Drętwienie i mrowienie rąk – przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Drętwienie rąk jest często odczuwane w nocy. Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni.

Na przykład drętwienie lewej ręki może pochodzić od serca i być oznaką zawału. Częściej jednak jest objawem zespołu cieśni nadgarstka lub dyskopatii kręgosłupa szyjnego.

W artykule opisuję typowe przyczyny cierpnięcia rąk, ich typowe objawy oraz leczenie.

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Drętwienie rąk – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni, poniżej wymieniam te, które mogą powodować drętwienie zarówno w prawej jak i lewej ręki.

Zespół cieśni nadgarstka

Drętwienie rąk w nocy często jest objawem zespołu cieśni nadgarstka. Ból i zaburzenia czucia mogą dotyczyć prawej lub lewej ręki. Dolegliwości zaczynają się od drętwienia palców u rąk, szczególnie palca wskazującego, kciuka, palca środkowego oraz połowy palca serdecznego. Cierpnięcie może być najbardziej odczuwane w obrębie opuszków palców.

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Mrowienie dłoni często pojawia się się podczas snu. Po wybudzeniu  pocieranie lub strząsanie rąk może pomóc zmniejszyć dolegliwości. Z biegiem czasu objawy mogą pojawiać się również w dzień, na przykład podczas pracy na komputerze lub po ciężkiej pracy fizycznej. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do zaniku mięśni w okolicy podstawy kciuka oraz osłabienia dłoni.

Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk nerwu pośrodkowego, który przechodzi przez kanał nadgarstka.

W pewnych okolicznościach ten kanał staje się zbyt ciasny i nerw zostaje uciśnięty powodując drętwienie dłoni. Dzieje się tak na przykład w ciąży, niedoczynności tarczycy lub złamaniach nadgarstka.

Wieloletnia praca obciążająca nadgarstki również może przyczyniać się powstania tego schorzenia.

Aby zdiagnozować cieśń nadgarstka należy wykonać badanie EMG.

W leczeniu nieoperacyjnym stosuje się leki zmniejszające obrzęk oraz zapalenie. Często pomagają również specjalne szyny zakładane na noc lub na czas pracy.

Pod kontrolą USG można bardzo precyzyjnie podać leki w okolicę uciśniętego nerwu z pomocą specjalnych zastrzyków.

Podana glukoza dostarcza energii do komórek nerwowych, natomiast środek przeciwzapalny powoduje zmniejszenie obrzęku, za czym idzie znaczne zmniejszenie lub całkowite ustąpienie objawów.

Takie leczenie daje dobre rezultaty w łagodnym i umiarkowanym zespole cieśni nadgarstka. W cięższych przypadkach wykonuje się operację polegającą na zwiększeniu miejsca dla nerwu pośrodkowego.

Rwa barkowa

Rwa barkowa może powodować ból i sztywność karku jak również ból pod lewą łopatką i drętwienie lewej ręki lub analogiczne objawy po stronie prawej. Dolegliwości często są odczuwane jako bolesne pasmo biegnące od karku, aż do opuszków palców, najczęściej kciuka, palca wskazującego lub środkowego.

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Mrowienie w palcach może nasilać się przy skręcie głowy w stronę bólu i odchyleniu do tyłu. W przypadku silnych dolegliwości nie należy jednak zbytnio ruszać szyją, ale udać się do lekarza w celu uzyskania diagnozy i skutecznego leczenia. Do bólu  oraz drętwienia może dołączać się osłabienie mięśni kończyny górnej.

Rwa barkowa jest najczęściej spowodowana przez przepuklinę kręgosłupa szyjnego uciskającą nerw rdzeniowy.

W diagnostyce bardzo pomaga rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego.

Leczenie lekkich postaci polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. Cięższe przypadki leczy się za pomocą precyzyjnych zastrzyków nadtwardówkowych wykonywanych pod kontrolą fluoroskopii.

Te zastrzyki dostarczają substancje zmniejszające obrzęk i zapalenie bezpośrednio w miejsce ucisku nerwu przez przepuklinę, z czego wynika ich wysoka skuteczność.

W najcięższych przypadkach wykonywana jest operacja kręgosłupa.

Uszkodzenie nerwu łokciowego

Drętwienie małego palca u ręki oraz połowy palca serdecznego może być objawem uszkodzenia nerwu łokciowego.

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Mrowienie i zaburzenia czucia często nasilają się w nocy lub podczas pracy na komputerze.

Istnieje kilka miejsc, w których nerw łokciowy może zostać uciśnięty. Badaniem, które jest w stanie to miejsce zlokalizować jest EMG.

Leczenie jest zależne od konkretnej przyczyny drętwienia ręki. W części przypadków poprawę przynosi po prostu uważanie, aby nie opierać się o przyśrodkową część łokcia lub unikanie spania ze zgiętym łokciem. W cięższych przypadkach może być konieczna operacja.

