Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Na naszym blogu ciągniemy temat związany z ograniczeniem ruchomości kręgosłupa piersiowego, zamkniętej, przykurczonej klatki piersiowej, a co za tym idzie ograniczenia ruchu obręczy barkowej i różnorodnych dolegliwości bólowych w obrębie karku, klatki, głowy i kończyn górnych.

Odcinek piersiowy kręgosłupa jest najmniej mobilny. Jego ograniczony zakres ruchomości spowodowany jest w szczególności obecnością żeber, z którymi buduje klatkę piersiową, chroniącą narządy wewnętrzne.

Jednak do dodatkowej sztywnościDolegliwości bólowe odcinka piersiowego związane są najczęściej ze zmianami napięciowymi tkanek miękkich w obrębie tego odcinka oraz zmianami  degeneracyjnymi stawów kręgosłupa powstałymi w wyniku powielania złych wzorców ruchowych, utrwalenia nieprawidłowej postawy ciała (np. garbienie pleców), bezruchu lub dużych obciążeń związanych np. z charakterem wykonywanej pracy.

Ból kręgosłupa piersiowego dotyczy wielu osób. Do naszego Centrum RehaFit trafia wielu pacjentów z rozpoznaniem: zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego, któremu towarzyszy ból kręgosłupa w odcinku piersiowym. Zaleceniem lekarza są ćwiczenia na kręgosłup piersiowy i szyjny, które powinien dobrać fizjoterapeuta.

Ból kręgosłupa piersiowego ćwiczenia.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego powinny obejmować mobilizacje tego odcinka, czyli ruchy zwiększające zakres ruchomości kręgosłupa oraz całej klatki piersiowej.

Bardzo ważne jest jednoczesne zadbanie o ćwiczenia rozciągające klatkę piersiową, ponieważ często zmniejszona ruchomość kręgosłupa spowodowana jest właśnie przykurczami klatki piersiowej (klatka zamknięta, barki w protrakcji- ustawione do przodu). Następnie dbamy o wzmocnienie osłabionych partii tułowia.

Nasi fizjoterapeuci pokazują dziś przykłady ćwiczeń mobilizujących odcinek piersiowy kręgosłupa i ćwiczenia “otwierające” klatkę piersiową, jakie stosujemy u naszych pacjentów.

Są to ćwiczenia, które możesz wykonywać samodzielnie, bez naszej pomocy. Oto one:

Mobilizacja kręgosłupa piersiowego w klęku. 

Klęknij przed krzesłem. Spleć dłonie za karkiem, przenieś łokcie w przód, oprzyj na siedzisku krzesła przed sobą. Weź głęboki wdech nosem, rozszerzając żebra, z wydechem przez usta spróbuj pogłębić wyprost kręgosłupa- wypchnij klatkę do przodu.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Mobilizacja kręgosłupa piersiowego w siadzie na krześle z oparciem.

Usiądź na krześle opierając plecy. Spleć dłonie na karku i przenieś łokcie wąsko w przód ( w ten sposób zablokujesz odcinek szyjny kręgosłupa i ruch wymusisz w całości na odcinku piersiowym). Weź głęboki wdech nosem i z wydechem przez usta przechyl tułów przez oparcie krzesła, dociskając odcinek piersiowy do brzegu oparcia.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Mobilizacja kręgosłupa piersiowego w oparciu o roller / wałek.

W leżeniu na plecach z ugiętymi kolanami, oprzyj odcinek piersiowy kręgosłupa ( w miejscu dyskomfortu, zablokowania ruchu, możemy też wykonać to ćwiczenie po prostu na różnych wysokościach) o wałek/roller ułożony poprzecznie do tułowia- w domu może być to wałek do ciasta zawinięty w ręcznik. Spleć dłonie na karku, przenieś łokcie w przód (blokujemy szyjny odcinek kręgosłupa). Weź głęboki wdech nosem a z wydechem przez usta odchyl tułów maksymalnie w tył, dociskając kręgosłup do wałka.

Rozciąganie klatki piersiowej do otwarcia w oparciu o wałek / roller.

