Alergia na owoce morza i mięczaki

Alergia na owoce morza i mięczakiSzaszłyki z krewetek, fot. shutterstockDo owoców morza zaliczamy przede wszystkim dwie grupy stworzeń – skorupiaki oraz mięczaki. Oba te typy zoologiczne mogą również żyć w słodkich wodach, ale w gastronomii częściej wykorzystuje się gatunki morskie. Stąd też owoce morza są przede wszystkim domeną kuchni śródziemnomorskiej, skandynawskiej czy australijskiej. Tradycja ich konsumpcji wiąże się z relatywną łatwością pozyskiwania i konsumpcji małych i większych żyjątek, które wyławiane bywają na brzegach i nierzadko są jedzone na surowo.Do jadalnych skorupiaków morskich zaliczamy przede wszystkim homary, langusty, kraby i krabce, a z mniejszych stworzeń również bardzo popularne współcześnie krewetki. Największym gatunkiem w tej rodzinie jest krab japoński, obecnie zagrożony wymarciem, którego wyjątkowe mięso jest tradycyjnym przysmakiem wysp Uzu.

Jeśli chodzi o znaczenie gospodarcze, kluczową rolę odgrywają przede wszystkim krewetki, których ponad 50% jest dziś hodowanych na specjalnych farmach. Popyt na te małe skorupiaki nieustannie rośnie, a czołowymi producentami są dziś Południowo-Wschodnia Azja, Chiny, Indie oraz obie Ameryki. Na całym świecie poza USA preferuje się przy tym małe krewetki, w Ameryce królują zaś przede wszystkim duże odmiany tygrysie.

Wielką popularnością cieszą się również homary, uznawane dziś za ekskluzywny produkt gastronomiczny, choć jeszcze w XVIII w.

stanowiły przede wszystkim pożywienie ubogich społeczności rybackich, jedzone praktycznie z desperacji.

Dopiero wynalazek puszkowanego krabiego mięsa oraz rosnący wzrost zainteresowania nadmorską turystyką sprawiły, że w XXI w. homary osiągnęły status smakołyku sprzedawanego po 20 dolarów za kilogram.

Alergia na owoce morza i mięczaki

Gotowane małże, fot. shutterstock

Mięczaki to drugi najliczniejszy po stawonogach typ zwierząt – zalicza się do niego ponad 100 tysięcy gatunków. W gastronomii szczególną popularnością cieszą się małże – miękkie organizmy bez wydzielonej głowy schowane między dwoma muszlami. Do gatunków jadalnych należą przede wszystkim omułki, ostrygi, przegrzebki i sercówki. Małże również pochodzą dziś przede wszystkim ze specjalnych dryfujących hodowli, ale w przeciwieństwie do krewetek ich wpływ na ekologię jest neutralny, a zdaniem niektórych wręcz pozytywny (małże konsumują wraz z planktonem bakterie i toksyny). W miejscowościach nadmorskich świeże małże są zazwyczaj dość tanie i łatwo je przyrządzić metodą gotowania w wodzie, wywarze lub winie.

Poza małżami do jadalnych skorupiaków zaliczamy również niektóre głowonogi, np. ośmiornice, kałamarnice czy mątwy.

Ośmiornice są przysmakiem przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego oraz w Azji, przy czym w niektórych kulturach spożywa się je nawet na surowo! Smażone kałamarnice są z kolei cenionym dodatkiem do dań takich jak paella, zupy czy risotto, a w Azji sprzedaje się  je w grillowanej postaci jako popularne szybkie danie. Czarny atrament będący bronią kałamarnic stosowany bywa z kolei jako barwnik do dań z ryżu i makaronu.

Do mięczaków zaliczamy także ślimaki jadalne, które są jednak przysmakiem rzadszym, cenionym tylko przez koneserów. We Francji popularnością cieszy się przede wszystkim duży ślimak oceaniczny zwany trąbikiem, zaś w Australii i Nowej Zelandii drogim smakołykiem są słuchotki, tworzące muszle wypełnione masą perłową.

W ramach owoców morza wyróżniamy jeszcze jedną oddzielną grupę – szkarłupni. Zaliczamy do nich m.in. jeżowce, które choć niebezpieczne i nieprzyjazne w wyglądzie, nazywane bywają morskim foie gras. Po otwarciu kolczastej skorupy docieramy bowiem do lekko słonego, delikatnego mięsa, które wykorzystywane jest m.in. do przyrządzania sushi. Ekstrawaganckim smakołykiem są również trepangi, nazywane ogórkami morskimi, i wysoce cenione w kuchni chińskiej i japońskiej oraz tradycyjnej medycynie wschodniej. Alergia na owoce morza i mięczaki

Pizza frutti di mare – z owocami morza, fot. shutterstock

Owoce morza figurują w wielu rankingach zdrowej żywności. Jak źródło łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka są doskonałą alternatywą dla mięsa, zawierając niewiele tłuszczu. Łącznie z rybami stanowią ok. 15% globalnego spożycia protein na świecie, a zdaniem naukowców w przyszłości mogą okazać się jeszcze ważniejszym składnikiem ludzkiej diety.

