Ból w lewym boku – jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha?

Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 

Ból brzucha jest niecharakterystycznym objawem: u jego podłoża może leżeć wiele czynników.

Do określenia przyczyny konieczny jest dokładny opis charakteru i lokalizacji bólu. Istotne są również objawy towarzyszące. Lekki ból brzucha po lewej stronie może być spowodowany tak pospolitymi przyczynami jak wzdęcia czy niestrawność.

Czasami źródłem dolegliwości są też bardziej poważne patologie takie jak zapalenie uchyłków czy kamica nerkowa. 

Ból brzucha z lewej strony: ostry, kłujący, silny, pulsujący, lekki – o czym świadczy? 

Ból brzucha może być oznaką różnych nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej. Za bóle brzucha po lewej stronie mogą odpowiadać następujące narządy: żołądek, dwunastnica, trzustka, śledziona, jelita, lewa nerka wraz z moczowodem, jelita, lewy jajowód i jajnik.

Lekarz, próbując ustalić przyczynę bólu w czasie badania podmiotowego, określa podstawowe cechy dolegliwości. Należą do nich: lokalizacja bólu, jego charakter, natężenie, przebieg oraz czynniki wywołujące lub przynoszące ulgę. Przykładowo: ból o charakterze palącym jest typowy dla zapalenia przełyku.

W przypadku zapalenia wyrostka lub uchyłków jelita grubego ból często określa się jako tępy.

Ból kolkowy to ból towarzyszący zwykle kamicy nerkowej, kamicy żółciowej czy niedrożności przewodu pokarmowego. Gniotącym określa się ból towarzyszący chorobie wrzodowej. Ból kurczowy może wystąpić w przypadku zespołu jelita drażliwego lub podczas miesiączki. 

Ból brzucha z lewej strony pod żebrami

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być spowodowany np. chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Ma on charakter napadowy. Jest często określany jako silny, tępy i gniotący. Mimo że dolegliwości są uciążliwe, chory często jest w stanie funkcjonować.

Typową cechą w przypadku choroby wrzodowej są bóle pojawiające się na czczo, a ustępujące po jedzeniu. Objawy mogą pojawiać się np. w nocy lub rano, po przebudzeniu. Z reguły występują też o stałych porach. Ulgę przynoszą leki zobojętniające sok żołądkowy.

Uczucie towarzyszące przedziurawieniu wrzodu żołądka lub dwunastnicy jest często porównywane do dźgnięcia nożem. 

Przyczyną bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami i promieniującego do pleców może być np. ostre zapalenie trzustki. W większości przypadków ból występuje po alkoholu. Za rozpoznaniem przemawiają informacje o nadużyciu przez chorego napojów alkoholowych lub kamica żółciowa w wywiadzie. Często towarzyszą objawy ogólne takie jak gorączka, nudności i wymioty. 

Ból brzucha w górnej części po lewej stronie może być oznaką niedrożności jelita cienkiego. Przyczyną niedrożności są np.

guzy lub zrosty w obrębie jamy brzusznej, a także przyczyny metaboliczne takie jak kwasica czy cukrzyca. W tym przypadku ból ma charakter kolkowy, czyli pulsujący. Nasila się wraz z ruchami perystaltycznymi jelit.

W przypadku tej dolegliwości występują nudności i wymioty, niechęć do przyjmowania posiłków oraz zatrzymanie wiatrów i stolca. 

Bóle w lewym podżebrzu mogą być spowodowane także pęknięciem śledziony lub krwiaka podtorebkowego śledziony. Charakterystyczną cechą jest promieniowanie bólu do lewego barku.

Do uszkodzenia śledziony dochodzi najczęściej w przypadku tępego urazu brzucha, np. podczas wypadku komunikacyjnego.

Pęknięciu śledziony towarzyszą również objawy wstrząsu spowodowane gwałtowną utratą krwi do jamy brzusznej. 

Ból brzucha po lewej stronie na dole 

Ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka lub nieco poniżej występuje w powikłaniu choroby uchyłkowej jelita grubego, jakim jest zapalenie uchyłków.

Jest to choroba występująca głównie u osób starszych, z przewlekłymi zaparciami. W zapaleniu uchyłków może pojawić się nagła zmiana rytmu wypróżnień pod postacią biegunki lub zatrzymania stolca spowodowanego niedrożnością.

Dolegliwościom bólowym towarzyszy też stan zapalny objawiający się gorączką. 

Sprawdź, co stosować na częste i nadmierne gazy jelitowe.

Dolegliwości bólowe są jednym z symptomów tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna ból bywa często pierwszym objawem. Choroba może zajmować każdy element przewodu pokarmowego.

Dolegliwości występują także w lewym dolnym kwadrancie. Chorzy różnie charakteryzują dolegliwości, od bólu kolkowego, po tępy i gniotący. Chorobie często towarzyszy biegunka z domieszką śluzu.

W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ból dotyczy głównie w lewej dolnej części brzucha, a w stolcu częściej pojawia się krew. 

Ból brzucha po lewej, jak i po prawej stronie, w dole promieniujący do pachwiny może pojawić się w chorobach układu moczowego. W przypadku kamicy nerkowej ból jest ostry, kłujący i ma charakter kolkowy. Wraz z ruchami perystaltycznymi moczowodu narasta i łagodnieje.

Chorzy często są niespokojni, pobudzeni, a w moczu może pojawić się pewna ilość krwi. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, ale możliwe są też bóle brzucha z promieniowaniem do pachwiny.

Zwykle nie ma on charakteru kolki i towarzyszą mu ogólne objawy zapalenia, w tym gorączka. 

Dowiedz się, co oznacza ból jajników przed okresem.

Przepuklina pachwinowa może objawiać się piekącym bólem brzucha po stronie lewej promieniującym do pachwiny lub do worka mosznowego.

Nasila się przy kaszlu, głębokim oddychaniu lub podnoszeniu ciężarów. Zwykle w tej okolicy pojawia się też uwypuklenie.

Ból typowy dla przepukliny pachwinowej po stronie lewej u mężczyzn zawsze trzeba różnicować z żylakami powrózka nasiennego. 

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2015, Kraków 2015, 857-860. 
 2. W. Noszczyk, Chirurgia. Repetytorium, Warszawa 2012, 283-284, 418-420. 
 3. J. Fibak (red.), Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Warszawa 2005, 339-347. 
 4. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia T. 2, Warszawa 2015, 67-69. 
 5. V. Nivagri, C. Makhale, V. Kulkarni, Acute Abdomen as an Unusual Presentation of Myocardial Infarction, „Journal of Cardiovascular Diseases & Diagnosis”, nr 2–4 (5) 2017. 
 • Ból w lewym boku – jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha? paracetamol, tabletka, grypa, miesiączka, przeziębienie, ból, gorączka 4.99 zł
 • Ból w lewym boku – jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha? paracetamol, tabletka, ból, gorączka, grypa, przeziębienie, miesiączka 12.99 zł
 • Ból w lewym boku – jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha? ibuprofen, tabletka, ból, gorączka, przeziębienie, grypa, stan zapalny, migrena 8.99 zł
 • Ból w lewym boku – jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha? ibuprofen, tabletka, ból, gorączka, przeziębienie, grypa, stan zapalny, migrena 17.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Ból w lewym boku – jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha? Ból stopy to dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Ból stóp może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, ale także jako objaw poważnych chorób, takich jak cukrzyca, dna moczanowa czy nerwiak Mortona. Sprawdź, jak diagnozuje się ból stóp, jak wygląda leczenie? Poznaj ćwiczenia na bolące stopy.
 • Ból w lewym boku – jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha? Flegma to lepka, gęsta, zalegająca wydzielina, zazwyczaj w kolorze żółtym bądź zielonym, niekiedy białym. Spływanie śluzu z zatok czy nosa powoduje dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie, może wywoływać także chrypkę. Weźmy jednak pod uwagę to, że produkcja flegmy jest cechą fizjologiczną organizmu i jej ilość może ulec zwiększeniu na skutek np. zimnego powietrza.
 • Ból w lewym boku – jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha? Ból szyi to częsta dolegliwość, która dotyka dużą grupę osób. Przyczyny bolącej szyi mogą być różne, od przeciążenia i napięcia mięśni, spowodowanego np. wielogodzinną pracą przed komputerem przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i urazy odcinka szyjnego kręgosłupa aż po nowotwór. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka bólów szyi, w jaki sposób się je leczy oraz jakie ćwiczenia można zastosować, by złagodzić dolegliwości. 
 • Ból pięty pojawiający się podczas chodzenia lub spoczynku może świadczyć o poważnym schorzeniu, np. o chorobie Haglunda czy podagrze. Ból pięty, kłucie pięty czy pieczenie nie zawsze musi jednak oznaczać chorobę. Wzrastające obciążenie spowodowane dużym przyrostem masy ciała również może powodować bóle pięt – może powstawać np. u kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny bolącej pięty, jakie są metody leczenia i domowe sposoby na ból w pięcie.
 • Mioklonie (zrywania mięśniowe) to niekontrolowane, intensywne skurcze mięśni. Mogą one obejmować jeden mięsień, grupę mięśni, kończynę, a nawet cały tułów. Przyczyn powstawania mioklonii jest wiele, niektóre mimowolne ruchy są fizjologiczne (np. mioklonie przysenne, czyli szarpnięcia ciała podczas zasypiania) i nie wymagają leczenia, inne mogą oznaczać poważne schorzenia, takie jak zaburzenia metaboliczne, padaczkę czy zatrucie metalami ciężkimi. Wszystkie niekontrolowane skurcze mięśni wymagają konsultacji ze specjalistą.
 • Domowe sposoby na zaparcia, nazywane potocznie zatwardzeniem, obejmują przede wszystkim zmianę stylu życia – włączenie do diety większej ilości produktów zawierających błonnik, wypijanie większej ilości płynów oraz regularną aktywność fizyczną. Na problemy z wypróżnianiem można także zastosować preparaty ziołowe mające właściwości przeczyszczające (np. liście senesu, kłącze rzewienia). Wśród leków bez recepty na zaparcia znajdują się natomiast środki: pęczniejące (np. siemię lniane), osmotyczne (np. laktuloza), zmiękczające (np. glicerol) oraz drażniące (np. olej rycynowy).
 • Choć produkcja gazów w jelitach to proces naturalny, ich nadmierne powstawanie nastręcza wielu trudności. Wzdęty i obolały brzuch oraz uczucie dyskomfortu są nieodłącznymi towarzyszami zwiększonej ilości gazów jelitowych. Czy ich nadmierne powstawanie może oznaczać chorobę? Jak skutecznie zapobiegać zbyt wielkiej produkcji gazów w jelitach?  
 • Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?
Leia também:  Bóle podbrzusza – przyczyny bólu w dole brzucha

Co może oznaczać ból brzucha po lewej stronie?

