Co oznacza krwawienie lub plamienie po stosunku?

Co oznacza krwawienie lub plamienie po stosunku?

Getty Images

Krwawienie po stosunku z pochwy nie powinno niepokoić, jeżeli dotyczy kobiety, która uprawiała seks po raz pierwszy. W przypadku pań aktywnych seksualnie, krew po stosunku nie jest normalnym stanem, więc powinna wzbudzać niepokój. O czym świadczy krwawienie podczas stosunku i po zbliżeniu?

Krwawienie po stosunku, do którego dochodzi w wyniku pierwszego kontaktu seksualnego, jest stanem całkowicie normalnym. W takim przypadku, krew bierze się z przerwanej błony dziewiczej, która jest silnie unaczyniona.

Może się zdarzyć, że kobieta mająca za sobą pierwszą inicjację seksualną krwawi także po kilku kolejnych stosunkach. Najprawdopodobniej oznacza to, że błona dziewicza nie została do końca przerwana.

W każdym innym przypadku, krew z pochwy po stosunku powinna być traktowana jako sygnał alarmowy, skłaniający do wizyty u ginekologa.

Krwawienie podczas stosunku – przyczyny

Krwawienie po stosunku i podczas stosunku nie zawsze świadczy o poważnych stanach chorobowych, nie warto zatem od razu wpadać w panikę. Otarcia mechaniczne, powstałe w trakcie penetracji, to jedna z najczęstszych przyczyn.

Jeżeli towarzyszy temu także ból w podbrzuszu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z krwawieniem kontaktowym, wywołanym zbyt głęboką penetracją. Plamienia mogą być też wywołane wahaniami hormonów, pojawiającymi się w trakcie cyklu menstruacyjnego.

Stan ten może też wskazywać na menopauzę. 

Jeżeli krwawienie pojawia się częściej, możesz podejrzewać, że przyczyną jest stan chorobowy, toczący się w organizmie. Dolegliwości, na które wskazuje ten objaw, to:

 • nadżerka,
 • zrosty,
 • endometrioza,
 • polipy szyjki macicy,
 • zakażenie grzybicze,
 • infekcja bakteryjna,
 • cysty jajników,
 • rzeżączka,
 • choroby nowotworowe.

Krwawienie z pochwy po stosunku – przyczyny

Krwawienie podczas stosunku nie jest jedyną sytuacją, która powinna wzbudzać wzmożoną czujność. Także krew pojawiająca się po zbliżeniu powinna być traktowana jako stan niefizjologiczny, choć i w tym przypadku, przyczyny mogą być błahe.

Krew może pochodzić z otarć błony śluzowej pochwy, powstałych w wyniku intensywnej lub zbyt głębokiej penetracji. Otarcia mechaniczne mogą jednak wskazywać na niewystarczające nawilżenie (w takim przypadku zwykle wystarczy przedłużyć grę wstępną) lub na suchość pochwy.

Dolegliwość ta może być spowodowana zmianami hormonalnymi, pojawiającymi się po ciąży, w okresie menopauzy i u kobiet stosujących doustną antykoncepcję.

Inne schorzenia, które mogą powodować krwawienie z pochwy po stosunku, to:

 • nadżerka,
 • choroby przenoszone drogą płciową (w tym chlamydioza, opryszczka warg sromowych, rzeżączka, kiła, kłykciny kończyste),
 • infekcja grzybicza lub bakteryjna,
 • stan zapalny szyjki macicy,
 • stan zapalny błony śluzowej macicy,
 • endometrioza,
 • zapalenie przydatków,
 • polipy szyjki macicy,
 • atrofia błony śluzowej pochwy.

W najpoważniejszych przypadkach, krwawienie z pochwy po stosunku może być objawem stanu przednowotworowego albo nowotworu złośliwego – raka szyjki macicy, sromu lub pochwy.

Krwawienie kilka dni po stosunku – przyczyny

Krwawienie po stosunku nie musi pojawić się od razu po zbliżeniu. Zdarza się, że krew z pochwy jest widoczna dopiero po kilku dniach.

Także w tym przypadku nie obejdzie się bez wizyty u ginekologa, jednak lekarz najprawdopodobniej (choć nie jest to wykluczone) nie stwierdzi żadnego stanu chorobowego.

Krwawienie kilka dni po stosunku, jeżeli nie ma związku z miesiączką, z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza, że jesteś w ciąży. W takim przypadku, mówimy o krwawieniu implementacyjnym, do którego dochodzi w następstwie zagnieżdżania zarodka w błonie śluzowej macicy. 

Krew po stosunku – czy to jest normalne?

Krwawienie po stosunku, u kobiet aktywnych seksualnie, nie jest stanem fizjologicznym, zatem nie należy traktować tego jako naturalnego zjawiska.

Jeżeli wraz z krwawieniem pojawiają się inne niepokojące objawy, w tym ból w podbrzuszu i w okolicach kręgosłupa, nadmierne wydzielanie śluzu, skrzepy krwi w moczu, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, ropne upławy i ból w trakcie zbliżenia, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa.

Brak dodatkowych symptomów nie znaczy jednak, że powinnaś zrezygnować z wizyty u lekarza. Wiele poważnych chorób, w tym rzeżączka i rak szyjki macicy, w początkowym stadium przebiega bezobjawowo lub daje tylko skąpe objawy, które łatwo zignorować.

Plamienie po stosunku w ciąży 

Krwawienie po stosunku może być wyjątkowo niepokojące, gdy jesteś w ciąży. Taka reakcja jest jak najbardziej prawidłowa, bowiem wszelkie nieprawidłowości w okresie ciąży wymagają szczególnej uwagi.

