Działania rehabilitacyjne skracają okres leczenia, poprawiają jego wyniki oraz łagodzą inwalidztwo, zwiększając możliwości powrotu do społeczeństwa.
Co wchodzi w skład rehabilitacji?
W zakres świadczeń wchodzi rehabilitacja narządu ruchu, w tym ze wskazań ortopedycznych (pourazowych, po zabiegach operacyjnych, przy przewlekłych schorzeniach), neurologicznych, reumatologicznych i innych. Skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową wystawiają lekarze – specjaliści poszczególnych oddziałów.
Jakie są cele rehabilitacji?
Główne cele to utrzymanie, poprawa lub uzyskanie pełnej sprawności fizycznej, korygowanie wad postawy, pobudzenie oraz poprawa czynnościowa układu nerwowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego, zapobieganie odleżynom oraz ich leczenie, a także przystosowanie osób trwale niepełnosprawnych do możliwie samodzielnego życia
Co ma na celu rehabilitacja społeczna?
Rehabilitacja społeczna
Jak załatwić rehabilitację z NFZ?
Do świadczeń rehabilitacji wymagane jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, tj. takiego, który pracuje w ramach umowy z NFZ. Skierowanie obowiązuje do wszystkich zakresów rehabilitacji, w tym do lekarza rehabilitacji leczniczej, tj. do lekarskiej ambulatoryjnej opieki rehabilitacyjnej.
Ile NFZ płaci za rehabilitację domowa?
Obecnie NFZ za godzinę rehabilitacji domowej płaci ok. 100 zł, zależnie od regionu. Każde świadczenie ma przyporządkowaną liczbę punktów rozliczeniowych, które zależnie od województwa mają wartość od 0,75 do 1,15 zł.
Ile godzin rehabilitacji z NFZ?
NFZ sfinansuje do 5 (pięciu) zabiegów dziennie w dziesięciodniowym cyklu terapeutycznym. Ważne! Świadczeniobiorca obowiązany jest zarejestrować w zakładzie rehabilitacji nie później niż 30 dni od dnia wystawienia skierowania.
Na czym polegają zabiegi rehabilitacyjne?
Fizykoterapia jest jedną z dziedzin fizjoterapii, która wykorzystuje działanie czynników fizycznych w celach leczniczych. Zabiegi fizykoterapeutyczne dzielimy na elektroterapię, magnetoterapię, światłolecznictwo, leczenie ciepłem oraz zimnem, laseroterapię i hydroterapię. Stosowane są miejscowo lub ogólnie.
Na czym polega rehabilitacja?
Rehabilitacja oznacza zespół działań, mających na celu przywrócenie lub poprawę funkcji biologicznych, rodzinnych i społecznych. Definicja ta obejmuje zarówno pacjentów, którzy z różnych przyczyn utracili część sprawności, jak i tych, którzy zmagają się z wadami o charakterze wrodzonym.
Co rehabilitacja?
Rehabilitacja jest procesem, który zmierza do poprawy kondycji i sprawności fizycznej osoby chorej lub pacjenta po operacji, zabiegach czy urazach. Zajęcia rehabilitacyjne mogą odbywać się w warunkach szpitalnych oraz w domu, pod ścisłą kontrolą rehabilitanta.
Na czym polega rehabilitacja zawodowa?
Rehabilitacja zawodowa – rodzaj rehabilitacji skupiający się na przygotowaniu oraz wprowadzeniu osoby niepełnosprawnej na rynek pracy, co winno się odbywać w zgodzie z jej możliwościami psychofizycznymi, jak również ze zdobytymi wcześniej i posiadanymi kwalifikacjami zawodowymi, a także z uwzględnieniem reorientacji
Na czym polega rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych?
ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego, przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy.
W jaki sposób fizjoterapeuta może wspierać pacjenta w zakresie rehabilitacji społecznej?
Można to osiągnąć przez okazanie troski, zrozumienia i akceptacji, podkreślenia szczególnych związków, które łączą obie stro- ny; zachętę, doping emocjonalny i okazywanie uznania dla choćby najdrobniejszych osiągnięć w rehabilitacji. W efekcie uzyskuje się także podwyższenie samooceny i poczucia własnej wartości.
Jak podpisać umowę z NFZ na rehabilitację?
Proces kontraktowania NFZ składa się z trzech etapów:
- sporządzenia planu zakupu świadczeń,
- przeprowadzenia postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
- zawarcie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Ile trwa rehabilitacja domowa NFZ?
Czas trwania rehabilitacji realizowanej w warunkach domowych dla jednego świadczeniobiorcy wynosi do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym oraz nie więcej niż 5 zabiegów dziennie.
Komu przysługuje rehabilitacja domowa na NFZ?
Pacjentom, którzy nie mogą samodzielnie się poruszać, po wypisie ze szpitala NFZ finansuje odbycie rehabilitacji w domu. Rehabilitacja w miejscu zamieszkania jest możliwa m.in. u osób po udarze mózgu i z chorobami zwyrodnieniowych stawów biodrowych i kolanowych.
Faça um comentário