Ból w lewym boku – jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha?

Ból brzucha, szczególnie ból brzucha po lewej stronie, zawsze jest niepokojącym objawem, ponieważ może towarzyszyć groźnym chorobom wymagającym szybkiej interwencji chirurgicznej. W większości poważnych przypadków ból jest bardzo silny, dobrze zlokalizowany, uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wymusza przyjęcie pozycji, w której jego natężenie jest najmniejsze.

Zdarza się jednak, że niepokojące jest nie tyle natężenie bólu, ile jego nawracający charakter.

Opisuje się to jako „pobolewanie” brzucha trwające pewien czas, później ustępujące i powracające po kilku godzinach albo kilku dniach. Taki ból kojarzymy z silnymi emocjami towarzyszącymi np.

problemom w pracy, a u dzieci w szkole lub w domu. Tego typu objawów nie należy lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć nie o stresie, lecz o trwającym procesie zapalnym.

Zazwyczaj ból brzucha lokalizujemy w okolicy, w której znajduje się chory narząd. Prawy dolny kwadrat brzucha często oznacza problemy z wyrostkiem robaczkowym, prawy górny z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym, po lewej u góry zlokalizowana jest trzustka i śledziona. Ból rozlany w górnej lub dolnej części brzucha może świadczyć o uogólnionym problemie, np. zapaleniu otrzewnej.

A jeśli doświadczamy bólu brzucha po lewej stronie?

Większość pacjentów nie kojarzy tego miejsca z żadnym konkretnym narządem. Wiemy, że w tej okolicy przebiega część okrężnicy, to znaczy jelita grubego. Ale skąd ból? Zwłaszcza względnie łagodny, choć długotrwały?

Przyczyną bólu brzucha po lewej stronie mogą być uchyłki jelita grubego, tzn. wgłębienia w ścianie jelita, czasami o długości wielu milimetrów. Powstają, kiedy ściana jelita traci swoją elastyczność, a od wewnątrz działa na nią duże ciśnienie.

Taka sytuacja najczęściej ma miejsce u osób, które przekroczyły 40. rok życia i przez wiele lat utrzymywały dietę ubogoresztkową (tzn. dietę ubogą w błonnik).

Szacuje się, że około 30% sześćdziesięciolatków ma uchyłki jelita grubego, chociaż nie zawsze dają one jakiekolwiek objawy.

Ból brzucha po lewej stronie może świadczyć o tym, że wewnątrz jednego lub kilku uchyłków toczy się proces zapalny.

Jeśli uchyłek jest długi, a jego ujście zostanie zamknięte przez masę kałową albo niestrawione resztki pożywienia, wówczas rozwija się proces, którego mechanizm przypomina zapalenie wyrostka robaczkowego. Można go zidentyfikować, jak każdy proces zapalny, wykonując proste badania laboratoryjne:

Charakterystyczne dla stanów zapalnych są: przyspieszone opadanie (podniesione OB), wzrost stężenia białka CRP oraz zwiększona liczba krwinek białych. Ten podstawowy zestaw badań jest niedrogi, można go wykonać bez skierowania, a do pobrania krwi należy zgłosić się na czczo. Poza tym badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jeśli wyniki będą odbiegały od normy albo jeśli objawy ze strony jamy brzusznej będą się utrzymywały prze dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem. Dalsza diagnostyka obejmie zapewne ultrasonografię jamy brzusznej (USG), być może także kolonoskopię. Badania obrazowe umożliwiają ustalenie rozpoznania i podjęcie właściwego leczenia.

Bólu brzucha, przede wszystkim bólu brzucha po lewej stronie, nie wolno lekceważyć ani walczyć z nim przy pomocy coraz większych dawek leków przeciwbólowych przyjmowanych z własnej inicjatywy, bez konsultacji z lekarzem. Możemy w ten sposób zamaskować poważną chorobę, np. niedrożność jelit.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym

ZOBACZ e-PAKIET BRZUSZNY

Ból w lewym boku – co boli po lewej stronie brzucha? Co robić w przypadku objawów zlokalizowanych pod żebrami, w podbrzuszu i boku pleców?

Ból w lewym boku – jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha? Ból w lewym boku najczęściej dotyczy okolic podbrzusza lub zlokalizowany jest pod żebrami, choć może być też odczuwany w bocznej części pleców Aleksandr Davydov/123RF

Ból w lewym boku, który najczęściej dotyczy brzucha lub części pleców, może być objawem poważnego schorzenia, a w niektórych sytuacjach wskazywać na stan zagrażający życiu. W tym miejscu znajdują się bowiem ważne narządy, takie jak śledziona i trzustka. Dolegliwości nie należy bagatelizować – może się okazać, że niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Sprawdź, co może oznaczać ból z lewej strony pod żebrami oraz na dole, w podbrzuszu, a także jak postępować w przypadku wystąpienia konkretnych symptomów.

Ból w lewym boku może mieć wiele przyczyn, dlatego dla jej prawidłowego rozpoznania kluczowe jest precyzyjne wskazanie miejsca występowania dolegliwości. W wielu przypadkach jest to jednak trudne ze względu na rozproszony charakter bólu.

Po lewej stronie brzucha znajduje się wiele istotnych narządów, w tym:

 • śledziona,
 • trzustka,
 • część żołądka,
 • część okrężnicy,
 • lewa nerka,
 • lewy jajnik.

Przyczynę występowania bólu może stanowić każdy z tych organów, a dolegliwości mogą być odczuwane nie tylko w okolicach brzucha, ale też pleców.

Ból w lewym boku stanowi niecharakterystyczny objaw, często występujący w przebiegu schorzeń układu pokarmowego. W wielu sytuacjach związany jest jednak z układem moczowym lub rozrodczym.

Jeżeli ból w lewym boku ma charakter ostry, pojawia się gwałtownie i zwiększa swoją intensywność, niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Taki objaw świadczy przeważnie o uszkodzeniu śledziony lub innego organu wewnętrznego.

Ból przybierający formę przewlekłą i charakteryzujący się zmiennym nasileniem, którego dokładna lokalizacja jest trudna do określenia, może natomiast wskazywać na chorobę przewlekłą.

Dolegliwości bólowe mogą też mieć charakter odniesiony, co oznacza, że są odczuwane w miejscu oddalonym od źródła ich występowania problemu. Tak bywa w sytuacji, gdy przyczyną problemu jest np. układ ruchu.

Ból pod lewym żebrem może wskazywać na schorzenia śledziony. Może też się zdarzyć, że pod wpływem działania znacznej siły, np. w skutek upadku z wysokości, uderzenia lub obrażeń odniesionych podczas wypadku komunikacyjnego, organ ten ulegnie uszkodzeniu.

Zależnie od rozległości obrażeń, uraz śledziony może ograniczać się do uszkodzenia powierzchownego (rozdarcie torebki włóknistej). Może też stanowić uszkodzenia głębokie, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do pęknięcia organu. Taki stan stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Duże niebezpieczeństwo wiąże się też z sytuacją, w której doszło do opóźnionego pęknięcia śledziony. Pod torebką włóknistą występuje wtedy krwiak, który może wzrastać przez kilkanaście dni. Gdy dochodzi do jego pęknięcia, występuje obfity krwotok do jamy otrzewnej.

W przypadku urazów śledziony ból z lewej strony pod żebrami pojawia się nagle, ma charakter ostry i szybko zwiększa swoją intensywność, może też promieniować do barku. Wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej.

Do wystąpienia dolegliwości bólowych z lewej strony pod żebrami doprowadzają nie tylko urazy mechaniczne. Kłującym bólem, występującym w tej okolicy, objawia się splenomegalia, czyli powiększenie śledziony.

Taki stan może doprowadzić do wystąpienia hipersplenizmu, czyli tzw. zespołu dużej śledziony, gdy występują niedokrwistość, leukopenia i/lub trombocytopenia. Wiąże się to m.in.

z niszczeniem liczby krwinek białych i płytek krwi, w tym ich łączeniem się (tzw. sekwestracja krwinek czerwonych).

Do najczęstszych przyczyn splenomegalii należą m.in.:

 • infekcja o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub pierwotniakowym,
 • niedokrwistość hemolityczna,
 • nadciśnienie wrotne,
 • choroby autoimmunologiczne i układowe, m.in. sarkoidoza i reumatoidalne zapalenie stawów,
 • przewlekła białaczka limfocytowa,
 • przewlekła białaczka szpikowa.

Ból w lewym boku u kobiety, który występuje w podbrzuszu, może wskazywać na schorzenia ginekologiczne. Jest to jeden z objawów endometriozy, a także zapalenia przydatków.

W tym drugim przypadku dolegliwości bólowe mają charakter nagły i skurczowy, a przy tym ulegają nasileniu podczas stosunku. Również badaniu ginekologicznemu towarzyszy silny ból.

Wśród objawów współwystępujących należy wymienić gorączkę, osłabienie, nudności, wymioty i biegunkę.

Ból po lewej stronie podbrzusza może być też objawem torbieli jajnika, wskazując na znaczny rozwój zmiany. Inne odczuwane wtedy objawy to uczucie silnego parcia na pęcherz i zaburzenia cyklu miesiączkowego. Gdy dojdzie do pęknięcia torbieli, chora odczuwa ostre dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Często towarzyszą temu nudności i wymioty.

Ból w lewym podbrzuszu może też wskazywać na ciążę pozamaciczną. W takim przypadku ból może pojawić się nagle lub utrzymywać się przez długi czas, ze stałą lub zmienną intensywnością.

Leia também:  Ucisk w klatce piersiowej

Dochodzi też do krwawienia z pochwy, pojawiają się zawroty głowy i omdlenia.

Jeżeli dojdzie do przerwania ciąży pozamacicznej, pojawia się ból ramion występujący w pozycji leżącej, który świadczy o podrażnieniu nerwów w następstwie krwawienia wewnętrznego.

Ból w lewym boku pleców może wskazywać na kolkę nerkową, będącą jednym z objawów kamicy nerkowej. Dolegliwości pojawiają się w okolicy lędźwiowej i mogą promieniować do obszaru nadłonowego, spojenia łonowego, narządów płciowych i wewnętrznej strony ud.

