Gruczoł krokowy – leczenie zabiegowe

Gruczoł krokowy – leczenie zabiegoweCo to jest prostata i jaką funkcję pełni? Gruczoł krokowy (łac. prostata) jest to nieparzysty narząd o kształcie zbliżonym do kasztana, który zbudowany jest z dwóch płatów (lewego i prawego) połączonych więziną. Niestale występuje płat środkowy. Prostata otacza cewkę moczową a jej tylny, podpęcherzowy odcinek męskiej cewki moczowej otoczony jest przez miąższ gruczołu krokowego. Tak więc, stan anatomiczno-czynnościowy gruczołu wpływa na stopień drożności i czynność cewki. Do prawidłowego funkcjonowania prostata potrzebuje hormonu produkowanego przez jądra – testosteronu. Prostata produkuje płyn, składnik nasienia.

Na czym polega gruczolak stercza? Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH, ang.

– benign prostatic hyperplasia) jest powszechną przyczyną dolegliwości i zaburzeń w oddawaniu moczu u mężczyzn powyżej 50 roku życia.

Patologia ta traktowana jest jako naturalna konsekwencja starzenia się organizmu męskiego, zaś jej częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. W rozwoju BPH bierze udział również odpowiednio wysoki poziom stężenia męskich hormonów płciowych.

Powiększenie objętości prostaty spowodowane jest wzrostem liczby komórek gruczołowych oraz włókien mięśniowych. Są to komórki prawidłowe, niemające charakteru nowotworowego złośliwego. Łagodny rozrost stercza nie jest więc nowotworem złośliwym. Powiększony gruczoł uciska na cewkę zawężając jej światło i tym samym utrudnia oddawanie moczu przez Pacjenta.

Jakie objawy daje  gruczolak stercza?

 • Częstomocz
 • Oddawanie moczu w nocy (nykturia) >1 raz
 • Gwałtowne parcie na mocz
 • Niemożliwość powstrzymania mikcji
 • Trudność w początkowej lub końcowej fazie oddawania moczu- mocz wycieka kroplami
 • Słaby strumień moczu
 • Przerywany strumień moczu
 • Wydłużenie czasu oddawania moczu

Niekiedy podobne objawy dają też poważne choroby prostaty lub pęcherza moczowego (np. rak prostaty). Stąd potrzebna jest czujność i w razie wystąpienia powyższych objawach konieczna wizyta u doświadczonych urologów w Klinice Nova, którzy przeprowadzą dokładną diagnostykę różnicującą.

Diagnostyka:

 • Urolog przeprowadza szczegółowy wywiad chorobowy
 • Pacjent będzie poproszony o wypełnienie kwestionariusza IPSS, który jest międzynarodowym systemem oceny punktowej objawów towarzyszących chorobom prostaty. Ankieta ta zawiera 7 pytań o dolegliwości związane z oddawaniem moczu i jedno pytanie o jakość życia.
 • Ocenę życia seksualnego pacjenta
 • Badanie per rectum- jest to nie inwazyjne, bezbolesne(wykorzystujemy znieczulenie miejscowe) oraz szybkie badanie, dzięki któremu Nasi specjaliści oceniają gruczoł krokowy i decydują o rodzaju dalszej diagnostyki.
 • Badanie ogólne  moczu
 • Badanie krwi: stężenie mocznika i kreatyniny w osoczu
 • Badanie PSA- jest to specjalistyczne badanie krwi, w którym bada się obecność markera PSA (Prostate Specific Antigen). Prawidłowe stężenie waha się między 0 a 4 ng/ml i zwiększa się wraz z wiekiem i objętością stercza. Ogólnie panuje zasada, że systematyczny wzrost wyników nawet w granicach normy nie wyklucza patologii w obrębie gruczołu. Ocena stężenia PSA jako ważnego wskaźnika ryzyka raka prostaty powinna być dokonywana u każdego mężczyzny po 50 r.ż.
 • Urolog może również poszerzyć diagnostykę o
 • USG dróg moczowych pomagające określić budowę układu moczowego i sprawdzić czy po mikcji mocz nie zalega w pęcherzu
 • Uroflowmetrie czyli badanie pomagające określić siłę strumienia moczu i określić jego natężenie w ml/s.

Leczenie : Leczeni BPH uzależnione jest o występujących objawów, dlatego w Klinice Nova lekarze po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki podejmują wraz z Pacjentem decyzję o wyborze metody leczenia.