O ile krew po stosunku może wskazywać na patologię ciąży, to najprawdopodobniej okaże się, że jej obecność wynika ze zwiększonego przepływu krwi do szyjki macicy. W trakcie penetracji, może dojść do podrażnienia błony śluzowej, czego efektem będzie właśnie niegroźne krwawienie.

Jeżeli jednak taki stan będzie występował po każdym zbliżeniu, lekarz może zalecić wstrzemięźliwość. 

Krew z pochwy po stosunku

Krwawienie po stosunku nie zawsze jest następstwem poważnej choroby. Zdarza się, że przyczyny są błahe, a jednorazowy incydent nie powinien wzbudzać szczególnego niepokoju. Nie znaczy to jednak, że brak czujności będzie usprawiedliwiony.

Wiele poważnych chorób można tym skuteczniej leczyć, im wcześniej zostaną wykryte. Nawet jednorazowy przypadek krwawienia po stosunku wymaga konsultacji ginekologicznej, w trakcie trwania ciąży.

Stan błogosławiony zawsze skłania do wzmożonej ostrożności, bowiem odpowiadasz nie tylko za siebie, ale i za dziecko. 

Plamienie po stosunku – najczęstsze możliwe przyczyny. Kiedy plamienie po stosunku wymaga wizyty u ginekologa?

Co oznacza krwawienie lub plamienie po stosunku? Plamienie po stosunku warto skonsultować z lekarzem ginekologiem podczas wizyty Iurii Maksymiv/123RF

Plamienie lub krwawienie po stosunku to w niektórych przypadkach naturalny stan fizjologiczny, który nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Jeśli jednak krwawienie po stosunku zdarza się często i nie jest związane z defloracją ani miesiączką, należy zasięgnąć porady ginekologa, ponieważ objaw ten może wskazywać na stan chorobowy.

Plamienie po stosunku może przebiegać w różnoraki sposób, toteż kobiety często mają trudność w określeniu, czy krwawienie ma bezpośredni związek z seksem.

Krwawienie może przybrać formę niewielkiego plamienia (różowe zabarwienie wydzieliny z pochwy), niewielkiego wypływu krwi z pochwy, a w niektórych sytuacjach intensywniejszego krwawienia. Bez względu na intensywność i częstotliwość występowania, każde międzymiesiączkowe plamienie z pochwy powinno być skonsultowane z ginekologiem.

Kobieta powinna umówić się na pilną wizytę u lekarza, również wtedy, gdy upławy pojawią się po stosunku. Ich przyczyna może być błaha, ale też świadczyć o problemach z układem rozrodczym.

Możliwe przyczyny plamienia po stosunku płciowym

Plamienie po stosunku jako naturalne i fizjologiczne zjawisko pojawia się podczas defloracji, czyli u kobiet, które uprawiają seks po raz pierwszy.

Krew po stosunku, a także w jego trakcie pojawia się, ponieważ dochodzi do przerwania błony dziewiczej, która znajduje się u wejścia do pochwy i jest silnie unaczyniona.

Jeśli błona dziewicza nie została całkowicie przerwana podczas pierwszego stosunku, krew może pojawiać się także w czasie kolejnych kontaktów intymnych.

Krwawienie po stosunku może także zdarzyć się w wyniku otarć – może to zdarzyć się również w przypadku mężczyzn.

Otarciom miejsc intymnych sprzyja suchość pochwy. Częstą przyczyną tej dolegliwości jest spadek poziomu estrogenów, co ma miejsce:

 • w drugiej fazie cyklu miesiączkowego,
 • podczas premenopauzy i menopauzy,
 • podczas ciąży,
 • po porodzie.

Suchość pochwy pojawia się też czasem jako jedno z działań niepożądanych doustnej antykoncepcji hormonalnej. Problemowi temu łatwo jest zaradzić, stosując podczas stosunku specjalne lubrykanty.

 • Lubrykant – co to jest i co zawiera?

Do poważniejszych przyczyn krwawienia po stosunku, które mogą wskazywać na poważną chorobę, należą:

 • endometrioza, czyli przerost błony śluzowej macicy,
 • nadżerki, czyli stany zapalne pochwy,
 • stany zapalne szyjki macicy,
 • zapalenie błony śluzowej macicy, które może pojawić się na przykład po założeniu wkładki domacicznej,
 • choroby przenoszone drogą płciową takie jak opryszczka narządów płciowych, grzybica pochwy, rzeżączka, kiła i chlamydioza,
 • zapalenie przydatków,
 • zanikowe zapalenie błony śluzowej pochwy (atrofia pochwy),
 • polipy i mięśniaki macicy,
 • rak szyjki macicy, pochwy lub sromu albo stan przednowotworowy.

Plamienie po stosunku może też pojawić się w środku cyklu, czyli wówczas, gdy dochodzi do owulacji. Spada wtedy poziom estrogenów i dlatego może pojawić się krew po stosunku. Krwawienie to nosi nazwę plamienia okołoowulacyjnego i nie jest powodem do niepokoju.

Krwawienie po stosunku może być również konsekwencją napięcia nerwowego oraz stresu. Zmęczenie i stres wpływa na cykl miesiączkowy i może być powodem tego, że po stosunku pojawia się plamienie.

Może tak dziać się zarówno przed miesiączką, jak i po niej. Czasami zdarza się także z tego powodu krwawienie podczas stosunku.

Krew podczas stosunku może także pojawić się w każdym z wymienionych powyżej przypadków.

Leia também:  Jak Długo Trwa Leczenie Zakrzepicy Żył Głębokich?