W leżeniu na plecach z nogami ugiętymi oprzyj tulów na wałku ustawionym wzdłuż kręgosłupa. Spleć dłonie na karku, przenieś łokcie w przód, a następnie wraz z głębokim wdechem rozłóż łokcie szeroko na boki rozciągając klatkę. Wydech- łokcie wracają w przód. Po kilku powtórzeniach łokcie zostają szeroko, spokojnie oddychaj i wytrzymaj w pozycji jeszcze 30 sekund.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Rozciąganie klatki piersiowej z wykorzystaniem dużej piłki.

Usiądź na dużej piłce i ostrożnie obniżaj się do leżenia, tak aby stopy stabilnie podpierały ciało a plecy niemal w całości oparte były na piłce. Przenieś ramiona za głowę i stopniowo wraz ze spokojnymi wydechami staraj się przenosić ramiona za siebie ( w górę- skos), dążąc do oparcia ich na podłodze jak do mostka. Utrzymuj pozycję, starając się ją pogłębić z kolejnymi wydechami.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Rozciąganie klatki piersiowej, mobilizacja przestrzeni międzyżebrowych i powiększenie zakresu ruchomości barków.

W leżeniu na plecach z ramionami rozłożonymi szeroko po obu stronach ugnij i złącz kolana. Przenieś kolana na jedną stronę. Weź głęboki wdech a z wydechem przenieś ramię po przeciwnej stronie nad głowę i zostaw w tym ułożeniu, nawet jeśli nie udało Ci się ułożyć całego barku.

Rozpocznij oddychanie: wdech nosem – rozszerzasz klatkę, żebra po stronie rozciąganej, wydech rozluźniasz ramię i próbujesz sięgnąć dalej za siebie. Powtórz kilka razy, następnie zmień stronę. Jeśli masz duże jednostronne ograniczenie to po gorszej stronie wykonuj 2x więcej powtórzeń.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Mobilizacja odcinka piersiowego kręgosłupa w przeproście.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Ułóż się na brzuchu, podeprzyj na dłoniach wysuniętych nieco przed siebie (im dalej w górę dłonie tym wyższy segment kręgosłupa mobilizujesz). Wznieś tułów w górę dźwigając się na rekach- wdech. Zatrzymaj ruch, pozostaw plecy rozluźnione i wykonaj głęboki wydech przez usta pogłębiając wyprost w odcinku piersiowym.(ruch klatą w dół, zagłębiający mocniej kręgosłup).

????Ćwicz codziennie. Wykonuj przynajmniej 10 ruchów. Jeśli możesz wykorzystuj tego typu ćwiczenia nawet w pracy (opcja z oparciem krzesła). Jeśli uda Ci się solidnie i konsekwentnie przez jakiś czas stosować te ruchy, będziesz zaskoczony jak dużą ruchomość możesz wypracować samodzielnie. Powodzenia ????

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.

Related Posts

Ćwiczenia mobilizacji kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy w rehabilitacji często jest traktowany „po macoszemu”. W porównaniu do odcinka szyjnego i lędźwiowego ruchomość środkowej części kręgosłupa jest znikoma, dlatego rzadziej daje on dolegliwości bólowe. Z tego też powodu praca nad nim jest zazwyczaj niedoceniana i zaniedbywana, a to błąd!

Brak prawidłowej ruchomości odcinka piersiowego znacząco wpływa na resztę kolumny kręgosłupa i może być jednym z powodów powstawania zaburzeń w innych partiach ciała.

Leia também:  Jakie Objawy Po Pfizer?

Trzeszczenie w stawie ramiennym, dyskopatia kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, czy nieprawidłowa biomechanika podczas uprawiania sportu to tylko część problemów, których przyczyną może być niedostateczna mobilność odcinka piersiowego.

Jak w możliwie łatwy sposób zadbać o to, żebyśmy nie znaleźli się w grupie „szczęśliwców” z takimi dolegliwościami? Podstawą są oczywiście profilaktyczne ćwiczenia mobilizacji kręgosłupa piersiowego.

Osobiście bardzo lubię praktyczne podejście do problemów pacjentów, dlatego poniżej przedstawiam Wam kilka prostych ćwiczeń funkcjonalnych bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Dzięki nim w pierwszej kolejności możecie ocenić stan ruchomości swojego odcinka piersiowego, a później wprowadzić ćwiczenia korygujące. Gotowi? Do dzieła!