Możliwe metody leczenia stosowane w Klinice Nova :

 • Baczna obserwacja pacjenta– powiększenie stercza bez objawów
 • Leczenie farmakologiczne– podrażnienie gruczołu z częstomoczem, nykturia
 • Małoinwazyjne metody zabiegowe–  zaleganie moczu, trudności w oddawaniu moczu

Małoinwazyjne metody zabiegowe stosowane w Klinice Nova:

TURP – ang. transurethral resection of the prostate) metoda ta jest mało inwazyjna, uznawana jest za “złoty standard” leczenia chirurgicznego BPH. Znajduje ona zastosowanie w 70-90% przypadków wymagających interwencji operacyjnej.

Przezcewkowa elektroresekcja stercza polega na usunięciu tkanki gruczolaka przy pomocy resektoskopu (elektroresektora). Jest to wziernik pęcherzowy zaopatrzony w ruchomą pętlę diatermiczną, za pomocą której wycina się skrawki tkanki gruczolaka

Termoterapia

Do pobrania:
Karta Kwalifikacji
Zgoda na zabieg

Jedną z chorób wieku podeszłego jest łagodny przerost prostaty, czyli gruczolak stercza, często określany jak  BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia). Choroba jest związana z starzenia się organizmu i zmianami hormonalnych zachodzących w organizmie mężczyzny.

Jeżeli występują objawy choroby jej leczenie jest konieczne, bo konsekwencje i powikłania związane z chorobą mogą być bardzo niebezpieczne.

Leczenie gruczolaka stercza zasadniczo można podzielić na dwie grupy leczenie zachowawcze i leczenie zabiegowe, aktualnie medycyna oferuje wiele możliwości leczenia w obu grupach.

Jeżeli przyjmowane leki nie przynoszą oczekiwanych efektów, lub efekt jest mało zadawalający następnym etapem leczenia jest leczenie zabiegowe. Złotym standardem w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty jest przezcewkowa elektroresekcja, w skrócie TURP.

Polega na przezcewkowym wycięciu gruczolaka stercza. Jest to zabieg wymagający znieczulenia i pobytu w Oddziale Urologii. Chorzy z obciążeniami ze trony układu sercowo naczyniowego często nie mogą być do takich zabiegów zakwalifikowani. Minusem zabiegu jest również tzw. wytrysk wsteczny, czyli cofanie się nasienia do pęcherza moczowego.

Dla wielu mężczyzn szczególnie w młodszym wieku ten fakt jest trudny do zaakceptowania. Z obecnie stosowanych metod zabiegowego leczenia gruczolaka stercza część jest metodami małoinwazyjnymi, nie wymagającymi znieczulenia przez lekarza anestezjologa, pobytu w Oddziale Urologii, oraz nie powodują wytrysku wstecznego.

Do tych metod należy między innymi przezcewkowa termoterapia gruczołu krokowego.

Wysoka temperatura hamuje namnażanie się podścieliska gruczołu i jego włóknienie, dochodzi też do denaturacji enzymu 5-alfa reduktazy, który bierze udział w przemianach testosteronu i odpowiada za rozwój łagodnego rozrostu stercza. Poza tym uszkodzeniu ulegają zakończenia nerwowe m.in. układu α-adrenergicznego, co prowadzi do obniżenia napięcia mięśni gładkich w cewce sterczowej i łatwiejszego oddawania moczu.

Jako Zespół Lecznicy Urologicznej Prosta Lith Kielce ul. Jagiellońska 13 leczeniem metodą termoterapii  gruczolaka  stercza zajmujemy się z przerwą od ponad 20 lat. Obecnie dysponujemy aparatem Termaspec 1000. Jest to aparat nowej generacji znanej firmy produkującej sprzęt medyczny – Medispec. Tej firmy posiadamy już sprzęt do dezintegracji złogów w nerkach i drogach moczowych.

Zabieg jest wykonywany się znieczuleniem miejscowym. Do pęcherza przez cewkę moczową pacjenta wprowadzany jest cewnik z specjalnym aplikatorem. Po dopasowaniu jego położenia do wielkości prostaty następuje emisja mikrofal.

Sam zabieg jest bezbolesny, trwa około 60 minut, nad jego przebiegiem czuwa lekarz. Po jego zakończeniu następuje usunięcie cewnika, krótka obserwacja, po czym pacjent może zostać wypisany do domu.

Znaczna większość chorych jest usatysfakcjonowana z przebiegu zabiegu i nie zgłasza dolegliwości w czasie jego trwania.

Termoterapia w leczeniu gruczolaka stercza nie jest metodą nową, natomiast sprzęt stosowany obecnie jest sprzętem zupełnie nowej generacji.

