Ból brzucha nad pępkiem – co oznacza ból w okolicy pępka?

Bolący pępek, to jedna z najczęstszych przyczyn bólu w okolicy brzucha. Wielu osobom wydaje się, że bóle w okolicy pępka są niegroźne.

Jak się jednak okazuje, ból brzucha w okolicy pępka może świadczyć chociażby, o rozwijającym się, groźnym stanie chorobowym.

Jakie są główne przyczyny bólu w okolicy pępka? O czym świadczy kłujący ból brzucha w okolicy pępka? Czy ból brzucha pod pępkiem przy ucisku może być niebezpieczny?

Ból brzucha w okolicy pępka –  wymagana diagnostyka

Ból w okolicy pępka może świadczyć o chorobie lub zaburzeniach występujących w okolicach brzucha. Aby móc postawić precyzyjną diagnozę, a także rozpocząć odpowiednie leczenie, warto na początku wykonać badania laboratoryjne.

Ból brzucha w okolicy pępka – jakie badania wykonać?

W przypadku bólu w okolicy pępka, powinno się wykonać takie badania jak:

 • morfologia krwi,
 • stężenie glukozy, elektrolitów sodu, potasu, magnezu, wapnia, chloru oraz fosforu,
 • stężenie mocznika i kreatyniny,
 • aktywność amylazów i lipazów (czyli enzymów trzustkowych) lub transaminazu (czyli enzymów wątrobowych),
 • stężenie bilirubiny,
 • badanie stolca na obecność krwi.

Pojawiające się bóle w okolicy pępka mogą sprawiać, że trzeba będzie wykonać jeszcze badania obrazowe czyli: usg brzucha, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. 

Bolący pępek – przyczyną wyrostka robaczkowego

Wiele osób zastanawia się, jakie mogą być przyczyny bólu  brzucha w okolicy pępka. Otóż przyczyn bólu brzucha w okolicy pępka może być naprawdę wiele. Jedną z nich jest wyrostek robaczkowy. Nasilający się podczas kaszlu i pojawiający się ból w okolicy pępka przy ucisku; ból w okolicy pępka jest najczęstszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego.

Na początku, zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się bólem brzucha nad pępkiem. Następnie, pojawia się ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka. Stan zapalny wyrostka robaczkowego sprawia, że ból w okolicy pępka stopniowo narasta, aż staje się bardzo ostry i uciążliwy.

Zapalenie wyrostka robaczkowego i ból wokół pępka, mogą prowadzić także do nudności i wymiotów. Tego rodzaju dolegliwości sprawiają, że należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który najprawdopodobniej zleci przeprowadzenie operacji.

Warto pamiętać, że zbyt późno zdiagnozowany wyrostek robaczkowy, może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia a ciąża

Kolejna prawdopodobna przyczyna bólu wokół pępka, to… ciąża. Ból pępka w ciąży spowodowany jest rozrastaniem się macicy, która uciska jelita i pęcherz.

Ból w okolicy pępka w ciąży, dość często może być mylony z kolką oraz przypominać uczucie wbijania szpilki. Ból pępka w ciąży, najczęściej doskwiera kobietom, które mamami mają zostać po raz pierwszy.

Ból w okolicy pępka w ciąży jest powszechną przypadłością ciążową, która może także oznaczać nadmierne rozciągnięcie powłok brzusznych, ich osłabienie, rozdarcie, czy też rozsunięcie się tkanek.

Taki stan rzeczy często może prowadzić do pojawienia się uwypuklenia w okolicy pępka, dlatego określa się to mianem tzw. przepukliny pępkowej. Chociaż przestrzegając zaleceń, przepuklina pępkowa staje się niegroźna, to i tak należy pokazać ją lekarzowi.

Ból brzucha nad pępkiem – co oznacza ból w okolicy pępka?Źródło: Freepik.com

Ból brzucha na wysokości pępka – czy to zapalenie jelit?

Bóle w okolicy pępka, mogą świadczyć również o rozwijającym się zapaleniu żołądka i jelit.

Ze stanem zapalnym ma się do czynienia wówczas, kiedy dojdzie do podrażnienia i zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

 Bóle w okolicy pępka oraz stan zapalny żołądka i jelit, mogą zostać wywołane przez zatrucie alkoholowe lub stosowanie niektórych leków. Zapalenie żołądka i jelit, wymaga szybkiej konsultacji z gastrologiem.

Ból brzucha pod pępkiem sygnalizujący przepuklinę

Przepuklina pępkowa, możliwa nie tylko w ciąży, jest kolejną popularną przyczyną kłucia w pępku. Przepuklina pępkowa zdecydowanie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Wraz z upływem czasu prowadzi do niedrożności, co objawia się właśnie kłuciem w pępku. Aby mieć pewność, że bóle pępka są spowodowane przepukliną, należy wykonać badanie USG brzucha.

Inne, prawdopodobne przyczyny bólu brzucha koło pępka

W przypadku kobiet, możliwe przyczyny bólu pępka niekoniecznie muszą być od razu związane z ciążą. Kłujący ból brzucha w okolicy pępka, często może wskazywać na pęknięcie pęcherzyka Graafa. Charakteryzuje się on nagłym i dość ostrym bólem.

Wówczas, najczęściej pojawia się ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka, który trwa od kilku sekund do nawet kilku minut. W tym przypadku, kłujący ból brzucha w okolicy pępka zazwyczaj występuje miedzy 10, a 16 dniem cyklu miesiączkowego.

Kobiety mogą również skarżyć się na nagły, skurczowy ból w okolicach pępka, który występuje podczas stosunku płciowego.

Może on być związany z zapaleniem przydatków, któremu zazwyczaj towarzyszy ogólne osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy, a nawet nudności, wymioty lub biegunka.

Niektórzy pacjenci żalą się również na występujący ból brzucha nad pępkiem. Taki rodzaj bólu nad pępkiem, zazwyczaj może być objawem problemów z narządami przewodu pokarmowego, czyli żołądkiem, jelitami, wątrobą, drogami żółciowymi, chorobami nerek oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Ból brzucha nad pępkiem – co oznacza ból w okolicy pępka?Źródło: Freepik.com

Do najczęstszych przyczyn bólu nad pępkiem, należą: choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka, nieżyt żołądkowo-jelitowy, zapalenie wątroby lub trzustki, choroby jelit, zawał serca, kamica i zapalenie pęcherzyka żółciowego. Natomiast ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia, mogą być związane z tzw.

poposiłkowym uczuciem pełności. Ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia, może także występować przy dolegliwościach związanych z nieżytem błony śluzowej żołądka. Ból nad pępkiem nasila się wówczas po spożyciu ciężkostrawnych posiłków lub zbyt dużej ilości alkoholu.

