Bóle nóg – jakie są sposoby na bóle w nogach?

Bóle nóg – jakie są sposoby na bóle w nogach?Reklama
Bóle nóg – jakie są sposoby na bóle w nogach?Reklama

Dokuczliwe bóle w obrębie mięśni i stawów mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i uniemożliwiać aktywne spędzanie czasu wolnego. Osoby, które zmagają się z takimi dolegliwościami powinny wiedzieć, jak można radzić sobie z bólem mięśni na co dzień poprzez wykorzystanie prostych i sprawdzonych metod. Co jest dobre na ból mięśni i stawów? Jakie domowe sposoby są najskuteczniejsze?

Bóle nóg – jakie są sposoby na bóle w nogach?

Aby skutecznie działać powinniśmy wiedzieć od czego bolą mięśnie i stawy

Aby wykorzystać lecznicze właściwości, jakie niosą ze sobą proste, domowe sposoby na bóle mięśni i stawów warto wiedzieć, jaka jest przyczyna odczuwanego dyskomfortu. Skuteczność poszczególnych metod zależna będzie od tego, co przyczyniło się do wystąpienia danej dolegliwości, a także od stopnia nasilenia bólu.

Jak zaznaczają autorzy portalu bole-kosci.

pl: wśród najczęstszych przyczyn odczuwania bólu mięśni i stawów wyróżnić można intensywne treningi, dźwiganie ciężkich przedmiotów, a także niewystarczającą ilość aktywności fizycznej, wszystkie one często prowadzą do przeciążeń lub mikrourazów, które powodują odczuwane dolegliwości. Zdarza się również, że przewlekłe bóle mogą być jednym z objawów poważniejszych schorzeń. W takich sytuacjach konieczna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty oraz wdrożenie specjalistycznych form leczenia.

Naturalne sposoby na bóle stawów i mięśni

Domowe sposoby na ból mięśni nóg oraz innych partii ciała mogą okazać się niezwykle przydatne, gdy nie chcemy sięgać po silne środki przeciwbólowe lub nie mamy możliwości w danym momencie skorzystać z porady lekarskiej.

Aby poniższe, naturalne sposoby skutecznie niwelowały odczuwany dyskomfort, należy stosować je regularnie.

Systematyczne zażywanie relaksujących kąpieli czy stosowanie okładów może załagodzić ból i usprawnić codzienne funkcjonowanie.

1. Relaksująca kąpiel z dodatkiem soli Epsom

Sól Epsom to bogaty w magnez oraz siarczany preparat, który wykorzystywany jest w celach leczniczych.

Regularne zażywanie kąpieli z dodatkiem dwóch szklanek soli Epsom może w skuteczny sposób załagodzić dokuczliwy ból mięśni pleców, nóg oraz pozostałych partii ciała.

Preparat stosowany jest również w celu rozluźnienia napiętych obszarów w ciele, zmniejszenia skurczów mięśni oraz oczyszczenia organizmu z toksyn. Aby wykorzystać lecznicze właściwości soli, należy zażywać trzy 20-minutowe kąpiele z jej użyciem w tygodniu.

2. Staromodne, ale skuteczne ciepłe & zimne okłady

Wykonywanie ciepłych i zimnych okładów zalecane jest w celu łagodzenia dokuczliwego bólu mięśni oraz zmniejszania ewentualnych obrzęków lub stanów zapalnych.

Stosowanie kompresów o wysokiej temperaturze sprawdzi się w przypadku, gdy potrzebujemy rozluźnić napięte mięśnie.

Natomiast zimne okłady powinny być wykonywane, gdy dyskomfort pojawił się na skutek stłuczenia, co jest szczególnie zalecane na ból mięśni po treningu lub innym intensywnym wysiłku fizycznym.

Jednorazowe przykładanie zarówno ciepłego, jak i zimnego kompresu nie powinno trwać dłużej niż 20 minut. Okłady można wykonywać nawet 3-4 razy dziennie do momentu osiągnięcia zadowalającego efektu. W przypadku odczuwania silnego dyskomfortu można zastosować kompresy naprzemienne, rozpoczynając od wykorzystania wysokiej temperatury i kończąc na zimnej.

3. Kurkuma

Kurkuma to znajdująca się w wielu domach przyprawa korzenna, która może być wykorzystywana w zwalczaniu sporadycznie występujących, dolegliwości bólowych w obrębie mięśni i stawów. Szczególnie cennym dla naszego organizmu składnikiem jest zawarta w kurkumie substancja, określana jako kurkumina, która wykazuje silne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutleniające.

Wprowadzenie kurkumy do codziennych posiłków może przyczynić się do zmniejszenia podatności organizmu na występowanie bólów mięśni, a także do wzmocnienia stawów.

Należy podkreślić jednak, że zażywanie kurkumy nie zadziała na ból lub napięcie mięśni w sposób natychmiastowy. Jest to metoda długoterminowa, a jej głównym celem jest zapobieganie występowania w przyszłości dolegliwości bólowych w obrębie stawów i mięśni.

Bóle nóg – jakie są sposoby na bóle w nogach?Reklama Bóle nóg – jakie są sposoby na bóle w nogach?Reklama

4. Czosnek

Czosnek bardzo często określany jest jako naturalny antybiotyk. W wielu domach wykorzystuje się go ze względu na antyoksydacyjne, przeciwbólowe oraz przeciwreumatyczne właściwości.

Wprowadzenie do codziennych posiłków niewielkiej ilości czosnku może wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie mięśni oraz zmniejszyć odczuwane dolegliwości bólowe.

Czosnek zalecany jest szczególnie dla osób, które zmagają się z zapaleniem stawów, ponieważ schorzenie to powiązane jest z niedoborem selenu w organizmie, którego wysokie stężenie występuje w czosnku.

5. Masowanie obolałych mięśni

Systematyczne rozmasowywanie obolałych mięśni i stawów może przynieść ulgę, poprawić samopoczucie oraz przyczynić się do usprawnienia przepływu krwi w danej partii ciała. Do wykonania domowego masażu można użyć dostępnych w większości drogerii i aptek preparatów rozgrzewających, a także olejków stosowanych do pielęgnacji dla dzieci.

Masaż na obolałe mięśnie można wykonać samodzielnie, poprosić o pomoc bliską osobę lub udać się do salonu specjalizującego się w masażach i zabiegach fizjoterapeutycznych. Częstotliwość oraz długość wykonywanego masażu jest dowolna.

Należy jednak pamiętać, że samodzielne wykonywanie takich zabiegów powinno być przeprowadzane w sposób delikatny, ponieważ nieumiejętne rozmasowywanie mięśni z użyciem zbyt silnego nacisku i intensywności może prowadzić do powstawania urazów i nasilenia dolegliwości bólowych.

6. Nacieranie bolącego miejsca octem jabłkowym

Ocet jabłkowy to dostępny w większości domów produkt, który stosowany jest jako przyprawa lub naturalny konserwant. Dzięki przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym właściwościom może być wykorzystywany również w celu rozluźnienia napiętych mięśni oraz załagodzenia dolegliwości bólowych.

Aby wykorzystać prozdrowotne właściwości octu jabłkowego, należy posmarować nim miejsce, w którym odczuwamy ból lub napięcie. Ocet należy nanieść bezpośrednio na skórę z pomocą gazy lub płatka kosmetycznego.

