Gdzie Rehabilitacja Po Mastektomii?

Rehabilitacja poszpitalna kobiet po mastektomii, zarówno radykalnej jak i oszczędzającej, powinna być kompleksowa – prowadzona w ścisłej konsultacji z lekarzem onkologiem oraz rodziną pacjentki.

Kiedy zacząć rehabilitację po mastektomii?

Proces rehabilitacji rozpoczyna się już w szpitalu, po przeprowadzonej interwencji chirurgicznej, a jego czas trwania to zwykle od 3 do 5 dni. Terapię należy oprzeć na drenażu ułożeniowym przy wykorzystaniu klina, ćwiczeniach czynnych samowspomaganych w obrębie całej kończyny górnej (tj.

Jak Masowac Blizne po mastektomii?

Przykładowe techniki masażu blizny do wykonania w domu:

 1. Głaskanie – powolne przesuwanie palcami po skórze w kierunku do blizny, dookoła blizny, a także po bliźnie.
 2. Rozcieranie – wykonywanie ruchów okrężnych wokół blizny, na bliźnie oraz w tkankach położonych pod blizną.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne po mastektomii?

Drenaż limfatyczny, oprócz zabiegu przeprowadzanego przez fizjoterapeutę, może być również stosowany samodzielnie w domu za pomocą specjalnych aparatów do drenażu limfatycznego. Więcej piszemy o tym w artykule: Zastosowanie drenażu limfatycznego po mastektomii.

Gdzie do sanatorium po mastektomii?

Jednym z programów rehabilitacyjno-leczniczych w Sanatorium Zacisze jest rehabilitacja kobiet po mastektomii. W celu zapewnienia ciągłości terapeutycznej po zabiegach onkologicznych proponujemy rehabilitację w warunkach sanatoryjnych. Turnus rehabilitacyjny trwa 14 dni z możliwością przedłużenia.

Kiedy można wrócić do pracy po mastektomii?

W przeciągu kilku tygodni po leczeniu operacyjnym, zalecany jest odpoczynek, relaks i bardzo powolny powrót do czynności dnia codziennego. Należy wsłuchać się nie tylko w swoje ciało, ale i w duszę. To ona najlepiej wie, na co zasługuje kobieta po takiej zmianie.

Jak dlugo boli po mastektomii?

Prawie połowa pacjentek leczonych z powodu raka piersi uskarża się na dolegliwości bólowe w 2-3 lata po zabiegu. Częściej przewlekłego bólu doświadczają kobiety młode i te, u których stosowano dodatkowo radioterapię.

Jak dbać o Blizne po mastektomii?

Duże znaczenie mają między innymi regularne zmiany opatrunku. Gdy pojawią się już blizny, ich zanikanie będzie tym bardziej efektywne, im bardziej regularnie będą zabiegi pielęgnacyjne, maść na blizny z silikonem lub plaster silikonowy. Dzięki swoim właściwościom, rozmiękcza, rozjaśnia i uelastycznia skórę.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Aa?

Jak masować pierś po mastektomii?

Zawsze powinno się wykonywać masaż odtwarzanej piersi w celu niedopuszczenia do wytworzenia torebki łącznotkankowej (stwardnienia) wokół endoprotezy. Powyżej odtwarzanej piersi, w czasie jej dopełniania, należy nosić specjalistyczny pas utrzymujący położenie protezy.

Czym smarowac rane po mastektomii?

Po zdjęciu szwów ranę pooperacyjną piersi należy dalej zabezpieczyć albo żelem z dodatkiem substancji antybakteryjnej (np. octenilin żel), albo kremem regeneracyjnym o właściwościach antybakteryjnych (np. octenicare). Takie działanie pozwoli na prawidłowe zagojenie rany i odpowiedni wygląd blizny.

Na czym polega rehabilitacja po mastektomii?

Rehabilitacja po mastektomii może się odbywać zarówno w szpitalu, jak i w domu. W obu przypadkach podstawową zasadą jest umiarkowanie. Podczas ćwiczeń należy stopniowo i delikatnie obciążać ciało oraz wysoko układać kończyny, by przeciwdziałać powstawaniu obrzęków oraz wspomagać ruchomość rąk.

Jak wygląda leczenie po mastektomii?

Po mastektomii, w zależności od jej rodzaju, pacjentka, która nie ma powikłań, spędza w szpitalu do tygodnia. O tym, jak należy obsługiwać dreny informuje pacjentkę pielęgniarka. Dopóki szwy się nie wchłoną lub nie zostaną wyjęte nie należy brać prysznica ani kąpieli – myć można się jedynie gąbką.

Jak postępować po mastektomii?

Pacjentkom zaleca się unikanie noszenia zarówno ciężkich, jak i lekkich przedmiotów przez dłuższy czas (szczególnie w pozycji z wyprostowaną kończyną górną). Kobieta po mastektomii powinna zwracać uwagę na pozycję, w której śpi. Nie powinna ona kłaść się na kończynie po operowanej stronie.

Gdzie do sanatorium z ZUS?

Lista sanatoriów z pobytami ZUS

 • Sanatorium Uzdrowiskowe ZNP w Nałęczowie. Nałęczów. lubelskie.
 • Uzdrowisko Wysowa SA. Wysowa-Zdrój. małopolskie.
 • Kamień Pomorski. zachodniopomorskie.
 • Uzdrowisko Ustroń Ustroń śląskie.
 • Gdzie złożyć wniosek o sanatorium ZUS?

  Wniosek złóż w dowolnej placówce ZUS. Na badanie u lekarza orzecznika zabierz przygotowaną dokumentację z leczenia. Ważne: Lekarz może wystawić Ci wniosek o rehabilitację w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

  Leia também:  Rdzeniowy zanik mięśni (SMA)

  Jak długo czeka się na sanatorium z ZUS?

  Orzeczenie w sprawie skierowania do sanatorium z ZUS wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania albo na podstawie wiedzy z dotychczasowej dokumentacji medycznej chorego. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji ze strony orzecznika, skierowanie do sanatorium z ZUS otrzymasz w przeciągu 8 tygodni.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *