Alergiczne zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Problem mylenia symptomów alergii z objawami przeziębienia to bolączka wielu osób w społeczeństwie. O tym, jak często dopada nas przeziębienie, wszyscy wiedzą. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak powszechna jest alergia.

Alergia – czyli specyficzna nadwrażliwość na niektóre substancje, z którymi organizm ma styczność na co dzień w swoim środowisku poprzez spożywanie, oddychanie czy kontakt ze skórą – jest obecnie diagnozowana coraz częściej. 98 proc.

wszystkich alergii rozpoznawanych u dzieci to alergia pokarmowa na białka jaja kurzego i mleko. Jednak bardzo często diagnozowane są również alergie wziewne.

Naukowcy podejrzewają, że za tak silny wzrost zachorowań na alergię odpowiadają przede wszystkim modyfikacja diety, zanieczyszczenia środowiska i zmiany w ludzkim genomie. Niektórzy twierdzą również, że to efekt spożywania żywności modyfikowanej genetycznie, badacze zastrzegają jednak, że nie wiadomo czy jest to prawda.

Pod koniec XX wieku opublikowana została Biała Księga Alergii, według której na przestrzeni wieku występowanie alergii w społeczeństwie zwiększyło się z 1 proc. do 20 proc. Od tamtej pory minęły dwie dekady, a współczynnik ten ciągle rośnie.

Oczywiście wpływ na to ma również większa przeżywalność dzieci, jednak kiedy już alergia się pojawi, ma też z reguły cięższy przebieg.

Nic zatem dziwnego, że szybkie rozpoznanie alergii i wdrożenie jej leczenia staje się priorytetem; choć choroba w przeważającej liczbie przypadków nie jest szczególnie niebezpieczna, mocno wpływa na codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto rozpoznać alergię szybko, nie myląc jej jednocześnie ze zwykłym, łatwo uleczalnym przeziębieniem czy groźniejszą w skutkach grypą. Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na cieknący i zatkany nos – w grypie występuje rzadko, więc jeśli go doświadczamy, prawdopodobnie jest to alergia czy przeziębienie. Z kolei ból głowy jest dla grypy charakterystyczny – często silny – zaś w alergii i przeziębieniu występuje sporadycznie.

Podobnie długie i dotkliwe zmęczenie i osłabienie, ciągnące się nieraz tygodniami (w przeziębieniu przechodzi po około tygodniu, a przy alergii w ogóle rzadko występuje) i bardzo wysoka gorączka (przy przeziębieniu jedynie nieco podwyższona, a w przypadku alergii – w ogóle się nie pojawia).

Przy alergii nie występuje również ból mięśni i stawów, rzadki przy przeziębieniu, a bardzo częsty i silny przy grypie.

Za to wyróżnikiem alergii jest swędzenie oczu, które nie dotyczy grypy, a przeziębienia – rzadko. We wszystkich trzech schorzeniach może pojawić się natomiast kaszel, silny szczególnie przy grypie.

Zestawienie objawów, które pomaga ocenić czy to grypa, alergia czy przeziębienie.

Alergiczny ból gardła

Istnieje kilka ogólnych przesłanek pozwalających nam ustalić czy mamy do czynienia z alergią czy przeziębieniem. Choć większość objawów (katar, kaszel, uczucie opuchniętego gardła) pojawia się i tu i tu, specyfika objawów jest nieco inna.

Ból gardła w alergii pojawia się stosunkowo rzadko. Przy przeziębieniu jest znacznie częstszy. Niewiele osób jednak w ogóle wie, że alergia jest jednym z kilku najbardziej powszechnych powodów nieinfekcyjnego bólu gardła.

Może objawić się w formie zespołu alergicznego zapalenia gardła dolnego – najczęściej jest on powiązany z uczuleniem na jaja, seler, orzechy, marchew i miód. Zespół ten dotyczy aż jednej czwartej pacjentów z diagnozą alergicznego nieżytu nosa.

Pojawiają się wówczas również uczucie przeszkody w gardle, a także problemy z przełykaniem śliny i pokarmów.

Alergiczne zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Jeśli objawy utrzymują się przez ponad sześć tygodni, mogą doprowadzić do alergicznego nieżytu gardła środkowego.

Występują wtedy co najmniej trzy z wymienionych objawów: świąd w okolicach gardła, drapanie, pieczenie, uczucie przeszkody, pobolewanie.

Z reguły diagnostyka obejmuje wówczas testy skórne i dietę eliminacyjną, a leczenie zakłada eliminację problematycznego produktu z diety oraz stosowanie leków objawowych.

Ból gardła a alergia

Ból gardła w alergii często jest pomijamy – na pierwszy plan wychodzą bowiem objawy dotyczące nosa i oskrzeli.

Bardzo charakterystycznym objawem jest jednak ból opuchniętego gardła, który przeszkadza, uwiera i sprawia, że pacjent odnosi wrażenie, że wewnątrz zalegają mu resztki pokarmu.

Poza tym, alergiczne zapalenie gardła jest w miarę podobne do wirusowego – co przyczynia się do problemów diagnostycznych. Ponad 2/3 wszystkich zapaleń gardła ma bowiem podłoże infekcyjne.

Często – gdy leki przeciwzapalne nie pomagają – specjaliści podejrzewają schorzenie psychosomatyczne i zapisują pacjentowi leki na zaburzenia nerwicowe. Co ciekawe, wspomniane preparaty przeciwlękowe rzeczywiście nieraz pomagają złagodzić objawy.

Mają bowiem niekiedy działanie antyhistaminowe, takie jak leki na alergię. Alergia powinna być jednak leczona przy pomocy środków dedykowanych jej zwalczaniu. Obecnie na rynku znajdują się dwie generacje leków antyhistaminowych. Są one wykorzystywane również w przypadku leczenia alergicznego zapalenia gardła.

Wiele osób obawia się zażywania leków antyhistaminowych, twierdząc że powodują senność, ospałość i dekoncentrację, utrudniającą codzienne funkcjonowanie nie mniej niż sama alergia.

Na szczęście, to w większości kwestia odpowiedniego dobrania preparatu przez specjalistę – tak, by skutecznie przeciwdziałał objawom alergii, jednocześnie nie powodując skutków ubocznych.

Silny katar

Objawem, który przysparza wiele rozterek pacjentom i diagnostom, jest silny katar. Występuje on bowiem zarówno w alergii (tak zwany katar sienny), jak i w zwykłym przeziębieniu, rzadziej natomiast pojawia się przy grypie.

Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że katar przy alergii wygląda nieco inaczej niż katar przy przeziębieniu. Utrzymuje się cały czas, jest bezbarwny, obfity i wodnisty, natomiast w przeziębieniu z czasem gęstnieje, nabiera zielono-żółtej barwy i po jakimś czasie znika.

Towarzyszący mu kaszel przy przeziębieniu ma postać mokrą, a przy uczuleniach – suchą oraz duszącą.

Warto również przyjrzeć się temu, kiedy występuje katar. Jeśli w określonych okolicznościach – podczas spaceru po łące, zabaw z domowym zwierzęciem czy ścieraniu kurzu, możemy podejrzewać, że powodem tego objawu jest właśnie alergia.

Podobnie jeśli symptom tego typu pojawia się w określonej porze roku i wygląda zawsze bardzo podobnie oraz ustępuje sam w określonym momencie. Nieraz, jeśli alergen znajduje się wewnątrz domu, pacjenci nawet nie zwracają już uwagi na występujący katar – tak bardzo są do niego przyzwyczajeni.

Jednak leczenie alergii znacząco zwiększa komfort codziennego funkcjonowania. Szczególnie jeśli towarzyszy im swędzenie nosa, wywołujące ataki kichania. Taki atak kichania trwa nieraz kilka minut i potrafi być bardzo wyczerpujący dla alergika.

Co więcej, katar alergiczny przyczynia się do niedotlenienia podczas snu, a to sprawia, że wypoczynek chorego nie jest efektywny. W rezultacie, w dzień alergik jest zmęczony i ospały.

Alergiczne zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Katar sienny niekiedy występuje cały rok, co mocno obniża jakość funkcjonowania pacjenta i potrafi kłopotliwie wpłynąć na jego codzienne życie. Ten rodzaj kataru nie jest zaraźliwy, często nie towarzyszą mu też inne objawy.

Pojawia się po kontakcie z alergenem, ale nie zawsze od razu – czasem atak kichania czy wydzielina z nosa pojawiają się dopiero po kilku godzinach. Z reguły ten objaw kojarzymy z alergią na sierść zwierząt lub pyłki roślin.

Okazuje się jednak, że może pojawić się również jako efekt alergii pokarmowej czy zażywania uczulających nas leków. Odkrycie co w zasadzie nas uczula, nie zawsze jest proste. Stąd konieczna jest wizyta u specjalisty.

Jeśli nie jesteśmy pewni co jest przyczyną kataru, warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. Gdy nabierzemy pewności, że to alergia, pomocna będzie wizyta u alergologa i określone badania diagnostyczne, które zleci specjalista.

Odpowiednio szybka diagnoza i dobrze dobrane leki z pewnością pomogą pacjentom lepiej funkcjonować w codziennym życiu z alergią. Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Leia também:  Rwa Kulszowa Objawy Gdzie Boli?

