Domowe sposoby na katar

Chociaż katar nie jest groźnym dla zdrowia schorzeniem, to jednak potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z katarem.

Katar bardzo często pojawia się jako jeden z objawów poważniejszej choroby, np. przeziębienia, zapalenia zatok czy alergii. Zatkany nos, zalegająca wydzielina, obrzęk śluzówki, suchość nosa to tylko niektóre dolegliwości, które mogą skutecznie obniżyć nasze samopoczucie.

Domowe sposoby na katar

Aby złagodzić objawy kataru i szybko je wyeliminować, można zastosować tabletki na katar, krople do nosa lub domowe metody. Kluczowe znaczenie ma również regularna higiena i pielęgnacja nosa.

Środki farmakologiczne na katar

Gdy pojawia się katar, chcemy pozbyć się go szybko, a jednocześnie bez zbędnego wysiłku. Z tego też powodu coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnorodne tabletki na katar. Są one wygodne w użyciu, niektóre z nich nie wymagają nawet popijania. Ich skuteczność oraz szybkość działania jest różna i zależy od specyfiki preparatu.

Najczęściej skład tabletek na katar opiera się na substancjach o działaniu przeciwobrzękowym i hamującym wydzielanie śluzu. Bardzo często znajduje się w nich pseudoefedryna – bliska pochodna amfetaminy.

Chociaż to środek psychoaktywny, to jednak w tabletkach na katar jest całkowicie bezpieczny, trzeba jednak stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Decydując się tabletki na katar należy pamiętać, że podczas jednej kuracji nie można łączyć różnych leków na katar. Istnieje wówczas ryzyko niekorzystnej dla zdrowia reakcji pomiędzy środkami chemicznymi. Co więcej, tabletki na katar nie powinny być łączone z kawą, herbatą, coca-colą.

Warto również pamiętać, że niektóre tabletki na katar mogą przyczyniać się do efektów ubocznych, a nawet powikłań. Zwykle łagodzą jedynie objawy, natomiast nie eliminują przyczyn kataru. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie dokonać trafnej diagnozy.

Krople do nosa na katar

Najczęściej stosowanym środkiem na katar są krople do nosa, które często występują również w wygodnej formie sprayów i aerozoli. Stosowane są przede wszystkim w celu skuteczniejszego usuwania wydzieliny z jam nosowych.

W praktyce jednak rodzajów kropli do nosa jest kilka, a ich skuteczność zależy od odpowiedniego dobrania preparatu.

Przykładowo, przy katarze alergicznym i wirusowym zalecane są krople obkurczające naczynia krwionośne; przy katarze wywołanym zapaleniem zatok obocznych nosa pomocne będą preparaty rozluźniające wydzielinę; przy katarze ropnym (bakteryjny) – krople z antybiotykiem lub sulfonamidem.

Domowe sposoby na katar

Należy jednak pamiętać, że krople do nosa na katar wymagają bardzo rozważnego i odpowiedzialnego stosowania. Standardowo terapia kroplami nie powinna trwać dłużej niż 3-5 dni.

Nie mogą być używane długotrwale, ponieważ przyczyniają się do podrażnień, nadmiernego wysuszenia śluzówki, a nawet uzależnienia. Przy dłuższym stosowaniu mogą prowadzić nawet do zaniku błony śluzowe, tzw.

zespół zatkanego nosa.

Domowe sposoby na katar

Domowych sposobów na łagodzenie kataru jest wiele i często przy łagodnym nasileniu objawów ich skuteczność jest zadowalająca, a co najważniejsze – są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Warto przy tym dodać, że jeśli katar nie mija lub nasila się przez dłuższy czas pomimo stosowania domowych sposobów i dbania o higienę nosa, należy skonsultować się z lekarzem, który dokona specjalistycznej diagnozy.

Naturalne metody można stosować zawsze, nawet wówczas, gdy lekarz zalecił terapię farmakologiczną.

Do najpopularniejszych domowych sposobów na katar zaliczamy:

 • To popularny, skuteczny sposób na łagodzenie kataru. Zalecane jest stosowanie przede wszystkim olejków: eukaliptusowego, miętowego, jałowcowego, tymiankowego, sosnowego. Wykazują działanie bakteriobójcze, nawilżające i odżywiające tkankę nabłonkową. Rozluźniają mięśniówkę nosa i powodują zmniejszenie obrzęku, co umożliwia łatwiejsze usuwanie wydzieliny z nosa.
 • “Naturalny antybiotyk” sprawdza się również podczas łagodzenia kataru. Aromat czosnkowy przywraca drożność kanałów nosowych, przez co odprowadzanie wydzieliny jest łatwiejsze. Co więcej, czosnek przeciwdziała namnażaniu się bakterii w przewodach nosowych.
 • Przy każdej infekcji, również tej wywołującej katar, niezbędne jest solidne nawadnianie organizmu. Należy więc wypijać duże ilości wody, ale nie tylko. Sprawdzą się również napary ziołowe, a także herbata z dodatkiem imbiru, miodu, cytryny. Odpowiednio nawodniony organizm lepiej poradzi sobie z usuwaniem szkodliwych toksyn, rozrzedzaniem wydzieliny nosowej i usuwaniem jej z jam nosowych.

Higiena nosa i profilaktyka

W profilaktyce oraz łagodzeniu dolegliwości związanych z katarem bardzo duże znaczenie ma właściwa higiena jam nosowych.

Oczyszczając nos z wydzieliny, pozbywamy się również szkodliwych substancji drażniących śluzówkę oraz drobnoustrojów wywołujących infekcje czy alergie.