Przed nałożeniem preparatu na większy obszar skóry warto sprawdzić, czy ocet nie będzie dodatkowo podrażniał naskórka. Można to zrobić poprzez wcześniejsze wykonanie próby alergicznej na niewielkim obszarze ciała.

7. Odpowiednia ilość regularnego ruchu

Zastałe i napięte mięśnie są częstym zjawiskiem wśród osób, które unikają ruchu w życiu codziennym. Długotrwały brak aktywności fizycznej może prowadzić do licznych komplikacji zdrowotnych oraz zwiększać podatność mięśni i stawów na występowanie urazów i dolegliwości bólowych.

Natomiast regularna aktywność fizyczna może przyczynić się do zmniejszenia odczuwanego dyskomfortu poprzez aktywację zastałych mięśni oraz rozluźnienie napiętych partii ciała.

Wykonując około 150 minut treningu o umiarkowanej intensywności tygodniowo, jesteśmy w stanie przyczynić się do zwiększenia elastyczności ciała oraz zmniejszenia podatności naszego organizmu na rozwój stanów zapalnych oraz występowanie skurczy.

Osoby, które zmagają się z takimi problemami zdrowotnymi, powinny spróbować regularnych treningów. Szczególnie zalecane są dziedziny, takie jak pływanie, jazda na rowerze, joga, pilates czy nordic walking.

Co jeżeli powyższe metody nie działają?

W przypadku, gdy stosowanie domowych metod na ból mięśni łydek, pleców lub innej partii ciała nie przynosi poprawy, a dolegliwości bólowe nasilają się, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.

W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości bólowych specjalista może zalecić pacjentowi serię profesjonalnych masaży, ćwiczenia fizyczne, farmakoterapię lub stosowanie środków dostępnych bez recepty, takich jak rozgrzewające plastry na ból mięśni lub żele chłodzące.

Bibliografia

https://bole-kosci.pl/lek-bol-nog-ranking-produktow/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19594223/
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/03009748509102039

https://journals.lww.com/acsm-essr/Fulltext/2017/07000/Physical_Activity_as_Cause_and_Cure_of_Muscular.4.aspx

Ból stopy – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia – BRANDvital

Bóle nóg – jakie są sposoby na bóle w nogach?

Ból stopy najczęściej jest wynikiem urazu – stłuczenia czy zwichnięcia. Zdarza się jednak, że stopa boli z powodu znacznie poważniejszych przyczyn, wymagających drobiazgowej diagnostyki i długotrwałego leczenia. Pod uwagę należy wziąć lokalizację dolegliwości. Ból śródstopia, ból w stopie z boku czy też ból pod poduszką mogą sygnalizować różne problemy. Co najczęściej wywołuje dyskomfort i jak sobie z nim radzić?

Co oznacza ból stopy – ból palców, śródstopia lub pięty?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu stopy. W największej liczbie przypadków za dolegliwości odpowiadają zmiany miejscowe, czyli takie, które dotyczą bezpośrednio samej stopy.

Do tej grupy można zaliczyć wszelkiego typu urazy – stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania – stopa z racji pełnionych funkcji i obciążenia, jest na nie szczególnie narażona.

Ból stopy podczas chodzenia czy stania, opuchlizna i zaczerwienienie to objawy, które mogą wskazywać na kontuzje tego typu.

Co wywołuje ból palców u nóg?

Ból w okolicach palców może stanowić objaw haluksa, czyli tzw. palucha koślawego. Nieprawidłowe odchylenie palucha i wybrzuszenie jego podstawy wiąże się z charakterystycznym bólem z boku stopy, nasilającym się w czasie chodzenia.

Ból stopy u podstawy dużego palca może wskazywać również na tzw. paluch biegacza. Jest to uraz pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, do którego dochodzi na skutek jego nadmiernego wyginania, co jest typowe właśnie dla biegaczy, ale także piłkarzy czy innych osób stale i długotrwale obciążających stopy w czasie aktywności.

Bóle nóg – jakie są sposoby na bóle w nogach?

Do częstych przyczyn bólu stopy należą zmiany powstałe na skutek intensywnej aktywności fizycznej.

Palce młotkowate to inny rodzaj deformacji odpowiadającej za uciążliwy ból pod palcami u stóp. W tym przypadku dochodzi do przykurczu zgięciowego palca, najczęściej drugiego, co ma zwykle źródło w noszeniu źle dobranego, uciskającego obuwia. Ciągłe drażnienie czubka palca skutkuje dodatkowo powstaniem bolesnego odcisku.

Ból śródstopia – przyczyny

Ból w śródstopiu często zgłaszany jest przez osoby z płaskostopiem. Nieprawidłowe wysklepienie stopy powoduje zaburzone jej podparcie w kontakcie z podłożem. Poza bólem kości śródstopia występuje wyraźne poszerzenie stopy, niekiedy także opuchlizna.

Bolące śródstopie to również objaw tzw. stopy wydrążonej – innej deformacji, w której dochodzi do nadmiernego wysklepienia środkowej części stopy, co powoduje jej skrócenie i uniesienie podbicia. To kolejna z wad, której rozwojowi sprzyja zakładanie niedopasowanego obuwia, choć problem występuje również u osób z niedowładami spastycznymi czy chorobami mięśni.

Co oznacza ból pięty?

Boląca pięta, początkowo jedynie w czasie chodzenia, z czasem stale, bywa sygnałem rozwijającej się ostrogi piętowej. Ból w pięcie najbardziej nasilony jest po nocy, w ciągu dnia staje się mniej dokuczliwy. Powodem jest chroniczny stan zapalny, który rozwija się np. w odpowiedzi na zmiany przeciążeniowe.

Ból pięty od spodu doskwiera również osobom, u których pojawiły się modzele – narośla zgrubiałej warstwy naskórka bolące przede wszystkim przy nacisku. Jeśli zmiany są zaawansowane, ból podeszwy stopy może znacznie utrudniać swobodne przemieszczanie się.

Dowiedz się, jakie są przyczyny opadającej stopy 

Jakie choroby mogą wywoływać ból stopy?

Zdarza się, że ból w stopie sygnalizuje schorzenie ogólnoustrojowe. Uczucie kłucia, mrowienie czy drętwienie, którym towarzyszy uczucie ciężkości nóg i skurcze łydek bywają oznaką przewlekłej niewydolności żylnej. W pierwszej fazie na nogach pojawiają się tzw. pajączki, z czasem żyły poszerzają się w coraz większym stopniu, grożąc powstaniem żylaków.

Dna moczanowa to kolejna poważna dolegliwość, w przebiegu której może wystąpić ostry ból w stopie.

Wytwarzający się w nadmiarze kwas moczowy ulega krystalizacji i kumulując się, odkłada się w stawach, w tym tych w obrębie stopy. Guzki i zniekształcenia obejmują zazwyczaj I staw śródstopno-paliczkowy palucha.

Dotkliwy ból pojawia się w nocy lub o poranku. Stopa boli przy dotyku, newralgiczne miejsce jest zaczerwienione i sinawe.

Wśród innych chorób, których objawem mogą być problemy ze stopą, należy wymienić również:

 • zwyrodnienie stawów – na chorobę zwyrodnieniową wskazuje ból i sztywność w obrębie stopy; pojawiają się także zniekształcenia stawów i ograniczenie ich ruchomości;
 • cukrzycę – schorzenie może prowadzić do rozwoju tzw. stopy cukrzycowej – powikłania wywołanego nieprawidłowym ukrwieniem kończyny, które utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń; efektem bywają zmiany martwicze;
 • miażdżycę kończyn dolnych – na skutek zwężenia światła naczyń przez blaszkę miażdżycową, przepływ krwi zostaje znacznie utrudniony – pojawia się ból i opuchlizna stóp, mrowienia, skurcze.
Leia também:  Klimakterium a mikroflora pochwy

Sprawdź, jakie są objawy zapalenia ścięgna Achillesa 

Jak leczyć ból stopy? Co pomaga?