W tym przypadku, występujący ból nad pępkiem może być tępy, piekący, ostry lub rozlany.

Ponadto, występujący ból pępka przy dotyku lub ból brzucha pod pępkiem przy ucisku, może być związany zakładaniem zbyt ciasnych ubrań lub zakażeniem układu moczowego/infekcją dróg rodnych.

W takiej sytuacji, zalecana jest na początku zmiana garderoby (występujący ból brzucha pod pępkiem przy ucisku, może być spowodowany podrażnieniem tej części ciała przez uciskające ubrania), a następnie udanie się do lekarza rodzinnego, a także lekarza ginekologa (w przypadku kobiet).

Natomiast, jeżeli podczas badań nie ustalono żadnej choroby, która mogłaby być przyczyną bólu w okolicach pępka, to może to wskazywać na nerwobóle. Taki rodzaj bólu pępka, może być wywołany prowadzeniem zbyt aktywnego trybu życia.

Ból brzucha pod pępkiem u mężczyzn

Ból brzucha pod pępkiem występujący u mężczyzn, może być objawem wskazującym na (podobnie jak u kobiet) choroby układu moczowego lub choroby układu pokarmowego. W przypadku mężczyzn jednak, ból brzucha pod pępkiem może być spowodowany także chorobami gruczołu krokowego. Ból brzucha pod pępkiem, spowodowany typowo męskimi chorobami, może być początkiem:

 • Zapalenia prostaty – występujący ból poniżej pępka zazwyczaj jest ostry lub przewlekły, a także – występujący ból poniżej pępka znajduje się w podbrzuszu lub w okolicach krocza. Zapalenie prostaty może się charakteryzować trudnościami z oddaniem moczu i gorączką.
 • Łagodnym rozrostem prostaty – ból pod pępkiem spowodowany rozrostem prostaty, może objawiać się podczas oddawania moczu oraz trudnościami z mikcją. W niektórych przypadkach, ból pod pępkiem może prowadzić do całkowitego zatrzymania moczu.
 • Rakiem prostaty – chociaż przez długi czas jest bezobjawowy, z czasem zaczyna objawiać się występującym bólem pod pępkiem. Rak prostaty może wówczas uciskać m.in. pęcherz moczowy.

U niektórych mężczyzn, ból pod pępkiem pojawia się ze względu na rozwijającą się przepuklinę pachwinową. Pojawiające się bóle brzucha w okolicy pępka, mogą występować wraz z uczuciem ciężkości w podbrzuszu. W przypadku braku podjęcia diagnostyki lekarskiej, bóle brzucha w okolicy pępka i rozwijająca się przepuklina pachwinowa, przerodzi się w uwypuklający się guzek. 

Ból brzucha na wysokości pępka, a konsultacja z lekarzem

Bez względu na to, z jakim rodzajem bólu brzucha na wysokości pępka ma się do czynienia oraz co może być jego potencjalną przyczyną, należy i tak umówić się na wizytę u lekarza. Warto zwrócić uwagę na to, czy ból koło pępka wiąże się także z innymi dolegliwościami, jak np.:

 • problemy z wypróżnianiem się,
 • wymioty,
 • ból w klatce piersiowej, na szyi, ramionach lub łopatkach,
 • nudności,
 • posiadanie miękkiego lub twardego brzucha,
 • trudności z oddychaniem i wiele innych.

Nawet jeżeli ból koło pępka lub inne dolegliwości nie są zbyt niepokojące, to i tak warto udać się do lekarza. Gdy bóle pępka utrzymują się ponad tydzień lub gdy dolegliwości nie mijają po 24-48 godzinach, nie należy wówczas czekać, aż ból sam przeminie.

Bóle pępka u dzieci – co oznacza i jak należy go leczyć?

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka, najczęściej spowodowany jest zapaleniem wyrostka robaczkowego lub przepukliną pępkową. Ponadto, ból brzucha u dziecka w okolicy pępka, często może występować w wyniku chorób pasożytniczych i nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem jelit. Ból pępka może także występować u dzieci, które narażone są na stres.

Jak leczyć ból pępka u dzieci? W przypadku pojawiającego się bólu w okolicy pępka przy ucisku, związanego z wyrostkiem robaczkowym lub przepukliną, jedynym sposobem na usunięcie bólu brzucha koło pępka u dzieci, będzie zabieg operacyjny. Jeżeli natomiast ból pępka u dziecka występuje w wyniku przewlekłego stresu, wtedy należy stosować odpowiednie techniki relaksacyjne, które sprawdzają się przy leczeniu stresu u dzieci.

Czy można stosować leki na występujący ból pępka przy dotyku?

Ból w pępku może świadczyć o wielu groźnych chorobach. Jeżeli jednak ból w pępku nigdy wcześniej nie występował, można spróbować leczenia w postaci stosowania środków rozkurczających. Na kłujący i uciskający ból pępka, można zastosować preparaty o działaniu rozkurczającym.

W tym celu, zalecane jest stosowanie leków zawierających w składzie Drotawerynę. Tego rodzaju preparaty, można w aptece nabyć bez recepty.

Warto jednak pamiętać, że jeżeli po kilku dniach od stosowania leku ból brzucha nad pępkiem lub w jego okolicach nadal występuje, należy jak najszybciej udać się na konsultacje lekarską.

Co może powodować kłujący ból brzucha?

Konsultacja merytoryczna: Lek. Agnieszka Widera

Leia também:  Krwawienie z odstawienia i jego brak – co to znaczy?

Kłujący ból brzucha to dolegliwość o szerokim spektrum przyczyn. Nieprzyjemny stan mogą powodować zarówno zaburzenia na tle gastrycznym, ginekologicznym, jak i nerwowym. Zdarza się również, że to objaw zapalenia płuc, a nawet zawału serca.

Kłujący ból w prawym boku czy pod żebrami nie zawsze musi wzbudzać niepokój, choć często nawracające ataki lub takie, które pojawiają się w towarzystwie dodatkowych dolegliwości, powinny być skonsultowane z lekarzem. Doraźnie takie stany można łagodzić domowymi sposobami.

Kłujący ból w brzuchu jest dość powszechną, ale mało charakterystyczną dolegliwością.

