Ból podniebienia – przyczyny bolącego podniebienia

Ból podniebienia może być spowodowany przez bardzo różne czynniki – od zwykłego podrażnienia skórką od chleba, poprzez reakcję alergiczną aż po poważne schorzenia, z nowotworami włącznie. Ból podniebienia może pojawiać się przy przełykaniu, przy przeziębieniu, a także od zatok lub od zęba. Sprawdź, jakie są inne przyczyny bólu podniebienia.

Spis treści:

Ból podniebienia utrudnia normalne funkcjonowanie, ponieważ zazwyczaj dolegliwości nasilają się podczas jedzenia i picia. Pacjenci cierpiący z powodu bólu podniebienia często mówią o pieczeniu, swędzeniu, kłującym lub rozpierającym bólu.

Ból podniebienia – suchość w ustach

Zmniejszone wydzielanie śliny może mieć związek z odwodnieniem organizmu. To także objaw zespołu Sjogrena. Na suchość w ustach narzekają także osoby, które z powodu niedrożnego nosa oddychają przez usta.

Przesuszona śluzówka podniebienia nie tylko boli, ale i swędzi, co podobno jest gorsze od samego bólu.

Wysuszenie śluzówki całej jamy ustnej, co często kończy się bólem podniebienia, dotyka także osoby chrapiące.

Bolesność podniebienia mogą zwiększać także wibracje, w jakie wprowadzane jest podniebienie podczas chrapania. To właśnie dlatego rano pojawia się ból podniebienia miękkiego oraz gardła.

Ból podniebienia – urazy

Niewiele trzeba, aby doszło do podrażnienia podniebienia i związanego z tym bólu. Uszkodzić podniebienie można nawet podczas intensywnego szczotkowania zębów.

Oparzenie podniebienia gorącym posiłkiem lub napojem też zakończy się bólem.

Znacznie gorsze obrażenia mogą się pojawić po przypadkowym wypiciu jakiejś substancji chemicznej.

Poparzone podniebienie jest niezwykle bolesne, żywoczerwone, czasem krwawi. Często też niemożliwe jest przyjmowanie stałych pokarmów.

Do urazu podniebienia często dochodzi podczas gryzienia twardej żywności. Podniebienie może zostać uszkodzone także kością lub ością. Zdarza się, że w takich przypadkach konieczna jest pomoc drugiej osoby, aby usunąć ość z podniebienia. 

Czytaj też: Ość w gardle – co robić i czego nie robić, kiedy ość stanie nam w gardle

Zdarza się także, że ból podniebienia jest skutkiem nadwerężenia tkanek podniebienia po gwałtownych lub długotrwałych wymiotach.

U osób, które palą papierosy lub piją mocny alkohol błona śluzowa podniebienia będzie mocno podrażniona. Takie uszkodzenia będą się objawiały dokuczliwym pieczeniem, a podczas jedzenia bólem. Podniebienie będzie silnie zaczerwienione, mogą też pojawić się drobne nadżerki.

Czytaj też: Skutki palenia papierosów – w jakie mity wierzą palacze?

Bolące podniebienie – refluks

Refluks przełykowo-żołądkowy to dolegliwość, która polega na cofaniu się do przełyku treści znajdującej się w żołądku. Chory odczuwa zgagę, nieprzyjemne pieczenie w gardle i często ból za mostkiem. Objawy nasilają się po spożyciu posiłku i w pozycji leżącej.

Zarzucanie kwaśnych soków żołądkowych powoduje podrażnienie przełyku i delikatnych tkanek jamy ustnej, także podniebienia.

Utrzymywanie takiego stanu zaowocuje zapaleniem podniebienia a w efekcie zapalenia jamy ustnej. Tkanka śluzowa będzie żywoczerwona, a niekiedy pokryta drobnymi nadżerkami.

 • Kwaśne środowisko w jamie ustnej sprzyja rozwojowi próchnicy, chorobom zębów i nieświeżemu oddechowi.
 • Dodatkowo może wystąpić ból języka lub jego owrzodzenie oraz chrypka, prowadząca do zmiany barwy głosu.
 • Czytaj też: Pieczenie języka – przyczyny piekącego bólu języka

Ból podniebienia – infekcje

Infekcja podniebienia może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Niezależnie od rodzaju patogenu, wszystkie infekcje jamy ustnej są nieprzyjemne, a czasem dość bolesne.

Stan zapalny obejmuje zazwyczaj nie tylko podniebienie, ale również język, gardło oraz wewnętrzna stronę policzków.

Bakteryjne infekcje spowodowane są przez bakterie, które wniknęły do jamy ustnej różnymi drogami np. przez brudne ręce, zanieczyszczoną żywność, ale także przez kontakty intymne.

Wirusowe zakażenie jamy ustnej najczęściej spowodowane jest przez wirus opryszczki – herpes simplex virus. Także Cytomegalovirus oraz wirus Epsteina-Barr mogą być przyczyną infekcji.

Grzybiczym zapaleniom jamy ustnej sprzyja obniżenie odporności chorego, cukrzyca oraz długotrwała terapia sterydami. Najczęściej przyczyną grzybicy jamy ustnej są drożdżaki. Objawia się białymi nalotami, bolesnością przy przełykaniu śliny i jedzeniu.

Ból podniebienia może towarzyszyć także przeziębieniu, anginie czy grypie. Przy zakażeniu wirusowym mogą być widoczne wypełnione przezroczystym płynem pęcherzyki na podniebieniu miękkim i tylnej ścianie gardła.

Także towarzyszący przeziębieniu katar przyczynia się do oddychania przez usta i wysuszenia śluzówek, co niekiedy wywołuje bolesność podniebienia.

Ból podniebienia – chore zatoki

Zatoki przynosowe to przestrzenie powietrzne w kościach czaszki. Połączone są z jamą nosową, dzięki czemu powietrze i śluz mogą swobodnie się przemieszczać między nimi.

Ból podniebienia może mieć ścisły związek z zapaleniem zatok, ze względu na bliskie ich sąsiedztwo z jamą ustną. Zapaleniu zatok przynosowych sprzyjają niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych, alergie, nieprawidłowości anatomiczne przegrody nosa, przerost migdałka gardłowego, a nawet próchnica zębów.

Choroba manifestuje się jako silny, rozpychający ból głowy, który nasila się przy pochylaniu do przodu, kasłaniu, wysiłku. Charakterystyczna jest również bolesność przy dotyku i opukiwaniu chorej okolicy.

Infekcja zatok szczękowych (zlokalizowanych bezpośrednio nad podniebieniem) powoduje często ból szczęki, policzków, ból zębów, a także ból podniebienia.

Ból podniebienia – alergia

Ból w podniebieniu może mieć także podłoże alergiczne. Uczucie dyskomfortu (nie zawsze bólu) pojawia się w wyniku kontaktu z substancjami uczulającymi. Mogą one znajdować się w jedzeniu, pastach do zębów, płynach do płukania ust, a także w szminkach czy kremach.

W wyniku reakcji alergicznej może pojawić się nie tylko silne swędzenie podniebienia, ale także zaczerwienienie i obrzęk. To sytuacja, która wymaga pilnej konsultacji z laryngologiem.

Ból podniebienia – zęby

Ból pochodzący od chorych zębów może promieniować na podniebienie. Podobnie będzie w przypadku chorób dziąseł. Ale ból podniebienia może wystąpić także po usunięciu kamienia nazębnego czy też po leczeniu stomatologicznym, zwłaszcza wtedy, gdy przez długi czas trzyma się otwarte usta.

Ból podniebienia – afty

Afty na podniebieniu i w innych rejonach jamy ustnej występują nie tylko u dzieci. Problem dotyczy także dorosłych, zwłaszcza wtedy, gdy niedostatecznie dbają o higienę, noszą źle dopasowane protezy zębowe lub mają nawyk gryzienia np. długopisu lub ołówka.

Afty to niewielkie, ale bardzo bolesne nadżerki w błonie śluzowej, pokryte białym nalotem i otoczone przekrwiona śluzówką.

Ból podniebienia – nowotwory

Choroby nowotworowe rozwijające się w obrębie czaszki mogą wywoływać ból. Rosnące guzy jamy ustnej, zatok, ale także innych fragmentów czaszki będą uciskały na zakończenia nerwowe, co objawi się bólem.

Czytaj też: Nowotwory jamy ustnej i gardła: objawy. Jak rozpoznać raka jamy ustnej i gardła?

Ból podniebienia – przyczyny bolącego podniebienia Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.
Ból podniebienia – przyczyny bolącego podniebienia Anna Jarosz

Ból podniebienia – przyczyny, jak leczyć, co oznacza?

Ból podniebienia – przyczyny bolącego podniebienia

Ból podniebienia, swędzące i opuchnięte podniebienie to bardzo dokuczliwe dolegliwości powodujące dyskomfort przede wszystkim podczas jedzenia i przyjmowania płynów. Poparzone podniebienie, czy ból podniebienia wywołany urazem mechanicznym nie wymaga szerokiej diagnostyki. Jeżeli jednak przy bolącym podniebieniu dochodzą symptomy świadczące o stanie zapalnym, należy podjąć właściwe leczenie. 

Ból podniebienia – przyczyny

Ból podniebienia bardzo często współwystępuje z chorobami gardła i migdałków podniebiennych. Ból podniebienia twardego może być spowodowany przez zapalenie podniebienia górnego, wówczas odczuwany jest silny ból przy przełykaniu. Dodatkowo infekcjom górnych dróg oddechowych oprócz bólu podniebienia towarzyszą takie objawy jak opuchlizna, swędzenie i pieczenie podniebienia. 

 • Ból podniebienia, ból gardła po jednej stronie i powiększone węzły chłonne bez typowych objawów towarzyszących infekcji, może oznaczać rozwój choroby nowotworowej w obrębie szyi. 
 • Ból podniebienia przy zębach, ból dziąseł i podniebienia wymaga szybkiej interwencji stomatologicznej, gdyż nieleczony stan zapalny jamy ustnej jest bardzo groźny dla całego organizmu. 
 • Ból podniebienia – przyczyny:
 •     poparzenie podniebienia;
 •     uraz mechaniczny;
 •     wirusowe zapalenie gardła;
 •     grzybicze zapalenie gardła;
 •     bakteryjne zapalenie gardła;
 •     przewlekłe zapalenie gardła;
 •     przewlekłe ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych;
 •     choroby zębów, dziąseł i przyzębia;
 •     mononukleoza zakaźna;
 •     choroby nowotworowe.  
Leia também:  Hatch Ford usados em Rio Grande Do Norte

Poparzone podniebienie – co robić?

