Ból w stawie biodrowym

Aby skutecznie pozbyć się bólu biodra, należy najpierw poznać jego źródło. Przyczyn  bólu może być wiele i jedynie część z nich wynika ze schorzeń samego stawu biodrowego, pozostałe mają inne pochodzenie.

Poniżej opisuję charakterystyczne objawy najczęstszych przyczyn bólu biodra. Poznanie ich powinno pomóc w  odkryciu źródła dolegliwości oraz w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, jakie badania należy wykonać. Trzeba pamiętać, że diagnozowanie samego siebie jest trudne i mało obiektywne, dlatego w celu uzyskania ostatecznej diagnozy należy zwrócić się do lekarza.

Ból w stawie biodrowym

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego zwana też koksartrozą jest bardzo powszechną przyczyną bólu biodra, a jej częstość wzrasta wraz wiekiem.

Ból w stawie biodrowym

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego przeważnie narastają powoli w przeciągu lat. Najczęściej są to:

 • Ból w pachwinie, biodrze i pośladku, który może promieniować do kolana. Ból jest najbardziej dokuczliwy rano, przy wstawaniu z łóżka, ale nasila się również podczas długiego chodzenia lub uprawiania sportu.
 • Sztywność i ograniczenie zakresu ruchu, które jest najbardziej dokuczliwe rano.
 • Utykanie, kaczkowaty, kołyszący się chód
 • Osłabienie mięśni poruszających udem
 • Pochylanie się do przodu podczas chodzenia
 • Chrobotanie, trzaskanie i strzykanie w stawie

Przyczyny

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego jest skutkiem zużycia stawu. W młodości niewielkie uszkodzenia stawów same się goją, jednak z wiekiem możliwości regeneracyjne organizmu maleją i kumulują się niewygojone uszkodzenia. Prowadzi to do deformacji stawu, która jest przyczyną bólu, sztywności oraz uczucia strzykania i chrupania podczas poruszania się.

Ból w stawie biodrowym

Tempo tworzenia się zmian zwyrodnieniowych przyśpieszają:

 • Wiek. Pierwsze objawy mogą pojawiać się około 45. roku życia i osiągają swoje apogeum wieku 60. i 70. lat.
 • Urazy. Ciężkie urazy stawu, takie jak złamania lub zwichnięcia lub wiele mniejszych urazów, które mogą kumulować się na przykład u wyczynowych sportowców.
 • Czynniki wrodzone. Źle wykształcony staw biodrowy (dysplazja stawu biodrowego)
 • Nabyte deformacje stawu, na przykład konflikt udowo-panewkowy
 • Choroby stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa

Badania

Obok dokładnego badania lekarskiego do diagnozy potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie stawu biodrowego. W pewnych przypadkach lekarz może zalecić rezonans magnetyczny.

Rwa kulszowa i udowa

Rwa kulszowa i rwa udowa są przyczyną bólu biodra i pośladka biegnącego do kończyny dolnej.

Ból w stawie biodrowym

Objawy

 • Ból biodra i pośladka promieniujący do nogi. Ma on charakter rwący, palący lub elektryczny.
 • Drętwienie nogi
 • Osłabienie mięśni. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić trudności z podniesieniem się na palcach lub stanięciem na piętach. Stopa może opadać podczas chodzenia.
 • Pogorszenie czucia. Można mieć wrażenie, że czuje się dotyk jak przez ubranie, najczęściej dotyczy to zewnętrznej strony stopy lub w dużego palca.
 • Zaburzenia w kontrolowaniu oddawania moczu i stolca. W bardzo ciężkich przypadkach może dojść do zaburzeń ze strony zwieraczy. W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Główną przyczyną bólu biodra w rwie kulszowej i uwowej jest przepuklina jądra miażdżystego kręgosłupa uciskająca korzenie rdzeniowe i powodująca ich zapalenie.

Najbardziej pomocnym badaniem jest rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego bez kontrastu.

Zapalenie kaletki krętarza większego

Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej jest przyczyną bólu biodra pojawiającego się podczas leżenia na boku. Bolesność jest odczuwana po bocznej stronie biodra i uda, w miejscu, w którym można wyczuć twardą kość, a jej silne uciskanie potęguje dolegliwości.  Objawy nasilają się w nocy, podczas wstawania z krzesła, wysiadania z samochodu lub wchodzeniu po schodach.

Ból w stawie biodrowym

Główne przyczyny zapalenia kaletki krętarzowej to

 • rwa kulszowa
 • stłuczenie biodra
 • nadmierna aktywność fizyczna, szczególnie wbieganie po schodach
 • nadmierne, asymetryczne obciążenie kończyny

Pomocne badania to USG lub w rzadkich wypadkach rezonans magnetyczny stawu biodrowego.

Entezopatia krętarza większego kości udowej

Entezopatia, czyli zapalenie i zwyrodnienie przyczepów ścięgien przyczepiających się do krętarza większego kości udowej jest przyczyną bólu z boku i z tyłu biodra. Dolegliwości nasilają się prze chodzeniu, bieganiu i leżeniu na boku.

Ból w stawie biodrowym

Przyczyną entezopatii są przeciążenia mięśni przyczepiających się do krętarza większego, do których należy mięsień gruszkowaty, pośladkowy średni i pośladkowy mniejszy. Czynnikami ryzyka są:

 • Rwa kulszowa
 • Zespól mięśnia gruszkowatego
 • Zespół bólowy stawu krzyżowo biodrowego
 • Nadmierna aktywność fizyczna

W postawieniu diagnozy pomagają badania obrazujące staw biodrowy, szczególnie USG i rezonans magnetyczny.

Punkty spustowe

Punkty spustowe to bolesne w dotyku zgrubienia w mięśniach. Najczęściej znajdują się z boku uda w paśmie biodrowo-piszczelowym oraz z tyłu i boku pośladka w mięśniu pośladkowym średnim. Objawy najczęściej zmniejszają się podczas gorącej kąpieli, lub pod wpływem alkoholu, jednak alkoholem nie należy się leczyć. Na kacu dolegliwości nasilają się.

Ból w stawie biodrowym

Przyczyną jest długotrwałe i wzmożone napięcia mięśni, do którego może dochodzić w rwie kulszowej, zwyrodnieniu stawu biodrowego  lub w różnicy długości kończyn.

Staw krzyżowo biodrowy

Staw krzyżowo biodrowy jest przyczyną bólu zlokalizowanego w biodrze, pośladku i w plecach na dole.  Ból jest odczuwany głównie na dole pleców, w pachwinie, biodrze, może też promieniować do nogi. Objawy nasilają się podczas chodzenia, stania i siedzenia. Ból utrudnia lub uniemożliwia zakładanie spodni lub skarpetek na stojąco.

Ból w stawie biodrowym

Przyczyną jest najczęściej tępy uraz miednicy, na przykład upadek na pośladki. Objawy nie pojawiają się od razu, ale w ciągu kilku tygodni bądź miesięcy po urazie. Inną przyczyną są choroby zapalne, zwłaszcza zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

Badania obrazowe w tym przypadku rzadko wnoszą coś istotnego, dlatego najlepiej przed ich wykonaniem odwiedzić doświadczonego lekarza, który może wskazać jakie badania należy wykonać. W uzasadnionych przypadkach przeprowadza się rezonans magnetycznu stawów biodrowo krzyżowych oraz test na antygen HLA-B27.

Jałowa martwica głowy kości udowej

Jałowa martwica kości udowej może dawać przeróżne i niecharakterystyczne objawy, dlatego często diagnozowana jest późno. Początek choroby jest często bezbolesny, ale w końcu pojawia się ból oraz sztywność. Ból jest najczęściej umiejscowiony w pachwinie, ale może być też odczuwany w pośladku, kolanie i z boku biodra. Objawy zwykle nasilają się podczas chodzenia.

Sztywność z czasem nasila się, powodując ograniczenie zakresu ruchów w stawie biodrowym.
Ból w stawie biodrowym

Przyczyny

Jałowa martwica powstaje na skutek zablokowania dopływu krwi do głowy kości udowej. Rzadko zapadają na nią ludzie zdrowi, najczęściej związana jest z obecnością czynników ryzyka takich jak:

 • Przewlekłe używanie leków sterydowych. W niektórych chorobach autoimmunologicznych pacjenci muszą przyjmować sterydy codziennie przez miesiące, a nawet lata. Przykładem takich chorób jest toczeń układowy i reumatoidalne zapalenie stawów.
 • Zwichnięcie lub złamanie kości udowej
 • Alkoholizm
 • Chemioterapia i radioterapia

Badania

Jałowa martwica głowy kości udowej jest bardzo trudna do zdiagnozowania na samym początku. W części przypadków zdjęcie rentgenowskie może być diagnostyczne, jednak znacznie lepszym badaniem jest rezonans magnetyczny stawów biodrowych.

Biodro trzaskające

Głuchy dźwięk, lub wyczuwalne przeskakiwanie przy pewnych ruchach jest objawem zespołu trzaskającego biodra, zwanego też zespołem przeskakującego biodra. Przyczyną jest przez nadmiernie napięte ścięgna lub znajdujące się z boku uda pasmo biodrowo piszczelowe, które przeskakują nad wystającymi kośćmi, zwłaszcza krętarzem większym.

Przeskakiwaniu może towarzyszyć zapalenie kaletek i ścięgien (entezopatia). Ból jest odczuwany przede wszystkim z boku biodra, w pachwinie, rzadziej w pośladku i w udzie. Rozmieszczenie bólu zależy od konkretnego mechanizmu wywołującego trzaskanie. Strzelanie w biodrze najczęściej pojawia się przy zginaniu uda w kierunku klatki piersiowej.

Problem dotyczy przede wszystkim sportowców, szczególnie biegaczy i tancerzy.

Ból w stawie biodrowym

Badania, które mogą pomóc to USG, rzadziej rezonansu magnetyczny.

Uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego może być przyczyną bólu w pachwinie wraz z blokowaniem biodra.

 • Ból pachwiny i biodra. Tępy, stały ból w spoczynku oraz ból przeszywający, przypominający kłucie w biodrze, który pojawia się podczas uprawiania sportu, najczęściej przy bieganiu. Dłuższe siedzenie również może nasilać ból. Dolegliwości są odczuwanie przede wszystkim w pachwinie, ale też z boku biodra, w pośladku i udzie.
 • Blokowanie biodra. Można mieć uczucie, że staw blokuje się w pewnych momentach. Z czasem może pojawić się sztywność i ograniczenie ruchu w stawie.
 • Niestabilność biodra. Chód i bieganie staje się niepewne, a biodro wydaje się niestabilne.

Objawy narastają powoli na przestrzeni tygodni lub miesięcy, ale mogą też pojawić się nagle.

 • Przewlekły ból często występuje u sportowców, szczególnie uprawiających dyscypliny, w których dużo się biega, kopie lub skręca.
 • Nagły ból może pojawiać się po urazie, na przykład podczas grania w piłkę.
Leia também:  Co Robic Jesli Ma Sie Objawy Koronawirusa?

Obrąbek stawowy jest elastycznym elementem zagłębienia w kości biodrowej (panewki), w której obraca się kulista głowa stawu biodrowego. Uszkodzenie obrąbka może prowadzić do bólu, blokowania oraz niestabilności stawu.
Lekarz po zbadaniu pacjenta może zlecić odpowiednie badania dodatkowe, z których najdokładniejszym jest rezonans magnetyczny stawu biodrowego z dostawowym podaniem kontrastu. W pewnych sytuacjach do postawienia diagnozy może być konieczny znieczulający zastrzyk dostawowy lub artroskopia.

Zobacz także:

  • Ból biodra – przyczyny, objawy, badania
   • Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, leczenie
  • Ból głowy – przyczyny, objawy, leczenie
  • Ból kolana – przyczyny, objawy
   • Zwyrodnienie stawu kolanowego – objawy, przyczyny, leczenie
  • Ból pleców – ból kręgosłupa i krzyża
  • Ból pod łopatką: objawy, przyczyny, leczenie bólu
  • Ból pośladka – przyczyny, objawy, leczenie bólu
  • Ból przy przewracaniu się z boku na bok – przyczyny
  • Dyskopatia kręgosłupa – objawy, leczenie, rehabilitacja
  • Entezopatia – przyczyny i leczenie
  • Fibromialgia: leczenie i przyczyny
  • Korzonki nerwowe: przyczyny, objawy, leczenie
   • Zapalenie korzonków nerwowych – gdzie są, objawy, leczenie bólu
  • Łokieć tenisisty: objawy, przyczyny, leczenie
  • Mięsień gruszkowaty – zapalenie, zespół objawów, leczenie
  • Przepuklina kręgosłupa: przyczyny, leczenie
   • Przepuklina kręgosłupa – objawy
   • Sekwestracja krążka międzykręgowego (dysku)
  • Przewianie: objawy, przyczyny, leczenie
  • Punkty spustowe – objawy, mapa, terapia
  • Rwa barkowa (rwa ramienna): objawy, przyczyny, leczenie bólu
  • Rwa kulszowa – objawy, przyczyny, leczenie
  • Ucisk na korzenie nerwowe – zespół korzeniowy
  • Zapalenie stawu krzyżowo biodrowego – objawy, ból, testy, blokada
  • Zwężenie kanału kręgowego
  • Zwyrodnienie kręgosłupa: przyczyny, leczenie

Schorzenia i urazy, które powodują ból biodra

Jakie mogą być przyczyny bólu biodra? Jest to bardzo szerokie spektrum, ponieważ obejmuje nie tylko staw biodrowy, ale także inne struktury. W artykule wymieniamy te struktury oraz opisujemy najczęstsze schorzenia, wady i urazu stawu biodrowego. 

Struktury obejmujące biodro

Określenie “biodro” nie jest terminem medycznym i obejmuje znacznie więcej struktur niż tylko staw biodrowy. Co więcej – ból w okolicy biodra nie zawsze wynika z patologii stawu biodrowego. Do urazów może dojść w następujących strukturach:

 • kość biodrowa (złamania awulsyjne albo zmęczeniowe),
 • kość udowa, szczególnie głowa, krętarz większy lub krętarz mniejszy kości udowej (złamania),
 • kaletki maziowe krętarza większego, guza kulszowego, mięśnia biodrowo-lędźwiowego (zapalenie),
 • mięśnie pośladkowe, biodrowo-lędźwiowe albo mięśniowo-goleniowe (zapalenie, naderwanie),
 • ścięgna (zapalenie, naderwanie),
 • nerwy (ucisk lub uwięźnięcie),
 • pasmo biodrowo-piszczelowe (zespół pasma biodrowo-piszczelowego),
 • staw biodrowy.

Bólem biodra mogą objawiać się też niektóre choroby niezwiązane z układem ruchu. Choremu często trudno precyzyjnie zlokalizować źródło dolegliwości, ale rodzaj bólu i okoliczności jego pojawiania się oraz odpowiednie badania doprowadzą specjalistę do poznania przyczyny.

Ból w stawie biodrowym

Ból biodra a najczęstsze wady, urazy i schorzenia stawu biodrowego

Do najczęstszych urazów, wad i schorzeń stawu biodrowego należą:

 • uszkodzenie obrąbka panewki stawu biodrowego,
 • zapalenie kaletki stawu biodrowego,
 • konflikt panewkowo-udowy,
 • dysplazja stawu biodrowego,
 • jałowa martwica głowy kości udowej,
 • złuszczenie głowy kości udowej,
 • martwica kostno-chrzęstna.

Poniżej w skrócie je omawiamy.

Konflikt panewkowo-udowy

To schorzenie spowodowane jest nadbudową kości udowej, panewki lub ich obu. W związku z tym powierzchnie stawowe nie są do siebie dokładnie dopasowane, a to może ograniczać zakres ruchu i/lub powodować kolejne uszkodzenia.

Konflikt panewkowo-udowy rozwija się powoli i tak też pojawiają oraz nasilają się objawy: ból (zwłaszcza nagły i kłujący podczas wstawania lub siadania), ograniczona ruchomość, uczucie sztywności.

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja jest wadą wrodzoną, dzieloną na kilka różnych typów – każdy z nich oznacza jednak niepełne wykształcenie panewki stawu biodrowego.

Objawia się przede wszystkim ograniczonym ruchem odwodzenia i asymetrią ruchów obrotowych. Leczenie najlepiej zacząć już od pierwszych dni życia.

Uszkodzenie obrąbka stawowego biodra

Pierwsze dwa problemy mogą prowadzić do uszkodzenia panewki stawu biodrowego, ale może ono być też efektem urazu mechanicznego (jednego gwałtownego lub powielanych mikrouszkodzeń spowodowanych przeciążeniami).

W tym przypadku pacjent czuć będzie ból w okolicy pachwiny, nasilający się podczas dłuższego siedzenia, stania lub chodzenia, a także podczas treningów, ograniczenie ruchomości i sztywność w stawie.

Ból w stawie biodrowym

Zapalenie kaletki stawu biodrowego

Ten problem natomiast jest najczęściej spowodowany stłuczeniem, upadkiem, brakiem rozgrzewki przed treningiem lub też chorobami (m.in. niektórymi infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi, chorobami stawów).

Więcej o tym rodzaju schorzenia można przeczytać w naszym artykule: Zapalenie kaletki maziowej – przyczyny i leczenie zabiegami fizykalnymi.

Jałowa martwica głowy kości udowej

Jałowa martwica głowy kości udowej, nazywana też chorobą Perthesa, to miejscowe przewlekłe zaburzenie niedokrwienne. Przyczyny jej występowania u dzieci (głównie chłopców) nie są znane. Natomiast u dorosłych może być ona spowodowana urazami, chorobą dekompresyjną, hiperlipidemią, zaburzeniami metabolizmu lub hormonalnymi albo nadużywaniem alkoholu.

Pierwszym objawem jest niewielki ból w okolicy pachwiny i przodu uda, nasilający się podczas wysiłku, co może prowokować utykanie. Z czasem ból będzie się zwiększać, mogą pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, ocieplenie skóry i/lub przykurcze mięśni.

Złuszczenie głowy kości udowej

To choroba stawu biodrowego, nazywana potocznie biodrem szpotawym, której przyczyn nie znamy. Dotyka głównie młodzież w wieku dojrzewania, u której zaburza budowę chrząstek nasadowych i powoduje przemieszczenie się głowy kości udowej.

Chorzy skarżą się na ból w okolicy uda, ograniczenia w zakresie ruchu stawu i zginaniu uda. Możliwe jest tylko leczenie operacyjne.

Martwica kostno-chrzęstna

Oddzielająca jałowa martwica chrzęstno-kostna polega na obumarciu części tkanki kostnej (chrząstki, warstwy podchrzęstnej) w wyniku niedokrwienia. Po obumarciu warstwy te oddzielają się od żywej tkanki kostnej. Przyczyny martwicy nie są do końca znane. Zauważa się wpływ m.in. wcześniejszych urazów i mikrourazów, przeciążenia i zaburzeń ukrwienia tego obszaru.

Do charakterystycznych objawów należy przeskakiwanie w stawie, zablokowanie stawu, ból oraz obrzęk, a także ograniczenie ruchomości. Jednak nie pojawiają się one gwałtownie, a nasilają się stopniowo.

Ten przegląd oczywiście nie wyczerpuje listy możliwych schorzeń i urazów stawu biodrowego. W przypadku przypuszczenia jakiegokolwiek uszkodzenia stawu biodrowego czy też innych tkanek w tej okolicy, należy udać się do specjalisty, który przeanalizuje wszystkie możliwości i zleci odpowiednie badania, a później najskuteczniejsze formy leczenia.

Ból kolana – problem biodra. Koksartroza

30 października 2020

Zwyrodnienie stawu biodrowego jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób układu ruchu. Nieleczona koksartroza, bo tak fachowo nazywamy tę przypadłość, skutkuje uszkodzeniem struktur i funkcji stawu.

To z kolei powoduje nie tylko dolegliwości bólowe, ale również ogranicza aktywność ruchową. Co ciekawe, ból towarzyszący koksartrozie początkowo może występować nie w biodrze, a w stawie kolanowym.

Więcej o chorobie, jej objawach, diagnostyce i sposobach leczenia, dowiesz się z artykułu.

Ból w stawie biodrowym

Staw biodrowy – jeden z największych stawów w ludzkim ciele

Ma kształt kulisty, dzięki czemu może poruszać się w trzech płaszczyznach – poprzecznej, strzałkowej i czołowej. Staw biodrowy składa się z będącej częścią miednicy panewki oraz wchodzącej w nią głowy kości udowej. Zarówno panewka, jak i głowa kości udowej pokryte są chrząstką, która wraz z mazią umożliwia swobodny ruch w stawie.

Z kolei dzięki otaczającej je torebce stawowej, staw zachowuje odpowiednią stabilność i głowa kości udowej nie wypada z panewki. Całą strukturę trzymają także mięśnie. Dzięki nim staw biodrowy ma zapewnioną dodatkową stabilność podczas wykonywania ruchów.

No dobrze, a jaka jest jego funkcja? Staw biodrowy ma przede wszystkim umożliwiać nam chodzenie i przenoszenie ciężaru ciała – z tułowia na kończyny dolne.

Koksartroza, czyli co?

Koksartroza polega na postępującym i nieodwracalnym uszkodzeniu chrząstki stawowej w stawie biodrowym. Chrząstka ta sukcesywnie ściera się, aż w końcu dochodzi do odsłonięcia kości, które dalej ulegają zniszczeniu. W efekcie w obrębie błony maziowej rozwija się proces zapalny, a sam staw przestaje działać prawidłowo i traci ruchomość.

W przebiegu choroby komórki macierzy chrząstki stawowej zmieniają się pod względem morfologicznym, biochemicznym, molekularnym, a także biomechanicznym. Chrząstka traci swoją masę, rozmięka, ulega włókienkowaceniu. Mogą tworzyć się również osteofity i tzw. torbiele podchrzęstne.

Warto dodać, że koksartroza może dotyczyć jednego lub obu stawów biodrowych.

Dlaczego dochodzi do zwyrodnienia stawów biodrowych?

Nie zawsze udaje się ustalić konkretną przyczynę zwyrodnienia stawu biodrowego. Mówimy wtedy o tzw. koksartrozie pierwotnej, inaczej idiopatycznej. Drugim rodzajem jest koksartroza wtórna, powstająca na skutek działania czynników zewnętrznych.

Leia também:  Jakie Są Objawy Różyczki U Niemowląt?

Predysponować do zwyrodnienia stawu biodrowego będą między innymi, podeszły wiek, nadwaga i otyłość, skolioza, hipermobilność stawów, koślawość i szpotawość kończyn, a także ich nierówna długość. Choroba może mieć także charakter wrodzony.

Za 40% wszystkich przypadków zwyrodnienia odpowiada dysplazja stawu biodrowego. Inną przyczyną wrodzonej koksartrozy może być choroba Perthesa lub złuszczenie głowy kości udowej. Ponadto zwyrodnienie stawu biodrowego może rozwinąć się np.

w następstwie urazu, złamania, przeciążenia czy zapalenia stawów.

Zobacz też: Cieśń nadgarstka, łokieć tenisisty, haluksy – częste choroby Polaków

Wszystko zaczyna się od…bólu kolana!

Dokładnie, we wczesnym stadium rozwoju koksartrozy chorego często boli nie biodro, a właśnie staw kolanowy! Niestety czasem skutkuje to błędną diagnozą, przynajmniej na początku. Gdy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, bolesność pojawia się jedynie po wysiłku i przechodzi po wypoczynku.

Później występuje już niezależnie od aktywności chorego, także w nocy. Ból pojawia się w okolicy pachwinowej i promieniuje do przednio-przyśrodkowej części uda oraz kolana. Z czasem staje się coraz bardziej dokuczliwy. Chorzy określają go jako „palący”.

Dolegliwościom bólowym towarzyszy ograniczona ruchomość w stawie, szczególnie przy odwodzeniu i rotacji wewnętrznej, oraz poranna sztywność stawu, która może utrzymywać się dłużej niż pół godziny. W stawie biodrowym stopniowo tworzy się przykurcz, który skraca kończynę, utrudniając choremu swobodne poruszanie się.

Nieraz dochodzi także do zaników mięśniowych (okolic uda i pośladka), co jest spowodowane próbą odciążenia dotkniętego zwyrodnieniem biodra.

Zdjęcie rentgenowskie – podstawą diagnostyki koksartrozy

Diagnostyka zwyrodnienia stawu biodrowego nie należy do szczególnie trudnych. W pierwszej kolejności lekarz sprawdza u chorego zakres możliwości przywodzenia i odwodzenia uda oraz rotacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Następnie, aby potwierdzić diagnozę, kieruje pacjenta na zdjęcie rentgenowskie. Najczęściej ujawnia ono różne zmiany radiologiczne, np.

zwężenie szpary stawowej, obecność osteofitów (wyrośli kostnych), torbieli, zdwojenie dna panewki, zniekształcenie głowy lub skrócenie szyjki kości udowej.

Jak leczy się koksartrozę?

Zwyrodnienie stawu biodrowego leczy się na różne sposoby, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo choremu proponuje się leczenie zachowawcze.

Nie cofnie ono ani nie zatrzyma postępu choroby, ale może poprawić sprawność ruchową i przynajmniej na jakiś czas odroczyć operację. Ważnym elementem leczenia zachowawczego jest fizjoterapia.

Pozwala ona ochronić staw przed dalszym przeciążeniem, zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zapobiec pogłębianiu się przykurczów w stawie biodrowym.

Poza ćwiczeniami ogólnousprawniającymi w fizjoterapii osób dotkniętych koksartrozą stosuje się ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia w odciążeniu oraz ćwiczenia czynne z oporem. Kinezyterapia powinna być uzupełniona zabiegami z zakresu medycyny fizykalnej.

Przy zwyrodnieniu stawu biodrowego dobre efekty przynoszą ultradźwięki, magnetoterapia, elektroterapia oraz krioterapia. Dolegliwości bólowe można łagodzić również środkami przeciwbólowymi na bazie paracetamolu oraz niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. Zdarza się, że leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy.

W takim przypadku jedyną szansą dla pacjenta na życie bez bólu jest wymiana stawu biodrowego na sztuczny, czyli tzw. protezoplastyka.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Rehabilitacja sportowa w leczeniu urazów

Reasumując, zwyrodnienie stawu biodrowego, czyli koksartroza jest jedną z najczęstszych chorób układu ruchu. Polega na stopniowej degeneracji chrząstki stawowej stawu biodrowego, do której dochodzi pod wpływem czynników genetycznych i środowiskowych.

Koksartroza objawia się przede wszystkim bólem i zesztywnieniem stawu biodrowego. Choć na początku dolegliwości często dotyczą kolana.

Zwyrodnienie stawu biodrowego leczy się różnymi sposobami – przy pomocy ćwiczeń usprawniających, fizykoterapii, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a w ciężkich przypadkach także operacyjnie.

Ból biodra nie pozwala Ci spać? Rano budzisz z uczuciem kompletnego zesztywnienia stawu biodrowego? Nie czekaj aż Twoje dolegliwości przybiorą na sile. Już teraz umów się na wizytę do poradni ortopedycznej holsäMED

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: [email protected]

Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie -ITAMI

Ból stawów biodrowych to jeden z głównych objawów zapalenia stawu biodrowego. Choroba ta może mieć różne podłoże: bakteryjne, wirusowe, reumatologiczne. Schorzenie prowadzi do samoograniczenia. Przyczyna powstawania przemijającego zapalenia stawu biodrowego nadal jest niejasna.

Najczęściej jednak wskazuje się, że ból stawów biodrowych i związane z tym schorzenia powiązane są urazami, niedawno przebytymi zakażeniami układu oddechowego, alergią.

Poznaj objawy i metody leczenia przemijającego zapalenia stawu biodrowego, a także naturalne sposoby na leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego. 

Czym jest zapalenie stawu biodrowego?

Zapalenie stawu biodrowego jest chorobą, która najczęściej dotyka dzieci między 3 a 10 rokiem życia. Statystyki wskazują również, że schorzenie częściej pojawia się u chłopców.

Zapalenie stawu biodrowego w wielu przypadkach jest konsekwencją zakażenia bakteryjnego, wirusowego, powikłań po infekcji głównych dróg oddechowych (angina, grypa) i innych schorzeń częstych w wieku dziecięcym.

Do rodziców apeluje się więc, aby nie bagatelizować infekcji, ponieważ nieleczona może doprowadzić do bólu stawu biodrowego i stanów zapalnych.

Zapalenie stawu biodrowego: przyczyny

Dokładna przyczyna zapalenia stawu biodrowego nie jest do końca znana. Lekarze wskazują jednak, że choroba ta może mieć związek z:

 • niedawno przebytym urazem,
 • niedawno przebytym zakażeniem wirusowym (np. zakażenie górnych dróg oddechowych),
 • alergią.

Oprócz tego w przypadku bakteryjnego zapalenia stawu biodrowego może być zakażenie bakteryjne z innego, nawet odległego miejsca w organizmie. Wskazuje się, że bakterie mogące prowadzić do schorzenia mogą pochodzić ze:

 • Skóry – bakterie pojawiają się szczególnie w czasie urazów, zabiegów operacyjnych, zapalenia tkanki łącznej,
 • Kości przy zapaleniu szpiku,
 • Krwi – bakterii mogą być rozsiewane przez krew przy infekcjach układu moczowego lub oddechowego.

W przypadku wirusowego zapalenia stawu biodrowego jako przyczyny wskazuje się natomiast:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu B i C (HBV, HCV);
 • zakażenie wirusem HIV (czasem związane z przewlekłym bólem stawów);
 • wirus ospy wietrznej;
 • wirus świnki;
 • parwowirus B19;
 • wirus różyczki.

Zapalenie stawu biodrowego może mieć też podłoże infekcyjne. W tym wypadku czynnikami ryzyka są:

 • bardzo młody lub podeszły wiek pacjenta;
 • złe odżywianie i zaniedbanie (szczególnie dotyczy to krajów rozwijających się);
 • choroby immunosupresyjne: HIV/AIDS, stosowanie narkotyków dożylnych, steroidów;
 • cukrzyca.

Ból stawów biodrowych: objawy

Podstawowym objawem zapalenia stawu biodrowego o każdym typie jest ostry ból biodra. Dolegliwości bólowe zaczynają się w biodrze i pachwinie, a następnie promieniuje do kolana.

W przypadku, gdy schorzenie ma podłoże bakteryjne, to dochodzi jeszcze do obrzęku stawu, zwiększenia jego ciepłoty, tachykardii, szybkiego bicia serca. Chorzy skarżą się też na gorączkę i złe samopoczucie.

Pojawiający się ból stawów biodrowych utrudnia też poruszanie się – chory zaczyna utykać, ruchy biodra lub nóg są mniej swobodne, zakres ruchów zmniejsza się. Ból biodra może zwiększać się po wysiłku np. długim spacerze czy biegu.  

Ból stawów biodrowych: diagnostyka

Aby rozpoznać zapalenie stawu krzyżowo biodrowego konieczne jest udanie się do lekarza i przeprowadzenie badań.

Diagnostyka zapalenia stawu biodrowego wymaga wykonania morfologii krwi, RTG stawu biodrowego, USG, punkcji stawu biodrowego.

W przypadku podejrzenia bakteryjnego podłoża choroby dodatkowo lekarz zleci morfologię krwi i badanie mikrobiotyczne krwi – natomiast przy podłożu wirusowym bólu bioder wykonuje się dodatkowo przeciwciała IgM.

Ból biodra: leczenie

Dokuczliwy ból w stawie biodrowym zawsze należy skonsultować z lekarzem. W przypadku, gdy jest on spowodowany uszkodzeniem mięśni, ścięgien lub zapaleniem ścięgien choremu przepisuje się środki przeciwbólowe.

Pomagają one zmniejszyć obrzęk i przynoszą ulgę w bólu. Na ból stawów biodrowych stosuje się też łagodne ćwiczenia oraz ćwiczenia rozciągające. Poprawiają one ruchomość stawów i zmniejszają ból.

Rehabilitacja powinna obejmować ćwiczenia izometryczne, które będą dodatkowo zapobiegać zanikom mięśni.

W przypadku zapalenia stawu biodrowego zaleca się również:

 • Odpoczynek – chory powinien pozostać w łóżku przez ok. 1 tydzień, aby zachować ciszę mechaniczną i ograniczyć podrażnienia stawu;
 • Krioterapię miejscową – jej celem jest obniżenie stanu zapalnego tkanek okolic stawu biodrowego oraz złagodzić ból bioder;
 • Masaże lecznicze – ich rolą jest lepsze odżywienie struktur mięśniowo-więzadłowych, polepszenie stanu tkanek okołostawowych, rozluźnienie napiętych mięśni;
 • Antybiotykoterapię – zalecana jest ona przy infekcyjnym zapaleniu stawu biodrowego; farmaceutyki zażywa się przez ok. 6 tygodni; ich typ dobierany jest na podstawie wyniku posiewu;
 • Nacięcie stawu i zastosowanie drenażu (w niektórych określonych przypadkach).
Leia também:  Jakie Są Objawy Nadmiaru Żelaza We Krwi?