Wiele z owoców morza obrosło w ciągu wieków w legendy dotyczące magicznych niemal mocy – czy to wspierających libido, czy też uzdrowicielskich. Owe pogłoski znajdują uzasadnienie w nauce, bowiem zarówno skorupiaki, jak i mięczaki są cennymi źródłami dobroczynnych związków odżywczych. W tym kontekście na szczególną uwagę zasługują:

 • Ostrygi są szczególnie dobrym źródłem witaminy B12, cynku i miedzi – zaledwie 100 gramowa porcja pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka odpowiednio w 600, 320 i 220%! Poza tym w ostrygach w dużych ilościach znajdują się cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 zapobiegające stanom zapalnym. Wykryto w nich również rzadki antyoksydant nazywany w skrócie DHMBA, który wykazuje potencjał w leczeniu chorób wątroby.
 • Przegrzebki, zwane również muszlami Św. Jakuba, są również dobrym źródłem kwasów omega 3, a ponadto dostarczają nam sporo cynku, fosforu i selenu – ten ostatni minerał jest często odpowiedzialny za problemy z libidem i erekcją; stąd małże cieszą się opinią afrodyzjaku.
 • Kałamarnica dostarcza organizmowi pokaźnych ilości cynku i wapnia, a także witamin C i B12. W porównaniu z rybami morskim jest również rzadko skażona rtęcią.
 • Ośmiornice są wyjątkowo bogate w witaminę A, B6 i B12, także miedź, selen oraz żelazo. Co ważne, ich mięso zawiera również spore ilości cennych dla człowieka aminokwasów, m.in. leucyny odpowiedzialnej za przyrost masy mięśniowej czy tryptofanu wpływającego na dobre samopoczucie.
 • Kraby dostarczają nam również kluczowej dla zdrowia witaminy B2 i B12, a poza tym cynku, fosforu oraz selenu. Uważa się, że regularna konsumpcja mięsa krabiego wpływa korzystnie na układ nerwowy.
 • Homary są bogate w witaminę A, cynk, miedź, selen, wapń i żelazo. Zdaniem niektórych naukowców ich spożycie obniża ryzyko problemów z tarczycą, depresji oraz anemii.

Alergia na owoce morza i mięczaki

Tabela przedstawiająca wartości odżywcza popularnych owoców morza w przeliczeniu na 100 g; opracowanie własne na podst. nutritiondata.self.com

W świetle zagrożeń związanych z konsumpcją czerwonego mięsa owoce morza wydają się być spełnieniem marzeń dietetyków. Niestety, poza fenomenalnym bogactwem minerałów i witamin, a także białka, skorupiaki i mięczaki stwarzają również pewne zagrożenia dla zdrowia.

Do najpoważniejszych należą przede wszystkim alergie pokarmowe, które występują dość często po spożyciu krewetek, kraba, homara, kałamarnicy, przegrzebków i innych.

W łagodnej postaci obserwujemy zatkanie nosa czy wysypki skórne, w bardziej zaawansowanych puchnięcie ust, gardła, problemy z oddychaniem, bóle brzucha, wymioty, a nawet pełny szok anafilaktyczny połączony z utratą przytomności.

W przypadku podejrzenia o alergie na owoce morza warto udać się do alergologa na testy, a jeśli wyniki będą należy pozytywne bezwzględnie unikać wskazanych produktów.

Ponadto w owocach morza nierzadko wykrywa się podwyższony poziom metali ciężkich obecnych w oceanach na całym świecie – przede wszystkim rtęci czy kadmu. Częste jedzenie skorupiaków i mięczaków może prowadzić do akumulacji tych pierwiastków w tkankach ciała, co z kolei może mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia, np. układ hormonalny.

Wreszcie, dane amerykańskie wskazują, że owoce morza należą do najczęstszych przyczyn infekcji żołądkowych związanych z zatruciem bakteriami, wirusami czy nawet pasożytami.

Z tego powodu zwłaszcza kobietom w ciąży oraz osobom o obniżonej odporności nie poleca się w ogóle spożywać owoców morza, zwłaszcza w surowej postaci.

Dla wszystkich innych ludzi obowiązująca jest ogólna zasada spożywania ryb i owoców morza tylko świeżych, pochodzących ze sprawdzonego źródła.

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Reakcje krzyżowe w alergologii cz. 7: Tropomiozyny

Tropomiozyny to rodzina silnie alergizujących, odpornych na działanie wysokich temperatur białek budujących mięśnie. Częstość alergii na tropomiozyny w obrębie osób z alergią na owoce morza jest bardzo wysoka i wynosi od 50 do nawet 100%. Szacuje się, że alergia na owoce morza dotyczy ok. 0,6% światowej populacji.

W rejonach o dużym spożyciu owoców morza, np. krajach Morza Śródziemnego, może sięgać nawet 5%. Do najważniejszych alergenów należy główny komponent krewetki o nazwie Pen a1.

Pierwotne uczulenie na tropomiozyny jest związane ze spożyciem owoców morza, wziewnym uczuleniem na roztocze lub karaluchy.

Do alergii na tę rodzinę białek może dojść również na drodze infekcji pasożytniczych.

Podobieństwo tropomiozyn z różnych gatunków bezkręgowców przekracza 70% i jest przyczyną dużej liczby reakcji krzyżowych w obrębie osób uczulonych na: skorupiaki (krewetki, homary, kraby), mięczaki (ślimaki, małże, ośmiornice, ostrygi), roztocze kurzu domowego (D. pteronyssinus, D. farinae) czy pasożyty (glista ludzka, nicień).

Objawy alergii mogą pojawić się już po spożyciu niewielkich ilości pokarmu lub wziewnym przyjęciu alergenu (np. podczas smażenia – w postaci aerozolu).