Oparzenie podniebienia to najczęstsza i najbardziej prozaiczna przyczyna, która powoduje ból podniebienia. Zbyt wysoka temperatura posiłku, może spowodować podrażnienie i uszkodzenie delikatnej błony śluzowej jamy ustnej.

Wystarczy jeden kęs jedzenia lub łyżka gorącej zupy, aby spowodować oparzenie podniebienia. W miejscu, w którym doszło do poparzenia, widoczne jest zaczerwienione podniebienie i może powstać biały nalot.

Dodatkowo zwykle dochodzi do poparzenia języka, dziąsła oraz objawów towarzyszących takich jak swędzenie i pieczenie. 

Poparzone podniebienie zwykle nie wymaga interwencji lekarskiej, jednak sam proces gojenia trwa nawet kilka dni ze względu na regenerację uszkodzonej działaniem wysokiej temperatury powierzchni. Podrażnione i piekące podniebienie powoduje dyskomfort, odbiera przyjemność ze spożywania posiłków i jest bardzo wrażliwe na powstawanie dodatkowych uszkodzeń.

Warto wówczas wprowadzić dietę lekkostrawną, papkowatą o temperaturze letniej lub pokojowej. Aby zminimalizować ból podniebienia przy jedzeniu, należy unikać twardych i chrupiących produktów jak np. chrupki, chipsy, bułki, chleb ze względu na ryzyko podrażnienia gojącej się błony śluzowej. Szczególną ostrożność należy także zachować podczas mycia zębów.

Ból podniebienia, a choroby gardła

Ból podniebienia i gardła powstały w wyniku infekcji, może mieć różne podłoże.

Bakteryjne zapalenie gardła to np. angina paciorkowcowa. W obrazie klinicznym choroby obserwuje się problem z przełykaniem śliny, ból podniebienia i gardła oraz powiększone migdałki, na których zbiera się nalot. Mogą pojawić się ropne czopy. Anginie towarzyszy też wysoka gorączka i dreszcze. 

Infekcja wirusowa powodująca ból podniebienia i gardła to najczęściej przeziębienie lub grypa. Dodatkowo przy tych schorzeniach występuje nieżyt nosa, stan podgorączkowy lub gorączka. 

Zakażenia o podłożu grzybiczym, które powodują ból podniebienia, gardła i migdałków najczęściej dotykają pacjentów z obniżoną odpornością.

W grupie ryzyka są także osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą, niedoborami witamin i minerałów, niedożywieniem białkowym oraz po przebytej antybiotykoterapii.

Ból podniebienia twardego, ból podniebienia miękkiego, pieczenie podniebienia oraz charakterystyczny nalot w jamie ustnej to charakterystyczne cechy zakażenia grzybiczego. 

Jak leczyć ból podniebienia?

Ból podniebienia i gardła, wraz ze wszystkimi objawami towarzyszącymi konkretnemu schorzeniu powinien być w pierwszej kolejności prawidłowo zdiagnozowany. Dzięki ustaleniu przyczyny dolegliwości bólowych można zastosować właściwą terapię, która przyniesie efekt w danej jednostce chorobowej. 

W przypadku infekcji wywołanej bakterią należy wdrożyć antybiotykoterapię. W leczeniu chorób o podłożu wirusowym stosuje się leki przeciwwirusowe, a przy zakażeniu grzybiczym – preparaty przeciwgrzybicze. 

Warto również wspomóc się stosowaniem pastylek do ssania oraz preparatów w formie spray’u o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

W przypadku wystąpienia infekcji, której towarzyszy stan zapalny mamy do czynienia z osłabieniem układu immunologicznego, gdyż organizm walczy z patogenem.

Warto wówczas wesprzeć odporność stosując naturalne produkty lecznicze o działaniu immunomodulującym.

Dobrze sprawdzi się zastosowanie leków zawierających wyciągi z takich roślin jak: aloes drzewiasty, jeżówka purpurowa i pelargonia afrykańska. 

Lek. Michał Dąbrowski

Ból podniebienia – częste przyczyny

Przewlekła suchość w ustach, ostry kawałek jedzenia, mechaniczne uszkodzenie szczoteczką do zębów czy gryzionym w zamyśleniu długopisem to częste powody zapalenia podniebienia.

Niektóre z przyczyn są wynikiem zwykłej nieostrożności i nie wymagają specjalnego traktowania, lecz powodów bólu podniebienia może być więcej, a objaw ten może zwiastować poważną chorobę.

Zapraszamy do lektury artykułu o możliwych przyczynach zapalenia podniebienia.

 • Ból podniebienia – przyczyny bolącego podniebieniaZdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock
 • Uczucie suchości w ustach może sprzyjać odczuwaniu bólu i pieczeniu w okolicach podniebienia.
 • Sucha śluzówka jamy ustnej może być efektem zaburzenia funkcji gruczołów ślinowych bądź objawem choroby ogólnoustrojowej.

Kserostomia – suchość w jamie ustnej

Do suchości w ustach mogą prowadzić leki o działaniu:

 • moczopędnym
 • przeciwdepresyjnym
 • antyhistaminowym
 • neuroleptycznym
 • pobudzającym układ współczulny
 • rozszerzającym oskrzela
 • przeciwlękowym
 • chemioterapeutyki
 • narkotyczne leki przeciwbólowe
 • cytostatyki
 • stymulującym układ immunologiczny

Jednym z symptomów poważnych chorób jest kserostomia. To między innymi choroby:

 • nadczynność tarczycy
 • cukrzyca
 • reakcja po odrzuceniu przeszczepu szpiku kostnego
 • sarkoidoza
 • awitaminoza
 • stany lękowe
 • AIDS
 • odwodnienie
 • kolagenozy (zespół Sjogrena)
 • grzybica
 • alergie

Suchość w gardle może być również skutkiem:

 • ubocznym radioterapii, zwłaszcza naświetlania głowy czy szyi.
 • uszkodzenia mechanicznego (protezą, szczoteczką do zębów)
 • aft
 • chorób zębów
 • chorób zatok
 • refluksu
 • chorób nowotworowych

Ze względu na bardzo szeroki wachlarz chorób, których symptomem jest kserostomia, nie należy ignorować objawów wysuszenia śluzówki w ustach. Zapaleniu podniebienia, oprócz uczucia suchości mogą towarzyszyć:

 • pieczenie lub palenie języka i warg
 • trudności w żuciu i połykaniu pokarmu
 • zaburzenia odczuwania smaku
 • trudności w mowie
 • podatność na infekcje i owrzodzenia
 • próchnica
 • kandydoza
 • wygładzenie lub pobrużdżenie języka
 • zanik brodawek

Do zapalenia śluzówki podniebienia wystarczy jednak zwykła nieostrożność lub nadgorliwość w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Przypadkowe napicie się czy zjedzenie zbyt gorącego jedzenia może wywołać silne podrażnienie śluzówki podniebienia, a w konsekwencji silny, przewlekły ból.

Do podrażnienia tkanek podniebienia może dojść w wyniku chrapania, spowodowanego np. przeziębieniem czy katarem, a także w wyniku gwałtownych wymiotów, zgagi czy refluksu. Cofająca się treść pokarmowa i kwaśne soki trawienne mogą silnie zaognić delikatną tkankę podniebienia.

 1. Zaburzona równowaga zasadowo-kwasowa w jamie ustnej sprzyja powstawaniu nadżerek, próchnicy, nieprzyjemnemu zapachowi z ust, bólom dziąseł, języka i chrypce.
 2. Bolesność podniebienia może mieć podłoże w infekcjach jamy ustnej z powodu inwazji wirusowej, bakteryjnej czy grzybicznej.
 3. Wystarczy chwilowy spadek odporności związany ze stresem, przeziębieniem, czy zaawansowanym stanem próchnicy w ustach, a zapalenie obejmie również wargi, język, policzki.
 4. Drogą przedostania się patogenów do jamy ustnej może być pocałunek, stosunek oralny, brudne ręce czy przedmioty brane do ust.
 5. Ból podniebienia może być spowodowany przez zapalenie zatok, anginę czy zwykły katar, lecz również może manifestować jeden z nowotworów jamy ustnej.

Rak podniebienia  

Nowotwór podniebienia jest stosunkowo rzadkim rodzajem raka, bo dotyczy ok 1% przypadków onkologicznych jamy ustnej w Polsce, lecz ze względu na brak powszechności, może być niewłaściwie lub zbyt późno rozpoznany. A im szybciej nastąpi rozpoznanie, to tym lepsze są rokowania.

Nowotwór podniebienia charakteryzuje się wysokim stopniem złośliwości, szybko nacieka na sąsiadujące tkanki i dokonuje przerzutów na pobliskie węzły chłonne.

Rak podniebienia przyjmuje postać rozlanego nacieku, guzka, małego lub głębokiego owrzodzenia. Postęp choroby jest agresywny i szybko naciek roznosi się na kości podniebienia, nos i zatoki.

 • Jednym z częstych objawów jest ból i trudności w mówieniu (mówienie przez nos).
 • Szybka diagnoza i podjęcie leczenia skutkują dużą ilością wyleczonych pacjentów (ponad 80%), lecz w przypadku zaawansowanego stanu, leczenie może nie przynieść skutku lub spowodować odnowę raka po kilku latach, z gorszym rokowaniem.
 • Niestety, większość pacjentów trafia na oddział onkologiczny w zaawansowanym stadium choroby, gdzie niezbędne są już radykalne metody leczenia, a przecież wczesna diagnoza, na poziomie wizyty kontrolnej u lekarza stomatologa mogłaby nieporównywalnie podnieść szanse chorego.
 • Leczenie nowotworu podniebienia zależy od stanu ogólnego pacjenta, stopnia zaawansowania choroby, rodzaju nowotworu, jego umiejscowienia i stopnia złośliwości.
 • Metod leczenia raka podniebienia jest kilka: od naświetlania miejsc zajętych zmianami nowotworowymi, przez techniki chirurgiczne, aż po całkowitą resekcję zmian wraz z częścią szczęki.

Dlatego też operacje, które wymagają usunięcia znacznych partii tkanek (co prowadzi np. do otwarcia jamy ustnej na część nosową) prowadzone są w połączeniu z technikami rekonstrukcyjnymi z zakresu chirurgii plastycznej.