Napad paniki

Napady paniki, dawniej zwane histerią zdarzają się częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ich typowymi objawami są:

 • silny lęk
 • drętwienie twarzy i rąk
 • drętwienie rąk i nóg
 • zawroty głowy
 • duszność oraz szybki oddech
 • skurcze rąk i nóg
 • ból w klatce piersiowej
 • szybkie bicie serca

Przyczyną mrowienia rąk i nóg oraz ich skurczów jest często zbyt intensywne oddychanie podczas napadu lęku. Prowadzi to do zasadowicy, która z kolei zwiększa pobudliwość nerwów obwodowych.

Leczenie silnego napadu polega na podaniu leku przeciwlękowego. W ich zapobieganiu  stosuje się między innymi psychoterapię oraz odpowiednie leki.

Tężyczka

Tężyczka objawia się napadowym drętwieniem rąk i nóg oraz twarzy. Obok mrowienia w stopach i dłoniach pojawiają się również skurcze i sztywność mięśni. Tężyczka jest często wywołana zaburzeniami elektrolitowymi, na przykład zbyt niskim poziomem wapnia lub magnezu.

Leczenie polega między innymi na przywróceniu prawidłowego poziomu elektrolitów.

Polineuropatia

Polineuropatia objawia się symetrycznym drętwieniem rąk i nóg o typie rękawiczek i skarpetek. Choroba zaczyna się w opuszkach palców stóp. Obok zaburzeń czucia często pojawia się nieprzyjemny neuropatyczny ból, który ma charakter palenia lub prądu elektrycznego. W pewnych postaciach neuropatii dochodzi do zaników mięśni.

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Przyczyną polineuropatii są czynniki uszkadzające nerwy, których może być wiele. Do najczęstszych należą:

 • Cukrzyca
 • Chemioterapia
 • Niedobory witaminowe, na przykład u alkoholików
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Genetyczne choroby tkanki nerwowej
 • Borelioza

Leczenie polega na stosowaniu leków zmniejszających wrażliwość uszkodzonych nerwów oraz w miarę możliwości na usunięciu przyczyny, na przykład poprzez dobrą kontrolę poziomu glukozy w cukrzycy.

Udar mózgu

Udar mózgu może dawać różne objawy. Często jest to nagłe zdrętwienie oraz osłabienie połowy ciała lub zaburzenia mowy. Czasem schorzenie objawia się jedynie drętwieniem lewej lub prawej ręki.

Przyczyną udaru jest uszkodzenie mózgu spowodowane przez schorzenia naczyń.  Z reguły jest to zablokowanie dopływu krwi do mózgu, czyli udar niedokrwienny, rzadziej pojawia się krwawienie, zwane potocznie wylewem.

Leczenie udaru jest szpitalne. Ważne jest jak najszybsze dostanie od oddziału ratunkowego, co zwiększa szanse na przeprowadzenie szybkiej diagnostyki i uzyskanie odpowiedniego leczenia.

Objaw Raynauda

Objaw Raynauda to drętwienie rąk pod wpływem zimna lub stresu. Napadowemu drętwieniu palców u rąk towarzyszy ich zblednięcie, które przechodzi w bolesne zasinienie. Następnym etapem jest zaczerwienienie, obrzęk oraz pieczenie palców.

Dokładna przyczyna jest słabo poznana, a jej diagnostyką często zajmują się reumatolodzy.

Istnieje wiele metod leczenia, z których najprostszym jest unikanie oziębienia rąk.

Drętwienie lewej ręki

Wszystkie wymienione powyżej przyczyny mogą powodować drętwienie palców prawej lub lewej ręki.

Należy pamiętać, że drętwienie lewej ręki może być również oznaką chorób serca takich jak szczególnie dławica piersiowa lub zawał.

Ból serca odczuwany jest najczęściej za mostkiem i może promieniować lewej kończyny górnej, szczególnie  do serdecznego i małego palca, gdzie może być odczuwany jako mrowienie lub drętwienie.

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Bólowi może towarzyszyć zimny pot, bladość skóry oraz niepokój. Przy podejrzeniu zawału należy zadzwonić na numer alarmowy w celu uzyskania szybkiej pomocy.

Drętwienie rąk w nocy

Drętwienie rąk podczas snu ma wiele przyczyn. W nocy dociera mniej bodźców, dlatego bardziej odczuwa się wiele dolegliwości, w tym mrowienie dłoni.

W czasie snu nie kontrolujemy sposobu, w jaki  ułożone są nasze kończyny, co może powodować ucisk nerwu.

Szczególnie zbyt duże i przedłużone zgięcie lub wyprost w nadgarstku jest przyczyną drażnienia nerwu pośrodkowego i powstaniem nieprzyjemnych objawów zespołu cieśni nadgarstka.

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Często dużą ulgę przynoszą specjalne ortezy, czyli szyny zakładane na noc, które zapewniają prawidłową pozycję kończyn podczas snu.