Oprócz objawów BPH, przy użyciu terapii mikrofalowej podjęto skuteczne próby leczenia bardzo uciążliwej choroby prostatitis (zapalenie prostaty).

Leia também:  Jakie Są Objawy Uszkodzenia Dysku Twardego?

Bardzo ważna z punktu widzenia pacjenta, jest technologia deponowania energii.

W przypadku Thermaspec są to fale mikrofalowe, które w przeciwieństwie do innych rozwiązań gwarantują ograniczony zasięg oddziaływania ciepła i nie nagrzewanie tkanek, które nie są poddawane terapii.

Dodatkowo, dzięki zastosowaniu energii mikrofalowej, nie ma konieczności umieszczania w odbytnicy pacjenta dodatkowych czujników temperatury czy też chłodzenia. Czujniki kontrolujące przebieg oraz temperaturę badania znajdują się na aplikatorze.

Termoterapia prowadzi do zmniejszenia dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych oraz wpływa na wzrost maksymalnego przepływu cewkowego, jednak w mniejszym stopniu niż w przypadku wykonania przezcewkowej resekcji stercza. Ryzyko zwężenia cewki moczowej i zaburzeń seksualnych jest niższe niż w przypadku TURP. Termoterapia związana jest z mniejszą liczbą powikłań w porównaniu z TURP.

Schemat umieszczenia aplikatura w zależności od wielkości gruczołu krokowego.

Gruczoł krokowy – leczenie zabiegowe

 Zespól Prosta Lith: M. Gałęzia. T. Leksowski. L. Sobański A. Zapała

Przerost operacja prostaty Warszawa diagnostyka leczenie Szpital Mazovia

Gruczoł krokowy – leczenie zabiegowe


Przerost prostaty to dość powszechna dolegliwość, występująca u mężczyzn około 45.-50. roku życia oraz starszych.

Choroba ta objawia się przede wszystkim problemami z oddawaniem moczu, negatywnie wpływa również na funkcje seksualne.

Diagnostyką oraz leczeniem łagodnego przerostu prostaty zajmują się specjaliści z naszego Szpitala Mazovia – zapraszamy na konsultacje wszystkich panów wymagających profesjonalnej i dyskretnej pomocy!

Prostata – zwana także sterczem lub gruczołem krokowym – to narząd zlokalizowany u mężczyzn pod pęcherzem moczowym, otaczający cewkę moczową. Jego główną rolą jest produkcja płynu, w którym pływają plemniki.

Prawidłowa wielkość stercza to około 20 cm3. Po 45.

roku życia u wielu panów dochodzi do powiększania się tego gruczołu – lekarze twierdzą, że łagodny przerost prostaty jest naturalnym objawem starzenia się organizmu.

Przerost prostaty – objawy

Najczęstsze objawy i dolegliwości towarzyszące przerostowi prostaty wynikają z podrażnienia pęcherza przez powiększony stercz lub zaciskania cewki moczowej. Może to być:

 • częstomocz,
 • oddawanie moczu w nocy (nokturia),
 • gwałtowne parcie na mocz,
 • brak możności powstrzymania mikcji,
 • nietrzymanie moczu „z parcia”,
 • ból w czasie mikcji,
 • wyczekiwanie na mikcję,
 • zwężenie strumienia moczu,
 • wydłużenie czasu mikcji,
 • osłabienie siły strumienia moczu,
 • przerywany strumień moczu,
 • wykapywanie moczu po mikcji,
 • uczucie zalegania moczu w pęcherzu po mikcji,
 • zatrzymanie moczu.

Przerost prostaty – diagnostyka

Diagnostyka łagodnego rozrostu stercza opiera się przede wszystkim ma zebraniu wywiadu przez specjalistę urologa, badaniu fizykalnym narządów płciowych zewnętrznych, badaniu jamy brzusznej i badaniu palcem przez odbytnicę (DRE, per rectum). W Szpitalu Mazovia wykonujemy również niezbędne badania laboratoryjne (PSA, kreatynina, mocznik, eGFR, badanie ogólne moczu, posiew moczu) oraz:

 • badanie TAUS (USG przezpowłokowe) – oceniające kondycję nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, stercza i zaleganie moczu po mikcji,
 • badanie TRUS (USG przeodbytnicze) – oceniające dokładnie gruczoł krokowy,
 • przepływ cewkowy – nieinwazyjne badanie oceniające siłę i długość strumienia moczu,
 • pełne badanie urodynamiczne – rzadko wykorzystywane badanie małoinwazyjne precyzyjnie różnicujące charakter zmian czynnościowych dolnych dróg moczowych.