Obejmuje zwykle skórę (pokrzywka, swędzenie, obrzęk naczynioruchowy), jamę ustną (opuchnięcie warg i ust), problemy żołądkowe (wymioty, skurcze brzucha, biegunka).

Leia também:  Suv cor Prata com Rodas de liga leve a Diesel com final da placa 1,2

Mogą być również przyczyną ciężkich objawów, jak anafilaksja czy astma.

Alergia na owoce morza i mięczaki

Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 1: WSTĘP)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 2: Przeciwciała przeciwko CCD)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 3: Profiliny)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz.

4: Białka PR-10)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 5: nsLTP)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 6: Albuminy surowicy)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 8: Polkalcyny)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz.

9: Lipokaliny)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 10: Parwalbuminy)

Przygotowano na podstawie: EAACI Mollecullar Allergology User’s Guide, Published by the European Academy of Allergy and Clinical Immunology 2016.

Alergia na ryby i owoce morza. Dieta dla osób z uczuleniem

Z roku na rok ryb i owoców morza jemy coraz więcej. To doskonała informacja. Jednak wraz ze wzrostem spożycia rośnie ilość osób, która jest na nie uczulona. Szacuje się, że alergia ta dotyka około 4-6% dzieci oraz około 2% osób dorosłych.

Co ciekawe najczęściej się z tego uczulenia nie wyrasta tylko towarzyszy nam ono przez całe życie. Około 50% osób z alergią na ryby jest uczulona na wszystkie gatunki ryb, druga połowa tylko na jeden gatunek.

Uczulenie może wystąpić w każdym momencie życia.

Uczulenie na ryby

Alergeny ryb są termostabilne, co oznacza, że nic nie pomoże to, jeśli rybę ugotujemy czy usmażymy. Gdy mamy alergię to objawy wyzwoli zarówno ryba surowa, jak i przetworzona.

Dodatkowo warto pamiętać, że także rybia żelatyna w popularnych produktach z kolagenem może nadal uczulać. Nabiera to szczególnego znaczenia wobec faktu, że rybiej żelatyny używa się powszechnie do produkcji szczepionek.

Także mączka rybna zawarta w wielu produktach spożywczych może wywołać u nas niepożądane reakcje.

U osób uczulonych na ryby może wystąpić także alergia na kawior i to zarówno ten naturalny, jak i sztuczny, który często ma w składzie białka owoców morza.

Najczęściej uczula dorsz, który ma w sobie aż 30 antygenów.

Ponadto często uczulają także:

 • szprota,
 • śledź,
 • tuńczyk,
 • węgorz,
 • karp,
 • łosoś,
 • okoń.

Alergia na skorupiaki i owoce morza

Oprócz ryb często uczulają nas także inne owoce morza, coraz popularniejsze w naszym kraju.

Skorupiaki posiadają w swoim mięsie alergeny, które wytrzymują nawet bardzo wysokie temperatury. Często uczulenie może pojawić się na sam zapach gotujących się skorupiaków. Najczęściej uczulające nas skorupiaki to:

 • homary,
 • kraby,
 • raki,
 • langusty.

Mięczaki dość rzadko wywołują alergię, jednak jeśli już wystąpi, to najczęściej jest ona bardzo silna i wręcz zagraża życiu. Uczulają nas np.

 • małże,
 • ostrygi,
 • kalmary,
 • ślimaki,
 • ośmiornice.

Objawy alergii na ryby oraz owoce morza

U osób uczulonych mogą wystąpić objawy alergiczne ze strony trzech różnych narządów, najczęściej występują one jednocześnie:

1. Przewód pokarmowy – nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunki, swędzenie w obrębie jamy ustnej, obrzęk jamy ustnej.

2. Skóra – pokrzywka, obrzęk oraz swędzenie skóry.

3. Układ oddechowy – duszność astmatyczna, ucisk w klatce piersiowej, katar, łzawienie z oczu.

W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego – czasem nawet podczas wykonywania testów skórnych, ponieważ alergeny rybie są niezwykle silne.

Jeśli nie ryby, to co?

Co więc jeść, jeśli mamy alergię na ryby i owoce morza, a nie chcemy nabawić się niedoborów cennych pierwiastków w nich zawartych tj. kwasy tłuszczowe omega 3, jod czy witamina D?

Dieta osoby uczulonej na ryby powinna być obfita w zamienniki takie jak:

 • wartościowe i coraz bardziej popularne nasiona szałwii hiszpańskiej (chia),
 • siemię lniane,
 • orzechy włoskie oraz inne orzechy,
 • oleje roślinne,
 • różnego rodzaju pestki,
 • migdały,
 • nasiona roślin strączkowych,
 • owoce.

Czasem niezbędna jest także suplementacja preparatami dostępnymi w aptekach. Ważne jest jednak aby zwracać uwagę, czy suplementy te nie są wyprodukowane z ryb. Przeczytaj również jak wygląda dieta bezglutenowa i czego należy wówczas unikać.

Pomyśl także o naszym cateringu. Be Diet Vege to dieta całkowicie wegetariańska – pozbawiona mięsa i ryb.

Alergia na ryby i owoce morza

Ryby pozwalają dostarczyć organizmowi niezbędne białko, a także kwasy omega-3, które są bardzo ważne w diecie człowieka. Mimo iż często chwali się zdrowotne zalety ryb, to nie każdy może je jeść. Osoby, u których podejrzewana jest alergia na ryby oraz owoce morza powinny zachować szczególną ostrożność i wykonać odpowiednie badania w celu potwierdzenia bądź wykluczenia alergii.

