Grzybica paznokci u nóg

Masz już dość grzybicy paznokci? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby dowiedzieć się, jak leczyć infekcje grzybicze paznokci

Infekcje grzybicze paznokci to powszechny problem, który może pojawiać się częściej wraz z wiekiem lub po urazach paznokci.1 Grzybica paznokci może powodować dyskomfort, ból i frustrację. Sprawia, że paznokieć wygląda nieatrakcyjnie, przez co może powodować skrępowanie z powodu tego, jak prezentują się stopy. 1

Co to jest infekcja grzybicza paznokci?

Infekcje grzybicze paznokci to powszechny problem, który może dotknąć paznokcie zarówno u rąk, jak i u nóg. Powodem, dla którego najczęściej występuje jednak na paznokciach u nóg jest fakt, że stopy zapewniają grzybom doskonałe środowisko do rozmnażania i rozwoju. 1

Infekcja następuje w wyniku nadmiernego wzrostu grzybów pod paznokciem lub na jego powierzchni.1,2 Zarodniki grzyba dostają się pomiędzy paznokieć a skórę pod jego łożyskiem i żywią się naskórkiem lub keratyną zawartą w paznokciu. Choć zwykle nie jest poważna, dolegliwość ta może być nieprzyjemna, gdyż paznokcie są przebarwione, zgrubiałe i zniekształcone. 1,2

Zdrowe paznokcie są gładkie, różowawe i zakończone cienkim białym paseczkiem. Oto kilka oczywistych objawów infekcji grzybiczej paznokci, na które należy uważać:1,2 

 • Paznokcie zaczynają matowieć i tracą naturalny połysk.
 • Wokół brzegów paznokcia pojawiają się przebarwienia.
 • Pośrodku paznokcia pojawiają się białe lub żółtawe plamki.
 • Paznokieć grubieje lub staje się łamliwy.
 • Paznokieć kruszy się i rozdwaja, a nawet oddziela od skóry.
 • Dyskomfort podczas noszenia butów, chodzenia lub stania przez dłuższy czas. 

Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, bardzo ważne jest, aby działać szybko. Jeśli nie zaczniesz leczyć infekcji, istnieje ryzyko, że nasili się i rozprzestrzeni na inne paznokcie.1,2

Sięgnij po preparat na grzybicę paznokci marki Scholl, który jest skutecznym rozwiązaniem w przypadku łagodnych infekcji grzybiczych paznokci. Rezultaty zauważysz już po kilku tygodniach stosowania. Dodatkowo produkt zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji i jej nawracaniu.1,2

Co powoduje infekcje grzybicze paznokci?

Nawet jeśli regularnie dbasz o stopy, możesz złapać infekcję grzybiczą paznokci. Grzyby, które ją powodują są wysoce zakaźne.1,2 Rozwijają i rozprzestrzeniają się w wilgotnych, ciepłych warunkach, na które nasze stopy narażone są każdego dnia:1,2

 • na basenie, pod wspólnymi prysznicami czy na siłowni, gdzie chodzenie boso jest powszechne,
 • jeśli nie zachowujesz czystości stóp i niedokładnie suszysz palce u nóg,
 • kiedy nosisz buty, w których stopom jest gorąco i w których się pocą.

Jeśli masz grzybicę stóp, łatwo może się ona przenieść na paznokcie, powodując infekcję grzybiczą paznokci. Ryzyko zwiększają uszkodzenia paznokci.1,2

Jak zapobiegać infekcjom grzybiczym paznokci?

Niestety nie jest możliwa całkowita eliminacja ryzyka złapania infekcji grzybiczej paznokci. Istnieje jednak kilka prostych rzeczy, które możesz robić, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.1,2

Grzybica paznokci u nóg Noszenie dobrze dopasowanego obuwia pozwala stopom „oddychać” i zmniejsza możliwość powstawania ciepłego, wilgotnego środowiska, w którym grzyby szybko się rozmnażają. Wyrzucaj stare buty i regularnie zmieniaj skarpety.
Grzybica paznokci u nóg Unikaj chodzenia boso na publicznych basenach, pod prysznicami i w szatniach. W takich miejscach noś obuwie ochronne, np. klapki.
Grzybica paznokci u nóg Regularnie kontroluj paznokcie i starannie je obcinaj. Zawsze pamiętaj o dezynfekcji obcinacza do paznokci.
Grzybica paznokci u nóg Unikaj korzystania z tych samych ręczników i skarpet wspólnie z innymi osobami i regularnie pierz ręczniki. Jeśli masz grzybicę stóp, rozpocznij leczenie jak najwcześniej, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji na paznokcie.
Grzybica paznokci u nóg Regularnie dezynfekuj obuwie sprayem lub pudrem przeciwgrzybicznym.