Nieprzyjemny stan może pojawić się z wielu różnorodnych przyczyn – od fizjologicznych zmian dotyczących faz cyklu miesięcznego, przez niegroźne dla zdrowia niestrawności czy wzdęcia, aż po poważne choroby układu pokarmowego, moczowo-płciowego i krążenia wymagające specjalistycznego leczenia.

W zależności od przyczyny, kłucie może być odczuwane w różnych częściach brzucha. Ze względu na liczbę znajdujących się w obrębie jamy brzusznej narządów, wskazanie dokładnej lokalizacji nie zawsze pozwala na ustalenie przyczyny, dlatego w różnicowaniu bólu istotne są też objawy towarzyszące. 

Za kłujący ból brzucha w okolicy pępka, po bokach i pod żebrami najczęściej odpowiadają zaburzenia związane z pracą żołądka, dwunastnicy, wątroby i trzustki. Jelito cienkie i część jelita grubego powodują dyskomfort i kłujący ból pod pępkiem.

Z kolei za kłujący ból podbrzusza zwykle odpowiada dalsza część jelita grubego oraz drogi moczowo-płciowe. Kłujący ból brzucha w różnych miejscach to jedna z cech charakterystycznych kolki, czyli napadu ostrych skurczy mięśni gładkich budujących ściany narządów posiadających światło lub kanał, jak jelita, drogi żółciowe czy moczowody.

Kolka jelitowa może być wywołana wieloma czynnikami, w tym kamieniami kałowymi i ciałem obcym. 

Często, przede wszystkim ze względu na niedojrzałość flory bakteryjnej przewodu pokarmowego oraz zaburzenia motoryki jelit i wydzielania enzymów trawiennych1, dokucza też niemowlętom między 3 a 12 miesiącem życia. Kolka nerkowa z kolei wiąże się z zablokowaniem odpływu moczu z nerek, najczęściej przez kamienie nerkowe lub ucisk zewnętrzny moczowodów.

Za kłujący ból brzucha po prawej stronie odpowiada zwykle kolka wątrobowa, zwana też żółciową. Dolegliwości związane są z zaburzeniami mechanizmu odprowadzania żółci z pęcherzyka żółciowego. Ból nie tylko jest kłujący, ale też silny i nagły z tendencją do promieniowania w kierunku śródbrzusza, pachwin, a nawet łopatki.

Często pojawia się po tłustym posiłku oraz w trakcie wysiłku fizycznego o charakterze wstrząsowym2.

Kłujący brzuch pod pępkiem często stanowi efekt stanu zapalnego żołądka. Dolegliwości mogą pojawiać się kilka godzin po posiłku (najczęściej w nocy) lub po spożyciu toksycznych substancji.

W wyniku zdarzenia pojawia się dodatkowo uczucie pełności w brzuchu i niestrawność, nudności, poty, a nawet wymioty.

Zdecydowanie bardziej nieprzyjemny, a ponadto niebezpieczny bywa pęknięty wrzód żołądka czy dwunastnicy bądź rozwarstwiający się tętniak aorty brzusznej. 

Jeśli kłujący ból przybiera z czasem na sile i zlokalizowany jest pod żebrami z lewej strony i w klatce piersiowej, może oznaczać zapalenie trzustki3. Występujący natomiast z produktywnym kaszlem, spłyceniem oddechu, dreszczami i gorączką sugeruje zapalenie lewego płuca.

Kłujący ból po lewej stronie brzucha w towarzystwie ucisku zamostkowego i uczucia lęku u osób, które do tej pory nie skarżyły się na problemy gastryczne, a walczą z otyłością lub chorobą wieńcową, może wskazywać na zawał serca.

Również kłujący ból nad pępkiem w ciąży może sugerować problemy natury trawiennej, ale pojawienie się go w dolnych partiach w I trymestrze prawidłowo przebiegającej ciąży jest naturalnym zjawiskiem4.

Na kłujący ból w okolicy podbrzusza często skarżą się kobiety z endometriozą, zwłaszcza przed owulacją i miesiączką, a także po odbyciu stosunku seksualnego. Silny ból podbrzusza jest także charakterystyczny dla stanu zapalnego przydatków i zrostów pooperacyjnych.

Pojawiający się z kolei w towarzystwie plamienia, krwawienia i gorączki, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, może świadczyć o poronieniu. Kłujący ból macicy bywa także wynikiem skurczów jej mięśniówki i uwrażliwienia przydatków na bodźce spowodowane zmianami hormonalnymi o okresie menstruacji.

Dolegliwości tego typu mają tendencję do promieniowania w kierunku pachwin i krzyża, ale ustępują po 1–2 dniach od rozpoczęcia miesiączki5. 

Nieprzyjemny stan odczuwany w okolicach podbrzusza może być spowodowany atakiem kamicy nerkowej, zapalenia nerek, zapalenia pęcherza moczowego i różnorodnych infekcji układu moczowego. Jedną z dolegliwości odczuwanych w dole brzucha, na którą skarżą się z kolei mężczyźni, to zapalenie gruczołu krokowego. Ostry stan zapalny charakteryzuje się gwałtownym postępem.

Przyczyną zjawiska jest infekcja bakteryjna stercza pochodzenia zewnętrznego z okolic ujścia cewki moczowej, choć zapaleniu gruczołu krokowego sprzyjają również czynniki takie jak przerośnięta prostata, zwężenie cewki moczowej, resekcja prostaty czy cystoskopia.

Poza bólem, który promieniuje do nasady prącia, odbytu, a nawet dolnego odcinka kręgosłupa, pojawiają się problemy związane z mikcją i erekcją6.

KETO/045/05-2021

Bibliografia:

 1. K. Wrotek, Choroby układu pokarmowego. Lekarz rodzinny, Septem, Gliwice 2013.
 2. J. Górnicka, Choroby układu pokarmowego, Biblioteka Zdrowia, AWM 2019.
 3. J. Górnicka, Choroby układu pokarmowego, Biblioteka Zdrowia, AWM 2019.
 4. K. Staszak, Endometrioza, Mando, Kraków 2020.
 5. K. Staszak, Endometrioza, Mando, Kraków 2020.
 6. A. Borkowski, Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny, PZWL, Warszawa 1999.

Ból brzucha- tylko tu możesz szybko poznać jego przyczynę

Ból brzucha to jeden z najczęstszych bólów jakich doświadczysz podczas swojego życia.