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Ćwiczenie 1. Mobilizacja kręgosłupa piersiowego poprzez zgięcie w stawach ramiennych

Nogi zgięte w kolanach do kąta około 45 stopni. Najważniejszym kryterium dobrego wykonania tego ćwiczenia jest utrzymanie głowy oraz kręgosłupa lędźwiowego (dolnego) “przyklejonych” do ściany. Jeśli nie jesteś w stanie sięgnąć kciukiem ściany na końcu ruchu to zatrzymaj go w zakresie, w którym czujesz mobilizację, ale nie odczuwasz bólu!

Wykonaj 30 razy. Na końcu ruchu zgięcia utrzymaj 5 sekund.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Ćwiczenie 2. Mobilizacja odcinka piersiowego poprzez odwiedzenie ramion

Kryteria dobrego wykonania ćwiczenia takie same jak podczas zgięcia: głowa oraz kręgosłup lędźwiowy nie odrywają się od ściany. Ręce prowadź bokiem w górę utrzymując kontakt dłoni ze ścianą.

Wykonaj 30 razy. Na końcu ruchu zgięcia utrzymaj 5 sekund.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Ćwiczenie 3. Rotacja w odcinku piersiowym w pozycji siedzącej

Podczas ćwiczenia zwróć uwagę na brak ruchu w kręgosłupie lędźwiowym (zaznaczony czerwoną linią). Zanim rozpoczniesz ćwiczenie upewnij się, że cały kręgosłup jest prosty i mocno napnij mięśnie brzucha. Ruch rotacji wykonywany jest tylko w górnej części kręgosłupa, głowa podąża za ruchem tułowia.

Wykonaj 30 razy. Na końcu ruchu zgięcia utrzymaj 5 sekund.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Ćwiczenie 4. Zgięcie i wyprost kręgosłupa piersiowego w pozycji siedzącej

Ćwiczenie rozpoczyna się z pozycji neutralnej (kręgosłup prosty jak wyżej po lewej). Ruch rozpocznij od góry zginając głowę w przód, kręgosłup piersiowy powinien “podążać” za nią. Ćwiczenie wykonuj tylko do momentu, w którym jesteś w stanie utrzymać kręgosłup lędźwiowy zablokowany w pozycji neutralnej.

Przy powrocie postaraj się wykonać wyprost (odgięcie w tył) kręgosłupa piersiowego bez ruchu w lędźwiach. UWAGA! Ruchu wyprostu jest bardzo mało, nie rób tego na siłę!

Wykonaj 30 razy. Na końcu ruchu zgięcia utrzymaj 5 sekund.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Ćwiczenie 5. Rotacja odcinka piersiowego w klęku podpartym

Ćwiczenie rozpocznij w pozycji klęku podpartego na jednej ręce. Druga ręka luźno ułożona na potylicy, łokieć w osi tułowia. Pierwsza część ćwiczenia polega na ruchu “łokieć wolny do łokcia podporowego” bez ruchu w kręgosłupie lędźwiowym i pochylania głowy. W drugiej części łokieć wolny podąża w stronę sufitu do momentu wybrania pełnego ruchu rotacji w kręgosłupie piersiowym.

UWAGA! Podczas całego ćwiczenia kręgosłup lędźwiowy pozostaje prosty, a ręka ułożona na potylicy nie ciągnie kręgosłupa szyjnego w dół.

Wykonaj 30 razy. Na końcu ruchu zgięcia utrzymaj 5 sekund.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Ważne informacje na koniec!

Podczas każdego z wymienionych ćwiczeń kręgosłup lędźwiowy jest zablokowany w pozycji neutralnej. NIE PULSUJ W KOŃCOWEJ FAZIE RUCHU!

Jeśli masz wątpliwości, czy dobrze wykonujesz wszystkie przedstawione ćwiczenia lub podczas treningu odczuwasz ból koniecznie skonsultuj je ze swoim fizjoterapeutą.

Zobacz również:

 1. Ćwiczenia w pozycji plank.
 2. Ćwiczenia stabilizacyjne kręgosłupa lędźwiowego.

Bóle kręgosłupa piersiowego – przyczyny i ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Zdecydowanie najczęściej trafiają do nas pacjenci, których sprowadza ból odcinka lędźwiowego lub szyjnego. To nie znaczy, że uwięziony pomiędzy nimi odcinek piersiowy ma się świetnie i nic się z nim nie dzieje. Często to właśnie tu leży podstawowa przyczyna wszystkich innych problemów. Przeczytaj, na czym polega ból kręgosłupa piersiowego.