KUP ONLINE

Spis treści:

Co to jest alergia na ryby i owoce morza?

Alergia pojawia się wtedy, gdy organizm błędnie rozpoznaje nieszkodliwe elementy diety, jako takie, które mogą potencjalnie stanowić ogromny problem i zagrażać zdrowiu i życiu. Nieodpowiednie rozpoznanie alergenów sprawia, że w organizmie dochodzi do wywołania specyficznej reakcji, mającej na celu obronić organizm przed alergenem.

Podejrzenie alergii na ryby oraz owoce morza zazwyczaj dotyczy tych gatunków, które są najczęściej spożywane. Poza różnymi gatunkami ryb, alergia obserwowana bywa także w związku z owocami morza, takimi jak: kraby, krewetki, raki, homary, małże, ostrygi, ślimaki czy też ośmiornice.

Najczęściej alergie na owoce morza i ryby dotyczą białek, które zawarte są w mięsie ryb oraz skorupiaków. Są to dwa rodzaje białek – parwalbumina (ryby) oraz tropomiozyna (skorupiaki). Warto podkreślić, że reakcja alergiczna organizmu może pojawić się nie tylko po zjedzeniu mięsa ryb.

Obserwowano przypadki, w których wystąpiły problemy zdrowotne również na skutek zapachu, wydzielanego przez rybę podczas obróbki termicznej.

U osób uczulonych na skorupiaki może wystąpić krzyżowa reakcja z niektórymi owadami, oraz roztoczami kurzu domowego, z którymi są bliżej spokrewnione biologicznie niż z rybami.

Alergia na ryby oraz owoce morza. Test z krwi. UMÓW JUŻ DZIŚ!

Czy można wyleczyć alergię na ryby i owoce morza?

Pokarmowe uczulenie na ryby oraz owoce morza najczęściej pozostaje na całe życie.

Pacjenci uczuleni na ryby, czy owoce morza muszą unikać konsumpcji tych produktów i być świadomymi, że alergeny ryb mogą być ukryte w innych pokarmach i przetworach np. w sosach do sałatek, dodatek mączki rybnej. Dlatego też szczególnie u małych dzieci ,należy unikać żywności przetworzonej, a jeśli rodzic decyduje się na ich zakup powinien dokładnie czytać skład na etykiecie produktu.

Testy na alergie na ryby i owoce morza jak się przygotować?

Do testów alergicznych wykonywanych z próbki krwi nie trzeba przygotowywać się w sposób szczególny. Nie trzeba być na czczo, a także nie ma konieczności odstawiania przyjmowanych leków przeciwhistaminowych. Podczas badania ocenie podlegają następujące alergeny:

 • łosoś,
 • tuńczyk,
 • dorsz,
 • krewetki,
 • małż jadalny.

Objawy alergii na ryby i owoce morza

Objawy alergii pokarmowej na ryby oraz owoce morza mogą być różnorodne. W obrębie skóry może pojawić się uporczywa wysypka i świąd, ale obserwowano także występowanie obrzęków. Niektórzy pacjenci zgłaszali występowanie atopowego zapalenia skóry oraz wyprysków.

Uczulenie na ryby może również dawać objawy ze strony układu pokarmowego. Obserwowano u pacjentów, że po spożyciu ryb bądź owoców morza pojawiały się nudności, wymioty, biegunka, a także bóle brzucha czy wzdęcia.

Pacjenci chorujący na astmę oskrzelową, na skutek kontaktu z alergenem zgłaszali zintensyfikowanie napadów astmy po spożyciu ryb lub skorupiaków.

U osób z bardzo silną alergią może dojść do ostrej reakcji alergicznej. Zdarzało się, że u niektórych osób pojawiały się m.in. duszności, bóle głowy, a nawet wstrząs anafilaktyczny, będący bardzo silną reakcją organizmu na kontakt z alergenem. Wstrząs stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Wyniki testów na uczulenie pokarmowe na ryby i owoce morza

Badanie na alergię na ryby i alergie na owoce morza polega na oznaczeniu przeciwciał IgE we krwi. Przed badaniem nie należy przechodzić na dietę eliminacyjną. Nie ma konieczności bycia na czczo, nie trzeba odstawiać leków przeciwhistaminowych.

 • Aby wykonać badanie należy zgłosić się do wybranego laboratorium, gdzie pobrana zostanie próbka krwi żylnej.
 • Wyniki badań odebrać można osobiście w recepcji wybranego Centrum Medycznego lub po uzyskaniu specjalnego kodu dostępu – wynik może być dostępny przez internet.

Cena testu na alergię na ryby i owoce morza

Cena badania potwierdzającego lub wykluczającego alergię na owoce morza i ryby uzależniona jest od miasta, w jakim zostanie wykonane badanie.

Cena badania alergia na owoce morza i ryby wybranych miastach

Alergia na owoce morza: objawy, powikłania i leczenie

Alergia na owoce morza nie jest rzadkością w populacji. Mięczaki i skorupiaki zdają się mieć szczególne zdolności do wywoływania autoimmunologicznych reakcji nadwrażliwości, które w niektórych przypadkach przyjmują ciężką postać. Z tego powodu ważne jest, aby określić, czy taka nadwrażliwość u Ciebie istnieje, aby uniknąć poważnych komplikacji.