 • Może mieć charakter przewlekły, jeśli występuje tygodniami lub miesiącami.
 • Jeśli ból brzucha pojawia się nagle i jest bardzo intensywny. Mówimy, że jest to ostry ból brzucha. Wiele takich bólów może zwiastować bardzo poważne choroby.

Poniżej opisałam jak wiele przyczyn stoi za odczuwanymi przez nas bólami brzucha.

Przyporządkowałam je do 22 grup. Tak, abyś łatwiej mógł dopasować je do sowich dolegliwości.

Dzięki temu łatwiej zrozumiesz dlaczego diagnostyka bólu brzucha musi być bardzo dokładna i wszechstronna. Tylko kiedy określimy właściwą przyczynę bólu brzucha możemy zacząć ja leczyć.

 • Czy często zdarzają Ci się bóle brzucha?
 • Obawiasz się, że mogą oznaczać poważną chorobę?
 • Nie wiesz jak sobie z nimi poradzić
 • Nawracające bóle utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie
 • ⬇ DOWIEDZ SIĘ JAK MOGĘ CI POMÓC ⬇
 • Na konsultacji w poradni leczenia bólu:
 • Ustalę przyczynę bóli brzucha
 • Zaproponuję właściwe leczenie
 • Dzięki czemu uwolnisz się od bólu

Zazwyczaj wystarczy bardzo dobrze zebrany wywiad i rzetelne badanie chorego, aby z dużym prawdopodobieństwem określić przyczynę bólu w jamie brzusznej. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem. W niektórych sytuacjach musimy diagnostykę poszerzyć np. wykonując badania endoskopowe, RTG, czy USG.

Jeśli ból jest ostry lub tępy, łatwo go opisać i wskazać jego lokalizację zazwyczaj ma charakter somatyczny. Często towarzyszy mu przeczulica skóry, wzmożone napięcie mięśni brzucha. Ból zmniejsza się w leżeniu. Nasila się podczas ruchu, kaszlu, przy głębokim oddechu.

Takie bóle to np. ból w zapaleniu wyrostka robaczkowego, zapaleniu otrzewnej, przy perforacji wrzodu.

Jeśli ból jest tępy, rzadziej kłujący, promieniujący. Trudno dokładnie wskazać miejsce, w którym się lokalizuje. Mogą towarzyszyć mu: wymioty, zaburzenia czynności serca, biegunka, spadek ciśnienia tętniczego, pocenie się.

Ból nasila się w spoczynku! Słabnie natomiast przy wykonywaniu ruchów. W konsekwencji ból powoduje pobudzenie u osoby, która go odczuwa. Jest to zazwyczaj ból trzewny.

Wiąże się z nagłym wzrostem napięcia mięśni gładkich ścian narządów trzewnych oraz torebek tych narządów.

Takie ból eto np. kolka nerkowa, kolka żółciowa.

Większość takich bóli ma charakter przejściowy lub przewlekły. Niektóre jednak są objawem bardzo niebezpiecznych schorzeń i wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Oznaczyłam je na czerwono. Niewolno ich bagatelizować!

Choroby przełyku, żołądka i
dwunastnicy

 • choroba refluksowa przełyku
 • przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy
 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
 • ostre zapalenie żołądka
 • perforacja wrzodu

Należą one do bardzo powszechnych schorzeń. Często mają charakter przewlekły. Niestety, to leki często powodują lub nasilają te dolegliwości. Zwłaszcza kiedy stosowane są bez kontroli lekarza (głównie leki przeciwbólowe, często dostępne bez recepty).

Nie każde leki przeciwbólowe są dla nas bezpieczne…nawet jeśli dostępne są bez recepty! Jeśli chcesz dowiedzieć się, które leki i kiedy wywołują bóle brzucha przeczytaj ten wpis: „Dlaczego po lekach przeciwbólowych boli brzuch”

W przypadku wystąpienia perforacji wrzodu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ponieważ ten stan może zagrażać życiu.

Choroby wątroby i dróg żółciowych np.:

 • kolkę żółciową,
 • kamicę pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
 • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
 • zapalenie dróg żółciowych
 • ostre przekrwienie wątroby
 • ostre zapalenie wątroby

Co ciekawe, wątroba jako narząd nie posiada receptorów bólowych. Ból generuje naciąganie torebki wątroby, w której się ona znajduje.

3300

Choroby jelit np.

 • zapalenie wyrostka robaczkowego
 • ostre zapalenie jelit
 • zapalenie uchyłka Meckela
 • celiakia
 • choroba Leśniowskiego Crohna
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • popromienne zapalenie jelit
 • perforacja jelit
 • zapalenie lub perforacja uchyłków jelita grubego

Perforacja jelita to stan, w którym przerwaniu ulega ściana jelit. W konsekwencji treść jelitowa wydostaje się do jamy brzusznej. Co prowadzi do zapalenia otrzewnej i stanu zagrożenia życia, który wymaga pilnej pomocy lekarskiej.

Choroby trzustki np.

 • ostre zapalenie trzustki
 • przewlekłe zapalenie trzustki

W niektórych przypadkach ostre zapalenie trzustki wymagać postępowania chirurgicznego. Dlatego nigdy nie powinno być lekceważone.

Pęknięcie śledziony

Śledziona jest narządem bardzo kruchym. Niezwykle podatnym na wszelkie urazy. Najczęstszymi przyczynami pęknięcia śledziony jest upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny, czy upadek z roweru.

Bóle brzucha mogą również wynikać z tzw. ostrych stanów chirurgicznych związanych z zapaleniem otrzewnej lub niedrożnością przewodu pokarmowego.

Kiedy pasaż treści jelitowych ulega zaburzeniu, struktury jelit naciągają się. A to właśnie generuje dolegliwości bólowe. Prowadzą do tego np.

zadzierzgnięcie, skręcenie, wgłobienie, zwężenie światła jelita bliznami, czy uwięźnięcie przepukliny.

Jeśli ostremu bólowi brzucha towarzyszą wymioty, nagłe zatrzymanie stolca i wiatrów, obniżenie ciśnienia, zaburzenia świadomości lub problemy z oddychaniem koniecznie udaj się do szpitala.

Leia também:  Carros cor Preto Quilometragem Até 88,000 km com Ar quente, Trio eletrico com final da placa 7,8

Za każdym potencjalnie niewinnym bólem brzucha może kryć się rozpoznanie, które potrafi zmrozić krew w żyłach każdemu…RAK!