Warto przy tym zadbać również o odpowiednią pielęgnację śluzówki nosa poprzez nawilżanie i odżywianie, łagodzenie podrażnień i przekrwienia.

Domowe sposoby na katar

W regularnej higienie nosa pomocne będą preparaty na bazie naturalnej wody morskiej, które bardzo często wzbogacone są dodatkowymi substancjami nawilżającymi, odżywiającymi i sprzyjającymi regeneracji śluzówki, takimi jak m.in. glicerol, wyciąg z aloesu, olejek eukaliptusowy, prowitamina B5 czy witamina A.

Podczas usuwania wydzieliny należy stosować chusteczki jednorazowe.

Nie zaleca się używania wielorazowych chusteczek bawełnianych, ponieważ zwykle przez długi czas zalegają na nich wirusy lub bakterie, które zostały usunięte wraz z wydzieliną.

Jeśli pod wpływem częstego wycierania nosa chusteczkami naskórek na skrzydełkach nosa zostanie podrażniony, warto zastosować maść nawilżająco-regenerującą o właściwościach łagodzących i nawilżających.

Domowe sposoby na katar

Domowe sposoby na katar

Katar to przykra dolegliwość występująca zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Pomimo, że często nie jest wyjątkowo groźny dla zdrowia, to nierzadko potrafi być bardzo uciążliwy. Przyjęło się mówić, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Na pewno jest w tej mądrości niemały sens, o czym pewnie nie raz mogliśmy się przekonać na własnym nosie. Jak zatem skutecznie pozbyć się kataru? Najlepiej działać już na samym początku przy pomocy domowych sposobów.

Przyczyny i objawy kataru

Katar to inaczej ostry nieżyt błony śluzowej nosa. Jest najczęściej objawem łagodnych infekcji wirusowych, czyli przeziębień. Poza tym nieżyt nosa może być wynikiem alergii lub ataku bakterii.

Wówczas pojawia się żółta lub zielona wydzielina, a prz tym gorączka. Doznajemy uczucia “zatkanego nosa”, któremu towarzyszą silne bóle głowy.

Takiego stanu jakim prawdopodobnie jest ostre zapalenie zatok, nie należy leczyć na własną rękę, ponieważ jedynym skutecznym środkiem jest przepisany przez lekarza antybiotyk.

Katar z którym możemy w szybki i bezpieczny sposób poradzić sobie w domu to nieżyt nosa spowodowany infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Bardzo często występuje kiedy nasz organizm jest bardziej osłabiony, czyli w okresie jesieni i zimy, ale oczywiście nie jest to ścisła zasada. Stajemy się wtedy bardziej podatni na zarażenie.

Domowe sposoby na katar

Wystarczy, że w autobusie spotkamy jednego kichającego, a po dwóch, trzech dniach, katar dopadnie i nas samych. Dodatkowo przegrzanie, a szczególnie przemarznięcie sprzyja katarowi, ponieważ układ immunologiczny traci swoją odporność, dzięki czemu powstają korzystne warunki dla wniknięcia wirusów przez błonę śluzową nosa.

Paradoksalnie, przyczyną kataru mogą być również krople do nosa kiedy stosowane są przez nas zbyt długo.
Pierwsze objawy, które pojawiają się w przeciągu 24-48 godzin od zakażenia to zwykle kichanie i tzw. drapanie w nosie. W następnej kolejności występuje obrzęk błony śluzowej nosa i problemy ze swobodnym oddychaniem, czyli powszechnie nazywane uczucie zatkanego nosa.

Domowe sposoby w walce z katarem

Leczenie kataru ma charakter objawowy. Wynika z tego, że jedynie co sami możemy zrobić w walce z katarem, to starać się złagodzić jego dokuczliwe objawy. Jednym z najlepszych domowych sposobów na uciążliwy nieżyt nosa są inhalacje. Inhalacja to zabieg leczniczy polegający na podaniu leku do górnych dróg oddechowych.

Skutecznym rozwiązaniem będzie również wykonanie jej z użyciem olejków eterycznych np. sosnowego, goździkowego, eukaliptusowego, rozmarynowego. Warto wykorzystać również sól fizjologiczną. Ma ona działanie nawilżające i oczyszczające. Częstotliwość inhalacji nie powinna przekraczać 7 dni i trwać maksymalnie 15 minut.

Świetnym domowym sposobem jest także kuracja napotna. Należy przyjmować płyny i brać gorące kąpiele, istotne jest głównie moczenie stóp w gorącej wodzie.

Przed pójściem spać, warto natrzeć klatkę maścią kamforową.

Nie zapominajmy również o piciu dużej ilości ciepłej herbaty z cytryną, sokiem malinowym i imbirem, bo to niezastąpiony i smaczny sposób na domową walkę z katarem.

Wodnisty katar

Wodnisty katar to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości. Najczęściej jest objawem infekcji wirusowej lub reakcji alergicznej.

Choć w większości przypadków sam w sobie nie jest groźny, to niedoleczony może prowadzić do pojawienia się wielu innych, bardziej nieprzyjemnych dolegliwości.

Dlatego w przypadku, gdy jest on zbyt dokuczliwy, trwa ponad tydzień lub często powraca, należy skonsultować się z lekarzem.

Wodnisty katar – przyczyny i objawy

Wodnisty katar najczęściej jest wynikiem łagodnej infekcji wirusowej lub alergii. Jak rozróżnić te dwa schorzenia? W przypadku kataru o podłożu infekcyjnym najczęściej pojawia się również podwyższona temperatura ciała, ból gardła, kaszel. Objawy mijają po około tygodniu. W przypadku alergii katar może utrzymywać się dłużej i ma charakter okresowy.