Leia também:  Ból barku i ramienia przy podnoszeniu ręki

Pamiętaj, że alergię powoduje konkretna reakcja układu odpornościowego. Komórki tego układu uznają pewne białka za czynnik szkodliwy, nawet jeśli nim nie są. W tym momencie może mieć miejsce nieproporcjonalna reakcja, która, jeśli się rozwija, zagraża życiu danej osoby. Alergia na owoce morza należy do bardziej niebezpiecznych.

Co to jest alergia na owoce morza?

Alergia ta powstaje na skutek przenikania do organizmu białek z niektórych owoców morza, o czym świadczy badanie opublikowane w Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology. Wśród nich największą zdolność do wywoływania alergii mają skorupiaki i mięczaki.

W chwili, gdy organizm wykryje ten antygen, generuje on zapalną reakcję obronną, która czasami może się skomplikować, powodując poważne uszkodzenia. Do najmniej pożądanych skutków należy wstrząs anafilaktyczny.

Wśród czynników ryzyka rozwoju alergii tego typu z pewnością należy wymienić wcześniejsze przypadki w rodzinie. Ponadto dorośli są bardziej podatni niż dzieci, chociaż alergia na owoce morza może wystąpić w dowolnym momencie życia. Problem występuje również stosunkowo częściej u kobiet.

Wstrząs anafilaktyczny to ciężka, zagrażająca życiu postać alergii na skorupiaki.

Jakie oznaki i objawy wywołuje alergia na owoce morza?

Objawy alergii na skorupiaki mogą mieć postać łagodną lub ciężką. Ogólnie objawy zaczynają pojawiać się około godziny po spożyciu owoców morza. Często występuje obrzęk warg lub języka, a także swędzenie.

W najcięższych przypadkach dochodzi do duszności i problemów jelitowych, takich jak biegunka, ból brzucha i wymioty. W tego typu sytuacjach zwykle konieczne jest podanie leków, a także probiotyku, który ma skuteczne działanie w kontrolowaniu epizodów biegunki.

Mogą również wystąpić zawroty głowy, oszołomienie, a nawet omdlenie lub utrata przytomności. Jeśli wystąpią te objawy, niezbędny będzie nadzór lekarza, a także interwencja farmakologiczna.

Wstrząs anafilaktyczny

Alergia na owoce morza szczególnie często prowadzi do wystąpienia poważnych działań niepożądanych zwanych anafilaksją. Taki wstrząs anafilaktyczny może zakończyć się nawet śmiercią, dlatego wymaga natychmiastowych działań medycznych.

W rzeczywistości leczenie w nagłych wypadkach to podanie zastrzyku z adrenaliny, co potwierdzają badania opublikowane w Jornal de Pediatria.

Objawy anafilaksji obejmują silny obrzęk gardła, który uniemożliwia oddychanie, znaczny spadek ciśnienia krwi i zawroty głowy, które mogą prowadzić do omdlenia lub utraty przytomności. Należy pamiętać, że bez pomocy epinefryny takie sytuacje powodują śmierć.

Powikłania alergii na owoce morza

Istnieją sytuacje, które zwiększają skłonność do wstrząsu anafilaktycznego. Dotyczy to osób cierpiących na astmę, lub takich u których stwierdzono anafilaksję wywołaną pokarmem w wywiadzie rodzinnym.  Również wtedy, gdy nawet niewielka ilość skorupiaków wywołuje reakcję alergiczną, proces nadwrażliwości może być skomplikowany.

Z tego powodu osoby podatne powinny unikać spożywania takiej żywności i patrzeć na etykiety kupowanych produktów. W ten sposób można się upewnić, że nie zawierają one śladów substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Być może będziesz musiał ponadto unikać miejsc, w których przetwarzane są owoce morza. Opary emitowane podczas gotowania również mogą wywołać niepożądaną reakcję.

Jak leczyć alergię na owoce morza?

Obecnie nie są znane żadne metody leczenia alergii na skorupiaki. Jest to nadwrażliwość, która, gdy się pojawi, utrzymuje się przez całe życie.

Z tego powodu jedyną rzeczą, jaką można z tym zrobić, jest całkowite unikanie spożywania tych morskich pokarmów, a także wdychania wydzielanych przez nie oparów. Dotyczy to oczywiście osób z potwierdzoną alergią.

Jeśli idziesz do restauracji, upewnij się, że w menu znajduje się informacja o alergenach. W ten sposób dowiesz się, które przepisy mogą zawierać owoce morza w swoich składnikach, aby nie dopuścić do ich przypadkowego spożycia.

Uważaj również na produkty pakowane i wykonane z białek rybnych, takich jak surimi. Czasami zawierają ślady skorupiaków, które są szkodliwe dla alergików.

Alergia na owoce morza u dzieci

Podkreśliliśmy już, że alergia na owoce morza występuje częściej w wieku dorosłym niż w dzieciństwie, chociaż u najmłodszych jest również możliwa. W przypadku wykrycia takiej nadwrażliwości u dziecka wskazane jest, aby zawsze mieć pod ręką dawkę adrenaliny do podania w nagłych przypadkach.

Może to zapobiec zagrażającemu życiu wstrząsowi anafilaktycznemu.

Opiekunowie dziecka również muszą wiedzieć, że ma alergię na tego typu pokarmy, aby uniknąć kontaktu z ewentualnymi alergenami. Jednocześnie, jeśli u dziecka zaczną się pojawiać objawy procesu nadwrażliwości, takie jak obrzęk, swędzenie czy zapalenie jamy ustnej, wskazane jest, aby zawsze udać się szybko na pogotowie.