Leczenie bolącej stopy zależy przede wszystkim od podstawowej przyczyny problemu.

Jeżeli jego źródłem jest uraz, aby złagodzić ból przed wizytą u lekarza, warto zastosować zimny okład, który uśmierzy dyskomfort i złagodzi opuchliznę. Dobry efekt przyniesie też zastosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych, np. w maści.

Po konsultacji z lekarzem może okazać się, że najlepszym sposobem na ból będzie zastosowanie ortezy na stopę. Orteza unieruchamia stopę, pełni też rolę amortyzującą i stabilizującą, co łagodzi dolegliwości oraz wspomaga proces regeneracji tkanek.

Zaopatrzenie tego typu można stosować również w leczeniu palucha koślawego. Orteza unieruchamia palec, zapobiega dalszemu postępowi zmian oraz koryguje jego ustawienie.

W naszym medycznym sklepie internetowym znajdziesz szeroki asortyment profesjonalnych stabilizatorów, które wspomagają efektywne leczenie.

Gdy podłożem bólu są wady stóp, skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się odpowiednio dopasowane wkładki ortopedyczne.

Należy pamiętać, że nie można dobierać ich samodzielnie – konieczne jest przeprowadzenie badania stóp oraz ustalenie charakteru deformacji. Najlepszym wyjściem jest wykonanie korekcyjnych wkładek na zamówienie.

W BRANDvital badanie stóp przeprowadzamy za darmo, a w doborze wkładek pomaga specjalista, co daje pewność właściwego przebiegu procesu leczenia.

W sytuacji, kiedy za ból w stopie odpowiada choroba ogólnoustrojowa, metodę leczenia dobiera lekarz. Terapią dny moczanowej czy zapalenia stawów zajmuje się reumatolog, natomiast z niepokojącymi objawami ze strony układu nerwowego należy zgłosić się do neurologa.

Ból kończyn dolnych

Data publikacji: 12.05.2021

Objawy podmiotowe przewlekłej niewydolności żylnej nie są dla niej swoiste.

Wśród najczęściej zgłaszanych dolegliwości dominuje właśnie ból kończyn dolnych, poza tym obrzęki, uczucie ciężkości nóg, świąd, bolesne kurcze nocne.

Jednak obraz kliniczny niewydolności żył kończyn dolnych jest zmienny, a jej manifestacje bywają dyskretne lub niejednoznaczne.

Bóle nóg – jakie są sposoby na bóle w nogach?

Bóle kończyn dolnych mogą być przejawem wielu schorzeń, nie zawsze o podłożu naczyniowym; natomiast źródłem bólu pochodzenia naczyniowego nie musi być układ żylny. Dlatego diagnostyka różnicowa objawów nabiera tu szczególnego znaczenia.

Żylaki należą do najczęstszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) – choroby szeroko rozpowszechnionej, która w Polsce i innych krajach rozwiniętych dotyczy blisko 50% dorosłej populacji.

Jej objawy stanowią codzienny problem lekarzy różnych specjalności, przede wszystkim flebologów, ale również chirurgów, chirurgów naczyniowych i lekarzy pierwszego kontaktu.

Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza z powodu teleangiektazji, żył siatkowatych i żylaków kończyn dolnych.

Według wyników badań epidemiologicznych nt. częstości występowania PNŻ w naszym kraju (ostatnie duże badanie z 2003 r.

objęło 40 095 pacjentów dorosłych), objawy choroby występują u połowy dorosłych Polaków (49%), częściej u kobiet (50,99%) niż u mężczyzn (38,33%).

U 41,4% badanych objawy PNŻ potwierdzono na obu kończynach dolnych. Najczęstszy objaw przedmiotowy stanowiły żylaki (21,8%) i teleangiektazje (16,5%).

Zobacz także: Pękające naczynka na nogach – najczęstsze pytania

Kliniczny podział przewlekłej niewydolności żylnej, wg międzynarodowej klasyfikacji CEAP (określającej zaawansowanie choroby), obejmuje stopnie:

 • C0 – zmiany niewyczuwalne i niewidoczne,
 • C1 – teleangiektazje i żyły siatkowate,
 • C2 – żylaki,
 • C3 – obrzęk,
 • C4 – zmiany skórne : przebarwienia, wyprysk żylakowaty, zapalenie i stwardnienie tkanki
 • podskórnej,
 • C5 – zmiany skórne z zagojonym owrzodzeniem,
 • C6 – zmiany skórne z czynnym owrzodzeniem.

Bóle kończyn dolnych, uczucie ciężkości nóg, bolesne kurcze, świąd – to objawy podmiotowe PNŻ (oceniane przez pacjenta), związane ze stopniem zaawansowania choroby. Zazwyczaj pojawiają się we wczesnych stadiach niewydolności żylnej i są pierwszą przyczyną, która skłania do konsultacji z lekarzem.

Zobacz także: Żylaki na stopach – objawy, przyczyny, leczenie

Bóle kończyn dolnych bywają szczególnie dokuczliwe w stadiach >C2 niewydolności żylnej. Mają charakter piekący, tępy, nasilają się w ciągu dnia. Ból może poprzedzać pojawienie się żylaków. Często towarzyszy owrzodzeniom, wiąże się z tkliwością. (Ból nóg u kobiet może nasilać się przed miesiączką – podejrzewa się podłoże hormonalne).

Do często zgłaszanych dolegliwości kończyn dolnych należy ból związany z określoną pracą mięśniową (np. po przejściu pewnego dystansu). Problem może mieć m.in. podłoże:

 • tętnicze: o charakterze bólu niedokrwiennego występującego po przejściu pewnego odcinka drogi; ból ustępuje w ciągu kilku minut po zatrzymaniu się
 • żylne: ból występuje w trakcie chodzenia (na obwodzie wyczuwalne jest tętno); ból mija szybciej po uniesieniu kończyn niż po zatrzymaniu się (objawy tego rodzaju obserwuje się przede wszystkim w przebiegu zakrzepicy żył biodrowych).

Bolesne skurcze nocne (w okolicy goleniowej) wiążą się z zastojem żylnym, występują często w przebiegu PNŻ, narastają przy współwystępujących obrzękach, zwłaszcza w godzinach nocnych.

Żylakom kończyn dolnych może towarzyszyć obrzęk – łagodny lub umiarkowany, który narasta w ciągu dnia, a zmniejsza się pod wpływem ruchu lub kompresjoterapii.

Zmiany tego rodzaju częściej doskwierają kobietom i pacjentom po 60. roku życia.

Wraz z obrzękiem nasila się uczucie ciężkości i zmęczenia kończyn dolnych, szczególnie pod koniec dnia (ulgę przynosi uniesienie kończyn dolnych, ruch i odpowiednie ćwiczenia).

Obrzęk często pojawia się w zaawansowanej niewydolności żył powierzchownych oraz w zespole pozakrzepowym.