W momencie, gdy nierozpuszczalny złóg zaczyna przemieszczać się w przewodzie moczowym, ból promieniuje do podbrzusza. Zwykle pojawia się też wtedy uczucie silnego parcia na pęcherz, gorączka, nudności, wymioty i krwiomocz. Zdarzają się też omdlenia związane ze spadkiem ciśnienia tętniczego krwi.

Ból w lewym boku pleców może pojawić się też w przebiegu śródmiąższowego, kłębuszkowego lub ostrego zapalenia nerek. Najczęściej towarzyszy mu gorączka, uczucie silnego parcia na pęcherz moczowy, obrzęk i krwiomocz.

Ból odczuwany z lewej tylnej strony tułowia może też mieć inne, mniej oczywiste przyczyny, do których należą m.in.:

 • schorzenia jelit,
 • przepuklina,
 • wady postawy,
 • urazy tkanek miękkich,
 • schorzenia układu sercowo-naczyniowego,
 • schorzenia płuc.

Ból i kłucie z lewej strony tułowia to objawy, które wymaga konsultacji lekarskiej – zwłaszcza, jeśli wystąpiły na skutek urazu lub podczas potwierdzonej ciąży. W takich sytuacjach konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Leczenie bólu w lewym boku ma charakter przyczynowy – leczeniu podlegają nie same dolegliwości bólowe, a pierwotne przyczyny ich występowania. Niezbędny jest więc szczegółowy wywiad lekarski i wykonanie badań diagnostycznych, szczególnie USG.

W wielu przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia chirurgicznego. Przy powierzchownym uszkodzeniu śledziony lekarze starają się uratować uszkodzony organ. Jeżeli doszło do poważnego urazu, konieczne może okazać się jego usunięcie.

Interwencja chirurgiczna może być też konieczna w przypadku wystąpienia niektórych schorzeń ginekologicznych, np. w sytuacji, gdy doszło do pęknięcia torbieli jajnika. Natychmiastowej operacji wymaga też pęknięcie ciąży pozamacicznej.

W przypadku większości innych schorzeń powodujących ból brzucha po lewej stronie wystarczające okazuje się leczenie farmakologiczne. Jeżeli źródłem objawów jest układ ruchu, konieczna będzie też rehabilitacja.

ZOBACZ: Ból pleców i promieniowanie do nóg podczas jazdy samochodem. Jak sobie z nim radzić?

Ból w lewym boku – co może oznaczać? – Czytelnia apteki Cefarm24

Przewlekłe kłucie w lewym boku pod żebrami może być m.in. efektem schorzeń związanych z organami wewnętrznymi, takimi jak śledziona, trzustka, wątroba czy dwunastnica. Jedną z przyczyn tego typu przypadłości jest powiększona wątroba.

Wiąże się to z dużym naciskiem organu znajdującego się z prawej strony na te, które są położone po lewej stronie brzucha. Gdy odczuwamy bardzo silny i nagły ból to możliwe, że doszło do zapalenia trzustki lub pęknięcia śledziony. To drugie może być efektem np.

wypadku samochodowego lub upadku z wysokości. W przypadku zapalenia trzustki pojawiają się nudności i wymioty, a silne kłucie w lewym boku może trwać nawet kilka dni.

Bez względu na jego źródło, ostry ból oznacza, że musimy jak najszybciej otrzymać pomoc lekarską, bowiem w obydwu przypadkach nasze zdrowie i życie może być zagrożone.

W skrajnych sytuacjach kłucie w lewym boku klatki piersiowej może być objawem zbliżającego się zawału serca, ale trzeba pamiętać, iż jego dodatkowymi objawami są np. bóle pleców na wysokości łopatek, ból żuchwy, silne uczucie zmęczenia, zawroty głowy czy duszności. Samo kłucie w lewym boku może być też efektem występowania tętniaka aorty brzusznej.

Czego objawem jest ból brzucha po lewej stronie?

Niekiedy ból po lewej stronie brzucha wynika z comiesięcznych kobiecych dolegliwości, czyli bolesnych miesiączek (np. ból prawego lub lewego jajnika podczas owulacji).

Także w okolicach podbrzusza możemy doświadczać tak zwanego zapalenia uchyłków, czyli choroby jelita grubego. Wówczas bóle w lewym boku nasilają się po posiłku, może im towarzyszyć gorączka lub wymioty.

Najczęstszą przyczyną zapalenia uchyłków jest nieprawidłowa flora bakteryjna jelita grubego.

-> Preparaty na zaburzenia miesiączkowania

Bóle w lewym boku z tyłu

Jeżeli ból w lewym boku jest zlokalizowany z tyłu, to może oznaczać, że mamy do czynienia z chorobą nerek (np. z kamicą nerkową u kobiet w ciąży). Ból najczęściej mija, gdy się położymy.

Z kolei kiedy nasila się w trakcie wysiłku, to jego podłożem może być schorzenie kręgosłupa.

Jeśli dyskomfort nie mija, musimy udać się do lekarza, aby zlokalizował on dokładne źródło nieprzyjemnych dolegliwości.

Ból w lewym boku – przyczyny, których można się pozbyć

Powyższe przykłady dotyczą poważnych schorzeń, ale to skrajne przypadki. Bóle w lewym boku pod żebrami mogą być po prostu spowodowane nieprawidłową dietą, w której przesadzamy z produktami wysokoprzetworzonymi czy ciężkostrawnymi.