Łagodne infekcje grzybicze paznokci można leczyć stosując preparat na grzybicę paznokci marki Scholl. Do produktu dołączone są higieniczne, jednorazowe pilniczki, za pomocą których spiłujesz wierzchnią warstwę paznokcia. Pomaga to zagwarantować, że zaawansowana formuła przeniknie do paznokcia i dotrze do grzybów w zakażonym łożysku paznokcia, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się.

Leczenie grzybicy paznokci może potrwać nawet kilka miesięcy. Jest tak dlatego, że paznokieć potrzebuje czasu, żeby odrosnąć, a paznokcie u nóg rosną dość wolno, ok.1-2 mm na miesiąc. Widoczna poprawa będzie zauważalna dopiero kiedy uszkodzony paznokieć całkowicie odrośnie.

Pamiętaj, aby rozpocząć leczenie możliwie najwcześniej, najlepiej w momencie, kiedy zauważysz pierwsze objawy. Z preparatem na grzybicę paznokci marki Scholl skuteczne leczenie może oznaczać widoczną poprawę już po kilku tygodniach.

Prosty w użyciu preparat działa dwuetapowo

Etap 1: Etap leczenia trwa 4 tygodnie. Zacznij od spiłowania powierzchni paznokcia raz w tygodniu, wyrzucając zużyty pilnik, aby uniknąć dalszego zakażenia, a następnie nałóż preparat o zaawansowanej formule. Powtórz wszystkie czynności w tygodniu 2., 3. i 4. 

Etap 2: Jest to etap ochronny. Nadal nakładaj płyn raz w tygodniu przez okres do 9 miesięcy lub do czasu aż paznokieć całkiem odrośnie, a przebarwienia znikną.

Grzybica paznokci u nóg Dokładnie myj i osuszaj stopy – pamiętaj, aby zawsze po dotknięciu zainfekowanego paznokcia umyć ręce.
Grzybica paznokci u nóg Nie zapominaj o leczeniu wszelkich innych infekcji grzybiczych, jeśli występują w tym samym czasie, np. grzybicy stóp.
Grzybica paznokci u nóg Noś odpowiednio dopasowane obuwie, w którym palce mają wystarczająco dużo miejsca.
Grzybica paznokci u nóg Regularnie obcinaj paznokcie. Sterylizuj przybory, których używasz do pedicure czyszcząc je dokładnie w gorącej wodzie lub stosując chusteczki nasączone alkoholem bądź płyn do dezynfekcji.

Reckitt Benckiser – All Rights Reserved 2020

Grzybica paznokci – przyczyny, objawy i leczenie

Grzyby chorobotwórcze to mikroorganizmy, które nie potrzebują światła słonecznego, aby przetrwać.

Rozwijając się w ciepłym i wilgotnym środowisku – w tym pod prysznicami i na basenach – grzyby łatwo atakują skórę poprzez drobne, niewidoczne nacięcia lub niewielkie odstępy między paznokciem, a łożyskiem paznokcia.

Ten nieestetyczny, wstydliwy problem może powodować ból i dyskomfort, prowadząc do ograniczeń fizycznych i zawodowych.

Grzybica paznokci nie zniknie sama. Aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu powinna być leczona natychmiast.

Grzybica paznokci u nóg Grzybica paznokci u nóg

Różnorodność objawów oraz szerokie spektrum czynników wywołujących grzybicę paznokci utrudniają właściwą diagnozę oraz dobór odpowiedniej terapii.

Undofen Amorolfina to sprawdzony lek na grzybicę paznokci- dostępny bez recepty. Precyzyjnie dociera do źródła infekcji i wspiera regenerację paznokcia.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Spis treści:

Grzybice są wysoce zakaźnymi chorobami wywołanymi przez mikroskopijne grzyby. Grzybica może atakować skórę gładką i owłosioną, paznokcie, błony śluzowe, a także narządy wewnętrzne. Grzybica dotyka ludzi w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Częstość zachorowania wzrasta wraz z wiekiem (u osób starszych występuje spowolnienie wzrostu płytki paznokcia, a ukrwienie kończyn jest często nieprawidłowe). Grzybica paznokcia jest zmianą chorobową płytki paznokcia, wywołaną przez grzyby.

Drobnoustroje odpowiedzialne za pojawienie się grzybicy paznokci najlepiej rozwijają się w środowisku ciepłym i wilgotnym, dlatego częściej obserwuje się występowanie grzybicy paznokci stóp niż rąk. Choroba może zaatakować jedną płytkę paznokcia lub przenieś się na pozostałe.

Zakażeniu sprzyja:

 • nieprawidłowa higiena,
 • używanie narzędzi kosmetycznych osoby zarażonej,
 • sauny, baseny, prysznice, gabinety pedicure.

Grzybica paznokci – czynniki ryzyka

Na rozwój grzybicy paznokci wpływ mają różne schorzenia m.in.:

 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • anemia,
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • zaburzenia układu odpornościowego,
 • długa kuracja antybiotykami,
 • zaburzenia hormonalne,
 • chemioterapia,
 • stosowanie sterydów.

Grzybica paznokci – objawy

Do najważniejszych objawów grzybicy paznokci należą:

 • białe, żółte, brązowe a nawet czarne przebarwienia,
 • zgrubienie paznokcia, przy jego jednoczesnej łamliwości i kruchości,
 • pofałdowanie paznokcia,
 • odkształcenia,
 • oddzielanie się a nawet odklejenie się całkowicie paznokcia od łożyska,
 • nieprzyjemny zapach zmian,
 • rozwijające się jednocześnie zapalenie skóry wokół paznokci, objawia się to zaczerwieniem i bólem w miejscu zmian.
Leia também:  Jakie Objawy Daje Półpasiec?

W przypadku zaawansowanej grzybicy może pojawiać się ból w zajętych grzybicą paznokciach.

Grzybica paznokci u nóg

Grzybica paznokci – leczenie

Grzybica paznokci jest jedną z najtrudniejszych do wyleczenia odmian grzybicy. Dotyczy około 21 % populacji. Bardzo często poprzedza ją grzybica stóp która, jeśli jest nieleczona –rozwija się z biegiem czasu i obejmuje coraz więcej powierzchni na skórze.

 • Grzybica stóp jest o wiele łatwiejsza w leczeniu niż grzybica paznokci.
 • Leczenie grzybicy paznokci wymaga wprowadzenia odpowiedniej terapii, ponieważ jeśli pacjent nie rozpocznie leczenia, stanowi on wówczas zagrożenie dla innych osób.
 • Wybór metody leczenia grzybicy oraz czas leczenia zależy od wielu czynników:
 • stopień zaawansowania zmian,
 • pojawienie się ewentualnych działań niepożądanych w wyniku stosowania leczenia,
 • interakcje stosowanych środków z innymi lekami,
 • rodzaj grzybów, które wywołały infekcje,

Pierwsze objawy grzybicy osoba zakażona może próbować leczyć w domu stosując leki dostępne w aptekach bez recepty. Są to leki o działaniu miejscowym, czyli: lakiery do paznokci przeciwko grzybicy, kremy, żele, maści i płyny do stosowania na zmiany chorobowe. W preparatach tych znajdują się substancje takie jak:

 • cyklopiroks,
 • amorolfina,
 • mikonazol,

Przy stosowaniu preparatów miejscowych należy pamiętać przede wszystkim o

 • maksymalnym skróceniu chorego paznokcia jednorazowym pilnikiem,
 • uważaniu na urazy mechaniczne,
 • unikanie malowania paznokci zwykłymi nieleczniczymi lakierami.

Jeżeli choroba zaatakuje więcej niż jeden paznokieć lub też zmiany są bardzo rozległe i zaawansowane konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa.

Grzybica paznokci u nóg

Wówczas lekarz zaczyna leczenie od preparatów dostępnych w aptece na receptę. Jeżeli grzybica jest bardzo rozwinięta, wprowadza się leczenie ogólnoustrojowe, czyli doustne leki przeciwgrzybiczne. Lekami stosowanymi w leczeniu doustnym są:

 • terbinafina,
 • itrakonazol,
 • flukonazol.

Leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe, może trwać kilka miesięcy (w zależności od stopnia zaawansowania choroby) – często musi minąć cały okres pełnego wzrostu zdrowej płytki paznokciowej.

Najlepsze efekty przynosi terapia skojarzona polegająca na jednoczesnym leczeniu miejscowym i ogólnym. Stosowanie tylko leczenia miejscowego jest zalecane wyłącznie przy grzybicy powierzchniowej i w bardzo wczesnym stadium.

Jeśli grzybica paznokci jest uporczywa, nie poddaje się leczeniu lub nawraca, lekarz podejmuje z reguły decyzje o wykonaniu operacji zdjęcia zakażonej płytki paznokciowej, eliminując w ten sposób źródło infekcji. Bardziej popularniejszą metodą walki z uciążliwą grzybicą stóp i paznokci jest terapia laserowa. Leczenie grzybicy paznokci laserem jest bezbolesne i nie uszkadza płytki paznokciowej.

Leki na grzybicę stóp i paznokci

Pomocą w samodzielnym leczeniu grzybicy paznokci i stóp są dostępne w aptece bez recepty: maści, żele, kremy i lakiery do paznokci zawierające substancje przeciwgrzybiczne oraz pielęgnujące płytkę a także zestaw jednorazowych pilników do paznokci. Bardzo ważne jest, by w czasie terapii skracać paznokieć jednorazowym pilnikiem, ponieważ zapewnia to lepszą penetracje leku w głąb płytki i pozwoli na uniknięcie rozprzestrzeniania się zakażenia.