Przerost prostaty – leczenie

Łagodny rozrost gruczołu krokowego leczymy w 90% zachowawczo, stosując terapię farmakologiczną, która doskonale niweluje lub w znacznym stopniu ogranicza nieprzyjemne dolegliwości. Jest to leczenie objawowe, które musi być stosowane do końca życia chorego, a kontrolowane i udoskonalane przez prowadzącego lekarza urologa.

Zaledwie w 10% przypadków – kiedy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne lub niemożliwe do stosowania – konieczne jest włączenie leczenia zabiegowego. Metodę dopasowujemy indywidualnie do konkretnego przypadku chorego, w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość stercza, obciążenia dodatkowe chorego, wiek, ryzyko choroby nowotworowej czy poprzednie leczenie zabiegowe.

W Szpitalu Mazovia dysponujemy pełnym panelem możliwości operacyjnych gruczołu krokowego.

 • TUMT – termoterapia gruczołu krokowego. Najmniej inwazyjne leczenie zabiegowe gruczołu krokowego, możliwe do wykorzystania w bardzo mało nasilonych objawach rozrostu stercza, wymagające cyklicznego powtarzania.
 • TURP – przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z wykorzystaniem prądu monopolarnego. Najbardziej klasyczna operacja małoinwazyjna stercza, powszechnie wykonywana na całym świecie, możliwa do wykorzystania przy objętości stercza do 90-100 cm3.
 • TURPiS – przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z wykorzystaniem prądu bipolarnego. Ulepszona wersja zabiegu TURP, w której resekcja odbywa się z wykorzystaniem prądu bipolarnego. Dzięki temu krwawienie śródoperacyjne jest bardzo niewielkie.
 • Holep – laserowa enukleacja prostaty (przy użyciu lasera holmowego). Jedna z najnowocześniejszych małoinwazyjnych metod operowania przerostu prostaty. Stosowana u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego w celu zmniejszenia jego objętości i  zwiększenia tempa przepływu moczu przez cewkę moczową.
 • Adenomektomia klasyczna sposobem Millina, Varda, przezpęcherzowa – technika operacyjna pozwalająca usunąć bardzo duży gruczoł krokowy oraz kamienie znajdujące się w świetle pęcherza. Coraz rzadziej stosowana ze względu na obfite krwawienie śródoperacyjne i zastępowana operacjami laparoskopowymi oraz robotycznymi.
 • Adenomektomia robotyczna DaVinci X – najbardziej zaawansowana technologicznie operacja usuwania łagodnego gruczolaka prostaty przy dużych objętościach.

Wszystkich mężczyzn borykających się z przerostem prostaty zapraszamy do kontaktu -> http://szpitalmazovia.pl/kontakt/. Oferujemy opiekę najlepszych specjalistów i dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostyki i leczenia.

Przezcewkowa elektroresekcja przerośniętego gruczołu krokowego

 Gruczoł krokowy – leczenie zabiegowe
 • Definicja:Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego (zwana też elektroresekcją prostaty), stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów zabiegowego leczenia łagodnego rozrostu stercza (przerostu prostaty).
 • Jest to zabieg operacyjny, który odbywa się w warunkach szpitalnych i wymaga kilkudniowego pobytu na oddziale urologicznym.

Technika operacyjna:Elektroresekcję wykonuje się przy użyciu endoskopu, a dokładnie resektoskopu wraz z pętlą tnącą, wprowadzanego przez cewkę moczową w okolice gruczołu krokowego. Dzięki widokowi przez optykę/kamerę, lekarz prowadzący zabieg ma możliwość wycięcia płatów stercza oraz koagulacji miejsc operowania (aby zapobiec krwawieniu pooperacyjnemu). Wycięte skrawki tkankowe są ewakuowane z pęcherza i przekazane do badania histopatologicznego.

Po zabiegu TURP pacjent jest podłączony do cewnika na okres kilkunastu godzin. Pobyt w szpitalu trwa przeważnie 2-3 dni.

Wskazania:

 • Leczenie zaawansowanej postaci przerostu gruczołu krokowego odbywa się w sytuacji, gdy:
 • występuje znaczne zaburzenie oddawania moczu,
 • gruczoł krokowy jest wyraźnie powiększony,
 • mocz zalega w pęcherzu,
 • zatrzymanie moczu – niemożność opróżnienia pęcherza,
 • brak efektów leczenia farmakologicznego,
 • nawracające zakażenia układu moczowego,
 • kamica pęcherza moczowego,
 • uchyłki pęcherza moczowego,
 • poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego nerek,
 • niewydolność nerek wtórna, do zastoju moczu.
Leia também:  Jakie Są Objawy Raka Trzustki?