Przejdź do następnej strony

Ból podniebienia a choroby gardła

Wirusowe zapalenia gardła

Leia também:  Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny

Najczęstszą przyczyną zapalenia gardła i migdałków podniebiennych są zakażenia wirusowe. Pojawia się ból gardła, z uczuciem drapania, pieczenia, obejmującym również łuki podniebienne, podniebienie miękkie oraz migdałki podniebienne.

Dodatkowo może wystąpić stan podgorączkowy lub gorączka, ogólne osłabienie, nieżyt nosa oraz powiększenie węzłów chłonnych.

W badaniu fizykalnym obserwuje się przekrwienie, obrzęk błony śluzowej tylnej ściany gardła, podniebienia oraz migdałków podniebiennych.

Mononukleoza zakaźna

Mononukleoza zakaźna jest chorobą wywołaną przez wirus Epsteina-Barr. W przebiegu tej choroby pojawia się wysoka gorączka ok. 40°C, ból gardła, promieniujący na podniebienie, łuki podniebienne i migdałki podniebienne. Migdałki podniebienne powiększone, rozpulchnione, pokryte nalotem. Dodatkowo występuje uogólnione powiększenie węzłów chłonnych oraz powiększenie wątroby i śledziony.

Bakteryjne choroby gardła

Najczęstszą bakterią wywołującą zakażenie jest paciorkowiec β-hemolizujący grupy A, wywołujący anginę paciorkowcową. Choroba zaczyna się silnym bólem gardła, z towarzyszącym bólem podniebienia, gorączką powyżej 38°C. Na migdałkach podniebiennych pojawia się nalot włóknikowy. Dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych szyjnych przednich.

Grzybicze zapalenie gardła

Między chorobami gardła swoje miejsce mają również infekcje grzybicze. Pojawiają się u osób z obniżoną odpornością, z cukrzycą, po uporczywej antybiotykoterapii czy z niedoborami pokarmowymi.

Zakażenie grzybicze charakteryzuje się bólem gardła, z towarzyszącym bólem podniebienia oraz migdałków podniebiennych. Nierzadko tej chorobie gardła towarzyszy również pieczenie podniebienia.

W jamie ustnej występują białe naloty.

Przewlekłe zapalenie gardła

Za przewlekłe zapalenie gardła odpowiada stała ekspozycja na czynniki drażniące m.in. alkohol czy dym tytoniowy. Utrzymuje się ból gardła, z towarzyszącym bólem podniebienia, drapaniem, uczuciem dyskomfortu. Dodatkowo pojawia się po ekspozycyjne pieczenie podniebienia. Występuje stałe przekrwienie tylnej ściany gardła i podniebienia.

Przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych

Powstaje w wyniku nawracających angin bakteryjnych. Występują bóle gardła, łuków podniebiennych, migdałków podniebiennych. Migdałki podniebienne rozpulchnione, powiększone, pokryte nalotem. Dodatkowo z ust wydobywa się cuchnący zapach, związany z wypływem treści ropnej z migdałków.

Zmiany nowotworowe

Jeśli występuje stały ból gardła i struktur otaczających, najczęściej jednostronny, trudności w przełykaniu, niezwiązany z infekcją, należy podejrzewać podłoże nowotworowe. Najczęściej zmiany nowotworowe dotyczą części ustnej gardła np. rak podniebienia miękkiego, rak nasady języka. Szczególnie obciążeni są palacze tytoniu oraz osoby nadużywające alkohol.

Jak leczymy ból podniebienia?

Ból podniebienia współtowarzyszy bólowi gardła. Najczęściej te objawy związane są z chorobami gardła i migdałków podniebiennych. Większość ostrych infekcji gardła ulega samowyleczeniu, zarówno o etiologii wirusowej, jak i bakteryjnej.

W przypadku anginy paciorkowcowej należy zastosować antybiotykoterapię – lekiem z wyboru jest penicylina fenoksymetylowa. W grzybiczym zapaleniu gardła należy zastosować leki przeciwgrzybicze.

W leczeniu infekcji wirusowej oraz wspomagająco w leczeniu choroby gardła o etiologii bakteryjnej i grzybiczej, zalecane jest leczenie objawowe.

W leczeniu objawowym podstawą jest odpoczynek oraz odpowiednie nawodnienie chorego. W razie nasilonego bólu gardła i podniebienia oraz gorączki, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol lub tzw.

niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Do leczenia miejscowego stosujemy tabletki do ssania, spraye, aerozole lub płyny do płukania jamy ustnej, które działają miejscowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo, niwelując obrzęk i przekrwienie błony śluzowej oraz ból gardła.

W przypadku utrzymywania się przewlekłego bólu gardła oraz podniebienia należy się udać do laryngologa, celem diagnostyki przyczyny. W przypadku nawracających ropnych zapaleń migdałków podniebiennych, należy rozważyć wykonanie zabiegu usunięcia migdałków.

Należy być szczególnie czujnym w przypadku jednostronnego bólu gardła, z trudnościami przy połykaniu, bez współistniejącej infekcji. Podejrzewamy wtedy etiologię nowotworową.

Podrażnione podniebienie – przyczyny i leki. Jak leczyć?