Leia também:  Gromadzenie wody w organizmie

Niekiedy nieprawidłowa pozycja ciała podczas snu powoduje zmniejszenie ukrwienia kończyny, jej zdrętwienie, a nawet osłabienie, które szybko mija po przywróceniu właściwej pozycji. Szczególnie niebezpieczne jest spanie podczas zamroczenia alkoholem.

Bywa wtedy tak, że dochodzi do znacznego uszkodzenia nerwu, co objawia się osłabieniem czucia oraz siły,  co może utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące.

Najczęściej dotyczy to uszkodzenia nerwu promieniowego, który w czasie upojenia alkoholowego może zostać uciśnięty w czasie spania z ręką przewieszoną przez oparcie krzesła. Objawia się to zdrętwieniem grzbietu ręki oraz trudnością w wyprostowaniu palców.

Drętwienie rąk w ciąży

Drętwienie rąk w ciąży jest bardzo częste i wynika ze zmian hormonalnych oraz z zatrzymania wody w organizmie.

Z reguły za mrowienie dłoni odpowiedzialny jest zespół cieśni nadgarstka, który można wtedy leczyć za  pomocą specjalnych ortez utrzymujących rękę w optymalnej pozycji oraz fizjoterapii.

Objawy należy skonsultować z lekarzem, gdyż  zaburzenia czucia w ciąży mogą również świadczyć o innych groźnych schorzeniach takich jak:

 • Stan przedrzucawkowy, który objawia się wysokim ciśnieniem, bólami głowy oraz białkomoczem.
 • Cukrzyca ciążowa

Drętwienie ręki. Co może być przyczyną?

Drętwienie ręki lub jej poszczególnych palców zna chyba każdy z nas.

Sporadycznie pojawiający się efekt zgrabiałej dłoni, budzący w nocy po uciśnięciu ręki ciałem lub odczucie przeszywającego prądu i chwilowego braku siły w kończynie górnej po uderzeniu w łokieć nie jest niczym nadzwyczajnym. To naturalne objawy w przypadku chwilowego ucisku jednej ze struktur nerwowych odpowiadających między innymi za ruchomość ręki.

Co jednak w przypadku, gdy drętwienie części lub całej ręki pojawia się często i bez uchwytnej przyczyny? Skąd mogą się brać długotrwałe, nocne bóle dłoni i efekt trwałego osłabienia kończyny górnej również w ciągu dnia? W takich wypadkach trzeba działać i to jak najszybciej, ponieważ mogą to być pierwsze objawy na prawdę poważnej choroby. Możliwości jest kilka, najważniejsze znajdziecie poniżej.

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Anatomia splotu ramiennego, tworzonego przez korzenie nerwowe na poziomach od C5 do Th1.

Unerwienie okolicy ręki.

Kończyna górna w całości unerwiona jest przez tak zwany splot ramienny. W skrócie można napisać, że jest to struktura utworzona z kilku korzeni nerwowych mających swój początek w kręgosłupie szyjnym i górnej części kręgosłupa piersiowego (dokładnie korzeni C5-Th1, a częściowo nawet C4 i Th2).

Grupa tych korzeni „miesza się” ze sobą, tworząc poszczególne nerwy, z których najważniejsze dla ręki to: nerw pośrodkowy, nerw promieniowy oraz nerw łokciowy. To właśnie znajomość unerwienia obszarów z tych trzech struktur oraz tzw.

dermatomów ciała człowieka w dużym stopniu ułatwia fizjoterapeutom prawidłową diagnostykę i daje informację która (lub które) z nich wywołują u pacjenta drętwienie rąk.

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Mapa unerwienia czuciowego poszczególnych nerwów zaopatrujących rękę. Drętwienie danej powierzchni skóry daje terapeucie informację, która struktura może powodować parestezje zgłaszane przez pacjenta.

Jednak żebyśmy my, fizjoterapeuci i lekarze nie mieli za łatwo to na przebiegu każdego z trzech nerwów jest co najmniej kilka punktów, w których może dojść do jego ucisku powodującego parestezje.

Oprócz samych nerwów objawy takie mogą być również wywoływane przez inne struktury organizmu (opona twarda, otaczająca korzenie nerwowe w okolicy ich początku w kanale kręgowym, czy punkty maksymalnej bolesności w mięśniach: tzw.

punkty spustowe). Jednak zacznijmy od początku.

Ocena miejsca i rodzaju drętwienia.

Pierwszą rzeczą, za jaką zabiera się dobry fizjoterapeuta w ocenie problemu pacjenta jest diagnostyka, zawierająca wywiad i szczegółowe badanie. Już po kilkunastu istotnych pytaniach terapeuta może wnioskować z jakim problemem ma do czynienia, co w dalszej części potwierdza lub wyklucza testami diagnostycznymi poszczególnych struktur.

Całość na prawdę nie jest łatwą sprawą, a nauczenie się prawidłowej diagnostyki zazwyczaj zajmuje specjalistom co najmniej kilka lat (dużą rolę odgrywa tu również doświadczenie zdobyte na wcześniejszych pacjentach). Na potrzeby bloga spróbuję streścić cały proces do minimum, co może Wam ułatwić wstępne zróżnicowanie własnych dolegliwości.