Ból zazwyczaj towarzyszy dopiero zaawansowanym stadiom choroby nowotworowej. Dlatego tak ważne jest, aby na za każdym razem wykluczyć możliwość rozwoju nowotworu, nawet jeśli dolegliwości są tylko subtelne. Jeśli przewlekłym bólom brzucha towarzyszy zmniejszanie masy ciała oraz obecność krwi w stolcu, lub żółtaczka-koniecznie pilnie zgłoś się do lekarza.

Ból brzucha towarzyszy chorobie nowotworowej, ale również powikłaniom jej leczenia. Więcej o bólu w chorobie nowotworowej oraz jego leczeniu przeczytasz tutaj „Ból nowotworowy. Dowiedz się jak skutecznie pozbyć się bólu”

Przyczyny naczyniowe np.:

 • zator tętnicy krezkowej
 • zakrzepica żył trzewnych
 • rozwarstwienie aorty brzusznej
 • pęknięcie tętniaka aorty brzusznej
 • układowe zapalenie naczyń np. plamica Schonleina i Henocha

Właściwym lekarzem, który zajmuje się tymi schorzeniami jest chirurg naczyniowy.

Większość przyczyn naczyniowych bólów brzucha to bardzo poważne stany chorobowe. Rozwarstwienie aorty lub jej pęknięcie to sytuacje, o bardzo złym rokowaniu.

Choroby układu moczowego (nerek i pęcherza moczowego) np.

 • kamice nerkową
 • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek
 • ostre zapalenie pęcherza moczowego

Przyczyny ginekologiczne i związane z narządami płciowymi np.

 • pęknięcie ciąży pozamacicznej
 • skręt lub torbiel przydatków
 • ostre zapalenie przydatków
 • skręt szypuły jądra

Pęknięta ciąża pozamaciczna to jeden z najpoważniejszych stanów w ginekologii i położnictwie. Wiąże się z nieprawidłowym zagnieżdżeniem ciąży (poza jamą macicy) co prowadzi do wystąpienia bardzo obfitego krwawienia i wstrząsu u ciężarnej.

Choroby narządów klatki piersiowej np.

 • choroba wieńcowa (zawał ściany dolnej serca)
 • zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia
 • zapalenie płuc i opłucnej
 • zator tętnicy płucnej

Jeśli zawał serca dotyczy jego ściany dolnej ból może pojawić się w nadbrzuszu. Właściwe i szybkie postawienie rozpoznania w takiej sytuacji jest kluczowe dla pozytywnego rokowania.

Choroby kręgosłupa np.

 • zmiany zapalne, zwyrodnieniowe

Choroby układu nerwowego np.

 • SM
 • półpasiec
 • nerwoból
 • wiąd rdzenia

Układowe choroby tkanki łącznej (kolagenozy) np.

 • toczeń
 • guzkowe zapalenie tętnic
 • twardzina

Choroby krwi np.

 • niedokrwistość sierpowatokrwinkowa

Choroby metaboliczne np.

 • cukrzyca (enteropatia cukrzycowa, kwasica ketonowa)
 • porfiria
 • mocznica
 • skrobiawica
 • hiperlipidemia
 • przełom nadciśnieniowy
 • encefalopatia wątrobowa

Choroby endokrynologiczne np.

 • przełom tyreotoksyczny,
 • nadnerczowy
 • przełom hiperkalcemiczny
 • niedoczynność przytarczyc
 • tężyczka postać brzuszna
 • nadczynność tarczycy

Choroby alergiczne np.

 • nadwrażliwość pokarmowa
 • obrzęk naczynioruchowy

Infekcyjne i pasożytnicze choroby (zakaźne), które powodują bóle brzucha:

 • gruźlica
 • promienica
 • lamblioza
 • pełzakowica
 • tasiemczyca
 • glistnica
 • włośnica
 • schistosomoza
 • węgorzyca
 • choroba Whipple’a

Zatruciom tymi substancjami towarzyszą bóle brzucha:

 • np. ołów, arsen, rtęć, grzyby, związki fosfoorganiczne, leki , alkohol.

Zaburzenia czynnościowe to np. :

 • zespół jelita wrażliwego
 • dyspepsja czynnościowa

Czy wiesz, że bóle czynnościowe stanowią nawet 1/5 wszystkich bólów brzucha u pacjentów. Zazwyczaj mają charakter nawracający. Występują od wielu lat. Często towarzyszą im dodatkowe objawy takie jak np. bezsenność, uczucie kołatania serca, bóle głowy.

Jeśli dostrzegasz u siebie takie dolegliwości, a najczęstsze inne przyczyny zostały już wykluczone przez lekarza. Skonsultuj się z lekarzem psychiatrą. Polecam tego: Lek. Jakub A. Bald

Wymienione powyżej jednostki chorobowe nie wyczerpują oczywiście tematu bólów brzucha. Zagadnienie jest bardzo szerokie i zahacza o wiele specjalności lekarskich. Wpis ma na celu zwrócenie uwagi na to jak złożony musi być proces diagnostyki w tych przypadkach.

Z jednej strony ból brzucha może okazać się przemijającą dolegliwością związaną z błędem dietetycznym lub z zaparciem.

Z drugiej zaś bardzo poważnym stanem chorobowym wymagającym pobytu w szpitalu lub niekiedy operacji. Dlatego każdorazowo trzeba skonsultować ból brzucha z lekarzem.

Pamiętaj, wpis ma charakter informacyjny. Nie zastępuje badania ani konsultacji lekarskiej.

Czujesz ból brzucha powyżej pępka? To może być objaw poważnej choroby!

Ból w nadbrzuszu to jedna z częściej zgłaszanych dolegliwości. Ból w górnej części brzucha opisywany jest jako ból powyżej pępka.

Może być umiejscowiony w części środkowej (tuż nad pępkiem) lub po prawej i lewej stronie pod żebrami.

Bóle w dołku mają różne źródło, ale wśród najczęstszych przyczyn bólu wymienia się: refluks żołądkowo-przełykowy, chorobę wrzodową żołądka, a nawet zapalenie trzustki. Jak rozpoznać przyczynę bólu w nadbrzuszu?

Ból w nadbrzuszu opisywany jest jako ból nad pępkiem (powyżej pępka), w środkowej, prawej lub lewej części (w prawym lub lewym podżebrzu). W tym obszarze zlokalizowanych jest kilka ważnych narządów, dlatego na wizycie u lekarza warto dokładnie określić umiejscowienie bólu, jego natężenie, częstość występowania i ewentualne dolegliwości towarzyszące.