Posiłki obciążające układ pokarmowy mogą wywoływać kolkę, zespół jelita drażliwego czy refluks żołądka, wzdęcia (tu źródłem bólu są uwięzione w układzie pokarmowym gazy) lub niestrawność.

Poza wizytą u lekarza ogólnego warto odwiedzić dietetyka, który pomoże ułożyć zdrową i lekkostrawną dietę.

-> Preparaty na nadkwasotę i zgagę

Ból z lewej strony pod żebrami poczujemy również, gdy zbyt często stosujemy niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim zaniechać brania kolejnych tabletek i udać się do lekarza z pierwotną przypadłością.

Co robić, gdy czujemy ból brzucha po lewej stronie?

W przypadku krótkiego epizodu lekkiego bólu czy kłucia nie ma konieczności kontaktowania się z lekarzem. Jeśli jednak ból jest nagły i bardzo silny, musimy natychmiast zasięgnąć porady lub udać się na pogotowie.

Ponadto ból w lewym boku, który nawraca i utrzymuje się długo, może być objawem poważniejszego schorzenia. Aby to zbadać, powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, aby ten skierował nas na badania USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.

Od ich wyników zależą dalsze etapy leczenia.

Autor artykułu:tech. farm. Katarzyna Talpa

Ból z lewej strony brzucha

Bóle brzucha stanowią częstą dolegliwość zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W zależności od tego, w której jego części jest zlokalizowany, może świadczyć o innych problemach i schorzeniach.

Bóle brzucha po lewej stronie na dole mogą być wywołane zapaleniem jajników bądź chorobą trzustki. Z kolei pulsujący ból może być symptomem tętniaka aorty. Z tego powodu, konieczne jest dokładne jego zlokalizowanie i obserwowanie objawów, by móc określić jego pochodzenie.

Dolegliwości bólowe z lewej strony brzucha mogą być wynikiem niegroźnych schorzeń, ale nierzadko są symptomem poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego też silny, długotrwały, kłujący czy ostry ból w lewej części podbrzusza stanowi powód do niepokoju i jest przesłanką do konsultacji lekarskiej.

Co jest po lewej stronie brzucha? O czym świadczy ból w lewym podbrzuszu? Co może boleć po lewej stronie brzucha?

Co znajduje się po lewej stronie brzucha? 

Ból w lewej stronie brzucha może wynikać z chorób narządów zlokalizowanych w tej części. Jakie zatem narządy znajdują się po lewej stronie brzucha człowieka? Przypadłości bólowe mogą dotyczyć żołądka, lewej nerki, śledziony oraz trzustki, a dokładnie ogona trzustki.

Ponadto dolegliwości bólowe lewego podbrzusza mogą obejmować również część okrężnicy oraz kobiecych narządów rozrodczych – lewego jajnika.

Należy jednak wskazać, że ból w lewej stronie brzucha umiejscowiony pod żebrami bądź ból podbrzusza z lewej strony jest objawem nieswoistym. Oznacza to, że dolegliwości są charakterystyczne dla wielu schorzeń i poważnych chorób.

Z tego powodu konieczne jest ustalenie przyczyny dyskomfortu, co wymaga wizyty u lekarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski oraz zleci przeprowadzenie dodatkowych badań.

Potencjalną przyczyną bólu brzucha po lewej stronie brzucha jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Ponadto, powodem dolegliwości bólowych mogą być stany zapalne, infekcje, a także podrażnienia chemiczne błony śluzowej żołądka.

Ból brzucha po lewej stronie może świadczyć o zapaleniu trzustki. Co ważne, w tym przypadku ból jest silny i promieniuje do pleców. Może trwać, z krótkimi przerwami, nawet przez kilka dni. Schorzeniu mogą towarzyszyć nudności i wymioty.

W sytuacji podejrzenia zapalenia trzustki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie, gdyż nieleczona choroba stanowi realne zagrożenie dla życia chorego.

W momencie, kiedy dojdzie do ostrego zapalenia trzustki, dolegliwości bólowe się nasilają – pojawiają się ostre, przewlekłe bóle, które intensyfikują się po posiłku. Po jedzeniu pacjentom towarzyszy uczucie pełności żołądka i wzdęcia.

Przyczyną bólu brzucha na dole, po lewej stronie pod żebrami może być śledziona – kiedy się powiększa, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, gdyż inne narządy zostają uciskane. W takiej sytuacji konieczne jest rozpoznanie powodu powiększonej śledziony. Podłożem mogą być problemy z wątrobą, choroby zakaźne, a nawet zwykłe przeziębienie. 

Leia também:  Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie?

Ból brzucha zlokalizowany po lewej stronie, który charakteryzuje się pulsowaniem i promieniowaniem do okolicy kręgosłupa, może świadczyć o tętniaku aorty brzusznej. Sytuacja ta wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, celem niedopuszczenia do pęknięcia tętniaka.

Przyczyną dolegliwości bólowych z lewej strony brzucha może być zespół jelita drażliwego, perforacja bądź niedokrwienie lub niedrożność jelit.

Ponadto, ból świadczyć może o zapaleniu, jak w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Należy również wskazać, że trudne do zniesienia dolegliwości towarzyszą również zapaleniu wyrostka robaczkowego nietypowo umiejscowionemu, a także guzom i zapaleniu uchyłków jelita grubego.

Zazwyczaj przyczyną bólu brzucha po lewej stronie, który zlokalizowany jest na górze, są wrzody żołądka bądź dwunastnicy. W tym przypadku należy ustalić przyczynę, która je wywołała.