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Przyjmijmy, że głównym problemem, z którym się borykacie jest drętwienie prawej ręki. Odpowiedzcie na pytania, dotyczące swoich dolegliwości:

1. Czy drętwienie zmienia się w ciągu doby, czy jest stałe i występuje cały czasz takim samym nasileniem? Niezmienny ból lub drętwienie może świadczyć o trwałym uszkodzeniu lub ucisku na struktury nerwowe spowodowane np. zmianami nowotworowymi, naroślami kostnymi.

2. Czy drętwienie nasila się w pozycji spionizowanej (stanie/siedzenie), a zmniejsza podczas leżenia? Taki objaw może świadczyć o problemie w okolicy kręgosłupa szyjnego.

3. Czy drętwienie nasila się lub znika podczas ruchów głową w różnym kierunku (skłon boczny, rotacja, skłon przód/tył)? W przypadku zmian w dolegliwościach podczas ruchów głową można wstępnie wnioskować, że problem drętwienia ręki ma swój początek w kręgosłupie szyjnym. Jeśli żaden z ruchów nie nasila, ani nie zmniejsza parestezji prawdopodobnie problem umiejscowił się gdzie indziej.

4. Czy drętwienie ma swój specyficzny przebieg, czy jest „rozlane” po całej ręce? Poniżej znajduje się mapa unerwienia kończyny górnej z uwzględnieniem wspomnianych wcześniej dermatomów: obszarów zaopatrywanych czuciowo z poszczególnych poziomów kręgosłupa.

Jeśli przebieg drętwienia pokrywa się z którymś z kolorowych pól również może to wynikać z ucisku na struktury nerwowe w okolicy kręgosłupa szyjnego. W przypadku drętwienia „rozlanego” może być ono powodowane np. uciskiem na oponę twardą kręgosłupa.

Jeśli objawy wyglądają inaczej to mogą one mieć początek w innym miejscu, np.: na przebiegu nerwu obwodowego.

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych?

Przebieg dermatomów kończyny górnej. Objawy drętwienia pokrywające się z daną powierzchnią unerwienia mogą świadczyć o problemie w obrębie kręgosłupa szyjnego.

5. Czy drętwienie powiązane jest z bólem i dotyczy tylko ręki, czy również przedramienia lub ramienia? Objawy zlokalizowane tylko w obrębie ręki świadczyć mogą o zespole cieśni nadgarstka (postaram się go opisać w oddzielnym poście), jeśli problem dotyczy również ramienia/przedramienia prawdopodobnie ma swój początek gdzie indziej.

6. Czy drętwienie pojawiło się nagle (np. podczas gwałtownego ruchu głową lub po wypadku samochodowym), czy stopniowo się nasilało? Nagłe pojawienie się objawów często zapoczątkowane jest ostrym uszkodzeniem krążka międzykręgowego lub uderzenia w nerw na jego przebiegu. Jeśli sprawa pojawiła się przewlekle szukamy jej przyczyny w dalszej diagnostyce.

7. Czy drętwienie w ręce nasila się bardziej w nocy i jest niezależne od pozycji głowy? Drętwienia nocne bez większych objawów w ciągu dnia często związane są z wspomnianym wcześniej zespołem cieśni nadgarstka.

8. Czy zauważalne jest osłabienie siły mięśniowej ręki? Jeśli tak, prawdopodobnie jest ono spowodowane uciskiem na struktury nerwowe i w dalszej diagnostyce poszukujemy ich przyczyny.

Postawienie diagnozy i leczenie.

Diagnostyka i różnicowanie problemów neurologicznych to bardzo skomplikowany proces i nie da się go opisać w całości nawet w jednej książce, a co dopiero w krótkim wpisie na blogu.

Oprócz standardowych testów fizjoterapeutycznych: określenia rodzaju parestezji, zaburzeń czucia, osłabienia siły mięśniowej czy odruchów neurologicznych istnieją jeszcze dziesiątki testów dodatkowych, stosowanych przez lekarzy i fizjoterapeutów.

W diagnostyce drętwienia rąk pomocne są również badania elektromiografii (pozwalają one na dokładne określenie miejsca ucisku na nerw) oraz rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego (może potwierdzić lub wykluczyć problem w tym rejonie).

Istnieją setki chorób oraz zmian strukturalnych i funkcjonalnych, mogących wywoływać parestezje w obrębie rąk. Najczęściej spotykane to opisane powyżej problemy mające początek w kręgosłupie szyjnym oraz zespół cieśni nadgarstka (czasami również tzw.

objaw skrzyżowania, czyli problem obu tych struktur na raz). rzadziej widywane są również zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS), zespół kanału łokciowego, zespół kanału Guyona, zaburzenia krążenia obwodowego, czy problemy o podłożu nowotworowym.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Kamicy Nerkowej?