Leia também:  Zachłystowe Zapalenie Płuc Kiedy Objawy?

Nie towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała, ale za to pojawić się może łzawienie, swędzenie oczu, czy kichanie. Ponadto wyróżnić można pewne prawidłowości – katar pojawia się w określonych sytuacjach, np. po wyjściu z domu, znika w pomieszczeniach lub w deszczową pogodę.

Wodnisty katar nie jest objawem specyficznym, chociaż przeważnie występuje podczas alergicznego nieżytu nosa i wirusowego zapalenia jamy nosa oraz górnych dróg oddechowych jako objaw obustronny.

Gdy przezroczysty płyn wycieka tylko z jednej strony nosa, a wcześniej doszło do urazu głowy, możemy mieć do czynienia ze złamaniem podstawy czaszki i wyciekającym płynem mózgowo-rdzeniowym.

Konieczna wtedy jest dalsza diagnostyka i szczegółowa analiza wyników badań – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Domowe sposoby na katar wodnisty

Domowe sposoby na katar

W aptekach znaleźć można dostępne bez recepty krople i spraye. Trzeba jednak na nie uważać, gdyż mogą uzależniać – prowadzić do przewlekłego nieżytu nosa, podrażnienia i zaniku błony śluzowej, częstych krwawień i wielu innych powikłań. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy stosować je nie dłużej niż 5 dni i z częstotliwością taką, jak zalecono w dołączonej ulotce.

Bezpieczną alternatywą są roztwory soli i wody morskiej – także dostępne w postaci kropli oraz sprayów. Efekty stosowania są podobne – wydzielina jest rozrzedzana i łatwiej ją usunąć. Dodatkowo działają nawilżająco i łagodząco na błonę śluzową nosa. Co najważniejsze, nie powodują uzależnienia.

Wodnisty katar w domowym zaciszu można zwalczać za pomocą inhalacji. Pomogą one rozrzedzić wodnisty katar i usunąć go. Oczyszczanie nosa i zatok nie tylko przywraca komfort, ale zapobiega też zapaleniu zatok.

Do dwóch litrów wrzątku należy dodać łyżkę soli. Osoby, które nie są alergikami mogą też zastosować kilka kropli olejku – np. piniowego lub miętowego.

Pomogą one oczyścić nos, a także wykazują właściwości przeciwbakteryjne.

Wodnisty katar i kichanie można też złagodzić poprzez nawilżanie powietrza. Stosowanie specjalnych nawilżaczy z dodatkiem kilku kropli dowolnego olejku eterycznego pomoże oczyścić nos, a także złagodzi podrażnienia, nawilży i wspomoże odbudowę błony śluzowej.

Jak leczyć wodnisty katar?

Metoda leczenia wodnistego kataru zależna jest od przyczyn wystąpienia tego problemu. W przypadku przezroczystej wydzieliny, towarzyszącej infekcji, najczęściej wystarczy leczenie domowe.

Dopiero kiedy trwa on dłużej niż tydzień lub zmienia barwę i konsystencję, zaleca się konsultację z lekarzem. Na podstawie wywiadu oraz kilku prostych badań, zaleca on stosowanie preparatów, które przyśpieszą proces leczenia.

Jeśli infekcja będzie postępować, konieczne może się okazać włączenie antybiotyków.

Zupełnie inaczej wygląda leczenie w przypadku alergicznego wodnistego kataru. Metoda uzależniona jest od nasilenia objawów.

Czasem, jeżeli dolegliwości nie są bardzo uciążliwe i mają charakter epizodyczny, wystarcza stosowanie domowych rozwiązań. Jeżeli to za mało, warto skonsultować się z alergologiem, który udzieli specjalistycznej pomocy.

Może zalecić stosowanie np. kropli do nosa ze sterydami lub stosowanie leków przeciwhistaminowych.

Nie ma metody na leczenie wodnistego kataru samego w sobie. Wszystkie metody opierają się o leczenie przyczyny wystąpienia dolegliwości, dlatego ogromne znaczenie ma dobra diagnostyka.

Wodnisty katar może być szczególnie uciążliwy w przypadku osób ze skrzywioną przegrodą lub przerostem małżowin nosowych, które dodatkowo negatywnie wpływają na drożność. W takim przypadku ulgę mogą przynieść zabiegi laryngologiczne – septoplastyka lub konchoplastyka.

Wodnisty katar u dzieckaDomowe sposoby na katar

Wodnisty katar u dziecka to dość częsta dolegliwość. Wynika zarówno z dość częstych reakcji alergicznych, jak i bardzo częstego zapadania na przeziębienie w okresie jesienno-zimowym. W przypadku niektórych dzieci to może być nawet 8-10 razy w sezonie. Wodnisty katar u niemowlaka najczęściej poprzedzony jest niechęcią do ssania piersi.

Czyszczenie noska za pomocą chusteczki możliwe jest od 12 miesiąca życia. Dziecko jest w stanie samodzielnie dmuchać nosek w wieku trzech lat. Warto jednak wcześniej nauczyć go tej czynności. Zalegająca wydzielina w nosie może bowiem przyczyniać się do zapalenia zatok oraz wielu innych problemów.

Wodnisty katar – powikłania

Ignorowanie wodnistego kataru może doprowadzić do pojawienia się wielu powikłań.

Najczęstszym są nadkażenia górnych dróg oddechowych, co może doprowadzić do zapalenia zatok, infekcji bakteryjnej, zapalenia ucha oraz infekcji gardła.

Pojawić mogą się również częste bóle głowy oraz problemy ze snem, problemy z węchem, a nawet polipy nosa. Z kolei alergiczny wodnisty katar może powodować astmę oskrzelową.

Bibliografia

1. Bartkowiak-Emeryk M, Emeryk A: Allergen immunotherapy in allergic rhinitis [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 32-38 2. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis [w:] „Advances in Dermatology and Allergology”, 2009, s. 369-371 3.

Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28 4. Emeryk A, Bartkowiak-Emeryk M: Therapeutic management of allergic rhinitis [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 19-31 5.

Golusiński W, Banaszewski J: Diagnosis and treatment of chronic rhinosinusitis [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2006, s. 46-52

6. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49

Domowe sposoby na katar

Domowe sposoby na katar
fot. Adobe Stock, somegirl

Spis treści:

Jak się pozbyć kataru bez leków?

Katar, inaczej nieżyt nosa, to uciążliwa dolegliwość, która najczęściej towarzyszy przeziębieniu, ale może być też objawem alergii. Manifestuje się wodnistą lub gęstą wydzieliną z nosa i uczuciem zatkania nosa. 

Podczas kataru należy pamiętać, że bardzo ważne jest regularne wydmuchiwanie nosa, ponieważ zalegający śluz stanowi źródło chorobotwórczych drobnoustrojów i może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego.

Kataru można pozbyć się bez leków. W większości przypadków ustępuje samoistnie, jednak domowe metody leczenia skutecznie łagodzą objawy: rozrzedzają wydzielinę, nawilżają śluzówkę i ułatwiają oddychanie.

 

Domowe sposoby na katar – naturalne produkty

Wśród produktów naturalnych na katar prym wiodą czosnek, cebula, sok z malin i imbir. Czosnek i cebula dzięki zawartości allicyny mają działanie przeciwdrobnoustrojowe. Sok z malin działa napotnie, zaś imbir również rozgrzewa, ale przede wszystkim działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. 

Przeczytaj też: Czosnek na przeziębienie

Chrzan na katar

Wśród domowych sposobów na katar nie może zabraknąć chrzanu. Roślina ma wiele leczniczych właściwości, jest pomocna także przy katarze. Chrzan sprawdzi się również podczas zapalenia zatok.

Chrzan można wąchać lub dodawać do posiłków. Można również przygotować miksturę ze startego chrzanu, miodu, wody i soku cytrynowego.

Następnie dodawać 1 łyżkę takiego syropu do pół szklanki ciepłej wody i wypijać kilka razy dziennie.

Ciepłe potrawy i napoje na katar

Innym polecanym naturalnym sposobem na katar jest picie gorącej herbaty z dodatkiem soku z malin lub czarnego bzu bądź ewentualnie z rumem lub wódką. Niektórzy stosują też grzane wino z goździkami, miodem i szczyptą gałki muszkatołowej.

Przy katarze polecane są też parujące dania, na przykład rosół lub inne zupy. Dzięki nim także łatwiej oczyścimy nos z zalegającej wydzieliny.

Napar z majeranku na katar

Majeranek jest jedną z ważniejszych roślin polecanych do leczenia kataru.

W aptekach można kupić maść majerankową, ale można ją też przyrządzić samodzielnie, rozcierając łyżkę przyprawy i dodając ją do kremu. Taką miksturą należy smarować okolicę pod nosem.

Można także przyrządzić napar z majeranku, a następnie go wdychać. W ten sposób rozrzedzimy zalegającą wydzielinę i udrożnimy zatkany nos. 

Przeczytaj też: Domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na katar – inhalacje i okłady

Inhalacje to najbardziej tradycyjna i jedna z najskuteczniejszych domowych metod walki z uciążliwym katarem. Inhalacje mogę mieć różną postać. Kilka kropel olejku eterycznego (eukaliptusowego, rozmarynowego, lawendowego, miętowego lub sosnowego) dodaj do gorącej kąpieli, która dodatkowo działa napotnie.

Przepis na kąpiel przy katarze: do wanny wypełnionej w 2/3 ciepłą wodą dodaj eteryczne olejki: 2 krople lawendowego, 5 kropli eukaliptusowego oraz po kropli rozmarynowego, miętowego i melisowego. Zanurz się w kąpieli na 20 minut. Potem wytrzyj się ręcznikiem (nie spłukuj ciała) i połóż się do łóżka.

Inhalacje na katar można również wykonywać przy użyciu specjalnego inhalatora lub miski, do której nalewa się gorącą wodę. Głowę należy wówczas pochylić oraz przykryć ręcznikiem.

W przypadku nadwrażliwości na olejki eteryczne, do inhalacji parowej najlepiej użyć szałwii i rumianku. Takie składniki będą bezpieczne również dla dziecka podczas kataru.

Okłady na katar znajdują zastosowania szczególnie wtedy, gdy czujemy niedrożność nosa, tzn. katar jest gęsty i nie spływa (zobacz: jak rozrzedzić katar). Aby wspomóc oczyszczanie zatok, możemy spróbować rozgrzewania okolic nosa.

Do tego celu można wykorzystać ciepły ręcznik lub przygotować płócienne woreczki wypełnione solą, które po podgrzaniu w piekarniku pomogą rozgrzać miejsca, gdzie zalega wydzielina.

Przeczytaj też: Domowe sposoby na ból gardła – płukanki, okłady, syropy, inhalacje

Inne domowe sposoby na katar

Domowe sposoby na katar to również odpowiednie warunki otoczenia (powietrze powinno być nawilżone) oraz przyjmowanie dużej ilości płynów.  

Leia também:  Adaptacja Przepustnicy Jakie Objawy?

Nawadnianie

Żadna z domowych metod leczenia kataru nie będzie wystarczająco skuteczna, jeśli zapomnimy się nawadniać. W czasie choroby, gdy męczy nas katar, trzeba pić dużo płynów  ok.

3 litrów dziennie, ponieważ dzięki temu rozrzedzimy wydzielinę i szybciej doprowadzimy do oczyszczenia nosa.

Picie wody zapewnia nawilżenie śluzówki nosa i zatok – jeśli jest zbyt wysuszona, to nie pozbywa się sprawnie wirusów i bakterii.

Przeczytaj też: Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry

Nawilżanie powietrza

W czasie kataru ważne jest nie tylko nawilżanie organizmu od wewnątrz, ale również od zewnątrz. Optymalna wilgotność powietrza (40-60%) w pomieszczeniu zapewnia nawilżenie śluzówek i ich prawidłowe funkcjonowanie. Zbyt suche powietrze będzie utrudniało oddychanie. Warto zaopatrzyć się w dobry nawilżacz powietrza lub położyć na ciepły kaloryfer mokry ręcznik.

Moczenie stóp w gorącej wodzie na katar

Innym domowym skutecznym sposobem na katar jest rozgrzewanie stóp. Polecane jest szczególnie na początku przeziębienia lub kiedy przemarzliśmy. Stopy należy moczyć w wannie lub misce z gorącą wodą i solą, a następnie natrzeć je maścią kamforową i założyć grube skarpety. Najlepiej położyć się później do łóżka.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 02.04.2012.

Czytaj także:Katar w ciąży – jak go leczyć bezpiecznie i skutecznie?Katar – jak go szybko wyleczyć? Katar infekcyjny, u dziecka, w ciąży, zatokowy i sienny.

Ból zatok – skąd się bierze i jak mu zaradzić?Płukanie zatok – kiedy i jak wykonywać irygację zatok?Woda utleniona na zatoki – jak ją przygotować i stosować? [INSTRUKCJA]Domowe sposoby na zatoki: inhalacje, okłady, nawilżanie, napary i płukanie zatokKatar sienny – ile trwa i jak go pokonać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Domowe sposoby na katar – TOP 5 naturalnych metod na zatkany nos – Apteka Internetowa Corax

Czy w sezonie zachorowań jest coś bardziej powszechnego niż katar? Zazwyczaj pojawia się jako pierwszy symptom przeziębienia, choć niekiedy bywa oznaką problemów z zatokami lub alergii.

Mówi się, że na tę irytującą dolegliwość nie ma sprawdzonego leku – trzeba ją przeczekać. Na szczęście istnieją domowe sposoby na zatkany nos, dzięki którym możesz złagodzić nieżyt.

Wypróbuj naturalne metody na katar i nie męcz się z tym uciążliwym problemem.

5 naturalnych sposobów na katar

W leczeniu kataru niezwykle istotna jest profilaktyka oraz prawidłowa higiena, o której często zapominamy. Warto skorzystać z babcinych porad, które w przypadku nieżytu nosa są szczególnie pomocne. Przyjrzyjmy się pięciu sposobom na to, jak zatrzymać katar.

Nawilżanie od wewnątrz i od zewnątrz

To skuteczny sposób na katar, który przyniesie Twojemu organizmowi wiele dobrego podczas trwania choroby. Picie większej ilości płynów powoduje, że wydzielina z nosa staje się rzadsza, a przez to łatwiej ją usunąć. Najzdrowszym wyborem jest oczywiście czysta woda, ale nie tylko. Sięgaj często po herbatki owocowe lub zioła lecznicze.

Dodatek miodu, cytryny, imbiru oraz innych przypraw korzennych rozgrzewa ciało i działa napotnie, stymulując organizm do walki z infekcjami. Pamiętaj też o nawilżaniu pomieszczeń, w których przebywasz.

Katar rozwija się szybko zwłaszcza kiedy śluzówka nosa jest wysuszona – jest to jeden z czynników problemów z zatokami! W tym celu powieś na kaloryferach mokre ręczniki lub zadbaj o dobre nawilżacze elektryczne.

Inhalacje

Nebulizacja nie jest przeznaczona jedynie dla dzieci – warto więc wyposażyć się w odpowiednie urządzenie i stosować je podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Nie myl tego zabiegu z tzw. parówkami, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Inhalacja jest jednym ze sposobów na nawilżenie śluzówki nosa oraz poprawę jego drożności. Najlepiej wykorzystać do tego ampułki z solą fizjologiczną dostępne w aptece bez recepty. Warto wykonywać zabieg 1-2 razy dziennie przez 15 minut.

Kontynuuj nebulizacje przez cały okres trwania choroby.

Olejki eteryczne

Wśród domowych sposobów nie może zabraknąć jednej z najstarszych metod, czyli aromaterapii. Intensywny zapach olejków pomaga udrożnić nos oraz ułatwia oddychanie, dlatego są składnikiem zapachowych sztyftów. Dodatkowo wiele z nich ma właściwości bakteriobójcze – doskonale więc nadają się do leczenia infekcji. Do najpopularniejszych olejków należą:

 • eukaliptusowy;
 • miętowy;
 • tymiankowy;
 • goździkowy;
 • sosnowy.

Zwalczaj katar, wykonując aromatyczne parówki: do miski wlej wrzątek i dodaj kilka kropli olejku. Wdychaj opary przez ok. 10 minut z głową przykrytą ręcznikiem.

Irygacja

Jeśli zastanawiasz się, co jest najlepsze na katar, odpowiadamy: prawidłowa higiena nosa! Przynosi naprawdę dobre efekty, zwłaszcza jeśli włączysz ją do swojej rutyny.

Mówiąc o higienie, mamy na myśli przede wszystkim irygację za pomocą specjalnej butelki do płukania nosa i zatok.

Zabieg pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny zwłaszcza w przypadku kataru zatokowego, a także siennego – wypłukuje również pyłki i drobnoustroje. Unikaj jednak irygacji, gdy masz całkowicie zatkany nos.

Naturalne krople w sytuacji awaryjnej

Stosowanie kropli do nosa to szybki sposób na katar, ponieważ działają one już po kilku minutach od aplikacji poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych. Chociaż preparaty w sprayu przynoszą natychmiastową ulgę, traktuj je jako ostateczny środek w walce z nieżytem.

Niestety mamy skłonność do nadużywania kropli, a to może doprowadzić do wysuszenia śluzówki nosa oraz jej obrzęku. Sięgaj po tego rodzaju preparaty po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Bezpieczniejszą formą sprayów jest roztwór izotoniczny z wody morskiej, którą można aplikować nawet niemowlętom.

Leki na katar i zatkany nos znajdziesz w aptece.

Odetchnij z ulgą

Chociaż katar jest niegroźną dolegliwością towarzyszącą infekcjom, potrafi skutecznie dokuczyć. Zdaniem niektórych nie ma sensu podejmować walki z nieżytem, bo leki na przeziębienie nie dadzą natychmiastowych efektów.

Naturalne sposoby na katar pomogą jednak złagodzić objawy oraz przyniosą ulgę podczas zakażenia. Pamiętaj o działaniu prewencyjnym, jeśli masz skłonność do zatkanego nosa.

Pomocne środki zapobiegawcze znajdziesz w naszej aptece internetowej.

Hausmittel gegen Schnupfen – Behandlung & Co

Czemu podczas przeziębienia występuje katar?

Kaszel czy chrypka to typowe objawy przeziębienia. Do częstych objawów należy też katar, czy też zatkany nos. Dzieje się tak, ponieważ wirusy powodujące przeziębienie atakują błonę śluzową nosa, wywołując infekcję. Powstaje stan zapalny, następuje zwiększenie produkcji wydzieliny, pojawia się też obrzęk błony śluzowej nosa.

Czy wiesz, że…

Masz cieknący katar i nie możesz przestać kichać? To zazwyczaj pierwsze objawy przeziębienia – ciało próbuje pozbyć się patogenów np. wirusów z górnych dróg oddechowych. Przyczyną kichania mogą też być podrażnienia wywoływane przez inne ciała obce, np. kurz lub pyłki.

Lekkie przeziębienie: to nie tylko katar

Masz zatkany nos i trudności z oddychaniem? To najprawdopodobniej infekcja górnych dróg oddechowych.Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok może wywoływać szereg objawów:

 • Częste kichanie, zwłaszcza na początku przeziębienia
 • Mrowienie lub swędzenie nosa
 • Zatkany nos lub cieknący katar
 • Ból głowy
 • Trudności z oddychaniem przez nos

Katar często powoduje ograniczenie zmysłu węchu i smaku. Objawy te najczęściej znikają wraz z ustąpieniem zapalenia błony śluzowej nosa i katarem. Jeśli tak się nie stanie, udaj się do lekarza, ponieważ katar i zatkany nos mogą być objawami innych dolegliwości, nie tylko przeziębienia.

Inne przyczyny kataru

Cieknący katar lub zatkany nos to nie zawsze objawy przeziębienia. Katar mogą wywoływać także inne czynniki.

 • Alergie. Katar o charakterze alergicznym występuje u osób uczulonych na różne alergeny. W zależności od tego, czy kontakt z alergenem następuje okresowo, czy stale, może być sezonowy (alergeny: pyłki drzew lub traw, zarodniki grzybów) lub całoroczny (kurz, grzyby, złuszczony naskórek zwierząt).
 • Niealergiczny nieżyt nosa. Występuje pod wpływem działania różnych czynników niealergicznych, takich jak przyczyny hormonalne, leki, reakcje odruchowe, w tym na zmiany warunków środowiskowych (np. temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne), czynniki chemiczne (dym tytoniowy, spaliny samochodowe, dym z kominka/grilla, aerozole używane w gospodarstwie domowym), pokarmowe, emocjonalne a nawet pobudzenie seksualne.
 • Polekowy nieżyt nosa. Może występować na skutek nadmiernego używania środków obkurczających naczynia w błonie śluzowej nosa, w tym kropli i aerozoli do nosa.

Istnieją również bardziej poważne, choć zdecydowanie rzadsze przyczyny kataru. Jeżeli występuje on przewlekle i nie znamy jego przyczyny, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Alergia przyczyną kataru?

Alergie są częstą przyczyną kataru. W przypadku braku typowych objawów przeziębienia, takich jak bóle mięśni czy ból gardła, za pojawienie się kataru może odpowiadać alergia. W takiej sytuacji pacjenci cierpią zwykle na chroniczny katar połączony z innymi objawami, takimi jak:

 • Swędzenie nosa
 • Łzawienie oczu
 • Trudności z oddychaniem
 • Wysypka

Alergie wywoływane są przez tzw. alergeny, którymi mogą być pyłki, sierść zwierzęca, roztocza czy pleśń. Jeśli nie masz pewności, co może być przyczyną Twojego chronicznego kataru, poproś lekarza o wykonanie testów alergicznych. Pomogą one ustalić, czy cierpisz na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

Leia também:  Jakie Są Objawy Robaków W Organizmie?

W aptece znajdziesz środki, które przyniosą szybką ulgę przy dokuczliwym katarze występującym razem z takimi objawami jak ból głowy, ból gardła, bóle mięśni i gorączka. Preparat złożony Aspirin® Complex Hot o kompleksowym działaniu zawiera sprawdzone połączenie substancji czynnych, które uśmierzą bóle występujące przy przeziębieniu oraz udrożniają nos.

Katar i zatkany nos, jak im zapobiegać?

Najlepszym, co możemy zrobić, aby zapobiegać katarowi, jest dbanie o włąściwą odporność organizmu.

Może w tym pomóc zbilansowana dieta bogata w witaminy, a także odpowiednia ilość snu i regularna aktywność fizyczna.

Zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, a zwłaszcza uprawianie sportów poprawiających wytrzymałość organizmu, takich jak pływanie, jogging czy jazda na rowerze

Ogromne znaczenie ma również higiena. Pamiętaj o regularnym myciu rąk, zwłaszcza w sezonie przeziębień. Na naszych rękach aż roi się od wirusów.

Zimą wystąpieniu kataru może zapobiec częste wietrzenie pomieszczeń, ponieważ zwiększa ono wilgotność powietrza, co chroni błonę śluzową nosa przed wysychaniem.

Wietrzenie zmniejsza również ilość wirusów znajdujących się w powietrzu w danym pomieszczeniu.

Czas trwania i przebieg kataru

Uporczywy katar często sprawia, że sezon przeziębieniowy staje się jeszcze bardziej nieprzyjemny. Ci, których dotknęła ta dolegliwość, chcą przede wszystkim wiedzieć, jak szybko wrócić do zdrowia. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące czasu trwania i przebiegu kataru, aby umożliwić Ci monitorowanie choroby mimo zatkanego lub cieknącego nosa.

Czy można przewidzieć, jak długo będzie trwał katar?

Ile czasu właściwie trwa katar? To pytanie nurtuje zwłaszcza osoby, których dotknęła ta dolegliwość. Niestety niełatwo jest na nie odpowiedzieć.

Lejący katar, a na późniejszym etapie często także zatkany nos powoduje infekcja błony śluzowej nosa wywołana wirusami przeziębienia. Czas potrzebny ciału na skuteczne zwalczenie patogenów może być różny.

Zazwyczaj katar powinien przejść po niecałym tygodniu.

Niektóre niekorzystne czynniki mogą jednak wydłużyć czas trwania kataru i znacznie przedłużyć czas leczenia:

 • Konkretne patogeny, które wytworzyły odporność, oraz potencjalna nadkażenie (dodatkowa infekcja bakteryjna) stanowią spore wyzwanie dla organizmu.
 • Choroby współistniejące mające bezpośredni wpływ na układ odpornościowy (np. astma, przewlekłe choroby zapalne jelit czy zakażenie wirusem HIV) osłabiają jego pracę.
 • Brak możliwości odpowiedniego wypoczynku dodatkowo obciąża organizm i jest kolejnym czynnikiem, który utrudnia walkę z wirusami przeziębienia.

Główny objaw przeziębienia ustępuje wraz z pozostałymi, gdy układ odpornościowy ma siłę i czas, aby wyeliminować mikroorganizmy odpowiedzialne za infekcję. Dlatego właśnie nie zawsze można przewidzieć, jak długo będzie trwał uporczywy katar.

Są to głównie wirusy przeziębienia, które atakują błonę śluzową nosa i wywołują infekcję.

Czas trwania i przebieg kataru

Jest to coś, co trudno przewidzieć. Zwykle trwa on około tygodnia.

Fazy kataru

Mogą być bardzo różne i charakteryzować się różnymi objawami (takimi jak lejący katar czy zatkany nos).

Złagodzenie objawów

Można uzyskać je za pomocą sprawdzonych i skutecznych domowych sposobów oraz leków np. Aspirin® Complex Hot.

Mimo że dokładnego czasu trwania nieżytu nosa nie da się ustalić, jego przebieg podlega pewnemu schematowi.

 • Okres inkubacji. Wirusy rozprzestrzeniają się po błonie śluzowej nosa od momentu zakażenia do momentu wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia. Osoba chora zazwyczaj nie wie nawet o infekcji i nadchodzącym katarze, a prawdopodobnie odczuwa jedynie zmęczenie i nieco gorsze samopoczucie.
 • Cieknący katar. Jeśli układ odpornościowy nie jest już w stanie odpierać ataku wirusów, pojawia się katar – błona śluzowa będzie najpierw próbowała pozbyć się patogenów z nosa za pomocą wodnistej wydzieliny.
 • Zatkany nos. Katar się utrzymuje i dochodzi do powstania stanu zapalnego w jamie nosowej, co powoduje obrzęk błony śluzowej. Zwiększona objętość śluzówki wywołuje u chorej osoby uczucie zatkanego nosa i utrudnia oddychanie. Wydzielina stopniowo staje się bardziej lepka.
 • Faza powrotu do zdrowia. Gdy po kilku dniach nasz organizm zwalczy patogen odpowiedzialny za przeziębienie, rozpoczyna się faza regeneracji i katar zaczyna ustępować.

To, w jaki sposób osoba chora na katar przechodzi jego poszczególne fazy, zależy od jej układu odpornościowego i ogólnego stanu zdrowia. Istnieją jednak domowe sposoby na przeziębienie, a leki pomogą dodatkowo złagodzić objawy.

Jeśli masz już dość zatkanego nosa i innych objawów, wypróbuj produkt złożony zawierający dodatkowo substancję czynną o działaniu obkurczającym śluzówkę, taki jak Aspirin® Complex Hot.

Lek ten nie tylko obniża gorączkę i łagodzi bóle mięśni i głowy występujące przy przeziębieniu, ale zmniejsza też obrzęk błony śluzowej nosa.

Dzięki działaniu zwężającemu naczynia krwionośne, Aspirin® Complex Hot pomaga zmniejszyć przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, hamując przy tym uwalnianie się wydzieliny. To z kolei oznacza, że pacjent może swobodniej oddychać.

Wydmuchiwanie zatkanego nosa: jak robić to prawidłowo

Prawidłowe wydmuchiwanie nosa jest istotne, zwłaszcza jeśli jest on zatkany. Pomoże nam oczyścić obie strony nosa w równym stopniu. Jak robić to prawidłowo?Ważne jest, aby wydmuchiwać nos bardzo delikatnie, nie stosując przy tym dużo siły.

Zaleca się również wydmuchiwać tylko jedną dziurkę naraz. Oczywiście zawsze należy używać do tego czystej chusteczki, w przeciwnym razie wirusy mogą trafić z powrotem do nosa.

Proste zasady higieny, takie jak mycie rąk po wydmuchaniu nosa, także mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów przeziębienia.

Sprawdzone i skuteczne sposoby na nieżyt nosa

Nieżyt nosa zwykle ma typowy przebieg. Zaczyna się od częstego kichania, po którym przychodzi wodnisty katar. Potem zatyka się nos, co utrudnia, czasem w znacznym stopniu, oddychanie. W związku z tym powszechnym zjawiskiem są także problemy ze snem.

Gdy nos zaczyna boleć od ciągłego wydmuchiwania lub gdy oddychanie przez nos staje się coraz trudniejsze, wiele osób zaczyna się zastanawiać, jak zwalczyć katar.Zwłaszcza osoby będące pod dużą presją w życiu zawodowym lub prywatnym chcą jak najszybciej znów swobodnie oddychać.

Wiele osób cierpiących na przeziębienie i katar sięga po sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Leki dostępne w aptekach

 • Spray do nosa o działaniu obkurczającym zwykle ułatwia oddychanie, w dłuższej perspektywie może jednak powodować uszkodzenie nosa. Jeśli pacjent używa sprayu przez ponad siedem dni, może się od niego uzależnić, co sprawi, że spray przestanie być skuteczny. Ponadto spraye działają tylko w obrębie jamy nosowej i nie docierają do zatok.
 • Leki doustne również mogą pomóc zmniejszyć obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Produkty leczące wiele objawów lub preparaty złożone zawierają zazwyczaj substancję obkurczającą i uśmierzającą ból, co pomaga złagodzić współistniejące objawy, takie jak zatkany nos, ból czy gorączka. Takie preparaty również nie powinny być stosowane dłużej niż kilka dni bez konsultacji z lekarzem.

Substancją czynną o działaniu obkurczającym w produkcie złożonym Aspirin® Complex Hot jest chlorowodorek pseudoefedryny. Substancja ta zwęża naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa. Efekt utrzymuje się do 6 godzin. Dzięki temu, że substancja czynna przyjmowana jest doustnie, a nie stosowana miejscowo, może również pomóc udrożnić ciężko dostępne zatoki przynosowe.

Zastosowanie domowych sposobów na katar wymaga często więcej wysiłku niż zażycie leku, dlatego trudniej znaleźć na nie czas w niejednokrotnie pełnym stresu codziennym życiu. Domowe sposoby na katar i zatkany nos to:

 • Inhalacje na katar. Inhalacje parowe z użyciem olejków eterycznych, np. z mięty pieprzowej czy rumianku, mogą działać przeciwzapalnie, nawilżają także drogi oddechowe.
 • Płukanie nosa. Płukanie nosa roztworem soli również nawilża błonę śluzową. Może też zmniejszyć liczbę patogenów.
 • Picie dużej ilości płynów. Picie odpowiednio dużej ilości płynów okazuje się nadzwyczaj skutecznym domowym sposobem na przeziębienie. Pomaga nawilżyć błonę śluzową od wewnątrz.
 • Nacieranie klatki piersiowej. Wiele osób twierdzi, że nacieranie klatki piersiowej olejkami eterycznymi (np. z mentolem) lub specjalnymi preparatami dostępnymi w aptece działa korzystnie.
 • Ciepło. Ciepło jest ważnym sojusznikiem w leczeniu przeziębienia. Poprawia krążenie krwi w jamie nosowej i umożliwia układowi odpornościowemu skuteczniejszą walkę z patogenami. Jedzenie ostrych potraw wywołuje bardzo podobny efekt – niektóre składniki (takie jak kapsaicyna zawarta w papryce chili) mogą pomóc oczyścić nos.

Nic nie zapowiada poprawy? Katar powinien zacząć ustępować po upływie około tygodnia. Jeśli mimo stosowania inhalacji lub innych metod leczenia katar nawraca lub staje się chroniczną dolegliwością, należy udać się do lekarza. 

Zatkany nos w nocy?

Jeśli masz problemy ze spaniem, spróbuj położyć się z lekko uniesioną głową – pomaga to w obkurczeniu błony śluzowej i ułatwia oddychanie.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*