Ból stawu biodrowego spowodowany zapaleniem leczy się około 2-3 tygodni. W tym czasie dochodzi do wyciszenia stanu zapalnego.

Zwyrodnienie stawu biodrowego: leczenie naturalne

Leczenie zwyrodnienia stawu krzyżowo biodrowego można wspomagać naturalnymi terapiami. Do nich zalicza się fizykoterapię, która opiera się m.in.

na magnetoterapii, elektroterapii i laseroterapii, a także noszeniu ortezy wspierające mechanikę stawu i wkładek profilowanych do butów, które korygują ustawienie osi kończyny.

Leczenie naturalne zwyrodnienia stawu biodrowego to również odpowiednia dieta, ziołolecznictwo i domowe sposoby łagodzenia dolegliwości bólowych i obrzęków, codzienna gimnastyka.

lek. Michał Dąbrowski

Ból bioder- małe objawy, duży problem

Biodro może ulec uszkodzeniu w wyniku wypadku, ale również długotrwałego uprawiania sportu. Szczególnie narażeni na problemy w obrębie tego stawu są zawodnicy dyscyplin takich jak piłka nożna, sporty walki, hokej, wioślarstwo czy gimnastyka artystyczna, w których wymagana jest intensywna praca dolnych partii naszego ciała.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że problemy z biodrem mogą dopaść niemal każdego, niezależnie od płci czy wieku. Wiele osób ignoruje pierwsze sygnały ostrzegawcze wysyłane przez organizm, takie jak ból, czy ograniczenie ruchu w stawie – mówi Jacek Mazek, lekarz ortopeda w Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.

Konsultacja z ortopedą pozwoli dokładnie określić przyczynę powstawania dolegliwości. Ból bioder może towarzyszyć chorobom kręgosłupa, czy też chorobom ginekologicznym w przypadku kobiet lub  chorobom układu moczowego.

Postawienie prawidłowego rozpoznania i podjęcie prawidłowego leczenia jest warunkiem sukcesu. Ortopeda, który poprzez badanie lekarskie i wykonanie badań obrazowych stwierdzi, gdzie występuje problem, może podjąć odpowiednie leczenie.

Podstawowym badaniem obrazowym wykonywanym w celu diagnostyki stawu biodrowego jest badanie RTG zawsze w dwóch projekcjach – projekcja AP i projekcja osiowa obu stawów. Dodatkowymi badaniami jest badanie rezonansu magnetycznego i USG.

Podjęcie prawidłowego leczenia pozwala na uratowanie stawu przed chorobą zwyrodnieniową.

Wśród najpopularniejszych chorób stawu biodrowego należy wymienić konflikt udowo-panewkowy, którego leczenie polega na usunięciu nieprawidłowości jakimi są wyrośla w okolicy szyjki kości udowej i w okolicy brzegu panewki, które podczas wykonywania ruchu zgięcia i rotacji uszkadzają lub niszczą obrąbek lub chrząstkę.

Pozostałe konflikty w stawie biodrowym to konflikt udowo kulszowy pomiędzy krętarzem małym, a guzem kulszowym, a także konflikt powiększonego lub przerośniętego kolca biodrowego przedniego dolnego z szyjką kości udowej. Choroby te są przyczyną uszkodzeń chrząstki oraz obrąbka stawowego i w dalszych etapach mogą powodować rozwinięcie choroby zwyrodnieniowej.

Stawiając rozpoznanie konfliktu udowo-panewkowego, konfliktu kulszowo-udowego, czy uszkodzenia obrąbka stawowego, możemy w leczeniu wykorzystać technikę artroskopową. Dzięki artroskopii możemy m.in.

 przyszyć oderwany obrąbek, wykonać jego rekonstrukcję, naprawić chrząstkę stawową wykorzystując błony i żele wypełniające ubytki chrząstki oraz usunąć zmiany w stawie i jego okolicy powodujące konflikty udowe, które prowadzą do uszkodzeń chrząstki i obrąbka, a w dalszym etapie do rozwoju choroby zwyrodnieniowej, której leczenie polega na wymianie stawu na protezę – tłumaczy Jacek Mazek, lekarz ortopeda z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.

To, co niezwykle istotne, po zabiegu artroskopii pacjenci bardzo szybko mogą rozpocząć rehabilitację. Już następnego dnia po  operacji trafiają do rehabilitantów w ramach tzw. rehabilitacji przyłóżkowej. Cały proces odzyskiwania pełnej sprawności trwa około pół roku. Film z zabiegu artroskopii bioder oraz późniejszej rehabilitacji dostępny jest pod linkiem.

Pokonaj ból bioder! Ćwiczenia: rozluźnienie i wzmocnienie mięśni bioder

Nie jest prawdą, że tylko osoby starsze są narażone na ból bioder. Coraz młodsze osoby, skazane na pracę przy biurku i siedzący tryb życia, czasem nawet po kilkanaście godzin w ciągu dnia, odczuwają ból. Do tego grona należą również sportowcy i ci, którzy przeciążają dolne partie ciała. Jak w prosty sposób można temu zapobiegać? Ćwicząc!

Pierwsze dolegliwości zwykle zaczynają się w pachwinie i w obrębie stawu biodrowego, które powinny być znakiem ostrzegawczym, którego nie należy lekceważyć. Najpierw pojawiają się pierwsze symptomy, później coraz częściej ból zaczyna nam towarzyszyć w ciągu dnia, ograniczając codzienną aktywność i obniżając jakość życia.

W takich sytuacjach zdarza się, że podświadomie zaczynamy unikać obciążenia bolącej kończyny i zaczynamy utykać, z czasem zaburzając równowagę stawów miednicy i powodując dysbalans mięśniowy. Dodatkowy dyskomfort sprawia bolący kręgosłup.

