Czy klimatyzacja jest szkodliwa?

Czasami zdarza się, że pewne dolegliwości zdrowotne są tłumaczone skutkami przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jednak zły wpływ klimatyzacji na ludzkie zdrowie to jedynie przestarzałe mity, które zazwyczaj wynikają z błędów instalacyjnych bądź eksploatacyjnych.

Regularnie serwisowana klimatyzacja wpływa pozytywnie na ludzki organizm, bo zaspokaja jedną z  kluczowych jego potrzeb – komfort termiczny.

Komfort termiczny – co to oznacza dla człowieka?

Ludzki organizm jest skonstruowany w taki sposób, że źle reaguje zarówno na zbyt wysoką, jak i zbyt niską temperaturę otoczenia. Stąd też w trakcie letnich upałów za wszelką cenę poszukujemy możliwości ochłodzenia się, a w zimie tęsknimy za upragnionym ciepłem.

W pomieszczeniach, w których przebywamy długotrwale (dom, biuro) za najbardziej komfortową uważa się temperaturę na poziomie 22 – 23°C, przy wilgotności powietrza 40 – 60%. To dla większości tzw. komfort termiczny, który podnosi efektywność pracy, pozwala na relaks i sprawia, że czujemy się dobrze.

Czy klimatyzacja jest szkodliwa?

Klimatyzacja a nasze samopoczucie

Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach poprawia samopoczucie i podnosi komfort życia. Nowoczesne klimatyzatory utrzymują zadaną temperaturę na stabilnym poziomie, dzięki czemu nie dochodzi do niezbyt zdrowych jej spadków i skoków.

Dodatkowe zintegrowanie klimatyzacji z wentylacją (co coraz częściej zdarza się w nowoczesnym budownictwie) zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. To zaś przekłada się na właściwe dotlenienie ludzkiego mózgu i pozwala zapobiegać wystąpieniu syndromu chorego budynku (zjawiska niepożądanego dla naszego zdrowia).

Jakość klimatyzowanego powietrza

Powietrze wydmuchiwane z klimatyzatora może mieć zdecydowanie lepszą jakość niż to, które znajduje się w niejednym pomieszczeniu pozbawionym klimatyzacji.

Każdy klimatyzator posiada bowiem filtr pozwalający na wyeliminowanie zanieczyszczeń w postaci pyłów, kurzu, roztoczy czy dymu papierosowego. Filtr ten można indywidualnie dostosować do potrzeb.

 Ponadto klimatyzacja zapewnia właściwy poziom wilgotności powietrza, dzięki czemu w pomieszczeniu nie rozwijają się szkodliwe dla ludzkiego zdrowia grzyby i pleśnie.

Należy jednak pamiętać, że spełnienie powyższych warunków możliwe jest jedynie przy prawidłowej eksploatacji klimatyzatora. Chodzi szczególnie o jego regularne serwisowanie i czyszczenie. Usługi tego typu, jak również kompleksową instalację klimatyzacji oferuje m.in. firma Went-Klima (Klimatyzacja Warszawa).

Bezpłatna wycena klimatyzacji

Zadzwoń do nas lub opisz nam swoje potrzeby

Montaż klimatyzacjiCzy klimatyzacja jest szkodliwa?

Przegląd klimatyzacjiCzy klimatyzacja jest szkodliwa?

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Czy klimatyzacja jest szkodliwa?

Klimatyzacja a alergia

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, czym może być klimatyzacja dla alergików, jeśli nie jest odpowiednio dobrana pod względem jakości zastosowanych filtrów i skuteczności oczyszczania powietrza. Dlatego też warto sięgnąć wtedy po sprawdzony sprzęt, stworzony na bazie badań i nowoczesnych podzespołów.

Idealnym rozwiązaniem jest klimatyzator z filtrem antyalergicznym, zwalczający nie tylko potencjalne zagrożenia w postaci grzybów, kurzu ale i wirusów. LG posiada szereg rozwiązań charakterystycznych dla najlepszych produktów związanych z pojęciem: klimatyzacja antyalergiczna.

Klimatyzatory ścienne LG (Artcool, Prestige, Deluxe) to najwyższy standard w walce z zanieczyszczeniem powietrza poprzez niezwykle wydajne podwójne filtrowanie i sterylizację z bakterii dzięki jonizatorowi Plasmaster Ionizer stosowanym w tych urządzeniach.

Zanim więc zdecydujemy się na klimatyzator przenośny dla alergika poszukajmy bardziej komfortowego rozwiązania dla całej rodziny.

Wybierzmy urządzenie, które zadba nie tylko o właściwą wilgotność, temperaturę ale również o jakość powietrza, którym oddychamy.

Plasmaster Ionizer – Jak to działa.

Czy klimatyzacja jest szkodliwa?

Klimatyzacja a zdrowie                       

Można śmiało stwierdzić, że właściwie dobrana i używana klimatyzacja, nasze zdrowie w pracy czy w domu to dwie nierozłączne rzeczy. Mitem jest, iż jedno drugiemu szkodzi.

Jak zawsze prawda obnaża nasze niedoskonałości, bo wybierając urządzenie najwyższej klasy nie powinniśmy zapominać o jego systematycznym czyszczeniu, a także o serwisowaniu wedle zaleceń no i na końcu – właściwym ustawianiu temperatur, nawiewu itp.

Te nawyki dają nam efekt zdrowego i komfortowego powietrza w każdym pomieszczeniu. LG od lat dba o zdrowie swoich klientów, obalając mit, iż klimatyzator z filtrem antyalergicznym to luksus. Teraz to standard, szczególnie gdy mowa o takich urządzeniach LG w dziale klimatyzacji.

Alergia nie stoi na przeszkodzie by cieszyć się z posiadania i użytkowania tego typu urządzenia w domu. Bezpieczeństwo i higiena użytkowania wpisana jest w ofertę. Mówimy tu o luksusie, na który nas stać szczególnie gdy przede wszystkim pomyślimy o zdrowiu.

Czy klimatyzacja szkodzi dziecku? Zasady rozsądnego korzystania przy dzieciach

Czy klimatyzacja jest szkodliwa? Autor: Getty images Czy klimatyzacja szkodzi dzieciom?

Czy klimatyzacja szkodzi dziecku? Klimatyzacja przy niemowlaku często oznacza nawracające przeziębienia. Czy można używać klimatyzacji w samochodzie, którym podróżuje niemowlę?

Klimatyzacja to jeden z tych wynalazków, które pomagają nam jakoś funkcjonować, gdy upał na dworze bez trudu topi asfalt. Chłód, jaki daje jej stosowanie, przynosi natychmiastową ulgę. Pytanie tylko – czy klimatyzacja szkodzi dziecku? I czy używać jej w obecności niemowlęcia?

Alternatywą jest przegrzanie dziecka, mogące doprowadzić do udaru cieplnego. Warto więc czasami korzystać z klimatyzacji.

Ale używaj jej rozsądnie, bo nadużywanie klimatyzacji może przyprawić malca o katar, czasem poważniejszą infekcję.

Przedstawiamy więc zasady, których warto przestrzegać, jeśli włączamy klimatyzację przy dziecku.

Spis treści

Domowe sposoby na ból zatok

Reguluj temperaturę

By klimatyzacja nie szkodziła, różnica temperatury na zewnątrz i w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 5–6°C. Jeśli więc na dworze mamy 30°C, w domu albo w aucie trzeba ustawić klimatyzację na 24°C, bo gdy różnica temperatury jest zbyt duża, dziecko łatwo się przeziębi.

Szczególne środki ostrożności trzeba zachować w samochodzie. Jeśli wnętrze auta jest rozgrzane, najpierw trzeba je przewietrzyć i nieco schłodzić, potem wsiąść do środka z dzieckiem, a następnie ustawić klimatyzację tak, by osiągnąć temperaturę nie niższą niż 5°C od tej, jaka panuje na dworze.

Uwaga – jeśli podróżujesz autem, kilka, kilkanaście minut przed dojazdem na miejsce wyłącz klimatyzację, by wyrównać temperaturę pomiędzy wnętrzem auta a tą, jaka panuje na dworze.

Jeśli z klimatyzacji korzystacie w hotelu, warto pamiętać, że zazwyczaj jest ona ustawiona tak, by maksymalnie schłodziła pomieszczenie w jak najkrótszym czasie. By nie zaszkodziła maluchowi, te ustawienia trzeba zmienić – jeśli macie z tym problem (np.

z powodu obcojęzycznych oznaczeń), warto poprosić o pomoc kogoś z obsługi.

Chroń główkę niemowlaka przed wyziębieniem

W aucie kieruj nawiew klimatyzacji na sufit lub na nogi – nigdy bezpośrednio na twarz czy główkę dziecka, a więc miejsca bardzo wrażliwe na niską temperaturę. Ich nadmierne schłodzenie mogłoby doprowadzić do infekcji poważniejszej niż katar – na przykład do zapalenia ucha.

Ta sama zasada dotyczy klimatyzacji w domu lub hotelu, i wszędzie tam, gdzie możesz bezpośrednio sterować nawiewem. To ważne zwłaszcza w hotelach, gdzie nawiew skierowany jest zazwyczaj na łóżka, i trzeba samodzielnie ustawić inną pozycję.

W miejscach, gdzie jest dość chłodno, a ty nie masz na to wpływu (np. w restauracji), główkę malca można dodatkowo zabezpieczyć cienką bawełnianą czapeczką. Ważne, by czapeczka zakrywała nie tylko główkę, ale również uszka dziecka. Najlepiej sprawdzają się czapeczki z ochraniaczami na uszy i troczkami, które można zawiązać pod brodą.

Kontroluj sytuację

Co jakiś czas sprawdzaj, czy dziecku nie jest za zimno albo za gorąco. Sam fakt włączenia klimatyzacji nie gwarantuje, że malec będzie odczuwał komfort termiczny. To ważne zwłaszcza w autach z klimatyzacją jednostrefową, gdzie z przodu może być chłodniej, a z tyłu, gdzie zwykle ustawiamy fotelik dziecięcy, jest dużo cieplej.

By ocenić, jak malec znosi temperaturę, trzeba przyłożyć mu dłoń do karku. Jeśli jest suchy i ciepły, to znak, że wszystko w porządku. Spocony, rozgrzany świadczy o tym, że temperatura jest za wysoka, chłodny – że malec marznie.

Zobacz także: Angina atakuje dzieci w upały. Objawy: gorączka i czerwone gardło u dziecka

Przeziębienie w lecie. Jak sobie z nim radzić?

Klimatyzacja pobiera powietrze z otoczenia, schładza je, nawilża, a następnie wypuszcza na zewnątrz. Podczas tego procesu na elementach klimatyzatora skrapla się woda, w której rozwijają się grzyby, pleśnie i bakterie. Dla malca szkodliwa może być np. bakteria legionelli – objawy zakażenia nią podobne są do objawów grypy i zapalenia płuc.

Zanieczyszczona klimatyzacja bywa tez przyczyną alergii, może wywoływać chrypkę i kaszel. Dlatego dbaj o regularne przeglądy klimatyzacji domowej i samochodowej. By korzystanie z niej nie zaszkodziło dziecku, należy ją regularnie czyścić preparatami grzybobójczymi i wymieniać filtry – zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się w instrukcji obsługi.

Jeśli z klimatyzacji korzystacie w hotelu, to, że coś jest z nią nie tak, można poznać po stęchłym zapachu, jaki wydobywa się z niej po uruchomieniu. W takiej sytuacji nie włączaj jej, tylko zażądaj oczyszczenia albo… zmiany pokoju.

Leia também:  Wzdęcia brzucha – przyczyny i sposoby na wzdęty brzuch

Zadbaj o odpowiednie ubranie dziecka

Malec powinien być ubrany stosownie do temperatury, jaka panuje w klimatyzowanym wnętrzu. Jeśli w domu ustawiamy klimatyzację na 22°C, nie rozbierajmy dziecka do pieluszki – będzie mu zbyt chłodno. Dziecku można wtedy założyć śpioszki i kaftanik z długimi rękawami.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli wychodzimy z domu w upał, wiedząc, że za jakiś czas znajdziemy się w klimatyzowanym wnętrzu.

Wtedy trzeba zadbać o to, by malec na dworze zanadto się nie spocił – gdy rozgrzany znajdzie się w chłodnym wnętrzu, również może się przeziębić.

W takiej sytuacji dziecko powinno być ubrane maksymalnie lekko, ale musisz mieć przy sobie cieplejsze ubranko, które założysz mu, jeśli okaże się, że tam, gdzie się udajecie, jest chłodno.

Warto też na wszelki wypadek zabrać dodatkowe body albo koszulkę – jeśli malec leży w wózku lub w foteliku, prawdopodobnie jego plecki będą spocone. W takiej sytuacji przed wejściem do klimatyzowanego wnętrza lepiej zmienić mokre ubranko na suche, by zanadto nie oziębiać dziecka.

Zobacz także: Sen niemowlaka a upał. Gdzie kłaść spać dziecko latem? [PORADY]

DOPAJANIE NIEMOWLAKA podczas upałów i nie tylko. 8 zasad dopajania niemowląt

Podróżuj z kocykiem

W miejscach publicznych – centrach handlowych, lotniskach – klimatyzacja bywa mocno rozkręcona, bo schłodzenie tak dużych powierzchni wymaga ustawienia jej na dużo niższą temperaturę niż panująca na zewnątrz.

W efekcie różnice temperatury mogą być dość duże. Dlatego wszędzie tam, gdzie nie masz wpływu na ustawienia klimatyzacji, a musisz pójść z dzieckiem, zabieraj ze sobą kocyk.

Gdy będzie chłodno, okryjesz nim maluszka tak jak na spacerze.

Przed wyjściem z takiego pomieszczenia warto poszukać strefy, w której temperatura jest zbliżona do tej panującej na dworze, ale nie aż tak wysoka, i przez kilka minut pobyć tam z dzieckiem.

To pozwoli organizmowi maluszka stopniowo przestawić się na wyższą temperaturę, dzięki czemu uniknie szoku termicznego po wyjściu na zewnątrz.

Temperatura zbliżona do tej na dworze jest zazwyczaj w pomieszczeniach dla matek z dziećmi i sklepach z artykułami dziecięcymi.

Pilnuj, by malec w nocy się nie rozkopywał

Jeśli włączasz klimatyzację na noc – obojętnie, w domu czy w hotelu – pamiętaj, że po kilku godzinach pracy urządzenia w pomieszczeniu może być dość chłodno.

Dziecko, nawet ubrane w piżamkę, może zmarznąć, jeśli skopie z siebie kołderkę. W takiej sytuacji warto pomyśleć o specjalnym śpiworku, bo włożony weń malec na pewno się nie rozkopie. Niemowlę do 3. miesiąca życia można owinąć otulaczkiem, który trochę przypomina becik, ale nie przegrzewa ani nie usztywnia.

miesięcznik “M jak mama”

Inhalatory dla dzieci

Czy klimatyzacja jest szkodliwa?

Klimatyzacja w biurze – czy jest zdrowa?

Upalne lato, za oknem praży słońce, temperatura osiąga
zawrotne wysokości, a my siedzimy w biurze. Na szczęście jest klimatyzacja!
Chłodzimy się więc nowoczesnym nawiewem, rozkoszując się powiewami chłodu w
środku sierpnia.

A kilka dni później idziemy do lekarza z powodu chorych zatok.
Taki scenariusz jest latem niezwykle popularny. Gorąco na zewnątrz i chłód w
pomieszczeniach to mieszanka, która potrafi sporo namieszać w naszym zdrowiu.

Jak to jest z tą klimatyzacją – czy chłodzenie biura faktycznie może być
szkodliwe dla zdrowia? Sprawdzamy.

Klimatyzacja – czy jest zdrowa?

Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać, brzmi: czy klimatyzacja
jest zdrowa? Otóż sama w sobie nie jest szkodliwa dla zdrowia czy
niebezpieczna. Oczywiście o ile używamy jej z głową.

Podobnie jak z większością
współczesnych wynalazków, również klimatyzatory potrafią albo ułatwić nam
życie, albo bardzo je utrudnić – tylko od nas zależy, którą z tych opcji
wybierzemy.

Dobre wieści są takie, że latem nie musimy rezygnować z przyjemnego
chłodu wywoływanego przez to urządzenie. Kluczem do sukcesu jest jednak
odpowiednie ustawienie klimatyzatora.

Zadaniem klimatyzacji jest wymienianie powietrza w
pomieszczeniu, wentylowanie go i utrzymywanie temperatury na stałym, ustalonym
przez nas poziomie. Działanie urządzenia jest stosunkowo proste. Pobiera ono
powietrze z wnętrza, ochładza je i nawilża, a na koniec wpuszcza znów do środka
przez otwory klimatyzacyjne.