Plamienie po stosunku – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli plamienie po stosunku nie jest związane z przerwaniem błony dziewiczej ani nie zdarza się tuż po okresie, warto skonsultować ten stan z lekarzem. Wskazaniem do konsultacji ginekologicznej plamienia po stosunku jest regularność występowania tego objawu, a także symptomy towarzyszące, takie jak:

 • upławy,
 • pieczenie i świąd okolic intymnych,
 • czy ból w podbrzuszu.

Oprócz badania ginekologicznego lekarz powinien wykonać USG narządów płciowych oraz pobrać wymaz do badania cytologicznego.

Może też zalecić wykonanie kolposkopii oraz badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

W uzasadnionych przypadkach wykonuje się też badania histopatologiczne pobranych wycinków oraz badania mikrobiologiczne mające na celu potwierdzenie grzybicy lub zakażenia bakteryjnego.

Plamienie występujące kilka dni po stosunku to często pierwszy symptom ciąży. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne, związane z zagnieżdżaniem się zapłodnionej komórki jajowej (zarodka) w macicy.

Pojawia się wówczas śluz, który może mieć zabarwienie od jasnoróżowego do brązowego, a nawet ciemnobrązowego. Kolor plamienia implantacyjnego zależy od poziomu we krwi hormonów – estrogenów i progesteronu.

W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że plamienie po stosunku może wskazywać na ciążę, należy wykonać test ciążowy.

Plamienie po stosunku zdarza się także w pierwszym trymestrze ciąży. W każdym przypadku jest to powód do konsultacji z lekarzem ginekologiem, ponieważ krwawienie w ciąży po stosunku na tym etapie może być objawem ciąży pozamacicznej lub poronienia.

Plamienie lub krwawienie po stosunku w drugim i trzecim trymestrze ciąży również nie jest zjawiskiem normalnym i wymaga konsultacji z lekarzem.

Może dojść do niego w wyniku poronienia, przedwczesnego odklejania się łożyska albo przedwczesnej akcji porodowej (czasami stosunek i wydzielana podczas niego oksytocyna może przyspieszyć poród).

Krwawienie w ciąży po stosunku może też wskazywać na łożysko przodujące.

Oczywiście nie zawsze powód plamienia po stosunku w trakcie ciąży jest aż tak poważny – może być spowodowany otarciami lub mikrourazami śluzówki pochwy, ale zawsze warto zasięgnąć porady lekarza i wykluczyć poważne przyczyny, zagrażające zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka.

Plamienie po stosunku – kiedy może się pojawić i co oznacza?

Krwawienie po stosunku zawsze budzi niepokój. Wyjątek stanowi seks uprawiany po raz pierwszy. U kobiety regularnie podejmującej współżycie budzi dyskomfort i odbiera radość z seksu. O czym świadczy plamienie po stosunku i czy konieczna wówczas jest wizyta u ginekologa?

Przyczyny plamienia

Niewielkie, krwawe plamienie z dróg rodnych, niezwiązane bezpośrednio z krwawieniem miesięcznym, może objawiać się śladami krwi na bieliźnie lub podbarwionym krwią śluzem.

Pojawia się u około 7% miesiączkujących kobiet.

Plamienie po stosunku natomiast może mieć różne przyczyny, zarówno te niegroźne, jak i wymagające szybkiego leczenia ginekologicznego.

Niegroźne przyczyny plamienia

Najczęstszą przyczyna plamienia po stosunku są otarcia mechaniczne. Zbyt głęboka penetracja i intensywność oraz używanie zabawek erotycznych może prowadzić do uszkodzenia delikatnych ścianek pochwy.

Jeżeli zbliżenie odbywa się około dziesiątego dnia po owulacji, plamienie może być związane z implantacją zapłodnionego zarodka. Również owulacja, występująca w połowie cyklu u wielu kobiet, może objawiać się plamieniem.

Pod koniec cyklu miesięcznego, na skutek niskiego poziomu estrogenów, zwiększa się suchość pochwy, sprzyjająca otarciom i uszkodzeniom mechanicznym błony śluzowej pochwy. Suchość pochwy jest częstą przyczyną krwawień u kobiet w okresie menopauzy, w czasie ciąży i przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

Również brak lub niewystarczające podniecenie w czasie uprawiania seksu skutkuje niewystarczającym nawilżeniem pochwy, a w efekcie plamieniami. Przemęczenie, długotrwały stres również mogą zaburzać cykl menstruacyjny i prowadzić do plamienia.

Plamienie w ciąży po stosunku

Plamienie może być jednym z pierwszych, jednoznacznych objawów ciąży. Około 10 dni po owulacji u niektórych kobiet pojawia się plamienie implantacyjne. Zarodek zagnieżdża się wtedy w macicy. We wczesnej ciąży plamienie może sygnalizować poronienie lub ciążę pozamaciczną.

W zaawansowanej ciąży natomiast, w drugim i trzecim trymestrze, plamienia również mogą być objawem późnego poronienia lub przedwczesnego porodu. Odklejenie łożyska oraz łożysko przodujące także objawiają się plamieniem z dróg rodnych.

Chociaż krwawienie w czasie ciąży może być niegroźne (spowodowane podrażnieniem śluzówki w czasie seksu), mimo wszystko wymaga konsultacji ginekologicznej.

Choroby będące przyczyną plamienia

Plamienie podczas stosunku może mieć podłoże chorobowe. Najczęściej dotyczy to stanów zapalnych. Mogą one rozwijać się w szyjce macicy, co często jest spowodowane schorzeniami wenerycznymi.