Należy jednak mieć na uwadze, że przyczyn powstawania obrzęków jest wiele i że kilka może współistnieć u jednego pacjenta (wyróżnia się obrzęki limfatyczne, kardiogenne, tłuszczowe, jatrogenne i in.).

Za ból goleni wraz z obrzękiem odpowiadać może np. róża, zapalenie naczyń limfatycznych (nagła gorączka, zmiany skórne, obrzęk i świąd głównie w okolicy goleniowej).

Zobacz także: Obrzęki nóg – dlaczego nogi puchną?

Upośledzenie krążenia i zastój żylny prowadzą do powstania bolesnych owrzodzeń, najczęściej na podudziu, nad stawem skokowym. Owrzodzenia żylne częściej występują u pacjentów w podeszłym wieku, zwłaszcza u kobiet.

Początkowo zmiany są nieduże, ale stopniowo powiększają się i tworzą rozległe owrzodzenia „mankietowate”. Owrzodzenia mają skłonność do nawrotów, mogą wiązać się z ryzykiem powstania zmian nowotworowych.

Owrzodzenia żylne goją się długo, z trudnością, w niektórych przypadkach mogą utrzymywać latami. (Należy różnicować je m.in. z owrzodzeniami niedokrwiennymi.)

Dolegliwości bólowe kończyn dolnych pojawiają się m.in. w przebiegu schorzeń reumatologicznych i ortopedycznych, takich jak:

 • rwa kulszowa,
 • zapalenie mięśni,
 • zapalenie jedno- lub wielostawowe, zwyrodnienie stawowe,
 • torbiele podkolanowe,
 • zespoły ciasnoty przedziałów międzypowięziowych:
 • ostry zespół ciasnoty (objawiający się rozrywającym bólem przy obciążeniu);
 • przewlekły zespół ciasnoty (mikrouszkodzenia powięzi przez czynniki zewnętrzne – głównie u sportowców).

(Dla porządku należy dodać, że w przebiegu ciężkiej, przewlekłej choroby żylnej może wystąpić żylny zespół ciasnoty).

Wspominane chromanie przestankowe może mieć również podłoże neurogenne. Wtedy ból kończyn/kończyny występuje w trakcie chodzenia i w pozycji stojącej.

Ból opisywany jest jako „rozpierający” i może utrzymywać się dłużej w porównaniu do chromania tętniczego (pojawia się w stenozie kanałowej odcinka lędźwiowego). Za ból kończyn dolnych odpowiadać mogą inne patologie i choroby neurologiczne, np.

neuropatie i polineuropatie (np. polineuropatia cukrzycowa), kauzalgia (ból piekący po uszkodzeniu nerwu).

Ponadto przyczyną bólu goleni z obrzękiem może być naderwanie mięśnia szkieletowego lub pęknięcie torbieli.

Badanie pacjentów zgłaszających się z powodu bólu kończyn, żylaków i/lub innych cech niewydolności żylnej rozpoczyna dokładny wywiad lekarski. Kolejny krok to badanie fizykalne obu kończyn, wraz z pomiarem obwodów obu kończyn (jeśli istnieją wskazania).

Bóle nóg – jakie są sposoby na bóle w nogach?

W diagnostyce chorób żylnych szczególne miejsce zajmują nieinwazyjne badania obrazowe, zwłaszcza USG Doppler żył kończyn dolnych, które łączy obrazowanie ultrasonograficzne z badaniem dopplerowskim metodą fali pulsacyjnej.

USG Doppler umożliwia wizualizację anatomii układu żylnego, potwierdzenie niewydolności zastawkowej i niedrożności żylnej oraz stosunkowo dokładną ocenę wielu odcinków układu żył głębokich.

Precyzję badania można zwiększyć, stosując opcję kolorowego obrazowania przepływu.

Jakie leczenie proponujemy pacjentom?

Postępowanie ustalane jest w każdym przypadku indywidulanie, na podstawie wyników badań i dokładnej analizy stanu pacjenta. W leczeniu żylaków kończyn dolnych wykorzystuje się:

 • metody zachowawcze (leczenie farmakologiczne i kompresjoterapia)
 • metody inwazyjne (leczenie wewnątrznaczyniowe, chirurgiczne).
 • Zobacz także: Leki na żylaki – tabletki, maści – czy to działa?
 • Kompleksowe leczenie PNŻ w praktyce klinicznej polega na kojarzeniu różnych metod terapeutycznych oraz na wykorzystywaniu nowych, zaawansowanych metod obrazowania – zarówno w celu oceny zmian, jak i dokładnej wizualizacji podczas wykonywanego zabiegu.
 • Do małoinwazyjnych metod leczenia żylaków należą:

Do często stosowanych technik chirurgicznych należy miniflebektomia, czyli flebektomia ambulatoryjna (ambulatory phlebectomy; AP), która wymaga wykonania tylko niewielkich nacięć skóry i praktycznie nie pozostawia blizn. Miniflebektomia często jest postępowaniem uzupełniającym (dla leczenia żylaków parą wodną lub laserem); można łączyć ją też ze skleroterapią.

Nowoczesne metody leczenia żylaków – EVLT, para wodna, mikrofala

Laserowe leczenie żylaków (EVLT), zabiegi ablacji mikrofalowej (EMWA) i ablacja parą wodną (SVS) to metody przezskórne, wykonywane pod kontrolą USG w miejscowym znieczuleniu nasiękowym.

Efektem zabiegów wewnątrzżylnych z wykorzystaniem energii laserowej jest zwłóknienie i zamknięcie światła żyły, bez konieczności jej chirurgicznego usuwania.

Laserowe usuwanie żylaków – najważniejsze informacje 
Cena: od 2500 zł
Czas zabiegu: 20-60 minut
Znieczulenie: miejscowe
Reakcja: nie pozostawia blizn, uszkodzenie skóry minimalne
Rekonwalescencja: zazwyczaj około 1-2 dni
Efekty: widoczne od razu
Dostępność: Wrocław / Warszawa

Podczas ablacji parowej (SVS) do ściany żylnej dostarczane są mikroimpulsy pary wodnej w temp. ok. 120 st. C. Zabieg tego rodzaju umożliwia jednoczesne usuwanie niewydolnych pni żylnych i krętych żylaków.

Leczenie żylaków parą wodną – najważniejsze informacje 
Cena: od 3000 zł
Czas zabiegu: 20-60 minut
Znieczulenie: miejscowe
Reakcja: nie pozostawia blizn, krwiaków, uszkodzenia skóry minimalne
Rekonwalescencja: zazwyczaj około 1-2 dni
Efekty: widoczne od razu
Dostępność: Wrocław / Warszawa

Zabiegi ablacji mikrofalowej (EMWA) polegają na dostarczeniu energii mikrofal do zmienionego naczynia (za pomocą specjalnego cewnika mikrofalowego). Efektem jest podgrzanie wody w komórkach ściany żylnej i denaturacja białek komórkowych, a następnie trwałe zamknięcie żyły.

Usuwanie żylaków mikrofalą – najważniejsze informacje 
Cena: od 3500 zł
Czas zabiegu: 20-30 minut
Znieczulenie: miejscowe
Reakcja: nie pozostawia blizn, uszkodzenie skóry minimalne
Rekonwalescencja: zazwyczaj około 2-3 dni
Dostępność: Wrocław

VenaBlock – jedna z najnowszych metod ablacji nietermicznej, potocznie zwana klejeniem żylaków, nie wymaga ostrzykiwania płynem tumescencyjnym. W trakcie zabiegu (w znieczuleniu miejscowym) przez mały cewnik do żyły wprowadzana jest nieduża ilość kleju tkankowego, który „skleja” ściany naczynia i powoduje jego zwłóknienie.