Stosowana w odpowiedni, przemyślany sposób klimatyzacja
wpływa na zdrowie zbawiennie – szczególnie u alergików. Nie tylko nie
jest szkodliwa, ale wręcz pomaga oczyścić powietrze i zmniejszyć objawy
uczulenia. Specjalne filtry, w które jest wyposażona, usuwają z powietrza kurz,
pyłki, roztocza i sierść zwierząt. Ale tylko pod warunkiem, że odpowiednio o
nią dbamy.

Klimatyzacja a zdrowie

Problemów z klimatyzacją i jej wpływem na zdrowie jest kilka. Po
pierwsze – budynki w nią wyposażone często charakteryzują się bardzo suchym
powietrzem, które negatywnie wpływa na stan naszych dróg oddechowych, skóry i
śluzówek.

Co za tym idzie, może się przyczynić do pojawienia się objawów
przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych. Od klimatyzacji cierpią zatoki,
pojawia się drapanie i suchość w gardle, czasem kaszel oraz chrypka.

Winne
wszystkiemu jest przesuszone powietrze.

Żeby temu zapobiegać, musimy odpowiednio dbać o
klimatyzację. O czym należy pamiętać:

  • Zmiana i czyszczenie filtrów
  • Ustawienie odpowiedniej temperatury – niezbyt
    niskiej, by nie doprowadzić do wyziębienia organizmu
  • Ustawienie stosownej wilgotności w klimatyzatorze

Warto również zaopatrzyć się w wodę mineralną, którą
będziemy popijać regularnie, niewielkim łyczkami, zapobiegając nadmiernemu
wysuszaniu śluzówki gardła. Dbajmy też o to, by od klimatyzacji nie cierpiały zatoki.

Płuczmy je regularnie specjalnym roztworem soli fizjologicznej, nawilżając
dogłębnie śluzówkę i oczyszczając drogi oddechowe.

Stosujmy też regularnie
nawilżające krople do oczu, które pomogą uporać się z uczuciem suchości,
szczypaniem i drapaniem.

Pamiętajmy również, że nieoczyszczona, zaniedbana
klimatyzacja to doskonałe miejsce do rozwoju grzybów. Jeśli nie dbamy o
urządzenie, mogą pojawić się w nim pleśnie, które mimowolnie będziemy wdychać
wraz ze schłodzonym powietrzem. To szczególnie niebezpieczne dla osób
chorujących na astmę i alergików.

Różnica temperatur – jak sobie radzić z potem?

Pamiętajmy, że nawet najbardziej zadbana klimatyzacja nie
uchroni nas przed skutkami wahań temperatur. Bywa, że różnica między liczbą
stopni panującą w ochłodzonym biurze a tą na zewnątrz, wynosi nawet kilkanaście
stopni. Musimy więc zabezpieczyć się przed m.in.

 nadpotliwością, która może się
pojawić po wyjściu z pracy. W tym celu wybierajmy wysokiej jakości preparaty,
np. Etiaxil. Jeśli na co dzień nie zmagamy się z problemem nadmiernego pocenia,
latem wybierzmy Etiaxil Comfort o delikatnym działaniu, który dodatkowo
pielęgnuje skórę, zapobiegając ryzyku wystąpienia podrażnień.

Kluczem do
sukcesu preparatu jest chlorek glinu, który reaguje z wodą i białkami w
kanalikach gruczołów potowych. Powstaje warstwa żelu blokująca ujście kanalika
i zapobiegająca przedostawaniu się poty na powierzchnię. Efekt? Czysta, świeża,
sucha skóra.

To świetna metoda, aby zminimalizować wpływ klimatyzacji i amplitudy
temperatur, która często uderza nas po wyjściu z biura.

Jak ustrzec się przed negatywnym wpływem klimatyzacji na nasze zdrowie?

Letnie upały utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wysoka temperatura osłabia koncentrację i negatywnie wpływa na samopoczucie. Intensywnie pocimy się, co może prowadzić do odwodnienia i przegrzania, jeśli stale nie uzupełniamy płynów. Klimatyzacja wydaje się w takich sytuacjach wybawieniem, jednak czy częste i długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia? O czym pamiętać, aby klimatyzacja nie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie? Podpowiadamy.

W gorące letnie dni niemal na każdym kroku mamy styczność z klimatyzacją: w pracy, w samochodzie, w sklepach, w komunikacji miejskiej, a coraz częściej także instalujemy ją w domach.

Przynosi ulgę i pozwala komfortowo funkcjonować, nawet gdy na zewnątrz temperatury wydają się nie do zniesienia. Upały i wysokie temperatury są szczególnie dokuczliwe dla dzieci, kobiet w ciąży, alergików i starszych osób.

Obniżenie temperatury w pomieszczeniu poprawia samopoczucie i ogranicza pocenie się, ma wpływ także na stabilizację ciśnienia krwi.

Podstawowym zadaniem klimatyzatorów jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu, wymiana i wentylacja powietrza. Nowoczesne urządzenia oziębiają i dodatkowo nawilżają powietrze.

Jeśli klimatyzator jest sprawny, regularnie czyszczony, serwisowany i ma zgodnie z zaleceniami wymieniane filtry powietrza, wówczas można stosować go bez obaw. Należy jednak pilnować, by nie ustawiać zbyt dużej różnicy temperatury w stosunku do tej panującej na zewnątrz.

Pojawiają się jednak opinie, że stała ekspozycja na klimatyzowane powietrze może być szkodliwa dla zdrowia i skutkować konkretnymi schorzeniami. 

Przeziębienie i kaszel od klimatyzacji

Jednym z negatywnych skutków klimatyzacji może być osłabienie odporności oraz częste łapanie infekcji. Mogą pojawić się takie objawy jak: chrypka, uczucie drapania w gardle, ból i kaszel. Wynika to z faktu, że nieprawidłowo ustawione klimatyzatory dostarczają zbyt zimne i suche powietrze. Może to dodatkowo skutkować wysuszaniem śluzówek i suchością skóry. 

Leia também:  Suv em São Bernardo Do Campo com Computador de bordo

Jak uniknąć częstych infekcji? Przede wszystkim należy odpowiednio ustawić temperaturę i wilgotność w klimatyzatorze. Pilnować, by różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz nie była duża (nie większa niż 6-8°C), wówczas organizm lepiej adaptuje się do zmiany. Odpowiednia wilgotność zapobiega wysuszaniu gardła.

Pomocne też jest częste popijanie wody małymi łykami – pomaga nawilżyć śluzówkę gardła, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka infekcji. Można także stosować wodę do nosa w aerozolu lub w sprayu (np. Woda morska – spray do nosa APTEO>> lub MARIMER izotoniczny spray do higieny nosa>>).

Aby uniknąć przeziębienia i drapania w gardle ważna jest także częsta i regularna wymiana filtrów.

Klimatyzacja a suche powietrze

Jednym z głównych zarzutów w stosunku do klimatyzacji jest nadmierne przesuszanie powietrza w pomieszczeniach.

Może mieć miejsce, jeśli klimatyzator ma nieprawidłowo ustawiony poziom nawilżenia powietrza. Działa to niekorzystnie na skórę i błony śluzowe.

Z jednej strony może wysuszać drogi oddechowe, prowadząc do infekcji gardła i częstych przeziębień. A z drugiej – powoduje suchość skóry i oczu. 

Jak temu zaradzić? Przebywając często w suchym klimatyzowanym pomieszczeniu, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu. Aby zapobiec suchości oczu można stosować krople nawilżające, które dodatkowo pozostawiają filtr na powierzchni oka chroniący przed podrażnieniami (np. Hialeye DUO>>, Hyal-Drop PRO>> lub Lacrimal>>).

Wiele osób zastanawia się, czy i jaka jest zależność pomiędzy astmą a klimatyzacją. W przypadku źle działającej klimatyzacji u osób chorych na astmę mogą pojawić się duszności i problemy z oddychaniem.

Aby astmatycy także mogli korzystać z dobrodziejstwa chłodnego powietrza w gorące dni, kluczowe są dwa czynniki. Pierwszy to częste czyszczenie i wymiana filtrów, drugi to odpowiednie nawilżenie powietrza.

 

Nieczyszczona klimatyzacja = choroby

Prawidłowo działająca i regularnie czyszczona klimatyzacja nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Problem pojawia się, gdy jest nieodpowiednio serwisowana, a filtry są za rzadko wymieniane. Wilgotne środowisko wewnątrz klimatyzatora sprzyja rozwojowi grzybów, przede wszystkim pleśni. Te są groźne dla zdrowych osób, ale są szczególnym zagrożeniem dla astmatyków i alergików. 

U osób, które reagują spadkiem samopoczucia po przebywaniu w chłodzonym pomieszczeniu, mówi się czasami o „alergii na klimatyzację”. Wynika ona właśnie ze złego ustawienia nawiewów, zbyt niskiej wilgotności powietrza oraz z jej zanieczyszczenia.

Pamiętajmy, że działanie urządzenia oparte na zasysaniu i nawilżaniu powietrza, a następnie wypuszczaniu go do otoczenia, jest idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów i rozprzestrzenia ich w otoczeniu.

Każdy kolejny cykl pracy nieczyszczonego klimatyzatora powoduje uwalnianie ich wraz z wydmuchiwanym powietrzem. A to już realne zagrożenie dla zdrowia wielu osób.

Ból głowy od klimatyzacji – z czego może wynikać?

Po wielu godzinach przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach niektóre osoby skarżą się na bóle głowy i zatok. Może być to wynikiem zbyt niskiej temperatury wewnątrz w stosunku do tej panującej na zewnątrz.

Ale jeśli bólowi głowy towarzyszą także inne objawy grupopodobne (gorączka, dolegliwości ze strony układu oddechowego, np.

suchy kaszel, bóle mięśni), wówczas istnieje ryzyko, że w organizmie rozwija się choroba określana jako legionelloza. 

Legionella pneumophila jest jedną z najczęściej spotykanych bakterii w nieczyszczonych klimatyzatorach. Ten drobnoustrój bytuje w szerokim zakresie temperatury – od około 20 do ponad 50°C, w wilgotnym środowisku.

Z zanieczyszczonego klimatyzatora rozprzestrzenia się wraz z drobinkami wody, które wdychane są przez osoby przebywające w zasięgu klimatyzatora.

Jedno źle serwisowane urządzenie może być przyczyną setek przypadków zakażeń w bardzo krótkim czasie.

Legionelloza jest w pełni wyleczalna, jednak trudna do zdiagnozowania. Choroba daje wiele niespecyficznych objawów, dlatego w wielu przypadkach prawidłowa terapia może być włączona zbyt późno. Śmiertelność w przypadku legionellozy to około 20% przypadków.

Postawienie prawidłowej diagnozy utrudnia fakt, że pierwsze objawy choroby mogą pojawić się dopiero po około 2 tygodniach od zakażenia. Chory może nie połączyć faktu pojawienia się dolegliwości z przebywaniem w zasięgu klimatyzacji.

Tym bardziej, że mamy w gorące upalne dni mamy z nią styczność niemal na każdym kroku.

Jak uchronić się przed szkodliwym wpływem klimatyzacji?

Podsumowując, warto przede wszystkim pamiętać, że prawidłowo ustawiona i regularnie czyszczona klimatyzacja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Problemy zdrowotne, które mogą pojawić się podczas długotrwałego przebywania w chłodzonych pomieszczeniach lub pojazdach, wynikają nie z działania samej klimatyzacji, ale z nieprawidłowego „obchodzenia się” z nią. 

O czym zatem należy pamiętać, jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji? 

  • Ustawienie odpowiedniej temperatury – nie niższej niż około 6-8°C od temperatury panującej na zewnątrz.
  • Regularne czyszczenie, serwis i wymiana filtrów powietrza.
  • Wyłączanie klimatyzacji na przynajmniej 5-10 minut przed wyjściem do cieplejszego otoczenia w celu przyzwyczajenia organizmu do wyższej temperatury.
  • W razie pojawienia się suchości skóry, oczu lub błon śluzowych, warto sięgnąć po preparaty do nawilżania gardła, oczu i nosa. Warto także popijać małymi porcjami zdrowe płyny, takie jak: woda mineralna niegazowana, ziołowe herbaty, woda z dodatkiem mięty, cytryny lub niewielkiej ilości miodu.
  • Unikanie ekspozycji na intensywne podmuchy bezpośrednio z nawiewu klimatyzatora.

Zobacz preparaty do nawilżania oczu>>

Czy klimatyzacja ma wpływ na zdrowie?

Opublikowano: 2019-07-08

Klimatyzacja, zwłaszcza w letnie, upalne dni, jest integralną częścią naszego obecnego stylu życia. Uznaje się, że klimatyzacja prawdopodobnie zapewnia ludziom więcej korzyści niż niedogodności. Poprawia jakość snu i komfort życia, szczególnie wśród osób, którym przeszkadza ciepło (np.

kobiet w ciąży lub podczas menopauzy, gdy występują uderzenia gorąca) oraz może zmniejszyć ryzyko odwodnienia.

Zastanawiasz się jakie powiązanie ma klimatyzacja a zdrowie? Jej działanie ma również korzystny wpływ dla osób mających problemy sercowo-naczyniowe lub objawy związane z chorobami układu oddechowego, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, objawiająca się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Dodatkowo, korzystanie z centralnej klimatyzacji, poprzez odfiltrowywanie cząsteczek pochodzących z zanieczyszczeń zewnętrznych, powoduje mniejsze zanieczyszczenie powietrza przenikającego do wnętrza w porównaniu z otwartymi oknami.

Pomimo wielu zalet, wpływ klimatyzacji na zdrowie może być negatywy. Badania pokazują, że ludzie pracujący w klimatyzowanych środowiskach mogą odczuwać migreny, przewlekłe bóle głowy oraz zmęczenie i rozdrażnienie. Mogą również doświadczać ciągłego podrażnienia i przekrwienia błony śluzowej nosa a także trudności w oddychaniu. To sprawia, że ​​stają się bardziej podatni na przeziębienie, grypę i inne choroby. Te pozornie niezwiązane ze sobą objawy często nazywa się syndromem chorego budynku. WHO wśród objawów wymienia również dolegliwości alergiczne, takie jak zapalenie śluzówek, przewlekłe zapalenie krtani, oskrzeli, suchy kaszel. A także przesuszenie i łuszczenie skóry twarzy, rąk, uszu.

Z używaniem klimatyzacji wiążą się również inne, poważne schorzenia, na które ludzie zapadają w wyniku przebywania w zanieczyszczonym środowisku wewnętrznym. Pogłębiające się problemy z astmą i alergie to dwa najczęstsze problemy zdrowotne.

Urządzenia klimatyzacyjne, nieodpowiednio konserwowane, mogą rozprzestrzeniać pyłki, zarodniki pleśni, grzyby, roztocza, bakterie i wirusy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że powietrze, które krąży w ich domach, jest dwukrotnie bardziej niebezpieczne niż powietrze na zewnątrz, ponieważ przenosi zarodniki pleśni.

Gdy maszyna jest włączona, uwalnia te szkodliwe zanieczyszczenia do powietrza.

Przedłużająca się ekspozycja na klimatyzację może przyczynić się do pogorszenia astmy i rozwoju zakażeń płuc wynikających z tego stanu. W ostatnich latach częstość występowania astmy znacznie wzrosła w wielu krajach, astma stała się globalnym problemem zdrowia publicznego i problemów społecznych.

Dane z badań pokazują, że główną przyczyną wzrostu zachorowalności na astmę i jej rozpowszechnienia może być zmiana środowiska wewnętrznego i alergenów unoszących się w powietrzu, zwłaszcza alergenów roztoczy kurzu.

Roztocza, będące najczęstszymi alergenami wziewnymi w pomieszczeniach, mogą powodować ogólnoustrojowe choroby alergiczne, nie tylko astmę, ale również alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, wyprysk atopowy i pokrzywkę.

Używając klimatyzatora po pewnym czasie, na filtrach osadza się wiele cząstek kurzu, drobnoustrojów, roztoczy i pleśni. Kiedy ludzie ponownie włączają klimatyzator, wyżej wymienione, szkodliwe substancje, przedostają się i rozprzestrzeniają się w sposób dynamiczny w powietrzu będącym wewnątrz pomieszczenia.

W ostatnich latach poprzez upowszechnienie stosowania urządzeń takich jak klimatyzator i nawilżacz, środowisko życia stało się coraz bardziej zamknięte, co sprzyja wystąpieniu chorób alergicznych.