Klatka piersiowa

W środkowej części pleców znajduje się klatka utworzona z żeber. Przyczepione do stawów kręgosłupa z jednej strony, a z drugiej przytwierdzone do mostka lub wolno zakończone. Obramowanie to stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla bardzo ważnych życiowo organów, takich jak serce czy płuca.

Bardzo ważne, abyśmy sobie wyobrazili, że klatka ta musi być z jednej strony sztywna – ponieważ tak umożliwia lepszą ochronę dla narządów wewnętrznych, z drugiej stron musi być wystarczająco elastyczna, tak aby nie ograniczała ruchów oddechowych. W tym miejscu znajduje się również bardzo ważny mięsień, czyli przepona.

Przyczepia się ona do ostatnich żeber i kręgosłupa i aby w pełni mogła wykonywać swoje ruchy – musi mieć na to odpowiednio dużo przestrzeni.

Ruchomość odcinka piersiowego

Z powodu siedzącego trybu pracy następują w naszym ciele zmiany adaptacyjne. Jedną z nich jest usztywnienie odcinka piersiowego kręgosłupa. Dzieje się tak z dwóch ważnych przyczyn. Jedna to taka, iż siedząc, zazwyczaj zaokrąglamy plecy, zamykamy klatkę piersiową, która zmienia napięcia mięśni w obrębie klatki piersiowej.

Dodatkowo wyciągnięte ręce w przód (jak do pisania na komputerze czy czytania książki) jeszcze bardziej skracają mięśnie z przodu ciała. Druga, wynika z faktu, iż żyjąc w ciągłym stresie nasz organizm przyjmuje postawę „walcz” lub „uciekaj”. W każdej z tych sytuacji ciało człowieka stara się chronić ważne dla niego organy – jak wspomniane przeze mnie wcześniej serce czy płuca.

Właśnie te dwa komponenty, jeden biomechaniczny i drugi psychologiczny skutkują dużym usztywnieniem odcinka piersiowego i ograniczeniem jego ruchomości. Stan ten pojawia się na wiele miesięcy przed wystąpieniem bólu w odcinku piersiowym.

Z praktyki gabinetu mogę powiedzieć, że ból często pojawi się pierwszy w odcinku szyjnym lub lędźwiowym – bo są to odcinki, które kompensują ruchomością sztywność środkowego segmentu.

Leia também:  Ile Kosztuje Laserowe Leczenie Tradziku?

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Co możemy zrobić z bólem kręgosłupa piersiowego?

Logicznym wydaje się zatem, że aby zmniejszyć napięcie w tym odcinku to trzeba go rozruszać. W fizjoterapii powiemy, że chcemy zmobilizować odcinek piersiowy do większej ruchomości. Dzięki temu odcinek lędźwiowy i szyjny będą mogły przybrać bardziej stabilną strukturę. Jak to zrobić?

Ćwiczenia oddechowe

Wspominane przeze mnie żebra i przepona to esencja oddychania. Dlaczego zatem nie wykorzystać tego prostego mechanizmu do tego, aby poruszyć klatkę piersiową. Bardzo ważne jest jednak, aby takie ćwiczenia wykonywać prawidłowo.

Prostym przykładowym ruchem, który może nam pomóc z bólem kręgosłupa piersiowego i który można wypróbować samodzielnie w domu jest próba wzięcia wdechu w kierunku ostatnich żeber, tak aby rozepchać je maksymalnie na boki.

Może w tym pomóc położenie sobie swoich dłoni na ostatnich żebrach (tak jak byśmy chwycili się „pod boki”) i delikatny docisk skierowany do środka ciała. Ruch przepony powinien mieć charakter trójwymiarowy, nazywany też ruchem 360 stopni.Możemy tez wykorzystać asymetryczną prace żeber w pozycji leżenia na boku.

Dzięki temu żebra, na których leżymy stanowią podstawę dla większej ruchomości żeber po drugiej stronie ciała. Proponuje wykonywać ćwiczenia oddechowe, z świadomym kierowaniem oddechu w ostatnie żebra leżąc raz na jednym, raz na drugim boku.

