Gromadzenie wody w organizmie

Strona główna » Porady dietetyka – propozycje suplementów » Nadmiar wody w organizmie, czyli retencja wody

Data dodania: 17-06-2019 Powszechnie przyjmuje się, że woda stanowić może od około 45% do aż 80% masy ciała dorosłej osoby, a jej dokładna ilość wynika z prowadzonego trybu życia oraz stosowanej diety. Mimo swych wielu pozytywnych dla organizmu właściwości i wskazań do codziennego spożycia, woda związana może być z niekorzystnym zjawiskiem, jakim jest retencja wody, czyli zatrzymanie się wody w naszym organizmie. Przyczyn może być wiele, począwszy od zmiany estetyki naszego ciała tj. gwałtowny wzrost wagi z dnia na dzień i związane z tym wahania, cellulit, opuchlizna oczu czy nóg w okolicach kostek. Retencja wody, inaczej zatrzymanie wody występuje wtedy, gdy w wielu miejscach w organizmie człowieka, m.in. pod skórą, w niektórych organach, a także w układzie krążenia, dochodzi do nadmiernego gromadzenia wody w tkankach. W większości przypadków woda odkłada się w okolicach brzucha i bioder, których obwody, nawet mimo wielu intensywnych ćwiczeń nie ulegają pomniejszeniu.

Ze względu na samą specyfikę retencji wody m.in.

to, że jest ona stanem przejściowym, narażone na nią są wszyscy ludzie, bez dokładnej specyfikacji czy szczególnego narażenia poszczególnych grup, niemniej nie należy jej się obawiać, ponieważ retencji można łatwo zapobiec oraz łatwo ją zwalczyć.

Pojawiające się w różnych godzinach dnia obrzęki, zazwyczaj nasilają się z upływem czasu. W pierwszej kolejności następuje wzrost masy ciała, następnie dochodzi do opuchlizny oczu, by na samym końcu problemy sprawiała opuchlizna nóg.

Należy jednak zaznaczyć, że choć w większości opuchlizna pojawia się w okolicach oczu i nóg, to nie wyklucza to jednocześnie możliwości obrzmienia np. palców rąk.

Wraz z obrzękiem mogą wystąpić także inne symptomy, m.in. uczucie ciężkości oraz zmęczenia, spadek koncentracji czy bóle głowy.

Ponadto wystąpić mogą również objawy dotyczące choroby, która może być przyczyną zatrzymania wody w organizmie.

PRZYCZYNY ZATRZYMANIA WODY W ORGANIZMIE

Nic nie dzieje się bez przyczyny, dlatego też i nadmiar wody w organizmie również ma swoje źródło. Do najczęstszych przyczyn zatrzymania wody organizmie należy zbyt wysoki poziom sodu w organizmie.

Przekroczenie zalecanego poziomu powoduje to, że organizm zaczyna magazynować wodę. Sód nierozłącznie związany jest z ilością dostarczanej do organizmu soli, co oznacza iż im większe spożycie soli, tym większe prawdopodobieństwo doprowadzenia do opuchlizny ciała.

Według National Health and Medical Research Council, dostarczenie organizmowi około 1600 mg sodu, co przekłada się odpowiednio na ok. 4 g soli, stanowi wystarczającą i odpowiednią dawkę, jaką dziennie należy spożyć.

 Retencja wody może być spowodowana również kreatyną, albowiem odżywka ta powoduje zatrzymywanie wody, jednakże tylko w sytuacji dostarczania jej do organizmu w sporych dawkach, tzn. więcej niż 5 g dziennie.