Leia também:  Jakie Są Objawy Otrucia Psa?

Stosowanie klimatyzacji jest zazwyczaj zalecane dla alergików sezonowych, ponieważ ogranicza narażenie na pyłki obecne w powietrzu na zewnątrz, które są odpowiedzialne za sezonowe objawy alergii. Jednak systemy klimatyzacji, zwłaszcza jeśli są słabo konserwowane, mogą zawierać wysokie ich stężenie, co sprzyja kontaktowi z alergenami, powodując nasilenie objawów. Mimo, że większość zanieczyszczeń mikrobiologicznych, nie wywołuje reakcji alergicznych u osób zdrowych, może nasilić występujące objawy u osób nadwrażliwych, a mianowicie dzieci, osób starszych i mających problemy zdrowotne (osłabiony układ odpornościowy, astma, ciężkie alergie u dzieci, inne choroby układu oddechowego itp.). Klimatyzacja uwalnia zarodniki w powietrzu, które są następnie wdychane. Dlatego też, w celu powstrzymania rozwoju pleśni kluczowe jest systematyczne i dokładne czyszczenie oraz odgrzybianie systemu klimatyzacyjnego i wymiana filtrów

Zastanawiasz się jakie moga być objawy choroby od klimatyzacji? Wiadomo również, że używanie klimatyzatorów przyczynia się do występowania chorób przenoszonych przez powietrze, takich jak Legionelloza, zwana również chorobą legionistów.

Ta potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna dróg oddechowych, powoduje wysoką gorączkę, dreszcze, kaszel i zapalenie płuc. Inne objawy obejmują ból brzucha, biegunkę i dezorientację. Badania laboratoryjne mogą wykazywać zmniejszoną czynność nerek, a RTG klatki piersiowej często wykazuje zapalenie płuc.

Trudno jest odróżnić chorobę legionistów od innych rodzajów zapalenia płuc wyłącznie na podstawie występujących objawów, dlatego też chorobę legionistów potwierdzają testy laboratoryjne wykrywające obecność bakterii, Legionella pnuemophila lub obecność innych bakterii w rodzinie Legionellaceae.

Bakterie Legionella, które są odpowiedzialne za infekcję, występują m.in. w systemach klimatyzacyjnych i w wannach z hydromasażem (rozprzestrzenia się łatwiej w obecności ciepłej i stojącej wody). 

Poza Legionellozą bakterie Legionelli wywołują również znacznie łagodniejszą, pozapłucną chorobę zwaną gorączką Pontiac. Nie obserwuje się w niej zajęcia płuc, a jej przebieg przypomina zwykłą grypę.

Szczególnie niebezpieczna, z dużym odsetkiem śmiertelności, jest natomiast ciężka postać pozapłucna Legionellozy, w której bakteria atakuje inne niż płuca tkanki i narządy.

Są na nią narażeni głównie diabetycy oraz chorzy z obniżoną odpornością, na przykład osoby po przeszczepach przyjmujące leki immunosupresyjne. Zakażona Legionellą klimatyzacja może rozsiewać bakterie w promieniu ponad 1 kilometra.

Powiązanie – klimatyzacja a zatoki – idzie w parze. Osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie zatok również powinni ostrożnie korzystać z klimatyzacji. Przyczyną większości przewlekłych zakażeń zatok są grzyby. Z jednej strony klimatyzacja może oczyścić powietrze, które nie jest wypełnione substancjami zanieczyszczającymi lub alergenami zewnętrznymi. Jednak, jak zostało wspomniane powyżej, nieodpowiednio czyszczona może przenosić grzyby – przez brudny filtr, więcej zanieczyszczeń jest zbieranych i wdmuchiwanych do domu, co nie sprzyja swobodnemu i łatwemu oddychaniu. Typowymi objawami są katar, przekrwienie błony śluzowej nosa, utrata węchu i bóle głowy. Często przewlekłe zapalenie prowadzi do schorzeń takich jak polipy zatok, małych wzrostów w kanałach nosowych, które utrudniają oddychanie. Przyczyną może być m.in. klimatyzator. Stąd, możliwe jest zapalenie zatok od klimatyzacji.

Ponadto, centralne systemy klimatyzacji, zwłaszcza ustawione na zbyt niską temperaturę, mogą prowadzić lub pogarszać inne objawy i problemy zdrowotne.

Korzystanie z klimatyzacji przyczynia się do zwiększania objawów niskiego ciśnienia krwi, utraty głosu, bólu gardła, artretyzmu oraz choroby Raynauda (występujące pod wpływem zimna zaburzenia przepływu krwi w małych naczyniach tętniczych w obrębie rąk, rzadziej stóp).

Osoby spędzające dużo czasu w klimatyzowanym środowisku, coraz bardziej nie tolerują gorących letnich temperatur. Jest to spowodowane głównie szokiem termicznym występującym w wyniku przejścia z chłodnego środowiska do upalnego powietrza na zewnątrz.

Klimatyzacja ma wiele zalet z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia, ale nie jest pozbawiona ryzyka. Dlatego też najlepiej korzystać z niej z umiarem, unikać znacznych różnic między temperaturami wewnątrz i na zewnątrz (zalecany jest maksymalny zakres 8° C). Należy również regularnie sprawdzać, czy wszystkie systemy klimatyzacji oraz filtry są konserwowane, czyszczone i wymieniane. W przypadku występowania wyżej opisanych dolegliwości zdrowotnych, zachęcamy do kontaktu z naszą Kliniką. Skorzystaj z porad takich lekarzy jak: laryngolog, alergolog i innych specjalistów.

