzenie-chyba grzybica

Żeby uniknąć bóli żołądka nie bierz wszystkich antybiotyków na raz . Pierwsze godzinę przed posiłkiem , drugie w czasie i następne godzinę po posiłku .Popijaj dużą ilością wody ( około 1 litra )lub zimną zieloną herbatą z cytryną . Co najmniej 2 godziny po ostatnich antybiotykach probiotyki . Ja

Leczyłam się dzięki temu forum dwa i pół roku. Najpierw antybiotykami potem zołami. Przestałam sie czeczyć 1,5 roku temu. Osłabienie organizmu antybiotykami, brak odporności doprowadził do tego, ze teraz nie mogę wyjść z choroby pasożytniczej – głównie lamblie – i z grzybicy. Żałuję, ze leczyłam

To jest grzybica-miałam takie same objawy. Po antybiotyku i lactovaginalu zaraz przeszło. Bez ginekologa się nie obejdzie.

mam pytanie biore antybiotyk, mam troche mało priobiotyków bo lecze sie narazie u zakaznych .Mam bóle brzycha takie dziwne i tak jakby mrówki w przełyku,do tego reakcje alergiczne jakby na skórze takie chrostki swędzące które po chwili schodzą, czy moge podejrzewac grzybice , stosuje diete

Jakie bierzesz antybiotyki ? niektóre mogą wywoływać ból brzucha, unidox gdy się położysz po jego połknięciu może narobić szkód w przewodzie powyżej żołądka (refluksy), probiotyki są bardzo ważne przy antybiotykoterapii + coś na grzybicę np. nystatyna — Nikt nie wygłasza lepszych kazań

proszę powiedzcie jakie są objawy grzybicy pochwy, oraz co jest przyczyną powstania tego schorzenia, oprócz tego że występuje po antybiotykach. Z góry dzioękuję za odpowiedz.

Kochani! Proszę o radę. Na skutek kuracji antybiotykowej dostałam grzybicę pochwy.Po konsultacji z lekarzem przyjmowałam antybiotyk w globulkach. Na jakiś czas pomogło.Poszłam na basen i o zgrozo, znowu wszystko zaczęło się, z tym że objawy są jeszcze gorsze.Stosowałam nawet globulki

pozwole sie troszke nie zgodzic – po paru dnaich brania antybiotyku, przy juz oslabionym odpornosciowo organizmie, moze sie juz rozwijac grzybica w jelitach – dajac ukladowe symptomy np. ze wzgeldu na wydzielane toxyny, ale rzeczywscie do de facto ukladowej grzybicy (czyli gdzie grzyb

Leki przeciwgrzybicze

Zakażenia grzybicze pojawiają się, gdy równowaga organizmu zostaje zaburzona. Zazwyczaj przydarza się to osobom, które przeszły terapię antybiotykową, są przemęczone i / lub podlegają długotrwałym sytuacjom stresowym. Do zakażenia może także dojść poprzez stosunek płciowy albo tak zwane samozakażenie. Grzybica może pojawić się w wyniku braku lub nadmiaru higieny.

Jakie leki przeciwgrzybicze wybrać?

To zależy od tego, jaki szczep grzybów zaatakował organizm. Grzybice można podzielić na skórne i głębokie. Leki przeciwgrzybicze to głównie azole, antybiotyki, alliloaminy oraz kwas borowy. Mogą one wstępować w formie środków doustnych, maści, kremów lub globulek.

Pochodne azolowe – czyli środki na grzybicę

To najczęściej wykorzystywane w leczeniu grzybicy środki. Mają aż 80 – 95% skuteczność. Oto przykłady bazujących na nich leków przeciwgrzybiczych.