Zobacz także: Hybrydowe leczenie żylaków

Jak zapobiegać żylakom? (z uwzględnieniem kompresjoterapii)

Metody zapobiegania niewydolności żył mogą łagodzić dolegliwości i opóźnić rozwój żylaków.

Profilaktyka żylaków pierwotnych ma na celu osłabienie wpływu głównych czynników ryzyka wystąpienia żylaków poprzez:

 • zmianę trybu życia: ruch, prawidłowa pozycja ciała w dzień, odpoczynek z uniesieniem kończyn dolnych, ćwiczenia przeciwdziałające zastojowi krwi
 • regularną aktywność fizyczną i odpowiednie dyscypliny sportowe
 • noszenie luźnych ubrań i wygodnego obuwia na niskim obcasie, dopasowanego do warunków anatomicznych stopy
 • unormowanie masy ciała (otyłość utrudnia powrót krwi żylnej, ogranicza aktywność fizyczną i zwiększa ryzyko chorób żył)
 • wspomaganie powrotu krwi żylnej przez łagodny ucisk, np. stosowanie elastycznych pończoch uciskowych. Profilaktyka tego rodzaju jest szczególnie istotna dla osób pracujących w pozycji stojącej lub odbywających długie podróże. Silniejszy ucisk zalecany jest pacjentom z chorobą żylakową.
Leia também:  Hatch Peugeot 2020 em São Paulo

Istniejące żylaki należy leczyć. Likwidacja refluksu żylnego może ustabilizować chorobę i zapobiec rozwojowi wtórnej niewydolności żył głębokich.

Kompresjoterapia, odpowiednie ubranie i obuwie oraz sport i aktywny wypoczynek to również metody zapobiegania żylakom wtórnym.

Kompresjoterapia (leczenie uciskiem) zmniejsza przekrój żył i poprawia czynność zastawek żylnych przez zbliżenie płatków; zmniejsza także nadciśnienie żylne przez redukcję refluksu.

Właściwe dobrany ucisk zwiększa prędkość przepływu, zmniejsza przekrwienie tkanek i ilość krwi w naczyniach włosowatych. Wpływa również na poprawę czynności pompy mięśniowej i redukcję objętości krwi w żyłach kończyn dolnych.

Wpływ aktywności fizycznej na żylaki – jakie sporty uprawiać, a jakich unikać?

Aktywność fizyczna powinna być dopasowana do indywidualnych możliwości i stanu zdrowia pacjenta.

Mięśnie kończyn dolnych wymagają regularnego treningu, który zapobiega rozszerzaniu naczyń żylnych i zmniejsza dolegliwości związane z niewydolnością żył. Należy dbać również o ruchomość stawów, zwłaszcza skokowych, które wpływają na mechanizm pompy żylnej.

Do szczególnie zalecanych form aktywności fizycznej należą marsze i spacery, które zwiększają powrót krwi żylnej, uruchamiają stawy i wzmacniają mięśnie kończyn dolnych.

Poprawa napięcia mięśni przeciwdziała poszerzaniu żył głębokich; chodzenie przyspiesza rytm oddychania i stymuluje pracę mięśnia sercowego.

Wskazane są także jogging i pływanie, które stymulują skurcze poszczególnych grup mięśniowych, uruchamiają pompę mięśniową i stawową oraz ze względu na korzystny nacisk wody na żyły powierzchowne i obkurczenie naczyń. Poza tym taniec i narciarstwo biegowe, które zwiększają pracę stóp, stawów skokowych i mięśni łydki.

Należy unikać wszelkich aktywności i ćwiczeń fizycznych, które przeciążają żyły kończyn dolnych, przede wszystkim podnoszenia ciężarów (ze względu na wzrost ciśnienia w jamie brzusznej). Niewskazane są intensywne treningi na siłowni, piłka nożna, rugby, sporty walki i inne rozgrywane na twardym podłożu (ryzyko kontuzji).

 1. Nie zaleca się kąpieli termicznych i sauny.
 2. Zabiegi leczenia żylaków przeprowadzane są przez następujących specjalistów (chirurgow, flebologów):
 3. Wrocław

Diagnostyką żylaków zajmuje się również dr n. med. Małgorzata Milnerowicz i lek. med. Maciej Mazur.

Warszawa

 • dr n. med. Michał Kowalczewski

Diagnostyką żylaków zajmują się również lek. med. Emil Michalski oraz lek. med. Mariusz Kozak

5 sposobów na ból stawów i kości

Ból stawów i kości może być związany z ich przeciążeniem, na przykład po wykonaniu dużego wysiłku fizycznego, a także ze zmianami zwyrodnieniowymi, zachodzącymi zwłaszcza na skutek upływu lat. Z tego właśnie powodu najmocniej dolegliwości dokuczają osobom starszym. Objawy te mogą również dotyczyć młodszych osób, zwłaszcza w niepogodę.

Dlaczego stawy najbardziej bolą jesienią?

Ma to związek z niższą temperaturą i wzrostem wilgotności powietrza. Niezależnie jednak od przyczyny, z bólem stawów i kości trzeba aktywnie walczyć, by móc odzyskać komfort oraz właściwą mobilność. A jakie są dostępne metody walki?

1. Domowe sposoby na ból stawów i kości

Domowe metody stosują zwłaszcza osoby starsze, które zażywają już wiele leków na inne przypadłości i chcą ochronić swój organizm przed skutkami zażywania zbyt wielu farmaceutyków.

Trzeba jednak zaznaczyć, że domowe metody mogą być mniej skuteczne niż leki czy suplementy, a także zwykle trzeba długo czekać by zobaczyć efekty. Sprawdzają się one więc tylko wtedy, gdy ból nie jest nasilony.

Są świetne też jako kuracja do długotrwałego stosowania, podczas gdy farmaceutyki najlepsze są do stosowania doraźnego (z wyjątkami).

Zimne lub gorące okłady

Najprostszym domowym sposobem na ból stawów i kości są ciepłe bądź zimne okłady. Trzeba samemu zaobserwować, co przynosi większą ulgę.

Do okładów można stosować różnego rodzaju kompresy, także zakupione w aptece okłady żelowe, które można chłodzić w lodówce bądź nagrzewać w gorącej wodzie.

Przydać mogą się też okłady z lodu, zwłaszcza gdy stawy uległy przeciążeniu, na przykład w wyniku kontuzji przy uprawianiu sportu, czy też ciepły termofor.

Kąpiele zdrowotne z dodatkiem ziół i minerałów

Inne domowe metody na ból stawów i kości to kąpiele z dodatkiem na przykład siarki czy innych składników, na przykład ziół, o działaniu przeciwzapalnym. Wiele osób stosuje też domowe nalewki z ziół czy bursztynu, które wciera się w bolące miejsca – mają one zwykle działanie rozgrzewające.

Dostarczanie witamin i minerałów w diecie

Do domowych metod na te dolegliwości można również zaliczyć dietę. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, jak wzmocnić stawy za pomocą diety, to warto wprowadzić do niej zwłaszcza produkty zawierające kolagen, czyli przede wszystkim żelatynę. Stawy można i trzeba wzmacniać, między innymi od wewnątrz, więc zadbanie o dietę zdrową dla stawów może przynieść znakomite rezultaty.