Przyczyną zatrzymania wody w organizmie mogą być również zaburzenia hormonalne, albowiem hormonami mającymi wpływ na zatrzymanie płynów jest m.

in progesteron, estrogen, insulina czy kortyzol, który z uwagi na swoje właściwości ogranicza działanie aldosteronu, czyli hormonu regulującego równowagę płynów, co w efekcie końcowym prowadzi do zatrzymania wody w organizmie. Z kolei zbyt wysoka ilość np.

estrogenów może prowadzić do opuchlizny przed miesiączką czy też w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Przyczyną zatrzymania wody mogą być również nieprawidłowo działające naczynia włosowate, których celem jest wymiana substancji oraz gazów pomiędzy krwią a tkanką. Wymiana ta odbywa się poprzez różnicę ciśnień, zatem wszelkie nietypowe w tym zakresie zmiany mogą prowadzić do zatrzymania wody. Do innych przyczyn zatrzymania wody w organizmie zalicza się także dolegliwości związane z ciśnieniem krwi oraz pracą nerek, których głównym zadanie jest wydalanie nadmiaru substancji z organizmu.

Z uwagi na specyfikę retencji wody, w szczególności jej przebieg, przyczyn można upatrywać również w wielu innych rzeczach, do których należą dieta odchudzająca, jeżeli prowadzi do niedożywienia lub jest uboga w białko, które wiąże wodę, nadmiar alkoholu, jako że alkohol powoduje odwodnienie i w konsekwencji prowadzi do tego, że organizm zaczyna magazynować wodę w organizmie, ciąża, znikoma aktywność fizyczna, w szczególności siedzący tryb życia, który powoduje wolniejszy przepływ krwi w organizmie oraz leki takie jak minoksydyl, blokery kanału wapniowego lub pigułki antykoncepcyjne, zatrzymujące wodę.

JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU WODY W ORGANIZMIE?

Dla wielu osób nadmiar wody w organizmie i związane z tym ewentualne dolegliwości powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, aczkolwiek istnieją metody, które pomagają w walce z niniejszym problemem oraz ograniczają ryzyko wystąpienia takiego stanu.

 Jednym ze sposobów pozbycia się nadmiaru wody, choć na pierwszym rzut oka wydawać może się to niedorzeczne, jest zwiększenie spożywanej ilości wody, ponieważ jeżeli organizm otrzymuje stały dostęp do płynów, nie ma konieczności uruchomienia mechanizmu odpowiedzialnego za ich magazynowanie.

Jako, że sól jest związana z wystąpieniem nadmiaru wody w organizmie, jest ograniczenie spożycia jest kolejnym sposobem na walkę z retencją wody.

W związku z tym zaleca się ograniczenia lub też całkowite wyłączenie z diety produktów wysoko przetworzonych, albowiem co do zasady zawierają one więcej soli niż mogłoby się wydawać. Oznacza to m.in. rezygnację z chipsów, ciasteczek czy wędlin.

W przypadku, gdy zatrzymywanie wody wynika z wysokiego poziom sodu w organizmie, dobrym rozwiązaniem będzie wzbogacenie diety w potas, m.in. przez banany, awokado, warzywa liściaste czy szpinak, albowiem przyjmuje się, że potas zmniejsza tendencję do retencji wody, zwiększając wytwarzanie moczu.

Kolejnym sposobem mającym na celu „zwalczenie” retencji wody jest wzbogacenie swojej diety o niezwykle cenny składnik, jakim jest błonnik, zawarty w takich rzeczach jak m.in produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce i warzywa, albowiem z uwagi na swoje cenne właściwości, błonnik pomaga wchłonąć dużą ilość wody w jelita.

Walkę z nadmiarem wody wspomóc mogą także suplementy ziołowe, do których należy np. mniszek lekarski, który zostały ostatnimi czasy wyróżniony przez środowisko suplementacyjne.

Mniszek lekarski jest suplementem powszechnie używanym jako naturalny środek moczopędny, który pomaga “wypłukać” nadmiar płynów z organizmu, co w kontekście retencji wody ma kluczowe znaczenie.

Do naturalnych środków zwalczających retencję należy oczywiście zaliczyć również aktywność fizyczną, która jest najlepszym sposobem na poprawę krążenia. Oprócz środków naturalnych skorzystać można również z profesjonalnych zabiegów jakim jest m.in.

drenaż limfatyczny, czyli zabieg polepszający krążenie krwi i limfy i usuwający z organizmu niepotrzebne produkty przemiany materii.

Leia também:  Jaka Rehabilitacja Na Ostrogi?