W nadbrzuszu znajdują się: wątroba z pęcherzykiem żółciowym, trzustka, śledziona, dwunastnica i żołądek. Dolegliwości bólowe w podbrzuszu mogą zatem świadczyć o nieprawidłowości w funkcjonowaniu jednego z narządów.

SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM, GDY ból w nadbrzuszu jest wyjątkowo silny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, gdy bólowi towarzyszy pogorszenie stanu zdrowia, osłabienie, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie pracy serca, gorączka, poty i utrudniony kontakt z otoczeniem, a także wymioty. Są to wskazania to natychmiastowej hospitalizacji.

Ból w nadbrzuszu: przyczyny

Bóle w nadbrzuszu (bóle w dołku) są bardzo zróżnicowane. Mogą świadczyć o chorobie jednego z narządów, w którego obrębie odczuwalny jest ból. Mogą być także objawem choroby narządu bardziej odległego. Ostry i długotrwały ból w nadbrzuszu wymaga konsultacji z lekarzem, a nierzadko nawet interwencji chirurga. Bóle łagodniejsze są z reguły łatwiejsze do opanowania.

Częste przyczyny bólu w nadbrzuszu:

REFLUKS ŻOŁĄDKOWO-PRZEŁYKOWY: to zespół dolegliwości wywoływany zarzucaniem treści żołądka do przełyku, gdzie połączenie przełyku z żołądkiem jest nieszczelne.

Kwaśna treść żołądkowa, cofając się do przełyku, powoduje nieprzyjemne dolegliwości, takie jak zgaga, odbijanie, zwracanie treści żołądka i pieczenie przełyku. Odczuwalne jest także pieczenie i ból za mostkiem i w nadbrzuszu.

Dolegliwości nasilają się szczególnie w czasie leżenia i schylania.

KAMICA PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO: chorobę charakteryzuje obecność w pęcherzyku żółciowym złogów zbudowanych z substancji chemicznych znajdujących się w żółci. Objawia się kłującym bólem w prawym boku pod żebrami, czasami ból promieniuje do łopatki. 

CHOROBA WRZODOWA ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY: choroba może ujawnić się nagle (ostre owrzodzenie) lub jako choroba przewlekła, nawracająca (dotyczy zazwyczaj owrzodzenia dwunastnicy). Jej objawem jest ucisk w nadbrzuszu pojawiający się po upływie kilku godzin od posiłku. Owrzodzenie dwunastnicy charakteryzuje się dodatkowo tzw. bólami głodowymi na czczo.

ZAPALENIE TRZUSTKI: ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki może objawiać się silnym, opasającym bólem w środkowej części brzucha, który nierzadko promieniuje do pleców. Silny ból w nadbrzuszu pojawia się nagle i przybiera na sile w miarę upływu czasu. Gdy ból jest wyjątkowo silny, mogą pojawić się wymioty, biegunka i gorączka.

ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ ŻOŁĄDKA LUB DWUNASTNICY: charakterystyczny jest nawracający ból w nadbrzuszu, dyskomfort w jamie brzusznej, uczucie pełności i pojawiająca się z czasem utrata apetytu. Bólowi mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak: wymioty, nudności, zgaga lub krwawienie z przewodu pokarmowego.

RAK ŻOŁĄDKA: bóle w nadbrzuszu pojawiają się po posiłku i ustępują na czczo. Bóle nie ustępują także po podaniu leków zobojętniających kwas żołądkowy stosowanych na przykład z powodu nawracającej zgagi. Chorobie towarzyszy także pieczenie w żołądku, nudności, wzdęcia, utrata apetytu, uczucie osłabienia, wymioty, krew w stolcu i niepokojąca utrata wagi.

MASKA BRZUSZNA ZAWAŁU SERCA: to zespół nietypowych objawów zawału serca, do których zalicza się ból nadbrzusza po prawie na górze (głównie pod prawym łukiem żebrowym). Ból ten jest z reguły łagodniejszy niż ten w przebiegu klasycznego zawału serca (ostry i ciągnący ból za mostkiem).

Bólowi w nadbrzuszu mogą towarzyszyć nudności, wymioty i ogólne osłabienie. Takie objawy wskazują na zawał dolnej ściany serca, która poprzez przeponę sąsiaduje z narządami usytuowanymi w nadbrzuszu.

W takim przypadku ból może promieniować do tych narządów i dawać objawy charakterystyczne dla schorzeń układu pokarmowego.

Przyczyn bólu w nadbrzuszu jest znacznie więcej. Ból może pojawiać się jako nietypowy objaw niektórych chorób lub promieniować do nadbrzusza i znajdujących się tam narządów z miejsc znacznie odleglejszych.

Ból w nadbrzuszu może występować w przebiegu:

Sprawdź, gdzie dokładnie zlokalizowane jest nadbrzusze:

Źródło: Wikimedia Commons

Ból w nadbrzuszu: rozpoznanie

Podstawą w badaniu bólu nadbrzusza jest badanie fizykalne, czyli badanie składające się z osłuchiwania (pozwala ocenić perystaltykę jelit), opukiwania (ocenia odgłosy znad jamy brzusznej), ugniatania/ucisku (ocenia występowanie bólu podczas dotyku, a także obronę mięśniową i ewentualną obecność guza lub wodobrzusza) i oglądania brzucha (pozwala na ocenę zmian na skórze lub przepukliny). W procesie diagnozowania niezwykle ważny jest wywiad, który pozwala lekarzowi na zebranie dodatkowych informacji. Podstawowe pytania odnoszą się do tego, gdzie umiejscowiony jest ból, kiedy występuje, od jakiego czasu oraz czy bólowi towarzyszą inne dolegliwości.

Diagnostyka bólu nadbrzusza obejmuje także badanie objawu Chełmońskiego, czyli bólu występującego przy uderzeniu prawego łuku żebrowego, który jest charakterystyczny dla zapalenia pęcherzyka żółciowego. Badany jest także objaw Blumberga, dodatni przy zapaleniu otrzewnej, a także objaw Goldflama mogący świadczyć o ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek lub kamicy nerkowej.

Ból w nadbrzuszu, jak każdy inny, można określić jako ostry lub przewlekły. To ważne, by scharakteryzować rodzaj bólu na wizycie u lekarza.

Należy dokładnie opisać odczucia bólowe i scharakteryzować ból na przykład jako: opasujący, ściskający, rozpierający, tępy, kłujący, silny, pulsujący lub stały.