Podrażnione podniebienie boli, piecze, szczypie, współwystępować też mogą zaburzenia smaku. Zobacz, co powoduje tego typu dyskomfort. Poznaj metody leczenia chorej lub uszkodzonej śluzówki jamy ustnej, a także domowe sposoby, które pozwolą złagodzić dolegliwości bez sięgania po leki.

źródło:123RF

Podrażnione podniebienie może być efektem infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej, a także reakcji alergicznej.

Często jednak objaw ten jest następstwem powtarzających się wymiotów, czy wieloletniego trwania w nałogu nikotynowym.

Problem występuje także u osób pracujących głosem: nauczycieli, wykładowców, dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, przedstawicieli handlowych. 

 • Chwilowe, incydentalne podrażnienie podniebienia nie powinno stanowić powodu do zaniepokojenia, jeśli jednak stan ten utrzymuje się chronicznie, zachodzi konieczność konsultacji lekarskiej. 
 • Tym bardziej, że przyczyną może być schorzenie o charakterze nowotworowym lub inne, wymagające natychmiastowego wdrożenia leczenia farmakologicznego albo zmiany nawyków życiowych (praca, dieta, używki, narażenie na kontakt z alergenami).
 • Jakie są potencjalne przyczyny podrażnień podniebienia?
 • Ostre zapalenie migdałków i gardła (angina), bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Najczęściej wywoływane przez paciorkowce, rzadziej gronkowce. Co charakterystyczne, zazwyczaj występuje latem.  
 • Wirusowe zapalenie jamy ustnej, powodowane przez Herpex simlex, czyli wirus opryszczki  
 • Zapalenie zatok przynosowych – podrażnienie powodowane jest przez spływającą wydzielinę zawierającą ropną treść i często nadkażoną bakteryjnie.  
 • Grzybica jamy ustnej, zazwyczaj powodowana przez drożdżaki Candida albicans. Stosunkowo często występuje u osób długotrwale przyjmujących antybiotyki, zwłaszcza bez odpowiedniej osłony probiotycznej, a także m.in. w przebiegu takich chorób, jak cukrzyca.  
 • Bulimia, czyli żarłoczność psychiczna – choroba, której istotą jest przemożna chęć sięgania po kolejne dawki pożywienia, a następnie zwracanie pokarmu. Podrażnienie podniebienia powodowane jest przez wymioty, które mają silnie kwasowe pH.   
 • Refluks żołądkowo-przełykowy. Zaburzenie, w przebiegu którego dochodzi do samoistnego cofania się zakwaszonych treści pokarmowych z żołądka w górę przewodu pokarmowego, często aż do też jamy ustnej.  
 • Zespół Sjogrena – choroba autoimmunologiczna, w wyniku której system odpornościowy atakuje komórki własnego organizmu i doprowadza do uszkodzenia ślinianek. Efekt: suchość w ustach, podrażnienie podniebienia, zaburzenia smaku.   
 • Zespół pieczenia jamy ustnej – schorzenie idiopatyczne, o nieznanym podłożu, charakteryzujące się silnym, piekącym bólem błon śluzowych jamy ustnej. Towarzyszą temu inne symptomy, takie jak zaburzenia smaku, suchość w ustach a nawet dysfunkcje psychiczne.   
 • Nikotynowe zapalenie jamy ustnej – schorzenie występujące u osób palących papierosy, cygara, skręty z marihuaną i haszyszem. W jego przebiegu odnotowuje się nie tylko podrażnienie, ale też hiperkeratozę (zauważalne pogrubienie warstwy rogowej) oraz zaczerwienienie gruczołów ślinowych.  
 • Poparzenie termiczne lub chemiczne, najczęściej na skutek spożycia gorącego płynu lub pokarmu, ewentualnie substancji żrącej, alergizującej etc.  
 • Afty, owrzodzenia, nadżerki.  
 • Choroba nowotworowa w obrębie jamy ustnej lub krtani.
 1. Zdrowie
 2. Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę
 3. Przeczytaj artykuł

Jak leczyć podrażnione podniebienie?

Co na podrażnione podniebienie? Wszystko zależy od etiologii i patogenezy schorzenia. W wielu przypadkach podstawą jest terapia przyczynowa.

Przykładowo – anginę ropną o podłożu bakteryjnym leczy się antybiotykami z grupy penicylin, ewentualnie erytromycyną lub cefadroksylem.

Jeśli jednak stan zapalny jest efektem zakażenia wirusowego, środki te będą nieskuteczne  – w tym przypadku stosuje się przede wszystkim leki przeciwwirusowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. 

W przypadku zapalenia zatok używa się środki obkurczające śluzówkę oraz glikokortykosteroidy o silnym działaniu przeciwzapalnym – efektem jest zmniejszony naciek wydzieliny do jamy ustnej.

Na refluks żołądkowo-przełykowy zalecane są tzw. inhibitory pompy protonowej, takie jak m.in.

omeprazol, redukujące wydzielanie kwasów żołądkowych (w razie jednak nieskuteczności terapii, niezbędny może być zabieg chirurgiczny, najczęściej metodą Nissena). 