CZY NADMIAR WODY W ORGANIZMIE MOŻE PROWADZIĆ DO POWAŻNYCH SCHORZEŃ?

Niewątpliwie występujący nadmiar wody w organizmie, choć łatwy do usunięcia, nie jest stanem pożądanym przez organizm, ponadto może wskazywać na liczne choroby, takie jak: niewydolność serca, przewlekłą niewydolność żylną, zakrzepicę żył głębokich, choroby nerek, niedoczynność tarczycy, choroby wątroby. Tym samym, w przypadku zaistnienia retencji wody w organizmie, nie można i wręcz nie wolno jej lekceważyć, tylko najlepiej od razu zdefiniować stopień problemu oraz podjąć wszelkie niezbędne kroki, których skutkiem będzie wyleczenie się z niniejszego stanu.  

DLA ZAPOBIEGANIA RETENCJI WODY POLECAMY:

SCITEC Water Cut 100 kaps

Gromadzenie wody w organizmie

Water Cut jest kompleksową formułą przeznaczoną zarówno dla osób o przeciętnej aktywności fizycznej jak również dla profesjonalnych sportowców. Produkt wzmagający eliminację nadmiaru wody z organizmu.

Formuła zawiera połączenie ośmiu szczegółowo wyselekcjonowanych synergicznych ekstraktów ziołowych i mikroelementów.

Zaprojektowany w celu minimalnej stymulacji używkami, a jednocześnie maksymalnej wszechstronności!

NOW FOODS Whole Psyllium Husks Powder (Błonnik) – 340 gram

Gromadzenie wody w organizmie

Doskonałe źródło błonnika. Rozpuszczalny błonnik z Babka Płesznik (Psyllium Seed Husk) jako część diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Porcja Whole Psyllium Husks dostarcza 6 -7 gramów rozpuszczalnego błonnika, potrzebnych na dzień, aby uzyskać efekt poprawionego trawienia. Stosowany regularnie zapobiega chorobom układu pokarmowego.

  1. NOW FOODS Spirulina Certified Organic (Organiczna Spirulina) 500mg – 200 tabletek wegańskich
  2. Gromadzenie wody w organizmie

Spirulina jest bogata w beta-karoten, (witaminę A) i witaminę B-12 i ma naturalnie występujące białko i GLA (gamma-kwas linolenowy), popularny kwas tłuszczowy z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Ponadto Spirulina ma naturalnie występujące minerały, pierwiastki śladowe, sole komórkowe, aminokwasy i enzymy. – Czysta bez GMO – Bogata w beta-karoten (wit. A) i B-12,

– Naturalnie występujące GLA i chlorofil.

  • VODAVODA Artesian Water (Woda Artezyjska NSF Certified for Sport) 500ml
  • Gromadzenie wody w organizmie

Nazywam się VODAVODA. Jestem skomponowana i zaprojektowana przez naturę na głębokości 605 metrów. Naturalnie jestem filtrowana przez warstwy wapienia, jestem absolutnie biologicznie czysta. Dzięki wyważonej kompozycji jestem idealną jednością minerałów i soli, idealną do codziennego użytku.

Moje butelkowanie bezpośrednio ze źródła sprawia że zachowuję autentyczną czystość bez żadnego przetwarzania. Wiele osób pyta mnie, dlaczego mam butelkę w kształcie kwadratu. Każda moja kropla niesie życie samo w sobie i jestem łącznikiem między ludźmi a naturą.

Wybrałem wyjątkowe, racjonalne i pragmatyczne opakowanie, które dostosowałem do Twoich potrzeb, aby zawsze było pod ręką.

ŹRÓDŁA: 1. Ebrahimi, E., Khayati Motlagh, S., Nemati, S., & Tavakoli, Z. (2012, November 22). Effects of magnesium and vitamin b6 on the severity of premenstrual syndrome symptoms.

Journal of Caring Sciences (1)4, 183-189 2. Heine, R. P., & Swamy, G. K. (2009, August). Lower-extremity edema during late pregnancy 3.  Mayo Clinic Staff. (2014, November 25).