Istotne jest także wskazanie jego lokalizacji: ból w środku nadbrzusza (umiejscowiony centralnie), ból w lewym podżebrzu, ból w prawym podżebrzu, ból promieniujący z nadbrzusza do pleców.

Ważną informacją jest także moment występowania bólu, czy pojawia się po jedzeniu, podczas uczucia głodu lub trwa nieprzerwanie. Lekarza należy także poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach oraz przebytych chorobach.

Ból w nadbrzuszu: leczenie

Leczenie bólu w nadbrzuszu zależy od dolegliwości, jakiej objawem jest ból. Doraźnie mogą pomóc leki przeciwbólowe, choć przed ich przyjęciem lepiej skonsultować się z lekarzem.

Każdy rodzaj bólu, ostry lub przewlekły, należy skonsultować z lekarzem. Od diagnozy zależy, jak przebiegać będzie leczenie.

Ból ustępuje najczęściej po usunięciu przyczyny, na przykład po wyleczeniu choroby lub złagodzeniu jej przebiegu.

Leia também:  Choroba bostońska – choroba dłoni, stóp i jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Ból brzucha przyczyny

Ból brzucha to niezwykle powszechna dolegliwość, z którą choć raz borykał się chyba każdy z nas. Jednak za tym objawem mogą stać zarówno łagodne, niegroźne schorzenia, jak i poważne choroby zagrażające naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

Ból brzucha dotyczy całej jamy brzusznej, w której zlokalizowanych jest większość narządów układu pokarmowego, a także pęcherz moczowy czy kobiece narządy płciowe.

Zdarzają się również przypadki kiedy ból brzucha promieniuje i jest spowodowany tak naprawdę zmianami w obrębie płuc, nerek czy nawet serca. U niektórych osób często jest to także objaw stresu. Jeżeli ból jest delikatny i szybko przemija nie powinien stanowić powodu do obaw.

Jeżeli jednak ból jest silny i długotrwały lub o charakterze nawracającym, koniecznie udaj się do lekarza, który pomoże ustalić przyczynę i skuteczną terapię.

Ból brzucha to bardzo nieswoisty objaw, który może pojawiać się w wielu różnych sytuacjach. Często ból brzucha jest objawem schorzenia bezpośrednio zagrażającego naszemu życiu.

Dlatego jeżeli zauważymy u siebie silny ból, któremu towarzyszy nienaturalnie wzdęty, twardy brzuch, wymioty lub nagłe zaparcia, często z domieszką krwi, a także wysoka gorączka to znak, że powinniśmy szybko skonsultować się z lekarzem, gdyż możemy cierpieć na tzw. ostry brzuch.

W zależności od tego co powoduje u nas ból brzucha może on mieć różne nasilenie i czas trwania, a także być zlokalizowanym w różnych częściach brzucha, dlatego jego lokalizacja jest niezwykle pomocna przy stawianiu diagnozy. Za najczęstsze przyczyny bólu brzucha uznaje się przede wszystkim:

 • choroby narządów układu pokarmowego np. żołądka, trzustki, wątroby, śledziony,
 • dolegliwości układu moczowego i płciowego,
 • niestrawność,
 • zatrucie pokarmowe lub tzw. grypę żołądkową,
 • problemy z wypróżnianiem się (zaparcia, biegunki, nadmierna ilość gazów),
 • zaburzenia ukrwienia narządów jamy brzusznej,
 • stres,
 • kolka żółciowa,
 • przepuklina lub refluks.

Ból brzucha odczuwany w nadbrzuszu zazwyczaj wiąże się ze schorzeniami żołądka, trzustki, wątroby czy też przewodów żółciowych.

Należą do nich takie jednostki chorobowe jak ostre zapalenie trzustki, kolka żółciowa za którą odpowiadają kamienie żółciowe, zapalenie pęcherzyka żółciowego, pęknięcie śledziony czy też choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, włącznie z perforacja wrzodów trawiennych.

Jeżeli bólowi w nadbrzuszu towarzyszą biegunki, wymioty lub gorączka, może on świadczyć o tzw. grypie żołądkowej lub zatruciu pokarmowym. Na szczęście w ich przypadku wystarczy leczenie objawowe, by w ciągu maksymalnie kilku dni wszystko wróciło do normy.

Należy również pamiętać o tym, że w ból w nadbrzuszu może być spowodowany również zawałem lub zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem płuc lub opłucnej, a nawet zatorem tętnicy płucnej, czyli dotyczyć narządów zlokalizowanych w sąsiadującej z nadbrzuszem klatce piersiowej.

Ból brzucha zlokalizowany w jego środkowej części, czyli mniej więcej w okolicach pępka, może występować w przebiegu wielu schorzeń.

Jeżeli ból jest ostry i pojawił się nagle, może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia przydatków lub pęcherza moczowego, odmiedniczkowym zapaleniem nerek lub ostrym niedokrwieniem jelit.

 Jeżeli ból brzucha w okolicy pępka ma raczej charakter przewlekły lub pojawia się epizodycznie, może świadczyć o nerwobólach lub u kobiet być spowodowany owulacją.

Ból brzucha występujący z prawej strony często kojarzony jest przez nas z bólem wątroby, która jednak z biologicznego punktu widzenia nie może nas boleć, gdyż nie jest unerwiona.

Co zatem powoduje ból w tej okolicy? W większości przypadków jest to pęcherzyk żółciowy lub kamica żółciowa, zwłaszcza jeżeli ból jest nagły i zlokalizowany głównie w prawym podżebrzu.

W ich przypadku zazwyczaj niezbędna jest operacja polegająca na usunięciu kamieni z dróg żółciowych i przywróceniu im drożności.

Jeżeli ból pojawia się głównie po obfitym posiłku, może być za niego odpowiedzialna powiększona wątroba, która uciska otaczające tkanki powodując charakterystyczne nerwobóle i powoduje dyskomfort. Jeżeli ból z prawej strony ma charakter przewlekły nie powinien być lekceważony, gdyż może być objawem poważnych chorób, takich jak tętniak aorty czy zapalenie otrzewnej, jak również zapalenie przydatków czy nowotwór trzustki.

Jeśli chodzi o ból brzucha po jego lewej stronie, bardzo ważny jest jego charakter. Jeżeli jest on silny i ostry i towarzyszą mu wymioty i nudności to może wskazywać na zapalenie trzustki. Jeżeli ból ma charakter przewlekły może wskazywać na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, któremu często towarzyszą dodatkowo biegunki z krwią.