Nie dopuść do tego! Należy systematycznie dbać o elastyczność stawów, aby uniknąć w przyszłości zmian zwyrodnieniowych i założenia endoprotezy.

Ból bioder – przyczyny

Biodra bolą zazwyczaj wskutek przeciążenia stawów. Dolegliwości te w większości przypadków najczęściej mijają, kiedy odpoczniemy.

Przy zmianach zwyrodnieniowych dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej panewki stawu biodrowego bądź do degeneracji głowy kości udowej i degradacji stawu.

To prowadzi do ograniczenia zakresu ruchu w stawie i bólu związanego z aktywnością, który zaczyna promieniować do pachwin i kolan. Możemy odczuć go również w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa oraz na tylnej stronie uda.

Przyczyną bólu mogą być wcześniejsze urazy, jakie rozpozna lekarz na podstawie badań obrazowych. Mogą to być m. in. złamania osteopatyczne, tj. złamanie szyjki kości udowej, kości miednicy bądź zwichnięcie stawu biodrowego.

Jak wyjaśniają fizjoterapeuci Rex Medica Sport, ból biodra często spowodowany jest zmianami mięśniowo-powięziowymi, co oznacza, że nasze mięśnie są zbyt przykurczone jednostajną postawą lub wykonywaną czynnością i nie mogą pracować w sposób naturalny.

Kiedy wskutek rutynowych czynności i przy dłuższym siedzeniu w jednej pozycji zaczynasz odczuwać dyskomfort to pierwszy symptom dolegliwości. Zadbaj o to, aby nie rozwinęła się w stan przewlekły, który może ostatecznie doprowadzić do operacji.

Pamiętaj – z bólem bioder można uporać się w prosty sposób, systematycznie ćwicząc 20 minut dziennie lub co najmniej 3 razy w tygodniu!

Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz mocne biodra, wykonaj prosty test:

zrób przysiad na jednej nodze – jeśli kolano odchyla się do środka, masz słabe biodra.

Ból bioder – ćwiczenia

Ból biodra jest wyjątkowo dokuczliwy. W stanie przewlekłym ogranicza podstawowe czynności, tj. Chodzenie (zaburzając z czasem wzorzec chodu) swobodne kucanie czy bieganie.

Ćwiczenia łagodzą dolegliwości nie tylko w samym stawie, ale także w okolicach, do których promieniuje ból: w pachwinie, udzie, podudziu czy plecach.

Rozciągają również stawy biodrowe, zwiększając zakres ruchowy oraz przywracają im stabilność i elastyczność.

Poniżej prezentujemy 5 ćwiczeń na biodra, które będą zarówno skuteczną terapią, jak i profilaktyką.

Kiedy odczuwasz ból i “pieczenie” bocznej strony biodra, ból w pachwinie i w okolicy kości krzyżowej bądź w okolicy pośladków

ĆWICZENIA – rozciągające: praca nad mięśniami krzyżowo-lędźwiowymi, czworogłowymi, mięśniem gruszkowatym,

ćwiczenie nr 1

 • połóż się na plecach, ręce wzdłuż ciała
 • zegnij prawą nogę w kolanie, przyciągnij do brzucha i skieruj lekko na zewnątrz
 • oprzyj na kolanie dłoń
 • blokując ręką ruch nogi, staraj się wywierać nacisk w trakcie przywodzenia jej w stronę środka
 • napnij mięśnie i pozostań w tej pozycji do momentu aż poczujesz napięcie (około kilkunastu sekund)
 • powtórz ćwiczenie 3-krotnie
 • wróć do pozycji wyjściowej i zmień stronę

ćwiczenie nr 2

 • leżąc na plecach, nogi ugnij w kolanach (lub oprzyj o ścianę pod kątem około 90 stopni)
 • prawą stopę oprzyj o lewe kolano i postaraj się je przyciągnąć w prawą stronę
 • lewa stopa cały czas pozostaje w tej samej pozycji, oparta o podłogę (lub ścianę)
 • poczujesz lekkie rozciąganie w bocznej części biodra, na mięśniu pośladkowym
 • wytrzymaj w tej pozycji około 1 minuty
 • zmień stronę i powtórz ćwiczenie

ćwiczenie nr 3

 • uklęknij (klęk prosty)
 • ustaw się w rozkroku, jedno kolano pozostaw daleko za sobą
 • wypnij biodra do przodu
 • napnij mięśnie brzucha i utrzymaj napięcie około 1 minuty
 • opcjonalnie zamiast wyprostu, możesz wykonać lekki skłon, ręce opierając o podłogę
 • zmień stronę i powtórz ćwiczenie

ćwiczenie nr 4

 • stań prawym bokiem do ściany
 • oprzyj się ręką i wyprostuj plecy
 • ugnij lewą nogę i unieś piętę do pośladka
 • staraj się ją docisnąć, dlatego aby sobie pomóc, złap stopę dłonią
 • wytrzymaj w tej pozycji kilkanaście sekund
 • powtórz ćwiczenie 10 razy
 • zwolnij nogę i zmień stronę

ćwiczenie nr 5

 • stań w świetle drzwi, aby złapać się futryny na wysokości klatki piersiowej
 • stopy ustaw równolegle do niej, na wprost, na szerokość bioder
 • trzymając je cały czas w tej samej pozycji, staraj się lekko rozpychać kolana na zewnątrz
 • utrzymując plecy proste, schodź w dół jak najniżej, wypychając pośladki w tył i staraj się je maksymalnie zbliżyć do pięt – cały czas trzymając się futryny
 • pozostań w tej pozycji około 1 minuty

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*