Popularne i skuteczne preparaty w leczeniu grzybicy to:

Grzybica paznokci i stóp profilaktyka

Profilaktyka zakażenia grzybicą obejmuje:

 • obcinanie paznokci na krótko;
 • obserwacja paznokci i skóry dłoni i stóp,
 • unikanie pożyczania obuwia,
 • noszenie obuwia w miejscach, gdzie można zarazić się grzybicą np. basen, sauna,
 • osuszanie dłoni i stóp po kąpieli, zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych,
 • używanie specjalistycznych sprayów czy zasypek chroniących przed dermatofitami,
 • sterylizacja przyrządów do pielęgnacji paznokci: pilników, nożyczek, cążek,
 • korzystanie ze sprawdzonych salonów manicure i pedicure, które sterylizują sprzęt po każdym kliencie.

Grzybica paznokci – objawy i leczenie. Co na grzybicę paznokci?

Jeśli paznokcie zmieniają barwę, pokrywają się bruzdami, stają się łamliwe lub zaczynają odstawać od łożyska, nie można tego ignorować i traktować jak problem natury wyłącznie estetycznej.

Są to bowiem charakterystyczne objawy grzybicy paznokci.

Co to jest grzybica paznokci? Dlaczego najczęściej dotyczy paznokci u stóp? Jak rozpoznać i leczyć grzybicę paznokci?

Grzybicze zakażenia płytki paznokciowej stanowią około połowę wszystkich schorzeń paznokci i we współczesnym społeczeństwie są dosyć powszechne. Szacuje się, że boryka się z nimi 10 proc. ogółu populacji, ale są grupy, w których zdarza się to częściej.

Infekcje tego typu wywołują przede wszystkim dermatofity, rzadziej grzyby drożdżopodobne, a incydentalnie – pleśnie. Ich rozwojowi sprzyja wilgotne, ciepłe i ciemne środowisko.

Grzybica paznokci najczęściej występuje u osób starszych, częściej u mężczyzn niż kobiet.

Schorzenia, które sprzyjają grzybicy paznokci to głównie cukrzyca neuropatia obwodowa, AIDS, łuszczyca. Problem nasila palenie papierosów.

Zobacz: leki na grzybicę paznokci

Grzybica paznokci u stóp

Grzybica paznokci to w większym stopniu problem palców stóp, niż dłoni. Wynika to z faktu, że paznokcie stóp dłużej rosną, są słabiej zaopatrzone w krew jak również częściej przebywają w ciepłym, ciemnym i wilgotnym środowisku, jakim są buty.

Zakażenie obejmuje z reguły kilka płytek – u stóp z reguły najbardziej uciskanych palców zewnętrznych, czyli palucha i palca piątego. Choroba występuje praktycznie wyłącznie u dorosłych, przy czym znacząco częściej zdarza się ludziom starszym.

Wiąże się to ze słabszym krążeniem obwodowym, mniejszą odpornością oraz cukrzycą. Grzybicę paznokci wielokrotnie poprzedza grzybica stóp.

Grzybica paznokci u stóp najczęściej dotyczy palucha i palca piątego.

Jak wygląda grzybica paznokci

Grzybicę paznokci rozpoznaje się po ich charakterystycznym wyglądzie. Objawami grzybiczych zakażeń paznokci są:

 • przebarwienia płytki (najczęściej na żółty lub brązowy kolor, paznokcie mogą też stać się białe lub czarne)
 • rogowacenie tkanki pod płytką (ma się wrażenie, że pod paznokciem wyrosła rafa koralowa),
 • zgrubienie płytki,
 • bruzdy i fałdy,
 • odształcanie się paznokcia,
 • odchodzenie paznokcia od łożyska,
 • łamliwość,
 • wykruszanie się płytki.

Grzybicy płytki paznokciowej może towarzyszyć nieprzyjemny zapach oraz stan zapalny wałów okołopaznokciowych (skóra wokół chorych paznokci może być zaczerwieniona, a nawet bolesna).

Grzybicy paznokci sprzyjają urazy mechaniczne, powodowane np. nieodpowiednimi butami do biegania, po których odchodzi płytka paznokciowa.

Rodzaje grzybicy paznokci

Ze względu na drogę, jaką grzyby atakują płytkę oraz nasilenie i umiejscowienie wywołanych tym atakiem zmian, wyróżnia się pięć typów grzybicy paznokci:

 1. Podpaznokciowa dalsza i boczna (najczęstsza) – infekcja zaczyna się od dalszego (wolnego) brzegu paznokcia i/lub od strony bocznej i szerzy dośrodkowo, grzyby zajmują łożysko paznokcia, powodując jego rogowacenie, odstawanie i żółtawo-brunatne zabarwienie.
 2. Podpaznokciowa bliższa – dotyczy głównie paznokci dłoni, infekcja szerzy się od bliższej części płytki (wału okołopaznokciowego i obrąbka naskórkowego tzw. skórki), gdzie zwykle pojawia się biaława plama.
 3. Powierzchowna – grzyby atakują płytkę od powierzchni i słabo penetrują w jej głąb, na paznokciu pojawią się proszkowate plamy, zazwyczaj białe, stąd ta postać znana jest też jako grzybica powierzchowna biała, jednak ostatnio odchodzi się od tego nazewnictwa, gdyż plamy mogą mieć też czarne zabarwienie.
 4. Wewnątrzpłytkowa –  występuje rzadko, zakażenie wnika bezpośrednio do płytki od wolnego jej brzegu, ale nie obejmuje łożyska, więc nie występuje rogowacenie, charakterystyczne dla tej postaci jest za to blaszkowate złuszczanie płytki.
 5. Całkowicie dystroficzna – zakażenie w bardzo zaawansowanym stadium, w którym proces chorobowy obejmuje cały paznokieć.
Leia também:  Jakie Sa Objawy Polip W Pecherzyku Zolciowym?

Grzybica paznokci – jakie badania wykonać?

Objawy takie jak pogrubione, odbarwione i kruche paznokcie, choć typowe dla grzybicy, mogą też występować w innych chorobach, np. w łuszczycy, w zakażeniach bakteryjnych paznokci czy z powodu niedożywienia. Dlatego rozpoznanie grzybicy wymaga wprawnego oka dermatologa lub podologa, do których należy się zgłosić, jeśli podejrzewamy u siebie ten rodzaj zakażenia.

Specjalista może zalecić odpowiednie leczenie nawet bez żadnych dodatkowych badań.

Te wykonuje się w przypadku wątpliwości co do charakteru zmian lub w sytuacji, kiedy zastosowane leczenie preparatami na grzybicę nie przynosi pożądanego efektu.

Zalecane wówczas badanie mikrologiczne wymaga pobrania materiału ze zmienionej płytki, aby móc w laboratorium określić przyczynę problemów z paznokciami.

Jak się pozbyć grzybicy paznokci

Praktykowane kiedyś leczenie grzybicy paznokci przez chirurgiczne usuwanie płytek obecnie odchodzi do lamusa. Metodę tę zastąpiły leki, głównie doustne, stosowane według jednego z dwóch schematów.

 • w dawkowaniu ciągłym przyjmuje się je bez przerw przez 6 tygodni (w grzybicy paznokci dłoni) lub 12 tygodni (w grzybicy paznokci stóp),
 • w dawkowaniu pulsowym – przez tydzień w jednym i kolejnych dwóch lub trzech miesiącach.

Istnieją również preparaty zewnętrzne, przeznaczone do miejscowego leczenia grzybicy paznokci. Maja one postać leczniczego lakieru, sprayu, maści bądź żelu.

Grzybica paznokci u nóg Leczniczy lakier do paznokci Cyklopiroks – substancja lecznicza lakieru Pirolam, przenika przez płytkę paznokcia i zwalcza grzyby powodujące grzybicę. Produkt do stosowania w przypadku łagodnych i umiarkowanych postaci grzybicy. Zobacz produkt

Mają one jednak mniejszą skuteczność i sprawdzają się głównie, gdy zakażenie dotyczy pojedynczych paznokci oraz znajduje się w początkowym stadium lub też gdy mamy do czynienia z grzybicą powierzchowną.

 Jednocześnie pacjentom zaleca się oczyszczenie paznokci z martwych oraz zrogowaciałych tkanek i regularne skracanie ich jednorazowymi pilnikami. Ważnym elementem uzupełniającym terapię jest dezynfekcja obuwia i skarpetek, którą należy przeprowadzić co najmniej raz, bezpośrednio po zakończeniu leczenia. Zaniechanie dezynfekcji może być przyczyną nawrotu choroby.

Grzybicę paznokci uznaje się za wyleczoną w momencie, kiedy w miejsce zmienionej chorobowo płytki paznokcia odrośnie zdrowa, bez objawów zakażenia.

Jak długo leczy się grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci, mimo że rzadko wywołuje dolegliwości bólowe, nie jest problemem, który można zignorować. Osoba, która na nią cierpi, staje się źródłem zakażenia dla siebie i innych.

U ludzi starszych i diabetyków choroba może doprowadzić do zapalenia tkanki łącznej lub owrzodzenia stóp.

Niestety leczenie tak umiejscowionej grzybicy nie należy do łatwych ani krótkotrwałych, a wskaźnik nawrotów jest bardzo wysoki.

Generalnie leczenie grzybicy paznokci zawsze wymaga sporo czasu. Wszystko dlatego, że paznokcie utworzone są z keratyny, która nie posiada naczyń krwionośnych i lekom trudno jest do nich dotrzeć.

Poza tym te u stóp długo rosną, więc na widoczne efekty terapii czeka się kilka miesięcy (czasem rok).

W tej sytuacji wielu osobom brakuje cierpliwości i zaprzestają leczenia, albo nie są w nim systematyczni.

Czy grzybica paznokci jest zaraźliwa?

Tak, grzybica paznokci to choroba, którą zarażamy się od innych osób dotkniętych grzybicą.