Ruchy mobilizacyjne

W gabinecie fizjoterapeuty taką mobilizację wykona terapeuta. Postara się on uruchomić odpowiednio stawy międzykręgowe, czy stawy łączące kręgosłup z żebrami. Swoimi dłońmi opracuje on także zbyt napięte więzadła i mięśnie. Czasem przykładając ręce w odpowiednie miejsca na ciele, postara się przywrócić odpowiedni pobudzenie układu nerwowego.

Czy to wystarczy? Tak, ale na krótko. Jeśli jesteśmy osobami, które ciągle pracują w wymuszonej pozycji (np.

siedzącej) to bez wprowadzenia odpowiednich ćwiczeń mobilizujących – ciągle będzie dochodzić do tych samych napięć.

Ratunkiem są ćwiczenia, które otworzą klatkę piersiową, uelastyczniając mięśnie na przedniej stronie ciała i jednocześnie uruchomią odcinek piersiowy kręgosłupa.

Przykładem prostego ćwiczenia jest przyjęcie klęku podpartego i położenie jednej dłoni na tyle głowy. Następnie staramy się wykonać ruch w odcinku piersiowym i kierujemy łokieć ręki na głowie w stronę podłoża. Ważne, aby cały czas zachować wysoko uniesiony łokieć i całą dłoń przyklejoną do głowy. Tylko wtedy ruch może zaistnieć w stawach kręgosłupa. Powtarzamy na obie strony.

Kolejnym przykładem może być, ponownie wykorzystując pozycję klęku podpartego – przeniesienie jednej wyprostowanej ręki pod drugą rękę (np. lewej na prawą stronę ciała) i wykonanie skłonu w tej pozycji. Ruchy rotacyjne to świetna mobilizacja dla odcinka piersiowego.

Aby mieć pewność dobrze wykonywanych ćwiczeń warto wybrać się do fizjoterapeuty. Dzięki jednej wizycie u specjalisty wzrośnie świadomość i jakość wykonywanego ruchu! Dobrym pomysłem jest również masaż rehabilitacyjny, który znajdziesz w naszej ofercie.

Zapraszamy!

Agnieszka Wnuk-Scardaccione

[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa. Pomimo tego coraz częściej uskarżamy się na bóle pleców na wysokości klatki piersiowej.

Przyczyny dolegliwości to głównie siedzący tryb pracy, przeciążenia fizyczne, a także przyjmowanie niewłaściwej postawy podczas wykonywania ruchów. Co ważne, ból odcinka piersiowego kręgosłupa może promieniować także do innych części ciała, co często utrudnia diagnozę.

Podpowiadamy, na czym polega leczenie, a także przedstawiamy domowe sposoby na łagodzenie bólu, w tym sprawdzone ćwiczenia na kręgosłup piersiowy! 

Kręgosłup piersiowy – budowa i funkcje 

Kręgosłup człowieka składa się kostnych kręgów tworzących wspólną całość. Odcinek piersiowy kręgosłupa zbudowany jest z 12 kręgów oznaczanych T1 (od góry) do T12 lub Th1-Th12, usytuowanych na wysokości klatki piersiowej. Kręgi kręgosłupa piersiowego połączone są z żebrami za pośrednictwem stawów. 

Z kolei przestrzenie między każdym kręgiem są wyścielone krążkami międzykręgowymi (dyskami). Każdy z nich zbudowany jest z chrząstki, wytrzymałej torebki zewnętrznej, nazywanej pierścieniem włóknistym, a także z gąbczastego i silnie uwodnionego jądra miażdżystego.

Kręgosłup piersiowy jest fizjologicznie wygięty do tyłu tworząc kifozę piersiową. Umożliwia to budowa kręgów – przednia część trzonów kręgowych jest niższa.

Naturalna krzywizna umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a także głowy w odpowiedniej pozycji.

Do pozostałych funkcji kręgosłupa piersiowego należy przede wszystkim podtrzymanie klatki piersiowej, a także ochrona narządów wewnętrznych, m.in. serca i płuc. 

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – przyczyny 

Schorzenia kręgosłupa, takie jak dyskopatia, rzadziej dotyczą kręgosłupa piersiowego.

Niemniej jednak ze względu na obecny styl życia wiele osób odczuwa ból odcinka piersiowego kręgosłupa związany z dehydratacją lub protruzją krążków międzykręgowych, które tracą naturalną elastyczność w wyniku przeciążenia.

Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych nie są obecnie domeną tylko osób starszych. Kręgosłup piersiowy kręgosłupa narażony jest także na zmiany w przebiegu osteoporozy. 

Ból kręgosłupa piersiowego najczęściej wynika ze stylu życia. Co ważne, dolegliwości mogą dotyczyć także osób bardzo młodych, a nawet dzieci w okresie intensywnego wzrostu.

Przyczyny bólu pleców u najmłodszych to rozciąganie tkanek w połączeniu z niską aktywnością fizyczną, co może prowadzić do spłycenia lub pogłębienia naturalnej kifozy.

Problem dzisiejszej młodzieży to również noszenie zbyt ciężkich plecaków. 

Za głównie przyczyny bólu odcinka kręgosłupa piersiowego uznaje się:

 • siedzący tryb pracy;
 • przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała, garbienie się, pochylanie w kierunku monitora;
 • niewłaściwie dobrana wysokość biurka i ułożenia klawiatury;
 • niska aktywność fizyczna;
 • nadwaga i otyłość, co stanowi dodatkowe obciążenie dla każdego odcinka kręgosłupa;
 • ciężka praca fizyczna, dźwiganie;
 • w przypadku kobiet duży rozmiar biustu, co także obciąża kręgosłup piersiowy.

Ból kręgosłupa piersiowego – charakterystyka

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa najczęściej odczuwany jest na wysokości klatki piersiowej, czyli na plecach między łopatkami. Zdarza się, że ból promieniuje w jedną stronę, wywołując kłucie pod łopatką. Dolegliwości mogą występować stale lub np. podczas próby wyprostowania pleców, czy w trakcie wykonywania ruchów. 

Najczęściej objawy problemów z kręgosłupem piersiowym dotyczą również innych części ciała, np.:

 • ból w klatce piersiowej, niekiedy przypominający kłucie w sercu;
 • ból w jamie brzusznej, który może być mylnie uznawany m.in. za zapalenie woreczka żółciowego;
 • bóle kończyn, zarówno rąk, jak i nóg;
 • drętwienie i mrowienie kończyn;
 • problemy z oddychaniem, a nawet duszności i niedotlenienie;
 • nerwobóle promieniujące wzdłuż pleców lub klatki piersiowej. 

Schorzenia kręgosłupa piersiowego – na czym polega leczenie?

Jeśli pojawia się ból w odcinku piersiowym kręgosłupa, któremu towarzyszą inne objawy, zwłaszcza sugerujące problemy z sercem i oddychaniem, najbezpieczniej skonsultować się z lekarzem.

Kręgosłup piersiowy ocenia się na podstawie prześwietlenia rentgenowskiego, ale dokładniejszy obraz uzyskuje się po rezonansie magnetycznym lub tomografii komputerowej.

Dopiero znając przyczynę bólu kręgosłupa piersiowego można ustalić odpowiednie leczenie. 

Początkowo postępowanie zwykle ogranicza się do leczenia objawowego i zachowawczego. Doraźnie można stosować doustne leki o działaniu przeciwbólowym. W przypadku bardzo silnego bólu lekarz może zalecić stosowanie preparatów o działaniu rozluźniającym mięśnie.

Mogą one jednak podrażniać żołądek, dlatego nie należy stosować ich przewlekle. Ból odcinka piersiowego kręgosłupa można łagodzić stosując maści, żele i plastry przeciwbólowe.

Ostatni z wymienionych preparatów zapewnia stopniowe uwalnianie substancji aktywnej, dzięki czemu działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne jest utrzymane przez dłużej, bez konieczności powtarzania aplikacji.  

Bóle pleców rzadko dotyczą jednego punktu. Jeśli odcinek piersiowy jest osłabiony najczęściej, bez odpowiedniego postępowania, prędzej czy później wystąpią również problemy z odcinkiem szyjnym i lędźwiowym.

Co więcej, ból kręgosłupa piersiowego ma tendencję do nawrotów ze zwiększoną intensywnością.

Leczenie objawowe należy więc wspierać poprzez ćwiczenia na kręgosłup, zabiegi fizykoterapeutyczne oraz zmianę niewłaściwych nawyków. 