Przygotowanie do zabiegu:Przygotowanie do zabiegu przezcewkowej resekcji prostaty wymaga wykonania kilku podstawowych badań, m.in. przezbrzusznego/przezodbytniczego USG.

Ponadto, przed skierowaniem na zabieg każdy pacjent powinien wykonać:

 • badanie ogólne moczu,
 • badanie ogólne krwi wraz z oznaczeniem PSA i jonogramem,
 • szczepienie przeciwko WZW typu B,
 • odstawienie (lub zamiana, po konsultacji z lekarzem) preparatów rozrzedzających krew.
 1. Charakter znieczulenia: podpajęczynówkowe (zewnątrzoponowe)
 2. Czas trwania zabiegu: 1-2 godziny
 3. Powikłania pozabiegowe występują z różną częstością i zależą od wielu czynników, takich jak stadium choroby, wiek pacjenta, przebieg zabiegu i zastosowane znieczulenie.
 4. Powikłania po znieczuleniu:
 • zespół popunkcyjny (silny ból głowy i nudności w pozycji siedzącej/stojącej)

Po zabiegu:

 • krwawienie z cewki moczowej (z loży po usuniętym gruczole krokowym),
 • zespół poresekcyjny,
 • nietrzymanie moczu związane z nadreaktywnością mięśnia wypieracza bądź procesem gojenia,
 • trwałe nietrzymanie moczu wynikłe z uszkodzenia zwieracza cewki moczowej,
 • zakażenie układu moczowego,
 • zwężenie cewki moczowej,
 • wytrysk wsteczny (stan, w którym nasienie podczas ejakulacji przedostaje się do światła pęcherza moczowego, zamiast na zewnątrz).

Leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego – ECHOLASER

Zgodnie z szacunkami Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego łagodny rozrost gruczołu krokowego dotyka około połowy mężczyzn w wieku od 51 do 60 lat i do 90% mężczyzn, którzy ukończyli 80 rok życia.

Do rozwoju choroby dochodzi na skutek zmian hormonalnych, które prowadzą do stopniowego powiększania się gruczołu krokowego, który w miarę upływu czasu wraz ze zwiększaniem swojej objętości zaczyna uciskać otaczające tkanki w tym cewkę moczową.

Wśród objawów łagodnego przerostu prostaty, które najczęściej zgłaszają pacjenci wymienia się problemy z oddawaniem moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego,  osłabiony strumień moczu, czy częstszą potrzebę oddawania moczu zwłaszcza w nocy.

Pomimo, że łagodny przerost gruczołu krokowego jest dość pospolitym schorzeniem, to nie należy go bagatelizować ponieważ nieleczona choroba może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych takich jak niewydolność lub trwałe uszkodzenie nerek, kamica pęcherza moczowego czy ostre zatrzymanie moczu.

Łagodny rozrost prostaty – dla kogo leczenie zabiegowe

Sposób leczenia łagodnego przerostu prostaty uzależniony jest konsultacji u urologa oraz wyników wykonanych badań takich jak badanie per rectum, ocena stężenia PSA i badanie ogólne moczu.

Niekiedy skuteczną formą leczenia terapeutycznego okazuje się zmiana stylu życia bądź leczenie farmakologiczne, niemniej jednak zgodnie z szacunkami u  ok.20–25% mężczyzn ze  zdiagnozowanym łagodnym przerostem prostaty wymagane jest leczenie zabiegowe.

Celem leczenia zabiegowego jest usunięcie nadmiaru prostaty z jej centralnej części, co ma za zadanie przywrócić odpływ moczu z pęcherza moczowego. Wykonanie zabiegu rekomendowane jest głównie panom u których występują: powracające infekcje układu moczowego, kamica pęcherza moczowego, zatrzymanie moczu oraz krwiomocz.

Zabieg powinni rozważyć przede wszystkim mężczyźni, u których objawy ze strony układu moczowego pomimo zastosowanego leczenia nasilają się jak również ci, u których gruczoł krokowy stale powiększa swoją objętość przy rosnącym PSA, a u których wykluczono chorobę nowotworową.