Do zakażenia może dojść w miejscach publicznych, po których poruszamy się boso: na basenach, pod prysznicem na siłowni, w wyniku używania łyżew czy butów narciarskich z wypożyczalni, w salonie kosmetycznym, w którym nie są przestrzegane wszystkie zasady higieny. Grzybicą można zarazić się od domownika, poprzez korzystanie z tego samego ręcznika do rąk czy kapci.

Jak chronić paznokcie przed grzybicą?

W ramach profilaktyki grzybicy należy:

 • na basenach chodzić w klapkach,
 • dezynfekować wypożyczane buty narciarskie czy łyży,
 • unikać urazów mechanicznych, które sprzyjają zakażeniom grzybiczym,
 • prawidłowo obcinać paznokcie,
 • dokładnie osuszać skórę stóp,
 • jeśli mamy tendencję do nadmiernego pocenia się stóp, należy stosować preparaty w postaci osuszającego skórę pudru lub talku.

Zadbaj o stopy latem, pozbądź się grzybicy paznokci!

9 lipca 2021

Przez znaczną część roku ukrywamy nasze stopy w pełnym obuwiu. To powoduje, że nie zwracamy uwagi na rozwijającą się u nas grzybicę paznokci.

O problemie przypominamy sobie zwykle dopiero wtedy, gdy zaczyna robić się ciepło i przychodzi czas na założenie letniego obuwia. Grzybica paznokci nie tylko nieładnie wygląda, ale też zagraża naszemu zdrowiu.

Jak się objawia? Jak ją leczyć, by podczas urlopu cieszyć się widokiem pięknych stóp? Sprawdź!

Grzybica paznokci u nóg

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci (onychomikoza) jest chorobą przewlekłą, w dodatku taką, która lubi nawracać i której ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Grzyby najczęściej atakują paznokcie u stóp, jednak czasem choroba rozwija się także w obrębie paznokci u rąk.

Za grzybicę paznokci w 80% przypadków odpowiadają dermatofity, w ok. 20% przypadków drożdżaki, a 6% grzyby pleśniowe. Mogą one zaatakować jeden paznokieć lub kilka jednocześnie. Co ważne, grzybica paznokci jest chorobą zakaźną.

Stanowi więc zagrożenie nie tylko dla osoby chorej, ale również dla osób z jej otoczenia.

Grzybica paznokci – istotny problem społeczny!

Onychomikoza stanowi ok. 50% wszystkich schorzeń w obrębie paznokci. W Polsce to ok. 10% wszystkich pacjentów zgłaszających się do dermatologów. Statystyki te i tak mogą być mocno zaniżone, ponieważ wiele osób dotkniętych grzybicą paznokci, nie udaje się ze swoim problemem do lekarza.

Jak wygląda paznokieć z grzybicą?

Zmiany grzybiczne w obrębie płytki paznokciowej mają charakter przebarwień. Paznokieć powoli zmienia kolor na żółto-brązowy, mleczno-żółty lub zielono-brązowy. Z czasem jego powierzchnia staje się też bardziej pogrubiona, pofałdowana i zmatowiona. Paznokieć zmienia także swój kształt, staje się kruchy i bardziej podatny na złamania.

Niektórzy bardziej narażeni niż inni…

Istnieją pewne czynniki, które będą predysponowały do rozwoju grzybicy paznokci. Są to m.in.:

 • Podeszły wiek (z uwagi na upośledzenie krążenia krwi w obrębie kończyn oraz wolniejszy wzrost płytki paznokciowej);
 • Płeć męska;
 • Choroby towarzyszące: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne;
 • Czynniki jatrogenne;
 • Nadmierna potliwość i suchość skóry;
 • Choroby skóry: łuszczyca, liszaj płaski;
 • Częste korzystanie z kąpielisk publicznych (basenów, saun) czy hotelowych łazienek;
 • Częste urazy skóry lub paznokci;
 • Noszenie obuwia ze sztucznego tworzywa oraz skarpetek nieprzepuszczających powietrze;
 • Stosowanie niektórych leków: antybiotyków, cytostatyków.

Podejrzewasz u siebie grzybicę paznokci? Idź do dermatologa lub podologa…

W trakcie wizyty specjalista ocenia stan paznokci oraz zleca odpowiednie badania w celu potwierdzenia diagnozy. Grzybicę paznokci rozpoznaje się za pomocą dwóch testów:

 • Testu paskowego – czyli stosunkowo nowej metody diagnostycznej pozwalającej na podstawie wyskrobin spod paznokcia zidentyfikować czynnik odpowiedzialny za zmiany w obrębie płytki paznokciowej.
 • Mykologii – czyli badania laboratoryjnego, w którym wycinek bądź wyskrobiny spod paznokcia są analizowane pod kątem rodzaju grzyba odpowiedzialnego za infekcję.