Water retention: Relieve this premenstrual symptom

Gromadzenie wody w organizmie

Autor: Patryk Chodyniecki

Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

Gromadzenie wody w organizmie

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka – propozycje suplementów 46,00 zł44,00 zł40,00 zł10,00 zł48,00 zł106,60 zł83,00 zł

Trenuję, ale nie chudnę, czemu? Przyczyną może być… woda

Duże wahania wagi, cellulit i uczucie ciągłego opuchnięcia (zwłaszcza w okolicach rąk i nóg) to częste objawy zatrzymania wody w organizmie. Rozpoznajesz je?

Gromadzeniu się wody w tkankach sprzyja źle zbilansowana dieta, brak ruchu i zmiany hormonalne. Ten problem dotyka wielu kobiet, ale można mu zaradzić! Poznaj naturalne sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.

Objawy zatrzymania wody w organizmie

Zatrzymanie wody w organizmie to zmiana jej proporcji i miejsc w których się lokuje w organizmie. Jest to zupełnie, co innego niż obrzęk.

Jak odróżnić te dwa stany? Jeżeli masz zdrowe nerki, układ krążenia i nie chorujesz na choroby przewlekłe nie musisz się stresować, obrzęki raczej Ci nie grożą.

Za to inne przypadłości, związane z  redystrybucją wody w organizmie, jak najbardziej mogą się pojawić.

Wszystko przez wodę, której zbyt dużo przedostaje się z naczyń krwionośnych. Gromadzi się wtedy wewnątrz lub na zewnątrz komórek.

Jest to widoczne i odczuwalne przede wszystkim w okolicach stóp, dłoni i twarzy. Powoduje też powstawanie cellulitu.

Często w takim przypadku czujemy ociężałość, senność, brak energii, a to skutkuje rozdrażnieniem brakiem koncentracji i bólami głowy.

Przez nadmiar wody, nagle z dnia na dzień, przestaniesz mieścić się w ulubione spodnie, buty i pierścionki zaczynają uciskać. Może dochodzić do mrowienia, pieczenia i nienaturalnego napięcia skóry. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, ten objaw może świadczyć też o podwyższonym poziomie kwasu moczowego we krwi lub innych problemach zdrowotnych.

Nadmiar tkanki tłuszczowej czy nadmiar wody?

Zatrzymanie wody w organizmie powoduje też okresowy wzrost masy ciała. I nawet jeśli jest to kilka kilogramów, to nie należy mylić tego zjawiska ze zwykłym tyciem. Jak odróżnić przyrost tkanki tłuszczowej od zatrzymywania wody?

Zwróć uwagę na tempo, w jakim masa ciała rośnie. Duże wahania na przestrzeni kilku dni świadczą najprawdopodobniej o zbyt dużym nagromadzeniu wody. Nie wpadaj w panikę, kiedy waga pokazuje więcej niż zazwyczaj. Przyjrzyj się swojemu trybowi życia i diecie. Przypomnij sobie ile wody wypiłaś, a ile wydaliłaś.

Przyczyny nadmiernego gromadzenia wody w organizmie

Zatrzymanie wody bywa sygnałem, że Twój organizm uległ rozregulowaniu. W większości przypadków jest to łatwo odwracalny proces. Jednak żeby rozwiązać problem, trzeba poznać jego przyczynę.

Gromadzenie wody w organizmie

Źle zbilansowana dieta

Na co dzień jesz dużo soli, cukru i dań typu fast food? To błąd. Dieta bogata w sód sprzyja zatrzymaniu wody. Wysoko przetworzona żywność ma bardzo dużą zawartość soli, a tym samym sodu.

Brak aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia, praca przed komputerem i uciskające ubrania. Wszystko to utrudnia swobodne krążenie krwi i limfy w ciele, ma ogromny wpływ na zastój płynów w organizmie i powstawanie obrzęków.

Wahania hormonalne

Zwiększenie poziomu estrogenu ma również wpływ na zatrzymanie wody w organizmie. Dlatego druga połowa cyklu, czas przed miesiączką i jej pierwsze dni to czas kiedy czujesz się spuchnięta. Podobne objawy mogą wystąpić też podczas zażywania antykoncepcji hormonalnej.