Od tego jak bardzo rozległy jest proces zapalny zależy częstość występowania dolegliwości bólowych, zwłaszcza że choroba ta przebiega z okresami aktywności i remisji.

Ból brzucha z lewej strony może być spowodowany również powiększeniem śledziony, przepukliną pachwinową, zapaleniem przydatków, zapaleniem błony śluzowej żołądka lub zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.

Bóle podbrzusza o różnym nasileniu najczęściej występują u kobiet i spowodowane są menstruacją lub innymi schorzeniami związanymi z kobiecym układem płciowym. Zaliczyć do nich można infekcje pochwy, torbiele lub nowotwór jajnika, a także raka macicy.

Jeżeli ból zlokalizowany jest tuż nad spojeniem łonowym lub silnie promieniuje do pleców może być z kolei spowodowany infekcją układu moczowego.

W odróżnieniu od problemów ginekologicznych, infekcje układu moczowego objawiają się nie tylko bólem brzucha, ale również zwiększoną częstotliwością oddawania moczu, a także bólem odczuwanym w trakcie tej czynności.

Leczenie bólu brzucha

Z uwagi na fakt, iż ból brzucha może być spowodowany wieloma schorzeniami leczenie w każdym przypadku powinno być ustalane indywidualnie.

Jeżeli ból jest ostry i długotrwały lub uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania np Usg jamy brzusznej i ustali leczenie. Jeżeli jednak ból nie jest zbyt silny i podejrzewamy, że jest spowodowany niestrawnością lub np.

menstruacją, możemy skorzystać z domowych sposobów radzenia sobie z bólem, takich jak masaż brzucha, ciepłe okłady (np. przy użyciu termoforu) czy też picie naparów ziołowych z rumianku, dziurawca, mięty lub kopru włoskiego.

Ból brzucha w okolicy pępka – przyczyny i leczenie

Ból brzucha w okolicy pępka to dość częsty objaw, który może wskazywać na różne zaburzenia i choroby. W zależności od lokalizacji może być kłujący, gniotący, ostry lub przewlekły.

Najczęściej odpowiada za niego zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenia żołądka dwunastnicy i jelit, ostre zapalenie trzustki, niedrożność jelit, przepuklina pępkowa, tętniak aorty, choroba pasożytnicza czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit – zespół jelita drażliwego czy czynnościowy ból brzucha.

Choć ból brzucha w okolicy pępka nie kojarzy się z zapaleniem wyrostka robaczkowego, bywa jednym z pierwszych sygnałów świadczących o nieprawidłowości. Wówczas ból brzucha nasila się podczas kaszlu i nacisku, z czasem lokalizuje się po prawej stronie podbrzusza. Pojawiają się nudności, wymioty i gorączka.

Ból brzucha w okolicy pępka bywa objawem nieżytu żołądkowo-jelitowego, czyli zapalenia żołądka dwunastnicy i jelit (tak cienkiego, jak i grubego). To skutek podrażnienia i zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Przyczyny są różne: zarówno infekcje bakteryjne i wirusowe, jak i zażywanie niektórych leków, zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Stan zapalny może mieć także charakter autoimmunologiczny.

Inną przyczyną bólu brzucha w okolicy pępka jest ostre zapalenie trzustki, które wywołuje zbyt wczesna aktywacja enzymów trzustkowych, co prowadzi do samotrawienia trzustki. Pojawiają się wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, spadek ciśnienia i przyśpieszenie tętna.

Ból brzucha w okolicy pępka może pojawić się wskutek niedrożności jelit. Wówczas dochodzi do zatrzymania pokarmu w przewodzie pokarmowym. Dokuczają gazy, wzdęcia, może dojść do zatrucia organizmu, a nawet śmierci. Zablokowanie przepływu krwi do jelit może wywołać ostre niedokrwienie jelit, co wywołuje ból i może prowadzić do martwicy lub pęknięcia ściany jelita.

Zdarza się, że przyczyną dolegliwości w okolicy pępka jest przepuklina pępkowa. Mówi się o niej, gdy tkanki jamy brzusznej wysuwają się przez niedomknięty pierścień pępkowy i uszkodzoną powłokę jamy brzusznej. W okolicy pępka pojawia się charakterystyczne wybrzuszenie.

Dolegliwości w okolicy pępka i ból, który promieniuje do okolicy krzyżowej, boku lub narządów płciowych może być sygnałem tętniaka aorty. Sytuacja również wymaga interwencji chirurgicznej – w trybie natychmiastowym.

Ból brzucha w okolicy pępka u dziecka najczęściej jest spowodowany chorobą pasożytniczą bądź nieprawidłowościami w funkcjonowaniu jelit. Przyczyną może być także stres. Przyczyny czynnościowe, takie jak zespół jelita drażliwego czy czynnościowy ból brzucha, wywołują z reguły ból przewlekły.

W przypadku kobiet w ciąży ból brzucha w okolicy pępka jest zwykle wywołany przez rozrastającą się macicę i płód, które uciskają na pęcherz i jelita. Ból często promieniuje na boki. Bolący pępek w ciąży to zmora wielu przyszłych mam.

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego:

Ból brzucha w okolicy pępka, ze względu na mnogość przyczyn, które mogą go wywołać, wymaga szczegółowej diagnostyki. Jakie badania są niezbędne?

Podstawą diagnostyki bólu brzucha w okolicy pępka jest wywiad i badanie palpacyjne. Badania dobierane są indywidualnie.

Badania laboratoryjne, takie jak: morfologia krwi, stężenie elektrolitów (sodu, potasu, magnezu, wapnia, chloru i fosforu), glukozy oraz mocznika i kreatyniny. Warto określić aktywność enzymów trzustkowych (amylazy i lipazy) oraz enzymów wątrobowych (transaminaz), jak również stężenie bilirubiny.

Pomocne są badanie stolca na obecność: krwi, pasożytów i bakterii.

Badania obrazowe, takie jak badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, RTG jamy brzusznej, a w razie wątpliwości tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Leczenie bólu brzucha w okolicy pępka zależy od przyczyny dolegliwości. Jeśli przyczyną jest stan zapalny, włącza się stosowne leki. W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia niezbędna bywa tak hospitalizacja, jak i natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

Ponieważ niektóre przyczyny bólu brzucha są groźne, dolegliwości nie można lekceważyć. Jeśli ból utrzymuje się długo, jest dokuczliwy bądź się nasila, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*