Grzybicę paznokci leczy się na kilka sposobów…

Sposób leczenia grzybicy paznokci zależy od stopnia zaawansowania choroby. Stosuje się leki miejscowe, preparaty doustne, a w ciężkich przypadkach nawet leczenie chirurgiczne.

Leczenie miejscowe polega na aplikowaniu na zakażoną grzybem powierzchnię płytki paznokciowej leku w postaci lakieru, maści, kremu czy żelu. Co zawiera taki preparat? Najczęściej amorolfinę, cyklopiroks, mikonazol, chlormidazol lub bifozanol.

Leia também:  Jaka Cena Za Leczenie Kanałowe?

Najlepsze efekty daje jednak leczenie skojarzone, łącząca środki o działaniu miejscowym z doustną farmakoterapią.

Terbinafina – skuteczniejsza niż inne leki

Badania kliniczne pokazują, że wśród leków przeciwgrzybicznych najwyższą skuteczność ma obecnie terbinafina. Preparat ten jest powszechnie stosowany w leczeniu różnorodnych form grzybicy, tj.

grzybicy skóry gładkiej i owłosionej, grzybicy stóp, w łupież pstrym, drożdżycy skóry, a także właśnie w leczeniu grzybicy paznokci. Co więcej lek ten wchłania się szybko i nie reaguje z innymi lekami.

Preparat jest dostępny w formie doustnych tabletek, kremów, żeli czy areozolu.

Warto pamiętać, że leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe i może trwać od 3 miesięcy nawet do roku. Efekty leczenia zależą bowiem od zaawansowania choroby i systematyczności samego pacjenta w zażywaniu leków. Nie bez znaczenia jest także fakt, że paznokcie, zwłaszcza te u stóp, rosną dość powoli.

Podsumowując, grzybica paznokci, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą powodowaną przez grzyby.

Zmiany, które wywołuje nie tylko nie wyglądają ładnie, ale również stanowią zagrożenie dla zdrowia i mogą poważnie uszkodzić płytkę paznokciową. Dlatego grzybicy paznokci nie należy bagatelizować.

Jej leczeniem zajmują się dermatolodzy oraz podolodzy, a terapia polega na przyjmowaniu leków przeciwgrzybiczych w formie tabletek lub preparatów do stosowania miejscowego.

Podejrzewasz u siebie grzybicę paznokci? Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Już teraz umów się na konsultację z dermatologiem lub podologiem holsäMED w celu potwierdzenia diagnozy

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: [email protected]

Leczenie grzybicy paznokci laserem Poznań, trwały efekt

Leczenie grzybicy paznokci laserem.

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci jest schorzeniem dermatologicznym o podłożu infekcyjnym.

Jej przyczyną jest zakażenie dermatofitami, czyli grzybami o wysokim powinowactwie do skóry i jej przydatków.

Może dotyczyć zarówno paznokci dłoni i stóp, jednakże znacznie częściej dotyczy tych drugich. Jest to choroba, którą bardzo łatwo się zarazić, jednak jej wyleczenie stanowi spore wyzwanie.

Może ona dotyczyć jednej płytki paznokciowej bądź kilku na raz. Najczęściej dotyczy paznokci palca pierwszego i piątego. Przyczyną jest najprawdopodobniej fakt, iż palce te najściślej przylegają do buta i są poddawane największym obciążeniom. Niestety, jest to schorzenie często niezauważane i lekceważone.

Jednakże wbrew powszechnej opinii, nie ma możliwości aby grzybica paznokci ustąpiła samoistnie.

W rezultacie powyższych zachowań, obecnie problem ten dotyczy już około 1/5 polskiej populacji.

Jak dochodzi do grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci powstaje, kiedy z różnych przyczyn dochodzi do zainfekowania dermatofitami obszaru płytki paznokciowej, przy niewystarczającej wydolności układu odpornościowego.

Bardzo częstym mechanizmem jej powstania jest bezpośrednie rozprzestrzenianie się infekcji, czyli innymi słowy jako powikłanie grzybicy stóp, która jest bardzo częstą przypadłością, jednak dużo łatwiejszą do wyleczenia.

Jednym z istotnych czynników ryzyka wystąpienia grzybicy paznokci są zaniedbania higieniczne. Aczkolwiek należy pamiętać, iż niestety, ten czynnik jest często niedoceniany i pomijany w opisach tej choroby. Tymczasem zaniedbania higieniczne powodują zaistnienie sprzyjających warunków dla rozwoju grzybów oraz tworzenia się procesu infekcyjnego.

Te sprzyjające warunki to przede wszystkim ciepło i wilgoć, tak więc chociażby niestaranne wycieranie stóp po kąpieli, a także stosowanie nieoddychającego obuwia.

Uszkodzona płytka paznokciowa jest idealnym ułatwieniem dla grzybów do kolonizacji. Dlatego też tak ważne jest, aby prawidłowo obcinać paznokcie (niezbyt krótko) oraz uważać na wszelkie urazy.