Leczenie łagodnego rozrostu prostaty z wykorzystaniem echolasera

Leczenie łagodnego rozrostu prostaty z wykorzystaniem echolasera jest mikroinwazyjną, niechirurgiczną metodą podczas, której wykorzystuje się energię lasera zamienianą następnie w energię cieplną.

Podczas zabiegu trwającego ok.

40 minut urolog za pomocą bardzo drobnych igieł (21 G 100 ml) – szansa na skuteczne leczenie zabiegowe dla panów,  którzy zostali zdyskwalifikowani do innych form leczenia chirurgicznego z uwagi dużą wielkość prostaty

Kto wykonuje zabiegi metodą echolasera?

Gruczoł krokowy – leczenie zabiegoweZabiegi leczenia łagodnego przerostu prostaty z wykorzystaniem echolasera wykonuje dr Mateusz Mokrzyś, specjalizujący się zabiegowym leczeniu łagodnego przerostu prostaty oraz nowotworów układu moczowego (rak prostaty, nerki, pęcherza moczowego) z wykorzystaniem nowoczesnych technik laserowych, laparoskopowych oraz robotycznych. Pan doktor specjalizuje się również w nowoczesnej diagnostyce raka prostaty głównie w przezkroczowej biopsji fuzyjnej, która wykonywana jest na podstawie rezonansu magnetycznego i ultrasonografii i wykonuje się ją w celu potwierdzenia podejrzenia nowotworu gruczołu krokowego.

Leczenie operacyjne przerostu prostaty

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) to schorzenie występujące często u mężczyzn po 50. roku życia. Przyczyną choroby jest nadmierna i nieprawidłowa proliferacja komórek stercza.

Z punktu widzenia histologicznego, rozrost gruczołu krokowego jest łagodnym nowotworem.

Główną dolegliwością występującą u mężczyzn z rozrostem gruczołu krokowego są zaburzenia mikcji na skutek zwężenia cewki moczowej przez powiększony stercz.

Leczenie farmakologiczne – podstawa w leczeniu przerostu prostaty

Obecnie leczeniem podstawowym (pierwszego rzutu) łagodnego rozrostu gruczołu krokowego jest leczenie farmakologiczne przy użyciu takich grup leków jak: α-blokery, finasteryd, preparaty ziołowe. Leczenie farmakologiczne jest skuteczne, mało uciążliwe dla pacjenta, nieinwazyjne i stosunkowo tanie.

Dopiero kiedy przestaje być ono wystarczające, a pacjent uskarża się na poważne dolegliwości, rozważa się leczenie operacyjne biorąc pod uwagę potencjalne korzyści z zabiegu i związane z nim ryzyko (każde leczenie inwazyjne niesie ze sobą ryzyko, chociażby związane ze znieczuleniem, możliwym zakażeniem okołooperacyjnym, itp.).

Kiedy należy operować przerost stercza?

Zabieg operacyjny w łagodnym przeroście prostaty jest wskazany, gdy występują:

 • kamienie w pęcherzu moczowym,
 • krwiomocz (powtarzający się),
 • nawracające zakażenia układu moczowego oraz zaleganie moczu,
 • nawracające zatrzymanie moczu (może powodować uszkodzenie nerek),
 • inkontynencja (nietrzymanie moczu) na skutek przewlekłej retencji moczu,
 • duże uchyłki pęcherza moczowego, którym towarzyszą zaburzenia opróżniania,
 • znaczne zaleganie moczu,
 • poszerzenie w obrębie górnych dróg moczowych oraz niewydolność nerek powiązana z BPH.

Jakie metody zabiegowe są wykorzystywane w leczeniu przerostu prostaty?

Metody zabiegowe w leczeniu przerostu prostaty:

 • przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego (TURP),
 • mikrochirurgia laserowa,
 • adenomektomia.

Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego (TURP)

Jest to obecnie “złoty standard” w leczeniu operacyjnym łagodnego rozrostu prostaty. TURP, jak sama nazwa wskazuje, jest zabiegiem endoskopowym wykonywanym przez cewkę moczową.

Inwazyjność takiego zabiegu jest mniejsza niż operacji “otwartej”, co wiąże się z mniejszymi dolegliwościami po zabiegu oraz krótszym okresem przebywania w szpitalu. Przy rozważaniu TURP należy wziąć pod uwagę objętość stercza (obliczana jest przy użyciu badania USG).

Pacjenci z prostatą o objętości przekraczającej 80 ml są zazwyczaj kwalifikowani do “zwykłego” zabiegu operacyjnego.

U kogo nie można wykonać TURP?