2. Przeciwbólowe tabletki na stawy i kości

W sprzedaży znaleźć można różnego rodzaju tabletki, które pomogą uporać się z bólem kości i stawów. Co ważne, są to dwa rodzaje środków: preparaty o działaniu doraźnym (np. Nurofen Mięśnie i Stawy Forte) jak i do dłuższej kuracji (np. Ligamento), których zadaniem jest stała poprawa stanu stawów.

Na wzmocnienie kości można też zażywać środki z witaminą D, czyli na przykład OLIMP Gold-Vit D3 + K2 na zdrowe kości , który zapobiega także degradacji chrząstki stawowej, a więc pozwala dłuższy czas zachować stawy w dobrej formie.

3. Maści i żele na ból stawów i kości vs. Suplementy w tabletkach

Bardziej popularne niż tabletki na ból stawów i kości są środki do stosowania zewnętrznego. Ich użytkowanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż nie mają one żadnego negatywnego wpływu na organizm (na przykład na układ pokarmowy) i mogą przynieść ulgę jeszcze szybciej.

Siła maści i żeli tkwi w substancjach czynnych, które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo a działanie rozgrzewające i chłodzące przynosi dodatkowo chwilową ulgę. Działanie chłodzące maści polecane jest przy obrzękach i urazach.

Maści rozgrzewające drażnią zakończenia nerwowe na powierzchni skóry co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i polepszeniem ukrwienia bolącego miejsca. Efektem jest zmniejszenie się stanu zapalnego i bólu.

Wśród takich preparatów można znaleźć na przykład rozgrzewający krem przeciwbólowy DIP HOT, chłodzącą Maść Końską czy żel Naproxen, który nie tylko przynosi ulgę w bólu, ale też działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęki, które często towarzyszą tego rodzaju dolegliwościom.

4. Plastry i okłady na bolące stawy i kości

Alternatywą dla maści, żeli czy kremów na ból stawów i kości, które trzeba wcierać nawet kilka razy dziennie są plastry i okłady. One także mogą mieć działanie rozgrzewające bądź chłodzące, a przy tym przez długi czas uwalniają substancje aktywne. Plastry i okłady są więc idealne na silny, utrzymujący się ból.

Znakomite działanie wykazują na przykład plastry Olfen Patch o właściwościach przeciwzapalnych czy rozgrzewające plastry PREL RED.

Jeśli zaś ktoś nie wie, czy lepiej zdecydować się na środek rozgrzewający, czy chłodzący, może wybrać produkt wspaniale łączący te dwa rodzaje działania – okład zimno-ciepły wielokrotnego użytku Nexcare Coldhot Classic, który może przydać się także przy łagodzeniu bólów innego pochodzenia.

5. Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne

Kiedy wymienione wyżej sposoby nie przynoszą ulgi w bólu, warto skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. W ich zakres wchodzą ćwiczenia oraz zabiegi wykonywanego różnego rodzaju metodami. Mogą to być zabiegi z zakresu krioterapii czy hydroterapii, naświetlania laserem czy specjalnymi lampami, a nawet oddziaływanie polem magnetycznym.

Zanim jednak zdecyduje się na te rozwiązania, warto postarać się pozbyć się dolegliwości bólowych łatwiej dostępnymi i tańszymi metodami, a także podjąć działania mające na celu regenerację stawów, tj. zastosować odpowiednią dietę i suplementy odbudowujące chrząstkę stawową.

Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne można włączyć do leczenia bóli stawów tylko po konsultacji z lekarzem. Jeśli samemu się zadecyduje o zastosowaniu ćwiczeń lub zabiegach fizjoterapeutycznych, można sobie bardziej zaszkodzić.

Można również skierować się do specjalistycznej poradni leczenia bólu gdzie zostaną dobrane indywidualnie metody brane specjalistyczne metody leczenia przewlekłych bóli stawów i kości.

5 sprawdzonych sposobów na bóle mięśni i stawów

Bóle mięśni i stawów dotykają sporą część populacji. Im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że ich przyczyną jest choroba układowa, najczęściej schorzenie układu ruchu. Podpowiadamy, jak uniknąć tych dolegliwości lub zmniejszyć ich uciążliwość.

Kiedy odczuwasz tak zwane bóle kości, tak naprawdę najczęściej bolą cię mięśnie i stawy. U zdrowej, młodej osoby bóle elementów układu ruchu zazwyczaj powoduje intensywny trening fizyczny.

Przypuszcza się, że powstające wtedy tzw. zakwasy mięśni są spowodowane najprawdopodobniej mikrourazami włókien mięśniowych, a nie – jak często się sądzi – odkładaniem kwasu mlekowego w tkance mięśniowej.

Ból mięśni i stawów mogą też spowodować:

 • choroba zwyrodnieniowa
 • urazy
 • stres i wynikające z tego mimowolne napinanie mięśni
 • infekcje, szczególnie grypa i przeziębienie
 • nadwaga i otyłość
 • przeciążenia.

Na ból mięśni i stawów pomogą:

1. Farmakoterapia

Po leki przeciwbólowe możesz sięgnąć, jeśli dolegliwości:

 • pojawiają się w wyniku infekcji (leki przyjmuje się okresowo);
 • są skutkiem schorzenia o charakterze zapalnym (środki farmaceutyczne stosowane są długoterminowo lub stale);
 • wynikają z doznanego urazu (leki aplikowane są incydentalnie);
 • są na tyle dokuczliwe i silne, że ograniczają lub wręcz uniemożliwiają podejmowanie codziennej aktywności.

Stosując w wymienionych sytuacjach środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie tylko zlikwidujesz ból, ale również jego przyczynę. Leki te są dostępne jako tabletki, plastry przeciwbólowe czy maść. Wskazaniem do długoterminowego przyjmowania leków przeciwbólowych jest np. reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, zapalenie mięśni czy reaktywne zapalenie stawów.

2. Regularna aktywność fizyczna

Codzienna dawka ruchu zapewni ci odpowiednią sprawność układu ruchu i poprawi krążenie. Dzięki temu stawy i mięśnie będą dobrze dotlenione i odżywione, a to będzie sprzyjać dobrej regeneracji ewentualnych uszkodzeń i zmniejszać ryzyko wystąpienia bóli.

Dzięki sprawnemu krążeniu z komórek na bieżąco będą również usuwane toksyczne produkty przemiany materii – ich zaleganie jest jedną z przyczyn nieprawidłowej pracy mięśni i stawów. Codzienna gimnastyka to zatem najlepsza i najtańsza metoda profilaktyki bólów układu ruchu.

Działa ona nie tylko na poziomie komórkowym, ale również tkankowym i narządowym, ponieważ utrzymuje elastyczność układu mięśni i stawów. Ćwicz regularnie – to świetne przygotowanie pod większy wysiłek fizyczny i metoda na obniżenie masy ciała.