Leia também:  Ile Czasu Od Poronienia Ustepuja Objawy Ciąży?

Zaburzona gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu

Paradoksalnie piciem zbyt małej ilości wody i odwodnienie również powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Można to zaobserwować zwłaszcza w trakcie upałów.

Jak radzić sobie z zatrzymaniem wody w organizmie?

Mamy kilka sprawdzonych, naturalnych sposobów na pozbycie się nadmiaru wody i przeciwdziałaniu zatrzymywaniu jej w tkankach. Zebraliśmy najskuteczniejsze z nich, ale pamiętaj, że najlepsze efekty otrzymasz stosując je regularnie na co dzień. Podobnie jak w przypadku treningów, jednorazowe zrywy nie będą skuteczne. 

Gromadzenie wody w organizmie

Zadbaj o świeże warzywa i owoce w diecie

Dieta to potężny oręż w walce o zdrowy i prawidłowo funkcjonujący organizm. Największym sprzymierzeńcem jest błonnik, którego najwięcej jest w warzywach i owocach. Usprawni pracę jelit i dzięki temu pomoże pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii.

Podczas zakupów wybieraj produkty sezonowe i od lokalnych dostawców. Wtedy w pakiecie możesz liczyć na największą dawkę witamin i mikroelementów. Oczywiście pod warunkiem, że jedzenie będzie odpowiednio przechowywane.

Najskuteczniejsze w walce z nadmiarem wody są produkty o dużej zawartości wody, jak arbuz, ogórek, brzoskwinie, ananasy. A także te które mają dobroczynny wpływ na układ moczowy, czyli żurawina i pietruszka. Mają delikatne działanie moczopędne i delikatnie stymulują nerki.

Unikaj słonych przekąsek i dań typu fast food

Jak wspomnieliśmy – nadmiar soli sprzyja nabieraniu wody. Według Światowej Organizacji Zdrowia jej dzienne spożycie nie powinno przekraczać 5 gramów. Unikaj produktów, które mają ją wysoko w składzie.

Dotyczy to dań typu fast food, chipsów i innych słonych przekąsek, ale nie tylko! Sól znajdziesz także w takich produktach spożywczych, jak szynka, ser żółty czy… płatki śniadaniowe! Dlatego podczas zakupów zawsze bądź czujna.

Dbaj o regularność posiłków

Regularne i dobrze zbilansowane jedzenie sprawi, że układ pokarmowy będzie pracował sprawnie i wydajnie. Będziesz czuć się lżej i zyskasz więcej energii. Zadbaj o to, by w jeść 4-5 zdrowych posiłków dziennie. 

Brakuje Cie pomysłów? Na blogu BeActive TV znajdziesz mnóstwo inspiracji! Zainspiruj się przepisami na FIT obiad i FIT kolację! Im bardziej zróżnicowane i smakowite posiłki, tym mniejsza ochota na podjadanie. A stąd prosta droga nie tylko do pozbycia się zbędnej wody, ale także do uwolnienia się od nadmiaru tkanki tłuszczowej!

Pij dużo wody!

Przede wszystkim wody średniozmineralizowanej. Pilnuj, by wypijać jej przynajmniej 1,5 litra dziennie. Pomogą także odpowiednio dobrane napary ziołowe: z pokrzywy, mniszka lekarskiego, czystka i skrzypu. Dobrze sprawdzi się też zielona herbata.  Nie przesadzaj jednak z ilością naparu, 1-2 szklanki dziennie w zupełności wystarczą. 

Unikaj mocnej kawy, herbaty i przede wszystkich alkoholu. O płynach powinnaś pamiętać zwłaszcza podczas upałów i w trakcie aktywności fizycznej. Wtedy pozycją obowiązkową są dobrej jakości  izotoniki.

Pomogą one skutecznie nawodnić organizm i uzupełnić ewentualne braki w elektrolitach. I nie musisz polegać na napojach ze sklepu – dobrej jakości izotonik możesz przyrządzić w domu.