Wskazówki dotyczące zapobiegania

W przypadku alergii na skorupiaki ważne jest, aby wziąć pod uwagę szereg wskazówek zapobiegawczych.

Czytaj etykiety

Aby upewnić się, że produkty w sklepie spożywczym nie zawierają alergenów, należy uważnie czytać etykiety. W ten sposób unika się wielu późniejszych problemów.

Zachowaj ostrożność podczas jedzenia poza domem

W menu restauracji zwykle podaje się informację o alergenach potrawy. W każdym razie dobrze jest zawsze poinformować kelnera, aby zachował specjalne środki ostrożności, aby nie doszło do zakażenia krzyżowego.

Kiedy idziesz do restauracji ważne jest, aby sprawdzić, czy w menu znajduje się informacja o alergenach.

Zanieczyszczenie krzyżowe

Osoby uczulone na skorupiaki często rozwijają nadwrażliwość, jeśli skorupiaki są gotowane w tym samym naczyniu z innymi składnikami. Niekonieczne musi dojść do spożycia mięczaka jako takiego, aby doszło do wstrząsu anafilaktycznego.

Czasami wystarczy, że antygeny owoców morza znajdują się w pojemniku lub naczyniu kuchennym. Dlatego niezbędne jest zachowanie higieny i środków ostrożności.

Alergia na owoce morza to problem żywieniowy

Jak mogliśmy się przekonać, alergia na owoce morza może zagrozić życiu człowieka, jeśli nie zostanie podjęty szereg środków ostrożności w tym zakresie. Z tego powodu zawsze bardzo istotne jest, aby czytać etykiety i udać się do lekarza, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć nadwrażliwość na tego rodzaju żywność.

Jeśli Twoje obawy się potwierdzą, pamiętaj o zaopatrzeniu się w dawkę epinefryny na wypadek, gdybyś kiedyś musiał jej użyć. Dotyczy to szczególnie rodziców i opiekunów dzieci z tym zaburzeniem, którzy również powinni zachować czujność i starać się trzymać je z dala od substancji uczulających.

To może Cię zainteresować …

Alergeny skorupiaków i mięczaków

Zaliczamy do nich: żyjące w wodzie morskiej i oceanicznej krewetki, kraby, homary i langusty oraz raki żyjące w wodach słodkich.

Przedstawicielami mięczaków są małże, ślimaki, ośmiornice i ostrygi, nazywane „owocami morza” i często konsumowane przez człowieka. Ich wysoka wartość odżywcza wynika z zawartości około 15-19% białka (różnice gatunkowe).

Komponenta białkowa tych organizmów mają silne właściwości alergizujące ustrój ludzki. Większość skorupiaków i mięczaków zawiera takie same alergeny (tropomiozyna, kinoza argininowa). Alergenem głównym jest frakcja białkowa mięsa krewetek – tropomiozyna PEN a1 (o masie cząsteczkowej 36 kDa).

Reakcje alergiczne na spożywane „owoce morza” stanowią ważny problem epidemiologiczny i kliniczny populacjo dziecięcio-młodzieżowej krajów zachodniej i południowej Europy kontynentów amerykańskich, Azji i Australii.

Skorupiaki i mięczaki, spożywane zarówno w stanie surowym, jak i przetworzonym  są przyczyną występowania reakcji alergicznych (narządowych lub układowych) u osób uczulonych.

Reakcje te należy odróżnić od reakcji nieimmunologicznych związanych z konsumpcją mięsa ryb i „owoców morza” zanieczyszczonego przez bakterie, pasożyty, toksyny i związku chemiczne znajdujące się w wodzie morskiej.

Zagrożeniem jest również prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej po spożyciu produktów zawierających te alergeny w formie „zamaskowanej” (ukrytej) np.   w sosach, przyprawach, sałatkach i innych daniach z dodatkiem „owoców morza”.

ALERGENY RYB

Reakcje alergiczne po spożyciu ryb występują zarówno i dzieci, jak i u dorosłych. Dorośli częściej zgłaszają reakcje alergiczne po spożyciu mięczaków i skorupiaków. W obydwu grupach wiekowych reakcje alergiczne u osób uczulonych są wyzwalane przez IgE- zależny mechanizm patogenetyczny.

Objawy kliniczne występują natychmiast po spożyciu tych produktów lub w pierwszych 2 godz. (reakcje wczesne). Część pacjentów reaguje w sposób opóźniony – objawy pojawiają się w 6-8 godz.

od spożycia szkodliwego produktu. Reakcje kliniczne mają charakter indywidualnie zróżnicowany (jedno- lub wielonarządowy).

Najbardziej niebezpieczna jest reakcja anafilaktyczna (ogólnoustrojowa) po spożyciu produktu zawierającego alergeny mięsa ryb.

Mięso dorsza jest źródłem głównego alergenu wspólnego dla większości gatunków ryb, czyli białka M. Białko to odpowiada za reakcje alergiczne, które obserwowane są u osób uczulonych po spożyciu zarówno mięsa dorsza, jak i innych gatunków ryb (np. śledzia, halibuta, szprota, makreli, pstrąga czy łososia).

Leia também:  Co To Jest Leczenie Geriatryczne?

Objawy powstające po ekspozycji na ten alergen mają charakter natychmiastowy (reakcje IgE=zależne). Przybierają one formę indywidualną: ostra pokrzywka, napad duszności astmatycznej, obrzęk naczynioruchowy, zaostrzenie AZS.

Mogą także manifestować się jako ostre objawy żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunka, ból brzucha).