Źródła:

 • Bodajko-Grochowska, A., & Emeryk, A. (2014). Rola lekarza rodzinnego w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych u dzieci w świetle aktualnych wytycznych. Część 1—alergia pokarmowa, atopowe zapalenie skóry. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 8, No. 1, pp. 14-20).
 • Bartuzi, Zbigniew, et al. “Alergia pokarmowa na mąkę i celiakia.” Alergia (2014): 4.
 • Kalicki, B., Milart, J., Wachnicka‑Bąk, A., Placzyńska, M., & Jung, A. (2012). Ból gardła–kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(2), 107-110.
 • Modrzyński, M., Królikiewicz, J., Zawisza, E., & Przybylski, G. The allergic pharyngitis. Medycyna Rodzinna.
 • Durska, G. Ból gardła – czy to objaw alergii? Medycyna Praktyczna, 19.08.2013.
 • Buczyłło, K. Alergia zamiast anginy? Materiały Centrum Alergologii [online: https://www.centrum-alergologii.lodz.pl/115-alergia-zamiast-anginy]
 • Krajl, J. Katar sienny – objawy, przyczyny. Jak odróżnić katar alergiczny od „zwykłego” kataru?, serwis Apteline [https://apteline.pl/artykuly/katar-sienny-objawy-przyczyny-jak-odroznic-katar-alergiczny-od-zwyklego-kataru/] 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Alergiczne zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Alergiczne zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Alergiczne zapalenie gardła jest stanem zapalnym, który manifestuje się szeregiem nieprzyjemnych objawów, takich jak m.in. ból, świąd i drapanie w gardle. Pacjenci, którzy odwiedzają gabinet lekarza pierwszego kontaktu, często skarżą się również na uczucie zalegania pokarmu i nie wiedzą, jak pozbyć się tych uciążliwych dolegliwości, które z czasem obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Jak skutecznie leczyć alergiczne zapalenie gardła? Czy bagatelizowanie reakcji alergicznej może skutkować groźnymi powikłaniami?

Przyczyny alergicznego zapalenia gardła

Zapalenie gardła zwykle wywołują wirusy lub bakterie – u większości osób infekcja trwa standardowo 7-10 dni.

Jeśli jednak zapalenie górnych dróg oddechowych nie mija (dolegliwości bólowe, łaskotanie i drapanie w gardle utrzymują się), należy podejrzewać inną przyczynę tego stanu chorobowego – np. uczulenie na alergeny, które tak naprawdę są nieszkodliwe dla naszego zdrowia.

Oczywiście, aby potwierdzić podłoże alergiczne, należy skontaktować się z alergologiem i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, przede wszystkim testy alergiczne (skórne) lub wprowadzić dietę eliminacyjną.

Wiele osób zastanawia się, jakie są główne czynniki sprawcze alergicznego zapalenie gardła. Ten stan jest wynikiem nadmiernej reakcji układu odpornościowego na dany alergen.

Podrażnienie błony śluzowej może być skutkiem kontaktu z sierścią zwierząt domowych, odchodami roztoczy kurzu, zarodnikami pleśni, pyłkami traw i drzew lub różnych produktów spożywczych. Warto wspomnieć, że choroby alergiczne bardzo często są dziedziczne.

Tak więc, jeśli jedno z rodziców cierpi na alergiczne zapalenie gardła, prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie zmagało się z tą przypadłością wynosi około 60%.

Ból i drapanie w gardle to nie zawsze alergia – poznaj inne przyczyny

Oczywiście dolegliwości bólowe, świąd i drapanie nie muszą mieć podłoża alergicznego czy świadczyć o infekcjach (bakteryjnych, wirusowych).

Czasami te objawy są skutkiem długotrwałego wdychania dymu tytoniowego, przebywania w pomieszczeniu, gdzie jest bardzo suche powietrze lub przyjmowania niektórych leków (np. antydepresantów lub leków antyhistaminowych).

Inne, możliwe przyczyny to rak płuc i oskrzeli, astma lub przeciążenie strun głosowych (to bardzo prawdopodobny czynnik sprawczy, zwłaszcza w przypadku zawodowych śpiewaków, aktorów, nauczycieli, których narzędziem pracy jest głos).

Alergiczne zapalenie gardła a alergiczny nieżyt nosa

Alergiczne zapalenie gardła może współistnieć z alergicznym nieżytem nosa (inaczej katarem siennym). To stan zapalny śluzówek nosa oraz zatok wywołany przez alergeny. Nieżyt nosa może występować sezonowo lub dawać o sobie znać choremu przez cały rok.

Najczęściej przyczyną sezonowego kataru siennego są pyłki traw i chwastów oraz zarodniki pleśni. Nieżyt przewlekły powodują zwykle roztocza kurzu domowego.

Oprócz wycieku wodnistej wydzieliny z nosa pacjent kicha (często seriami), ma zaburzony zmysł węchu i może mieć wrażenie ciągle zatkanego nosa. Inne, typowe objawy to świąd i zaczerwienienie nosa, a także łzawienie oczu oraz obrzęk powiek.

Pacjenci chorujący na alergiczny nieżyt nosa i alergiczne zapalenie gardła czasem skarżą się na problemy ze snem, długotrwale utrzymujące się symptomy utrudniają im uprawianie sportu, wykonywanie pracy i codziennych obowiązków.