 • u pacjentów z dużą objętością gruczołu krokowego (>80-100 ml objętości),
 • przy obecnym zakażeniu układu moczowego,
 • przy podejrzeniu raka prostaty,
 • jeśli występują zaburzenia krzepnięcia,
 • gdy istnieją przeciwwskazania do znieczulenia.

Mikrochirurgia laserowa

Mikrochirurgia laserowa jest obecnie dosyć nową, ale szybko rozwijającą się gałęzią urologii operacyjnej. Leczenie operacyjne łagodnego rozrostu za pomocą laserów jest – jak wynika z obecnie przeprowadzanych badań – równie skuteczne, co elektroresekcja (TURP), a ryzyko powikłań jest podobne, a być może nawet mniejsze.

Leia também:  4 Tydzien Ciazy Jakie Objawy?

Na razie koszty takiego leczenia są dosyć duże, co ogranicza jego wykorzystanie w powszechnie dostępnym leczeniu. Jednak najprawdopodobniej za kilka lat mikrochirurgia laserowa stanie się “złotym standardem” w leczeniu łagodnego przerostu stercza.

Podstawową wadą mikrochirurgii laserowej jest niemożność pobrania materiału do badania histopatologicznego.

Dostępne są różne metody mikrochirurgii laserowej:

 • laserowa ablacja stercza pod kontrolą wzroku (VLAP),
 • śródtkankowa koagulacja stercza laserem (ILCP),
 • przezcewkowa ablacja stercza laserem pod kontrolą (TRUS – TULAP),
 • laser holmowy (HoleP, HoLaP),
 • fotowybiórcza waporyzacja stercza (PVP).

Adenomektomia – prostatektomia prosta

Jest to “otwarte” usunięcie gruczołu krokowego, np. z dostępu nadłonowego (cięcie nad spojeniem łonowym) lub dostępu poprzez krocze. Jest to najstarsza zabiegowa metoda leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Opisano ponad trzydzieści modyfikacji tej operacji, które różnią się np. drogą dostępu chirurgicznego (cięcie operacyjne w różnych miejscach ciała).

Operacja “otwarta” jest bardziej inwazyjna niż np. TURP. Wiąże się to z większą utratą krwi i bardziej nasilonymi dolegliwościami po operacji, a także z koniecznością dłuższego pobytu w szpitalu (przekłada się to oczywiście na większe koszty leczenia pacjenta).

W związku z tym w przypadku dokuczliwego i opornego na leczenie farmakologiczne łagodnego rozrostu prostaty, operacją z wyboru jest przezcewkowa resekcja (TURP) – gdyż jest mniej inwazyjna i rzadziej daje powikłania.

Do operacji otwartej kwalifikuje się osoby, u których stwierdzono przeciwwskazania do przedkońcówkowej resekcji gruczołu, a konieczna jest interwencja zabiegowa.

Jakie są możliwe powikłania zabiegowego leczenia przerostu stercza?

Każda interwencja chirurgiczna może się wiązać z wystąpieniem powikłań tego działania. Są one podobne we wszystkich metodach zabiegowych wykorzystywanych w leczeniu przerostu prostaty – jednak na pewno operacja “otwarta” wiąże się z większą częstością powikłań niż np. TURP.

Powikłania wczesne, związane z samym zabiegiem:

 • krwawienie w czasie trwania zabiegu wymagające leczenia, a czasem nawet transfuzji,
 • uszkodzenie pęcherza lub moczowodów wymagające naprawy chirurgicznej,
 • pooperacyjne zakażenie dróg moczowych,
 • zapalenie najądrzy.

Do potencjalnych późniejszych następstw operacyjnego leczenia przerostu stercza należą:

 • bliznowate zwężenie cewki moczowej, ewentualnie zwężenie szyi pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wzwodu (bywają długotrwałe lub przejściowe),
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu (np. w trakcie śmiechu lub kaszlu),
 • krwawienie po zabiegu,
 • ejakulacja wsteczna (polega na cofaniu się nasienia w trakcie wytrysku do pęcherza moczowego – jest to wynikiem uszkodzenia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej) – niestety, przypadłość ta występuje niemal zawsze, jej najpoważniejszym powikłaniem jest niepłodność.
  • Lekarz Marcin Buczek Bibliografia:

   • Urologia, pod red. A. Borkowskiego.
   • Podstawowe operacje urologiczne, pod red. P. Albersa i A. Heidenreicha.

Nowoczesne metody leczenia chorób prostaty (Blog)

Choroby prostaty dotyczą coraz większej ilości mężczyzn. Poza leczeniem farmakologicznym, dostępne są też metody zabiegowe, których rozwój stale postępuje na naszych oczach.