3. Fizjoterapia

Przy bólu stawów i mięśni możesz skorzystać z następujących metod:

 • Kinesiotaping tzw. plastrowanie dynamiczne służy leczeniu i profilaktyce bólów układu ruchu. Dobrze naklejony plaster sprawi, że po wysiłku nie pojawi się zerwany mięsień, nie będą bolały mięśnie pleców, a stawy pozostaną stabilne.
 • Kinezyterapia – usprawnia układ ruchu w chorobach reumatycznych, na niej opiera się rehabilitacja pozabiegowa (np. ćwiczenia kręgosłupa po zakończeniu leczenia szpitalnego), pomocna, kiedy dokuczają bóle kręgosłupa lędźwiowego czy bóle stawu biodrowego.
 • TENS – przezskórna stymulacja prądem elektrycznym wpływa na przewodnictwo nerwowe. Efektem tego jest blokowanie bramek bólowych oraz wydzielanie endorfin – hormonów o silnych właściwościach uśmierzających bóle mięśni i stawów.
 • Terapia manualna – obejmuje leczenie dotykiem, w tym masaż – rozluźniający lub stymulujący: ręczny, wodny lub z wykorzystaniem akcesoriów pomocniczych; stanowi idealne rozwiązanie na bóle kręgosłupa, tak zwane zakwasy po treningu czy bóle mięśni nóg.
 • Krioterapia, czyli to, co na stawy dotknięte bólem najlepsze: ekstremalne zimno leczy bóle pourazowe, zmniejsza stany zapalne pojawiające się w chorobach reumatoidalnych czy metabolicznych (dna moczanowa).
Leia também:  Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?

4. Relaks

Korzystaj z niego przy przeciążeniach i w stresie. Relaksuj się w sposób bierny, oszczędzając bolący staw (np. chore kolano), lub czynnie, np. spacerując.

5. Dieta

Dobra dieta na stawy i mięśnie zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów oraz błonnika i białka. Właściwie skomponowane menu ma kluczowe znaczenie przy bólach spowodowanych chorobą zapalną stawów, po urazach oraz w bólach wywołanych schorzeniami objawiającymi się zanikaniem lub osłabieniem tkanki mięśniowej. Dostarcza:

 • cząstek budujących kolagen – to podstawowy składnik stawów;
 • aminokwasów tworzących białka włókien mięśniowych;
 • mikroelementów zapewniających aktywność skurczową mięśni.

Dobrze zbilansowana dieta to także podstawa do zrzucenia zbędnych kilogramów – nadwaga i otyłość obciążają elementy układu ruchu i powodują zwyrodnienia stawów.

Domowe sposoby radzenia sobie z bólem nóg

 • Porady
 • 12 sierpnia 2019
 • NR 33 (Sierpień 2019)

Sylwia Sztuce

Nadmierne zmęczenie mięśni, niewystarczające przygotowanie oraz brak odpowiedniego rozciągnięcia mogą być przyczyną powtarzających się i bolesnych skurczów mięśni, bólu nóg oraz uczucia „ciężkości”.

Podczas jazdy na rowerze angażowana jest większość mięśni dolnej partii ciała, dlatego są one najbardziej podatne na przeciążenia. Szczególnie narażone na przeciążenia i urazy są stawy kolanowe.

Przytłaczająca liczbę urazów u kolarzy stanowią chondromalacja, urazy chrząstki czy zapalenie więzadła rzepki. Rzadziej uszkodzeniu ulegają łąkotki oraz przeciążenia więzadeł.

Z typowym dla kolarzy dysbalansem mięśniowym (silniejsze są mięśnie z przodu uda niż te z tyłu) wiążą się również przeciążenia mięśni. Zbyt silny mięsień czworogłowy może sprzyjać przeciążeniom słabszego mięśnia dwugłowego.

W tabeli 1 zamieszczono informacje dotyczące charakterystycznych dla rowerzystów partii ciała, w których pojawiają się dolegliwości bólowe oraz przeciążonych struktur, które je wywołują. Należy pamiętać, że przy powtarzającym się przetrenowaniu zwiększa się ryzyko kontuzji.  

Tabela 1. Zależności między przeciążoną strukturą a lokalizacją bólu

LOKALIZACJA BÓLU PRZECIĄŻONA OKOLICA
zewnętrzna strona kolana, czasami ból na całej długości – od pośladka, przez biodro, udo ażdo kolana pasmo biodrowo-piszczelowe
boczna lub przyśrodkowa część kolana mięśnie obszerny boczny, półścięgnisty, smukły
przednio-przyśrodkowa część kolana, poniżej rzepki lub tylno-boczna strona kolana napięcia w okolicy talerzy biodrowych i pośladków, mięśnie dwugłowy uda i obszernyprzyśrodkowy
pośrodku stawu w okolicach rzepki, dół podkolanowy mięsień czworogłowy uda, grupa kulszowa goleniowa i mięśnie tylnejczęści podudzi
ból tylnej strony goleni, nad piętą, ból po dłuższym wysiłku lub po wstaniu z łóżka ścięgno Achillesa
ból goleni po lewej lub prawej stronie piszczeli objaw zapalenia mięśni lub ścięgna spowodowany niezrównoważonąpracą mięśni z tyłu i przodu łydki

Aby zabezpieczyć się przed bólem nóg i przeciążeniami związanymi z uprawianiem sportu oraz uniknąć kontuzji związanej z przeciążeniami, wystarczy stosować odpowiedni program treningowy, wsłuchać się w sygnały płynące z własnego ciała, stosować odpowiedni proces regeneracji powysiłkowej i odpowiednie „stygnięcie” po treningu. Podstawowym elementem profilaktycznym każdego treningu może być też autoterapia. W autoterapii miejsce bólu będzie jedną z informacji o tym, jakie struktury wymagają leczenia.

W wypadku bólu nóg i przeciążeniu po jeździe na rowerze nigdy rozwiązaniem nie może być wzmacnianie! Za odczuwanie bólu odpowiedzialne jest podrażnianie nocyceptorów, czyli receptorów bólu. Wzmacnianie przeciążonych lub osłabionych w przebiegu jakiejś dysfunkcji mięśni pogłębi przeciążenie i jego uszkodzenie.

Rozciąganie 

Nadmierny wysiłek mięśni przy braku rozciągania powoduje ich skracanie. Prowadzi to do zaburzenia równowagi mięśniowej, zmniejszając ich ukrwienie, i może wywołać kontuzje.

Rozciąganie powoduje rozluźnienie mięśni (pozwala na to fizjologiczny zakres ruchu w stawie), umożliwia wypracowanie maksymalnej siły, łagodzi dolegliwości bólowe związane z długotrwałą jazdą i przeciążeniem mięśni.

Najskuteczniejszym sposobem przywrócenia oraz utrzymania właściwej statycznej równowagi mięśniowej jest zastosowanie technik rozciągania mięśni.  

1A. Rozciąganie rozcięgna podeszwowego. Pozycja wyjściowa.  1B. Rozciąganie rozcięgna podeszwowego. Pozycja końcowa.  2A. Rozciąganie mięśni stopy i przedniej części podudzia. Pozycja wyjściowa.  2B. Rozciąganie mięśni stopy i przedniej części podudzia. Pozycja końcowa.  3A.

Rozciąganie ścięgna Achillesa i tylnej części mięśni podudzia. Pozycja wyjściowa. 3B. Rozciąganie ścięgna Achillesa i tylnej części mięśni podudzia. Pozycja końcowa.  4A. Rozciąganie mięśni przywodzicieli uda. Pozycja wyjściowa.  4B. Rozciąganie mięśni przywodzicieli uda. Pozycja końcowa.  5A.

Rozciąganie mięśni tylnej strony uda. Pozycja wyjściowa.  5B. Rozciąganie mięśni tylnej strony uda. Pozycja końcowa. 6A. Rozciąganie mięśni przedniej strony uda. Pozycja wyjściowa.  6B. Rozciąganie mięśni przedniej strony uda. Pozycja końcowa.  7A. Rozciąganie mięśni odwodzicieli uda. Pozycja wyjściowa.