Objawy alergicznego zapalenia gardła

Jakie są podstawowe symptomy alergicznego zapalenia gardła? Zapalenie gardła o podłożu alergicznym objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, drapaniem oraz bólem. Zauważalny jest też obrzęk błony śluzowej. Chory może czuć dyskomfort podczas przełykania śliny i mieć wrażenie obecności fizycznej przeszkody w gardle. 

Jak leczyć alergiczne zapalenie gardła?

Przede wszystkim należy unikać czynników, które wywołują reakcję alergiczną. Przykładowo, jeśli przyczyną dolegliwości jest alergia wziewna – unikać ekspozycji na pyłki roślin i traw w okresie największego pylenia. Jeżeli alergiczne zapalenie gardła powodują roztocza i zarodniki pleśni, należy dbać o czystość w  domu (zwłaszcza w sypialni, łazience i kuchni).

Natomiast, gdy przyczyną alergii okaże się sierść zwierząt domowych, konieczne jest ograniczenie kontaktu z nimi do minimum (tak naprawdę w takiej sytuacji pupile nie powinny mieszkać z nami w domu, inaczej problemy zdrowotne górnych dróg oddechowych nie miną).

Jeśli chodzi o farmakoterapię, w celu złagodzenia dokuczliwych symptomów alergicznego zapalenia gardła, lekarz może wdrożyć do leczenia leki przeciwhistaminowe. Niestety leki I generacji często wywołują skutki uboczne, takie jak senność, zmęczenie, problemy z koncentracją, co utrudnia chorym normalne funkcjonowanie.

Natomiast zażywanie nowoczesnych leków II generacji nie wiąże się z wymienionymi konsekwencjami (choć u części osób występuje nadwrażliwość na leki II generacji i nie mogą ich stosować).

Stosowanie leków przeciwhistaminowych i preparatów dostępnych w aptece jedynie zmniejszy objawy, natomiast nie zlikwiduje przyczyny.

Metodą leczenia przyczynowego, którą może zalecić alergolog, jest immunoterapia alergenowa – na czym dokładnie polega? Immunoterapia (inaczej odczulanie) ma na celu wywołać tolerancję organizmu na konkretny alergen, a w konsekwencji wyeliminować objawy uczulenia. Pacjent otrzymuje szczepionki alergenowe podskórnie lub doustnie (w rosnących dawkach).

Warto podkreślić, że odczulanie to długotrwały proces, który może trwać 3-5 lat, chory musi więc uzbroić się w cierpliwość. Immunoterapia to jedyny sposób leczenia przyczyny alergii. Natomiast nieleczone alergiczne zapalenie gardła może doprowadzić do przewlekłego kaszlu, a także znacznie upośledzić pracę układu immunologicznego.

Jak wspierać osłabiony system odpornościowy? Warto sięgać po leki zawierające wodny wyciąg z liści aloesu drzewiastego, które wspierają pracę układu odpornościowego i pomagają budować odporność. Warto również dbać o zbilansowaną, pełnowartościową dietę i aktywność fizyczną.

Podsumowując, alergiczne zapalenie gardła to nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, utrudnia codzienne funkcjonowanie. Powrót do pełni zdrowia wymaga diagnostyki i pomocy specjalisty. Jeśli obserwujemy u siebie wymienione w artykule objawy, skonsultujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu.

lek. Michał Dąbrowski

Przewlekły ból gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Alergiczne zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Ból gardła jest bardzo dokuczliwą dolegliwością. Zwykłe zapalenie gardła powinno trwać nie dłużej niż 5-7. W przypadku kiedy ból trwa dłużej, a domowe rozwiązania i specyfiki bez recepty nie działają, wówczas warto wybrać się do lekarza. Może się bowiem okazać, że z pozoru zwykły ból gardła jest jego przewlekłą odmianą.

Na pierwszy rzut oka w przypadku tych dwóch dolegliwości gardło wygląda podobnie. Gardło jest zaczerwienione i pojawią się ból, zwłaszcza podczas przełykania. Różnicą jest zazwyczaj czas trwania choroby. Jeśli nie mija ona po tygodniu, można uznać, że jest to przewlekły ból gardła.

Leia também:  Objawy Ciąży Kiedy Do Ginekologa?

Objawy przewlekłego bólu gardła

Objawy przewlekłego bólu gardła obejmują m.in.:
– trwający ponad tydzień ból gardła,
– zaczerwienienie gardła.
– suchy kaszel,
– uczucie suchości w gardle,
– trudności w przełykaniu,
– uczucie ciała obcego w gardle,

– pochrząkiwanie.

Przewlekłemu bólowi gardła nie towarzyszy gorączka. Objawy mogą zmniejszać się, by ponownie za chwilę powrócić. Przez to pacjentowi ból gardła może dokuczać przez miesiące.