 • Klotrimazol, którydziała na wszystkie grzyby chorobotwórcze atakujące człowieka. Z uwagi jednak na liczne działania niepożądane stosuje się go wyłącznie miejscowo.
 • Ekonazol – wykorzystywany do leczenia wszelkiego rodzaju grzybic skórnych oraz w zakażeniach mieszanych, np. w łupieżu pstrym czy w grzybiczych zakażeniach pochwy lub sromu.
 • Mikonazol stosowany przede wszystkim miejscowo na skórę oraz błony śluzowe jamy ustnej i gardła.
 • Fentikonazol – lek działający na drożdżycę błon śluzowych narządów płciowych.
 • Ketokonazol – ważny lek przeciwgrzybiczy, który przepisywany jest w celu eliminacji drożdżaka Malassezia farfur. Leczy łupież pstry, łupież głowy i łojotokowe zapalenie skóry. Jest także efektywny w leczeniu grzybic układowych i powierzchniowych. Można go stosować profilaktycznie oraz w nawracających zakażeniach.
 • Flukonazol wykazujący szczególną skuteczność w walce z drożdżakami i kryptokokami. Stosuje się go w leczeniu drożdżycy pochwy, a także błon śluzowych gardła i jamy ustnej.
 • Itrakonazol – lek przeciwgrzybiczy na grzybice powierzchniowe i układowe. Świetne efekty przynosi podczas leczenia grzybicy paznokci – gromadzi się w keratynie paznokci. Pomocny jest również w walce z łupieżem i zakażeniami narządów płciowych.
 • Worikonazol działający bardzo szybko, dlatego zazwyczaj przepisywany jest jako pierwszy lek przeciwgrzybiczy do leczenia grzybic zagrażających życiu.

Antybiotyki przeciw grzybicy

Antybiotyki w zależności od schorzenia mają do 90% skuteczności. Leki przeciwgrzybicze tego typu działają na wiele rodzajów grzybic. Konieczna jest więc diagnoza lekarza, który dobiera odpowiedni specyfik.

Alliloaminy 

To leki stosowane doustnie. Zazwyczaj przepisuje się je do leczenia grzybicy skóry i paznokci.

 • Terbinafina działająca na wiele gatunków dermatofitów, pleśni, drożdżaków i innych grzybów chorobotwórczych. Jeżeli przyjmowany jest doustnie, pomaga wyłącznie na grzybice skóry i błon śluzowych.
 • Naftyfina stosowana tylko miejscowo w grzybicach skóry i błon śluzowych 

Kwas borowy

Jest lekiem przeciwgrzybiczym zażywanym w przypadku zakażenia pochwy.

Gdy leki przeciwgrzybicze nie pomagają

Jeśli lek przeciwgrzybiczy nie działa, należy wykonać badanie mykologiczne. Dzięki niemu można sprawdzić, na jakiego rodzaju leki grzyby są szczególnie wrażliwe. Przyczyn niepowodzenia terapii można dopatrywać się w przebytym leczeniu sterydami.

Czynnikami utrudniającymi leczenie bywają też cukrzyca i zakażenie wirusem HIV. Trzeba zdawać sobie sprawę, że grzybicy nie wolno zostawić bez leczenia. Nieleczona może doprowadzić do powstawania stanów zapalnych, zrostów, a nawet do niepłodności.

Leki pomocne w leczeniu grzybicy znajdziesz na https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/grzybica-swierzb,472.html

Grzybica pochwy od A do Z, czyli jak uniknąć kandydozy?

Grzybica pochwy to infekcja grzybicza okolic intymnych. Szacuje się, że 75% osób z waginami przechodzi grzybicę pochwy przynajmniej raz w życiu, zaś u co najmniej połowy z nich następuje nawrót choroby. Grzybica pochwy jest jedną z najczęściej występujących infekcji ginekologicznych.

Candida albicans – mamy winnego!

Za zakażenie kandydozą w większości przypadków odpowiedzialne są grzyby z gatunku Candida albicans (patogeny z rodziny drożdżaków, proste, jednokomórkowe organizmy). U wielu osób stanowią one stały element kwaśnej flory bakteryjnej pochwy i ich obecność nie zawsze wiąże się z objawami chorobowymi i koniecznością wdrożenia leczenia grzybicy pochwy.

Ze względu na możliwą obecność grzybów we florze pochwy naturalnie wykształciła ona szereg mechanizmów obronnych przed wywoływanym przez nie zakażeniem. Są to:

 • kwaśne pH pochwy (między 3,6 a 4,5),
 • nieustanne złuszczanie się nabłonka pochwy (reguluje to nawilżanie błony śluzowej pochwy),
 • wydalanie wydzieliny pochwowej (nie należy mylić jej z upławami – prawidłowa wydzielina oczyszcza pochwę z martwych komórek i bakterii, przygotowuje do kolejnych faz cyklu menstruacyjnego i jest nośnikiem informacji na temat stanu zdrowia danej osoby),
 • odporność kolonizacyjna (czyli obecność mikroorganizmów we florze bakteryjnej pochwy, które chronią przed rozwojem chorobotwórczych patogenów).