Kręgosłup piersiowy – ćwiczenia domowe 

Styl życia, zwłaszcza niedostateczna aktywność fizyczna, to główna przyczyna bólu kręgosłupa piersiowego.

Kompletne leczenie powinno więc uwzględniać przede wszystkim zabiegi rehabilitacyjne i ćwiczenia domowe, za pomocą których można wzmocnić kręgosłup piersiowy i rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie, także w przypadku objawów na tle zmęczenia nerwowego.  

Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego mają na celu nie tylko złagodzenie dolegliwości bólowych, ale także wzmocnienie mięśni, co pozwala na zmniejszenie ryzyka ponownego wystąpienia symptomów świadczących o problemach z kręgosłupem. Warto jednak pamiętać, że nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia na odcinek piersiowy mogą zaszkodzić, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości najbezpieczniej skonsultować plan treningowy z fizjoterapeutą. 

Najczęściej zalecane ćwiczenia na odcinek piersiowy kręgosłupa, które możesz wykonywać w domu bez użycia jakiegokolwiek sprzętu to: 

 • Usiądź na piętach i połącz dłonie za plecami. Cały czas utrzymując proste plecy staraj się unieść dłonie ku górze. 
 • Siedząc na krześle skrzyżuj ręce na wysokości klatki piersiowej, tak by nie odstawały od ciała. Wykonuj łagodne skręty tułowia. Nie zapominaj o wyprostowaniu pleców. Ćwiczenie możesz wykonywać w trakcie pracy przy biurku. 
 • Połóż się na brzuchu z wyprostowanymi nogami. Ręce ułóż wzdłuż tułowia i staraj się unosić ramiona wytrzymując w takiej pozycji kilka sekund. 
 • Wykorzystaj dowolny prosty przedmiot, np. kij lub książkę. Połóż ją na karku trzymając obiema dłońmi. Kolejno wykonuj skręty tułowia. 
 • Uklęknij na macie lub kocu. Pochyl ciało podpierając się na łokciach. Następnie unieś pośladki i ramiona, tak aby kręgosłup był wklęsły. 
 • Przyjmując powyższą pozycję tym razem staraj się unieść kręgosłup ku górze. Jest to tzw. koci grzbiet, który wzmacnia także odcinek lędźwiowy. 

Ból kręgosłupa piersiowego – profilaktyka 

Jeśli choć raz w życiu wystąpił u Ciebie ból odcinka piersiowego kręgosłupa, podejmij działania w kierunku zmniejszania ryzyka nawrotów dolegliwości. Wbrew pozorom dbałość o kręgosłup piersiowy, a także każdy z pozostałych fragmentów ,,ludzkiego rusztowania” nie jest tak trudna. Przede wszystkim każdego dnia pamiętaj:

 • Nie garb się i stale utrzymuj wyprostowaną postawę ciała. Jeśli sprawia Ci to trudności, pomyśl o specjalnych szelkach, które pomagają w ułożeniu kręgosłupa. Z czasem zdrowa postawa stanie się codziennym nawykiem.
 • Podnosząc ciężkie przedmioty uginaj kolana zachowując wyprostowane plecy. Zmniejszysz w ten sposób obciążenie, a kręgosłup piersiowy nie będzie nadmiernie pochylony do przodu. 
 • Staraj się nie pozostawać zbyt długo w tej samej pozycji. W miarę możliwości rób przerwy na wykonywanie ćwiczeń rozciągających.
 • Pomyśl o zwiększeniu aktywności fizycznej. Rodzaj sportu dobierają jednak mając na uwadze stan zdrowia kręgosłupa i własne możliwości. Nie przesilaj się i nie zwiększaj ilości ćwiczeń zbyt intensywnie. 
 • Dbaj również o zdrową dietę i utrzymuj optymalną wagę ciała. 

Pamiętaj, że nawet sporadyczny i umiarkowany ból odcinka piersiowego kręgosłupa, a także wszelki dyskomfort odczuwany na każdej wysokości pleców, to objawy problemów z kręgosłupem. Nigdy nie lekceważ bólu i nie odkładaj ćwiczeń. W początkowym etapie występowania dolegliwości proste domowe ćwiczenia na kręgosłup piersiowy pozwalają na utrzymanie całkowitej sprawności fizycznej.   

Lek. Michał Dąbrowski 

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*