Przyczyny przewlekłego bólu gardła

Różne czynniki mogą powodować ból gardła w formie przewlekłej. Przyczyny przewlekłego bólu gardła to zazwyczaj przebywanie w suchym pomieszczeniu, które owocuje niewystarczającym nawilżeniem błon śluzowych. Przyczyną dolegliwości może być także niewystarczające wydzielanie śluzu w gardle.

Może ono dotykać kobiet po menopauzie. Borykają się z nim także osoby chore na cukrzycę, szczególnie często idzie ona w parze z refluksem żołądkowo-przełykowym. U niektórych osób ból gardła może być powodowany alergią. Lekarz laryngolog powinien zdiagnozować ból gardła i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Leczenie przewlekłego bólu gardła

Leczenie opisywanej dolegliwości powinno być dostosowane do tego, z jakiej przyczyny się ono pojawiło. W przypadku alergii powinno się przyjmować leki alergiczne, po uprzedniej wizycie u lekarza o specjalizacji alergolog.

Z kolei w przypadku powiązania z refluksem należy zmienić dietę i dążyć do wyleczenia tej dolegliwości. Leczenie przewlekłego bólu gardła nie może obyć się bez nawilżania. W końcu jedną z jego przyczyn jest zbyt niskie nawilżenie błon śluzowych.

Pomocne mogę być w tym inhalacje i płukanki gardła z dodatkiem, szałwii, rumianku, czy też gliceryny. Mają one właściwości nawilżające. Należy zadbać także o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa.

Przewlekły ból gardła nie lubi także papierosów – w takiej sytuacji należy rzucić palenie. Podsumowując, ból gardła nie wymaga skomplikowanego leczenia, pod warunkiem, że nie jest objawem innych, poważniejszych chorób.

Centrum Alergologii prof. Krzysztof Buczyłko Łódź – poradnia alergologiczna NZOZ – Alergia zamiast anginy?

Czy to w ogóle możliwe, żeby mieć alergię gardła zamiast normalnego zapalenia ? albo anginy? Przecież lekarz powiedziała żeby antybiotyk… O możliwości alergicznego zapalenia gardła pisałem jako pierwszy lekarz w Polsce 10 lat temu.

Obecnie chorobę znaleźć można w podręczniku Greversa tłumaczonym przez prof. Bernarda Panaszka. Wobec tej nowej okoliczności pozwalam sobie na przybliżenie Państwu pospolitej, ale rzadko właściwie diagnozowanej i leczonej przypadłości.

Na początku wypada podkreślić, że zdecydowana większość ostrych i ponad 2/3 przewlekłych zapaleń gardła ma tło infekcyjne ( wirusowe albo bakteryjne, rzadko grzybicze) lub inne nie-alergiczne.

Ostrym stanom wirusowym towarzyszy silna gorączka, ogólne rozbicie, łamanie w kościach i dreszcze. Zakażenie bakteriami wywołuje naloty na migdałkach, większe bóle i cięższy stan ogólny chorego – czyli anginę. Choroba może odbić się na stanie serca i stawów oraz nerek.

Wymaga stosowania antybiotyków około 10 dni, najlepiej z grupy penicylin.

Przyczyny przewlekłego zapalenia gardła mogą być wielorakie : palenie papierosów, zanieczyszczenia powietrza w domu lub w pracy, suche gorące powietrze, nadmierny wysiłek głosowy, zaburzenia funkcji klimatyzacyjnej nosa, zmiany hormonalne, nadużywanie pewnych leków itd. Wśród objawów nie występuje podwyższona ciepłota ciała ani inne wyżej opisane dolegliwości.

Leczenie obejmuje inhalacje, balneoterapię sanatoryjną, roztwory jodu, tabletki emskie i witaminy. Gdy to wszystko nie pomaga ( a zdarza się tak u około 1/3 chorych), bezradny lekarz mówi: to zapewne nerwica.

I faktycznie- leki uspokajające skutkują! Jednak nie musi to oznaczać „tła nerwowego” bowiem większość preparatów przeciwlękowych działa na chwytnik histaminy- czyli tak jak leki antyalergiczne.

I tak doszliśmy do sedna. Ujmę go tradycyjnie w kilku punktach:

 1. Niektóre, specyficzne i nawrotowe ” bóle gardła” bez gorączki, trudne do odróżnienia od anginy, mogą mieć przyczynę alergiczną -w spożytym pokarmie lub wdychanym kurzu.
 2. Osoby dotknięte alergią gardła mają „ w życiorysie” katar sienny, pokrzywkę, wyprysk lub astmę.
 3. Choroba polega na obrzęku błony śluzowej w gardle. Ma on w odczuciu pacjentów barwne określenia. Najczęstsze to : klucha, kula, globus, kłębek włosów, gąbka, piłka, kamień, przeszkoda, ciepło, coś co trudno połknąć, tarczyca, zwężenie, węzeł, zastawka.
 4. Należy wykonać testy alergiczne lub surowicze IgE .
 5. Przy dodatniej reakcji – uzupełnić je o testy świeżych pokarmów.
 6. Podjąć próbną dietę 3 doby. Tylko!
 7. Unikać potwierdzonych potraw.
 8. Użyć leki antyalergiczne.