W pochwie egzystuje ponad 100 rodzajów mikroorganizmów – w jednym mililitrze wydzieliny pochwowej możemy wykryć około 100 bakterii. Dominują wśród nich pałeczki kwasu mlekowego, odpowiedzialne za wspomnianą wcześniej ochronę przed zakażeniem i pH.

Ich niedobór prowadzi do stworzenia bardziej zasadowego środowiska wewnątrz pochwy, co daje pole do popisu i rozwoju infekcji grzybiczej. Właściwą, kwaśną florę pochwy warunkuje również estrogen.

Przed pierwszą miesiączką odczyn pochwy jest mniej kwaśny – później, wskutek produkcji estrogenu przez jajniki, kwas mlekowy zaczyna dominować i stanowi około 96% całej mikroflory.

W ostatnich dniach cyklu oraz w trakcie menopauzy rośnie odczyn pH pochwy, co spowodowane jest niskim poziomem estrogenu. Prowadzi to do zachwiania równowagi bakteryjnej, co w konsekwencji może skutkować poważniejszą infekcją.

Co potęguje ryzyko zachorowania na grzybicę pochwy i sromu?

Grzybica pochwy jest chorobą oportunistyczną, co oznacza, że atakuje i rozwija się wtedy, kiedy ma ku temu stosowne warunki. Jaka wygodnicka… 😉

Ryzyko rozwoju infekcji (nie tylko grzybiczych) zwiększa się w momencie osłabienia organizmu. Dodatkowo w przypadku kandydozy kluczowy jest stan mikroflory pochwy – jej pH, temperatura, liczba pałeczek kwasu mlekowego. Prawidłowa flora stanowi naturalną tarczę i chroni pochwę przed różnego rodzaju infekcjami i bakteriami – każde zachwianie tej równowagi jest więc niebezpieczne.

Pozostałe czynniki wywołujące grzybicę pochwy

 • Zmiany hormonalne oraz zaburzenia w mikroflorze pochwy – dlatego szczególnie narażone są osoby w ciąży (lub osoby będące w trakcie miesiączki) i powinny pamiętać o odpowiedniej higienie miejsc intymnych.
 • Podwyższony poziom glukozy we krwi – w przebiegu cukrzycy dotyczy on poziomu cukru we wszystkich wydzielinach ciała (a więc na przykład w moczu czy śluzie pochwy), co ułatwia grzybom wzrost i rozmnażanie.
 • Stosowanie doustnej antybiotykoterapii i sterydoterapii – tego typu leki (o szerokim spektrum działania) najczęściej wpływają negatywnie też na te „dobre” bakterie, działające na korzyść organizmu i układu odpornościowego.
 • Antykoncepcja hormonalna – długotrwałe jej zażywanie może wpłynąć na florę bakteryjną oraz wzrost poziomu pH pochwy poprzez przesunięcie jego wartości w kierunku zasadowej, co sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych.
 • Nieodpowiednia higiena intymna – szczególnie w czasie krwawienia miesiączkowego.
 • Noszenie uciskającej bielizny z włókien syntetycznych – co nie pozwala skórze oddychać.
 • Dieta uboga w żelazo i witaminy z grupy B, obfitująca zaś w cukry i węglowodany proste.
Leia também:  Leczenie operacyjne nietrzymania moczu

Objawy grzybicy pochwy

Zdarza się, że kandydoza pochwy nie daje żadnych symptomów i wiele osób dowiaduje się o jej przebiegu dopiero w trakcie rutynowej kontroli u ginekologa. Infekcje intymne wywołane obecnością drożdżaków mają też tendencję do samoistnego wygasania, choć wcale nie świadczy to o ich kompletnym wyleczeniu. Zazwyczaj jednak infekcja grzybicza daje silne i trudne do przeoczenia objawy.

Najczęściej występujące objawy grzybicy pochwy

 • Silny świąd pochwy,
 • krostkowe wykwity, często przenoszące się z okolic intymnych na pępek, krocze i pachwiny,
 • białe i grudkowate (serowate) upławy grzybicze,
 • pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • ból w czasie stosunku seksualnego,
 • obrzęk i zaczerwienienie pochwy i warg sromowych, które niekiedy promieniuje również na pachwiny i okolice odbytu.

Jak przebiega leczenie grzybicy pochwy?

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Niewłaściwe postępowanie w przebiegu grzybicy pochwy może prowadzić do poważniejszych powikłań i chorób (infekcja może przenieść się na inne organy lub doprowadzić nawet do bezpłodności).

Jest to ważne, gdyż objawy grzybicy pochwy mogą wskazywać też na inne choroby intymne (na przykład bakteryjne zapalenie pochwy), które wymagają innego postępowania medycznego.

Specjalistyczne badanie ginekologiczne (antymykogram) pozwala na dokładne określenie, z jakim gatunkiem grzybów z rodzaju Candida mamy do czynienia.

Początkowo wdrożone zostaje leczenie preparatami przeciwgrzybiczymi o szerokim spektrum działania, zaś jeśli leczenie jest nieskuteczne, konieczne jest wykonanie posiewu i zastosowanie terapii celowanej, skoncentrowanej na konkretnej przyczynie choroby.

Leczenie grzybicy pochwy

Kluczowa w przypadku zakażenia wywołanego przez grzyby Candida jest odpowiednia higiena intymna. Poza tym najczęściej zaleca się stosowanie:

 • miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych – maści, kremów lub globulek dopochwowych odbudowujących florę bakteryjną pochwy, zawierających w swoim składzie pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus oraz pochodne azolowe (na przykład Clotrimazolum, a po polsku klotrimazol, który działa na wszystkie chorobotwórcze grzyby, czy Flukonazolum, czyli flukonazol, szczególnie skuteczny w walce przeciwko drożdżakom),
 • farmaceutyków działających ogólnoustrojowo i antybiotyków,
 • suplementacji w postaci preparatów probiotycznych,
 • kwasu borowego – przyjmowanego w formie dopochwowych kapsułek; wykazuje około 70% skuteczności w walce z grzybicą, jednak może powodować podrażnienie.

Preparaty miejscowe, jak i te przyjmowane doustnie posiadają między 80% a 90% skuteczności. Chociaż tabletki są wygodniejsze, to maści i kremy wykazują szybsze działanie – ich minusem jest jednak to, że mogą spowodować pęknięcie prezerwatywy podczas stosunku.

Ponadto w trakcie leczenia grzybicy pochwy, a także przez krótki czas po jej ustąpieniu, należy pamiętać o konieczności symultanicznego leczenia partnera i zrezygnować z kontaktów seksualnych.

Świąd czy pieczenie mogą szybko powrócić, a wszelkiego rodzaju podrażnienia okolic intymnych – wzbudzić różne infekcje na nowo.

Leczenie grzybicy pochwy trwa zwykle od 7 do 14 dni, jednak długość kuracji zależy od wybranej terapii. Po zbyt wczesnym odstawieniu leków infekcja może szybko powrócić, dlatego należy być w stałym kontakcie z lekarzem specjalistą w celu ustalenia szczegółów.

Czasami zdarzają się sytuacje, gdy dostęp do lekarza jest utrudniony (na przykład na wakacjach, w podróży), a my czujemy, że przydałoby nam się wsparcie w początkowej fazie infekcji.

Można zaopatrzyć się w apteczne, dostępne bez recepty doraźne środki (maści i globulki dopochwowe).

Uśmierzą one uporczywe objawy, jednak nie wyleczą infekcji – dlatego należy zaplanować wizytę u lekarza na najszybszy możliwy termin.

Grzybica pochwy w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży jest szczególnie częstą infekcją ze względu na towarzyszące temu okresowi wahania hormonalne i osłabioną odporność. Nie wolno więc lekceważyć żadnych niepokojących objawów i należy je nie tylko leczyć, ale też im zapobiegać.