Jedno jest pewne. PACJENCIE NIE LECZ SIĘ SAM! Ten wpis ma na celu obudzenie w Tobie czujności oraz motywacji do działania. Jeśli pojawiają się u Ciebie objawy drętwienia rąk koniecznie zacznij je diagnozować i leczyć u dobrych specjalistów. Im szybciej, tym lepiej. Oszczędzisz sobie cierpienia, a dzięki wczesnej interwencji również pieniędzy i czasu.

4.2 6 votes

Article Rating

Drętwienie nóg – co może oznaczać mrowienie w nogach i stopach? Przyczyny drętwienia kończyn dolnych związane z chorobami

Drętwienie i mrowienie rąk - przyczyny, jakie choroby, kiedy jest niebezpieczne drętwienie kończyn górnych? Drętwienie nóg często pojawia się w obrębie stóp. spukkato/123RF

Drętwienie nóg to objaw zaburzeń przewodnictwa nerwowego w ich obrębie, który wiąże się też z ograniczeniem odczuwania bodźców z kończyn dolnych. Dolegliwości opisywane jako cierpnięcie, kłucie czy mrowienie w nogach mogą wynikać z choroby, więc jeśli się powtarzają, należy skonsultować się z lekarzem. Wyjaśniamy, jakie są możliwe przyczyny tego problemu i jak przebiega ewentualne leczenie.

Drętwienie nóg, opisywane także jako cierpnięcie, objawia się odczuwaniem charakterystycznego mrowienia lub kłucia w kończynach dolnych, czemu może też towarzyszyć utrata czucia. Czasami równolegle pojawia się obrzęk, pieczenie, a w niektórych przypadkach również ból.

Problem może mieć charakter czasowy lub ciągły i postępujący. Nieprzyjemne uczucie jest wywołane przez parestezje, czyli niewłaściwe odczuwania bodźców związane z zaburzeniami przewodnictwa nerwowego. Najczęstszą przyczyną jest niedostateczny dopływ krwi do kończyny, który może mieć różne podłoże.

Przyczyny drętwienia i mrowienia w nogach

Problem drętwienia, mrowienia i cierpnięcia nóg często pojawia się u osób, które ze względu na wykonywaną pracę lub przyzwyczajenie do pasywnego wypoczynku prowadzą siedzący tryb życia.

Długie siedzenie w jednej pozycji, zwłaszcza nieprawidłowej, doprowadza do wystąpienia ucisku na naczynia krwionośne i nerwy, skutkując zmniejszeniem dopływu krwi do kończyn i wystąpieniem powyższych objawów.

Warto więc zadbać o to, żeby w miejscu pracy móc zajmować ergonomiczną pozycję, które nie wymusza garbienia się czy pochylania głowy. Złych nawyków warto unikać też w domu, m.in.

oglądając filmy czy śpiąc – potrzebny będzie materac o odpowiedniej twardości i sprężystości, a także wyprofilowana poduszka.

 • Instrukcja obsługi zdrowego kręgosłupa – 10 zaleceń na co dzień

Jeśli nieprzyjemne objawy są odczuwane regularnie i niezależnie od przyjmowanej pozycji, lub gdy równolegle występują inne niepokojące dolegliwości, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Właściwi specjaliści to w tym przypadku ortopeda, angiolog i neurolog. Drętwienie i cierpnięcie nóg może bowiem wynikać ze stanu chorobowego.

Drętwienie i mrowienie nóg, które wymaga konsultacji lekarskiej, często jest wywołane przez:

 • uszkodzenie nerwu, np. w następstwie urazu samego nerwu lub kończyny dolnej, bądź złamania kości,
 • zaburzenie przewodnictwa nerwowego w wyniku oparzenia, odmrożenia lub pod wpływem ekspozycji na działanie substancji chemicznych i toksycznych,
 • ucisk na nerw wywołany przez zmianę nowotworową lub krwiak,
 • zaburzenie ukrwienia nerwów, co jest charakterystyczne m.in. dla miażdżycy czy choroby Buergera,
 • niedostateczne ukrwienie centralnego systemu nerwowego, które pojawia się m.in. przy udarze mózgu,
 • choroby zapalne i o podłożu autoimmunologicznym, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, układowy toczeń trzewny czy zespół Guillaina-Barrego,
 • niewłaściwe nawyki żywieniowe, zwłaszcza niedobór witaminy B6, magnezu lub wapnia.

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że drętwienie nóg jest wywołane nieprawidłową dietą, należy wzbogacić jadłospis w produkty będące źródłem niedoborowych witamin i składników mineralnych, ew. sięgnąć po odpowiedni suplement diety.

Przyczyna drętwienia nóg jest diagnozowana na podstawie wywiadu, w trakcie którego lekarz zadaje pytania na temat objawów, charakteru dolegliwości i występujących schorzeń.

Konieczne może okazać się wykonanie badań laboratoryjnych, obrazowych i przewodnictwa nerwowego.