Ekstremalną formą reakcji uczuleniowej na białko ryby jest uogólniona reakcja anafilaktyczna (wstrząsowa) po kontakcie z jego alergenem (spożycie, inhalacja, kontakt przez skórę lub błony śluzowe).

Badania dotyczące częstości występowania reakcji krzyżowych po spożyciu różnych gatunków ryb są nieliczne.

W grupie 20 dzieci uczulonych na alergen dorsza (de Martino, 1990) ustalił występowanie reakcji alergicznej po spożyciu: soli – u 55% badanych, tuńczyka – u 35%, innych ryb (makreli, łososia, sardynki i in.) – u 5%.

Reakcje alergiczne IgE-zależne, wywołane spożyciem mięsa ryby, wymagają diagnostyki różnicowej z reakcjami wywołanymi mechanizmami: IgE – niezależnymi, pseudoalergicznym (histaminoliberacja), toksycznym lub mikrobiologicznym (wynik zanieczyszczenia lub psucia się mięsa ryb).

Brak jest wystarczających danych odnośnie nabywania tolerancji na alergen ryb wraz z wiekiem. Z badań duńskich (Aas, 1966), prowadzonych wśród 50 dzieci reagujących klinicznie po spożyciu mięsa ryby, wynika, że objawy tolerancji nabyło tylko pięcioro badanych (10%).

Oznacza to, że ten rodzaj alergii u większości uczulonych utrzymuje się przez całe życie.

ALERGENY POKARMOWE POCHODZENIA ROŚLINNEGO

Bardzo ważnym źródłem alergenów pokarmowych są rośliny, ich nasiona i owoce.

Źródła alergenów pokarmowych pochodzenia roślinnego (Molkhou, 2000)
Kategoria (grupa) Źródło alergenów Alergeny główne Manifestacje kliniczne
Zboża Pszenica, żyto, jęczmień, owies, kukurydza, ryż, sorgo, proso Albuminy globuliny Albuminy pszenicy – astma globuliny – alergia pokarmowa,
astma – białka zbóż i pyłki traw – reakcje krzyżowe
Strączkowe Soja,

 • orzeszki ziemne,
 • groch,
 • soczewica,
 • bób,
 • łubin
Ciepłochwiejna globulina soi Białko soi – reakcje krzyżowe u ok. 15% uczulonych na białka mleka krowiego
alergeny zamaskowane – różna manifestacja kliniczna, uczulenia inhalacyjne
Orzeszki ziemne: Ara h1, Ara h2, ciepłostałe alergeny w surowych i prażonych orzeszkach Alergeny zamaskowane    w sosach i słodyczach, maśle, oleju – ciężkie reakcje anafilaktyczne
Psiankowate Pomidor,

 1. ziemniak,
 2. papryka,
 3. bakłażan,
 4. kawa
Pmidory, profiliny
ziemniak: patatyna oraz inne ciepłochwiejne alergeny
Reakcje pseudoalergiczne (duża zawartość histaminy) reakcje krzyżowe w obrębie tej samej rodziny oraz pyłkami traw
Owoce Jabłka,

 • brzoskwinie,
 • truskawki,
 • banany,
 • kiwi,
 • awokado,
 • melon,
 • orzechy laskowe,
 • kasztany
Jabłko: niestabilny alergen Mal d1, Mal d2 (do 48 godz. w temp. Pokojowej) Reakcje kliniczne pokarmowe u uczulonych na pyłki: brzozy, orzecha laskowego, grabu
Brzoskwinia: Pru p3, LPL Krzyżowe reakcje: gruszka, śliwka, czereśnia, morela, migdały
Banany: Mus xp1, profilina Uczulenie na lateks
Orzechy laskowe Cor a1, Cor a2
kiwi: aktinidyna (enzym proteolityczny)
Reakcje pseudoalergiczne
reakcje krzyżowe: lateks, banany, awokado, sezam

Wróć do KURS DIETETYKI II STOPNIA

Alergeny pokarmowe w diecie dziecka

W krajach rozwiniętych coraz częściej odnotowuje się nadwrażliwość na pokarmy. Nadwrażliwość na pokarm to niepożądana reakcja organizmu na składnik pokarmowy, który u osób zdrowych nie wywołuje takiej reakcji.

Może być alergiczna, czyli taka, która angażuje układ immunologiczny lub niealergiczna, bazująca na mechanizmach nieimmunologicznych jak nietolerancja pokarmowa 1. Szacuje się, że na alergie pokarmową choruje do 8% dzieci, zwłaszcza w okresie niemowlęcym i wczesnoszkolnym.

Za wystąpienie objawów tej choroby odpowiedzialne są alergeny pokarmowe 2.

Najczęstsze objawy alergii na pokarm

Objawy alergii pokarmowej u dzieci najczęściej pojawiają się dość szybko co ułatwia diagnostykę tej jednostki chorobowej. Pomimo, że mówi się o alergenach pokarmowych, to objawy nie dotyczą jedynie przewodu pokarmowego.

Choroba ta może się objawiać się wymiotami, biegunką,wzdęciami, co niektórzy mogą zdiagnozować błędnie jako kolkę niemowlęcą. Odchodzi się od stwierdzenia, że kolki niemowlęce są czymś występującym naturalnie i objawem typowym dla dzieci w wieku niemowlęcym. Często mogą być mylone z alergią na pokarm.