Ostry ból gardła: Przyczyny, objawy i leczenie | Strepsils

Zazwyczaj ból gardła mija bez większych komplikacji, jednak jego objawy mogą być różne – od delikatnych po ekstremalnie uciążliwe. Jeśli zauważysz, że Twoje gardło boli dłużej niż powinno lub ból ulega nasileniu, zgłoś się do lekarza, ponieważ może to być objaw poważniejszych problemów zdrowotnych.

Pierwsze objawy bólu gardła

To, z jakimi objawami będziesz się zmagać i jak je łagodzić, zależy w dużej mierze od stopnia podrażnienia gardła.

Oto najbardziej powszechne objawy:

 • Drapanie w gardle
 • Lekki ból w gardle podczas mówienia
 • Uczucie pieczenia

Symptomy ostrego podrażnienia gardła

Czasami podrażnienie gardła jest czymś więcej niż tylko źródłem lekkiej irytacji. Ostry ból może powodować dyskomfort i przeszkadzać w wykonywaniu codziennych zadań. W większości przypadków objawy znikają przed upływem tygodnia, jeśli jednak nasilają się lub trwają dłużej niż tydzień, warto skonsultować się z lekarzem.

Wsłuchaj się w swoje ciało i zwracaj uwagę na następujące objawy:

 • Zapalenie gardła (gdy jest zaczerwienione i spuchnięte) – możesz mieć kłopoty z przełykaniem, doświadczać pieczenia lub bolesnego drapania.
 • Kłopoty z przełykaniem i oddychaniem – możesz mieć problemy z przełykaniem śliny, płynów lub pokarmów.
 • Kłopoty z mówieniem – z uwagi na ochrypnięty lub przytłumiony głos.

Przyczyny ostrego bólu gardła

Zapalenie górnych dróg oddechowych jest spowodowane atakiem wirusów, bakterii lub grzybów. Twoje ciało zwalcza infekcje gardła, przekierowując w zajęty przez patogeny rejon więcej krwi. Jest to standardowy mechanizm obronny ciała. Niestety równocześnie wydzielany jest związek chemiczny powodujący puchnięcie zainfekowanego obszaru, a to z kolei powoduje ból.

Przyjrzyjmy się najbardziej powszechnym przyczynom bólu gardła oraz innym niepokojącym objawom.

Powszechne przyczyny bólu gardła

W większości przypadków przyczyną bólu gardła jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Najbardziej powszechne z nich to:

 • Pospolity katar – zatkany nos lub ciągły katar, kichanie, mdłości, ochrypły głos
 • Grypa – suchy kaszel, ból głowy, ból mięśni, biegunka, gorączka (temperatura od 38 st. C)
 • Zapalenie krtani (zapalenie strun głosowych, ‘utrata głosu’) – chrypka, kłopoty z mówieniem, ciągła potrzeba odchrząkiwania, suchy/dokuczliwy kaszel
 • Zapalenie migdałków– ból przy przełykaniu, ból ucha, kaszel, ból głowy

Ból gardła może być również efektem reakcji alergicznej na pyłki, pożywienie (takie jak np. orzechy) lub roztocza.

Jak radzić sobie z ostrym zapaleniem gardła?

Objawy ostrego bólu lub podrażnienia można łagodzić przy pomocy tabletek do ssania oraz sprayu Strepsils® Intensive. Zawierają flurbiprofen, który zwalcza zapalenie i łagodzi ból. Działają szybko, a efekty utrzymują się do czterech godzin w przypadku pastylek i do sześciu w przypadku sprayu. Pastylki Strepsils® Intensive przynoszą również szybką ulgę przy ostrym bólu gardła.

Jeśli doświadczasz pierwszych objawów zapalenia gardła, z pomocą przyjdą pastylki do ssania Strepsils®.

Inne sposoby na bolące gardło:

 • Pij dużo płynów
 • Nie pal i unikaj zadymionych pomieszczeń
 • Odżywiaj się właściwie
 • Używaj nawilżacza powietrza / wdychaj parę wodną
 • Odpocznij

Jak zapobiec ostremu bólowi gardła

Łatwo wyczuć zbliżający się ból gardła. To uporczywe swędzenie, pojawiające się za każdym razem, kiedy starasz się przełknąć ślinę. Pamiętaj o poniższych zaleceniach, aby uniknąć w przyszłości podobnych problemów:

 • Myj ręce przed jedzeniem, po kichaniu, kasłaniu i korzystaniu z toalety
 • Unikaj dzielenia się jedzeniem, naczyniami lub sztućcami
 • Jeśli musisz kichnąć lub odkaszlnąć – skorzystaj z chusteczki
 • Wykorzystuj płyn do dezynfekcji rąk
 • Dezynfekuj telefony, piloty TV, klawiatury komputerowe i inne powierzchnie
 • Unikaj osób chorych – infekcje wirusowe i bakteryjne są zakaźne
Leia também:  Ile Kosztuje Leczenie Hiv?