Grzybica pochwy w ciąży – objawy

 • Świąd, zaczerwienienie i obrzęk pochwy;
 • specyficzne upławy – podczas infekcji grzybiczej w ciąży wydzielina jest zwykle serowata, gęsta i zbijająca się w grudki; czasami ma delikatny zapach drożdży, chociaż zdarzają się też upławy bezwonne;
 • zaczerwienienie warg sromowych;
 • ból w trakcie stosunku;
 • uczucie suchości w pochwie;
 • parcie na pęcherz i ból podczas oddawania moczu.

Przyczyny grzybicy pochwy i sromu w ciąży

Wiemy już, że powodem kandydozy są grzyby, które rozwijają się w pochwie na skutek zaburzenia jej flory bakteryjnej. Układ immunologiczny w trakcie ciąży jest osłabiony, a zmiany hormonalne to już stały punkt programu 😉 Czyni to wprost idealną przestrzeń do rozwoju infekcji grzybiczej, na którą szczególnie narażone są osoby w ciąży.

Czy grzybica pochwy może wpłynąć na rozwój płodu?

Tak – grzybica pochwy w ciąży może prowadzić do uszkodzeń płodu, jednak nie w sposób bezpośredni.

Nieleczona grzybica pochwy w ciąży wiąże się z ryzykiem pęknięcia pęcherza płodowego, a w efekcie – przedwczesnego porodu. Przedostanie się infekcji do płynu owodniowego może prowadzić do poważnych reperkusji zdrowotnych w dalszym rozwoju dziecka (na przykład zapalenia opon mózgowych).

Kluczowe jest, aby grzybica pochwy w ciąży została wyleczona najpóźniej do dnia porodu, jednak szybkie działanie i wdrożenie odpowiedniej terapii jest niezwykle ważne i cenne na każdym etapie życia płodowego.

Noworodki nie mają w pełni wykształconego i ustalonego systemu odpornościowego, dlatego istnieje uzasadniona obawa, że w trakcie porodu drogami natury dziecko może zarazić się drożdżakami.

Może to skutkować rozwojem pleśniawek w przewodzie pokarmowym (a także w obrębie śluzówki odbytu) oraz zapaleniem płuc. Często jest to przyczyną późniejszych odparzeń pieluszkowych.

Grzybica pochwy w ciąży wymaga również odpowiedniej profilaktyki, a także działań mogących przynieść ulgę w jej uciążliwych objawach. O czym warto pamiętać?

 • W przebiegu grzybicy pochwy w ciąży w ciągu dnia należy nosić przewiewną i delikatną bieliznę; nocą zaś lepiej spać nago.
 • Należy szczególnie dbać o higienę intymną i dokładne wycieranie warg sromowych po umyciu.
 • Należy zrezygnować z noszenia wkładek higienicznych.
 • Jeżeli zlecona została antybiotykoterapia, konieczne jest przyjmowanie leków osłonowych.

Karmienie dziecka pokarmem naturalnym jest niezwykle ważne – grzyby Candida, żyjące w obrębie brodawek, mogą wywołać niezależnie grzybicę sutków, która jest podstawą do stosowania pokarmu sztucznego i ewentualnego pędzlowania brodawek nystatyną. Grzybica pochwy bezpośrednio nie niesie więc za sobą przeciwwskazań do karmienia piersią.

W pierwszym trymestrze ciąży zakazane są wszelkie leki przeciwgrzybicze – w tym czasie formują się narządy wewnętrzne płodu, a substancje stosowane w leczeniu zakażenia mogą spowodować nieodwracalne ich uszkodzenia. W drugim i trzecim trymestrze nie zaobserwowano negatywnych skutków leczenia choroby zarówno dla płodu, jak i osób w ciąży.

Nawracająca grzybica pochwy

Infekcje wywołane grzybami są zaraźliwe i mają tendencję do nawracania. 

Nawracająca grzybica pochwy to stan, kiedy infekcja powraca przynajmniej 4 razy w ciągu roku (przy wcześniejszym przyjmowaniu antybiotyków) lub 3 razy (również w ciągu roku), jeśli nie stosowano wcześniej antybiotykoterapii. Wywołuje ją przeważnie ten sam szczep grzybów co pierwotną infekcję, jednak warto rozważyć wykonanie badań mikrobiologicznych. Jeżeli źródłem problemu są inne bakterie, konieczne będzie zmodyfikowanie leczenia.