Zdarza się, że stan zapalny występuje w błonie śluzowej macicy po założeniu wkładki antykoncepcyjnej lub po zabiegach. Zaburzenie flory bakteryjnej pochwy, zakażenie grzybicze, wirusowe lub bakteryjne to kolejne przyczyny rozwoju zapalenia. Nieleczone infekcje intymne są częstą przyczyną zapalenia przydatków.

W ich efekcie może pojawić się plamienie dzień po stosunku. U kobiet w okresie pomenopauzalnym taki objaw może świadczyć o atrofii błony śluzowej pochwy, a także obniżeniu lub wypadaniu narządu rodnego.

Do rzadko spotykanych przyczyn plamienia zalicza się uszkodzenie przegrody pochwy, które zdarza, gdy kobieta urodziła się z fałdem śluzówki przebiegającym wzdłuż lub w poprzek pochwy.

Co oznacza krwawienie lub plamienie po stosunku?

Do poważniejszych przyczyn plamienia zalicza się nadżerka. Jest ona najczęściej wynikiem nieleczonych stanów zapalnych. Brązowe plamienie po stosunku może wskazywać na endometriozę w obrębie szyjki macicy.

Choroby przenoszone drogą płciową, jak chlamydioza, rzeżączka, kłykciny kończyste, opryszczka i kiła również powodują krwawienia. Do poważniejszych chorób przyczyniających się do plamienia zalicza się polipy szyjki macicy, torbiele jajników i mięśniaki macicy.

Najgroźniejszą przyczyną są nowotwory złośliwe i stany przedrakowe macicy, szyjki macicy lub sromu.

Diagnostyka i leczenie

Zazwyczaj plamienie dzień po stosunku lub w jego trakcie nie oznacza poważnej choroby, jednak każdorazowo należy udać się do ginekologa w celu ustalenia jego przyczyny. Oprócz badania ginekologicznego należy przeprowadzić USG dopochwowe i cytologię.

Konieczne może być badanie kolposkopii, mikrobiologiczne i wirusologiczne, a nawet pobranie wycinków do histopatologii. Przy podejrzeniu chorób wenerycznych przeprowadzane są badania na ich nosicielstwo.

Dopiero po ustaleniu przyczyny pojawienia się plamień lekarz wdraża odpowiednie leczenie.

Zapobieganie plamieniu

W wielu przypadkach istnieje możliwość zapobiegania plamieniom. Unikanie stanów zapalnych poprzez prawidłowe dbanie o mikroflorę pochwy oraz odpowiednie nawilżanie zapobiegające atrofii pochwy – powinny stać się codzienną częścią dbania o zdrowie.

Aby nie doprowadzić do otarć i uszkodzenia śluzówki w czasie stosunku, ważna jest odpowiednio długa gra wstępna oraz stosowanie lubrykantów. W przypadku chorób nie zawsze istnieje możliwość zapobiegania plamieniom.

Regularne wizyty u ginekologia i badania mogą uchronić przed wieloma chorobami objawiającymi się plamieniem.

Krwawienie z pochwy po stosunku – ważny sygnał ostrzegawczy

Czasem trudno określić, czy krwawienie z pochwy jest bezpośrednio związane z seksem, czy właśnie wtedy je zaobserwowałaś. Nie ma to większego znaczenia dla dalszego postępowania.

Jeśli plamisz między miesiączkami, sprawę zawsze trzeba wyjaśnić z ginekologiem. Owszem, przyczyną mogą być zmiany hormonalne (np.

drobne plamienie podczas owulacji), źle dobrane pigułki antykoncepcyjne, ale także endometrioza, polip, , torbiel, inna zmiana nowotworowa (czytaj więcej: 12 pytań o miesiączkę ).

Bywa, że sam ginekolog, podczas wizyty kontrolnej, rozpoznaje krwawienie kontaktowe , gdyż dochodzi do niego w trakcie badania ginekologicznego. Wówczas najczęściej zaleca pogłębioną diagnostykę.

Zdarza, że krwawienie kontaktowe to skutek zbyt ostrego seksu. Jeśli w pochwie jest sucho, nietrudno o drobne otarcia. Najlepsze lekarstwo: dłuższa, staranniejsza gra wstępna i wsparcie w postaci lubrykantów.

Jeśli do plamień dochodzi zaraz po zakończeniu menstruacji, w rzeczywistości może się okazać, że nieco się pospieszyłaś i tak naprawdę to jeszcze “końcówka”. Gdy jednak nie masz pewności, lepiej odwiedź lekarza. Rozmowa na temat fizjologii, a przede wszystkim badania profilaktyczne, przydadzą się i zdrowej kobiecie.

Spora ilość czerwonych krwinek w wydzielinie z pochwy towarzyszy czasem infekcji bakteryjnej. Nie planuj, że ten powszechny problem (większość dorosłych kobiet dopada przynajmniej raz w życiu) wyleczysz samodzielnie, preparatami dostępnymi bez recepty.

Niewłaściwie zwalczane infekcje prowadzą do nawrotowych zapaleń (także dróg moczowych), stanowią też zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży w przyszłości, a nawet płodności. Wśród infekcji bakteryjnych szczególnie groźna bywa rzeżączka, która z czasem daje na tyle dokuczliwe objawy (z gorączką i wymiotami włącznie), że raczej trafisz do lekarza.

Nie ma sensu jednak pozwolić infekcji bezkarnie się rozwijać, choćby ze względu na ryzyko poważnych powikłań.

Czytaj także: Infekcje intymne: pozbądź się dolegliwości, uniknij powikłań .

W przypadku nadżerki, czyli drobnego uszkodzenia nabłonka szyjki macicy, czasem pojawia się krwawienie kontaktowe , rzadko także bóle brzucha lub “krzyża”.