Teraz poradzisz sobie z każdym rodzajem bólu gardła! Trzymamy kciuki!

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Jeśli martwią Cię objawy własne lub Twoich dzieci, jeśli pojawiają się dodatkowe symptomy wymienione poniżej, skontaktuj się z lekarzem:

 • Wysypka
 • Białe plamy lub przebarwienia na gardle
 • Grudki na gardle

Zapalenie gardła. Jedno z najczęstszych schorzeń górnych dróg..

Wśród głównych przyczyn wywołujących zapalenie gardła i krtani wymienić możemy zasadniczo trzy grupy czynników: wirusy, bakterie oraz drażniące czynniki mechaniczne.

– Za większość przypadków zapalenia błony śluzowej nosa, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli odpowiedzialne są wirusy. U dorosłych nawet 90-95% infekcji dróg oddechowych, w tym ostrego zapalenia gardła i migdałków, stanowią zakażenia wirusowe (choroby przeziębieniowe), a tylko 5-10% bakteryjne.

U dzieci jest podobnie – 70-85% przyczyn ostrego zapalenia gardła i migdałków u dzieci powyżej 3. roku życia to infekcje wirusowe, a bakterie odpowiedzialne są jedynie za 15-30% zakażeń, najczęściej paciorkowcowych – mówi lek. med. Agnieszka Motyl, koordynator ds.

jakości i standardów medycznych, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog z Centrum Medicover.

Wielu rodziców martwi się częstotliwością zachorowań dzieci w okresie zimowym. Według specjalistów, niekoniecznie musi to oznaczać obniżoną odporność maluchów.

– Infekcje dróg oddechowych są szczególnie częste u małych dzieci, lecz uważa się, że powtarzające się 6-8-krotnie incydenty łagodnych zakażeń w ciągu roku mieszczą się w granicach normy. Nawroty występują zdecydowanie częściej u dzieci korzystających z opieki w żłobkach i przedszkolach – podkreśla lek. med. Agnieszka Motyl.

RTG trzeciego migdała u dzieciCena od 45 zł

SPRAWDŹ

Objawy zapalenia gardła

Każdy z nas przynajmniej raz doświadczył typowych objawów, związanych z zapaleniem gardła. Ból, podrażnienie lub drapanie w okolicy przełyku oraz obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej gardła to jasne sygnały, że mamy do czynienia z chorobą górnych dróg oddechowych. Wspomnianym symptomom mogą również towarzyszyć: katar, kaszel, gorączka i powiększone węzły chłonne.

Leczenie zapalenie gardła

Powszechność występowania tych schorzeń sprawia, że wiele osób podejmuje leczenie na własną rękę, tym bardziej że w aptekach nie brakuje silnie promowanych lekarstw, wydawanych bez recepty. Warto jednak wiedzieć, kiedy należy rozważyć wizytę u specjalisty:

– Konsultacja lekarska jest wskazana, jeżeli początek choroby jest nagły, z silnym bólem gardła i utrudnionym połykaniem, powiększonymi i bolesnymi węzłami chłonnymi okolicy szyi, zaś na migdałkach pojawią się ropne naloty, a także gdy wystąpi gorączka powyżej 38,5 st. C, wysypka skórna lub objawy utrzymują się powyżej 5-7 dni – tłumaczy lek. med. Agnieszka Motyl.

Wizyta u lekarza rodzinnego jest wskazana także ze względu na dobranie odpowiedniego sposobu leczenia infekcji. W dużej mierze zależy on bowiem od proweniencji choroby, którą lekarz łatwo rozpozna.

– W przypadku infekcji wirusowych, a więc w zdecydowanej większości przypadków zapaleń gardła, wystarcza doustne przyjmowanie leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (np. ibuprofen) oraz stosowanie preparatów działających miejscowo, w postaci tabletek do ssania czy sprayów do gardła – mówi lek. med. Agnieszka Motyl.

Natomiast przy leczeniu zapalenia gardła i migdałków o etiologii paciorkowcowej wskazane jest podanie antybiotyku.

– Lekiem z wyboru jest w tym przypadku penicylina, podawana doustnie. W sytuacji nadwrażliwości na lek lub nieskuteczności terapii stosuje się antybiotyki z innych grup (cefalosporyny, makrolidy) – dodaje lekarka.