 

Ile płynów powinno się przyjmować?  Na każdy kilogram masy ciała potrzebujesz ok. 30 ml płynów dziennie. Dodatkowo na każdą godzinę treningu powinno się przyjąć ok. 400 – 800 ml płynów. Jeśli jednak potrzebujesz pić więcej, nawadniaj się adekwatnie do swoich potrzeb. Obserwuj kolor swojego moczu – powinien być on jasny, w słomkowym odcieniu.

Ruszaj się!

Regularny wysiłek fizyczny to prawdziwy pogromca nagromadzonej w tkankach wody. Ruch poprawia przepływ limfy i przyspiesza krążenie krwi, a to zapobiega powstawaniu zastojów i obrzęków. Dodatkowo w czasie treningu razem z potem usuwane są zbędne produkty przemiany materii i toksyny, które mogą sprzyjać zatrzymaniu wody w organizmie.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną nie zdziw się, jeśli na początku zaczniesz nabierać wody. To normalne zjawisko: puchną mięśnie, które, jak całe ciało, zawierają sporo wody. W miarę wzrostu formy, stan ten będzie coraz mniej odczuwalny i w końcu minie. 

Nie wiesz, jak zacząć ćwiczyć? Trenuj online z profesjonalnym trenerem. Na BeActive TV znajdziesz ponad 30 treningów. Możesz wybrać program odpowiedni do stopnia zaawansowania, rodzaju ćwiczeń i czasu trwania.

UWAGA! W sieci można znaleźć porady, które zalecają przyjmowanie leków moczopędnych. Nie słuchaj ich. Zażywanie środków leczniczych bez konsultacji z lekarzem i przy braku wyraźnych wskazań medycznych może być groźne dla zdrowia. Możliwym skutkiem ubocznym są zaburzenia pracy nerek i odwodnienie!

Dobrym pomysłem są za to masaże, które pobudzają układ limfatyczny do pracy.

Kiedy zatrzymanie wody w organizmie jest objawem poważniejszych zaburzeń?

Zdarza się, że zatrzymanie wody w organizmie to sygnał poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jeśli domowe sposoby nie pomagają i zauważysz inne niepokojące objawy – koniecznie udaj się do lekarza! Obrzęki i problem z zatrzymaniem wody w tkankach mogą być objawem chorób układu krążenia, nerek lub tarczycy. 

Obyś puchła tylko z dumy!

Od codziennych wyborów zależy, jaki będzie komfort Twojego życia. Nie potrzeba wielkich rewolucji. Na zdrowej diecie i aktywności fizycznej możesz tylko zyskać! Pożegnasz niekomfortowe obrzęki i odkryjesz w sobie pokłady energii i motywacji.

Dlatego daj sobie szansę! Odpalaj BeActiveTV i widzimy się na macie!

Dlaczego mój organizm zatrzymuje wodę?

Czujesz się opuchnięta i ociężała. Masz gorsze samopoczucie. Wchodzisz na wagę i widzisz kilka dodatkowych kilogramów. To sygnały, że w organizmie jest za dużo wody. Sprawdź, kiedy wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków, a w jakich przypadkach niezbędna jest wizyta u lekarza.

Niedobór lub nadmiar składników mineralnych

Zbyt dużo sodu w diecie. Według WHO dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać jednej płaskiej łyżeczki. Do zatrzymania wody może się przyczynić także niedobór potasu, który jest przydatny w równoważeniu wpływu sodu na organizm.

Dieta odchudzająca

Zbyt restrykcyjna dieta uboga w białko, które wiąże wodę. Jeśli jemy za mało białka, płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, co po-woduje obrzęki.

Nadchodząca miesiączka

Wzrost poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu w drugiej fazie cyklu (zwykle między 15. a 28. dniem). Objawy ustępują najczęściej w pierwszych dniach miesiączki.

Zbyt mała aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia sprawia, że krew w naczyniach krąży wolniej. Słabe krążenie powoduje zastój płynów w tkankach i doprowadza do powstawania obrzęków nóg.