Niestety, w niektórych przypadkach nie da się ustalić pierwotnej przyczyny występowania problemu.

Drętwienie nóg jest jednym z objawów występujących w przebiegu dyskopatii, czyli zwyrodnienia jednego z krążków międzykręgowych, czyli dysku. Powodem jest przyspieszone zużycie jego do którego przyczynia się przede wszystkim siedzący tryb życia.

W wyniku postępujących zmian zwyrodnieniowych dochodzi do ucisku elementów kostnych kręgu na nerwy kręgosłupa, co skutkuje zaburzeniem ich przewodnictwa i pojawianiem się mrowienia w nogach oraz uczucia ich drętwienia. Objaw ten jest charakterystyczny dla zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w jego odcinku lędźwiowym lub krzyżowym.

W większości przypadków dyskopatia leczona jest poprzez wdrożenie rehabilitacji i fizjoterapii. Lekarz może ponadto zalecić przyjmowanie środków przeciwbólowych.

Drętwienie nóg może być następstwem postępującej choroby zwyrodnieniowej stawów. W jej przebiegu dochodzi do degradacji chrząstki, czyli gładkiej i elastycznej tkanki, otaczającej kości tworzące staw. W wyniku rozrzedzenia i pęknięcia chrząstki pojawia się tarcie towarzyszące każdemu ruchowi, co wywołuje trwałe uszkodzenia zmienionego stawu.

Nie jest prawdą, że choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy wyłącznie osób, które ukończyły 60. rok życia. W niektórych przypadkach może ona dotykać także ludzi młodszych. Wśród czynników ryzyka rozwoju choroby należy wymienić otyłość, siedzący tryb życia i często pojawiające się urazy, wynikające z uprawiania sportu lub charakteru wykonywanej pracy.

Drętwieniem nóg objawiają się zwyrodnienia stawów kręgosłupa i biodrowych, a często towarzyszą temu inne objawy, których nasilenie postępuje w czasie:

 • osłabione czucie,
 • zmniejszona siła mięśniowa, co najsilniej odczuwane jest w nocy i w godzinach porannych, zawroty głowy występujące w wyniku nacisku na naczynia krwionośne,
 • silny ból nóg,
 • nietrzymanie moczu,
 • paraliż kończyn dolnych.

Zmiany, które wywołuje choroba zwyrodnieniowa, są nieodwracalne. Leczenie ma zatem charakter objawowy. Choremu przepisywane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i o działaniu rozluźniającym mięśnie.

Drętwienie nóg może pojawiać się w przebiegu schorzeń dotyczących kości, m.in. choroby Pageta. Wywołuje ona zaburzenia w procesie tworzenia struktury kostnej, skutkując przerostem niektórych fragmentów kości i zbyt słabym rozwinięciem innych obszarów. Choroba osłabia ich strukturę, co zwiększą podatność na złamania.

Przyczyna rozwoju choroby Pageta pozostaje nieznana, jednak uważa się, że duże znaczenie mają czynniki genetyczne – u niemal połowy pacjentów schorzenie pojawiało się wśród krewnych pierwszego stopnia.

W niektórych przypadkach choroba cechuje się przebiegiem bezobjawowym. W innych występowanie symptomów jest uzależnione od tego, która kość uległa zmianom. Charakterystyczny jest ból będący następstwem mikrozłamań kości i przeciążenia stawów. Schorzenie doprowadza do deformacji kości, jednak w niektórych sytuacjach pierwszym objawem jest złamanie.

Zniekształcone kości mogą wywoływać ucisk na naczynia krwionośne i nerwy, co może objawiać się bólami głowy, osłabieniem słuchu i zaburzeniem widzenia. Pojawia się drętwienie nóg i rąk. U niektórych chorych dochodzi do udaru niedokrwiennego mózgu.

W leczeniu choroby Pageta wykorzystuje się leki antyresorpcyjne, które spowalniają postępujące zmiany i łagodzą dolegliwości bólowe w obszarze kostnym. Jeżeli dojdzie do istotnych powikłań, jak choćby do ograniczenia ruchomości stawu, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu operacji. Całkowite wyleczenie choroby nie jest jednak możliwe.

Drętwienie nóg może ponadto towarzyszyć rozwijającemu się nowotworowi kości. Pojawia się, gdy zmiany zaczynają wywierać ucisk na nerwy i/lub naczynia krwionośne.

Rak kości niezbyt często występuje w formie pierwotnej, bo zazwyczaj jest rezultatem przerzutów z innych narządów. Objawy nowotworu kości są różne i w dużej mierze zależą od rodzaju choroby (kostniak, kostniak kostninowy, guz olbrzymiokomórkowy, chrzęstniak, kostniakomięsak, mięsak Ewinga, szkliwiak, chrzęstnomięsak).