Częstą dolegliwością jest również kłujący ból brzucha na górze, po lewej stronie. Należy podkreślić, że zwykle nie świadczy on o poważnych schorzeniach.

Niemniej jednak jest przesłanką do natychmiastowej zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia.

Ból w lewym dole brzucha jest trudny do rozpoznania i postawienia trafnej diagnozy.

Z tego powodu konieczna jest wizyta u lekarza, przeprowadzenie pogłębionego wywiadu lekarskiego i badań, które pomogą w ustaleniu jednoznacznej przyczyny.

Warto pamiętać, by poinformować lekarza prowadzącego o współwystępujących objawach, np. nudnościach i wymiotach, biegunce, wzdęciach i innych towarzyszących dolegliwościach. 

No-spa

Ból brzucha to jeden z objawów, z którym pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu.

Choć może on mieć różny charakter, jest to objaw stosunkowo mało specyficzny i może świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach zarówno ze strony układu pokarmowego, jak i moczowo-płciowego.

W rozpoznaniu istotną rolę odgrywa dokładna lokalizacja bólu i jego nasilenie. O czym może świadczyć ból po lewej stronie brzucha?

Choroby jelita cienkiego i grubego

Ból w lewym boku może świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach, między innymi ze strony układu pokarmowego. Najczęściej odpowiadają za to choroby, trzustki, śledziony oraz jelit. Przy stanach zapalnych trzustki i śledziony ból z reguły jest zlokalizowany w górnej części lewego boku i promieniuje do pleców.

Niejednokrotnie towarzyszą mu nudności i podwyższona temperatura ciała. Takie stany zapalne wymagają konsultacji lekarskiej, a niejednokrotnie interwencji chirurgicznej, nie należy więc ich lekceważyć.

Ból w lewym boku brzucha może jednak świadczyć również o chorobach jelita cienkiego i grubego, takich jak zespół jelita nadwrażliwego czy ostre zapalenie uchyłków i jelit.

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS – Irritable bowel syndrome)

Zespół jelita nadwrażliwego to przewlekłe zaburzenie czynności jelit o charakterze nawracającym, które od lat stanowi poważny problem społeczny. Szacuje się bowiem, że na to schorzenie cierpi nawet 20% naszego społeczeństwa, z czego większy odsetek stanowią kobiety.

Pomimo, iż jest to jedna z najczęstszych chorób ze strony układu pokarmowego, jego diagnostyka jest trudna, a patogeneza dalej nie została do końca poznana .

Z pewnością ma ona charakter wieloczynnikowy, a wśród najczęstszych czynników sprzyjających występowaniu IBS wymienia się:

 • zaburzenia składu flory bakteryjnej jelit,
 • traumatyczne przeżycia w przeszłości,
 • nadwrażliwość trzewną,
 • czynniki genetyczne,
 • zaburzenia funkcjonowania serotoninyii.

Choroba ta znacznie obniża jakość życia pacjenta, niejednokrotnie stając się nawet powodem nieobecności w pracy. Charakterystycznymi objawami zespołu jelita nadwrażliwego, stanowiącymi jedne z głównych kryteriów rozpoznania choroby są:

 • ból w lewym boku brzucha lub dyskomfort odczuwany w obrębie brzucha co najmniej przez 3 dni w miesiącu, z nawrotami przez minimum kwartał,
 • ból pojawiający się wraz ze zmianą częstotliwości wypróżnień lub zmianą ich charakteru (luźny/zwarty stolec),
 • zmniejszenie nasilenia objawów występujące po wypróżnieniui.

Ze względu na brak jednoznacznej przyczyny występowania choroby, leczenie zespołu jelita nadwrażliwego zazwyczaj ma jedynie charakter objawowy i jest indywidualnie dopasowywane do zgłaszanych przez pacjenta objawów i jego sytuacji psychospołecznej. Najczęściej stosowana farmakoterapia w tym przypadku to:

 • probiotyki o udowodnionej skuteczności,
 • loperamid i ryfaksymina przy postaci biegunkowej,
 • psyllium,
 • leki przeczyszczające o działaniu osmotycznym przy postaci z zaparciami,
 • leki rozkurczowe ii.
 • Ostre zapalenie uchyłków i zapalenie jelit
 • Kolejnym schorzeniem ze strony układu pokarmowego, wywołującym ból w lewym boku w pasie jest ostre zapalenie uchyłków jelita i zapalenie jelit. Ból w tym wypadku ma charakter ostry, nasilający się pod wpływem ucisku, a towarzyszyć mu mogą takie objawy jak:
 • podwyższona temperatura ciała,
 • zaburzenia w wypróżnianiu się (zarówno zaparcia, jak i biegunki),
 • psyllium,
 • nudności,
 • dreszcze.

Choroba ta występuje przede wszystkim u osób cierpiących na uchyłkowatość jelit w wieku średnim i starszym. Diagnozę stawia się nie tylko na podstawie charakterystycznych objawów, ale również badań laboratoryjnych (podwyższona leukocytoza oraz CRP) i obrazowych (USG lub tomografia komputerowa jamy brzusznej)iii.