Bardzo istotną kwestią sprzyjającą rozwojowi grzybicy paznokci jest współistnienie chorób, które są związane z upośledzeniem funkcjonowania układu odpornościowego, co sprzyja powstawaniu zakażeń o różnej etiologii, w tym grzybiczych. Do tej grupy zaliczane są na przykład różnego rodzaju niedobory odporności, cukrzyca czy choroby nowotworowe, a zwłaszcza te dotyczące układu krwiotwórczego oraz układu chłonnego.

Jak się objawia grzybica paznokci?

Obraz kliniczny grzybicy paznokci jest bardo charakterystyczny i często wystarczy zwykłe obejrzenie stopy, aby ją rozpoznać. Istotą objawów jest stopniowa, postępująca zmiana wyglądu paznokcia. Początkowo dochodzi do przebarwień. Paznokcie przybierają początkowo białego odcienia, następnie żółtego, aby w końcu stać się brązowe.

Następnie dochodzi do rozwarstwiania i złuszczania się płytki paznokciowej i, paradoksalnie,

w rezultacie do jej pogrubienia. Powoduje to utrudnienie w obcinaniu paznokci, związane po pierwsze z większą grubością, ale także z większą kruchością płytki paznokciowej. W efekcie zwiększa się ryzyko wystąpienia dodatkowy uszkodzeń, które dają jeszcze większą możliwość do kolonizacji przez grzyby.

Ponadto, grzybicy paznokci często towarzyszy bardzo nieprzyjemny zapach, związany z gromadzeniem się pod płytką paznokciową, a także w jej wyłomach i pęknięciach żywych, ale także martwych i gnijących fragmentów grzybni.

Grzybica paznokci u nóg

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci jest procesem trudnym i skomplikowanym, a także długotrwałym. W przypadku paznokci dłoni jest to co najmniej 4 tygodnie, w przypadku stóp minimalny okres leczenia to aż 6 tygodni. Zazwyczaj stosuje się leczenie dermatologiczne, zewnętrzne, pod postacią lakierów zawierających lek przeciwgrzybiczy – amorolfinę.

Jednakże również współczesna medycyna estetyczna znajduje zastosowanie w leczeniu grzybicy paznokci. Jedną z metod wykorzystywanych w tym celu są zabiegi z zastosowaniem lasera diodowego.

Leczenie grzybicy paznokci laserem

Charakteryzuje się on tym, że jego poszczególne wiązki mają tę samą długość fali i bardzo niewielkie rozproszenie. Dzięki tym właściwością, laser diodowy działa w sposób celowany, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek sąsiadujących.

Podstawowy mechanizm tej technologii opiera się na zjawisku fototermolizy. Polega na wywoływaniu precyzyjnego przegrzania naświetlanej okolicy. Dzięki temu zjawisku dochodzi do termicznego niszczenia komórek grzyba. Ponadto, oddziałując na skórę okolicy macierzy paznokcia, wywołuje jej mikrouszkodzenia.

W rezultacie dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych. Przejawiają się one stymulacją syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, a także innych procesów stymulujących regenerację płytki paznokciowej. Dzięki temu mechanizmowi dochodzi do wzmocnienia struktury płytki paznokciowej, a także do zwiększenia jej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia.

Efektem tego jest znaczne utrudnienie kolonizacji grzybiczej, poprzez usuwanie korzystnych dla rozwoju grzybów. Dzięki temu mechanizmowi, technologia ta znajduje zastosowanie w leczeniu grzybicy paznokci i jest skuteczną alternatywą dla leczenia farmakologicznego.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Po pierwsze należy zadbać, aby porządnie odkazić buty. Ponadto, na miesiąc przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z opalania. Około tygodnia przed przeprowadzeniem laseroterapii zaleca się odstawienie wszystkich leków modyfikujących krzepnięcie krwi, steroidów, a także leków będących fotouczulaczami.

Powrót do ich przyjmowania można rozważyć dopiero 2 tygodnie po zabiegu. Sama procedura polega na naświetleniu płytki paznokciowej przy użyciu specjalnej głowicy, umieszczonej w odległości ok. 2cm nad płytką paznokciową. Czas jej trwania zazwyczaj nie przekracza 20 minut. Przez około 2 tygodnie po zabiegu nie należy korzystać z sauny ani brać gorących kąpieli.

Leczenie grzybicy laserem diodowym jest przeciwwskazane między innymi u kobiet w ciąży i karmiących piersią, u osób z aktywnymi chorobami nowotworowymi i autoimmunologicznymi, u chorych na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego, układu wewnątrzwydzielniczego (w tym cukrzycę), a także z aktywnymi stanami zapalnymi zwłaszcza w obrębie skóry i tkanki podskórnej.

Decydujemy o doborze metody leczenia na podstawie badania.

Grzybica paznokci leczenie Poznań

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*