Główne przyczyny nawrotu grzybicy pochwy i sromu

 • Osłabienie organizmu,
 • nieprawidłowa higiena intymna,
 • zaburzenie równowagi pH w pochwie,
 • cukrzyca,
 • HIV,
 • wahania hormonalne wywołane niedoczynnością tarczycy,
 • zła dieta, niewłaściwe nawyki żywieniowe,
 • czynniki genetyczne.

W przypadku nawracającej grzybicy pochwy leczenie zawsze powinno objąć się również partnera_kę. U osób z penisami grzybica często objawia się krostkami na genitaliach, a ich pojawieniu się dodatkowo może towarzyszyć silnym ból i dyskomfort (na przykład podczas oddawania moczu).

Terapia zapobiegawcza zależna jest od płci osoby nią objętej – u osób z pochwą zazwyczaj stosuje się preparaty dopochwowe, u osób z penisem – doustne (dodatkowe kremy i leki miejscowe mogą stosować obie osoby).

Dzięki leczeniu prewencyjnemu możemy uniknąć ponownego zarażenia, ponieważ podwyższa ono bezpieczeństwo dalszego współżycia z partnerem_ką.

Nawracająca grzybica pochwy – powikłania

Nawracająca i nieleczona grzybica pochwy może prowadzić do poważnych powikłań i chorób, do których należą między innymi:

 • grzybicze zakażenie szyjki macicy i jajowodów,
 • bezpłodność (spowodowana zrostami w jajowodach po zakażeniu),
 • inne infekcje narządów wewnętrznych.

Profilaktyka – jak uniknąć grzybicy pochwy?

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia:

 • Dbaj o higienę miejsc intymnych – przynajmniej 2 razy w ciągu dnia (rano i wieczorem) należy przemyć okolice sromu delikatnym żelem (zawierającym w swoim składzie kwas mlekowy, który pomaga utrzymać właściwe pH mikroflory pochwy).
 • Z drugiej strony powstrzymaj się od irygacji pochwy (ponieważ wypłukuje ona cenne pałeczki kwasu mlekowego i wyjaławia florę bakteryjną pochwy) – pamiętajmy, że dzięki kwaśnemu środowisku wewnętrznemu pochwa ma właściwości samoczyszczące. Myjemy wargi sromowe, czyli części zewnętrzne!
 • Jeśli uporałaś_eś się już z zakażeniem grzybiczym pochwy – możesz stosować probiotyki dopochwowe (np. inVag, czy Provag) i/lub doustne, aby odbudować florę.
 • Unikaj perfumowanych kosmetyków do higieny intymnej (tyczy się to także papieru toaletowego, podpasek i wkładek higienicznych!).
 • Nie używaj cudzych ręczników czy bielizny. Jeśli chodzi o to ostatnie – noś oddychającą, lekką bieliznę z bawełny lub lnu i wystrzegaj się sztucznych, syntetycznych materiałów.

Bardzo ważna jest również dieta – zarówno profilaktycznie, jak i w procesie leczenia nawracającej grzybicy pochwy.

 • Osoby zmagające się z grzybicą pochwy powinny zminimalizować ilość cukrów prostych w spożywanych posiłkach – stanowią one pożywkę dla grzybów rodzaju Candida.
 • Zaleca się jedzenie pełnoziarnistych, wielozbożowych produktów – dostarczają dużo błonnika pokarmowego, który jest źródłem witamin z grupy B. Grzyby zużywają wszelkie ich zapasy z organizmu, przez co infekcja zwiększa zapotrzebowanie na nie.
 • Niekorzystne może być także spożycie nadmiernych ilości nabiału

Staramy się, żeby nasze teksty wypełnione były cennymi i rzeczowymi informacjami na każdy poruszany przez nas temat. Pamiętajcie jednak, że objawy grzybicy pochwy, jak i sam przebieg choroby mogą różnić się w zależności od ogólnego stanu organizmu.

W przypadku zakażenia kandydozą należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Kluczowa jest nie tylko profilaktyka i dbanie o siebie, ale też stosowanie się do wszelkich zaleceń ginekologa (szczególnie w przypadku osób w ciąży), obejmujących również leczenie partnera_ki.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*