  7B. Rozciąganie mięśni odwodzicieli uda. Pozycja końcowa.

W wypadku bólu nóg związanych z jazdą na rowerze należy rozciągać ścięgno Achillesa i rozcięgno podeszwowe, mięśnie przedniej i tylnej grupy podudzia, przedniej, tylnej i przyśrodkowej grupy mięśni uda oraz mięśni obręczy biodrowej. Przykłady ćwiczeń rozciągających zalecanych w dolegliwościach bólowych nóg opisano poniżej. 

Ćwiczenie 1. Rozciąganie mięśni stopy (rozcięgna podeszwowego) Siedząc, należy chwycić dłonią za palce stopy. Dłoń zapewnia opór i ciągnie palce w stronę grzbietu stopy.

Palce u stóp pokonują opór ręki, chcąc zgiąć stopę podeszwowo (zdj. 1A). Należy utrzymać napięcie mięśni przez 10–30 sekund, po czym je rozluźnić. Następnie należy rozciągnąć rozcięgno podeszwowe, zginając stopę grzbietowo (zdj. 1B).

Rozciągnięcie mięśni należy utrzymać minimum 10 sekund. 

Ćwiczenie 2. Rozciąganie mięśni stopy i przedniej części podudzia Siedząc, należy chwycić dłonią za palce stopy. Dłoń zapewnia opór i ciągnie palce w stronę podeszwową stopy.

Palce u stóp pokonują opór ręki, chcąc zgiąć stopę grzbietowo (zdj. 2A). Należy utrzymać napięcie mięśni przez 10–30 sekund, po czym je rozluźnić.

Następnie należy rozciągnąć mięśnie grzbietu stopy i przedniej części podudzia przez zgięcie podeszwowe stopy (2B). Rozciągnięcie mięśni należy utrzymać minimum 10 sekund.

Ćwiczenie 3. Rozciąganie ścięgna Achillesa i tylnej części mięśni podudzia Należy stanąć jak najwyżej na palcach – najlepiej na podeście lub schodach (zdj.

3A) – utrzymać napięcie mięśni przez 10–30 sekund, po czym je rozluźnić. Następnie należy wysunąć pięty poza podłoże, stojąc przednią częścią stopy i zbliżając piętę jak najniżej do podłoża (zdj. 3B).

Rozciągnięcie mięśni należy utrzymać minimum 10 sekund.

Ćwiczenie 4. Rozciąganie mięśni przywodzicieli uda Stojąc w szerokim rozkroku, jedną nogą na podłożu, drugą założoną na podest, naciskać opartą stopą na podłoże (zdj. 4A). Należy utrzymać napięcie mięśni przez 10–30 sekund, po czym je rozluźnić. Następnie należy pochylić się w bok, w stronę opartej kończyny (zdj. 4B). Rozciągnięcie mięśni należy utrzymać minimum 10 sekund.

Ćwiczenie 5. Rozciąganie mięśni tylnej strony uda Leżenie na plecach, jedna noga wyprostowana leży na podłożu. Drugą nogę chwycić dłońmi za udo i przyciągnąć do klatki piersiowej (zdj.

5A). Dociskając dłońmi nogę do klatki piersiowej, należy jednocześnie wykonać wyprost w kolanie i przyciągnąć place u stóp do goleni (zdj. 5B). Rozciągnięcie mięśni należy utrzymać minimum 10 sekund.

Ćwiczenie 6. Rozciąganie mięśni przedniej strony uda  Stanie na jednej nodze, druga noga zgięta w kolanie.

Należy chwycić dłońmi za ugiętą nogę, napierać podudziem na dłonie w kierunku wyprostowania nogi (zdj. 6A). Dłonie zapewniają opór przez 10–30 sekund, po czym rozluźnić mięśnie.

Należy rozciągnąć mięśnie przez przyciągnięcie uda do pośladka i jednoczesne odchylenie tułowia do tyłu (zdj. 6B). 

Ćwiczenie 7. Rozciąganie mięśni odwodzicieli uda Leżenie na plecach. Jedna noga oparta o podłoże, kostka drugiej nogi założona na kolano (zdj. 7A). Dłonie chwytają udo pod kolanem opartej o podłoże nogi i przyciągają ją do klatki piersiowej (zdj. 7B). Rozciągnięcie mięśni należy utrzymać minimum 10 sekund.

Kąpiel z dodatkiem ziół i minerałów 

W kąpielach podstawową rolę leczniczą odgrywa jej temperatura. I tak, kąpiel w wodzie ciepłej (38°C) powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry (tętniczek, naczyń włosowatych i żylnych). Dochodzi do otwarcia nieczynnych naczyń włosowatych i przekrwienia.

Napięcie mięśniowe maleje, co powoduje uczucie przyjemnego rozluźnienia, dochodzi do nieznacznego wzmożenia przemiany materii. Kąpiel w intensywnie ciepłej wodzie (40–42°C) powoduje krótkotrwałe zwężenie naczyń krwionośnych i następnie ich rozszerzenie, znaczne zmniejszenie napięcia mięśni szkieletowych oraz wzmożenie przemiany materii.

Krótkotrwała kąpiel w wodzie zimnej (24°C) daje w efekcie skurcz naczyń krwionośnych i następnie ich rozszerzenie, wzmożenie napięcia i wzmożenie przemiany materii. Kąpiel w chłodnej wodzie (30°C) powoduje zmniejszenie obrzęku i pobudzenie krążenia krwi.

  Ulgę w bólu nóg po intensywnym treningu przynosi również natryskiwanie nóg, które ułatwia odprowadzanie nadmiaru płynu z tkanek. Najlepszy skutek przynosi natrysk naprzemienny ciepły z zimnym w kierunku od palców stóp do pachwiny. 

Warto korzystać z kąpieli z dodatkiem soli do kąpieli, olejków eterycznych, siarki czy innych składników, na przykład ziół, o działaniu przeciwzapalnym.

Ziołolecznictwo cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ nie niesie ze sobą skutków ubocznych. Kąpiele, nacierania i okłady z udziałem określonych ziół bądź przypraw mogą zmniejszyć intensywność bólu mięśniowego.

Najlepiej sprawdzają się: geranium, cytrusy, dziurawiec, waleriana oraz rozmaryn.

Chłodne okłady 

Inną metodą łagodzenia bólu nóg po wysiłku fizycznym jest stosowanie chłodnych okładów. Ich lecznicze działanie, podobnie jak w wypadku kąpieli, wiąże się z temperaturą. Niska temperatura przyczynia się do zamykania naczyń krwionośnych oraz, co niezwykle istotne w wypadku łagodzenia bólu mięśni, spowalnia przewodnictwo nerwowe.

Chłodny okład zmniejszy napięcie mięśni, ból, obrzęku i stan zapalny. Najprostszym sposobem zrobienia zimnego okładu w domu jest zastosowanie kostek lodu, mrożonych okładów żelowych bądź zamrożenie mokrego ręcznika. Okład przyłożony na bolesnym obszarze należy pozostawić przez 10–15 minut, najlepiej utrzymując nogi uniesione do góry.

Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie.

Uwaga! Przy wykonywaniu zimnego okładu należy pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa. Kostki lodu nigdy nie powinny być…

Co zyskasz, kupując prenumeratę?

 • 10 wydań czasopisma “bikeBoard”
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych…
 • …i wiele więcej!

Sprawdź

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*