Najczęściej jednak nadżerka nie daje żadnych objawów, jak zresztą wiele innych problemów ginekologicznych, stąd konieczność odwiedzania lekarza profilaktycznie, przynajmniej raz w roku. Postępowanie z nadżerką zależy od wielu czynników (np.

rozległość zmian, wiek pacjentki), jednak z pewnością zawsze konieczna jest diagnostyka (w tym cytologia ) i staranniejsza obserwacja.

Krwawienia podczas stosunku zdarzają się u kobiet, które mają polipy. To zmiany najczęściej łagodne, ale wymagające usunięcia podczas zabiegu w szpitalu, w znieczuleniu.

Leia também:  Jak Długo Trwa Rehabilitacja Po Operacji Cieśni Nadgarstka?

Osobiste zaproszenia na badania cytologiczne, akcje społeczne i apele: wciąż niewiele się zmienia. Polki nie robią cytologii, nie chodzą do ginekologa i co roku z powodu raka szyjki macicy umiera małe miasto… Przede wszystkim dlatego, że choroba jest wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium.

Rozwijający się rak nie musi dawać żadnych objawów. Zarazem krwawienie kontaktowe to już poważny sygnał ostrzegawczy.

Inne objawy to wszelkie odbiegające od normy krwawienia z pochwy, miesiączki zbyt obfite lub przedłużające się, krwawienia po menopauzie, obfite upławy, ból podczas stosunku, ból podbrzusza.

Tak, każdy z tych objawów może oznaczać niegroźny, łatwy w leczeniu, kłopot. Może jednak także świadczyć o raku.

U kobiet, które badają się regularnie, a nawet tych, które nie lekceważą pierwszych, niepokojących sygnałów wysyłanych przez organizm, najczęściej cytologia pozwala wykryć dysplazję (nieprawidłowy wygląd komórek w ściankach szyjki macicy), czyli stan przedrakowy. Łagodną leczy się zachowawczo, potrzebne są także częstsze kontrole ginekologiczne. Bardziej zaawansowana wciąż nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia. Rak szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym jest uleczalny w niemal 100%.

 • Konsultacja: dr Marzena Dębska, ginekolog położnik, Szpital Bielański w Warszawie, Dębski Clinic

Plamienie – mapa (z legendą) Twojego ciała

Nie każde plamienie powinno być powodem do niepokoju – ale jak rozróżnić potencjalne zagrożenie od chwilowego i niegroźnego zachwiania równowagi?

Przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy na temat plamienia. Doskonale wiemy, jak łatwo pogubić się we wszystkich meandrach funkcjonowania organizmu i niekiedy przeoczyć znaki, jakie nam daje.

Możecie na nas liczyć – pamiętajcie jednak, że w przypadku niepokojącego Was plamienia niezbędna może być konsultacja merytoryczna i spotkanie z lekarzem, który po wstępnej analizie Waszych objawów dokona profesjonalnej diagnostyki i zadecyduje o dalszym postępowaniu – jeśli takie będzie konieczne.

Plamienie pod kontrolą – postaw na wygodę i bezpieczeństwo!

Dyskretnie dopasują się do Twojego ciała i potrzeb.

Co to jest plamienie?

Na samym początku warto pokrótce omówić kwestie samej terminologii – nawet najbardziej wprawne_i obserwatorki_rzy mogą mieć problem z identyfikacją śluzu i wszelkiego rodzaju wydzielin z dróg rodnych.

Plamienie to zazwyczaj skąpa i nieregularnie pojawiająca się wydzielina z pochwy. Ma brązowy lub brunatny kolor (dzięki zawartej w niej niewielkiej ilości krwi) i trwa kilka dni (ale zdarza się też skąpe, intensywne i czerwone – na przykład po stosunku, w przypadku ektopii macicy).

Plamienie może wystąpić w każdym momencie – w środku cyklu, przed miesiączką, po krwawieniu menstruacyjnym, a także w przebiegu ciąży czy w okresie pomenopauzalnym.

Trudne do jednoznacznego określenia są jego przyczyny – plamienie wywołuje wiele zróżnicowanych czynników, które postaramy się Wam przybliżyć w usystematyzowany sposób.

Plamienie przed okresem

Wigilia miesiączki tuż-tuż, a Ty na kilka dni przed nią zauważasz drobne plamy na bieliźnie…

Plamienie przed okresem bardzo często związane jest z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie, przygotowującymi go do rozpoczęcia krwawienia menstruacyjnego:

 • Różowe plamienie przed okresem może być konsekwencją uszkodzeń naczyń krwionośnych ściany pochwy. Tuż przed krwawieniem menstruacyjnym zwiększa się przekrwienie narządów płciowych, wskutek czego tkanki pochwy bywają obrzęknięte i bardziej podatne na mikrouszkodzenia (powstałe na przykład podczas stosunku).
 • Brązowe plamienie przed okresem może oznaczać niedomogę lutealną. Pod tą nazwą kryje się obniżenie poziomu progesteronu pojawiające się, kiedy odpowiedzialne za jego produkcję ciałko żółte jest niewydolne. Niski poziom tego hormonu w fazie lutealnej cyklu menstruacyjnego wynikać między innymi z niedoczynności tarczycy czy zaburzeń funkcji podwzgórza, będącego jednym z ośrodków układu regulującego poziomy hormonów w organizmie.

Ponadto plamienie przed okresem może być wywołane panoszącymi się w drogach rodnych infekcjami lub urazami. Nierzadko obserwują je osoby posiadające tak zwaną truskawkową szyjkę macicy, będącą efektem zakażenia bakterią rzęsistka pochwowego.

To schorzenie swoją uroczą nazwę zawdzięcza punktowym wybroczynom nabłonka macicy i w obrębie pochwy, które swoim wyglądem nieco przypominają właśnie owoc truskawki. Rzęsistkowica z kolei to choroba przenoszona drogą płciową, wymagająca ustalonej przez lekarza farmakoterapii.

 

Plamienie przed okresem może być jednym z symptomów endometriozy. To niezwykle złożona jednostka chorobowa, której najczęściej towarzyszą długie, obfite krwawienia miesiączkowe i intensywny ból (doskwierający również podczas czynności fizjologicznych czy współżycia).

Dolegliwości związane z endometriozą spowodowane są obecnością komórek błony śluzowej macicy poza jej jamą, co wywołuje miejscowe stany zapalne.

Plamienie z dróg rodnych przy endometriozie może być skutkiem jej występowania w bliźnie po nacięciu/pęknięciu krocza czy na szyjce macicy – zdarza się to jednak rzadko.

Zapomnij o strachu przed przeciekaniem!

Zapewnią Twojemu ciału oddech i pełną kontrolę podczas krwawienia.

Plamienie po okresie

 • Uporałaś_eś się z krwawieniem menstruacyjnym, a na bieliźnie wciąż pojawiają się plamy…
 • Kilkudniowe plamienie po okresie najczęściej jest efektem wahań hormonalnych i spadku poziomu estradiolu w organizmie.
 • Pozostałe przyczyny plamienia po okresie mogą być różne:
 • odstawienie antykoncepcji hormonalnej – szczególnie po długotrwałym jej stosowaniu; może to powodować przejściowe zaburzenia cyklu, które skutkują właśnie plamieniem; zazwyczaj ustępuje ono w momencie, kiedy organizm przywyknie do zmiany poziomów hormonów płciowych;
 • torbiel jajnika (powstająca między innymi wskutek zaburzeń hormonalnych czy w przebiegu endometriozy);
 • polip endometrialny.

Plamienie a łagodne zmiany nowotworowe

Niekiedy plamienie jest symptomem powiązanym z łagodnymi zmianami w obrębie narządów rodnych.

Często odpowiadają one za występowanie brązowego plamienia zamiast okresu (lub za dłuższe, bardziej obfite krwawienie miesiączkowe). Zbyt małe zmiany wymagają jedynie obserwacji, w przypadku ich większych rozmiarów lekarz może zasugerować ich usunięcie.

Brązowa wydzielina z pochwy może być wywołana obecnością:

 • polipów szyjki macicy,
 • polipów endometrialnych,
 • mięśniaków macicy.

Słówko odnośnie do przedłużającego się / obfitego okresu – warto pamiętać, że on również może być spowodowany wspomnianymi wyżej łagodnymi zmianami nowotworowymi macicy, a także endometriozą lub adenomiozą. Nie zwlekaj z badaniem, jeśli zauważyłaś_eś jakieś odstępstwa od Twojej menstruacyjnej normy.

Okresowe pogotowie w subskrypcji!

Postaw na wygodę i bezpieczny, ekologiczny skład.

Plamienie zamiast okresu

Co oznacza plamienie pojawiające się zamiast spodziewanej miesiączki? Jakie mogą być jego przyczyny?

Z plamieniem często mylone są skąpe miesiączki. Szczególne skonsternowane mogą być osoby, których dotychczasowe krwawienia menstruacyjne należały raczej do tych obfitszych. O przyczynach takiego stanu i jego charakterystyce piszemy tutaj.

Skąpe plamienie zamiast okresu może bowiem wynikać z:

 • silnej reakcji na stres,
 • osłabienia organizmu (na przykład wskutek infekcji),
 • nagłej utraty masy ciała (na skutek drastycznej diety, zwiększonej aktywności fizycznej).

Plamienie zamiast okresu w terminie miesiączki może zwiastować ciążę.

Brązowe plamienie zamiast okresu

Krwawienie implantacyjne nierzadko mylone jest z menstruacyjnym, ponieważ pojawia się najczęściej w terminie spodziewanej miesiączki.

Bezpośrednio przed owulacją błona śluzowa macicy jest silnie przekrwiona. Implantacja zarodka może więc powodować uszkodzenia jej naczyń krwionośnych.

W efekcie dochodzi do niewielkiego plamienia, które zazwyczaj trwa krócej niż krwawienie menstruacyjne (od kilku godzin do kilku dni, licząc od momentu implantacji zarodka).

Co więcej, w większości przypadków nie towarzyszą mu inne miesiączkowe dolegliwości (zmiany nastroju, silny ból brzucha i tym podobne).

Plamienia międzymiesiączkowe

Do planowanej miesiączki jeszcze sporo czasu, a tu ni stąd, ni zowąd – niespodziewane plamienie. O co chodzi?

Miesiączka to dla wielu osób stały, comiesięczny punkt programu (więcej o samym cyklu menstruacyjnym przeczytacie tutaj). Wskutek wielu, wydawałoby się, trywialnych sytuacji, takich jak drobne przeziębienie czy stres, równowaga może zostać zachwiana, a cały misternie zaplanowany cykl się rozregulowuje.

Niewielkie krwawienie w połowie cyklu najczęściej świadczy o owulacji.

Plamienie owulacyjne

W trakcie owulacji (dnia, w którym pęka pęcherzyk Graafa, uwalniając tym samym dojrzałą komórkę jajową) mogą pojawić się skąpe, trwające maksymalnie 4 dni krwawienia.

Inne przyczyny plamienia międzymiesiączkowego to:

 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • choroby przenoszone drogą płciową,
 • polipy endometrialne (przywołane w tym tekście wielokrotnie – pamiętajcie, że odpowiadają one nie tylko za plamienia międzymiesiączkowe, ale też zbyt obfite miesiączki!) i mięśniaki macicy,
 • ciąża (owulacja, plamienie implantacyjne, ciąża pozamaciczna),
 • wahania hormonalne.
Leia também:  Objawy Covid Gdzie Dzwonic?

Plamienie podczas ciąży

Co oznacza plamienie pojawiające się w przebiegu ciąży?

Nietypowe plamienie w ciąży bywa niezwykle stresujące dla przyszłych rodziców. Ze względu na specyfikę i wyjątkowość tego stanu wszelkie nieprawidłowości zawsze powinno się konsultować z ginekologiem.

Plamienia we wczesnej ciąży mogą być objawem poronienia (szczególnie jeśli towarzyszą im dolegliwości bólowe podbrzusza), w jej drugiej połowie zwiększają zaś ryzyko porodu przedwczesnego.

Plamienia w trakcie ciąży przeważnie związane są ze wspomnianą już wcześniej implantacją zarodka. Inną kwestią jest tworzenie się krwiaka w obrębie trofoblastu (błon płodowych), jednak w większości przypadków nie wpływa on na rozwój płodu i się wchłania. Przy ektopii gruczołowej szyjki macicy plamienie może wystąpić po stosunku płciowym.

Inne potencjalne przyczyny plamienia w ciąży

Jasnoczerwone lub brązowe plamienie w przebiegu ciąży może być oznaką ciąży pozamacicznej. Polega ona na tym, że zarodek – zamiast w trzonie macicy – zagnieżdża się w innym miejscu (jest to zwykle jajowód, a konkretnie jego bańka).

Oprócz plamienia objawami ciąży pozamacicznej są:

 • zatrzymanie miesiączki,
 • ból podbrzusza,
 • dodatnie betaHCG.

Stwierdzenie ciąży pozamacicznej nie zawsze determinuje konieczność usunięcia zarodka umiejscowionego w niewłaściwym miejscu – możliwe jest także leczenie farmakologiczne (metotreksatem) i samoistne wchłonięcie się zarodka po obumarciu.

Plamienie po stosunku

Tuż po współżyciu na pościeli lub bieliźnie zauważasz ślady krwi – co mogą oznaczać?

U niektórych osób plamienie pojawia się po odbyciu pierwszego stosunku seksualnego wskutek przebicia błony dziewiczej. Jest to jednak kwestia indywidualna, uzależniona od osobniczej budowy. U większości osób błona dziewicza ledwo zakrywa wejście do pochwy – wówczas jej przerwanie nie wywołuje żadnych specyficznych dolegliwości. 

Plamienie, które występuje po stosunku seksualnym, to tak zwane krwawienie kontaktowe.

Przyczyn plamienia z pochwy po stosunku może być wiele:

 • mechaniczne otarcia powstałe podczas intensywnej penetracji – mogą pojawić się u osób prowadzących regularne życie seksualne;
 • łagodne zmiany rozrostowe macicy (ektopia gruczołowa szyjki macicy, polipy szyjki macicy, nadżerka prawdziwa – bardzo rzadka!);
 • nowotwory w obrębie dróg rodnych.

Plamienie a infekcje intymne

Plamienia w przebiegu infekcji mogą wynikać z samego zakażenia (które powoduje uszkodzenia błony śluzowej) albo jego nieprzyjemnych dolegliwości – na przykład świądu czy pieczenia, które wywołują drapanie i pocieranie swędzących miejsc, co skutkuje uszkodzeniami mechanicznymi.

Pożegnaj infekcje intymne!

Pielęgnuje skórę i utrzymuje pH pochwy w normie.

Plamienie a tabletki antykoncepcyjne

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej a ewentualne plamienie – co musisz wiedzieć?

Osoby przyjmujące doustną terapię hormonalną w trakcie pierwszych miesięcy jej przyjmowania bardzo często doświadczają plamień lub delikatnych krwawień w środku cyklu. Jeśli zdarza się to dłużej niż przez okres pierwszych 4 miesięcy – zazwyczaj lekarz przepisuje zamienny preparat.

Plamienia mogą pojawić się też w przypadku pominięcia dawki i związanego z tym nagłego spadku poziomów hormonów płciowych.

Plamienie w okresie pomenopauzalnym

Zdążyłaś_eś przyzwyczaić się do „uroków” klimakterium, aż tu nagle dostrzegasz dziwne i niepokojące plamienie.

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu osób menstruujących, po której w ciągu następnych 12 miesięcy, przy wykluczeniu ewentualnych chorób lub schorzeń, nie pojawia się ponownie krwawienie menstruacyjne.

okresie pomenopauzalnym zachodzi wiele zmian hormonalnych, prowadzących do stopniowego zaniku funkcji jajników i zaprzestania owulacji.

Krwawienia pomenopauzalne są najczęstszym objawem raka endometrium – dlatego w przypadku ich wystąpienia zawsze niezbędna jest konsultacja merytoryczna z lekarzem i wdrożenie badań diagnostycznych!

Do innych przyczyn plamienia pomenopauzalnego należą:

 • zanikanie błon śluzowych macicy i pochwy,
 • polipy endometrialne, mięśniaki macicy,
 • schorzenia spoza układu rozrodczego (zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby hematologiczne).

Mamy nadzieję, że nasze vademecum plamienia pomoże Wam łatwiej zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości Waszego cyklu. Pamiętajcie: w przypadku ich wystąpienia nie odwlekajcie spotkania z lekarzem.

Plamienie po stosunku – powód może być bardzo błahy, ale go nie bagatelizuj

Facebook Twitter Messenger

Jeśli po odbytym stosunku zauważysz na bieliźnie lub pościeli drobne ilości krwi, nie musisz od razu wpadać w panikę. Plamienie po stosunku może mieć kilka przyczyn, jeśli jednak zdarza się częściej, powinnaś umówić się na wizytę u swojego ginekologa, aby wykluczyć poważne schorzenia narządów rodnych.

Plamienie może być widoczne na prześcieradle, zużytym papierze toaletowym czy bieliźnie. Niewielkie ilości krwi zawarte w wydzielinie z pochwy mogą mieć barwę jasnoróżową, brązową albo intensywnie czerwoną.

 • Plamienie po stosunku, do którego dochodzi po raz pierwszy, jest czymś całkowicie naturalnym, choć wbrew obiegowej opinii, bardzo dużo kobiet w ogóle nie krwawi podczas pierwszego razu. U każdej kobiety błona dziewicza wygląda inaczej, dlatego u niektórych, podczas pierwszego stosunku może pojawić się plamienie.  
 • Jeśli zauważysz u siebie plamienie po stosunku, ale nie jest to twój pierwszy raz, nie musisz od razu podejrzewać najgorszego. W bardzo wielu przypadkach plamienie po stosunku pojawia się w wyniku podrażnienia i mechanicznych urazów powstałych w trakcie penetracji. Może zdarzyć się tak wtedy, gdy uprawiasz dość intensywny seks i jeśli pojawi się również ból w podbrzuszu, może to oznaczać tzw. krwawienie kontaktowe, powstałe w wyniku zbyt głębokiej penetracji. 
 • Mechaniczne urazy, których wynikiem jest plamienie po stosunku, mogą być też wynikiem niedostatecznego nawilżenia pochwy, czy to w wyniku odbycia stosunku bez odpowiedniego przygotowania, czy suchości w pochwie, za którą odpowiadają zaburzenia hormonalne i infekcje intymne. 
 • Plamienie po stosunku może pojawić się także wtedy, gdy miałaś dłuższą przerwę w seksie, a pierwszy stosunek był długi lub odbyłaś ich kilka w ciągu jednej nocy. 
 • Także niektóre gadżety erotyczne stosowane w trakcie seksu mogą prowadzić do pojawienia się plamienia po stosunku – zbyt twardy wibrator czy kulki gejszy z ostrymi krawędziami mogą uszkodzić ścianki pochwy. Zdarza się, że niektóre pozycje seksualne odpowiadają za plamienie po stosunku. 
 • Plamienie po stosunku może pojawić się także w środku cyklu miesiączkowego. To tzw. plamienie okołoowulacyjne, które jest niegroźne. 
 • Plamienie po stosunku może być wynikiem stosowania antykoncepcji hormonalnej, nawet do trzech miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania tabletek czy podczas zmiany na inne leki. Przyczyną może leżeć także w nieodpowiednio dobranej antykoncepcji hormonalnej. 
 • Plamienie po stosunku pojawia się czasem po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej. Wówczas należy skonsultować to z ginekologiem. 
 • Plamienie po stosunku może być związane z infekcjami pochwy i upławami, które również należy leczyć pod opieką ginekologa. 
 • Plamienie po stosunku pojawia się także w wyniku stanu zapalnego bądź mechanicznego urazu szyjki macicy, czyli tzw. nadżerki, którą stwierdza się nawet co u czwartej kobiety. 
 • Plamienie i krwawienie w trakcie i po stosunku mogą być związane z obecnością polipów w narządach rodnych, które na skutek mechanicznego urazu, krwawią. 
 • Plamienie po stosunku może być związane z obecnością w ściankach macicy łagodnych guzków (tzw. włókniaków), które powodują także plamienie między cyklicznymi miesiączkami. 
 • Plamienie po stosunku i krwawienie, które utrzymuje się przez kilkanaście dni, może być objawem nowotworu szyjki macicy. 

Plamienie we wczesnych tygodniach ciąży zdarzają się sporadycznie nawet u 40 proc. kobiet. Przyczyną plamienia mogą być infekcje pochwy, nadżerka szyjki macicy, pęknięcie naczynka w pochwie np.

podczas wypróżniania oraz w wyniku odbytego stosunku w ciąży, gdy śluzówka pochwy łatwiej ulega mikrourazom. Plamienie w pierwszym trymestrze ciąży należy skonsultować z lekarzem.

Jeśli pojawi się krwawienie, także po stosunku w ciąży, należy bezzwłocznie udać się do ginekologa.

Na ryzyko częstszego występowania plamienia dzień po stosunku narażone są również kobiety, które przechodzą lub są po menopauzie, niedawno urodziły lub karmią piersią, uprawiają seks z wieloma partnerami bez używania prezerwatywy oraz stosują irygację pochwy.

Plamienie, które pojawia się po odbytym stosunku, może być też wczesnym objawem ciąży. To tzw. krwawienie implantacyjne, które pojawia się u niektórych kobiet jako brązowe lub jasnoróżowe plamienie po stosunku, albo między okresem jajeczkowania i kolejnym spodziewanym terminem miesiączki.

 • Jest najczęściej oznaką zbyt intensywnie uprawianego seksu lub zbyt małego nawilżenia pochwy w trakcie stosunku, które doprowadzają do mechanicznych urazów, podrażnień i plamienia po stosunku.
 • Zobacz także:
 • Czy można mieć “okres” w ciąży? Przyczyny krwawienia, którego nie wolno bagatelizować
 • Jak wywołać okres? Jest tylko jedna skuteczna metoda
 • Ile trwa owulacja i jak przebiega ten proces? To musi wiedzieć każda kobieta

Tagi

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*