Prostata (zwana też gruczołem krokowym albo sterczem) jest elementem męskiego układu rozrodczego. Produkuje wydzielinę wchodzącą w skład ejakulatu. Anatomicznie leży ona pod pęcherzem w otoczeniu cewki moczowej – patologie w obrębie prostaty wiążą się często z zaburzeniami oddawania moczu.

Operacja prostaty – znajdź klinikę

Łagodny przerost prostaty to schorzenie związane z wiekiem, mogące występować nawet u 60% populacji osób po 60. roku życia. Dolegliwości z nim związane polegają na problemach z rozpoczęciem mikcji oraz bólem w jej trakcie, czasami dochodzi do tego uczucie zalegania moczu w pęcherzu, pojawić się mogą dysfunkcje dotyczące pożycia seksualnego.

Jak zmniejszyć powiększoną prostatę?

Do metod starszych należy prostatektomia – zabieg polegający na otwarciu powłok ciała, a następnie usunięciu gruczołu krokowego. Obecnie, w dobie istniejących małoinwazyjnych metod leczenia, stosowana głównie jest w sytuacjach, kiedy inne procedury nie mogą być zastosowane z powodu zbyt dużych rozmiarów narządu lub innych ograniczeń.

Opracowano techniki określane jako minimalnie inwazyjne.

Najczęściej stosowana przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego (TURP – transurethral resection of the prostate) polega na wprowadzeniu do cewki moczowej resektoskopu – narzędzia pozwalającego uwidocznić na monitorze miąższ narządu i wycinać jego fragmenty. TURP pozwala nie tylko zmniejszyć prostatę, możliwe jest też zachowanie skrawków i poddanie ich ocenie histopatologicznej (różnicowanie przerostu z procesem nowotworowym).

Poza przedstawionymi wyżej, zastosowanie znalazły również inne procedury. Wytworzona podczas mikrofalowej przezcewkowej termoterapii (TUMT – transurethral microwave termotherapy) energia cieplna pozwala doprowadzić do martwicy przerośniętej tkanki gruczołowej stercza (dochodzi do niej po przekroczeniu temperatury 45. stopni Celsjusza).

Techniką wykorzystującą fale elektromagnetyczne jest przezcewkowa ablacja igłowa (TUNA – transurethral needle ablation). Wzrost temperatury w obszarze poddawanym zabiegowi dochodzi do 100 stopni C. – energia pochodzi z wprowadzonych w okolice prostaty dwóch igieł (cewka moczowa jest chroniona poprzez zastosowanie specjalnych osłon zbudowanych z teflonu).

W porównaniu do TURP, zaletą obu wyżej opisanych metod jest mniej wymagający sposób znieczulenia pacjenta (zazwyczaj wystarczające jest znieczulenie miejscowe) oraz rzadziej występujące powikłania – mimo to, największym wskaźnikiem skuteczności i trwałości wyników leczenia cechuje się właśnie przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego.

Techniki laserowe wykorzystują różne zjawiska. Enukleacja polega na wypreparowaniu stercza, z kolei podczas waporyzacji  energia cieplna prowadzi do wyparowania komórek. Dzięki temu, że pod wpływem ciepła dochodzi jednocześnie do zamknięcia naczyń krwionośnych, ewentualna utrata krwi jest bardzo mała.

Zainteresowanie naukowców skupia się wokół technik, których przydatność, efektywność i bezpieczeństwo nie zostały jeszcze do końca jasno określone:

 • embolizacja naczyń tętniczych: do naczynia (bądź naczyń) zaopatrującego prostatę wprowadzana jest substancja zamykająca jego światło (np. etanol); częściowy zanik dopływu krwi powoduje zmniejszenie objętości narządu.
 • ablacja wodna: usunięcie tkanek prostaty możliwe jest przy zastosowaniu rektoskopu, z którego wydostaje się z dużą prędkością strumień soli fizjologicznej. Nie dochodzi tutaj do wytworzenia wysokiej temperatury, a więc okoliczne struktury nie są narażone na uszkodzenia termiczne.

Zabiegiem z wyboru w przypadku przerostu prostaty jest TURP, jednakowoż, jak w przypadku każdej procedury leczniczej, przy wyborze techniki należy uwzględnić preferencje pacjenta oraz istniejące u danego chorego przeciwwskazania.

Operacja prostaty

– sprawdź ceny w 24 klinikach!

Oceń artykuł: 4.5/5 (opinie 17)

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*