 • Bulimię natomiast często leczy się w gabinecie psychoterapeutycznym, w nurcie poznawczo-behawioralnym.
 • Niezależnie od przyczyn schorzenia, stosować można także leki na podrażnione podniebienie o działaniu typowo miejscowym i objawowym. 
 • Bazują one na takich substancjach czynnych, jak:
 • benzydamina – łagodny środek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wykazujący właściwości przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz odkażające;
 • salicylan choliny – lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, zmniejszający obrzęk śluzówki, poprawiający wydzielanie śliny;
 • porost islandzki – grzyb z rodziny tarczownicowatych, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także powlekające, osłaniające, nawilżające;
 • wyciągi naturalnych substancji pochodzenia roślinnego, takich jak nagietek i rokitnik, powlekające podniebienie i ułatwiające regenerację podrażnionych tkanek.
Leia também:  Zakrzepowe zapalenie żył głębokich – przyczyny, objawy, leczenie

Domowe sposoby na podrażnienie podniebienia

Domowe sposoby na podrażnienie podniebienia obejmują szereg działań, które można wykonać we własnym zakresie, bez odwoływania się do środków farmakologicznych. 

Wymienić w tym kontekście warto:

 • picie lub płukanie jamy ustnej naparami z siemienia lnianego oraz prawoślazu lekarskiego. Zawarte w nich substancje śluzowe pokrywają błony śluzowe grubą warstwą ochronną, łagodzą podrażnienia, koją dolegliwości bólowe;  
 • płukanie naparami z szałwii lekarskiej lub rumianku – zioła te mają silne działanie przeciwzapalne, działają też kojąco na śluzówkę;  
 • regularne picie dużych ilości wody (minimum 2 litry dziennie);  
 • ograniczenie przyjmowania używek, w tym przede wszystkim nie palenie papierosów, a także nie przebywanie w zadymionych pomieszczeniach;  
 • unikanie kontaktu z różnego typu zanieczyszczeniami, pyłami przemysłowymi, a w przypadku alergików – ograniczanie styczności z substancjami uczulającymi, zawartymi między innymi w pyłkach drzew, kurzu domowym etc;  
 • utrzymywanie właściwej wilgotności pomieszczeń (40-60 proc.) oraz temperatury na przyjaznym, pokojowym poziomie (około 22-24 stopni Celsjusza).

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Jak powstaje opuchlizna na podniebieniu miękkim?

Opuchniętego podniebienia miękkiego nie należy ignorować. Jak wyjaśnia portal Stomatologia News, wiele chorób ogólnoustrojowych manifestuje się w jamie ustnej. Są to m.in. cukrzyca, anemia, białaczka i choroba Crohna. Wczesna ocena to najlepszy sposób na sprostanie pierwszym objawom zapalenia. Nie wiesz, na co wskazuje opuchlizna? Czytaj dalej.

Czym jest podniebienie miękkie?

Dotknij językiem podniebienia. Czujesz twardą i nierówną powierzchnię tuż za przednimi zębami? W tym miejscu znajduje się kość czaszki pokryta miękką warstwą tkanki. Zacznij przesuwać język do tyłu, a zobaczysz, że tkanka staje się coraz bardziej elastyczna, miękka i gładka. Właśnie w tym punkcie podniebienie twarde styka się z podniebieniem miękkim.

Podniebienie miękkie rozciąga się od końca podniebienia twardego do tylnej części gardła i kończy się w miejscu, w którym znajduje się niewielka struktura zwana języczkiem podniebiennym.

Jak wyjaśniają badacze z Akademii Medycznej we Wrocławiu, uniesienie podniebienia miękkiego oddzielającego jamę gardłową od nosowej i skurcz mięśni krtani zamykających szparę głosową zabezpiecza przed wpadnięciem kęsa do dróg oddechowych – to główna funkcja tej struktury.

Właśnie w tym miejscu kończy się jama ustna i zaczyna gardło. Podążając tym szlakiem, powietrze trafia do płuc, a pokarm – do żołądka.

Opuchlizna na podniebieniu miękkim

Podniebienie miękkie zbudowane jest z kilku rodzajów tkanek: naczyń krwionośnych, mięśni, więzadeł i tłuszczy. W razie infekcji wirusowej, grzybiczej lub bakteryjnej w tym rejonie zaczyna tworzyć się opuchlizna i stan zapalny.

Ponieważ obszar ten łączy się bezpośrednio z układem oddechowym i przewodem pokarmowym, konieczne jest prawidłowe rozpoznanie objawów w celu ustalenia dokładnych przyczyn opuchlizny.

Stan zapalny to sygnał, który wysyła ciało w obliczu zagrożenia.

Niestety, jak podaje Poradnik Zdrowie, zagrożeniem może być również nowotwór. Wczesne objawy tej choroby to m.in. obrzęk, guzki, zaczerwienienie, ból i utrata funkcji. Dentysta pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości – podczas każdego zabiegu czyszczenia zębów możesz poprosić go o wykonanie badań przesiewowych.

Opuchlizna na podniebieniu może wskazywać na zwykłe afty lub poparzenie (np. po wypiciu kawy). Jak podaje portal Medonet, ból podniebienia może pojawić się również na skutek odwodnienia.

Jeśli opuchlizna jest wynikiem infekcji wirusowej, picie dużych ilości wody i uzupełnianie elektrolitów (zawartych np.

w sokach owocowych lub napojach energetycznych) Ci nie zaszkodzi, jeśli jednak po 24 godzinach objawy nie ustępują, skonsultuj się z dentystą.