W zależności od stopnia nasilenia objawów zapalenia uchyłków jelita grubego lub zapalenia jelit, leczenie może mieć charakter ambulatoryjny lub wymagać pozostania w szpitalu. Najczęściej opiera się ono na:

 • lekkostrawnej lub płynnej diecie,
 • nawodnieniu,
 • lekach rozkurczowych,
 • środkach przeciwbólowych i przeciwzapalnych o działaniu przeciwgorączkowym.

Rutynowo nie podaje się w przebiegu zapalenia uchyłków jelita antybiotyków, choć w celu zapobiegania nawrotom choroby można stosować antybiotyk o szerokim spektrum działania, tj. ryfaksyminęiv.

Choroby układu moczowo-płciowego

Kłujący ból brzucha po lewej stronie może świadczyć także o dolegliwościach ze strony układu moczowo-płciowego. Silny ból może stanowić objaw zapalenia pęcherza, ale również kolki nerkowej, stanów zapalnych nerek, skrętu jajnika, a nawet ciąży pozamacicznej.

Ostre zapalenie uchyłków i zapalenie jelit

Kolka nerkowa to dolegliwość, której jednym z głównych objawów jest silne kłucie po lewej stronie brzucha. Jest ona spowodowana niedrożnością moczowodu, której przyczyną najczęściej są kamienie nerkowe.

Powstają one w wyniku gromadzenia się złogów substancji zwykle występujących w moczu w formie rozpuszczonej, które, gdy są w za wysokim stężeniu, ulegają wytrąceniu i osiadają w nerkach oraz w świetle dróg moczowych Z czasem zwiększając swój rozmiar i blokują światło moczowodów. Silnemu bólowi w tym wypadku towarzyszą mdłości, wymioty oraz wysoka gorączka .

Przedłużający się zastój moczu może prowadzić do groźnych stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych, dlatego w przypadku kolki nerkowej konieczna jest interwencja lekarska. Leczenie zazwyczaj polega na stosowaniu leków rozkurczowych i przeciwbólowych i piciu dużej ilości płynów, które ułatwiają tzw. „urodzenie kamienia nerkowego”v.

W przypadku dużych kamieni konieczne jest natomiast usunięcie złogów, np. metodą litotrypsji pozaustrojowej. Z kolei stany zapalne nerek często wymagają antybiotykoterapii.

Torbiel, skręt i pęknięcie jajnika

Silne kłucie z lewej strony brzucha, pojawiające się niespodziewanie, może świadczyć także o schorzeniach ginekologicznych. Może być to objaw pęknięcia torbieli jajnika lub jego skrętu.

Ból może wtedy promieniować do pleców, a objawami towarzyszącymi są podwyższona temperatura ciała oraz wymioty. Choć często torbiele mają łagodny charakter niewykluczone, że mogą również okazać się złośliwe.

Przez długi czas nie dają objawów, jednak ich pęknięcie lub spowodowany przez nie skręt jajnika może stanowić poważne zagrożenie zdrowia kobiety. Oba te przypadki wymagają interwencji chirurgicznejvi.

MAT-PL-2101000-1.0-04.2021

i T.Korab, Dieta w zespole jelita nadwrażliwego (ZJN / IBS), Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza, dostęp online: http://www.narutowicz.krakow.pl/uploaded/FSiBundleContentBlockBundleEntityBlockFilesElement/filePath/589/dieta-w-zespole-jelita-nadwrazliwego-ibs-wyd.ii.pdf [stan na dzień: 11.07.2020]

ii Andrzej Żelowski, Stanisław Wojtuń, Jerzy Gil, Przemysław Dyrla, Zespół jelita nadwrażliwego – podstawowe zasady rozpoznawania i leczenia, dostęp online: http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-70e8bf2b-15b4-4aea-985b-5cf1d09a33e7 [stan na dzień:11.07.2020]

iii Zygmunt Grzebieniak, Grzegorz Marek, Anil Kumar Agrawal, Tomasz Grzebieniak, Ostre choroby jamy brzusznej – podstawy diagnostyki w aspekcie praktyki lekarza rodzinnego, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu, dostęp online: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-1bb15d6b-0334-4b5f-bba6-b7b5096ea075/c/2_P_Grzebieniak_Ostre_choroby.pdf [stan na dzień: 11.07.2020]

iv Anna Pietrzak, Witold Bartnik, Marek Szczepkowski, Piotr Krokowicz, Adam Dziki, Jarosław Reguła, Grzegorz Wallne, Polski konsensus interdyscyplinarny dotyczący diagnostyki i leczenia choroby uchyłkowej okrężnicy (2015), Gastroenterologia Kliniczna 2015, tom 7, nr 1, 1–19, dostęp online: https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/download/42783/29349 [stan na dzień: 11.07.2020]

v lek. med. Tomasz Mutrynowski dr n. med. Cezary Torz lek. med. Piotr Dzigowski prof. dr hab. med. Piotr Radziszewski, Kamica układu moczowego, Medycyna po Dyplomie 2011(20); 8(185): 91-94, dostęp online: https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/895/original/Strony_od_MpD_2011_08-13.pdf?1468494990 [stan na dzień: 11.07.2020]

vi Monika Stelmach, Skręt jajnika u młodych kobiet: zalecenia Amerykańskiego Kolegium Ginekologów i Położników, dostęp online: https://www.termedia.pl/ginekologia/Skret-jajnika-u-mlodych-kobiet-zalecenia-Amerykanskiego-Kolegium-Ginekologow-i-Poloznikow,36126.html [stan na dzień: 11.07.2020]

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*