Przyjmowane leki

Farmaceutyki, które mogą doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie, to np. minoksydyl, kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, fludrokortyzon, blokery kanału wapniowego i pigułki antykoncepcyjne.

Nie bagatelizuj objawów!

Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie może być objawem ciężkiego stanu medycznego. W przypadku nagłego lub silnego zatrzymania wody należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Bardzo często obrzęki w okolicy twarzy mogą wskazywać na choroby nerek, a jeśli dodatkowo towarzyszą im duszności nocne oraz wysiłkowe, często są objawem niewydolności serca.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Popsutej Dwumasy?

Jak pozbyć się obrzęków?

Pij!

Najprostszy sposób na pozbycie się wody z organizmu to, paradoksalnie, regularne picie odpowiedniej jej ilości. Wskazane jest także jedzenie owoców bogatych w wodę – arbuz i winogrona mają jej najwięcej.

Zmień dietę!

Ogranicz spożywanie produktów zawierających dużo soli. Słone paluszki, orzeszki, chipsy i jedzenie typu fast food zastąp przekąskami w postaci owoców oraz warzyw, które zawierają dużo wody, składników odżywczych i błonnika. Wprowadź do diety produkty, które pomagają zrównoważyć nadmiar sodu. Są to banany, awokado, pomidory, słodkie ziemniaki i szpinak.

Ćwicz!

Pół godziny ćwiczeń dziennie wystarczy, aby wspomóc procesy usuwające z organizmu nadmiar wody.

Skórka wodna

Nadmiar wody w organizmie oraz nagromadzenie się toksyn w komórkach prowadzi do ich przerostu i charakterystycznych zmian na skórze, czyli tzw. pomarańczowej skórki.

Cellulitowi wodnemu towarzyszą opuchnięcia ud, łydek oraz kostek.

Przyczyn występowania obrzęków nóg możemy doszukiwać się w noszeniu zbyt obcisłych spodni oraz butów na wysokich obcasach, utrudnia to wówczas odpływ wody z tkanek.

Na szczęście cellulitu wodnego dość łatwo można się pozbyć – wraz z uregulowaniem gospodarki wodnej w organizmie cellulit znika. Walkę z cellulitem wodnym warto wspomóc kosmetykami zawierającymi substancje przeciwdziałające zatrzymywaniu się wody. Są to algi, guarana, L-karnityna, miłorząb japoński, skrzyp polny, ruszczyk kolczysty, rozmaryn, popłoch pospolity

Nadmiar wody w organizmie – jak radzić sobie z tym problemem?

Zatrzymanie wody w organizmie objawia się w postaci obrzęków, które są wynikiem nadmiernego gromadzenia się jej w tkankach.

„Obrzęki” zwykle ukazują się na początku ogólnym wzrostem masy ciała, opuchlizną oczu rano po przebudzeniu, uczuciem ciasnoty w butach pod koniec dnia i obrzmieniem palców rąk.

Zatrzymanie wody w organizmie objawia się także ogólnym wrażeniem ciężkości, uczuciem zmęczenia, obniżeniem koncentracji, rozdrażnieniem lub bólem głowy.

Na szczęście stan zatrzymania wody w organizmie to stan tymczasowy, może zdarzyć się każdemu i każdy może rozwiązać sam ten problem. Nie musimy się więc martwić skokami wagi, mogą one po prostu być oznaką nadmiernego gromadzenia się płynów w organizmie, który da się zniwelować.

Czym jest retencja wody?

Retencja wody, czyli zatrzymywanie wody, jest to sytuacja, gdy w naszym organizmie dochodzi do nadmiernego magazynowania wody. Najczęstszymi miejscami, w których możemy spodziewać się „obrzęków/opuchlizny wodnej’ jest brzuch oraz biodra. Niestety obwody w tych miejscach nie zmniejszają się pomimo ćwiczeń.

Co powoduje retencje wody?

Około 50-60% całkowitej masy ciała człowieka stanowi woda. Jej ilość zmienia się w zależności od tego co jemy, od aktywności fizycznej i od zmian hormonalnych. Retencja wody to dość często spotykany problem, o którym nawet nie mamy pojęcia. W dalszej części podam kilka najbardziej istotnych czynników, które mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie i ogólne obrzmienie.