Leczenie

Po dokładnym zbadaniu dentysta może skierować Cię do innego specjalisty. Aby poradzić sobie z opuchlizną, czasami wystarczy zwykły płyn do płukania jamy ustnej, który oczyści podrażnienie i złagodzi ból.

Niekiedy jednak konieczne może okazać się wykonanie biopsji lub innego badania. Pamiętaj, że szczególne znaczenie ma tu wczesne rozpoznanie objawów, więc jeśli wyczujesz obrzęk na podniebieniu, nie zwlekaj i udaj się do lekarza.

Pogorszenie się stanu zapalnego i wzrost opuchlizny może spowodować trudności w oddychaniu.

Dentysta to Twój sprzymierzeniec w walce z chorobą. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczem do dobrego samopoczucia; pamiętaj, że zdrowie jamy ustnej to nie tylko piękne zęby!

Ból podniebienia – przyczyny i sposoby leczenia

Jama ustna ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, wskutek czego w jej obrębie rozwijają się różne stany chorobowe. Jednym z częstych objawów, towarzyszących infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym, jest ból podniebienia. O czym jeszcze może świadczyć bolesność podniebienia? Jakie domowe sposoby skutecznie złagodzą ból i przyniosą pacjentowi ulgę?

Miejscowy ból podniebienia może mieć związek z urazami mechanicznymi i ranami w jamie ustnej. Błona śluzowa podniebienia ma bardzo delikatną strukturę i nietrudno ją uszkodzić. Do przerwania ciągłości skóry może dojść nawet przy zbyt energicznym szczotkowaniu zębów, spożywaniu chipsów, czy dań z ośćmi. Kolczyk w języku (tzw. piercing) również może powodować rany i bóle podniebienia.

Ból podniebienia a afty

Liczne afty w jamie ustnej stanowią kolejny czynnik sprawczy bólu podniebienia.

Mimo niewielkich rozmiarów, nadżerki potrafią wywoływać silne dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas picia i spożywania pokarmów (afty często umiejscowione są również na wewnętrznej stronie policzków).

Do ich pojawienia się przyczynia się długotrwały stres, uboga w składniki odżywcze dieta oraz niedostateczna higiena jamy ustnej. Co jeszcze wywołuje ból podniebienia?

Ból podniebienia a zatoki

Zapalenie zatok u dzieci i dorosłych także może powodować pulsujący ból podniebienia. Szczególnie, jeśli pacjent obserwuje u siebie inne, typowe dla tej jednostki chorobowej objawy, takie jak silny ból głowy, ropna wydzielina i nieżyt nosa, nieprzyjemny zapach z ust, gorączka czy kaszel. Jakie są inne czynniki etiologiczne bólu podniebienia?

Ból podniebienia a oparzenia

Dotkliwy ból podniebienia może też mieć związek z poparzeniem jamy ustnej, co zdarza się, gdy zbyt pospiesznie spożywamy gorące potrawy lub napoje (świeżo zaparzoną kawę czy herbatę). Przyczyną oparzeń i bólu podniebienia mogą być też substancje chemiczne, które wskutek naszej nieuwagi dostały się do jamy ustnej – w takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza!

Ból podniebienia a infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze

Podniebienie boli również przy stanach zapalnych jamy ustnej o podłożu:

 • bakteryjnym (paciorkowce wywołują zapalenie gardła, którego jednym z objawów może być ból podniebienia),
 • wirusowym (opryszczka na podniebieniu spowodowana Herpes simplex virus lub Cytomegalovirus także może objawiać się niewielkim bólem podniebienia),
 • grzybiczym (zaczerwienie, pieczenie i bolesność czasami wywołuje kandydoza – grzybica jamy ustnej, której powodem jest najczęściej drożdżak Candida albicans).
   

Jak leczyć ból podniebienia?

Skuteczna terapia lecznicza bólu podniebienia ma związek z właściwym rozpoznaniem źródła tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Tylko postawienie diagnozy umożliwia efektywną eliminację symptomu (podjęcie leczenia przyczynowego lub objawowego).

W początkowym okresie warto spróbować złagodzić ból podniebienia tradycyjnymi, domowymi metodami, a jeśli nie przyniosą pożądanych efektów – skorzystać z pomocy lekarza medycyny rodzinnej.

Domowe sposoby na ból podniebienia

Jak pozbyć się bólu podniebienia w naturalny sposób? Skutecznym rozwiązaniem mogą być płukanki jamy ustnej z solą morską, która ma działania ściągające, odkażające i bakteriobójcze.

Produktem, który może przynieść ukojenie, jest też miód. Inna popularna metoda znana od pokoleń to napój z nasion siemienia lnianego (ma działanie nawilżające), które można stosować również u dzieci.

Wystarczy zalać 2 łyżki nasion szklanką gorącej wodą i po 10-15 minutach wypić napar.

Podsumowując, ból podniebienia może mieć bardzo zróżnicowaną etiologię. Na pewno nie można lekceważyć tego objawu, szczególnie jeśli się nasila lub występuje wraz z innymi symptomami.

Grupa Tipmedia

Artykuł Partnera

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*