Klimatyzacja a zdrowie, czy naprawdę jest szkodliwa?

Klimatyzacja a zdrowie, temat pojawia się coraz częściej w naszych głowach, w końcu pomieszczenia z chłodnym nawiewem są już praktycznie wszędzie. W pracy, centrach handlowych, większość z nas ma również klimatyzację w samochodzie. Kiedy zaczęłam pracę zauważyłam, że przeziębienia zdarzają się w ściśle określonym czasie.

Od września do połowy maja pacjenci przychodzą z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jednak im dłużej staż pracy lekarza, to zaczęło się zmieniać i również w okresie wakacji coraz częściej pojawiali się pacjenci z infekcjami dróg oddechowych.

Pytani o objawy i okoliczności zachorowania, wszystkich łączyło jedno: klima! Zatem czy klimatyzacja jest szkodliwa?

Klimatyzacja a zdrowie dzieci

Wiele młodych mam w gabinecie pyta? Jak żyć w takie upały, skoro klimatyzacja może wywoływać objawy infekcji to może lepiej wiatrak? Te dwa urządzenia, mogą być stosowane zamiennie, ale działają inaczej.

Wentylator daje wrażenie ochłodzenia powietrza, klimatyzator naprawdę obniża i utrzymuje temperaturę. Jednak dla osób wrażliwych na zimne podmuchy, już samo działanie wentylatora może być zbyt intensywne i prowadzić do infekcji dróg oddechowych.

Wiatrak jest łatwiejszy w utrzymaniu, eksploatacji i ma niższą cenę.

Klimatyzacja czy wiatrak?

Jeśli nie używamy obu tych urządzeń prawidłowo, jeśli powiew wiatraka i klimatyzacji jest bezpośrednio na górne partie ciała, może się to skończyć infekcją.

Szczególnie, gdy nasze ciało jest spocone, albo bardzo rozgrzane, czyli gdy różnica temperatury otoczenia jest duża. Wiatrak może być równie niebezpieczny ponieważ funkcjonuje na zasadzie tworzenia przeciągu.

Mówiąc krótko tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest lepsze, wszystko zależy od potrzeb oraz użytkowania.

Klimatyzacja a zdrowie

Klimatyzacja wentyluje pomieszczenie,wymieniając powietrze, by utrzymywać temperaturę na stałym poziomie, niezależnie od jej stanu za oknem. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w systemy wentylacyjne, włączające się na koniec cyklu pracy, by zapobiegać zagrzybieniu.  Często zawiera specjalne filtry powietrza usuwające z niego kurz, roztocza, sierść zwierząt domowych czy pyłki.

Negatywne skutki klimatyzacji

Klimatyzacja sama w sobie jest bezpieczna dla zdrowia, wszystko zależy od prawidłowego korzystania z niej oraz konserwacji. Nie wystarczy zainstalować jej domu czy budynku, odpalić w samochodzie, lecz także o nią odpowiednio dbać.

Klimatyzacja, a zatoki

Tylko jeśli korzystamy nieprawidłowo z klimatyzacji powietrze jest suche o niskiej wilgotności. Wysusza skórę, śluzówkę dróg oddechowych, czy spojówki. Jeśli zatem przebywasz często w klimatyzowanych pomieszczeniach i skarżyszczanin się na swędzące oczy, ból gardła, chrypka częste przeziębienia to przyczyna może być właśnie klimatyzacja.

Klimatyzacja, a alergia

Nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji może być szczególnie uciążliwe dla alergików i astmatyków. Nie tylko ze względu na zbyt mała wilgotność, ale też rozwijające się drobnoustroje znajdujące się w nieoczyszczanym regularnie filtrze. Zła konserwacja sprzyja wilgotnemu mikro środowisku, które jest idealne dla rozwoju grzybów. 

Klimatyzacja, a zapalenie spojówek 

Bolą
Cię oczy, gdy długo pracujesz przy komputerze? Nasila się to w sezonie
częstego korzystania z klimatyzacji? Suche powietrze bardzo wysusza
spojówki, może prowadzić do zespołu suchego oka.

Klimatyzacja a zapalenie płuc

Miałam kiedyś pacjentkę, która przyjęła już dwa różne antybiotyk i nadal uskarżała się na kaszel. W takiej sytuacji lekarz ma już tylko jeden wybór, by znaleźć przyczynę choroby-posiew plwociny.

Okazuje się, że często spotykaną bakterią w urządzeniach klimatyzacyjnych jest Legionella pneumophila wywołująca legionellozę, Choroba przypomina grypę (bóle głowy i mięśni, gorączka, a później suchy kaszel).

Diagnostyka jest trudna i wymaga bardziej zaawansowanych technik laboratoryjnych, stąd konserwacja urządzenia tak ważna.

Co robić by się nie przeziębiać

Dostałam pytanie: pani doktor co robić? Ja w pracy nie mogę zrezygnować z klimatyzacji, w samochodzie czy domu wyłączę, ale w pracy się nie da! Siedzę 8 godzin dziennie praktycznie pod nawiewem!

Jeśli nie masz wpływu na ustawienie temperatury, czy nawiewu musisz walczyć z sytuacją zastaną. Po pierwsze warto się przesiąść spod bezpośredniego nadmuchu.

Przy długotrwałej ekspozycji warto korzystać z wszystkiego co nawilża skórę i śluzówkę. Pij często wodę- również podczas przełykania produkujesz więcej śliny.

Jeżeli narzekasz na suchość spojówek zakraplaj sól fizjologiczną lub sztuczne łzy.

Czy chciałabyś się dowiedzieć jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji by się nie przeziębiać?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*