Charakterystycznym symptomem, występującym bez względu na typ nowotworu, jest ból kości nasilający się w godzinach nocnych. Mogą wystąpić także obrzęki i patologiczne złamania. Dolegliwości bólowych nie daje jedynie szkliwiak – nowotwór rozwijający się w szkliwie zębów.

Nowotwory kości podlegają leczeniu operacyjnemu. Wspomagająco stosowana jest radio- i chemioterapia. Nie dotyczy to chrzęstnomięsaków, które nie reagują na ten rodzaj leczenia.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Tradziku U Dermatologa?

Mrowienie w stopach jest jednym z wczesnych objawów neuropatii

Drętwienie kończyn – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?

Drętwienie kończyn, zimne stopy i dłonie czy uczucie
ciężkich nóg to zazwyczaj objawy, które nie powinny napawać lękiem. Zdarzają
się jednak sytuacje, w których tego typu problemy są oznaką poważnego
schorzenia.

Dlatego też warto przyjrzeć się im i upewnić, że nie świadczą np. o
chorobach stawów czy miażdżycy. Objawy mogą dotyczyć różnych odcinków kończyn.

Drętwienie rąk, drętwienie stopy czy drętwienie nóg, jeśli są stałym problemem,
powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić nas do wizyty u lekarza.

Z tego artykułu dowiecie się o tym:

 • Czym
  jest dyskopatia, jakie są jej rodzaje, objawy i sposoby leczenia,
 • Jakie
  ćwiczenia pomogą na cierpnięcie rąk i stawów łokciowych,
 • Jak
  wygląda zespół cieśni nadgarstka, jego objawy i leczenie,
 • Jakie
  są możliwe przyczyny zimnych dłoni i stóp,
 • Czym
  jest wybicie palca i jak je leczyć,
 • Dlaczego
  drętwienie kończyn może oznaczać miażdżycę,
 • Co
  może być powodem drętwienia nóg, 
 • Do
  czego prowadzić może rwa udowa, jakie są jej objawy, przyczyny i leczenie.

Zobacz również artykuł: Miażdżyca: przyczyny, objawy, dieta – jak leczyć
miażdżyce?

Rodzaje chorób stawów – dyskopatie
odcinków kończyn górnych i dolnych – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

Jednymi z chorób, o których mogą świadczyć objawy takie jak
np. drętwienie nóg i rąk, są dyskopatie. Nasze kończyny są unerwione
wychodzącymi z kręgosłupa nerwami, połączonymi z jego kręgami.

Dlatego też
jeśli pojawią się pewne zwyrodnienia kręgów kręgosłupa, jak uszkodzenie krążka
międzykręgowego (jego wypuklina, dehydratacja, zwężenie, czy ogniskowe
uszkodzenie pierścienia włóknistego) odczuć można je jako drętwienie kończyn.

Przyczyny dyskopatii mogą być różne, jednak zazwyczaj są to urazy
spowodowane nadwyrężeniem kręgosłupa, np. częste siedzenie w zgarbionej pozycji, otyłość, czy też niewłaściwe przesuwanie lub podnoszenie
ciężarów.

Jeśli zwyrodnienia pojawiły się w górnych
częściach kręgosłupa, to znaczy w obrębie kręgów szyjnych, zaobserwujemy
drętwienie rąk
. Natomiast zwyrodnieniowe zmiany w odcinkach
dolnych, jak kręgi lędźwiowe oraz krzyżowe odpowiadają za drętwienie nóg i stóp
.

W niektórych przypadkach występują także szumy uszne i nagłe zaburzenia
równowagi. Sposób leczenia dyskopatii zależy od jej zaawansowania. W lekkich
przypadkach pomóc mogą już leki, rehabilitacja i ćwiczenia, natomiast przypadki
ciężkie wymagać będą operacji kręgosłupa.

Ćwiczenia na drętwienie nóg od
kręgosłupa mogą być wykonywane w domu lub pod okiem specjalisty.

Przyczyn drętwienia rąk może być wiele. W przypadku
konkretnie ręki prawej wykluczyć można zawał serca, czy dławica piersiowa,
mogące być powodem drętwienia lewej ręki.
 Ze względu na większą
powszechność praworęczności, częstym powodem drętwienia prawej ręki jest zespół
cieśni nadgarstka lub też zespół rowka nerwu łokciowego
.

Kolejnym, dużo mniej poważnym powodem może być po
prostu częste spanie na prawym boku. Prowadzi ono do ucisku na
nerwy ręki oraz jej naczynia krwionośne, co skutkuje poczuciem mrowienia.

Powraca ona do normalnego stanu zazwyczaj w ciągu kilku minut, przy czym w
momencie gdy staramy się poruszać palcami i ręką pojawić może się nieprzyjemne
uczucie kłucia.

Co ciekawe, przyczyną mogą być również niedobory.

Jeśli cierpimy na drętwienie rąk jakie witaminy należy brać?
Przydadzą się suplementy z witaminami z grupy B, zwłaszcza witamin B6,
B12 oraz kwasu foliowego
. Dobrze także włączyć w dietę produkty takie jak
szpinak, produkty mleczne, jajka, czy fasolę.