Oprócz objawów ze strony przewodu pokarmowego jeśli dziecko choruje na alergię można się spodziewać zmian na skórze, problemów z oddychaniem, a w niektórych sytuacjach nawet zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Objawy skórne w alergii nie są charakterystyczne i mogą przyjmować wiele postaci.

Do objawów skórnych można zaliczyć atopowe zapalenie skóry, wysypki alergiczne, pokrzywkę, obrzęk naczynioworuchowy, świąd, wypryski kontaktowe i inne postaci. Należy pamiętać, że takie objawy należy zawsze konsultować z lekarzem specjalistą.

Najczęstsze alergeny pokarmowe

 1. Alergia na białka mleka krowiego – to najczęstsze alergeny u dzieci powodujące alergie pokarmowe. Do białek mleka krowiego zaliczamy kazeinę oraz białka serwatkowe. U dzieci z rozpoznaną alergią na białka mleka krowiego niekiedy występują reakcje krzyżowe z produktami mięsnymi jak wołowina i cielęcina, dlatego tak istotna jest dokładna diagnostyka przez lekarza.

  Te alergeny najczęściej uczulają dzieci, ale jednocześnie odnotowuje się znaczny odsetek „wyrastania” z alergii pokarmowych w tej grupie.

 2. Alergia na jaja kurze – ten produkt jest drugim co do częstości występowania alergii pokarmowej u dzieci. Znaczna część maluchów toleruje lepiej jaja poddane gotowaniu lub pieczeniu niż w surowej postaci.

  Podobnie jak w przypadku alergii na białka mleka krowiego, tolerancję na alergeny jaja również  nabywa się u większości dzieci z wiekiem.

 3. Alergia na ryby, mięczaki i skorupiaki – białka ryb i owoców morza są niezwykle silnymi alergenami i nawet śladowa ilość jest w stanie wywołać niebezpieczną reakcję organizmu tzn. reakcję anafilaktyczną.

  Alergie tego rodzaju występują częściej  u dorosłych niż u dzieci, jednak badania wykazują, a odsetek dzieci, u  którch udaje się nabyć tolerancję na te alergeny jest niewielki. Oznacza to, że ten rodzaj alergii u większości chorych pozostaje na całe życie.

 4. Alergia na pszenicę – białka pszenicy najczęściej uczulają ze wszystkich zbóż.

  Ta alergia dotyczy w dużej mierze dzieci powyżej 3 roku życia jak również dorosłych.Tolerancję na białka pszenicy rozwija nawet 96% dzieci do 16 roku życia.

 5. Alergia na soje – alergia na białka soi nie występuje często u zdrowych dzieci.

  U dzieci z alergią na białka mleka krowiego odnotowuje się większy odsetek uczulenia na soję, dlatego w żywieniu niemowląt nie powinno się stosować mieszanek sojowych.

 6. Alergia na orzechy ziemne i inne orzechy – alergeny orzechów arachidowych, podobnie jak ryb i owoców morza, są niekiedy silnymi alergenami.

  Reakcje alergiczne występują zarówno u dorosłych jak i u dzieci, a wyrastanie z alergii jest również sporadyczne.3

Inne alergeny pokarmowe, które mogąuczulać dzieci to między innymi owoce cytrusowe, seler, marchew, jabłko, brzoskwinia i inne produkty.

3 Badania wykazują, że uczulenie na cytrusy charakteryzuje znaczący odsetek u pacjentów z rozpoznaną alergią pokarmową. Alergeny cytrusów mogą być przyczyną zarówno alergii kontaktowej, wziewnej i pokarmowej. Alergeny te występują w produktach spożywczych, ale bardzo często również w produktach perfumowanych jak balsamy do ciała, wody toaletowe lub odświeżacze do powietrza, dlatego warto podkreślać znaczenie odpowiedniej diagnostyki u lekarzy specjalistów.4

Jak wyeliminować alergeny pokarmowe z diety dziecka?

Zbilansowane żywienie dzieci w okresie 1000 pierwszych dni jest kluczowe dla właściwego rozwoju dziecka i kształtowaniu preferencji żywieniowych. Eliminacja wielu produktów z diety dziecka może doprowadzić do niedoborów żywieniowych, zobacz jakie znaczenie ma mleko w diecie dziecka https://1000dni.pl/1-rok-zycia/rola-mleka-w-diecie-dziecka-po-1-roku-zycia. Po zdiagnozowaniu alergii należy zastosować dietę eliminacyjną zgodnie z zaleceniami lekarza. Dieta eliminacyjna polega na usunięciu alergenu z diety dziecka. W przypadku kobiet karmiących piersią, dietę eliminacyjną musi zastosować również mama. W przypadku cięższych alergii, nawet śladowa ilość alergenu może wywołać ciężkie objawy u dziecka i zaostrzyć jego stan zdrowia, dlatego oprócz zbilansowanego żywienia,należy ze szczególną uwagą czytać wszystkie etykiety produktów spożywczych, wyedukować członków rodziny oraz opiekunów5. Kolejną przeszkodą dla rodzica dziecka z alergią pokarmową jest fakt, że alergeny mogąd ostawać się nie tylko przez drogę pokarmową, ale także przez drogi oddechowe czy przez kontakt ze skórą. W ciężkich alergiach pokarmowych należy nie tylko stosować dietę eliminacyjną, ale także należy unikać kosmetyków z tymi alergenami, dokładnie wietrzyć pomieszczenia po spożywaniu produktów, na które dziecko jest uczulone oraz szczelnie przechowywać jedzenie dla swoich pociech.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*