– Poziom sodu w organizmie

Zbyt wysoka ilość sodu jest jedną z najczęstszych przyczyn retencji wody. Jeśli pewien poziom zostanie przekroczony nasz organizm zaczyna magazynować wodę. Ilość sodu powiązana jest z ilością spożywanej soli . Jeżeli spożycie soli jest za duże, może wystąpić „opuchnięcie” ciała i wrażenie przybrania na wadze.

Zaleca się, aby utrzymać poziom sodu na stałym poziomie; odpowiednia dzienna dawka sodu to 1600 mg = około 4 g soli.

– Odwodnienie organizmu

W sytuacji kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów (wody! nie mam na myśli tu kawy, herbaty, napojów słodzonych ani soków) zamiast regularnego wydalania wody i odpadów, ciało zachowuje posiadane zapasy do ponownego wykorzystania, zaczyna magazynować na wypadek „ciężkich czasów” gdy w ogóle nie będzie dostawał wody. Chroni się w ten sposób przed odwodnieniem. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze zachować nawodniony organizm. Pomoże to zapobieganiu, ewentualnie ustąpieniu retencji, dodatkowo wyeliminuje objawy wzdęcia. Dla kobiet dodatkowo utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu wiąże się ze zmniejszeniem widocznego cellulitu.

– Zaburzenia hormonalne

Równowaga hormonalna odgrywa fundamentalną rolę w retencji wody. Główne hormony, które mają wpływ na zatrzymanie płynów to: kortyzol, progesteron, estrogeny i insulina. Ciekawostka: kortyzol jest hormonem (stresu), który może prowadzić do zatrzymania wody, ze względu na to, że zakłóca działanie aldosteronu (hormonu, który reguluje równowagę płynów).

– Niedobory żywieniowe

Brak niektórych mikroelementów, takich jak magnez i witamina B6 przyczyniają się do zatrzymywania wody. Trzeba zadbać o zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi odpowiednią ilość tych witamin, ewentualnie wspomagać się stosując suplementację. Magnez: na każdy kilogram masy ciała około 300 mg. Witamina B6: 1,3 mg.

Sposoby na zmniejszenie zatrzymywania wody w organizmie:

  1. Pij dużo wody. Brzmi absurdalnie, ale tak organizm otrzymując stały dostęp do płynów – nie uruchamia mechanizmu odpowiedzialnego za jej magazynowanie. Oczywiście wszystko ze zdrowym rozsądkiem!
  2. Zmniejsz ilość spożywanej soli. Najbardziej efektywnym sposobem na redukcję spożywanej soli jest ograniczenie, albo najlepiej zrezygnowanie z wysoko przetworzonej żywności.. Przede wszystkim należy odstawić chipsy, ciastka i wędliny.
  3. Zwiększ ilość potasu w diecie. Potas zmniejsza tendencję organizmu do retencji wody, pobudzając pracę nerek oraz zmniejszając ilość sodu w organizmie. Pokarmy bogate w potas : banany, awokado, ciemne warzywa liściaste oraz szpinak.
  4. Zadbaj o większą ilość błonnika w diecie. Staraj się spożywać pokarmy bogate w błonnik, takie jak produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce i warzywa. Błonnik wchłania dużą ilość wody w jelitach.
  5. Sięgnij po suplementy ziołowe. Mniszek lekarski jest powszechnie stosowany jako naturalny środek moczopędny, który pomaga „wypłukać” nadmiar płynów z organizmu. Napar z pokrzywy jest kolejnym popularnym środkiem, gdy retencja płynów staje się naszym poważnym problemem. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniej gospodarki wodnej organizmu i działa ochronnie na nerki.

Przybieranie na wadze – tajemnica rozwiązana!

Organizm jest zdolny do zatrzymywania wody do 2.27kg. Jest to bardzo częsta przyczyna tego, że zdrowi ludzie doświadczają wahań wagi. Wychodzi na to, że waga może wahać się niemalże codziennie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*