Natomiast co brać na drętwienie
nóg? Również witaminy z grupy B, a pomocny może okazać się także magnez,
który pomoże ze stanem naszych mięśni i zapobiegnie skurczom. Pamiętajmy, że
drętwienie, czy mrowienie różnych części ciała może być spowodowane wieloma
chorobami, np.

 półpaścem, należy więc analizować wszelkie
pojawiające się objawy jako całość.

Ćwiczenia na cierpnięcie rąk i stawów
łokciowych

Nawet jeśli drętwienie kończyn jest częstym objawem, aby się
go pozbyć, wystarczy czasem odpowiednia aktywność fizyczna. Ćwiczenia na
drętwienie rąk i nóg można wykonywać co rano po przebudzeniu. Pomoże to pozbyć się uczucia cierpnięcia i zacząć dzień bez bólu.

Domowe sposoby na drętwienie nóg i rąk są zazwyczaj łatwe.
Przykładowym i najprostszym ćwiczeniem na cierpnięcie rąk, jest po prostu trzęsienie
rękoma i dłońmi
. Jest to szczególnie przydatne kiedy po przebudzeniu w nocy
chcemy szybko pozbyć się nieprzyjemnego uczucia. Wystarczy potrząsnąć
energicznie rękami aby odczuć ulgę.

Kolejnym ćwiczeniem jest składanie
dłoni w pięść i rozkładanie jej
. Zaciśnij na moment pięść, następnie rozłóż
ją, skieruj palce w górę, aż będą wskazywać na sufit, tak jakbyś chciał
zatrzymać kogoś, kto idzie w twoim kierunku. Powtórz 5-10 razy. Innym
ćwiczeniem jest zaciskanie dłoni na małej gumowej piłce, czy nawet
zwiniętej parze skarpetek
.

Utrzymaj zacisk przez 5 sekund. Powtórz 10 razy,
także w ciągu dnia.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny,
objawy, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka inaczej nazywany uciskiem nerwu
pośrodkowego, jest stanem, który powoduje drętwienie, mrowienie lub osłabienie
dłoni. Dzieje się tak z powodu nacisku na nerw, który biegnie wzdłuż ramienia,
przechodzi przez kanał nadgarstka zwany cieśnią nadgarstka i kończy się w
dłoni. Kontroluje ruch i czucie kciuka oraz ruch wszystkich palców z wyjątkiem
małego palca.

Zespół cieśni nadgarstka może być spowodowany
powtarzającymi się ruchami, takimi jak pisanie, lub innymi ruchami nadgarstka,
które wykonujemy bardzo często
.

Dotyczy to zwłaszcza rzeczy, które robimy w
pozycji, w której ręce są niżej niż nadgarstki.

Innymi przyczynami mogą być
stany takie jak niedoczynność tarczycy, otyłość, reumatoidalne
zapalenie stawów, cukrzyca, a nawet ciąża
.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują pieczenie,
mrowienie lub drętwienie dłoni i kciuka, lub palca wskazującego i środkowego,
osłabienie dłoni i kłopoty z trzymaniem rzeczy, uczucie przypominające drżenie
w palcach, czy mrowienie w ramieniu
. Leczenie może obejmować zmianę stylu
życia, jeśli to powtarzające się ruchy powodują objawy, lub częstsze przerwy w
danych czynnościach. Pomocne będą też ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić noszenie szyny,
aby zapobiec poruszaniu się nadgarstka i zmniejszyć nacisk na nerwy.

Mogą
również zostać przepisane leki przeciwzapalne lub zastrzyki sterydowe, aby
ograniczyć obrzęk.

 Jeśli żadne z powyższych nie zadziała, konieczna
może być operacja zwaną uwolnieniem cieśni nadgarstka, która zwiększa rozmiar
kanału i łagodzi nacisk na nerw
.

Dlaczego miewamy zimne dłonie i stopy –
przyczyny

U niekórych zimne stopy i dłonie są naturalne i nie wskazują
na nic niepokojącego.

Ale jeśli są to objawy częste i bardzo dokuczliwe lub
jeśli zauważymy dodatkowe problemy, takie jak zmiana koloru palców,
potrzeba będzie interwencja.

 Prawdopodobnie bowiem nasze ciało
sygnalizuje, że możemy mieć problem z nerwami i krążeniem krwi.
 Może
to również oznaczać uszkodzenie tkanek dłoni, palców lub stóp.

Przyczynami zimnych stóp i dłoni może być cukrzyca i jej
powikłania, anemia, czy wysoki poziom cholesterolu
, który zwiększa ryzyku
problemów z krążeniem. Może to być również objaw wysokiego stresu,
ponieważ wtedy nasza krew pompowana jest główne do naszego torsu, na czym
cierpią kończyny. Oprócz tego mogą to być pewne rzadkie choroby, jak Choroba
Buergera
.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*