Niedoleczone zapalenie gardła – powikłania

Liczne obowiązki sprawiają, że wiele osób nie podejmuje właściwego leczenia infekcji dróg oddechowych. Tymczasem, jeśli choroba jest wywołana zakażeniem paciorkowcowym, nieleczona, może prowadzić do ropnych powikłań, takich jak: ropnie migdałkowe, ostre zapalenie ucha środkowego, ostre zapalenia jamy nosa i zatok przynosowych.

– Zdarzają się, choć, dzięki skutecznej antybiotykoterapii, rzadziej, powikłania obejmujące stawy, serce, nerki (gorączka reumatyczna i ostre kłębuszkowe zapalenie nerek), związane z poinfekcyjnymi zaburzeniami autoimmunologicznymi – przestrzega lek. med. Agnieszka Motyl.

W przypadku zakażenia wirusowego powikłania występują rzadziej, zaś objawy zaczynają ustępować samoistnie po 3–4 dniach i u większości chorych znikają w ciągu tygodnia.

Zadbaj o odporność

Kto jest szczególnie narażony na ciężki przebieg infekcji?

– Czynniki, sprzyjające rozwojowi zapalenia gardła, to na pewno zaburzenia odporności, kontakt z chorym na infekcyjne zapalenie gardła lub bezobjawowym nosicielem bakterii.

Infekcjom sprzyja też wiek – najbardziej narażone na nie są dzieci w wieku 5–15 lat przy zakażeniach paciorkowcem oraz dzieci i młodzi dorośli przy zakażeniach wirusem EBV (Epstein-Barr) – wymienia lek. med. Agnieszka Motyl.

Wspieranie odporności to zadanie długoterminowe. Aby być wolnym od infekcji, nie wystarczy regularnie łykać suplementy diety.

Liczy się przede wszystkim odpowiedni styl życia: dobrze zbilansowana dieta, bogata we wszystkie niezbędne dla organizmu składniki odżywcze (węglowodany, białka oraz tłuszcze), a także ruch (najlepiej większość dni w tygodniu), odpowiedni ubiór (dostosowany do warunków klimatycznych) oraz unikanie kontaktu z chorymi i częste mycie rąk (większość infekcji przenoszona jest drogą kropelkową, w wyniku bezpośredniej styczności z chorym lub z zakażonymi przedmiotami).

Świadomość mechanizmów oraz przebiegu chorób górnych dróg oddechowych, a także wiedza o tym, jak we własnym zakresie wzmacniać odporność sprawiają, że mamy większe szanse, by okres jesienno-zimowy przejść bez żadnej infekcji.

To, jak się odżywiamy, ma bezpośredni wpływ na odporność naszego organizmu. Pięć zbilansowanych posiłków dziennie, codzienna porcja warzyw i owoców, a także duża ilość płynów gwarantuje nie tylko dobre samopoczucie, ale i brak infekcji. Regularny wysiłek fizyczny, wizyty na basenie i w saunie sprawiają, że organizm się hartuje, i dzięki temu jesteśmy bardziej odporni na przeziębienie czy grypę. Najlepszą, bo naturalną, „szczepionką” jest wytworzenie wewnętrznej odporności na zmiany temperatur, jakim jesteśmy poddawani w okresie zimowym. Unikanie zagrożeń w postaci wirusów ze strony otoczenia to podstawa zachowania dobrego zdrowia w okresie zwiększonej zachorowalności. Utrzymywanie min. 1-metrowego dystansu wobec chorych, unikanie tłocznych miejsc czy niedotykanie twarzy i ust w miejscach publicznych to podstawowe zasady, pozwalające zminimalizować ryzyko wystąpienia zachorowania. Choć wirusów w otoczeniu jest bardzo wiele, warto pamiętać, że łatwo jest się ich pozbyć np. za pomocą ciepłej wody i mydła. W okresie zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych warto częściej i dłużej niż zwykle myć ręce (15–30 sek.), a także regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Nasza kondycja psychiczna ma wpływ na zdrowie fizyczne. Warto dbać o wlaściwe proporcje między życiem prywatnym a zawodowym, wysypiać się, ubierać odpowiednio do pogody i nie przepracowywać. Znalezienie w ciągu każdego dnia chwili na relaks sprawi, że zastosowanie będzie mieć zasada „w zdrowym ciele zdrowy duch”! Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych i minerałów (choćby z powodu diety uboższej, niż w okresie letnim, w warzywa i owoce), warto sięgnąć po suplementy, które pozwolą nam bezchorobowo przetrwać sezon grypowy.

Kiedy do lekarza z zapaleniem gardła?

 • Duszność
 • Gorączkę >38°C i nasilony kaszel z odkrztuszaniem zielonej wydzieliny, utrzymujące się dłużej niż kilka dni
 • Silny ból głowy, zatok lub ból ucha
 • Objawy nasilające się, pomimo leczenia, lub utrzymujące się dłużej niż 10-14 dni

Dowiedz się wiecej: 

RTG trzeciego migdałka u dzieci

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*